PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό dimitrissss » Παρ 08 Απρ 2011, 23:13

GORDON έγραψε:
dimitrissss έγραψε:
Ο αντίπαλος ήταν και πάλι ο Ατρόμητος, το 1993-94. Μόνο που τότε ο Ατρόμητος αγωνιζόταν στην Β' εθνική.

Κύπελλο Ελλάδας 1993-94, προκριματική φάση ομίλων, Τούμπα, 22 Σεπτεμβρίου 1993: Εκτέλεσε στο 77' το πέναλτι ο Αλεξίου, απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας Καμπόλης και στην εξέλιξη της φάσης σκόραρε ο Χάβος. Ήταν το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Για να είμαι ειλικρινής περίμενα ότι θα το έβρισκες, αφού έχεις καταφέρει να απαντήσεις σε πολύ δυσκολότερα. Καταπληκτική η προσπάθειά σου πάντως και προσωπικά θα μου άρεζε πάρα πολύ να συνεχιστεί το παιχνίδι.


Έπιασες τζακ ποτ... σε όλη την εικοσαετία μόνο για 4 αγώνες δεν κράτησα εφημερίδες: ήταν οι αγώνες εκείνου του ομίλου με Προοδευτική (4-1), Βελισσάριο (1-1), Ατρόμητο (1-0) και Εθνικό Αλεξ/πολης (1-1)... :(


E βρε Γκόρντονα κι εσύ... Κρατάς που κρατάς στοιχεία για όλους τους αγώνες, βάλε κι αυτούς τους λίγους που σου λείπουν... Πάντως είδες, συνέβη τέτοιο περιστατικό με χαμένο πέναλτι για μία και μοναδική φορά μέσα σε μια εικοσαετία...
Άβαταρ μέλους
dimitrissss
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2007, 00:36

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό dimitrissss » Παρ 08 Απρ 2011, 23:15

mkpaok έγραψε:Απιστευτο...
Δεν ελεγες καλυτερα τα νουμερα του τζοκερ ρε dimitrissss...


Την επόμενη φορά θα τα πω και τα νούμερα του Τζόκερ. Ένα καλό κίνητρο για να μην σταματήσει το παιχνίδι. ;)
Άβαταρ μέλους
dimitrissss
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2007, 00:36

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό dimitrissss » Παρ 08 Απρ 2011, 23:36

GORDON έγραψε:ΙΔΙΟ ΕΠΙΘΕΤΟ, ΙΔΙΑ ΧΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Ολοκληρωμένη απάντηση Γκόρντονα κι όχι τσαπατσουλιές στο τσατ!

Γιοζέφ Ατίλα (Ούγγρος) Μπειταρ Ιερουσαλήμ-ΠΑΟΚ 3-3
Χάνατσεκ Ατίλα (Ούγγρος) ΠΑΟΚ-Λιν 0-1

Κι ένας ακόμη Ούγγρος με το όνομα Ατίλα όμως, που είναι εκτός συναγωνισμού, ο Ατίλα Γιάνος που σφυριξε στο ματς Λοκομοτίβ Τυφλίδας-ΠΑΟΚ 0-7!


Νομίζω ότι η απάντηση είναι λάθος. Το Ατίλα είναι σε κάθε περίπτωση μικρό όνομα. Σύμφωνα με την Wikipedia, Attila is a popular name for boys in both Hungary and Turkey.

Σύμφωνα με τα δικά μου στοιχεία, στο Λοκομοτίβ - ΠΑΟΚ και στο Μπεϊτάρ - ΠΑΟΚ, διαιτητής ήταν το ίδιο πρόσωπο, ο Ατίλα Γιούχος (ουγγρικά: Attila Juhos). Όσο για το ΠΑΟΚ - Λιν, διαιτητής ήταν όντως ο Ατίλα Χάνασεκ (ουγγρικά: Attila Hanacsek).

Η ουγγρική έκδοση της Wikipedia έχει άρθρα για 353 Ούγγρους διαιτητές, και στην λίστα διαιτητές Γιόζεφ Ατίλα ή Ατίλα Γιόζεφ και Γιάνος Ατίλα ή Ατίλα Γιάνος, δεν υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
dimitrissss
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2007, 00:36

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 09 Απρ 2011, 00:08

Μάλιστα.. Γιατί κι εγώ το έψαχνα αλλά άκρη ουσιαστικά δεν έβγαζα στο ιντερνετ.. Πάντως στα στοιχεία των αγώνων όπως τα πόσταρα τα ονόματα, έτσι τα έβαλα.. Ιδίως στην πρώτη περίπτωση, το Ατίλα θα μπορούσε να θεωρηθεί επίθετο, τη στιγμή που υπάρχει το όνομα Γιοσέφ!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Σάβ 09 Απρ 2011, 00:10

dimitrissss έγραψε:
GORDON έγραψε:
dimitrissss έγραψε:
Ο αντίπαλος ήταν και πάλι ο Ατρόμητος, το 1993-94. Μόνο που τότε ο Ατρόμητος αγωνιζόταν στην Β' εθνική.

Κύπελλο Ελλάδας 1993-94, προκριματική φάση ομίλων, Τούμπα, 22 Σεπτεμβρίου 1993: Εκτέλεσε στο 77' το πέναλτι ο Αλεξίου, απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας Καμπόλης και στην εξέλιξη της φάσης σκόραρε ο Χάβος. Ήταν το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Για να είμαι ειλικρινής περίμενα ότι θα το έβρισκες, αφού έχεις καταφέρει να απαντήσεις σε πολύ δυσκολότερα. Καταπληκτική η προσπάθειά σου πάντως και προσωπικά θα μου άρεζε πάρα πολύ να συνεχιστεί το παιχνίδι.


Έπιασες τζακ ποτ... σε όλη την εικοσαετία μόνο για 4 αγώνες δεν κράτησα εφημερίδες: ήταν οι αγώνες εκείνου του ομίλου με Προοδευτική (4-1), Βελισσάριο (1-1), Ατρόμητο (1-0) και Εθνικό Αλεξ/πολης (1-1)... :(


E βρε Γκόρντονα κι εσύ... Κρατάς που κρατάς στοιχεία για όλους τους αγώνες, βάλε κι αυτούς τους λίγους που σου λείπουν... Πάντως είδες, συνέβη τέτοιο περιστατικό με χαμένο πέναλτι για μία και μοναδική φορά μέσα σε μια εικοσαετία...



:o :o :o :!: :!: :!:
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό GORDON » Σάβ 09 Απρ 2011, 09:23

Περιμένουμε και τις απαντήσεις από nyxteridas και Bono για να οριστικοποιηθεί η βαθμολογία.
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό Bono » Σάβ 09 Απρ 2011, 10:08

Η ερώτησή μου αφορούσε τις ομάδες απ' την Χαλκιδική με τις οποίες έχει βρεθεί αντίπαλος ο ΠΑΟΚ είτε σε επίσημα είτε και σε φιλικά ματς.
Σε επίσημα δεν θυμάμαι αλλά σε φιλικά έχω υπ' όψην ένα με τα Μουδανιά που το βρήκες,ένα με τον ΠΑΟΝΕ τον Απρίλιο του 2009 και έναν με την Κασσάνδρα(ομάδα Β' Εθνικής τότε) στη Χαλκιδική κατακαλόκαιρο του 2003 που ήμουν μέσα και είδα ζωντανά τον ΠΑΟΚ μετά την φυγή πολλών απ' την ομάδα που είχε πάρει μόλις το Κύπελο και όλα τα μεγάλα αστέρια μας εκείνης της εποχής Αμαφούλε,Χάγκαν,Γιασεμάκη,Βόκολο κ.λ.π. αλλά και Σαλπιγγίδη που μόλις είχε επιστρέψει από δανεισμό..την άλλη μέρα τα ΣΠΟΡ είχαν βγει με τίτλο "Σαλπιγγίδης ο καινούριος Οκκάς",σε μιά απ' τις συνηθισμένες απέλπιδες προσπάθειες της εφημερίδας για ανύψωση ηθικού.
Γκολ δεν θυμάμαι να μπήκε ενώ και η εμφάνιση δικαιολογούσε πλήρως τα κατεβασμένα κεφάλια όσων είχαμε την ατυχία αντί για κανα μπάνιο να χάσουμε το απόγευμα μας στο γραφικό εκείνο Χαλκιδικιώτικο γήπεδο για την είσοδο στο οποίο ο αρπακολλατζής Χαλκιδικιώτης πρόεδρας είχε ορίσει και είσοδο στα 15 Χ 2 =30 γιούρος.

υ.γ. ήμουν σε δίλλημμα μεταξύ αυτής της ερώτησης και μιάς ανάλογης της ερώτησης που είχες βάλει στο ρετρό με θέμα "Που στον π@υτσο φτάσαμε για πάρτη σου" με την παρακάτω φωτό.
Εικόνα
Μήπως θες να προσπαθήσεις ξανά?
The future is uncertain and the end is always near....
Άβαταρ μέλους
Bono
 
Δημοσιεύσεις: 1806
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 12:45

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό dimitrissss » Σάβ 09 Απρ 2011, 11:51

Ο ΠΑΟΝΕ πάντως δεν είναι ομάδα της Χαλκιδικής. Οι Νέοι Επιβάτες ανήκουν στο νομό Θεσσαλονίκης. Μουδανιά και Κασσάνδρα, ΟΚ. (Η Κασσάνδρα είναι ο σημερινός Ολυμπιακός Βόλου, για να μην ξεχνιόμαστε).
Άβαταρ μέλους
dimitrissss
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2007, 00:36

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό GORDON » Σάβ 09 Απρ 2011, 12:32

Bono έγραψε:
υ.γ. ήμουν σε δίλλημμα μεταξύ αυτής της ερώτησης και μιάς ανάλογης της ερώτησης που είχες βάλει στο ρετρό με θέμα "Που στον π@υτσο φτάσαμε για πάρτη σου" με την παρακάτω φωτό.
Εικόνα
Μήπως θες να προσπαθήσεις ξανά?


Ελάχιστα στοιχεία που θα μπορούσα να αξιοποιήσω για να εντοπίσω γήπεδο και αντίπαλο έχει η φωτογραφία...

Η σημαία της Μακεδονίας υποδηλώνει μέσα - τέλη δεκαετίας '90 ή αρχές 2000, και τα μπλέ καρεκλάκια κάτι σε Καβάλα, Νίκαια ή Περιστέρι... μπορεί να είναι κάποιο φιλικό στην Καβάλα ίσως ?

Θα μπορούσα να απαντήσω με μια ιστορική φωτό της πιο μικρής οργανωμένης κερκίδας που έχουμε κάνει ποτέ: στη Θύρα 1 της (πάλαι ποτέ) Νέας Φιλαδέλφειας σε ένα 0-4 από την ΑΕΚ στα μέσα της δεκαετίας του '90 με προπονητή τον Μιχάλη Μπέλλη, όπου όλη η θύρα ήταν κατειλημμένη από ...έντεκα (αριθμητικά: 11) ηρωικούς δικούς μας... Δεν θα το κάνω για ...ευνόητους λόγους !
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό GORDON » Σάβ 09 Απρ 2011, 12:37

Τελικά δεν ήταν και τόσο άσχημα (όπως λέει και το ανέκδοτο: ευτυχώς που δεν πάθαμε και τίποτα...)....αν εξαιρέσω την καζούρα που έχω φάει αυτές τις μέρες από τον PRAKTORINO... :evil:


Ερωτήσεις που απαντήθηκαν σωστά είχαμε από τους:

baneprelevic361, teod1980, Aureliano Buendia, axilleas4, teratios2,
brigate4, elgrego83, obanebane, paprica, paok87,
fireblade4, paokovia


Ερωτήσεις που απαντήθηκαν λάθος ή δεν απαντήθηκαν καθόλου από τους:
DC, mkpaok, free4, dimitrissss, teacher, Bono

Περιμένουμε μόνο τον nyxterida για να κηρύξουμε και επίσημα τη λήξη της σαιζόν με την τελική βαθμολογία...
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό paok87 » Σάβ 09 Απρ 2011, 12:42

Στη φωτό του Bono, ένα παλικάρι φοράει ΔΕΠΑ, άρα είναι πιο πρόσφατη. Μήπως είναι Κύπρος :?: ΓΣΠ :?:
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό paok87 » Σάβ 09 Απρ 2011, 12:44

Ελα το βρήκα ΑΕΚ Λάρνακας.Τουρνούα Μπάσκετ.

Προσθέτω και εγώ τη φωνή μου για το ότι το παιχνίδι πρέπει να συνεχιστεί.Εμείς οι μικρότεροι μάθαμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ από το ψάξιμο, την περιέργεια και τις εμπεριστατομένες και ακριβείς απαντήσεις!
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό Bono » Σάβ 09 Απρ 2011, 13:47

Σωστός ο dimitrissss και ακόμα πιό σωστός ο paok87....φιλικό τουρνουά μπάσκετ στην Κύπρο,που το βρήκες ρε τσάκαλε?
Και μη μου πεις από τη φανέλα,προφανώς κάπου την έχει πάρει το μάτι σου.

To παιχνίδι ήταν υπέροχο με ατελείωτες ώρες ψαξίματος μεν αλλά προσέφερε μιά ανεπανάληπτη και τόσο χρήσιμη βουτιά στο χρόνο και στην ιστορία μας που θα έπρεπε να είναι must σε πολλούς περισσότερους απ' τους συνηθισμένους 20-25 που συμμετείχαν(ακόμα και στην τελευταία που μπορούσε ο καθένας να ρωτήσει οτιδήποτε τόσοι περίπου ήταν πάλι) γι' αυτό και καταλαβαίνω την απογοήτευση των 2 διοργανωτών.
Πολλά τα ευχαριστώ και στους δύο και κάτι παραπάνω ίσως στον Γκόρντον για την τελευταία.Πήρε μιά γεύση απ' αυτά που τραβούσαμε όλη τη σεζόν :D
Σε περίπτωση πάντως που η απόφαση είναι οριστική,αυτή η επιστροφή στο παρελθόν καλά θα ήταν να μην σταματήσει και τα ιστορικά αφιερώματα-ντοκουμέντα-φωτογραφίες να είναι συχνά και απ' το γνωστό δίδυμο αλλά και από όποιον άλλον έχει αυτή τη δυαντότητα.

υ.γ. Γκόρντον,στη Φιλαδέλφεια φαντάζομαι ήσουν και εσύ ένας από εκείνους τους ηρωικούς 11?
υ.γ.2 άξιος νικητής ο δάσκαλος,θηρίο θα έλεγα....
The future is uncertain and the end is always near....
Άβαταρ μέλους
Bono
 
Δημοσιεύσεις: 1806
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 12:45

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό niko70 » Σάβ 09 Απρ 2011, 20:44

Φοβερά και τρομερά πράγματα διάβασα εδώ μέσα...Μπράβο σε όλους όσους συμμετείχαν...
Άβαταρ μέλους
niko70
 
Δημοσιεύσεις: 1670
Εγγραφή: Σάβ 14 Φεβ 2009, 21:32
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Re: PAOK Retro Game - 21η αγωνιστική - 28/3/2011

Δημοσίευσηαπό brigate4 » Σάβ 09 Απρ 2011, 21:20

Γενικά η ενότητα ΠΑΟΚ-ρετρό είναι ό,τι καλύτερο ''κυκλοφορεί'' στα sites. Χρυσάφι.
ΠΑΟΚ ξέρω 'γω να πούμε, ΦΕΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ...
Άβαταρ μέλους
brigate4
 
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 15:06

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Retro game 2010-11

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης