Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Παρ 02 Απρ 2021, 11:27

Αυτες οι κουβέντες που κάνουμε είναι η μεγαλύτερη επιτυχία του Χατζοπούλου. Μετά από πολύ καιρό έχουμε προσμονή για τη νέα χρονιά. Μιλάμε για μεταγραφές και ροστερ. Απίστευτο επίτευγμα.

Για τσαλμπουρη που λες φοσσα εγώ για κάποιο λόγο τον πιστεύω. Είναι 24, 2.16 με καλο σουτ. Για μένα κλασσική περίπτωση παίκτη που αν δουλέψει σώμα του θα κάνει το μπαμ.
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό speedy.g » Παρ 02 Απρ 2021, 11:43

Αν ισχύουν τα δημοσιεύματα και όντως πέσει ρευστό και εγώ πιστεύω ότι είναι ευκαιρία του χρόνου να ξεχρεωσουμε με μια μεταβατική χρόνια. Και τη σεζόν 22-23 με κόσμο και χωρίς χρέη πάμε για το μπαμ!
Περηφάνια
Αντίσταση
Όνειρο
Κατάκτηση
speedy.g
 
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 23:53

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 02 Απρ 2021, 13:09

δε νομίζω οτι γράφει κανείς εδώ μέσα τίποτα παράλογα πράγματα. τα χρήματα του νώντα-beech-herndon-konate να τα δώσουμε σε κάποιους καλύτερους λέμε που είχαν ανάλογα συμβόλαια σε ομάδες της Α1. Τώρα αν π.χ. ο Κουζέλογλου θέλει να έρθει με τα λεφτά του Τσαλμπούρη, ΟΚ είναι upgrade. ή ο Κατσίβελης στα λεφτά του Νώντα. Αν όχι, ΟΚ και ο Παπαδάκης ξερω γω καλός είναι (αν είναι ελεύθερος από βάζελο).
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό fossa » Παρ 02 Απρ 2021, 13:24

Αυτό ακριβώς. Ούτε τα τρελά όνειρα κάνουμε ακόμα ούτε χρειάζονται υπερβάσεις. Λίγο καλύτερους απ'αυτούς που έχεις.

@buffalo πραγματικά μόνο που τον βλέπω μου τη δίνει στα νεύρα. 2,20 άνθρωπος και ανοίγει διάδρομο να κάνει ο άλλος λέι απ μπροστά του. Τι να τον κάνω για το τρίποντο... πλέον όλοι σουτάρουν καλά ψηλοί, κοντοί...
Δεν ξέρω να δουλευτεί. Πότε, στα 25;
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Παρ 02 Απρ 2021, 13:54

buffalobill4 έγραψε:Η άμυνα (προσωπική και ομαδική) είναι κάτι που είχα σταθεί και εγώ στην αρχή της χρονιάς. Τότε που με μεξα βασικά δεν παίζαμε καν άμυνα. Τα πράγματα διορθώθηκαν κατά κόρον με λύκο παρόλο που έχουμε τους ίδιους παίκτες.

Η μόνιμη ένσταση μου για τους Αμερικανούς αυτού του επιπέδου είναι η άμυνα. Μπορεί μπροστά να βάζουν 15 πόντους και πίσω να τρώνε 16.

Ωστόσο πιστεύω πως όταν έχεις σταθερό προπονητή και από ότι φαίνεται καλό προπονητή μπορείς να τους βελτιώσεις. Προσωπικά πιστεύω και το έχω ξαναγράψει ότι όταν βρεις Αμερικανούς που έχουν δέσει μεταξύ τους, έχουν αποδεχτεί τους ρόλους τους και παίζουνε μια καλή ατομική αλλά κυρίως ομαδική άμυνα τους κρατάς αβλεπι.

Ας τους πάρω έναν έναν.

Ο γκριφιν είναι ποιοτικός παίκτης και σίγουρα πρέπει νσ μείνει. Είναι άσος; Με την έννοια του άσου του Ευρωπαίου όχι. Θα σκοράρει αρκετά με σουτ και διεισδύσεις ωστόσο πολλές φορές θολώνει και στην επίθεση μπλοκάρουμε. Θέλει έναν ακόμα καλό άσο δίπλα του με έφεση στην οργάνωση και στην άμυνα. Τον κατσιβελη θα ηθελα.

Ο λοβ. Αξιοπρεπεστατο σουτ και έκρηξη. Οργάνωση κάπως καλύτερη από τον γκριφιν. Για μένα να μείνει.

Τέρνερ. Στο πρώτο μισό έλεγα ότι πρέπει να φύγει γιατί δεν μπορεί το παλικάρι. Με εξέπληξε θετικά. Αν και δεν είναι αθλητικός έχει σώμα για μισ ματς με τα περισσότερα δυάρια της λίγκας. Πρέπει να ποντάρουμε σε αυτό το Μις Μάτσ. Αν μπορούμε να τον βγάζουμε σε καταστάσεις να βάζει πλάτη στον αντίπαλο θα γράφει πολύ καλύτερα νούμερα. Για μένα να μείνει. Το έχω ξαναγράψει. Ο Πολ Πιρς των παμφτωχων.

Ο Κάρτερ παρόλο που είναι μεγάλος σε ηλικία είναι στεγνός και δεν νομίζω να έχει σωματικά προβλήματα. Στην άμυνα με εξέπληξε με τάπες στο τελευταίο ματς. Το σουτ του είναι άριστο και αξιόπιστο. Αν μπορούσαμε να πάρουμε και τον Χάρη Γιαννόπουλο δίπλα του θα ήταν ιδανικό.

Μπιτς. Μακριά Πραγματικά. Δεν κάνει για μπάσκετ το παιδί. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σουτάρει τρίποντα. Στην άμυνα δεν βοηθάει στην επίθεση δεν μπορεί να γεμίσει την ρακέτα. Έναν σαν τον καντερ θα ήθελα. Να έχει κάποιο σουτ αλλά να μπορεί να παίξει και από κοντά. Στην τελική καταλαβαίνω ότι το σύγχρονο 4αρι πρέπει να μπορεί να παίξει και λίγο από έξω αλλά είσαι ψηλός διάολε. Πρέπει να έχεις και μια κίνηση από μέσα.

Κονατε. Δυνατός μπροστά και πίσω. Τυπικό πρόβλημα Αμερικανού. Δεν παίζει με πλάτη καθόλου. Μόνο με πρόσωπο. Επίσης δεν παίζει καθόλου πικ εν ρολ. Αν πιστεύουν οτι μπορούν να του δουλέψουν αυτά τα δύο να μείνει. Αν όχι ας πάμε στον επόμενο.


Συμφωνώ σε όλα και σε αυτό που έγραψες για Τσαλμπουρη παρακάτω ότι το πιστεύεις, και εγώ πιστεύω πως είναι χρήσιμος, και για Κονατε συμφωνώ πως πρέπει να δουν αν γίνεται να δουλευτεί και ειδικά για κατσιβελη με τα χίλια.
Μία μόνο διαφωνία δεν χρειάζεται ο Γιαννόπουλος αν μείνουν Κάρτερ καμπεριδης και Τέρνερ. Απλά να αναφέρω πως θεωρώ δεδομένο πως θα μείνει και ο Μητρου Λονγκ ως Ελληνας.
Κρίσιμο θα ήταν να ενισχυθεί η ομάδα στο 4 με καλύτερο παίκτη από τον Μπιτς, χωρίς όμως να χαθεί το καλό περιφερειακό σουτ.
Εν κατακλείδι το ίδιο ροστερ με αλλαγή Νωντα κατσιβελη και Μπιτς Χρυσικοπουλου συν επιστροφή Μητρου Λονγκ είναι σούπερ ενισχυμένο για του χρόνου με δυνατότητα να παίξει και Ευρώπη.
Για το τελευταίο θεωρώ πως οριστική απόφαση δεν έχει παρθεί.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό speedy.g » Παρ 02 Απρ 2021, 13:59

Το σχόλιο μου προέκυψε μετά την εύστοχη σκέψη του φίλου που μίλησε για οριζόντιες αυξήσεις στις απαιτήσεις των παικτών λόγω των χρημάτων από το στοίχημα.

Το θέμα είναι αν συμβεί κάτι τέτοιο τι κάνεις?
Χτίζεις ξανά ή το μπάτζετ μεγαλώνει κρατώντας λίγο πολύ τους ίδιους?
Περηφάνια
Αντίσταση
Όνειρο
Κατάκτηση
speedy.g
 
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 23:53

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Παρ 02 Απρ 2021, 14:24

Έχει λογική το σχόλιο σου αδερφέ, εμένα η ένσταση μου σε μία πολύ σφικτη οικονομική πολιτική του χρόνου, είναι να μην χαθεί η δυναμική που ο Χατζόπουλος έφερε με την ΑΜΚ. Ας πούμε αν παίζαμε Ευρώπη και κόβαμε 2500 εισιτήρια το παιχνίδι θα ήταν τελείως διαφορετικό οικονομικά με τις χρονιές που παίζαμε με 200 άτομα.
Νομίζω πως κυρίως τα συμβόλαια των Ελλήνων παικτών θα επηρεαστούν
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Παρ 02 Απρ 2021, 14:41

Στην παρούσα φάση ακόμα και ο Σαρικοπουλος θα μου ήταν πιο χρήσιμος από Τσαλμπουρη. Μήπως το καλοκαίρι να κοιτάξουμε προς Τσαιρελη;

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2342
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 02 Απρ 2021, 15:04

Αλλαγη Μπιτς, Νωντα και ισως Τσαλμπουρη. Οπωςδηποτε ασσο πουνα παιζει και αμυνα. Γκριφιν στον ασσο με τιποτα.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26726
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό seaman » Παρ 02 Απρ 2021, 15:26

chri5ti9 έγραψε:Στην παρούσα φάση ακόμα και ο Σαρικοπουλος θα μου ήταν πιο χρήσιμος από Τσαλμπουρη. Μήπως το καλοκαίρι να κοιτάξουμε προς Τσαιρελη;

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Θέλει κόσμο στο γήπεδο για να βάλεις μέσα Σαρικόσαυρο.
Διαφορετικά θα ακούγονται μόνο οι πατημασιές του στην προσπάθεια να "κινηθεί" από τη μία ρακέτα στην άλλη.
Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Και αν θα τους πάρει χρόνο να φτάσουν ξανά στην κορυφή, είναι γιατί θα κουβαλάνε την αξιοπρέπειά τους μαζί τους.
_____________________ Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών _____________________
Άβαταρ μέλους
seaman
 
Δημοσιεύσεις: 9536
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2011, 17:58
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Παρ 02 Απρ 2021, 15:44

chri5ti9 έγραψε:Στην παρούσα φάση ακόμα και ο Σαρικοπουλος θα μου ήταν πιο χρήσιμος από Τσαλμπουρη. Μήπως το καλοκαίρι να κοιτάξουμε προς Τσαιρελη;

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Για σαρικόπουλο ελπίζω όχι, ο Τσαιρέλης φέτος στη γριά εκανε τραγική χρονιά, πέρυσι στα σκουληκια έπαιζε καλά μόνο οταν σεντερ.
Νομίζω για σεντερ στον ΠΑΟΚ δεν κάνει, σαν τεσσαρι δεν εχει δειξει τιποτα τρια χρόνια τωρα
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Παρ 02 Απρ 2021, 19:22

Καταλήγουμε σε αλλαγές:
Κονατέ με άλλο 5αρι , δυνατό αλλά πιο πλήρες μπασκετικά
Μπιτς με άλλο 4αρι, με καλό μακρυνό σουτ αλλά και πολλά άλλα
΄Νώντα με Ελληνα που μπορεί να οργανώσει και να παίξει άμυνα (Κατσίβελης ιδανικά, αλλιώς Ξανθόπουλος)

-πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα: Κακλαμανάκη ή Τσαιρέλη;;
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό fossa » Παρ 02 Απρ 2021, 22:50

Κακλαμανάκης.
Ο άλλος έχει να παίξει απ'το 2014 :(
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Παρ 02 Απρ 2021, 23:05

Κακλαμανακης χωρίς δεύτερη σκέψη σε σχέση με Τσαιρελη.
Εγώ έχω ένα καλό δίλημμα. Κουζέλογλου ή Μαργαρίτης?
Προσωπικά για ξανθοπουλο είμαι αρνητικός
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2538
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2020-2021

Δημοσίευσηαπό obanebane » Παρ 02 Απρ 2021, 23:10

Πραγματικά τώρα, ποιος Τσαιρελης;
Μακριά από δαυτον.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες