Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 24 Δεκ 2021, 16:09

Αυτά είναι τα ωραία.. Ωραίες οι επιτυχίες και οι τίτλοι, αλλά όταν υπάρχει καλό κλίμα στα αποδυτήρια και στη προπόνηση, τότε ο παίκτης θα δεθεί και με την ομάδα... Για αυτό είναι διαφορετικό να παίζεις στον μπασκετικό ΠΑΟΚ σήμερα.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ilovegame27 » Παρ 24 Δεκ 2021, 20:30

O Kονραντ ήταν απο τους λίγους παίχτες που με εντυπωσιάσαν για την αγωνιστική του διάθεση και το πάθος που είχε!
Είχα πάθει πλάκα με την προσήλωση του να κερδίσει κάθε χαμένη μπαλιά!Δεν τον ένοιαζαν οι πόντοι αλλά κυνηγούσε κάθε ριμπάουντ άσχετα αν ήταν χαμένο και έπαιζε άμυνα σαν τρελός!Είχα διάβασει σε μια συνέντευξη του ότι τρεφόταν απο τα καρφώματα και ήθελε να καρφώσει με κάθε δυνατό τρόπο!Εγώ επαίζα τότε μπάσκετ σε ερασιτεχνικό επίπεδο και παρότι ήμουν περιφεριακός (πλάγιος) είχα εντυπωσιαστεί μαζί του και ήταν ο αγαπημένος μου παίχτης!
Θυμάμαι έπαιρνα μετά απο κάθε αγώνα τα ΣΠΟΡ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ για να δω πόσα ριμπάουντ πήρε και αν είχε κάνει double double!Ηταν ο μοναδικός Αμερικάνος που έπαιξε τόσο λίγο στην ομάδα αλλα ταυτίστηκε τόσο πολύ με εμας!
Μεγάλο πλήγμα ο θάντος του σε τόσο μικρή ηλικία αλλα και και τόσο περηφάνος που έπαιξε στην ομάδα μας!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ "ΜΕΓΑΛΕ ΚΟΝΡΑΝΤ ΜΑΚΡΕΙ"

ΥΓ. Ευχαριστούμε κι τον φίλο που μας το θύμισε και πάλι!
Άβαταρ μέλους
ilovegame27
 
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 16:30
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό renegade » Παρ 24 Δεκ 2021, 23:27

Και σε μια εποχή όπου οι Αμερικάνοι στην Ευρώπη το μόνο που τους ένοιαζε ήταν πόσους πόντους θα βάλουν
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14072
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Κυρ 26 Δεκ 2021, 17:53

Conan McRay
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8365
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Δευτ 10 Ιαν 2022, 20:44

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΠΑΟΚΑΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΕΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΤΡΕΕΕΕΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΛΛΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

ΥΓ Που εισαι Μπαρκαρουτσε να μου πεις για τον Πητ; :lol: :lol: :lol: :lol:
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3146
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 26 Ιουν 2022, 10:56

Ψάχνωντας παλιά πραγματα απ το φοιτητικό μου γραφείο βρήκα μισό εισιτήριο (τα κοβανε τότε) από παιχνίδι με Κνορ Μπολόνια Φεβρουαριο 90. Ημιτελικός κυπελλου κυπελλουχων. Δραχμαι 3000. Το σήκωσε η Κνορ.
32 χρόνια περασαν ρε φίλε...
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26522
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό fossa » Κυρ 26 Ιουν 2022, 12:34

Ίσως η καλύτερη κερκίδα ευτυχώς υπάρχει βίντεο στο YouTube αφιέρωμα από την ιταλική τηλεόραση.Ηφαίστειο με απίστευτη τρέλα ενώ είχαμε χάσει 20 πόντους στον πρώτο αγώνα (μέχρι το 35' ήταν ντέρμπι) χωρίς Κόρφα φυσικά, φτάσαμε μέχρι το +13 αλλά ο μαύρος τους ήταν από άλλο πλανήτη.
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 01 Φεβ 2023, 02:11

Ο παλαίμαχος καλαθοσφαιριστής του ΠΑΟΚ Στράτος Μπάζιος «έφυγε» από τη ζωή σε ηλικία 76 ετών!

Φόρεσε τη φανέλα του ΠΑΟΚ στις αρχές της δεκαετίας του ‘70 και σε 94 αγώνες πρωταθλήματος, ενώ υπήρξε ένας από τους μικρότερους σε ηλικία παίκτες που φόρεσαν το εθνόσημο, καθώς έκανε το ντεμπούτο του με την Εθνική Ανδρών σε ηλικία 18 ετών.

Όταν σταμάτησε το μπάσκετ ασχολήθηκε με την προπονητική και με την παιδική ομάδα του ΠΑΟΚ, κατέκτησε το 1985 το πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων.

Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 01 Φεβ 2023, 04:58

Ως παλιος μπασκετικος, εχω περιπου 3-4 κουτες μεγαλες με το Τριποντο. Πραγματικα ειναι συγκινηση οποτε παω και ανοιγω τις κουτες και τα ριχνω μια ματια. Μιλαμε για εποχη που δεν επαιρνα τιποτα στο σχολειο για να παρω το Τριποντο καθε Τριτη
Dimg4
 

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό trouman » Τετ 01 Φεβ 2023, 07:22

ABOLEYTOI έγραψε:Conan McRay



McRay

Δούλευα τότε Expose, το παλιό Ακρόαμα Αγγελάκη. Και θυμάμαι μια φορά στη δουλειά, πρέπει να ήταν Κυριακή απόγευμα , ένας παρκαδορος με έλα να δεις κάτι και με έκανε μια μικρή βόλτα με το αμάξι του. Έναν κύκλο από Δεσπεραί. Ήταν μια αμαξαρα , όσο θυμάμαι το είχε φέρει από Αμερική και νομίζω BMW ειδική παραγγελία, δεν ηταν κάποια εμπορική σειρά, ξύλο στο ταμπλό κλπ, κολλούσες πίσω από την επιτάχυνση. Ειχαν έρθει με Μπαλογιάννη και άλλους. Έχω κάπου μια φωτογραφία...α ρε ΠΑΟΚ
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 26 Φεβ 2023, 15:26

Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 29 Σεπ 2023, 13:23




Ρε κουφάλες Αμερικανοί. Τους το δίνω, κατάφεραν να παρουσιάσουν τη Θεσσαλονίκη του 2023 ως μια μπασκετική πόλη.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 18 Νοέμ 2023, 22:42

Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 18 Δεκ 2023, 13:25

Σούλης Μαρκόπουλος και Τζον Κόρφας στο ελληνικό Hall Of Fame!

















Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Maurice_Escargot » Πέμ 22 Φεβ 2024, 20:47

Φωτης Τακιανος: «Έφυγα με ψηλά το κεφάλι από τον ΠΑΟΚ»

trigger warning: η λεξη διαδικασια ειπωθηκε 13 φορες.

by the way: Kendal Smith vs Takianos στην VTB League - στην Νιζνυ Νοβγκοροντ ο Σμιθ.

Για το πώς προέκυψε η περίπτωση της Αστάνα: «Στη διαδικασία του προηγούμενου καλοκαιριού υπήρχε κάτι έντονο μεταξύ μιας άλλης ομάδας της VTB, επομένως είχε “ανοίξει” η διαδικασία της αγοράς περισσότερο προς εκείνη τη λίγκα. Άρα αυτό που προέκυψε ήταν ότι έγινε κάτι πολύ γρήγορο και σίγουρα υπήρχε μια διαδικασία που ήμουν στη λίστα της ομάδας της Αστάνα. Εφόσον προέκυψε κάτι το οποίο ήταν το “άνοιγμα” σε αυτή την ομάδα, αμέσως την επόμενη μέρα που λύθηκε η συνεργασία μου με την ομάδα ΠΑΟΚ δέχτηκα επίσημη πρόταση από αυτούς. Προϋπήρχε, δηλαδή, μια διαδικασία και ένα ενδιαφέρον από πριν».

Για τον λόγο που πήγε στο Καζακστάν: «Δύο είναι τα πράγματα. Το ένα είναι η διαδικασία της πρόκλησης. Όταν δέχτηκα την πρόταση το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι είναι μια πρόκληση να μπω σε μια λίγκα που είναι πολύ δυνατή με τις ομάδες που συμμετέχουν. Ειδικά τώρα, στις ομάδες της Ρωσίας, λόγω του πολέμου, δεν τις επιτρέπεται να συμμετάσχουν στην Ευρωλίγκα. Άρα είναι μια λίγκα υψηλού επιπέδου με πολύ καλές ομάδες. Είναι η πρόκληση του καινούριου, πηγαίνω να δουλέψω σε μια λίγκα που δεν έχω πάει. Η εμπειρία, το “άνοιγμα” νέου ορίζοντα και νέων προοπτικών έπαιξε σημαντικό ρόλο. Η ξεκούραση δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου, γιατί το επάγγελμα του προπονητή βιώνεται μέσα στο γήπεδο. Είναι μια διαδικασία που έχει καταγραφεί στο dna του να είναι ενεργός. Να είναι μέσα στο γήπεδο, στην καθημερινότητά του, να είσαι σε πάγκο ομάδας και να κοουτσάρεις τις ημέρες των αγώνων και αυτό είναι μια διαδικασία που, αν λείπει, είναι σαν να σου λείπει κάτι πολύ σημαντικό».

Για την γρήγορη απόφαση: «Ο προπονητής στην καθημερινότητα του μαθαίνει και ζει με ρυθμούς που είναι πολύ δύσκολοι, αλλά όταν τού λείπουν τους επιζητεί. Δεν αισθανόμουν κουρασμένος, η εβδομάδα ήταν έντονη και θα έλεγα περισσότερο ψυχολογικά, αλλά η ψυχολογική φόρτιση μπορεί να ξεπεραστεί και μέσα από τη διαδικασία της νέας πρόκλησης. Όλα αυτά λειτούργησαν σε τέτοιο βαθμό ώστε να υπάρχει η γρήγορη απόφαση».

Για τους στόχους της ομάδας: «Η ομάδα της Αστάνα έχει ένα πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα 12 αγώνων με 7 εκτός έδρας παιχνίδια και 5 εντός. Ο ρεαλιστικός δύσκολος στόχος είναι να μπορέσει να τερματίσει στις τέσσερις ομάδες του ομίλου και να μπορέσει να είναι στα play-offs. Η διαδικασία αυτή είναι πολύ δύσκολη με τη λογική ότι πιέζει το πρόγραμμα. Όταν λέμε για 7 παιχνίδια εκτός έδρας σε αυτήν τη λίγκα, μιλάμε για επίπονα και πολύωρα ταξίδια».

Για το συμβόλαιο: «Έχει γίνει συζήτηση για τον επόμενο χρόνο, έχει γίνει μια πρώτη συμφωνία χωρίς να είναι εγγυημένο για την επόμενη σεζόν. Είναι μια διαδικασία περισσότερο αναγνωριστική και από τις δύο πλευρές. Έγινε μια συμφωνία κατά την οποία αν συμφωνήσουμε και οι δύο πλευρές θα μπορούμε να συνεχίσουμε».

Για τη θητεία του στον ΠΑΟΚ: «Η αλήθεια είναι ότι τον περσινό Φεβρουάριο ανέλαβα την ομάδα στην 8η θέση, σε μια πολύ δύσκολη καμπή της, ειδικά στο ψυχολογικό κομμάτι. Καταφέραμε στην λήξη του περσινού πρωταθλήματος η ομάδα να πάρει την 4η θέση. Η 4η θέση μάς έδωσε αυτόματα την πρόκριση στους ομίλους του BCL και το δικαίωμα να συμμετάσχουμε στο Σούπερ Καπ. Συνεχίζουμε την πορεία μας, δημιουργείται η ομάδα της χρονιάς 2023-24, μπαίνει σε ένα πολύ δύσκολο όμιλο του BCL, ίσως τον δυσκολότερο. Παίζουμε και για το Σούπερ Καπ, ιδιαίτερα τιμητικό για τον ΠΑΟΚ να μπορεί να συμμετάσχει για ακόμα έναν τίτλο. Στη διάρκεια του ελληνικού πρωταθλήματος και του BCL, αν ξεχωρίσω τις δύο πορείες μας θεωρώ ρεαλιστικά εξαιρετική την πορεία μας στο BCL, όπου κατακτήσαμε το δικαίωμα να έχουμε το πλεονέκτημα έδρας στα play-in».

Για τις καταστάσεις ατυχίας που βίωσε φέτος στον ΠΑΟΚ: «Στο ελληνικό πρωτάθλημα, υπάρχουν τρεις καταστάσεις ατυχίας που δε μας άφησαν να βρούμε τον ρυθμό μας. Η ομάδα είχε “χτιστεί” με μια διαδικασία, πολύ γρήγορα έρχεται ο τραυματισμός του ΜακΝις που τον αφήνει έξω για 2 μήνες και κάνουμε την πρώτη μας διορθωτική κίνηση με τον Σμιθ αντί του Φλάτεν. Οπότε μπαίνουμε σε μια δεύτερη φάση να ξαναφέρουμε την ομάδα σε έναν ρυθμό και να καταφέρουμε τα αποτελέσματα σε BCL και Basket League. Φτάνουμε στις 31 Δεκεμβρίου, το οποίο είναι το γεγονός που στιγμάτισε τη φετινή μας πορεία. Βρίσκοντας πολύ καλή αγωνιστική ισορροπία και ρόλους στην ομάδα με την προσθήκη Άλστον και Σμιθ, συμβαίνει το περιστατικό με τον Κένταλ Σμιθ, δύο μέρες πριν το 1ο ματς με την Τόφας, το οποίο αναστάτωσε την ομάδα στο αγωνιστικό και το ψυχολογικό κομμάτι, φέρνοντας μια ταραχή που δε μπορέσαμε να την ξεπεράσουμε για το επόμενο διάστημα. Ξαναλλάξαμε την ομάδα για 3η φορά και είναι πάρα πολύ δύσκολο μέσα σε μια σεζόν να υποχρεώνεσαι να στήνεις την ομάδα για τρεις φορές. Μπήκαμε, έτσι, σε μια διαδικασία να χάσουμε την αγωνιστική μας “ταυτότητα” και τον αγωνιστικό μας ρυθμό».

Για το πώς κρίνει το πέρασμά του απ’ τον ΠΑΟΚ: «Επειδή είναι το 3ο μου πέρασμα απ’ τον ΠΑΟΚ, πάντοτε στο μυαλό μου ήταν ότι είμαι στην ομάδα και υπηρετώ την ιδέα του ΠΑΟΚ. Αυτό ήταν πολύ βαθιά ριζωμένο μέσα μου, γιατί ο ΠΑΟΚ αντιπροσωπεύει και εκπροσωπεί πράγματα που είναι πάνω από έναν αγώνα, ένα αποτέλεσμα ή μια εμφάνιση. Είναι η φιλοσοφία και η ιδέα. Νιώθω πολύ περήφανος που υπηρέτησα αυτήν την ιδέα πάνω απ’ όλα. Όπως είχαμε συμφωνήσει με τους ανθρώπους της διοίκησης, θέλαμε να καταφέρουμε φέτος να κάνουμε όσο το δυνατόν καλύτερη πορεία στο BCL και η ομάδα να βρίσκεται μέσα στις 6 πρώτες ομάδες της Basket League, πάντα έχοντας στο μυαλό μας το μέγεθος του μπάτζετ που είχαμε να διαχειριστούμε και το ότι η ομάδα παράλληλα είχε τον μεγάλο στόχο της οικονομικής εξυγίανσης. Είμαι πολύ περήφανος γιατί παραδίδω την ομάδα στον οργανισμό και σ’ αυτήν την ιδέα που υπηρέτησα, έχοντας μια πάρα πολύ καλή πορεία και την ομάδα στην 6η θέση. Δηλαδή οι στόχοι έχουν επιτευχθεί. Όσον αφορά το ότι η ομάδα το τελευταίο διάστημα δεν είχε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, είμαι σίγουρος ότι αν συνεχίζαμε να δουλεύουμε θα δείχναμε το καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο. Φεύγω με ψηλά το κεφάλι, γιατί ξέρω τι έκανα στην καθημερινότητά μου υπηρετώντας την ιδέα που λέγεται ΠΑΟΚ».

Για το αν θα άλλαζε κάτι αν θα πήγαινε τον χρόνο πίσω:
«Η καθημερινότητα και η διαδικασία που παίρνεται μια απόφαση τη δεδομένη χρονική στιγμή έχει τη δική της αξία και πάντοτε η απόφαση παίρνεται με γνώμονα το κοινό καλό. Δηλαδή, πρώτα το καλό της ομάδας και μετά όλων των υπολοίπων παραγόντων. Έγινε πολύ σκληρή δουλειά για να παρθούν οι όποιες αποφάσεις, βάσει των δυνατοτήτων που είχε η ομάδα μας και του τι μας επιτρεπόταν να κάνουμε. Κάτι που δεν αναφέρεται συχνά είναι πως η διαδικασία του να είναι μια ομάδα σε υψηλό επίπεδο αγωνιστικά και παράλληλα να “τρέχει” η οικονομική εξυγίανση είναι κάτι πάρα πολύ δύσκολο. Είναι σε διπλό ταμπλό και είναι πάρα πολύ δύσκολο. Η ιδέα που προανέφερα και το τι είναι ο ΠΑΟΚ δημιουργεί απαιτήσεις πολλές και μεγάλες και πολλές φορές, στον βωμό των νικών, παραβλέπουμε ότι “τρέχει” παράλληλα κι ένα άλλο πρότζεκτ το οποίο επηρεάζει άμεσα το αγωνιστικό κομμάτι. Λόγω όλων αυτών, δε θεωρώ ότι θα άλλαζα κάτι αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω. Ίσως πηγαίνοντας προς τα μπροστά θα χρησιμοποιούσα σαν εμπειρία το τι έγινε πριν».

Για το παιχνίδι της Εθνικής Ανδρών με την Τσεχία (23/02): «Είναι ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, απ’ την άποψη ότι είναι το παρθενικό παιχνίδι του νέου προπονητή. Πηγαίνει να “χτιστεί” μια καινούργια προσπάθεια, μια καινούργια φιλοσοφία και εύχομαι σε όλους τους παράγοντες καλή επιτυχία. Το παιχνίδι έχει τη δική του ιδιαίτερη δυσκολία. Αν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ξεκάθαρο φαβορί, αυτό είναι η Εθνική μας ομάδα, αλλά θα πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί, γιατί οι μονάδες της Τσεχίας είναι αξιόλογες και το έχουν δείξει και στο παρελθόν. Δεν πρέπει αν τους αφήσουμε να μπουν σε έναν ρυθμό απ’ τον, αν μπουν, δύσκολα θα βγουν μετά. Απ’ την άλλη, αν επιβληθούμε μέσα απ’ το αγωνιστικό μας κομμάτι, μπορούμε να κυριαρχήσουμε».
Άβαταρ μέλους
Maurice_Escargot
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Κυρ 23 Οκτ 2022, 11:28

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης