Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος και όλων των παραλειπομένων...

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό montekristo » Σάβ 16 Οκτ 2021, 12:07

Όσο για το αν υπάρχουν άλλοι ενδιαφερόμενοι η δομή του ερασιτεχνη το κάνει αδύνατο να εμφανιστούν. Πρέπει κάποιος να το σχεδιάσει μία δεκαετία για να αναλάβει την διοίκηση.

Αυτη ειναι η πιο μεγαλη αληθεια δυστυχως
και φαινεται καθαρα στις Γενικες Συνελευσεις
με την εκει παρουσια ολιγων και φυσικα "ημετερων".-
Των ιδιων και των ιδιων μαλιστα εδω και πολλα χρονια!

Πραγματικα τον αλφα σιγμα τον εχουν κανει "καστρο απαρτο"
δυο χουφτες ανθρωποι που τον πανε με τον αυτοματο πιλοτο
αρκουμενοι στο να διατηρουν τα αξιωματα και τα ευεργετηματα τους.-

Οσο για τα εσοδα γενικοτερα ξερει κανενας τι συνδρομες
πληρωνουν οσα νεα παιδια και κοριτσια αθλουνται
σε ολα τα αθληματα του αλφα σιγμα και ποσα μαζευονται;
#FREEΠΟΡΚΥ-5
montekristo
 
Δημοσιεύσεις: 3990
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 16:33

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 16 Οκτ 2021, 12:12

Για το παιχνίδι δε θα σταθώ στην απόδοση της ομάδας γιατί θεωρώ ότι είναι άδικο να πέφτουν αφορισμοί στην 1η αγωνιστική όπου η ομάδα ήταν ανέτοιμη και υπήρχαν απουσίες βασικών παικτών όπως οι Κουμεντάκης και Πετρέας. Οι ξένοι είναι καλές επιλογές απλά θα χρειαστεί λίγος χρόνος για να δέσει η ομάδα και αυτό θα φαίνεται παιχνίδι με παιχνίδι. Και ο Καλμαζίδης το είχε τονίσει εξ'αρχής ότι θα υπάρχουν δυσκολίες, καθώς προχωρήσαμε σε πολλές αλλαγές και με γνώμονα το επίπεδο των αντιπάλων.

Από εκεί και έπειτα αν θα σταθώ σε κάτι είναι στο στοιχείο που μας κόστισε αν όχι τη νίκη, το βαθμό στο τάι μπρέικ. Και αυτό το στοιχείο είναι ο πάγκος. Ο πάγκος μας είναι προβληματικός τα τελευταία 5 χρόνια γιατί διαθέτει παίκτες που δεν έχουν σταθερή απόδοση (Σωτηρίου), παίκτες που δεν έχουν βελτιώσει τον τρόπο παιχνιδιού τους (δικαιολογημένα λόγω των τραγελαφικών των προηγούμενων ετών), παραμένοντας στάσιμοι (Μπούτος) και μεγάλους σε ηλικία παίκτες που απλά δεν μπορούν (Τερζής). Ουσιαστικά είμαστε μια ομάδα που αν τραυματιστεί κάποιος είμαστε το χάος, όπως και ο Παναθηναϊκός. Έτσι δε γίνεται δουλειά γιατί ο πάγκος είναι πολύτιμος και όταν ένας βασικός παίκτης έχει "κολλήσει" στο παιχνίδι. Σκεφτείτε πόσο αλλιώς θα ήταν τα πράγματα με παίκτες όπως ο Παπαδόπουλος ή ο Ρουμελιωτάκης ή ο Δαλακούρας στους 3ους ακραίους, Μαρούλη ή Ηλία σαν 2ους πασαδόρους, Μήλη ή Ζουπάνι σα 2ους διαγώνιους. Στο φετινό ρόστερ θα έχουμε θέμα με τους Έλληνες και αυτό είναι κάτι το οποίο θα έβγαινε στην επιφάνεια μιας και το βόλλεϋ στην Ελλάδα είναι υπανάπτυκτο.

Όσον αφορά για τον Ιερρεθουέλο, σας το είπα ότι ο παίκτης είναι παγκόσμιας κλάσης. Και πως να μην είναι όταν ήταν στέλεχος της τελευταίας απίστευτης Εθνικής Κούβας με Λεόν, Λεάλ, Σιμόν, Ερνάντεθ, Μπελ, Σεπέδα, Γκουτιέρρεζ, Καμέχο που έφτασε μέχρι τον τελικό του Παγκόσμιου το 2010 (ματσάρα με αντίπαλο τη Βραζιλία). Και πόσο μάλλον όταν έχει εμπειρία από Ιταλία (Πιατσέντζα, Μολφέττα) και από Τουρκία με Χαλκμπανκ (τον είχαμε αντίπαλο το 2017/2018) και Ζιράατ. Μεγάλη μου καψούρα όλα αυτά τα χρόνια, αλλά μάλλον δε θα τον δούμε ποτέ στα ασπρόμαυρα.

Όμως ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα και ο 2ος γύρος δε θα κριθεί από την 1η αγωνιστική καθώς φέτος η βαθμολογία μας θα διαιρεθεί δια του 2 και επομένως μια διαφορά 6 βαθμών θα γίνει 3 βαθμών. Τώρα άμα γίνουν αλλαγές, δε νομίζω ότι θα προβούμε λόγω και οικονομικής δυνατότητας, τώρα άμα γίνουν μάλλον θα γίνουν μόνο άμα φέρουμε ξένο ακραίο και θυσιάσουμε τον Μπράουν, που είναι λίγο δύσκολο να γίνει. Πάντως είναι πάρα πολύ νωρίς για να μιλάμε για το Γενάρη.

ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ!! ΠΑΜΕ ΠΑΟΚΑΡΑ!!!
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3938
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 16 Οκτ 2021, 12:39

Είμαι και εγώ συγκρατημένα αισιόδοξος για τη βελτίωση και εξέλιξη της ομάδας η οποία θα είναι απόρροια της ποιοτικής δουλειάς του προπονητή και των παικτών. Αλλά επειδή στον ΑΣ είναι χαζοπόνηροι και τα ίδια γίνονται κάθε χρόνο, δεν θα είναι πλέον περίεργο αν διαλύσουν την Ομάδα μετά τις εκλογές και πριν τα Χριστούγεννα. Ακόμη και αν η ομάδα δεν μπορέσει να φθάσει σε κάποιον τελικό φέτος, θα μπορούσε η χρονιά να χρησιμοποιηθεί ως μια καλή βάση για τη δημιουργία ενός κορμού ο οποίος θα παίξει καλό βόλει, θα φτιάξει τη δική του αγωνιστική ταυτότητα και με κάποιες αναβαθμίσεις στους ακραίους, θα διεκδικήσει το Πρωτάθλημα του χρόνου.

Η ήττα εκτός έδρας απο τον Φοίνικα δεν ήταν έκπληξη. Τους λόγους τους αναλύσαμε τις προηγούμενες εβδομάδες. Ο Φοίνικας έχει ένα δυνατό ρόστερ με κάποια ερωτηματικά, με κεντρικό πρόσωπο έναν πολύπειρο και πολύ καλό πασαδόρο και έναν εξαιρετικό, ανερχόμενο Προπονητή. Θα είναι πιο δυνατός απο τις προηγούμενες σεζόν. Αναλογα και με την εξέλιξη των Διοικητικών και των τυχόν (που το απεύχομαι για όλες τις ομάδες) τραυματισμών, ο Φοίνικας μπορεί να μη χάσει ούτε ένα παιχνίδι φέτος στην έδρα του.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Σάβ 16 Οκτ 2021, 12:44

Για αλλαγές ξένων δεν θα είχε κανένα νόημα κατά τη γνώμη μου, εκτός αν βρίσκαμε κάτι πραγματικά εξαιρετικό και να αλλάζαμε παίκτες της ίδιας θέσης. Το μπλοκ χτες ήταν κομμάτι του προβλήματος, και η σκέψη να το αδυνατίσουμε για να ενισχύσουμε την υποδοχή (δηλαδή να παίζει βασικός ο Τακουρίδης αντί Μπραουν και να φύγει από βασικός ο Κουμεντάκης) για μένα είναι λάθος. Στους κεντρικούς έχουμε μάλλον την καλύτερη τετράδα του πρωταθλήματος και δεν πρέπει να σπάσει, άσχετο αν χτες δεν πήγαν καλά. Χτες μου άρεσε πολύ ο Κουκλίνσκι, και σαν υποδοχή και σαν νοοτροπία. Για τον Ουντρις να πω πως μου φάνηκε να έχει πολύ αργές αντιδράσεις στο μπλοκ (για να μην λέμε μόνο τα θετικά). Οι Καναδοί μπορούν πολύ καλύτερα, μάλλον θέλουν χρόνο.
Γενικά στους Έλληνες που παίζουν βασικοί μια χαρά είμαστε από ποιότητα, έχουμε τους τρεις από τους εφτά βασικούς της εθνικής, και τρεις από τους δέκα - δώδεκα αξιόλογους Έλληνες παίκτες που μπορούν να σταθούν βασικοί σε μεγάλη ελληνική ομάδα. Κενά έχουμε στο πάγκο σε ακραίους και δεύτερο πασαδόρο, αλλά σαν γενικό στήσιμο ομάδας σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια είναι αριστούργημα. Το φορμάτ του πρωταθλήματος δεν μας βολεύει αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Πάντως με Κουμεντάκη Πετρέα η ομάδα θα είναι πολύ καλύτερη.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν αναλυτικά στατιστικά του παιχνιδιού όπως στο γυναικείο?
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 16 Οκτ 2021, 12:53

Descartes έγραψε:Είμαι και εγώ συγκρατημένα αισιόδοξος για τη βελτίωση και εξέλιξη της ομάδας η οποία θα είναι απόρροια της ποιοτικής δουλειάς του προπονητή και των παικτών. Αλλά επειδή στον ΑΣ είναι χαζοπόνηροι και τα ίδια γίνονται κάθε χρόνο, δεν θα είναι πλέον περίεργο αν διαλύσουν την Ομάδα μετά τις εκλογές και πριν τα Χριστούγεννα. Ακόμη και αν η ομάδα δεν μπορέσει να φθάσει σε κάποιον τελικό φέτος, θα μπορούσε η χρονιά να χρησιμοποιηθεί ως μια καλή βάση για τη δημιουργία ενός κορμού ο οποίος θα παίξει καλό βόλει, θα φτιάξει τη δική του αγωνιστική ταυτότητα και με κάποιες αναβαθμίσεις στους ακραίους, θα διεκδικήσει το Πρωτάθλημα του χρόνου.


Θα είναι το τέλειο σενάριο να λειτουργήσει αυτή η χρονιά ως η χρονιά δημιουργίας ενός σταθερού κορμού, όπου με την παρουσία Καλμαζίδη θα έκανε τρομακτικά πράγματα. Θα σήμαινε και επιτέλους αλλαγή νοοτροπίας και μετάβαση από τις "ομάδες μιας χρήσης" σε μια ομάδα με αρχή, μέση και τέλος, όπου θα φαίνεται και το πλάνο της ομάδας. Και μάλιστα έτσι θα έδινε και τη δυνατότητα να βελτιωθούν και άλλοι τομείς που είναι η ανάπτυξη παικτών και ίσως ένα καλύτερο scouting σε παίκτες, αποφεύγοντας να πέφτουμε θύματα των μάνατζερ όπως τα προηγούμενα χρόνια. Αλλά το θέμα είναι ότι έχουμε να κάνουμε με τον Α.Σ. και πραγματικά φοβάμαι το τι μπορεί να συμβεί όταν μπαίνουν μπροστά. Πραγματικά και μένα δε θα μου φανεί περίεργο αν τον Νοέμβριο στείλουν τον Καλμαζίδη και μιλήσουν πάλι για "ηλεκτροσόκ". Εύχομαι να μη γίνει κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3938
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 16 Οκτ 2021, 13:02

Ιάσονας έγραψε:Για αλλαγές ξένων δεν θα είχε κανένα νόημα κατά τη γνώμη μου, εκτός αν βρίσκαμε κάτι πραγματικά εξαιρετικό και να αλλάζαμε παίκτες της ίδιας θέσης. Το μπλοκ χτες ήταν κομμάτι του προβλήματος, και η σκέψη να το αδυνατίσουμε για να ενισχύσουμε την υποδοχή (δηλαδή να παίζει βασικός ο Τακουρίδης αντί Μπραουν και να φύγει από βασικός ο Κουμεντάκης) για μένα είναι λάθος. Στους κεντρικούς έχουμε μάλλον την καλύτερη τετράδα του πρωταθλήματος και δεν πρέπει να σπάσει, άσχετο αν χτες δεν πήγαν καλά. Χτες μου άρεσε πολύ ο Κουκλίνσκι, και σαν υποδοχή και σαν νοοτροπία. Για τον Ουντρις να πω πως μου φάνηκε να έχει πολύ αργές αντιδράσεις στο μπλοκ (για να μην λέμε μόνο τα θετικά). Οι Καναδοί μπορούν πολύ καλύτερα, μάλλον θέλουν χρόνο.
Γενικά στους Έλληνες που παίζουν βασικοί μια χαρά είμαστε από ποιότητα, έχουμε τους τρεις από τους εφτά βασικούς της εθνικής, και τρεις από τους δέκα - δώδεκα αξιόλογους Έλληνες παίκτες που μπορούν να σταθούν βασικοί σε μεγάλη ελληνική ομάδα. Κενά έχουμε στο πάγκο σε ακραίους και δεύτερο πασαδόρο, αλλά σαν γενικό στήσιμο ομάδας σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια είναι αριστούργημα. Το φορμάτ του πρωταθλήματος δεν μας βολεύει αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Πάντως με Κουμεντάκη Πετρέα η ομάδα θα είναι πολύ καλύτερη.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν αναλυτικά στατιστικά του παιχνιδιού όπως στο γυναικείο?


O Koυμεντάκης δεν έχει δείξει ακόμα ότι μπορεί να σταθεί σε μεγάλη ομάδα ως βασικός. Και αυτό έχει να κάνει με τη νοοτροπία του. Και μάλιστα φάνηκε στο ότι 2.5 χρόνια στον Ολυμπιακό δεν έκανε τίποτα. Ενώ πέρσι πάλι δεν έκανε τίποτα. Μακάρι να δείξει φέτος αλλά κρατάω μικρό καλάθι για τον συγκεκριμένο. Άμα δε δείξει κάτι και φέτος, τότε δεν υπάρχει λόγος να παραμείνει στην ομάδα. Και εγώ θεωρώ ότι είναι δύσκολο να γίνουν αλλαγές και άμα ανέφερα τον Μπράουν τον ανέφερα μόνο στην περίπτωση που υπάρξει κάτι φοβερό. Το έχω πει και παλιότερα ότι η ομάδα έχει καλούς ξένους και απλά πρέπει να δέσουν. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ο πάγκος και αυτό λύνεται μόνο άμα γίνει σωστός προγραμματισμός και τεθεί ένα πλάνο να χτίσουμε ένα κορμό παικτών.

Εδώ θα βρείτε παιδιά τα στατιστικά (για να τα έχετε και πιο ξεκάθαρα, πατήστε την επιλογή Data Volley):
https://hvl-web.dataproject.com/MatchStatistics.aspx?mID=2907&ID=38&CID=1089&PID=51&type=LegList
Τελευταία επεξεργασία από PaokCuba4 και Σάβ 16 Οκτ 2021, 13:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3938
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 16 Οκτ 2021, 13:03

Γιατί χάσαμε χθες;
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό Timelord » Σάβ 16 Οκτ 2021, 13:03

Η απουσία του κουμεντακη ( του καλού κουμεντακη όχι αυτού των δύο τελευταίων χρόνων) είναι πολύ κομβική χτες. Είναι υπό προϋποθέσεις ο καλύτερος σερβερ μας για εμένα. Επίσης έλειψε παρά πολύ από το σέρβις και ο Πέτρεας αλλά κυρίως στον πρώτο χρόνο όπου ο τακουριδης μετά τον τραυματισμό του είναι πολύ μέτριος (ποτέ δεν ήταν το δυνατό του σημείο, πάντα με το μπλοκ έτρωγε το ψωμί του). Ο κουκλινσκι για τα λεφτά που παίρνει πιστεύω θα ήταν μια εξαιρετική λύση αν είχε δίπλα του έναν ακραίο βαρόμετρο έστω επιπέδου μιγιαιλοβιτς. Για μένα φάνηκε χτες (ελπίζω πως δεν θα ισχύσει και μέσα στην χρόνια) πως η κίνηση που πήγαμε να κάνουμε με τζουριτς όπως είχε γραφτεί θα μας έδινε την δυνατότητα να πάρει την θέση του Μπράουν και να πάμε σε ξένο ακραίο και θα έφτιαχνε ομάδα με πολύ υψηλότερο ταβάνι . Δυστυχώς η μόνη αλλαγή που βλέπω να είναι πιθανή και ίσως και όχι καλή είναι η αλλαγή Μπράουν με ξένο ακραίο.
Timelord
 
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Παρ 18 Δεκ 2020, 14:35

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό obanebane » Σάβ 16 Οκτ 2021, 13:28

Εμένα εχθές στα δύο πρώτα σετ που μπόρεσα και είδα, με απογοήτευσε ο πασαδορος.
Αποτι διαβάζω από τους εδώ γνώστες, θεωρούν ότι είναι καλός και ότι θα ανέβει,περιμένω να το δω.
Σε σχέση πάντως με τον 34χρονο Κουβανο των αντιπάλων,ήταν πολύ κάτω και αυτό πιστεύω ότι έκανε την διαφορά στα 2 σετ που είδα.
Αν παίρνεις πασαδορο ξένο και δεν κάνει διαφορά, τότε κακώς χαραμιζεις θέση ξένου,κατά τη γνώμη μου.
Θα μπορούσαν για παράδειγμα να πάνε στη λύση Μαρούλη,να είχαν πάρει έναν παιχταρα ακραίο και να μην υπήρχε καν στο ροστερ ο Σωτηρίου που πλέον τον κόβει άνετα και η 9χρονη κόρη μου στο φιλέ.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό τσιριγωτης » Σάβ 16 Οκτ 2021, 19:33

Πόσο κρίμα αυτή η ομάδα να είναι κομπάρσος..
Αυτό που μου άρεσε εχθές ήταν ο καλμα στην άκρη του πάγκου
Άβαταρ μέλους
τσιριγωτης
 
Δημοσιεύσεις: 3272
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:47

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό τσιριγωτης » Σάβ 16 Οκτ 2021, 21:33

Επίσης αλλαγή Μπράουν για να έρθει ξένος ακραίος θα είναι Έγκλημα.... μια χαρά ακραίος είναι κ ο Φράγκος κ ο γελοίος μονεμβασιωτης ... σκάλες ανώτεροι του λιγου κουμεντακη
Άβαταρ μέλους
τσιριγωτης
 
Δημοσιεύσεις: 3272
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:47

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 16 Οκτ 2021, 22:57

Φυσικά και θα είναι έγκλημα, αλλά άμα είναι χάλια ο Κουμεντάκης, τότε πρέπει από κάπου να κόψεις. Φράγκος και λοιποί παίκτες από τους διεκδικητές δε θα έρθουν στα μισά της σεζόν στον ΠΑΟΚ και μάλιστα θα ζητήσουν τρελά πράγματα αν βρίσκονται και από πάνω. Ενώ παίκτες όπως ο Μαυροβουνιώτης έχουν βάλει το κόμπλεξ τους πάνω από την καριέρα τους. Επομένως μακριά τέτοιοι τύποι. Καλύτερα με Σπιριούνη που είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3938
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Κυρ 17 Οκτ 2021, 09:23

Τελικά το πρωτάθλημα δεν έχει πλευ οφ???
panpangr77
 
Δημοσιεύσεις: 6860
Εγγραφή: Πέμ 30 Ιαν 2014, 12:55
Τοποθεσία: ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 17 Οκτ 2021, 09:26

Όχι
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Volley: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Κυρ 17 Οκτ 2021, 10:43

Τότε τι συζηταμε... Κουτσό πρωτάθλημα...
panpangr77
 
Δημοσιεύσεις: 6860
Εγγραφή: Πέμ 30 Ιαν 2014, 12:55
Τοποθεσία: ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες