Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος και όλων των παραλειπομένων...

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό elvetos giatros » Δευτ 14 Οκτ 2019, 18:18

Apo to gazzetta
http://www.gazzetta.gr/volleyball/volle ... aitisi-moy

Η αλήθεια είναι πως όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά και το τμήμα βόλεϊ του ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να αποτελέσει την εξαίρεση. Στους Θεσσαλονικείς το θέμα με τους Κουβανούς, Άλμπο και Σαντοβάλ, είχε πάρει διαστάσεις, από την στιγμή που και οι ίδιοι δεν ήταν τυπικοί στις υποχρεώσεις τους, ξέχωρα δηλαδή από το αγωνιστικό κομμάτι.

Σε αυτό στάθηκε και ο πρώην πλέον τεχνικός του «δικεφάλου του βορρά», Γιούρι Φιλίποφ. Ο έμπειρος προπονητής μιλώντας στο gazzetta.gr ξεκαθάρισε πως το πρόβλημα δεν ήταν η έλευση του κεντρικού και τους διαγώνιου από την Κούβα, καθώς αν τον είχε πειράξει τόσο πολύ, είτε δεν θα τους είχε δεχθεί στην ομάδα, είτε θα είχε φύγει από το καλοκαίρι.

Επισήμανε επίσης πως ούτε τα πειθαρχικά τους παραπτώματα ήταν αυτά που τον έκαναν να υποβάλει την παραίτησή του, αλλά η αντιμετώπιση της διοίκησης σε αυτά. Αν δηλαδή οι διοικούντες είχαν κάνει σύσταση στους παίκτες, τα πράγματα δεν θα είχαν πάρει την τροπή που πήραν. Ουσιαστικά όπως τόνισε πολλές φορές, ήταν θέμα αξιοπρέπειας για τον ίδιο μετά την αντιμετώπιση που είχε από ανθρώπους της διοίκησης.

Κόουτς τι έγινε τελικά και λίγες μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος αποχώρησες από τον πάγκο του ΠΑΟΚ;

«Ήταν θέμα αξιοπρέπειας για εμένα. Όταν σου παίρνουν παίκτες, είτε το δέχεσαι, είτε όχι και από την στιγμή που ήρθαν στην ομάδα τους δέχθηκα. Για εμένα το θέμα δεν είναι οι Κουβανοί και θέλω να το ξεκαθαρίσω αυτό, αλλά το πειθαρχικό κομμάτι με τους συγκεκριμένους παίκτες. Έχουν αργήσει πολλές φορές σε προπονήσεις και δεν λέω στον φιλικό αγώνα που όλοι ξέρουν πως δεν έπαιξαν και με την συμπεριφορά τους έδιναν δικαιώματα και στους συμπαίκτες τους.

Εγώ έπρεπε σε αυτή την περίπτωση να κάνω ότι έκανα, αλλά δεν είχα την στήριξη της διοίκησης. Πήγα και είπα να παρθούν μέτρα, όχι να φύγουν, αλλά να είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους. Η απάντηση ήταν να τους αφήσω να έρθουν να μπουν στις προπονήσεις και ένας από το συμβούλιο μου είπε “να κάνεις αυτό που σου λέω εγώ, αλλιώς ρισκάρεις πολύ”. Η στάση παράγοντα ΠΑΟΚ με έκανε να πάρω αυτή την απόφαση. Για τους Κουβανούς δεν έχω πρόβλημα. Ας δείξουν την αξία τους και μακάρι να παίξουν και να κάνουν καριέρα. Το πρόβλημά μου δεν είναι σε καμία περίπτωση οι παίκτες. Την απόφαση την πήρα την Παρασκευή μετά τα όσα ειπώθηκαν. Ήταν θέμα αξιοπρέπειας για εμένα, δεν μπορούσα να μείνω».

Σήμερα έγινε προσπάθεια από πλευράς ΠΑΟΚ για να μείνεις;

«Προσπάθησαν να με κρατήσουν, αλλά όπως είπαμε, είναι θέμα αξιοπρέπειας. Ή δέχεσαι να κάνεις αυτά που σου λένε ή δεν το δέχεσαι και χάνεις την εμπιστοσύνη της ομάδας. Και εγώ θέλω δουλειά και να δουλέψω, αλλά για την δική μου αξιοπρέπεια δεν μπορούσα να κάνω πίσω. Κλείνοντας θέλω να πω πως ο καθένας παίρνει του από εδώ και πέρα. Καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ και μακάρι να πετύχει τους στόχους που έχει θέσει. Εύχομαι τα καλύτερα στην ομάδα».

Aparadektes katastaseis !
Ο ετεροαποκαλουμενος κι ως άπλυτος κυρ Παντελής
elvetos giatros
 
Δημοσιεύσεις: 3482
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 01:16

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό Descartes » Δευτ 14 Οκτ 2019, 18:31

Πρέπει να κατανοησετε ότι παίκτες και προπονητές δεν φέρνει μόνον ο Τσαλοπουλος στο ΤΑΠ ΠΑΟΚ, τα πράγματα είναι σύνθετα. Ο Τσαλοπουλος είναι ο βασικος χορηγογος της ομάδας Βόλεϊ του ΠΑΟΚ, ο οποιος έγινε Πρόεδρος. Κουμαντο κυρίως κάνει ο ΑΣ. Πιστεύω, και μακάρι να κάνω λάθος, ότι σύντομα θα μας χαιρετισει και ο Τσαλοπουλος.

Σε κάθε περίπτωση είχα εκφράσει τις ενστάσεις και ανησυχίες μου σχετικά με το φετινό ρόστερ. Και να δείτε ότι τελικά ούτε ο Κάλβο θα έρθει που ήταν ο καλύτερος από τους Κουβανούς που αποκτηθηκαν. Επίσης, υπό αυτές τις συνθήκες και με το (αρνητικό) "όνομα" που έχει φτιάξει ο ΠΑΟΚ στην αγορά των προπονητών, θεωρώ δύσκολο να έρθει ο Μουστακιδης.

Δεν είναι τυχαίο ότι ο σχεδιασμός της ομάδας είναι μπάχαλο ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 14 Οκτ 2019, 18:55

Descartes, όμως ποιος φταίει για αυτήν την εικόνα καφενείου κάθε χρόνο;; Κυρίως διοικητικά μιλώ..

Αν φύγει ο Τσαλόπουλος από τον υπόλοιπο ΑΣ, την κάτσαμε. Αυτός και ο Αμοιρίδης κρατούν ζωντανό το μεγαλύτερο κομμάτι του ΑΣ. Από κοντά και ο Βιολίδης...




Αυτά που λέει ο κόουτς Yuriy, είναι απαράδεκτα... Όχι αυτός που τα λέει, αλλά αυτά που λέει πως γίνονται.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46404
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό jyc » Δευτ 14 Οκτ 2019, 21:44

Είναι να γελάει κανείς με αυτά που γίνονται εδώ και 4 χρόνια.

Προπονητής επιλέγεται χαμηλών απαιτήσεων, μέχρι να σφίξει η κατάσταση και να έρθει όποιος διαθέσιμος καλός υπάρχει.
Η ομάδα στήνεται συνήθως το χειμώνα αλλάζοντας κομβικούς παίκτες.
Είναι σαν να υπάρχουν στρατόπεδα παραγόντων που το καθένα προσπαθεί να επιβάλει και να κερδίσει με τους δικούς του παίκτες.
Φέτος φαινόταν ότι δε θα είχαμε επανάληψη των τελευταίων 4 χρόνων αλλά μπα.
Δεν είναι δυνατόν να κάνουμε συνεχώς τα ίδια λάθη και να ελπίζουμε ότι θα βγει κάτι σωστό.
Άβαταρ μέλους
jyc
 
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Σάβ 06 Δεκ 2008, 00:18
Τοποθεσία: Οικονομικός μετανάστης στην αθήνα

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό marley 4 » Τρί 15 Οκτ 2019, 11:49

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Descartes, όμως ποιος φταίει για αυτήν την εικόνα καφενείου κάθε χρόνο;; Κυρίως διοικητικά μιλώ..

Αν φύγει ο Τσαλόπουλος από τον υπόλοιπο ΑΣ, την κάτσαμε. Αυτός και ο Αμοιρίδης κρατούν ζωντανό το μεγαλύτερο κομμάτι του ΑΣ. Από κοντά και ο Βιολίδης...




Αυτά που λέει ο κόουτς Yuriy, είναι απαράδεκτα... Όχι αυτός που τα λέει, αλλά αυτά που λέει πως γίνονται.


τα εχουμε πει δεκαδες φορες οσοι εχουμε επαφη με το τμημα
να τα ξαναπουμε..
υπαρχει ο ΑΣ και ο τσαλοπουλος που παιρνουν αποφασεις και οι 2 πλευρες βαζουν χρηματα και θελουν να περασει το δικο τους οι προθεσεις τους ειναι καλες δεν υπαρχουν σκοτεινα πραγματα

ο τσαλοπουλος δεν ξερει απο βολλει χορηγος ηταν ο ανθρωπος το εχει πει και ο ιδιος δεν ειναι κανενα μυστικο
ουτε κανενας απο τον ΑΣ ειναι γνωστης παραγοντικα σε μανατζερ απευθυνονται..

το στορυ του τμηματος ξεκιναει με τον ανδρεου ενα τσαλοπουλο που γνωριζε απο βολλει με την ιδια καταστασση ακριβως στο ποιος παιρνει τις αποφασεις
ο ΑΣ εχει επαφες και εδωσε (και καλα εκανε) τα κλειδια σε ενα μανατζερ που ειχε και εχει κονε με την κουβα
και υπαρχει μια κατασταση θριλερ καθε χρονια
εγω θα φερω αυτον εσυ τον αλλον με τον δικο μου πηρα κουπα ο δικος τα εκανε σκατα και παει λεγοντας

και μεσα στον ΑΣ υπαρχουν 2 τασεις η ηπια και η δυναμικη

τι εγινε φετος?
ο ΑΣ εφερε κουβανους δεν θελει να τα σπασει με μανατζερ φευγει ο προπονητης
ειναι η ιδια ιστορια με ολους τους προπονητες

θα ερθει ο μουστακιδης και αν δεν τραβηξει η δουλεια θα παμε σε ξενο τον γεναρη

ο τσαλοπουλος αργα η γρηγορα θα φυγει

μην το ψαχνεις χασαμε οπως καποτε και στο μπασκετ την ευκαιρια να χτισουμε αυτοκρατορια
marley 4
 
Δημοσιεύσεις: 2992
Εγγραφή: Δευτ 15 Μαρ 2010, 19:17

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 15 Οκτ 2019, 11:52

"Τον" μάνατζερ ή "την" μάνατζερ;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46404
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό elvetos giatros » Τρί 15 Οκτ 2019, 12:28

Με άλλα λόγια marley μας λείπουν βολλευμπολικοι παράγοντες, οι οποίοι και Παοκτσηδες να είναι, και υπομονή να έχουν και λεφτα να έχουν
Ο ετεροαποκαλουμενος κι ως άπλυτος κυρ Παντελής
elvetos giatros
 
Δημοσιεύσεις: 3482
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 01:16

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 15 Οκτ 2019, 12:37

Ένας Παντακίδης.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46404
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Τρί 15 Οκτ 2019, 13:45

Για άλλους άφησε υπονοούμενα ο Φιλιποφ πάντως, ΟΧΙ για τον Τσαλοπουλο!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΓΙΟΡΤΑΣΤΕ ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑ ΣΑΣ.
Besuch 2
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν 2014, 23:12

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό marley 4 » Τρί 15 Οκτ 2019, 14:02

επειδη ο μουστακιδης ειναι σοβαρος ανθρωπος και δεν ειναι κανενα παιδακι
ελπιζω να εβαλαν μυαλο στο τμημα και να τον αφησουν να δουλεψει και να δουμε αν μπορει να σηκωσει το βαρος της φανελας

ολοι μα ολοι στο τμημα θελουν τον ΠΑΟΚ πρωταθλητη

αλλα ετσι οπως δουλευει το τμημα δουλεια δεν γινεται

αλλοι θελουν λατινους αλλοι βαλκανιους
αλλοι υπογραφουν νεα παιδια γιατι απλα μπορουνε ...
αλλοι θελουν εμπειρο προπονητη αλλοι νεο
αλλοι ελληνα αλλοι ξενο
ο ενας κλεινει τον χ διαγωνιο ο αλλος τον ψ κεντρικο
επαναφορες παιχτων και προπονητων σαν πετυχημενη συνταγη για την επιτυχια
φυγε εσυ ελα εσυ καθε τριμηνο

αυτη ειναι η κατασταση ενα μιγμα απο 2 σχεδιασμους καθε καλοκαιρι
και ενας κασκαντερ στον παγκο να βγαλει ακρη

και μετα αλλαγες σε προσωπα και σχεδιασμος και ξανα διπλα πλανα στην ιδια χρονικη περιοδο

δεν ειναι οι παραγοντες το θεμα αλλα η συνενοηση που αγνοειται

χασαμε ευκαιριες για πραγματικα σπουδαια πραγματα
καλμαζιδης 2 φορες και ριτσι σαν τεχνικο διευθυντη

ΟΛΟ ΤΟ ΣΤΟΡΥ ΤΟΥ ΜΠΑΧΑΛΟΥ ΣΥΝΟΨΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΟ "ο προεδρος ειχε κλεισει αγκαμεζ κα με αγκαμεζ δεν χαναμε"
marley 4
 
Δημοσιεύσεις: 2992
Εγγραφή: Δευτ 15 Μαρ 2010, 19:17

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό Descartes » Τρί 15 Οκτ 2019, 14:33

marley 4 έγραψε:επειδη ο μουστακιδης ειναι σοβαρος ανθρωπος και δεν ειναι κανενα παιδακι
ελπιζω να εβαλαν μυαλο στο τμημα και να τον αφησουν να δουλεψει και να δουμε αν μπορει να σηκωσει το βαρος της φανελας


Και επειδή είναι σοβαρός, μας έχει ήδη ρίξει πόρτα στο παρελθόν και γι'αυτό μάλλον δεν θα έρθει ούτε αυτή τη φορά, όπως δεν ήρθε και ο Ανδρεοπουλος πριν από 3 χρόνια που ήταν ο διαχρονικος πόθος της Διοίκησης και του ΑΣ. Ο ΠΑΟΚ έχει αποκτήσει κακιστο όνομα στην αγορά προπονητών. Αλλάζουμε προπονητή καθε 6 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό marley 4 » Τρί 15 Οκτ 2019, 16:25

δικαιωθηκες
εγω ηξερα οτιεχει συμφωνησει αλλλα..


καλη επιλογη ο δεληκωστας και ονειρωξη η επιστροφη ριτσι σαν ΤΔ

αλλα μιλαμε για ρισκο μεγαλο

καλη επιτυχια κοουτς καλως ηλθες...
marley 4
 
Δημοσιεύσεις: 2992
Εγγραφή: Δευτ 15 Μαρ 2010, 19:17

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τρί 15 Οκτ 2019, 16:33

Ο Κώστας Δεληκώστας είναι ο νέος προπονητής του Π.Α.Ο.Κ., με τον Θρακιώτη τεχνικό να έρχεται σε συμφωνία με τον Δικέφαλο και θα αποτελέσει τον αντικαταστάτη του Γιούρι Φιλίποφ.

- Τι είχες Γιάννη?
-- Ό,τι είχα πάντα...

Ας πάει και το παλιάμπελο...


Μακάρι να μακροημερεύσει και επιτυχημένα μάλιστα, αλλά...
2μισι μήνες έμειναν, μόνο, μέχρι να ρθει ο Γενάρης, οπότε....
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό markos4 » Τρί 15 Οκτ 2019, 17:20

Εδώ στην γειτονιά μου που τον ξέρουν παρά πολύ καλά,μονο καλά λόγια έχουν να πουν...
Ο άνθρωπος είναι δουλευταράς και πάνω απ όλα σοβαρός και επαγγελματίας...
Το κακό είναι πως θα δέσει με την διοικηση που είναι ακριβώς το αντίθετο.

Οι επιτυχίες με αυτόν είναι δεδομένες, αρκεί να τον αφήσουν να δουλέψει, πράγμα δύσκολο με αυτή την διοίκηση...
markos4
 
Δημοσιεύσεις: 2901
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 19:49

Re: Volley: αγώνες & νέα 2019 - 2020

Δημοσίευσηαπό potamda » Τρί 15 Οκτ 2019, 17:27

Αυτό είναι ευχάριστο νέο.
Σε προπονητικό επίπεδο ίσως είναι καλύτερη λύση από Μουστακίδη. Μεγαλύτερη εμπειρία και περισσότερες παραστάσεις. Ας τον αφήσουν να δουλέψει και θα δούμε καλά αποτελέσματα.
Φοβάμαι μόνο μήπως η περίπτωση με τους Κουβανούς μας έχει βάλει σε μια κατάσταση που δεν έχει επιστροφή...
Se non la ami quando perde non amarla quando vince...
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 5126
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2009, 18:52
Τοποθεσία: όπου γης και πατρίς...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες