Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος και όλων των παραλειπομένων...

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Πέμ 08 Ιουν 2023, 19:44

kataramenos5 έγραψε:Κουβανε θα θελα την αποψη σου για τον Ουολς ειδικα για τα παιχνιδια με τον γαυρο.Αν θες κι εσυ βεβαια


Πολύ ευχαρίστως και όποτε θέλεις ρώτα με. ;) Έχω εκφράσει τη γνώμη μου και σε παλιότερα ποστ μου και στον απολογισμό μου. Εγώ φέτος είδα έναν Ουολς που είχε πάρα πολλά σκαμπανεβάσματα. Είδα έναν πολύ καλό Ουολς τον Οκτώβριο και από τον Νοέμβριο μέχρι τον Ιανουάριο ήταν ο χειρότερος ξένος εκείνη τη χρονική στιγμή. Εκεί που μοίραζε σωστά, δίνοντας επιθέσεις σε όλους και μάλιστα να έχει βρει και το πως θέλει ο κάθε παίκτης τη μπάλα (ψηλή ή χαμηλή μπαλιά), από τον Νοέμβριο άρχισε όχι απλά να υπερφορτώνει τον Ντε Ντρις, αλλά και να κάνει λάθη και στις πάσες του (πάσες στο κενό, διπλές μπαλιές και πάσες πολύ κοντά στο φιλέ) που ουσιαστικά "κατέστρεψε" όλους τους παίκτες. Και όταν ο πασαδόρος δεν παίζει καλά, τότε αυτόματα όλοι οι παίκτες θα πέσουν πολύ. Και αυτό φάνηκε από την επίδοση όλων. Τότε είχα εκραγεί με αυτά που έβλεπα και πραγματικά απορούσα για το τι παίκτη βλέπουμε και θυμάμαι ότι είχα πει ότι καλύτερα να πάμε με Έλληνα πασαδόρο. Γιατί ήταν τραγικός και κόντραρε στα ίσια τους χειρότερους πασαδόρους που είχανε περάσει από τον ΠΑΟΚ. Ήταν ωσεί παρών εκείνο το διάστημα. Τον Ντε Ντρις να έβαζες πασαδόρο, καλύτερα θα τα πήγαινε.

Το διάστημα Φεβρουαρίου - Μαρτίου ήταν το καλύτερό του και το F4 του Κυπέλλου ήταν το διήμερο που έπιασε την τέλεια απόδοσή του. Άρχισε να παίζει πιο σωστά σε θέμα μοιράσματος του παιχνιδιού. Να βγάζει σωστά τους παίκτες και κυρίως έχοντας αντιληφθεί ότι θα παίζουμε με πολύ κόντρα μπάλα να δίνει σωστά την μπάλα στον Ντε Ντρις και στον Ράπτη όταν υπήρχε οργανωμένο μπλοκ ώστε να πάρουμε τον πόντο. Έπαιξε καλύτερα με τους κεντρικούς και αμέσως η ομάδα ανέβηκε 4 σκαλιά πάνω. Ο Ράπτης πήρε τον τίτλο του MVP στο Κύπελλο και κυρίως ο Ουολς ήταν η βάση του. Με τον Ουολς του διαστήματος Νοεμβρίου-Ιανουαρίου η ομάδα πολύ πεσμένη και τότε. Ο Καναδός με τη δική του άνοδο βοήθησε και όλους τους παίκτες να παίξουν και πάνω από το ταβάνι τους.

Και φτάνουμε στους τελικούς όπου εκεί δυστυχώς έπεσε πάλι. Όχι στα επίπεδα που ήταν σε εκείνο το καταστροφικό τρίμηνο. Αλλά έδειξε ότι ήταν αλλού. Αυτό που έδειξε πάλι ήταν να υπερφορτώνει παίκτες και να πηγαίνει μονότονα το παιχνίδι στους ακραίους και στη διαγώνιο. Ενώ "σπάγαμε" επιθέσεις, αντί να δοκιμάσει ένα πρώτο χρόνο, συνέχιζε να παίζει τον ίδιο παίκτη 3 και 4 φορές. Και αν τον δικαιολογώ στην πρώτη μπάλα λόγω της υποδοχής, στην κόντρα μπάλα δεν τον δικαιολογώ γιατί σε εκείνο το σημείο είχε καλύτερες προϋποθέσεις. Το επόμενο αρνητικό σημείο το έδειξε στον 3ο τελικό. Εκεί ενώ ήσουν μπροστά στο 1ο σετ με μια μεγάλη διαφορά, έχασε το μυαλό του και έκανε διαδοχικά τραγικά λάθη (αξέχαστη θα μείνει η διπλή μπαλιά και στα καπάκια το ότι έχασε τον Σκρεντάου στον πρώτο χρόνο πετώντας στην μπάλα στον πάγκο), που έβαλε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι και ουσιαστικά στο να γίνει ντέρμπι. Μετά συνέχισε το ίδιο κακό μοίρασμα παιχνιδιού.

Δε θα πω ότι είναι ο αποκλειστικά υπεύθυνος για την απώλεια του Πρωταθλήματος. Αλλά ο πασαδόρος είναι ο πιο κομβικός παίκτης σου. Και ο καλός πασαδόρος θα κάνει όλους τους παίκτες ένα κλικ καλύτερους. Στη διετία έδειξε ότι είναι καλός πασαδόρος. Και μάλιστα έθεσε άλλα στάνταρ στο τι θέλουμε. Μετά από μια 5ετία παλινωδιών στη θέση αυτή, όπου ζήσαμε κάκιστους παίκτες και τον Τερζή πανταχού παρών, ο Ουολς ήρθε και επανέφερε τη σοβαρότητα στη θέση και άρχισε να μας μαθαίνει το τι πραγματικά θέλουμε από τον πασαδόρο. Όμως έδειξε ότι η αστάθειά του ήταν καταλυτικής σημασίας και θεωρώ ότι ο Μιλενκόσκι αποφάσισε να τον αλλάξει καθώς ήθελε κάτι πιο καλύτερο και πιο σταθερό από τον Ουολς. Σίγουρα μέτρησαν και όλες οι αλλαγές που έγιναν, αλλά γενικά άμα έμενε, η χρονιά αυτή θα έκρινε το αν θα παρέμενε ή όχι. Θα υπήρχε μεγάλη πίεση στο να αποδείξει πολλά περισσότερα. Φάνηκε ότι πια θα θέλαμε κάτι καλύτερο πιο μετά. Οι καταστάσεις το έφεραν πιο γρήγορα.

Ο Μπλανκενάου τώρα είναι ένας τελείως διαφορετικός πασαδόρος. Έχει παραστάσεις, έχει άλλο τρόπο παιχνιδιού στον οποίο αρέσκεται να παίζει με όλους, γρήγορα, αργά και καμιά φορά να παίρνει και ο ίδιος επιθέσεις. Και τώρα η μεγάλη πίεση και πρόκληση είναι να φανεί αντάξιος του ονόματός του και να ανεβάσει ακόμα περισσότερο το επίπεδο στη θέση. Ειδικά τώρα που θα έχει και παίκτες υψηλού επιπέδου.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 08 Ιουν 2023, 21:07

PaokCuba4 έγραψε:
kataramenos5 έγραψε:Κουβανε θα θελα την αποψη σου για τον Ουολς ειδικα για τα παιχνιδια με τον γαυρο.Αν θες κι εσυ βεβαια

........
Αυτό που έδειξε πάλι ήταν να υπερφορτώνει παίκτες και να πηγαίνει μονότονα το παιχνίδι στους ακραίους και στη διαγώνιο. Ενώ "σπάγαμε" επιθέσεις, αντί να δοκιμάσει ένα πρώτο χρόνο, συνέχιζε να παίζει τον ίδιο παίκτη 3 και 4 φορές. Και αν τον δικαιολογώ στην πρώτη μπάλα λόγω της υποδοχής, στην κόντρα μπάλα δεν τον δικαιολογώ γιατί σε εκείνο το σημείο είχε καλύτερες προϋποθέσεις. Το επόμενο αρνητικό σημείο το έδειξε στον 3ο τελικό. Εκεί ενώ ήσουν μπροστά στο 1ο σετ με μια μεγάλη διαφορά, έχασε το μυαλό του και έκανε διαδοχικά τραγικά λάθη (αξέχαστη θα μείνει η διπλή μπαλιά και στα καπάκια το ότι έχασε τον Σκρεντάου στον πρώτο χρόνο πετώντας στην μπάλα στον πάγκο), που έβαλε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι και ουσιαστικά στο να γίνει ντέρμπι. Μετά συνέχισε το ίδιο κακό μοίρασμα παιχνιδιού.

......
.

Κι εγω την ιδια ακριβως αποψη εχω γι αυτο το σετ αγωνων.Απλα ελεγα οτι μπορει ως αμπαλος που ειμαι(εχω μεινει στο βολει της δεκ 80)να καταλαβαινω κατι λαθος.
Αφου συμφωνουμε λοιπον θα περασω στην επομενη ερωτηση.Παρεμβαση απ τον παγκο δε μπορει να γινει σ αυτη την περιπτωση?Να του πει ο κοουτς πχ παιξε και λιγο πρωτο χρονο που νομιζω οποτε το καναμε σωστα ο γαυρος ειχε θεματα?
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Παρ 09 Ιουν 2023, 17:20

https://livetv.sx/enx/eventinfo/138102731_netherlands_germany/

Το παιχνίδι έχει ξεκινήσει με τον Φαν Χάρντερεν βασικό.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Παρ 09 Ιουν 2023, 17:33

kataramenos5 έγραψε:Κι εγω την ιδια ακριβως αποψη εχω γι αυτο το σετ αγωνων.Απλα ελεγα οτι μπορει ως αμπαλος που ειμαι(εχω μεινει στο βολει της δεκ 80)να καταλαβαινω κατι λαθος.
Αφου συμφωνουμε λοιπον θα περασω στην επομενη ερωτηση.Παρεμβαση απ τον παγκο δε μπορει να γινει σ αυτη την περιπτωση?Να του πει ο κοουτς πχ παιξε και λιγο πρωτο χρονο που νομιζω οποτε το καναμε σωστα ο γαυρος ειχε θεματα?


Ο Μιλενκόσκι θα το πει μια, θα το πει δύο, θα το πει τρεις. Μετά δεν μπορείς να κάνεις συνεχώς υποδείξεις στον πασαδόρο σου γιατί αφενός μετά θα σε "διαβάσει" ο αντίπαλος και αφετέρου άμα ο πασαδόρος δεν μπορεί να το αντιληφθεί και πρέπει να έχει συνεχώς παρέμβαση, τότε πιο το νόημα μετά να τον κρατήσεις; Καταλαβαίνω ότι απορείς με τη φυγή του και ενδόμυχα να θεωρείς ότι είναι λάθος η αποπομπή του, αλλά στην πάσα θέλεις και τον πασαδόρο να "βλέπει" το γήπεδο και να μην περιμένει πάντα τον πάγκο να του υποδείξει τι να παίζει.

Και εγώ δεν στέκομαι στον πρώτο χρόνο μετά από την πρώτη μπάλα. Με την κακή υποδοχή που είχαμε στους τελικούς, δεν μπορούσες να παίξεις πρώτο χρόνο. Εγώ στέκομαι στον πρώτο χρόνο από την κόντρα μπάλα. Δεν μπορεί με τόσα ντουμπλαρίσματα ο πασαδόρος να επιμένει συνεχώς στους ακραίους όταν έχει για παράδειγμα στην περιστροφή μπροστά τον Σκρεντάου.

Εκεί είναι η αντίληψη ύστερα. Όταν βλέπεις ότι δε βγαίνει και εσύ επιμένεις, τότε όσες φορές και να σου πει ο προπονητής τι να παίξεις, δείχνεις κατευθείαν ότι η "όραση" είναι περιορισμένη. Και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα έξυπνων παικτών είναι ο Ντρζυζγκα και ο Γιάκομπσεν. Μόνο και μόνο παρατήρησε πως έπαιζαν στις κόντρα μπάλες.

Ουσιαστικά ο Ουολς έδειξε ένα καλό επίπεδο που πραγματικά δεν αμφισβητείται, αλλά πρέπει να κυνηγάς και την αναβάθμιση. Φέτος άμα έμενε, δε θα είχα θέμα. Αλλά θα φαινόταν ότι θα ήταν η τελευταία του χρονιά.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό pk77 » Παρ 09 Ιουν 2023, 18:26

Χαζευω λιγο το 3ο σετ, έχει ήδη δύο άσους, δυο επιθεσεις και δύο (αν δεν κανω λάθος) μπλοκ.
Καμία σχέση με γιόρνα στον επιθετικο τομεα
pk77
 
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Δευτ 25 Φεβ 2019, 19:55

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό Descartes » Κυρ 11 Ιουν 2023, 15:11

Αξιοσημείωτη η αναβάθμιση στις θέσεις των δύο ξένων με τους ακραίους. Ρίσκο η επένδυση στους Έλληνες Κεντρικούς.

Βαρόμετρο ο πασαδόρος. Αίνιγμα η κατάσταση του Van Den Dries. Εκεί ίσως χρειαζόταν μια καλύτερη επιλογή.

O Ράοτης που θα παίξει του χρόνου?
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 11 Ιουν 2023, 16:30

Για τον Ντε Ντρις θα διαφωνήσω, καθώς λόγω της προσφοράς του στο μπλοκ χρειάζεσαι τον Βέλγο ώστε να συμβάλλει σε ένα ενδεχόμενο κενό που δημιουργεί η έλλειψη ξένου κεντρικού. Επίσης με έναν τελείως διαφορετικό πασαδόρο και με μια καλύτερη απόδοση του Μπλανκενάου, ο Ντε Ντρις θα γίνει πιο ουσιαστικός, καθώς δε θα επιβαρύνεται με πολλές επιθέσεις και θα είναι πιο αποτελεσματικός στην επίθεση. Επίσης αν συνυπολογίσω την απόδοση των Στερν και Ερνάντεζ, ο Ντε Ντρις είναι μια διαφορά ο διαγώνιος που έχει κάνει τα περισσότερα από τους 2 και με τα μισά χρήματα που λαμβάνουν.

Δικαιολογημένη η ανησυχία σου για τους Έλληνες κεντρικούς. Το μπλοκ-άμυνα είναι όμως κάτι το οποίο δουλεύεται από τον προπονητή, ενώ επιθετικά μεγάλο ρόλο θα παίξει ο Μπλανκενάου. Αν παίξει όπως έπαιξε πέρσι τότε θα δούμε όλους τους παίκτες να συμβάλλουν επιθετικά και όλοι να παίζουν πολύ καλύτερα.

Ο Μπλανκενάου είναι για μένα το πρόσωπο-κλειδί, διότι ο καλός πασαδόρος ανεβάζει όλους τους παίκτες με το μοίρασμά του. Θέλω να δω και τον Ρουσσό τι θα δείξει, λόγω της μη χρησιμοποίησής του από τη Μόντενα.

Σε γενικές γραμμές από θέμα ξένων κάναμε πολύ καλές επιλογές παρά τις όποιες επιφυλάξεις μου και θα είμαστε πολύ καλύτεροι.

Όσο για τον Ράπτη, ας πρόσεχε. Καθώς ακόμα είναι μεταξύ Γαλλίας και Ελλάδας με τον Μιχαλόπουλο ακόμα να μην έχει κλείσει τη μεταγραφή του. Φοβούμαι ότι ο Ράπτης θα καταλήξει να αγωνίζεται στη Σύρο ή στην ΑΕΚ με πολύ λιγότερα χρήματα απ' όσα πήρε και απ' όσα ζήτησε.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 11 Ιουν 2023, 16:36

pk77 έγραψε:Χαζευω λιγο το 3ο σετ, έχει ήδη δύο άσους, δυο επιθεσεις και δύο (αν δεν κανω λάθος) μπλοκ.
Καμία σχέση με γιόρνα στον επιθετικο τομεα


Μεγάλη νίκη για την Εθνική Ολλανδίας απέναντι στη Γερμανία με 3-0 με τον Φαν Χάρντερεν να είναι ο πρωταγωνιστής.

Ο Μάαρτεν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 21 πόντους με 57.69% αποτελεσματικότητα (15/26 επιθέσεις), 4 μπλοκ και 2 άσσους. Στην υποδοχή είχε 11 θετικές στις 11 προσπάθειες, καμία άριστη, αλλά και κανένα λάθος. Στην άμυνα χρειάστηκε να επέμβει 1 φορά και ήταν πετυχημένη.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 11 Ιουν 2023, 16:37

Σε λίγο (18:00) ξεκινάει η αναμέτρηση της Εθνικής Ολλανδίας με την Αργεντινή στο τελευταίο παιχνίδι της ομάδας στον Καναδά.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε το παιχνίδι:


EDIT:

To link σβήστηκε.
Τελευταία επεξεργασία από PaokCuba4 και Κυρ 11 Ιουν 2023, 22:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 11 Ιουν 2023, 17:43

36-34 και 1-0 για την Ολλανδία!! Εκπληκτικό 1ο σετ και για τις 2 ομάδες, με τον Φαν Χάρντερεν να παίζει καλά και να χαρίζει τον πόντο της αγωνιστικής πετυχαίνοντας ένα καρφί από 6 με 7 μέτρα!
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό Unpsofable78 » Κυρ 11 Ιουν 2023, 18:02

Κουβανε καταρχήν να σε ευχαριστήσω για όλα. Είσαι όαση για μας που μας αρέσει το βόλεϊ.
Για να παρακολουθήσω το ματς από κινητό χρειάζεται κάποιος player?
Άβαταρ μέλους
Unpsofable78
 
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί 14 Ιαν 2014, 22:34

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 11 Ιουν 2023, 18:10

20-25 και 1-1 για την Αργεντινή όπου έχει σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Κουκάρτσεφ (διαγώνιος, Λιλ). Η Ολλανδία έχει σε κακή μέρα για την ώρα τον Νιμίρ, με τους Φαν Χάρντερεν και Τάουνστρα να έχουν το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων.

Ο Φαν Χάρντερεν βρίσκεται στους 10 πόντους με 8/17 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 1 άσσο.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 11 Ιουν 2023, 18:13

Unpsofable78 έγραψε:Κουβανε καταρχήν να σε ευχαριστήσω για όλα. Είσαι όαση για μας που μας αρέσει το βόλεϊ.
Για να παρακολουθήσω το ματς από κινητό χρειάζεται κάποιος player?


Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και επίσης για τη συμμετοχή όλων σας. Εσείς μου δίνετε δύναμη και την ώθηση να γράφω.

Για το κινητό δεν ξέρω, γιατί κυρίως τα βλέπω από το λάπτοπ. Δοκίμασε άμα είναι αν λειτουργεί, διαφορετικά ψάξε για το ΑceStream.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 11 Ιουν 2023, 18:35

17-25 και 1-2 η Αργεντινή. Αρκετά λάθη στην αρχή έβαλαν την Αργεντινή μπροστά. Ο Φαν Χάρντερεν ανικαταστάθηκε από τον Γιόρνα, αλλά ο Νιμίρ εξακολουθεί να είναι σε χαμηλά ποσοστά, ενώ οι Αργεντίνοι δεν αφήνουν περιθώρια.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Volley Ανδρών: Αγώνες & νέα 2023-2024

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Κυρ 11 Ιουν 2023, 19:04

25-20 και ισοφαρίζει η Ολλανδία. Ο Νιμίρ ανέβασε δραματικά την απόδοσή του και η υποδοχή λειτούργησε πολύ καλύτερα.

Ο Φαν Χάρντερεν βρίσκεται στους 14 πόντους με 12/25 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 1 άσσο, ενώ στην υποδοχή έχει 7 άριστες, 3 λάθη και 21 θετικές σε 31 προσπάθειες. Στην άμυνα έχει 5 πετυχημένες και 5 λάθη σε 10 προσπάθειες.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 3943
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες