Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 11:59

Δε βλεπετε το προφανες. Το ροστερ ειναι δομημενο ετσι ωστε να τους μπερδευει ολους. Βλέπει ο αντιπαλος κοουτςDi Leo κι αναρωτιέται τι εβαλε τωρα ο Λυκος 4ρι ή 3ρι? Μεχρι να
παρει χαμπαρι εχει φαει 2 τριποντα. Αφου ουτε ο palok δε βγαζει ακρη αφου.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 12:15

Χαραλαμποπουλο θέλω αλλά αυτός ρε παιδιά 3αρι είναι; Τον θυμάμαι και λίγο σοφτ.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2311
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 12:20

palok έγραψε:διαφωνώ κορίνθιε με την πολυτέλεια χαραλαμπόπουλου σε αυτόν τον ΠΑΟΚ. όλοι οι άλληνες-έλληνες παίκτες πλέον που μπορείς (οικονομικά) να έχεις στο ρόστερ σου (με εξαιρέσεις πόσους? 5-6 άντε 10 παίκτες?) είναι σαν να παίρνεις έναν Ολλανδό ή έναν Δανό ξερω γω. Ναι ξερω υπερβολή αλλά κάπου εκεί είναι το ελληνικό μπάσκετ πλέον. Άποψή μου φυσικά.

PS: ας έρθει ο χαραλαμπόπουλος να δούμε πόσο ΜΗ τραυτματίας θα είναι και ΠΟΣΟ θα προσφέρει και θα του κάνουμε και τριετες, να μην ανησυχεί. Σιγά τον Nocera ξερω γω που θα μας τον κλέψει το Harvard...



Δε διαφωνώ για το επίπεδο του μέσου Έλληνα καλαθοσφαιριστή.
Ο συγκεκριμένος είναι ένας παίχτης που ξεκίνησε με μεγάλες προοπτικές και αυτή τη στιγμή έχει πιάσει πάτο.
Το να έρθει στον ΠΑΟΚ να κάνει μια καλή πορεία μέχρι το τέλος της σεζόν και να έρθει ο Χ Προμηθέας να του δώσει 10 χιλιάρικα παραπάνω και να τον χάσεις το καλοκαίρι,προτιμότερο είναι να γίνει ένα τριετές αλα Χρυσικοπουλου,να πάρεις και κάτι από τον παίχτη και αυτός να είναι συγκεντρωμένος και όχι να βγαίνει στη γύρα κάθε καλοκαίρι.
Αλλιώς δεν έχει νόημα να τον φέρεις.
Οι ομάδες μπορούν να έχουν μέχρι 6 αλλοδαπούς,αν δεν μας κάνουν οι Έλληνες επιπέδου Χρυσικοπουλου,Μπογρη,Χαραλαμποπουλου επειδή είναι τεμπέληδες και έχασαν το τρένο του υψηλού επιπέδου,ας μείνουμε με παίχτες επιπέδου Α2 για να έχουμε γεμάτο ροστερ και να μας γλεντάνε τα Περιστέρια και τα Λαυρια.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 12:36

Για να δώσω ένα παράδειγμα και να κλείσω.
Αν υποθέσουμε ότι ο ψηλός Καμπεριδης παίρνει 20 χιλιάρικα το χρόνο και 30 ο Χριστοδούλου,αν ο Χαραλαμποπουλος ζητάει 50 το χρόνο,δε τα δίνεις αντι των δύο;
Μιλάμε για δύο παίχτες που το μόνο που προσφέρουν είναι στην προπόνηση της ομάδας.
Ας βάλουμε έναν έξτρα πιτσιρίκα στις προπονήσεις για να καλυφθεί το κενό.
Κάπως έτσι έχω τα νούμερα στο μυαλό μου και ας μην είναι αυτά με ακρίβεια.
Η σούμα είναι το θέμα μου.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό chri5ti9 » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 12:58

Για τον Χριστοδουλου θα διαφωνήσω. Θεωρώ ότι ο παίκτης μπορεί να προσφέρει με τις άμυνες του και 2 σουτ εύστοχα στο ματς σε νεκρά σημεία.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λαρυγγια στα τσιμεντα και ψυχη στα καγκελα
Άβαταρ μέλους
chri5ti9
 
Δημοσιεύσεις: 2311
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 13:03

Ναι καλά, τον είδαμε.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 17:21

Και εγώ μπανε διαφωνώ για Χριστοδούλου. Υπάρχει μία αντίληψη από πολλούς ότι το μπάσκετ είναι μαθηματικά. Ο άσος πρέπει να οργανώνει το δυάρι να είναι σκόρερ το τριάρι να έχει σουτ και ούτω καθεξής. Το μπάσκετ ομως χρειάζεται διαφορετικού τύπου παίκτες σε κάθε θέση ώστε να μπορεί να κάνει πολλά διαφορετικά πράγματα ο προπονητής.
Ο Λυκογιαννης πρέπει να προβληματιστει πως γίνεται πέρυσι ο Χριστοδούλου να είχε ρόλο στον Προμηθέα πάρα την ύπαρξη του Λουντζη που είναι ακριβώς ίδιο στυλ παίκτη, και να μην έχει στον ΠΑΟΚ.
Προσωπικά θα ήθελα πιο αθλητικό τριαροτεσσαρι από τον χαραλαμποπουλο, προσπερνωντας το γεγονός πως πριν από τρία χρόνια παράτησε την ομάδα στα πλει οφ για να πάει σε κάτι δοκιμαστικά στην Ιταλία μήπως και τον πάρουν στο ΝΒΑ.
Όπως και να έχει ελπίζω να έχει αλλάξει μυαλά για το καλό του.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 17:25

palok έγραψε:
KalamarGiannis έγραψε:Αρχικά το σενάριο θα λεγε 3αρι στη θέση του Κάρτερ. Με σουτ δηλητήριο...
Εναλλακτικά 4αρι που να πάτα κ στο 5.
Ή 5αρι και μετακίνηση Μαρβιν στο 4...
Τι λέτε?


το διαβασα και καπου αλλου αυτο με τον Jones στο 4. Δλδ. ρε παιδιά για να καταλάβω για αυτόν που το σκέφτηκε αυτό: έχουμε Χριστοδούλου-Καμπερίδη-Γιανκοβιτς-Ντιλίο και (είχαμε και) Κάρτερ στο 3, για να βάλουμε τον βασικό μας σεντερ στο 4 (και να βάλουμε 5 ποιόν? αυτόν που πριν 1-2 εβδομάδες δεν εμπιστευόμαστε ούτε για 10 λεπτά)? αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα. Front court με Jones-Ogbeide, αν παίξουνε αυτοί ξερω γω 2-2 μονάκι με τους βεζενκοφ-φαλ, θα χασουνε 250-80.

το 4αρι που ας πούμε θα πάρουμε, γιατί να ΠΑΤΑ και στο ΠΕΝΤΕ αν κρατήσεις τον Ογκμπέιντε? έχεις jones, ogbeide, 4.5 τον Καμαριανό (αφήνω έξω τον Καμπερίδη). Ποιός ο λόγος να πατάει ΚΑΙ στο 5?

έχει σκεφτεί κάποιος το προφανές: αν ο Ντιλίο είναι το Βασικό μας 4 (είναι?), τότε θέλουμε 3αρι. αν ο ντιλίο είναι το βασικό μας τριάρι (είναι?), τότε θέλουμε ΤΕΣΣΑΡΙ. Τεσσάρι, ούτα μα ουτε μου. Σαν εκείνο του Πανιωνίου ξερω γω που ζαχαρωνα παλιά τον αριστερόχειρα. ούτε 4.5, ούτε 3.5.

PS: Ο ΠΑΟΚ για εμένα θέλει τριάρι σκόρερ, να παρει τη μπάλα και να τη βαλει μονος του εννοώ. Και ταυτόχρονα (δανικά) καλό στην άμυνα και μακρύ για το rebound. Ναι ένα τύπου jamal jones περιγράφω.


Αυτό με τον Τζόουνς στο 4 ελπίζω να μην βγήκε από την ομάδα γιατί θα αρχίσω να αμφιβάλω και για τον Λυκογιαννη σοβαρά.
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό johnjohn » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 18:05

την προηγούμενη φορά δεν είχε θέλξει με τις επιδόσεις του
είχε συνεχόμενο τραυματισμό (κοιλιακούς νομίζω)
μας παράτησε και στα κρύα του λουτρά
πάντα ήταν soft άψυχος

στην καλή του κατάσταση είναι πολύ πιο χρήσιμος από τον Κάρτερ
τουλάχιστον 1,5 χρόνο συμβόλαιο :)

πάντως αν φορέσει την ασπρόμαυρη φανέλα θα τον χειροκροτήσουμε κι'αυτόν :opaokara:
Άβαταρ μέλους
johnjohn
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 23:03

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό renegade » Κυρ 28 Νοέμ 2021, 19:01

palok έγραψε:διαφωνώ κορίνθιε με την πολυτέλεια χαραλαμπόπουλου σε αυτόν τον ΠΑΟΚ. όλοι οι άλληνες-έλληνες παίκτες πλέον που μπορείς (οικονομικά) να έχεις στο ρόστερ σου (με εξαιρέσεις πόσους? 5-6 άντε 10 παίκτες?) είναι σαν να παίρνεις έναν Ολλανδό ή έναν Δανό ξερω γω. Ναι ξερω υπερβολή αλλά κάπου εκεί είναι το ελληνικό μπάσκετ πλέον. Άποψή μου φυσικά.

PS: ας έρθει ο χαραλαμπόπουλος να δούμε πόσο ΜΗ τραυτματίας θα είναι και ΠΟΣΟ θα προσφέρει και θα του κάνουμε και τριετες, να μην ανησυχεί. Σιγά τον Nocera ξερω γω που θα μας τον κλέψει το Harvard...

Ναι μπορεί το επίπεδο του μέσου Έλληνα μπάσκετ να έπεσε πολύ και να μην διαφέρει σε τίποτα από αυτό του μέσου Ολλανδου αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 6 Έλληνες στην δωδεκάδα.
Ε σίγουρα είναι άλλο να έχεις 6 Χριστοδούλου και άλλο να έχεις 6 κατσιβεληδες.
Δεν γίνεται να παίζουν οι Αμερικάνοι 35 λεπτά επειδή ο προπονητής δεν εμπιστεύεται τους Έλληνες.

Υγ για τον αμερικανικό και μετά το ενδιαφέρον μας για τον χολογουε, βλέπω ότι δεν θα χαλούσε στον κοουτς μια τριάδα παικτών Που θα παίζει κοντά στα 70 λεπτά από τα συνολικά 80 στις θέσεις 3 4
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14124
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 29 Νοέμ 2021, 09:15

συμφωνώ ο Κατσίβελης, ο Χρυσικόπουλος είναι από αυτούς τους 6-7-10 που έλεγα στο ποστ οτι είναι ένα σκαλί πιο πάνω από τους υπόλοιπους. Αλλά ο ημιτραυματίας ημιπαίκτης Χαραλαμπόπουλος όχι. Έτσι όπως τον θυμάμαι τέλος πάντων, αν τον ήθελε ο Σούλης στον ΠΑΟΚ δεν θα έκανα καν σχόλιο...

το σχόλιό μου για τους έλληνες παίκτες δεν είναι τυχαίο. Έχουμε υποτιμήσει το recruiting των αμερικανών. Θεωρώ, καλά πάντα το θεωρούσα όταν άρχισα να βλέπω πριν 10 χρόνια ομάδες που δεν υπήρχαν στο χάρτι και είχανε 6 αμερικανούς που σκόραραν, πηδούσαν, κάρφωναν κλπ., οτι οι 6 αμερικανοί είναι αυτοί που κάνουν τη διαφορά στο σημερινό μπάσκετ.

PS: o Λούντζης δεν είναι ίδιος παίκτης με τον Χριστοδούλου. Ο Λούντζης είναι off-guard, 2-1 ή 1-2, αν και έχω να τον παρακολυθήσω καιρό. Για τον παίκτη Χριστοδούλου είχα ακούσει τα καλύτερα από παλιό προπονητή του ΠΑΟΚ που δούλευαν μαζί το καλοκαίρι. Δεν ξέρω τί παικτης ήταν (μπορεί να ήταν 2-1), αλλά αυτή τη στιγμή, αυτό που δείχνει να είναι ένα δύομιση. Από κει και πέρα, και ο Turner ξερω γω, 2.5 είναι, τον βάλαμε να κατεβάσει τη μπάλα πέρυσι, και πήγε και καλά...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό fossa » Δευτ 29 Νοέμ 2021, 19:00

Συμφωνήσαμε με τεσσάρι αλλά κάπου κόλλησε το θέμα προς το παρόν. Απ'ότι φαίνεται σίγουρα με το ερπετό θα έχει έρθει κάποιος.
Άβαταρ μέλους
fossa
 
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Πέμ 06 Φεβ 2014, 22:25

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τρί 30 Νοέμ 2021, 22:16

Ο ΠΑΟΚ Mateco συνεχίζει την αναζήτηση του αντικαταστάτη του Τζος Κάρτερ στο ρόστερ της ομάδας και φαίνεται να έχει καταλήξει στην επιλογή του. Ο 28χρονος, ύψους 2.11 power forward, Στέφαν Γιάνκοβιτς φαίνεται να είναι ο εκλεκτός του Άρη Λυκογιάννη με τους ασπρόμαυρους να περιμένουν την απάντηση του. Ο Γιανκοβιτς που έχει περάσει στο παρελθόν ξανά από την Ελλάδα (2019-2020) φορώντας τη φανέλα της ΑΕΚ, ενώ φέτος ξεκίνησε τη χρόνια στη Τσμόκι Μινσκ που παίζει και στη VTB League. Παλιότερα έχει παίξει σε Ερυθρό Αστέρα, Παρτιζάν, Μπαχτσεσεχίρ και μετά τις διάφορες επαφές που έγιναν το προηγούμενο διάστημα, αναμένεται η απάντηση του, το πιθανότερο μέχρι αύριο.

ΠΑΟΚ24
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Τρί 30 Νοέμ 2021, 22:29

τι λέει το σκάουτιγκ του παίκτου τούτου;; όχι πάλι κάνα ψηλοφλώρο, πλιζ
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2021-2022

Δημοσίευσηαπό Mene' » Τρί 30 Νοέμ 2021, 22:33

Είδα το βιντεακι που αναρτήθηκε για τον Jankovic και μπορώ να πω πως η βιομηχανική του στο σουτ είναι για να διδάσκεται σε ακαδημίες.
Μου θυμίζει πολύ Mat Bullard
Καλώς να έρθει, νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες