90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 27 Οκτ 2017, 09:41

Συγκλονιστικές οι δηλώσεις του ποδοσφαιριστή μας, που ως νεαρός-αναπληρωματικός τότε, είδε-βίωσε τον μεγάλο Γκιούλα Λόραντ να γέρνει στην αγκαλιά του, στον πάγκο της Π.Α.Ο.Κ.άρας στην Τούμπα, σε αγώνα με τον γ@ύρο, αφήνοντας εκεί την τελευταία του πνοή, την ώρα που στο ματς ο Κούδας έχανε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ!!
Βασίλης Βασιλάκος: "Σε κείνο το παιχνίδι, πριν τον αγώνα μου είχε πει"..."Δεν θα σε ξεκινήσω σήμερα, αλλά εσύ είσαι αυτός που θα μου το πάρει το παιχνίδι...Στο 2ο ημίχρονο όντως μπήκα αλλαγή, σκόραρα και κερδίσαμε 1-0"!
Τι συναισθήματα μπορεί να νιωσε ο τότε νεαρός Βασιλάκος, την στιγμή που σκόραρε δικαιώνοντας τον μακαρίτη? :shock:
Σημειωτέον ότι τον Βασιλάκο πέρασε σαν αλλαγή στον αγώνα, ο βοηθός του Λόραντ εκείνη την εποχή, ο αείμνηστος Αρίσταρχος Φουντουκίδης, πράγμα που μαρτυράει ότι πειθάρχησε στο πλάνο του αγώνα, που ήξερε κι εκείνος!!!! :o

:pano:

Συνεχίζοντας ο Βασίλης Βασιλάκος, βουρκωμένος όσο δεν πάει, παραδέχεται σε μια αποστροφή του λόγου του:
Η πιο λάθος απόφαση στην καριέρα μου, ήταν να φύγω απ τον Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Ο παίχτης "χάθηκε" στην κούλα και τα λόγια του μαρτυρούν την δύναμη που μεταλαμπάδεύε ο Π.Α.Ο.Κ. (&) σ αυτόν!

:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Παρ 27 Οκτ 2017, 10:09

αντι να στηνομαστε στις τηλεορασεις για να δουμε το ντοκιμαντερ μια φορα, μπορουμε με 7,50 ευρω να το εχουμε για παντα στη συλλογη μας και να ενισχυσουμε και τους συντελεστες του ντοκιμαντερ...

7,50 ευρω λοιπον απο το PAOK Megastore...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13625
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 27 Οκτ 2017, 10:30

7.5€ η απλή έκδοση... Λίγο παραπάνω η πληρέστερη, με κάποια extras και με καλύτερο casing... Δεν γνωρίζω όμως τιμή.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Παρ 27 Οκτ 2017, 10:30

Εννοειται...
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Παρ 27 Οκτ 2017, 10:38

Sera4 έγραψε:αντι να στηνομαστε στις τηλεορασεις για να δουμε το ντοκιμαντερ μια φορα, μπορουμε με 7,50 ευρω να το εχουμε για παντα στη συλλογη μας και να ενισχυσουμε και τους συντελεστες του ντοκιμαντερ...

7,50 ευρω λοιπον απο το PAOK Megastore...
Σωστά είναι η καλλίτερη κίνηση που μπορούμε να κάνουμε

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9772
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό hasio_john » Παρ 27 Οκτ 2017, 10:39

Δεν ξέρω τι έχει η special edition παραπάνω για να έχει 20 ευρώ, αλλά θα έπρεπε τουλάχιστον να είναι σε δερμάτινη θήκη-κασετίνα και να έχει και κάνα βιβλιαράκι μέσα με φωτογραφίες και τέτοια για να δικαιολογηθεί η τιμή αυτή! Αν είναι να έχει μερικά βίντεο παραπάνω μόνο, τότε είναι αστεία η τιμή!
Επίσης καλό θα ήταν να κυκλοφορούσαν και οι 2 εκδόσεις εξαρχής σε bluray! Μάλλον μπέρδεψαν την εποχή που είμαστε από την πολύ νοσταλγία και είπαν να τιμήσουν το παλιό δισκάκι. Πάλι καλά που δεν το έβγαλαν σε βιντεοκασέτα! :mrgreen:
Ήδη τίμησα την απλή έκδοση μόνο και μόνο για να συνεισφέρω στο ΠΑΟΚstore!
Μέρα χωρίς χαμόγελο, μέρα χωρίς ελπίδα,
σε κάνει και μαζεύεσαι, σαν να 'χει καταιγίδα
Άβαταρ μέλους
hasio_john
 
Δημοσιεύσεις: 9444
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2008, 21:16
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Παρ 27 Οκτ 2017, 10:41

Καλα κανανε...
Οχι 20 50€ επρεπε να χει...

υ.γ.Ειμαι σε τραπεζα και ακουω να μιλαει ο αλλος για παντελακη!!!!
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Παρ 27 Οκτ 2017, 17:23

Αφήστε ρε και για εμένα.... Τετάρτη το παραγγέλνω... περιμένω μήπως το κάνω με κάτι που θα έχει στην προσφορά της Τετάρτης για να πληρώσω μια φορά τα μεταφορικά... Μην τα πάρετε όλα.... Κυριολεκτώ ! Δεν αστειεύομαι!
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf
 
Δημοσιεύσεις: 8495
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2010, 19:48

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Σάβ 28 Οκτ 2017, 13:01

Για το «90 χρόνια ΠΑΟΚ - Νοσταλγώντας το Μέλλον» νιώθω την ανάγκη να γράφω για μέρες. Να γεμίσω σελίδες ολόκληρες, για τα συναισθήματα που γέμιζαν και μπέρδευαν και ανακάτευαν την ψυχή μου όσο το έβλεπα χθες και με έστειλαν για ύπνο ερείπιο, για τα μάτια που ήταν βουρκωμένα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της ταινίας, για το καρδιοχτύπι, σε κάθε σκηνή, «να είναι καλό, να αποτυπώσει όλα αυτά που ήθελε ο Νικόλας να πει». Είναι τόσο σπουδαίο έργο που, πραγματικά, για να πιάσεις κάθε παράμετρο χρειάζεσαι ξεχωριστό κεφάλαιο ανάλυσης για την καθεμιά.

Γνώριζα τι περίπου ήθελε να φτιάξει ο Νικόλας. «Ένα ψηφιδωτό ανθρώπων του ΠΑΟΚ, επειδή όλοι μας είμαστε ο ΠΑΟΚ, οι οπαδοί, οι παίκτες, οι παράγοντες, οι δημοσιογράφοι, οι προπονητές, όλοι έχουμε λόγο», κάπως έτσι μου το ‘χε πει. Γνώριζα και πόσο πάσχιζε να το τελειώσει και να είναι αντάξιο της δικής του φιλοδοξίας, «να είναι έτοιμο πριν φύγω», πηγαινοερχόταν από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη, έψαχνε ανθρώπους, κουβαλούσε συνεργεία, μιλούσε, έγραφε -ανατριχιάζεις και μόνο με τον τρόπο που το δημιούργησε, διανύοντας τα τελευταία του χιλιόμετρα σ’ αυτό τον κόσμο. Αλλά δεν ήξερα, δεν μπορούσα να ξέρω, πόσο κατάφερε -ειδικά επειδή η ταινία ολοκληρώθηκε αφού κρέμασε τα παπούτσια του και μετακόμισε στον εξώστη- να συλλάβει την καρδιά του ΠΑΟΚ, το Bizim ΠΑΟΚ, τον ΠΑΟΚ που συνεχίζει να μεταδίδεται από γενιά σε γενιά και τρέχει στο αίμα κάθε Παοκτσή, 90 χρόνια τώρα και βάλε, πέρα από νίκες και ήττες και σφυρίγματα και έριδες και παρασκήνια, τον ΠΑΟΚ που λειτουργεί ως ξυπνητήρι και αναλγητικό και πατρίδα και οικογένεια και θρησκεία για όσους υποφέρουν απ’ αυτή την ανίατη αρρώστια, εκ γενετής ή από κάποιο σημείο της ζωής τους.

Γνώριζα, επίσης, τις ενστάσεις για το αποτέλεσμα. Κάποιοι καχύποπτοι με μηδενική επαφή με την καλλιτεχνική πλευρά του Νικόλα στέκονταν στο «χρηματοδοτείται από την ΠΑΕ», κάποιοι σκατόψυχοι που επειδή έμειναν στην απ’ έξω έριχναν τοξικά υγρά εναντίον του έργου, κάποιοι πραγματικά σεβαστοί ευαίσθητοι συνοπαδοί διαμαρτύρονταν για την παρουσία στο ντοκιμαντέρ ανθρώπων που έχουν βλάψει όσο λίγοι την ιστορία της ομάδας. Ευτυχώς, το αποτέλεσμα τους δικαιώνει όλους: Ευτυχώς που βρέθηκαν φράγκα για τέτοια παραγωγή, ευτυχώς που έμειναν απ’ έξω οι σκατόψυχοι, ευτυχώς που παρέλασαν οι προδότες δίπλα στους μικρούς ήρωες της ιστορίας μας για να περιληφθούν και αυτοί στη μεγάλη παρακαταθήκη που άφησε ο Τριανταφυλλίδης για το μέλλον: Οι «προδότες», με ή χωρίς εισαγωγικά, είναι ένα κεφάλαιο τόσο μεγάλο όσο η σύγχρονη Παοκτσήδικη αγωνιστική ιστορία. Κι εγώ κατέβασα τα ακουστικά όταν πήρε τον λόγο ο Χρήστος Δημόπουλος, δεν άντεξα να τον ακούω να έχει λόγο περί ΠΑΟΚ αυτός ο άνθρωπος που την ώρα του οργασμού μέσα στην Τούμπα ως πρωταθλητής έκανε δηλώσεις για την πενταετία του και όχι για τη χαρά του τίτλου και δύο μέρες μετά διέλυσε την ομάδα, αλλά πέφτοντας για ύπνο ηρέμησα, το σκέφτηκα αλλιώς και το κατάλαβα όπως έπρεπε να το καταλάβω: Τόσο πολύ κακό μας έκανε που δεν γινόταν να μην του δοθεί ο λόγος, έστω και για να επιβεβαιώσει γιατί τον μισούμε.

Η ταινία έχει ασύλληπτη αξία. Θα είχε αξία απλώς και μόνο επειδή είναι μοναδική στο είδος της, αλλά το συναίσθημα που στοιχειώνει την ατμόσφαιρα απ’ την αρχή ως το τέλος δεν είναι κάτι που πετυχαίνεις εύκολα. Θα μπορούσε να είναι ο Νότης επί ενενήντα λεπτά, να μιλάει και να τον ακούμε, θα μου αρκούσε αυτό. Ή ο Λέανδρος. Ή ο Λάμπης, ο Απόστολος, όλες αυτές οι μορφές της λάσπης και της πέτρας, οι άνθρωποι που βρήκαν τον ΠΑΟΚ ως μια απλή τοπική ομάδα ποδοσφαίρου και ξεκίνησαν τον μύθο της. Αλλά ο Νικόλας κατάφερε κάτι συγκλονιστικά δύσκολο: Μας έριξε στους ώμους, σαν να το είχαμε ξεχάσει και σαν να προσποιούμασταν πως δε μας αφορά, το βάρος του μέλλοντος. Μας φόρτωσε τον Bizim ΠΑΟΚ να τον κουβαλήσουμε από ‘δώ και πέρα και να τον κρατήσουμε ζωντανό, καθαρό, γνήσιο, παραπατώντας ζαλισμένοι από τις σειρήνες του ξεπουλήματος και τις μεταλλάξεις των ρυπαρών μισάνθρωπων που τον τριγυρίζουν σαν όρνια.

Μου είναι κι εμένα δύσκολο να συγκρατήσω τις σκέψεις μου, ιδιαίτερα επειδή κατά τη διάρκεια της δημιουργίας είχα επικοινωνία μαζί του και μου έμεινε μια τρύπα στην καρδιά να χάσκει για πάντα που τον έχασα χωρίς να προλάβω να τον μελετήσω, αλλά ο καθένας θα νιώσει αυτό που θα νιώσει βλέποντας το ντοκιμαντέρ. Εγώ θα κρατήσω δυο σκέψεις, που του τις είχα πει και είχαμε συμφωνήσει πως του ταιριάζουν: Ο ΠΑΟΚ είναι το καταφύγιο των καταραμένων. Ο ΠΑΟΚ δεν χρειάζεται να κάνει τίποτε άλλο πέρα από αυτό που του επιβάλλει το ίδιο του το καταστατικό, οι συνθήκες μέσα στις οποίες ιδρύθηκε και οι άνθρωποι που τον γέννησαν, για τους λόγους που τον γέννησαν, πριν από 90 και βάλε χρόνια, δηλαδή να συνεχίσει να είναι το κέντρο του κόσμου για όσους δεν έχουν άλλο κόσμο να τους ταιριάξει.

Ισοβιτης
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό Asimos » Σάβ 28 Οκτ 2017, 13:18

Ζαντός έγραψε:Δεν το χωράει ο νους μου, ειλικρινά... Μπορούσε ο Π.Α.Ο.Κ. να κάνει τέτοια πράγματα;; ΑΥΤΟ είναι πνεύμα νικιτή! Σήμερα είμαστε στο ψάξιμο...όχι φέτος, τα τελευταία χρόνια γενικώς..
Αυτο με τις φανέλες "Μεγάλη Ομαδα, Μεγάλες και οι Φανέλες" ουτε ποιητής δεν θα μπορούσε να το πει.
Asimos
 

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό Josey Wales » Σάβ 28 Οκτ 2017, 13:37

nikolasf έγραψε:Αφήστε ρε και για εμένα.... Τετάρτη το παραγγέλνω... περιμένω μήπως το κάνω με κάτι που θα έχει στην προσφορά της Τετάρτης για να πληρώσω μια φορά τα μεταφορικά... Μην τα πάρετε όλα.... Κυριολεκτώ ! Δεν αστειεύομαι!

Όταν κάνεις την παραγγελία βάλε ένα ακόμα. Την Δευτέρα με την ευκαιρία, θα είμαι χωριό, οπότε θα τα πούμε αργότερα.
Άβαταρ μέλους
Josey Wales
 
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ 2014, 21:03

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό paokovios1974 » Σάβ 28 Οκτ 2017, 13:45

goran 64 έγραψε:Συγκλονιστικές οι δηλώσεις του ποδοσφαιριστή μας, που ως νεαρός-αναπληρωματικός τότε, είδε-βίωσε τον μεγάλο Γκιούλα Λόραντ να γέρνει στην αγκαλιά του, στον πάγκο της Π.Α.Ο.Κ.άρας στην Τούμπα, σε αγώνα με τον γ@ύρο, αφήνοντας εκεί την τελευταία του πνοή, την ώρα που στο ματς ο Κούδας έχανε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ!!
Βασίλης Βασιλάκος: "Σε κείνο το παιχνίδι, πριν τον αγώνα μου είχε πει"..."Δεν θα σε ξεκινήσω σήμερα, αλλά εσύ είσαι αυτός που θα μου το πάρει το παιχνίδι...Στο 2ο ημίχρονο όντως μπήκα αλλαγή, σκόραρα και κερδίσαμε 1-0"!
Τι συναισθήματα μπορεί να νιωσε ο τότε νεαρός Βασιλάκος, την στιγμή που σκόραρε δικαιώνοντας τον μακαρίτη? :shock:
Σημειωτέον ότι τον Βασιλάκο πέρασε σαν αλλαγή στον αγώνα, ο βοηθός του Λόραντ εκείνη την εποχή, ο αείμνηστος Αρίσταρχος Φουντουκίδης, πράγμα που μαρτυράει ότι πειθάρχησε στο πλάνο του αγώνα, που ήξερε κι εκείνος!!!! :o

:pano:

Συνεχίζοντας ο Βασίλης Βασιλάκος, βουρκωμένος όσο δεν πάει, παραδέχεται σε μια αποστροφή του λόγου του:
Η πιο λάθος απόφαση στην καριέρα μου, ήταν να φύγω απ τον Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Ο παίχτης "χάθηκε" στην κούλα και τα λόγια του μαρτυρούν την δύναμη που μεταλαμπάδεύε ο Π.Α.Ο.Κ. (&) σ αυτόν!

:nairepaok:

:nairepaok:
Αγάπη μόνο για την ομάδα μας
Άβαταρ μέλους
paokovios1974
 
Δημοσιεύσεις: 7154
Εγγραφή: Κυρ 29 Δεκ 2013, 20:40
Τοποθεσία: Οπου τολμουν οι Αετοι

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Σάβ 28 Οκτ 2017, 13:47

Ξέρετε μήπως μπορώ να το αγοράσω ψηφιακά και να το κατεβάσω??
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5512
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 28 Οκτ 2017, 14:01

Εμενα μ αφησε με την αισθηση οτι κατι ελλειπε.Εχω δει 5-6 απ τα ντοκιμαντερ του Τριανταφυλιδη απ τη σειρα τα στεκια και ηταν ολα εξαιρετικα.Σε καθηλωνανε .Θυμαμαι τα προβαλε αργα η ερτ (1-2 το βραδι) και ξημερωνα για να τα παρακολουθησω.Εδω εχω την αισθηση οτι δε προλαβε να κανει αυτο που ηθελε.Ισως αυτο που ηθελε να το κανει και καλυτερο απ ολα ,αυτο που ηταν για τη μεγαλη του αγαπη.Ποσο ΠΑΟΚ η φαση.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: 90 χρόνια ΠΑΟΚ – Νοσταλγώντας το μέλλον

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 10 Νοέμ 2017, 13:50

Το είδα πρώτη μούρη στο ταμείο ενός καταστήματος seven spot.
Τιμή 7,50€
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες