Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό johnnie78 » Παρ 03 Δεκ 2010, 22:35

Εικόνα

Ενα μικρο ενθυμιο των αγωνων που αναφερετε. Η φωτο ειναι απο το ματς του Παρκ Ντε Πρενς

Από πάνω αριστερά: Λαγωνίδης,Γκάμπριτς,Αλεξίου,Χιονάς,Μαγκντί
Από κάτω αριστερά: Οικονομίδης,Χάβος,Τζούρτζεβιτς,Τουρσουνίδης,Μαλλιούφας,Καλογερόπουλος

Σε εκείνο το ματς οπως και σε αυτό της Τούμπας στη φανέλα είχαμε τον ήλιο της βεργίνας
ΕικόναΕικόναΕικόνα
ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
johnnie78
 
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 21:03

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό novito » Κυρ 12 Δεκ 2010, 10:59

Aπίστευτα ντοκουμέντα τα οποία τα ξεπερνάνε μόνο τα αντίστοιχα των Πρακτορινου και Γκορντον ( :D )!!

http://www.ekebi.gr/magazines/showimage ... 1&zoom=800

Είναι απ το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου και απ τη σελίδα 44 και μετά είναι γεμάτα ΠΑΟΚ!! :pano:
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Κυρ 12 Δεκ 2010, 22:05

Είναι εκπληκτικά αυτά τα αποσπάσματα, εκπληκτικά πραγματικά.

Τρελάθηκα ιδίως με το ποιήμα της ανυπέρβλητης Κατερίνας Γώγου.

Ας μπουν στον κόπο να διαβάσουν όλοι τις σελίδες από τη 44 και μετά

Υπέροχο πραγματικά.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Κυρ 12 Δεκ 2010, 22:07

Επίσης, κατι ακόμη που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.
Αν έχει αναφερθεί, συγγνώμη για την περιττή επανάληψη.
Τεχνικά μιλώντας, είναι off topic, αλλά σχετίζεται και με το ποστάρισμα του νοβίτο.


«Στην ιστορική κάθοδο 2.500 οπαδών του ΠΑΟΚ σιδηροδρομικώς στην Αθήνα για τον αγώνα της ομάδας τους με τον Ολυμπιακό, συμμετείχαν και δύο νεαρές κοπέλες οπαδοί, για να συναντήσουν στο Σταθμό Λαρίσης διάσημο Ελληνα ποπ τραγουδιστή από τον οποίο η μικρότερη είχε ζητήσει ραντεβού.

Ο Σταύρος Τσιώλης, σκηνοθέτης με πορεία 40 και πλέον χρόνων στο ελληνικό σινεμά, γράφει το πρώτο ελληνικό θεατρικό έργο αφιερωμένο σε ποδοσφαιρική ομάδα. Πελοποννήσιος, ο ίδιος, Τριπολιτσιώτης, έγραψε ένα έργο για βορειοελλαδίτικη ομάδα. Τίτλος του, «Ταξιδεύοντας με τον ΠΑΟΚ». Το έργο θα ανεβεί το Φεβρουάριο από το «Θέατρο Τέχνης» σε σκηνοθεσία Κ. Καπελώνη στην Αθήνα, ενώ στη συνέχεια η παράσταση θα έρθει και στη Θεσσαλονίκη. Στη διανομή συμμετέχει κι ο Αργύρης Μπακιρτζής, σε ρόλο... τρελο-αεκτσή.

Αφορμή για το θεατρικό στάθηκε «μια μακρινή αλήθεια, πάνε 20 χρόνια τώρα», όπως λέει ο Σταύρος Τσιώλης στον «ΑτΚ». Αλήθεια που θα μπορούσε να είναι φαντασία ή το αντίστροφο: στο έργο, ο ΠΑΟΚ, στον οποίο παίζει ακόμη ο Ζαγοράκης, ισοφαρίζει 1-1 στο 68' στην έδρα του Ολυμπιακού, για να γνωρίσει την ήττα με ψεύτικο πέναλτι μόλις στο 90'.

«Ενώ βλέπεις, η ιστορία του έργου είναι τόσο απλή, είναι δύσκολο και να σου μιλήσω για το έργο, για τα δύο κορίτσια, για τον ΠΑΟΚ», λέει ο Σταύρος Τσιώλης. «Ολα ήρθαν από μόνα τους. Είδα τα δύο κορίτσια μακριά, καθισμένα στις μεταλλικές καρέκλες του Σταθμού, που εκείνη την ώρα ήταν εντελώς έρημος. Ακουγόντουσαν οι πυρετικές αναμεταδόσεις του αγώνα Ολυμπιακού - ΠΑΟΚ από τα ραδιόφωνα, ακουγόντουσαν κραυγές απειλητικές ή αποδοκιμασίες για τη διαιτησία από κόσμο αόρατο, που υπήρχε όμως κάπου εκεί κοντά, στα πέριξ του Σταθμού Λαρίσης. Τα δύο κορίτσια ήταν τυλιγμένα με κασκόλ του ΠΑΟΚ και η πιο μικρή κρατούσε και μία μεγάλη σημαία με το Δικέφαλο. Ο Σταθμός ήταν αφιλόξενος και εχθρικός και δεν μπορούσα να καταλάβω την αλλόκοτη παρουσία των δύο κοριτσιών, μία στιγμή αντιλήφθηκα πως η μικρή έκλαιγε. Δεν τόλμησα να τα πλησιάσω, γιατί δηλαδή να με εμπιστευτούν; Εμεινα μακριά, και τώρα, μετά από χρόνια, σκέφτομαι πως έμεινα για να τα προστατεύσω αν υπήρχε η ανάγκη».

Το ποδόσφαιρο γίνεται εδώ όχι απλώς αφορμή, αλλά αιτία για το θεατρικό, ενώ ο Σταύρος Τσιώλης κάνει «ντρίμπλα» επιλέγοντας σε ένα αντρικό θέμα δύο γυναίκες ηρωίδες και δίνει «ανταπόκριση» έξω από το γήπεδο: «Η ήττα του ΠΑΟΚ φαίνεται πως ήταν άδικη. Ηδη τα ραδιόφωνα μετέδιδαν πως τα τρένα του Ηλεκτρικού πλησίαζαν το Σταθμό της Πλατείας Αττικής και μεγάλες αστυνομικές δυνάμεις θα προστάτευαν τους οπαδούς του ΠΑΟΚ από τις επιθέσεις με τούβλα και πέτρες οπαδών του Ολυμπιακού. Οταν έφτασαν στο Σταθμό Λαρίσης τα πρώτα κύματα των παιδιών με ύμνους και ιαχές, τα δύο κορίτσια ενώθηκαν μαζί τους με απίστευτη χαρά σαν να υποδέχονταν τους νικητές πολύχρονων και αιματηρών πολέμων. Φύγαν οι συρμοί για τη Θεσσαλονίκη και τα τραγούδια και οι ύμνοι κατακυρίευαν το Σταθμό Λαρίσης κι εγώ αναρωτιόμουν γιατί τα δύο κορίτσια δεν πήγαν στο γήπεδο μαζί με τους 2.500 φίλους τους; Γιατί έμειναν μόνα σε ένα χώρο εχθρικό, αφιλόξενο και κρύο; Οταν πήγα κοντά στα μεταλλικά καθίσματα, μία αφημένη φωτογραφία μου έδωσε μία εξήγηση, πενιχρή, αλλά εξήγηση. Υπήρχε στο ένα κάθισμα η φωτογραφία ενός γνωστού τραγουδιστή της ποπ μουσικής με αφιέρωση: στη φίλη μου Ιωάννα, με πολλή αγάπη, Σάκης». Πέρασαν τα χρόνια, εκείνα τα δύο κορίτσια κάθισαν στην ψυχή μου. Τι απέγιναν; Είναι καλά; Πράγματι κατέβηκαν για κείνον τον Σάκη; Μια μέρα κάθισα σε δύο κόλλες χαρτί κι έγραψα. Τι μπορούσαν να έλεγαν όταν μιλούσαν; Γιατί η μικρή έκλαιγε; Γέμισα μία σελίδα, από τη δεύτερη σελίδα έπαψαν να με υπακούν. Με αγνόησαν παντελώς. Μιλούσαν για το δικό τους κόσμο, έναν κόσμο που δεν γνώριζα, που τον αποδέχτηκα όμως με ευγνωμοσύνη. Το ''Ταξιδεύοντας με τον ΠΑΟΚ'' ανήκει σ' αυτά τα δύο κορίτσια. Το πνευματικό δικαίωμα είναι δικό τους. Γιατί για να γράφεις για γυναίκες, πρέπει ο Θεός να σου έχει δώσει το χάρισμα. Εμένα δεν μου έδωσε το χάρισμα. Οπου είναι όμως αυτά τα κορίτσια, να τα έχει καλά. Να μην αφήσει κανέναν να λεηλατήσει τη ζωή τους».



http://www.agelioforos.gr/default.asp?p ... rtid=71414
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό elgrego83 » Δευτ 10 Ιαν 2011, 20:51

Gordon αν σου είναι εύκολο ξαναπόσταρε εκείνο το υπέροχο φωτορεπορτάζ με τις στιγμές του Μαγκντί Τολμπά .... Είχε χαθεί κι εκείνο με την αναβάθμιση του server και είναι αμαρτία να μην το απολαύσουμε ξανά .... εεεεε ;;;;;;;;;
Άβαταρ μέλους
elgrego83
 
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 22:19

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό nyxteridas » Παρ 21 Ιαν 2011, 05:54

Ας θυμηθούμε ένα ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός να κράξουμε και λίγο




Καλά ρε ποιος είναι εκεί στο πρώτο γκολ ο ανάπηρος που δεν μπορεί να διώξει, το μπούλο ναούμ(για λαγωνίδης με φαίνεται που κάνει και το μπέναλντι μετά )

Καλά ρε κι εσυ γκιτσιούδη σκατά στα χέρια,

Ρε συ Μητρόπουλε ναούμε το 8 είναι ο Σκαρτάδος ρε βλάκα, που δεν τον ξες

Ρε συ Μητσημπόνα πιανόλα πάνω στον Ράντο έστειλες την μπάλα δεν σε ξέρουμε νομίζεις που του χρόνου θα πουλήσεις και το παιχνίδι στον δεύτερο γύρο

Και 2 δοκάρια είχαμε και μπαλάρα παίξαμε ατυχία, στην Τούμπα θα δούνε

Καλά ρε ποιος παικταράς είναι αυτός ο Πλίτσης πέταξε μέσα στο γήπεδο κι έβγαλε μαγική ασίστ
Άβαταρ μέλους
nyxteridas
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Παρ 11 Απρ 2008, 15:13

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό DC » Παρ 21 Ιαν 2011, 08:20

Ντροπή.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό Pegasus » Σάβ 29 Ιαν 2011, 15:29

Κύπελλο UEFA (νυν Europa League), περίοδος 2000-2001. Ο ΠΑΟΚ, έχοντας στο τσεπάκι του το 3-1 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα, ταξιδεύει για να παίξει με την κιτρινόμαυρη ισραηλινή ομάδα της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ. Τελικό αποτέλεσμα 3-3. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-2, η Μπεϊτάρ έκανε το 3-2 και λίγο πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Εδώ το βίντεο του αγώνα από ισραηλινό κανάλι:



Στη συνέχεια ακολούθησε ο εντυπωσιακός αποκλεισμός της Ουντινέζε, πρωτοπόρου τότε στην Ιταλία, με 1-0 στο Ούντινε και 3-0 στην παράταση στην Τούμπα, για να πέσουμε πάνω στην Αϊντχόβεν και να αποκλειστούμε άδοξα με 3-0 και 0-1 στην Τούμπα. Η χρονιά έκλεισε με το 4-2 επί του Ολυμπιακού στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος.
Κλειστόν
Άβαταρ μέλους
Pegasus
 
Δημοσιεύσεις: 3187
Εγγραφή: Κυρ 23 Μάιος 2010, 20:24

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό niks » Σάβ 29 Ιαν 2011, 15:36

μετά την πρόκριση επί της Μαλίν
ειχε τιμωρηθεί η Τούμπα
παιζαμε με την Τιρόλ κκεκλεισμένων των θυρών
και είχαμε κάνει κερκίδα πίσω από τις θύρες 7-8
μάταια βέβαια (ομάδα δεν είχαμε)
niks
 
Δημοσιεύσεις: 1789
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 18:45

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Σάβ 29 Ιαν 2011, 18:05

την πάσα στο 2ο γκολ ο Ομάρι τη βγάζει;
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Σάβ 29 Ιαν 2011, 19:35

Την τελική πάσα στον Ναλιτζή την βγάζει ο νυν τεχνικός διευθυντής μας.
Και μια που είπα Ναλιτζής, στο πρώτο αγώνα είχε σημειώσει το τελευταίο γκολ με ένα φοβερο σουτ.
Είχα παλαβώσει τελείως με εκείνο το γκολ.
Και στο δεύτερο ματς έβαλε σεντερφορίσιο γκολ.
Γενικά τότε πίστευα πως είχαμε βρει τον φορ της επόμενης πενταετίας.
Δεν έκανε την καριέρα που πίστευα πως θα κάνει.
Ανεξίτηλο εικόνα το tattoo "Nali" και το διάβασμα χειλιών που έλεγαν "τους γαμήσαμε" στον τελικό της Φιλαδέλφειας.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό Parolos » Σάβ 29 Ιαν 2011, 19:42

Τι μου θυμήσατε...
Γεια σου ρε Τοχούρογλου Ninja...!! :opaokara:
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6031
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό nick_shortjohn » Δευτ 31 Ιαν 2011, 20:45

Γιώργο Χατζάρα για πάντα αριανάρα

Εκεί-εκεί στη Β' Εθνική

Θεέ μου δώσε μου, λιγάκι υπομονή,
γιατί αν μου δώσεις δύναμη, θα τα γαμήσω όλα!
Άβαταρ μέλους
nick_shortjohn
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2008, 02:59
Τοποθεσία: Εις το επέκεινα...

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό PRAKTORINOS » Τρί 01 Φεβ 2011, 11:47

Εικόνα

'Οταν η ΕΡΤ μαλακοειδώς αυτοσχεδίαζε.


Αρχές '80.
Στα πλαίσια του (τότε) κυπέλλου κυπελλούχων Ευρώπης
ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την (τότε) δυτικογερμανική Άιντραχτ Φρανκφούρτης.
Θα την κερδίσει 2-0 με γκολάρες του Γιώργου Κωστίκου
αλλά δυστυχώς θα αποκλειστεί άδοξα στα πέναλτιζ.

Στο φωτογραφικό στιγμιότυπο, όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς
και οι αρχηγοί Κούδας και Pezzey ανταλλάσουν αγάπες, λελούδια και καλούδια.
Οπως μας ενημερώνει η σχετική κάρτα του κρατικού καναλιού
ο νικητής της διασυλλογικής διοργάνωσης θα κερδίσει ένα... Jules Rimet
δηλαδή, μαστραπά από άλλη διοργάνωση, εθνικών ομάδων (Παγκόσμιο Κύπελλο) !!!


Εικόνα

Βέβαια, ακόμα και αν θέλαμε να επαληθεύσουμε το βλακώδες σενάριο της ελληνικής τηλεόρασης
θα έπρεπε να... διαρρήξουμε τα γραφεία της βραζιλιάνικης ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας καθώς
έντεκα χρόνια πριν το ΠΑΟΚ-Άιντραχτ
το κύπελλο Jules Rimet περιήλθε οριστικά στην κατοχή της Βραζιλίας
που το κατέκτησε για τρίτη φορά στην ιστορία τού θεσμού.

'Εκτοτε, το έπαθλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου
άλλαξε μορφή και παραμένει ως έχει και σήμερα.
Άβαταρ μέλους
PRAKTORINOS
 
Δημοσιεύσεις: 2081
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 10:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, μεταξύ αράουτ και μπενάλντ.

Re: Π.Α.Ο.Κ. Football Retro

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Τρί 01 Φεβ 2011, 14:46

H ΕΡΤ αποδείκνυε σχεδόν από την ίδρυση της πως ένα απλό πράγμα όπως η αναμετάδοση και η περιγραφή ενός ποδοσφαιρικού αγώνα μπορεί να μετατραπεί σε κονσέρτο βλακείας και tour de force κοτσάνας.
Έχω δει τα στιγμιότυπα αυτού του αγώνα. Γκολάρες ο Κωστίκος και ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ πολλές χαμένες ευκαιρίες για θρίαμβο.
Και στο πέναλτυ σουτάουτ, ιστορία μου αμαρτία μου.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες