Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος και όλων των παραλειπομένων...

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 07:39

thomas Murg έγραψε:Στο ακόλουθο λινκ μπορεί να πάει κανείς πιο πίσω και να το δει τώρα

https://www.ertlivetv.com/2016/01/ert3-channel.html




Φιλε το ανεβασαν κιολας!!


Εδω το λινκ:

https://www.ertflix.gr/series/ser.146711-volley-league
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 08:10

PaokCuba4 έγραψε: Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι ο Καλμαζίδης έφερε για τα καλά πίσω τη νοοτροπία Πρωταθλητή στον ΠΑΟΚ. Σήμερα δεν υπήρχε ένας MVP αλλά όλη η ομάδα γιατί σήμερα είδαμε έναν ΠΑΟΚ να "πετάει" φλόγες, να παλεύει κάθε επίθεση και άμυνα, τραυματίες να καταβάλλουν μια συγκινητική προσπάθεια, να επιστρέφει από μια "κακή" ήττα και να στέλνει το μήνυμα σε κάθε επικριτή και σε όλους αυτούς που την καταδίκασαν και τη χλευάσανε ότι η ομάδα είναι εδώ και μπορεί να διεκδικήσει κάθε στόχο.

Ο Καλμαζίδης έκανε την "καρδιά του Πρωταθλητή" να χτυπήσει ξανά και όπως είπε και ο θρυλικός Ρούντι Τομτζάνοβιτς: "ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ"!

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τη μεγάλη προσπάθεια και τη νίκη! Φωνάζουν για τη στήριξή μας! Ας την αγκαλιάσουμε! ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ!

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΑΚΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 1 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΗ ΜΟΥΡΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 32 ΤΟΥ CHALLENGE CUP!

ΠΑΜΕ ΠΑΟΚΑΡΑ!!!!



Αψογη αναλυση που αναδεικνυει και το εκπληκτικο μπλοκ-αμυνα που μας δινει τις νικες! Συμφωνω σχεδον σε ολα!!

Αλλα το σημειο αυτο για τον Καλμαζιδη ειναι ολα τα λεφτα! Εδω ειναι το ζουμι ;) 8-)



PaokCuba4 έγραψε:Y.Γ. Η ομάδα είναι πολύ δυνατή και είναι κρίμα να μην ενισχυθεί ο πάγκος της. Θα το ξαναπώ, η ομάδα το Γενάρη πρέπει να ενισχύσει τον πάγκο της με έναν ακραίο και ένα διαγώνιο. Άμα το καταφέρει, θα είναι πολύ ισχυρή στα μεγάλα παιχνίδια του 2022.



Εδω θα διαφωνησω λιγο, νομιζω ειναι απαραιτητος ο 2ος πασαδορος πανω απο τις αλλες αναγκες

Μην κοιταμε μονο τα καλα παιχνιδια του Γουολς, εχει ακομα τις αδυναμιες που ειχε και πριν..
Εξαλλου ειναι και ανθρωπινο σε καποια ματς να ειναι σε κακη μερα ο πασαδορος ειτε ακομα και σε καποιες περιστροφες να 'κολλαει' - ουτε ο πρωτος πασαδορος που το παθαινει αυτο θα ειναι ουτε ο τελευταιος.

Εκει χρειαζεται μια αξιοπιστη λυση απο τον παγκο και δυστυχως ο Τερζης μεγαλωσε πολυ για να μπορει να αντεπεξελθει σε αυτο το ρολο...

Τωρα στη διαγωνιο, ο Μπουτος μπλοκαρε με τον γαβρο στο Ρεντη, βεβαια εχει δειξει πολυ καλα στοιχεια σε προηγουμενα παιχνιδια. Δεν ξερω αν θα επαιρνα αλλον εδω για να ειμαι ειλικρινης, ισως επαιρνε αλλη μια ευκαιρια?

Καλα εκει που ειμαι μπερδεμενος τελειως ειναι με τον Κουκλινσκι :lol:

Εχει τις αδυναμιες που ειχαμε αναφερει στο μπλοκ, στην επιθεση, (αλλα αναπαντεχα) και στην υποδοχη.
Εχει ομως καλο σερβις, καλες τοποθετησεις στην αμυνα και δεν κρυβεται στο γηπεδο - παλι χθες πηρε δυσκολους ποντους σε δυσκολες περιστροφες.
Ομως, ειναι πανω απο ολα παιχτης ψυχολογιας, αν δεν του βγει το ματς στην αρχη, τοτε παει απο το κακο στο χειροτερο και χρειαζεται αντικατασταση. Και εδω παμε στο θεμα της 3ης επιλογης που εχεις αναφερει πολλακις Κουβανε...

Εγω καταλαβαινω πως αν δεν μας κατσει ενας απο τους ελαχιστους καλους Ελληνες ακραιους που κυκλοφορουν για να τον παρουμε σαν δευτεροτριτο ακραιο, τοτε προτιμοτερο να παμε σε αλλαγη Κουκλινσκι με Μουαγκουτουτια (ιδεατη λυση), σωστα?

Παντως, οπως ειχα αναφερει και μετα το προηγουμενο ματς, νομιζω οτι η ομαδα εκτος απο Ελληνα πασαδορο (μπακ-απ του Γουολς), θελει ενισχυση στο τεχνικο σταφ - ειδικα γυμναστη και γενικα καλυτερη αποθεραπεια. Απο τοτε που ο Δανας μετακομισε απο την ανδρικη στη γυναικεια ομαδα (με Δεληκωστα ηταν νομιζω), υπαρχει εμφανης πτωση στο τομεα αυτο.
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 08:18

Κρίμα για αυτήν την ομάδα και για το άθλημα να μην έχει play off . Βόλλευ δεν ξέρω αλλά μου άρεσει η απόδοση του Κουμεντακη ,μου άρεσει ο πασαδόρος μας ,ο Κουκλινσκι έχει ανέβει πολύ ,με τον Ουλτρις έχω μείνει άφωνος ,καρφώνει πάνω από το μπλοκ λες και δεν έχει αντίπαλο.
panpangr77
 
Δημοσιεύσεις: 6860
Εγγραφή: Πέμ 30 Ιαν 2014, 12:55
Τοποθεσία: ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 09:22

Τρομερός παίκτης ο Βαν Ντε Ντρις ποτέ δεν περίμενα ότι θα τον αντικαταστησουμε με ισάξιο ή καλύτερο όπως έγινε φέτος με τον ουντριτς.
Σε σχέση με τις αλλαγές ξένων που αναφέρονται πχ Μουαγκουτουτια πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που οι παίκτες έρχονται σε ζευγάρια ανά εθνικότητα για να νιώθουν πιο άνετα και να προσαρμοζονται καλύτερα. Δηλαδή η ύπαρξη κουκλινσκι βοηθάει στην προσαρμογή τον Ουντριτς και το ανάποδο όπως και στο ζευγάρι Μπράουν Ουολς.
Υ. Γ. 1 Νομίζω έχουμε την καλύτερη τριαδα βασικων Ελλήνων σαν σύνολο στην εφταδα μας από κάθε άλλη ομάδα.
Υ. Γ. 2 Πολλά χρόνια είχαμε να δούμε τέτοιο πασαδορο.
Υ. Γ. 3 Μπλοκ μπλοκ μπλοκ
Υ. Γ. 4 Καλμα ο πιο ταιριαστός προπονητής ever στην ομάδα
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό Maxpaok » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 09:37

Οι γνώσεις μου ελάχιστες για το βόλεϊ .
Θα πω μόνο ότι απόλαυσα το παιχνίδι!!!
Maxpaok
 
Δημοσιεύσεις: 1874
Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2021, 12:57

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 11:11

miburosaito έγραψε:Εδω θα διαφωνησω λιγο, νομιζω ειναι απαραιτητος ο 2ος πασαδορος πανω απο τις αλλες αναγκες

Μην κοιταμε μονο τα καλα παιχνιδια του Γουολς, εχει ακομα τις αδυναμιες που ειχε και πριν..
Εξαλλου ειναι και ανθρωπινο σε καποια ματς να ειναι σε κακη μερα ο πασαδορος ειτε ακομα και σε καποιες περιστροφες να 'κολλαει' - ουτε ο πρωτος πασαδορος που το παθαινει αυτο θα ειναι ουτε ο τελευταιος.

Εκει χρειαζεται μια αξιοπιστη λυση απο τον παγκο και δυστυχως ο Τερζης μεγαλωσε πολυ για να μπορει να αντεπεξελθει σε αυτο το ρολο...

Τωρα στη διαγωνιο, ο Μπουτος μπλοκαρε με τον γαβρο στο Ρεντη, βεβαια εχει δειξει πολυ καλα στοιχεια σε προηγουμενα παιχνιδια. Δεν ξερω αν θα επαιρνα αλλον εδω για να ειμαι ειλικρινης, ισως επαιρνε αλλη μια ευκαιρια?


Έχω γράψει και σε προηγούμενο ποστ μου για την ενίσχυση στην πάσα και το πόσο σημαντική είναι. Δεν υποτιμώ τη θέση σε καμία περίπτωση, όμως λόγω και της λειψανδρίας στη θέση αυτή δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Ο Μαρούλης να ήταν μια λύση, αλλά δεν ξέρω το κατά πόσο θέλει να φύγει. Άλλες περιπτώσεις βρίσκονται σε ομάδες διεκδικητών (Ηλίας στη Σύρο) και σε ομάδες που δεν φεύγουν εύκολα παίκτες (Ρούσσης στην Κηφισιά) και έτσι μειώνονται οι επιλογές. Ίσως ο Αδάμ να ήταν μια καλή επιλογή και μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την κατάσταση του Φίλιππου Βέροιας. Άμα θέλουμε να πάμε και σε πιο νεαρές ηλικίες, ο Μάριος Παπάζογλου της Κομοτηνής θα ήταν μια καλή περίπτωση, αλλά καλό είναι να γίνει μια καλή προεργασία άμα φέρουμε νέο παίκτη στη θέση αυτή κάτι που δεν μπορεί να γίνει τώρα.

Όσον αφορά τον Μπούτο αν κάτι με χάλασε και αυτό είναι φαινόμενο που παρατηρήθηκε και στο παρελθόν, είναι η ψυχική του "κατάρρευση" στα παιχνίδια. Ξέρω ότι δεν είναι καλός επιθετικά και αυτό φάνηκε και στη Μiddelfart και δε διαθέτει τεχνική ("ξυλοκόπος" διαγώνιος είναι), αλλά δε νοείται τώρα μετά από 3 χαμένες επιθέσεις αντί να βγάλεις εγωισμό σαν παίκτης και να συγκεντρωθείς εσύ να κάνεις και χειρότερα. Δε βγάζει τον "αθλητικό" τσαμπουκά και έχω ζήσει και από πάγκο μιας ομάδας αυτό τον τσαμπουκά. Να μην παίζει καλά, αλλά μετά το τάιμ άουτ να "τρώει" την μπάλα. Και το θέμα νοοτροπίας δεν αλλάζει με έναν προπονητή. Άμα δεν υπήρχε αυτό το θέμα, θεωρώ ότι θα έπαιζε χθες και δε θα ζορίζαμε τον Ούντρις. Επομένως χρειάζεται μια άλλη λύση, πιο έμπειρη που να μπορεί να δώσει λύσεις στα δύσκολα. Κάποια ονόματα είχα αναφέρει όπως των Παλέντζα και Σακόγλου. Ίσως και ο Ασπιώτης θα ήταν μια βοήθεια, ενώ ο Τζιουμάκας είναι δύσκολο να αφήσει τη Βέροια.

miburosaito έγραψε:Καλα εκει που ειμαι μπερδεμενος τελειως ειναι με τον Κουκλινσκι :lol:

Εχει τις αδυναμιες που ειχαμε αναφερει στο μπλοκ, στην επιθεση, (αλλα αναπαντεχα) και στην υποδοχη.
Εχει ομως καλο σερβις, καλες τοποθετησεις στην αμυνα και δεν κρυβεται στο γηπεδο - παλι χθες πηρε δυσκολους ποντους σε δυσκολες περιστροφες.
Ομως, ειναι πανω απο ολα παιχτης ψυχολογιας, αν δεν του βγει το ματς στην αρχη, τοτε παει απο το κακο στο χειροτερο και χρειαζεται αντικατασταση. Και εδω παμε στο θεμα της 3ης επιλογης που εχεις αναφερει πολλακις Κουβανε...

Εγω καταλαβαινω πως αν δεν μας κατσει ενας απο τους ελαχιστους καλους Ελληνες ακραιους που κυκλοφορουν για να τον παρουμε σαν δευτεροτριτο ακραιο, τοτε προτιμοτερο να παμε σε αλλαγη Κουκλινσκι με Μουαγκουτουτια (ιδεατη λυση), σωστα?


Ο ακραίος είναι και για να υπάρχει αξιόπιστη λύση πίσω από τον Κουκλίνσκι όπως είπες, αλλά και γιατί ο Σωτηρίου δεν κάνει πλέον ούτε για 4ος. Πρόσφερε αρκετά αλλά ο χρόνος δε γυρνάει πλέον. Ενώ ο Τζιουμάκας είναι πιο επιθετικογενής. Εγώ πιστεύω όμως ότι ακόμα και να πάμε σε αλλαγή Κουκλίνσκι θα φέρουμε ένα ακόμα μπακ-απ γιατί υπάρχουν οι τραυματισμοί και ο κορωνοϊός στο παιχνίδι. Φέρνεις ας πούμε τον Μουαγκουτουτία. Αν τραυματιστεί θα τον αλλάξει ο Σωτηρίου;

miburosaito έγραψε:Παντως, οπως ειχα αναφερει και μετα το προηγουμενο ματς, νομιζω οτι η ομαδα εκτος απο Ελληνα πασαδορο (μπακ-απ του Γουολς), θελει ενισχυση στο τεχνικο σταφ - ειδικα γυμναστη και γενικα καλυτερη αποθεραπεια. Απο τοτε που ο Δανας μετακομισε απο την ανδρικη στη γυναικεια ομαδα (με Δεληκωστα ηταν νομιζω), υπαρχει εμφανης πτωση στο τομεα αυτο.


Ήθελα να το γράψω και την προηγούμενη φορά όταν το έγραψες. Συμφωνώ απόλυτα! Ο Δάνας ήταν σημαντική παρουσία στο τιμ, αλλά ο Δεληκώστας είχε άλλη άποψη. Ο Δάνας είναι φοβερός σε θέματα εκγύμνασης και πρέπει οπωσδήποτε να έρθει άτομο για τη φυσική κατάσταση της ομάδας. Έτσι θα αποτραπούν και φαινόμενα κόπωσης που κοστίζουν νίκες όπως έγινε στου Ρέντη. Το ίδιο θα πω και για το ιατρικό τιμ. Είχαμε τον καλύτερο φυσιοθεραπευτή μέχρι το 2016. Με το που έφυγε o υπεύθυνος (δε θυμάμαι το όνομά του) για την Αραβία, απλά γίναμε μπάχαλο και φτάσαμε το 18/19 οι παίκτες να κάνουν τους φυσιοθεραπευτές.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 15:30

PaokCuba4 έγραψε:Έχω γράψει και σε προηγούμενο ποστ μου για την ενίσχυση στην πάσα και το πόσο σημαντική είναι. Δεν υποτιμώ τη θέση σε καμία περίπτωση, όμως λόγω και της λειψανδρίας στη θέση αυτή δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Ο Μαρούλης να ήταν μια λύση, αλλά δεν ξέρω το κατά πόσο θέλει να φύγει. Άλλες περιπτώσεις βρίσκονται σε ομάδες διεκδικητών (Ηλίας στη Σύρο) και σε ομάδες που δεν φεύγουν εύκολα παίκτες (Ρούσσης στην Κηφισιά) και έτσι μειώνονται οι επιλογές. Ίσως ο Αδάμ να ήταν μια καλή επιλογή και μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την κατάσταση του Φίλιππου Βέροιας. Άμα θέλουμε να πάμε και σε πιο νεαρές ηλικίες, ο Μάριος Παπάζογλου της Κομοτηνής θα ήταν μια καλή περίπτωση, αλλά καλό είναι να γίνει μια καλή προεργασία άμα φέρουμε νέο παίκτη στη θέση αυτή κάτι που δεν μπορεί να γίνει τώρα.

Όσον αφορά τον Μπούτο αν κάτι με χάλασε και αυτό είναι φαινόμενο που παρατηρήθηκε και στο παρελθόν, είναι η ψυχική του "κατάρρευση" στα παιχνίδια. Ξέρω ότι δεν είναι καλός επιθετικά και αυτό φάνηκε και στη Μiddelfart και δε διαθέτει τεχνική ("ξυλοκόπος" διαγώνιος είναι), αλλά δε νοείται τώρα μετά από 3 χαμένες επιθέσεις αντί να βγάλεις εγωισμό σαν παίκτης και να συγκεντρωθείς εσύ να κάνεις και χειρότερα. Δε βγάζει τον "αθλητικό" τσαμπουκά και έχω ζήσει και από πάγκο μιας ομάδας αυτό τον τσαμπουκά. Να μην παίζει καλά, αλλά μετά το τάιμ άουτ να "τρώει" την μπάλα. Και το θέμα νοοτροπίας δεν αλλάζει με έναν προπονητή. Άμα δεν υπήρχε αυτό το θέμα, θεωρώ ότι θα έπαιζε χθες και δε θα ζορίζαμε τον Ούντρις. Επομένως χρειάζεται μια άλλη λύση, πιο έμπειρη που να μπορεί να δώσει λύσεις στα δύσκολα. Κάποια ονόματα είχα αναφέρει όπως των Παλέντζα και Σακόγλου. Ίσως και ο Ασπιώτης θα ήταν μια βοήθεια, ενώ ο Τζιουμάκας είναι δύσκολο να αφήσει τη Βέροια.


Ειναι προσωπικη αποψη (προτιμηση αν θες καλυτερα), πρωτη μεταγραφη Ελληνας πασαδορος, ο καλυτερος που μπορουμε να φερουμε - δεν ξερω ποιος θα ειναι αυτος, ας διαλεξει ο στρατηγος στον παγκο. Αλλα ειναι η μεγαλυτερη μας αναγκη, κι ας μην φαινεται οπως πχ. η κακη υποδοχη των ακραιων. Αλλα ενταξει, εδω μαλλον δεν θα συμφωνησουμε :)


Φιλε ομολογω το ανδρικο δεν το παρακολουθω φανατικα τελευταια χρονια, για να εχεις τετοια αποψη για τον Μπουτο φαινεται οτι τον εχεις παρακολουθησει σε αρκετα, δεχομαι τις παρατηρησεις σου. Αν πιστευεις οτι χρειαζεται αλλαγη, μαζι σου. Και τα ονοματα που ανεφερες ειναι ολοι αξιολογοι διαγωνιοι.

*Ξερω οτι θα φορτωσει λιγο ο φιλος μου ο Descartes με αυτο που θα πω ;) , αλλα θα πρεπει να στο αναφερω - ισως το γνωριζεις ισως οχι. Μανατζερ του Μπουτου ηταν (υποθετω πως ειναι ακομα) το ιδιο προσωπο με τους 4 γνωστους Κουβανους που τελικα οδηγησε τον Τσαλοπουλο εκτος βολευ. Αρα ηταν με τη πλευρα Κατσαρη σε αυτη την ενδοοικογενειακη κοντρα. Επομενως καταλαβαινεις, να μη συνεχισω...*




Το θεμα ακραιος πραγματικα ειναι γερους λυτες....

Ευτυχως εχουμε τον καλυτερο στον παγκο, δεν χρειαζεται να αγχωνομαστε και πολυ! :D
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 15:39

Αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν αλλαγές στο ρόστερ, προς το χειρότερο ίσως, σε περίπτωση που η ομαδα βρεθεί εκτός στόχων. Δικαίωμα του καθενός να αυτοπαραμυθιάζετε, αλλά δύσκολα θα κρατηθεί η ομάδα μέχρι το τέλος. Αυτή είναι η νοοτροποία αυτής της διοίκησης και το αποδεικνύουν κάθε χρόνο με συνέπεια. Ειδικά φέτος που δεν στηρίζει και ο κόσμος του ΠΑΟΚ.

Να σας θυμίσω τις δηλώσεις του Καλμαζίδη το 2015, μετά την κατάκτηση του πρώτου Πρωταθλήματος του ΠΑΟΚ στο βόλει οι οποίες αποτελούν οτι πιο εύστοχο και διαχρονικό έχει ειπωθεί για τον ΠΑΟΚ (...και όχι αποκλειστικά για το βόλει). Είχε πει οτι "δημιουργήσαμε τη νοοτροποία Πρωταθλητή σε ένα τμήμα στο οποία η λέξη πρωταθλητισμός ήταν άγνωστη". Θυμάστε ποιά ήταν η πρώτη κίνηση του ΤΑΠ ΠΑΟΚ όταν κατακτήσαμε το πρώτο Πρωτάθλημα της ιστορία μας? Εδιωξαν το Γιάννη Καλμαζίδη και αρνήθηκαν την ανανέωση των συμβολαίων των τριών (εκ των τεσσάρων) ξένων παικτών. Ευτυχώς παρέμεινε ο Κουρνέτας και τη νέα σεζόν και μετά απο ενα τραγικό πρώτο γύρο, επέστρεψε ο Καλμαζίδης για να κάνουμε το Repeat. Τότε βέβαια ο στήριζε και ο κόσμος.

Ο Kαλμαζίδης δεν φθάνει μόνον να παροτρύνει τους παίκτες στις προπονήσεις με τις γνώσεις του, τη σοβαρότητα του, τον επαγγελματισμό και την αφοσίωση του στους στόχους, όπως ο ίδιος έχει εξελιχθεί μέσα απο τη Σουηδική(και όχι μόνον) κουλτούρα. Επιλέγει να έχει και παίκτες με ανάλογη νοοτροποία αλλά και εμπειρία πρωταθλητισμού, όπως ο Μυθικός Βασίλης Κουρνέτας, ο "πυγμάχος" Ernando Gomez, ο David Lee, ο Dante Amaral και άλλοι. Πλούσια βιογραφικά με συγκλονιστικές διακρίσεις. Ηταν φυσιολογικό λοιπόν να επιλέξει έναν παίκτη όπως το Γιώργο Πετρέα, όχι μόνον γιατί είναι με διαφορά ο καλύτερος Έλληνας κεντρικός, αλλά και λόγο εμπειρίας στον Πρωταθλητισμό και προσωπικότητας. Ο ΠΑΟΚ έχει αποκτήσει και πάλι παίκτες με προσωπικότητα. Το που θα φτάσει αυτή η ομάδα τη φετινή σεζόν είναι δύσκολο να προβλεφθεί. Σίγουρα μπόρει να διεκδικήσει το Πρωτάθλημα και τους υπόλοιπους εγχώριους τίτλους. Ωστόσο ο κόσμος δεν στηρίζει, δίνοντας την ευκαιρία σε μια περίεργη διοίκηση να υπονομεύσει την πορεία της.

Υ.Γ. Eίναι ατζέντηδες (agents), μη τους αποκαλείτε managers.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 15:50

Περιεργη διοικηση και περιεργος κοσμος που δεν στηριζει....τι περιμενει αραγε? Οι χιλιοι που ημασταν εχθες παντως, στηριζουμε τα 4 γραμματα και κανενα προσωπο,καμμια διοικηση
Cylon-4
 
Δημοσιεύσεις: 4227
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2021, 14:11

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 16:58

miburosaito έγραψε:Ειναι προσωπικη αποψη (προτιμηση αν θες καλυτερα), πρωτη μεταγραφη Ελληνας πασαδορος, ο καλυτερος που μπορουμε να φερουμε - δεν ξερω ποιος θα ειναι αυτος, ας διαλεξει ο στρατηγος στον παγκο. Αλλα ειναι η μεγαλυτερη μας αναγκη, κι ας μην φαινεται οπως πχ. η κακη υποδοχη των ακραιων. Αλλα ενταξει, εδω μαλλον δεν θα συμφωνησουμε :)


Kαμία απολύτως διαφωνία. :D Και εγώ είμαι υπέρ της ενίσχυσης στην πάσα γιατί είναι η θέση που πονάει το ελληνικό βόλεϊ μαζί με αυτή των κεντρικών (όχι ότι στις άλλες είμαστε εντάξει, αλλά στις 2 αυτές ουρλιάζουμε). Μόνο το ποσοτικό θέμα με προβληματίζει και για αυτό δεν ανέφερα τον πασαδόρο. Άμα κάνουμε σωστή κίνηση, θα πανηγυρίσω! Τι λέμε τώρα; Όποιος φέρει ή αναδείξει αξιόπιστη ελληνική λύση στην πάσα έχει καλυφθεί για τα επόμενα χρόνια. Όποιος βγάλει και βασικό πασαδόρο, εκεί κάνει πάρτι αλλά είναι κάτι ουτοπικό.

miburosaito έγραψε:Φιλε ομολογω το ανδρικο δεν το παρακολουθω φανατικα τελευταια χρονια, για να εχεις τετοια αποψη για τον Μπουτο φαινεται οτι τον εχεις παρακολουθησει σε αρκετα, δεχομαι τις παρατηρησεις σου. Αν πιστευεις οτι χρειαζεται αλλαγη, μαζι σου. Και τα ονοματα που ανεφερες ειναι ολοι αξιολογοι διαγωνιοι.


Στον Μπούτο βλέπω αυτό που έβλεπα και στον Καρασαββίδη. Δε βγάζει νεύρο, αποφασιστικότητα και πείσμα να διορθώσει τα λάθη του στη διάρκεια του παιχνιδιού. Και τα σημάδια αυτά εμφανίστηκαν το 19/20 που με το που δέχτηκε μπλοκ από τον Πανταλέων στον 2ο ημιτελικό, απλά κατέρρευσε και έχασε και επιθέσεις σε μονό μπλοκ και χωρίς μπλοκ. Και αυτό βγήκε ακόμα περισσότερο πέρσι και φέτος με το παιχνίδι στου Ρέντη. Δεν μπορεί στο 1ο λάθος να ρίχνεις κατακόρυφα την απόδοσή σου και να σε παίρνει από κάτω. Και ο Καρασαββίδης έκανε ακριβώς το ίδιο, έχανε το πρώτο φλοτ σέρβις από τον Σουλτανόπουλο και μετά η καταστροφή. Και το θέμα ψυχολογία δε λύνεται εύκολα άμα δεν υπάρχει η διάθεση από τη μεριά του παίκτη. Βλέπεις τον Καρασαββίδη να βελτιώθηκε λίγο στην υποδοχή αλλά να είναι ο πρώτος στόχος στο σερβίς. Έτσι, δυστυχώς, θα γίνει και με τον Μπούτο. Θα είναι ένας διαγώνιος για τα πολύ απλά παιχνίδια και όχι να μπει μπροστά σε έκτακτες περιπτώσεις. Και η σημασία του πάγκου είναι καθοριστική και το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα είναι του 16/17 (ο καλύτερος πάγκος που είχαμε ποτέ).

miburosaito έγραψε:*Ξερω οτι θα φορτωσει λιγο ο φιλος μου ο Descartes με αυτο που θα πω ;) , αλλα θα πρεπει να στο αναφερω - ισως το γνωριζεις ισως οχι. Μανατζερ του Μπουτου ηταν (υποθετω πως ειναι ακομα) το ιδιο προσωπο με τους 4 γνωστους Κουβανους που τελικα οδηγησε τον Τσαλοπουλο εκτος βολευ. Αρα ηταν με τη πλευρα Κατσαρη σε αυτη την ενδοοικογενειακη κοντρα. Επομενως καταλαβαινεις, να μη συνεχισω...*


To Tζενάκι πάντα διατρανούσε στο FB τις ικανότητες του Αλέξανδρου (όπως και των υπόλοιπων παικτών που έφερε). Βέβαια ο Άλμπο ακόμα αράζει στις κερκίδες της Μίκρας για λογαριασμό του Άρη. Ψώνισαν από σβέρκο.


miburosaito έγραψε:Το θεμα ακραιος πραγματικα ειναι γερους λυτες....

Ευτυχως εχουμε τον καλυτερο στον παγκο, δεν χρειαζεται να αγχωνομαστε και πολυ! :D


In Kalma we trust! ;)
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό miburosaito » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 17:05

Χαχα, είπα να μην πω ονόματα αλλά εντάξει :lol:

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για Μπούτο, νομίζω είναι αυτό που λέμε τσαγανο....


Με λυπει που θα το πω, αλλά βλέπω πως και η δικιά μας η Τσιογκα ακολουθεί την ίδια πορεία :cry:

Ενώ έχει καλά σωματικά προσόντα, δεν....
Άβαταρ μέλους
miburosaito
 
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: Τετ 06 Φεβ 2019, 19:49

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 17:10

Cylon-4 έγραψε:Περιεργη διοικηση και περιεργος κοσμος που δεν στηριζει....τι περιμενει αραγε? Οι χιλιοι που ημασταν εχθες παντως, στηριζουμε τα 4 γραμματα και κανενα προσωπο,καμμια διοικηση


Αυτό είναι το φαινόμενο που υπάρχει και σε όλα μας τα τμήματα (γυναικεία και ανδρικά). Είναι ότι η πλειοψηφία μόνο στα πανηγύρια θα πάει και θα κάνει αντιπολίτευση από το FB. Η αγνή αγάπη για την ομάδα έχει αντικατασταθεί από την αγάπη για τους τίτλους και επιλεκτικά κιόλας. Στις γυναίκες πατάνε ελάχιστοι, στο μπάσκετ και στο χάντμπολ επίσης. Ελάχιστοι είναι αυτοί που δε στηρίζουν λόγω Α.Σ. Τους υπόλοιπους άμα τους ρωτήσεις θα τα ρίξουν όλα στην ομάδα. Αν θυμάσαι τι έγινε την πρώτη αγωνιστική και στο προηγούμενο παιχνίδι θα καταλάβεις. Δυστυχώς λίγοι πιστοί υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό nunies4 » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 17:51

PaokCuba4 έγραψε:
Cylon-4 έγραψε:Περιεργη διοικηση και περιεργος κοσμος που δεν στηριζει....τι περιμενει αραγε? Οι χιλιοι που ημασταν εχθες παντως, στηριζουμε τα 4 γραμματα και κανενα προσωπο,καμμια διοικηση


Αυτό είναι το φαινόμενο που υπάρχει και σε όλα μας τα τμήματα (γυναικεία και ανδρικά). Είναι ότι η πλειοψηφία μόνο στα πανηγύρια θα πάει και θα κάνει αντιπολίτευση από το FB. Η αγνή αγάπη για την ομάδα έχει αντικατασταθεί από την αγάπη για τους τίτλους και επιλεκτικά κιόλας. Στις γυναίκες πατάνε ελάχιστοι, στο μπάσκετ και στο χάντμπολ επίσης. Ελάχιστοι είναι αυτοί που δε στηρίζουν λόγω Α.Σ. Τους υπόλοιπους άμα τους ρωτήσεις θα τα ρίξουν όλα στην ομάδα. Αν θυμάσαι τι έγινε την πρώτη αγωνιστική και στο προηγούμενο παιχνίδι θα καταλάβεις. Δυστυχώς λίγοι πιστοί υπάρχουν.

Αν θέλουμε να λέμε αλήθειες και να μην χαϊδεύουμε αυτιά αυτή την ανιδιοτελή στήριξη που λες την ζηλεύω στους Βαζελους.
Πες το διαστροφή, πες το....ποζερια, πες το απλά....αγάπη, στα περισσότερα αθλήματα του ερασιτέχνη δημιουργούν εντυπωσιακότατη κερκίδα.
Άβαταρ μέλους
nunies4
 
Δημοσιεύσεις: 11700
Εγγραφή: Τρί 20 Ιούλ 2021, 08:06

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 20:29

Ο αρης είχε πιο πολύ κόσμο πριν δυο εβδομάδες στη Μίκρα απέναντι στον παο, στο γυναικείο βόλει. Ειχε και κερκίδα. Το παιχνίδι μάλιστα ήταν Τετάρτη.

Ενα μέρος του λαού του ΠΑΟΚ φέτος έβγαλε ανακοινωση για εναν κορυφαίο Πετοσφαιριστή που ήρθε στην ομάδα, ενα μέρος αυτών μάλιστα κάνει και αποχή. Αποχή ίσχυε φέτος και στο ποδόσφαιρο, με αφορμή τα πιστοποιητικά. Κατα τ'αλλα 3 πρωταθλήματα και δεν έχουμε βγάλει ούτε μισό σύνθημα για την ομάδα βόλει.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2021 - 2022

Δημοσίευσηαπό Cylon-4 » Σάβ 27 Νοέμ 2021, 21:00

Επειδη λιγοι πηγαινουμε και λιγο πολυ γνωριζομαστε μεταξυ μας, οι μισοι τουλαχιστον απο αυτους που εβγαλαν την ανακοινωση, ερχονται κανονικα,απλα καθονται σε αλλο σημειο. Ειναι ντροπη για το μεγεθος του ΠΑΟΚ μας, να μην υπαρχουν 50 οργανωμενοι σε καθε ματς του ερασιτεχνη,ανδρων η γυναικων.
Cylon-4
 
Δημοσιεύσεις: 4227
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2021, 14:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες