Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 19 Σεπ 2014, 12:49

Εμένα μου αρκεί που οι Χαγίτες της Θ7 είναι άψογοι στη συμπεριφορά τους και η μονη ποινή που τους επιβλήθηκε ήταν ένα κενό τμήμα της κερκίδας στον επόμενο αγώνα.
Ρε ουστ στον Πλατινί και τα τσιράκια του!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89910
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Απ: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό Dinos_Liverpool » Παρ 19 Σεπ 2014, 12:50

fn1m έγραψε:Καλά από δω και πέρα θα μιλάω μόνο για την ομάδα μας.


Άντε να δούμε... για την ίδια ομάδα μιλάμε ή... λέω τώρα!
ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚάρα μου,
ζω μόνο για σένα ομαδάρα μου!
Άβαταρ μέλους
Dinos_Liverpool
 
Δημοσιεύσεις: 5196
Εγγραφή: Κυρ 16 Μάιος 2010, 00:28

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό marley 4 » Παρ 19 Σεπ 2014, 12:52

gia panta paok... έγραψε:Νομίζω ο προηγούμενος σχολίασε το ρατσιστικό πανό των οπαδών της Παρτιζάν, και δεν έδειξε εμπάθεια. Σε κάθε περίπτωση το προφανές είναι ότι το θέμα αφορά ΚΑΙ εμάς, παρόλο που δείξαμε σωστή συμπεροφορά στο δικό μας ματς με την Τότεναμ, και σε άλλα παγνίδια "υψηλού" κινδύνου (π.χ. Φενέρ Μπαχτσέ), διότι πολλοί συχνά χρησημοποιείται και από τη δική μας κερκίδα αυτός ο χαρακκτηρισμός (εβραίος) με ρατσιστικά χαρακτηριστικά (π.χ. το εν χορώ σύνθημα που αναφέρεται στο σκουλήκι ως εβραίο). Ο χαρακτηρισμός του σκουληκιού ως και καλά "εβραίος" είναι καταρχάς ανιστόρητος. Η Θεσσαλονίκη είχε και έχει εβραιϊκά αθλητικά σωματεία, το πιο γνωστό από τα οποία είναι η Μακάμπι Θεσσαλονίκης, που έχει ιδρυθεί από το 1908- βλ http://www.maccabi.gr/history/#.VBv_OleZBkg, μάλιστα δε, για να είμαι πιο ακριβής, το σκουλήκι ιδρύθηκε το 1914 ως η αθλητική απάντηση της ελληνικής αστικής τάξης της τότε μόλις απελευθερωμένης από τον ελληνικό στρατό πόλης απέναντι στη γριά -που είχε μέλη από όλες τις εθνοτικές ομάδες, και βασικά απέναντι στη εβραϊκή Μακάμπι. Πέρα όμως από ανιστόρητος, είναι και πάρα πολύ δυσάρεστος διότι πέρα από ρατσιστικός είναι και σεξιστικός. Το πιο απογοητευτικό είναι ότι συνήθως το συγκεκριμένο σύνθημα φωνάζεται συνήθως εν χορώ από τη μεγάλη πλειοψηφία των οργανωμένων, μεγάλα κομμάτια των οποίων έχουν κατ' επανάληψη αυτοπροσδιοριστεί (και έχουν λειτουργήσει) ως αντιρατσιστές και αντισεξιστές.

Υ.Γ. Το σχετικό σχόλιο ήθελα να το κάνω εδώ και πάρα πολύ καιρό, συγκεκριμένα μετά από το παιγνίδι μπάσκετ με το σκουλήκι, που η κερκίδα φώναζε εκστασιασμένη το σχετικό συνθηματάκι κανένα 5λεπτο. Το αμέλησα να το κάνω, και το επαναφέρω σήμερα, διότι τέτοιου είδους ζητήματα έιναι έτσι και αλλιώς πάρα πολύ επίκαιρα. Ζητώ συγγνώμη για το μάλλον οφ τόπικ.





ναι ε? εδω και 30 χρονια μας λενε βουλγαρους και τουρκους αλλα δεν σε πειραζει? δεν σκεφτηκες οτι ισως να ειναι απαντηση

δεν περασε απο την αναλυση σου τα συνθηματα πανο πορειες κ α κατα της ελλαδος?

Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

παμε στα περι σκουληκιου
ο αρης ειχε μελη απο ολες τις εθνοτικες ομαδες και οχι ο ηρακλης
επισης ειναι γνωστο και αληθινο οτι ειχε το εβραικο στοιχειο εντονο ο ρουλης


η ευαισθησια σου στο εν χορω οπως γραφεις ειναι λαθασμενη εως υποπτη χωρις να αναφερεις τον επι δεκαετιες
προσβλητικο ανθελληνικο χαρακτηρισμο που μας αποδιδουν σε ολα τα γηπεδα τις ελλαδος
και εμεις ειμαστε προσφυγες δεν ειναι λοιπον μια οπαδικη καζουρα αλλα πολλα παραπανω

υγ ......... ε, φτάνει, ρε Μπομπ, και συ! Ντίνος
α καμπανιακαρα γερα η μηπως οχι τι λες?
marley 4
 
Δημοσιεύσεις: 2992
Εγγραφή: Δευτ 15 Μαρ 2010, 19:17

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό marley 4 » Παρ 19 Σεπ 2014, 13:05

και αυτα τα περι ιδρυσης του ρουλη αμεσως μετα την απευλευθερωση ειναι παπαριες και βεβαια η ελληνικη αστικη ταξη ειχε εκπροσωπο την γρια

1 δεν ιδρυθηκαν το 14
2 προηλθαν μεσα απο την γρια ρωτα καμια γρια αν βρεις βεβαια :D
3 δεν ειναι ντροπη να εχεις στους ιδρυτες σου και εβραιους οπως και αλλους ντροπη ειναι να λες ψεματα και να κρυβεις την αληθεια
4 οπως ντροπη ειναι ΠΑΟΚτσακια να τρωνε αμασητη την προπαγανδα των δοσιλογων
marley 4
 
Δημοσιεύσεις: 2992
Εγγραφή: Δευτ 15 Μαρ 2010, 19:17

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό gia panta paok... » Παρ 19 Σεπ 2014, 13:18

Αντιλαμβάνομαι ότι η καζούρα "εβραίος" μπορεί να θεωρηθεί απάντηση στο "τούρκος" (όταν ήμουν μικρός και τα πράγματα ήταν πολύ ρομαντικά ακόμα, μας έλεγαν γύφτους, εάν θυμάσαι), παρόλα αυτά αφενός ο συνδυασμός του ρατσιστικού με το σεξιστικό υπόβαθρο, αφετέρου η ιδιαίτερη "μεταχείριση" που επιφυλάχθηκε κατά τη διάρκεια του β' παγκοσμίου πολέμου στους εβραίους ΑΥΤΗΣ της πόλης, όπου το 90% των εβραίων συν-πολιτών μας εξοντώθηκε στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης, με κάνουν να θεωρώ ως πολύ προβληματικό τον παραπάνω συσχετισμό (σκουλήκι-εβραίο-ομοφυλόφυλο). Συγνώμη αλλά δεν θέλω να μπω σε ένα ανταγωνισμό ποιος ρατσιστικός λόγος (τούρκος-εβραίος-ομοφυλόφυλος) είναι πιο προβληματικός. Εγώ είμαι ΠΑΟΚτζής, και κοιτάω τι δεν μου αρέσει στα δικά μας πεπραγμάνα.

Τώρα σε σχέση με την ιστορία γριάς και σκουληκιού αυτά γνωρίζω, μπορεί και να κάνω λάθος, το βέβαιο είναι ότι η γριά ιδρύθηκε το 1908 -χρονιά επανάστασης των "νεότουρκων", που έφερε άνεμο φιλελευθερισμού στην πόλη και ίδρυσης και άλλων κινήσεων, όπως εργατικών-συνδικαλιστικών οργανώσεων, και το σκουλήκι το 1914, πράγματι ως απόσχιση της γριάς (, αναρωτήθηκες όμως γιατί άραγε;). Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, αλλά σχετικά τεκμηριωμένα, μπορεί να να τα εισφέρει στην κουβέντα.
gia panta paok...
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 02 Μαρ 2014, 21:08

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό Asimos » Παρ 19 Σεπ 2014, 13:50

Αυτόν τον αχταρμά περί πολιτικών, κερκίδας, καθωσπρεπισμού και δεν ξέρω γω τι άλλο, δεν μπορω να τον καταλάβω.

Σαν βγάλουμε τις μάσκες όλοι φαίνεται η αλήθεια.
Asimos
 

Re: Απ: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό Rizla » Παρ 19 Σεπ 2014, 14:40

Dinos_Liverpool έγραψε:
fn1m έγραψε:Καλά από δω και πέρα θα μιλάω μόνο για την ομάδα μας.


Άντε να δούμε... για την ίδια ομάδα μιλάμε ή... λέω τώρα!



Μην μου πειραζετε τον φινιμι για θα σας δαγκωσω... :twisted:
Άβαταρ μέλους
Rizla
 
Δημοσιεύσεις: 6201
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιούλ 2008, 18:18

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό slidar » Παρ 19 Σεπ 2014, 16:08

Εχει ξεκινησει για τα καλα .. η μιρλα και η μιζερια στην βαζελα..

Φετος να σας δω .. που θα εχετε πεμπτη - κυριακη ματσακια.
Άβαταρ μέλους
slidar
 
Δημοσιεύσεις: 3994
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιαν 2008, 22:53

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό stelyk » Παρ 19 Σεπ 2014, 16:11

και χωρις μπεργκ μεχρι μεσα νοεμβρη...
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό rouki » Παρ 19 Σεπ 2014, 17:29

Θα μας κάνουν τελικά να τρελαθούμε όλοι εδώ μέσα(στην Ελλάδα εννοώ).
ΕΜΕΙΣ σαν ομάδα ΠΑΟΚ και οπαδοί αυτής της ομάδας ανεχόμαστε αυτόν τον ρατσισμό (διότι ρατσισμός της χειρότερης μορφή είναι αυτό που υποφέρουμε απο τον γκαιυ και τα παρεμφερή του εδώ και κάτι δεκάδες χρόνια) και κάνουν όλοι τον ψόφιο κοριό. Και τώρα θέλουν όλοι την τιμωρία των παρτιζάνων (@αλακία κι αυτων).
Μα τέτοια υποκρισία τέλος πάντων...
:evil:
Τα πάντα ρει, τα πάντα χωρεί, ο Π.Α.Ο.Κ. μένει
Άβαταρ μέλους
rouki
 
Δημοσιεύσεις: 1446
Εγγραφή: Δευτ 09 Φεβ 2009, 11:38

Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό eorptol » Παρ 19 Σεπ 2014, 18:05

Άκουσα λίγο Γεωργίου να δώ τι λενε και οι κατω καλα αυτοι οι γαβροι ειναι απιστευτοι ζούνε πραγματικα στον κοςμο τους ολα ειναι σώστα και ο ΓΑΒΡΟΣ ειναι αδικημένος γιατι παιζει στο ελληνικο πρωταθλημα αυτους ακούει ο φμ1 κλπ.και λεει αυτα που λεει ασε που τον κλαους τον εχουν σκίςει ολο γελακια ειρωνικά μόλις λενε το ονομα του πολυ προκλητικοι βέβαια αβαντάρει και η μαϊμού ο Γεωργίου
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό KOSTAS54 » Παρ 19 Σεπ 2014, 18:58

Και πού να παμε στο αρτ, που βγαίνει αυτό το σίχαμα ο ραπ και γλύφει για να εχει την αποδοχή των κάτω, ο ραγιάς, μη χάσει το κόκαλο που του πετάνε. Ο μεγάλος επιστήμονας του ποδοσφαίρου, που νομίζει ότι ειναι ο Νανόπουλος, ο καραγκιόζης!
KOSTAS54
 
Δημοσιεύσεις: 3763
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2009, 00:02

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό Kranatos » Παρ 19 Σεπ 2014, 19:14

gia panta paok... έγραψε:Αντιλαμβάνομαι ότι η καζούρα "εβραίος" μπορεί να θεωρηθεί απάντηση στο "τούρκος" (όταν ήμουν μικρός και τα πράγματα ήταν πολύ ρομαντικά ακόμα, μας έλεγαν γύφτους, εάν θυμάσαι), παρόλα αυτά αφενός ο συνδυασμός του ρατσιστικού με το σεξιστικό υπόβαθρο, αφετέρου η ιδιαίτερη "μεταχείριση" που επιφυλάχθηκε κατά τη διάρκεια του β' παγκοσμίου πολέμου στους εβραίους ΑΥΤΗΣ της πόλης, όπου το 90% των εβραίων συν-πολιτών μας εξοντώθηκε στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης, με κάνουν να θεωρώ ως πολύ προβληματικό τον παραπάνω συσχετισμό (σκουλήκι-εβραίο-ομοφυλόφυλο). Συγνώμη αλλά δεν θέλω να μπω σε ένα ανταγωνισμό ποιος ρατσιστικός λόγος (τούρκος-εβραίος-ομοφυλόφυλος) είναι πιο προβληματικός. Εγώ είμαι ΠΑΟΚτζής, και κοιτάω τι δεν μου αρέσει στα δικά μας πεπραγμάνα.

Τώρα σε σχέση με την ιστορία γριάς και σκουληκιού αυτά γνωρίζω, μπορεί και να κάνω λάθος, το βέβαιο είναι ότι η γριά ιδρύθηκε το 1908 -χρονιά επανάστασης των "νεότουρκων", που έφερε άνεμο φιλελευθερισμού στην πόλη και ίδρυσης και άλλων κινήσεων, όπως εργατικών-συνδικαλιστικών οργανώσεων, και το σκουλήκι το 1914, πράγματι ως απόσχιση της γριάς (, αναρωτήθηκες όμως γιατί άραγε;). Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, αλλά σχετικά τεκμηριωμένα, μπορεί να να τα εισφέρει στην κουβέντα.


Πετρακόπουλε "ΠΑΟΚτσής" είναι το σωστό και όχι "ΠΑΟΚτζής".
Εκτός αν είσαι από χάμω ξέρω γω, αν και δε νομίζω κάποιος χαμουτζής να είχε τη φαγούρα να κάτσει να μάθει τα της ιδρύσεως του πουστοσκούληκου.
Επίσης κάτι που προφανώς σου διαφεύγει είναι και το ότι τα σκουλήκια στο ιδρυτικό συμβούλιο τους απαρτίζονταν κατά 20-25% από Εβραίους.
Τέλος θα πρέπει να ψαχτείς και για το κοινωνικό υπόβαθρο των συνθημάτων γιατί δεν είναι δυνατόν αυτοί οι αλήτες να φωνάζουν "είναι πουτάν@ του μαρινάκη η μάνα" προσβάλλοντας έτσι χυδαία ένα σεβαστό ποσοστό του γυναικείου πληθυσμού της χώρας που η ανάγκη τις ώθησε σε αυτό το λειτούργημα.
ΠΑΟΚ Θρησκεία Γκοντζάρεβα Μαρία :.
Kranatos
 
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 04:48

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό prist64 » Παρ 19 Σεπ 2014, 20:13

Kranatos έγραψε:[quote="gia panta paok...

Τέλος θα πρέπει να ψαχτείς και για το κοινωνικό υπόβαθρο των συνθημάτων γιατί δεν είναι δυνατόν αυτοί οι αλήτες να φωνάζουν "είναι πουτάν@ του μαρινάκη η μάνα" προσβάλλοντας έτσι χυδαία ένα σεβαστό ποσοστό του γυναικείου πληθυσμού της χώρας που η ανάγκη τις ώθησε σε αυτό το λειτούργημα.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64
 
Δημοσιεύσεις: 7018
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 11:36

Re: Νέα-Άρθρα-Σχόλια για άλλες ομάδες ΙV

Δημοσίευσηαπό astronaut » Παρ 19 Σεπ 2014, 20:43

Υπέροχος ο Σορλέν...
Συγχαρητήρια σ'αυτούς που άφησαν απροστάτευτο αυτόν & την οικογένειά του...
Δηλώνω ρητά & κατηγορηματικά ότι δεν έχω καμία άκρη & πηγή

Β.Μ.: Ιδανικό σενάριο να κατέβει ο Σαρρής κι ο Βασίλης (Κορέας, σελ.17)

Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ είναι ο ίδιος ο ΠΑΟΚ (Άγγελος 1997)

https://www.youtube.com/watch?v=oCK6nRkS4SU
Άβαταρ μέλους
astronaut
 
Δημοσιεύσεις: 2163
Εγγραφή: Δευτ 09 Δεκ 2013, 03:24
Τοποθεσία: On Tour

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ΑποστόληςΑ, berg, fkar, papwolf, potamda και 7 επισκέπτες