Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 17:24

Αυτός ο Λέναρντ Φρίμαν που κοιτάμε, καλός είναι;

Δώστε Info οι μπασκετικοί.

Πρώτο τραπέζι πίστα ο berse φέτος στο Παλατάκι.





Αν και ποδοσφαιρικός.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό seaman » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 18:44

Δεν θα ήθελα Φρίμαν στο 5. Με 2.03 μπόι όσο και να το παλεύεις.δεν.
Ο Καρκανιάς έγραψε το εξής:

Και η συνέχεια; Αμερικανός στο “5”-ο Λύκος θα επέμενε για Τζάρβις Ουίλιαμς, αν στο 4 έκλεινε ο άλλος Γιάνκοβιτς, αυτός των 211 εκατοστών από Παρτίζαν-και ένας ακόμα εγχώριος ψηλός. Δύο επιλογές για “5” εξ ΗΠΑ έκαναν φτερά. Ο μεν Τζάρβις Ουίλιαμς (δεν έπαιξε ούτε σε ένα ματς στο ΤΒΤ) έκλεισε στην Ρίτας, ενώ ο Λέναρντ Φρίμαν που αρχικά ζητούσε 140 χιλ. δολάρια, πήρε περισσότερα και φαίνεται να πετά για Κορέα.
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 19:12

Γενικά ποτέ δε θεωρούσα το ύψος ως θετικό στον αθλητισμό. Προς Θεού δε το θεωρώ κουσούρι, αλλά άμα δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις, τότε δεν αποκτάς κάποιο πλεονέκτημα ως παίκτης. Και μάλιστα στο μπάσκετ περισσότερο βλέπω θεωρητικά "κοντά" 5αρια να τα πηγαίνουν καλύτερα από τα 5αρια που είναι "πύργοι" ή "δεινόσαυροι". Και το κλασσικότερο παράδειγμα είναι ο Kyle Hines. Για μένα είναι το αγαπημένο μου 5αρι, καθώς μπόι δεν έχει (1.98) αλλά είναι από τα πιο ευφυή 5αρια που έχω δει στη ζωή μου. Ή ένα άλλο παράδειγμα είναι ο Παπαγιάννης που έχει το ύψος και τίποτα άλλο. Δεν μπορώ να πω ότι με Παπαγιάννη παίρνω π.χ. Ευρωλίγκα.

Όσον αφορά εμάς, μακάρι να μας κάτσει ο Αγκμπελέζε γιατί μάλλον ο Μάρβιν Τζόουνς θα πάει στον Ηρακλή που πετάει τα 100χίλιαρα σαν 10ρικα. Ο Ντάνυ θα είναι πολύ καλή κίνηση γιατί κακά τα ψέματα στο "4" θα έχουμε πολλά θέματα στο ριμπάουντ.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 4108
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 19:25

Καλά, ας είχε ο Σούλης τον Παπαγιάννη.. Κάθε αγώνα 3ple double θα είχε, με τους σωστούς περιφερειακούς! 8-)
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47040
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό seaman » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 19:26

Υπάρχουν και αθλητές που τα πάνε μια χαρά με το ύψος τους και μπορούν και το κουμαντάρουν και το αξιοποιούν.
Δυστυχώς με κοντά σέντερ, ότι τεχνάσματα και να κάνει, ότι και βοήθειες να δίνει συνδυαστικά η Ομάδα, στις στατικές φάσεις θα έχεις τεράστιο μειονέκτημα. Αυτή τη στιγμή ο μοναδικός μας ψηλός είναι 2.06 και αν και ο δεύτερος είναι στα 2.03 εγώ προκοπή κοντά στο καλάθι δεν βλέπω. Προσωπικά θα ήθελα τον Μάρβιν που τον θεωρώ ιδανικό.
Ελπίζω να μην τον φάει η γριά και δούμε εμείς κάνα κουραδά με τα ίδια λεφτά πάνω κάτω
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 19:56

Ο Νίκος Παππάς στο χανούμι..
Ελεύθεροι προς το παρόν ο Λίνος και ο Γκίκας... Έρχεται Αύγουστος και θα πέσουν οι τιμές..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47040
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό seaman » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 20:09

Ο Γκίκας νομίζω ότι πήγε Προμηθέα και ο Χρυσικό ετοιμάζεται και αυτός για εκεί ή για τα δυτικά προάστια
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 20:16

Είναι ίσως πολύ πρώιμο αυτό που θα πω... Αλλά αν ο ΠΑΟΚ φέρει τους ψηλούς που θέλει (έστω και τις 2ες ή 3ες επιλογές του, αλλά να τους ΘΕΛΕΙ ο κόουτς), έχει σοβαρές πιθανότητες για 2η θέση στη κανονική διάρκεια!! Το γράφω και σχεδόν τρέμουν τα χέρια μου...

Αρκεί να υπάρχει υγεία στην ομάδα, να πάνε όλα καλά με τα χρήματα και να μην έχουμε παρατράγουδα... Μεγάλο συν ότι δεν θα έχουμε μεγάλα ταξίδια στους ομίλους!!

Δεν θα εκπλαγώ αν φτάσουμε ημιτελικό στο πρωτάθλημα... ή και παραπέρα.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47040
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Zoki4 » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 20:16

Ελεύθερος παραμένει και Γόντικας που αγωνιζόταν πέρσι στην αεχ.Καλή περίπτωση για μπακ-απ στους ψηλούς και ίσως προσιτός οικονομικά.Με ύψος 2.06.
Zoki4
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευτ 19 Αύγ 2019, 21:07

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 20:55

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Είναι ίσως πολύ πρώιμο αυτό που θα πω... Αλλά αν ο ΠΑΟΚ φέρει τους ψηλούς που θέλει (έστω και τις 2ες ή 3ες επιλογές του, αλλά να τους ΘΕΛΕΙ ο κόουτς), έχει σοβαρές πιθανότητες για 2η θέση στη κανονική διάρκεια!! Το γράφω και σχεδόν τρέμουν τα χέρια μου...

Αρκεί να υπάρχει υγεία στην ομάδα, να πάνε όλα καλά με τα χρήματα και να μην έχουμε παρατράγουδα... Μεγάλο συν ότι δεν θα έχουμε μεγάλα ταξίδια στους ομίλους!!

Δεν θα εκπλαγώ αν φτάσουμε ημιτελικό στο πρωτάθλημα... ή και παραπέρα.


Συγγνώμη που θα στο χαλάσω, αλλά δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για 2η ή 3η θέση στο Πρωτάθλημα. Δυστυχώς ζούμε σε ένα πρωτάθλημα όπου υπάρχουν άλλοι παράγοντες που καθορίζουν τις θέσεις των ομάδων και δεν είναι αγωνιστικοί. Όσο καλή ομάδα και να κάνουμε, πάντα θα υπάρχει ένας Κορομηλάς να κλείνει τα μάτια στα goaltending και να έχει το θράσος να ζητάει συγγνώμη (και φυσικά εμείς να μην τον κυνηγάμε σα διοίκηση), πάντα θα υπάρχει μια Τσαρούχα να σε φορτώνει φάουλ και να μετατρέπει τον Λίποβι από μπασκετμπολίστα σε χαντμπολίστα, πάντα θα υπάρχει ένας Χριστοδούλου, ένας Τζαφλέρης και η λίστα συνεχίζεται. Άλλες ομάδες "πουλάνε" και δεν ανήκουμε σε αυτές και πάλι καλά που δεν ανήκουμε σε αυτές.

Το θέμα είναι επιτέλους να ξεχρεώσουμε σα σύλλογος, να λύσουμε τα δεσμά των αμαρτιών του παρελθόντος και να πορευτούμε με μια εδραιωμένη διοίκηση και όχι μια διοίκηση Πρωτοδικείου όπως έκαναν οι "Τσολάκογλου" του παρελθόντος. Αυτή θα είναι και η μεγαλύτερη νίκη του τμήματος αυτού. Μια νίκη που θα είναι μεγαλύτερη και από οποιοδήποτε τίτλο.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 4108
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 21:07

Αν τον Αύγουστο του ʼ20 όμως σε έλεγε κάποιος ότι θα βγούμε 4οι στη κανονική διάρκεια, τι θα τον έλεγες;;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47040
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό renegade » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 21:10

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Είναι ίσως πολύ πρώιμο αυτό που θα πω... Αλλά αν ο ΠΑΟΚ φέρει τους ψηλούς που θέλει (έστω και τις 2ες ή 3ες επιλογές του, αλλά να τους ΘΕΛΕΙ ο κόουτς), έχει σοβαρές πιθανότητες για 2η θέση στη κανονική διάρκεια!! Το γράφω και σχεδόν τρέμουν τα χέρια μου...

Αρκεί να υπάρχει υγεία στην ομάδα, να πάνε όλα καλά με τα χρήματα και να μην έχουμε παρατράγουδα... Μεγάλο συν ότι δεν θα έχουμε μεγάλα ταξίδια στους ομίλους!!

Δεν θα εκπλαγώ αν φτάσουμε ημιτελικό στο πρωτάθλημα... ή και παραπέρα.

Να αυτά δεν μπορώ.
Και μετά θα πέφτει το ανάθεμα γιατί θα είμαστε 6οι για παράδειγμα. Προφανώς και δεν εννοώ ότι εσύ θα αναθεματίζεις.
Αυτή τη στιγμή πέρα από τους δύο βρυκόλακες που έχουν καπαρωμενο το 1-2, υπάρχει η Κούλα με τον Προμηθέα που θα έχουν πολύ καλό και ακριβό ρόστερ,ενώ περιστέρι και γριά με διπλάσιο μπάτζετ από μας έχουν καταφέρει να προσελκύσουν παίκτες όπως ο κατσιβελης,μωραιτης, κουζελογλου,Μίλερ ( και λογικά Λίνο, Κακλαμανάκη).
Για αυτό ας έχουμε τα ποδιά μας στη γη
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14435
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό PaokCuba4 » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 21:14

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Αν τον Αύγουστο του ʼ20 όμως σε έλεγε κάποιος ότι θα βγούμε 4οι στη κανονική διάρκεια, τι θα τον έλεγες;;


Θα του έλεγα ότι η απελευθέρωση της ομάδας από τα χρέη προηγείται των πάντων. Καμία θέση δεν έχει αξία σε αυτό το πρωτάθλημα. Πόσο μάλλον όταν είσαι και δέσμιος μιας κατάστασης στην οποία χρωστάς στους πάντες και είσαι στο χείλος του βαράθρου. Τι να την κάνω μια 4η θέση όταν την επόμενη χρονιά ενδεχομένως να μην υπήρχα; Εδώ και καμιά δεκαετία έχω σταματήσει να κοιτάω θέσεις ή να ονειρεύομαι τίτλους και πορείες. Θεωρώ ως "χτισμένα στην άμμο" όνειρα τα οποία δεν έχουν σταθερές βάσεις για να γίνουν. Και στο μπάσκετ οι βάσεις είναι 2. Το οικονομικό και η καθαρότητα του πρωταθλήματος. Για το 1ο είμαστε σε έναν καλό δρόμο και εύχομαι να μην παραστρατήσουμε ξανά. Για το 2ο το βλέπω αδύνατο να γίνεται στο άμεσο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
PaokCuba4
 
Δημοσιεύσεις: 4108
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 19:05

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 21:30

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λέτε.

Δυστυχώς, το πόση σημασία θα δώσει ο ΠΑΟΚτσής στην ομάδα, εξαρτάται πολύ από την αγωνιστική κατάσταση. Χαρακτηριστικές ατάκες “Έχω να δω ΠΑΟΚ από εποχές Μούλα, τώρα τι να δω;” κτλ..

Αγωνιστικά, η αεχ κάνει ρημπήλντ και έφερε καινούριο προπονητή. Μέχρι να δέσουν όλοι αυτοί, καληνύχτα. Έχουμε τεράστιο πλεονέκτημα ομοιογένειας. Δεν ξέρω καθόλου τι ισχύει με Μπεριστέρι και Μπρομηθέα.

Δεν λέω ότι στόχος της ομάδας είναι ο τελικός ή κάτι τέτοιο. Αλλά έχουμε πιθανότητες, δεν θα εκπλαγώ, πώς το λένε; Εδώ με τους απλήρωτους πήγαμε τελικό κυπέλλου (με βασικό PG τον Κόνιαρη... πφφφφφφφφ.)
Οι περισσότεροι που είμαστε τώρα εδώ, θα είμαστε και αν δεν μπούμε play-offs. Ο Χατζόπουλος δεν υποσχέθηκε τίποτα στο αγωνιστικό και πολύ καλά κάνει, για να μην παίρνουν τα μυαλά μας αέρα και κράζουμε Νοέμβρη που δεν βάζει βολές ο ψηλός πχ.

Απλά έχω μια κρυφή ελπίδα.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47040
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 21:39

PaokCuba4 έγραψε:Γενικά ποτέ δε θεωρούσα το ύψος ως θετικό στον αθλητισμό. Προς Θεού δε το θεωρώ κουσούρι, αλλά άμα δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις, τότε δεν αποκτάς κάποιο πλεονέκτημα ως παίκτης. Και μάλιστα στο μπάσκετ περισσότερο βλέπω θεωρητικά "κοντά" 5αρια να τα πηγαίνουν καλύτερα από τα 5αρια που είναι "πύργοι" ή "δεινόσαυροι". Και το κλασσικότερο παράδειγμα είναι ο Kyle Hines. Για μένα είναι το αγαπημένο μου 5αρι, καθώς μπόι δεν έχει (1.98) αλλά είναι από τα πιο ευφυή 5αρια που έχω δει στη ζωή μου. Ή ένα άλλο παράδειγμα είναι ο Παπαγιάννης που έχει το ύψος και τίποτα άλλο. Δεν μπορώ να πω ότι με Παπαγιάννη παίρνω π.χ. Ευρωλίγκα.


Όσον αφορά εμάς, μακάρι να μας κάτσει ο Αγκμπελέζε γιατί μάλλον ο Μάρβιν Τζόουνς θα πάει στον Ηρακλή που πετάει τα 100χίλιαρα σαν 10ρικα. Ο Ντάνυ θα είναι πολύ καλή κίνηση γιατί κακά τα ψέματα στο "4" θα έχουμε πολλά θέματα στο ριμπάουντ.


Με Βεσελι όμως παίρνεις ευρωλιγκα. Δεν είναι σωστή η σύγκριση του καλύτερου undersize center που έχουμε δει στην Ευρώπη με τον Παπαγιαννη.
Παρεμπιπτόντως η πρόβλεψη μου είναι πως του χρόνου ο Παπαγιαννης θα κάνει step up Και θα μπει στους σοβαρούς Ευρωπαίους παίκτες.
Για αγκμπελεζ συμφωνώ αν και υπάρχουν επιλογές για να στεκόμαστε μόνο σε δύο περιπτώσεις
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2541
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες