ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Superleague και όλων των παραλειπομένων...

MVP

Πασχαλάκης
3
3%
Vieirinha
1
1%
Ingason
23
23%
Varela
3
3%
Γιαννούλης
3
3%
Misic
54
55%
Mauricio
1
1%
Λημνιός
1
1%
Biseswar
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Πέλκας
4
4%
Swiderski
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Akpom
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
El Kaddouri
1
1%
Λάμπρου
4
4%
 
Σύνολο ψήφων : 98

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό flash4 » Δευτ 24 Φεβ 2020, 11:45

Η νοοτροπία του Λημνιού και κάποιων ακόμα είναι όμοια με αυτή που έχουν στο λιμάνι. Βουτάω σηκώνω τα χέρια κι ό,τι πάρω. Είχε 10 ευκαιρίες χτες στον ένας με έναν και τις πέταξε όλες στα σκουπίδια είτε βουτώντας είτε χάνοντας τη μπάλα είτε κάνοντας κάκιστες σέντρες. Το offside αυστηρό μεν, σύμφωνα με το γράμμα του νόμου δε. Για το γκολ του γαύρου είτε έχουν παραπάνω κάμερες στο var που δε βλέπουμε είτε δε βρήκαν πιθανότητα να περνάει ολόκληρη η μπάλα τη γραμμή. Οι ξένες διαιτησίες είναι ό,τι καλύτερο έχει έρθει στο μίζερο ελληνικό πρωτάθλημα. Μόνο φέτος μας κατηγόρησαν για ανάλογες φάσεις που ο διαιτητής έπραξε ανάλογα με τον κανονισμό. Δε θα πάρω τη θέση τους τώρα.
flash4
 
Δημοσιεύσεις: 1388
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιαν 2016, 17:13

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό van rooy » Δευτ 24 Φεβ 2020, 11:47

Έχουν μείνει 11 ματς, η ομάδα μας φέτος σε πόσα ντέρμπι έχει παίξει καλή μπάλα και πόσα έχει κερδίσει με πειστική εμφάνιση?
Αν με ρωτάς συναισθηματικά θα σου απαντήσω ναι έχουν μείνει 11 ματς και θα τα πάρουμε όλα μέσα έξω.

Αν όμως με ρωτάς με λογική θα σου πω ότι σε όλα τα ματς του πρωταθλήματος η ομάδα μας δεν έχει επιδείξει αγωνιστική συνέπεια και αυτό είναι κάτι που δεν αμφισβητείται απο κανέναν μας.

Πέρσι η ομάδα μας σε είχε πείσει αγωνιστικά ότι δεν θα έχανε απο κανέναν , έβλεπες το ματς και γνώριζες ότι ότι και να γίνει θα κερδίσουμε.

Φέτος έχουμε τους ίδιους με πέρσι παίκτες αλλά βλέπουμε μια διαφορετική ομάδα, η ομάδα μας δεν με πείθει ότι μπορεί να επανάλθει. Μακάρι να συμβεί, ευχή όλων μας. Όταν μια ομάδα έχει σκαμπανεβάσματα μέσα στην χρονιά χωρίς να φορμαριστεί αγωνιστικά και σου δείχνει σε βάθος χρόνου ότι είναι συνεχώς ντεφορμέ καταλήγει να παίζει έτσι μέχρι τέλους.

Δυστυχώς ο προγραμματισμός της ομάδας μας έχει αποτύχει φέτος και όποιος εθελοτυφλεί δικαίωμα του.

Δεν κρίνω κανέναν πόσο ΠΑΟΚ είναι ούτε και τις απόψεις του καθενός .

Χθές χάσαμε ένα ντέρμπι τίτλου, χωρίς η ομάδα να παλέψει χωρίς να ματώσει μέσα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να μου δώσει την εντύπωση φεύγοντας ότι σήμερα έπαιζε ένα μάτς ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά.

Οι στιγμές είναι αυτές που ξεχωρίζουν τους πρωταθλητές απο τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
van rooy
 
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2019, 13:15

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό chrisg4 » Δευτ 24 Φεβ 2020, 11:52

Παίζαμε μπαλάρα μέχρι τώρα και χθες κόψαμε γιατι το δώσαμε για να μην πέσουμε :D :D :D :D :

Το χθεσινό ήταν αποτέλεσμα ενος τραγικού καλοκαιρινού σχεδιασμού σε ολα τα επίπεδα. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Ολα τα άλλα για διαιτησίες και σενάρια για αγρίους ειναι για λαική κατανάλωση και περα απο ανούσια ειναι και επικίνδυνα.

Ας κοιτάξουν να διορθώσουν όλες τις μαλ@κιες που έκαναν το καλοκαίρι γιατι με τα μυαλά που κουβαλάνε του χρόνου μας βλεπω τριτοτέταρτους. Βλέπεις την ενδεκάδα που τελείωσε χθες το παιχνιδι και ο μονος που έλειπε για να εχουμε την πιο αργη ενδεκαδα που είχε ποτε ο ΠΑΟΚ ειναι ο Εσίτι. Το 2020 ο ΠΑΟΚ ακομα στηρίζετε σε παιχτες που κανουν τα 100 μετρα σε 30 δευτερολεπτα και μετα ψάχνουμε τι φταίει.
Άβαταρ μέλους
chrisg4
 
Δημοσιεύσεις: 2438
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:36

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Δευτ 24 Φεβ 2020, 11:52

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε το VAR και τους ξένους διαιτητές και δεν πρέπει να είμαστε εμείς που θα γίνουμε σαν άλλους και να τα απαξιώσουμε.
Χθες το VAR δεν μέτρησε το γκολ του Βαρέλα και το βράδυ στο ΟΡΕΝ είδα πως στην αρχή της φάσης είναι εκτεθειμένος και πηδάει για να διεκδικήσει τη μπάλα. Ο ρέφερι έκρινε ότι μπαίνει στη φάση και δεν το μέτρησε, έληξε. Η αεχ ζήτησε 2 πέναλτι στον πριν 1,5 μήνα αγώνα μας και το VAR τα απέρριψε.
Στη φάση του Λημνιού μέσα στο γήπεδο με φάνηκε πως πέφτει κάπως εύκολα, βλέποντας το το βράδυ στην τηλεόραση έδειχνε ίδια σχεδόν με τη φάση κατά την οποία ο γαύρος στον α΄ γύρο ζήτησε πέναλτι όταν ο Καντουρί "έσπρωξε" τον Ποντένσε και διαιτητής και VAR, το αρνήθηκαν.
Δεν θα κρύψουμε τα σκουπίδια κάτω από το χαλί. Ο χθεσινός ΠΑΟΚ ήταν ίσως ο πιο άνευρος των τελευταίων 10 χρόνων σε ντέρμπι, ούτε μια φάση, ούτε τρέξιμο στον χώρο, κανένας αυτοματισμός, soft ομάδα με κακή φυσική κατάσταση και πολλούς παίκτες να κοιτάνε πως θα διεκπεραιώσουν το ενενηντάλεπτο. Διαβάστε τη βαθμολογία των ντέρμπι στην κανονική περίοδο και θα δείτε ότι είμαστε πανηγυρικά τελευταίοι με 7 βαθμούς. Τα ρεπό που έχει δώσει ο προπονητής στους παίκτες θα φθάσουν τα μισά σε σχέση με τις προπονήσεις. Και φυσικά γνωστός σε όλους ο ερασιτεχνικός προγραμματισμός, σχεδιασμός και "εκτέλεση"-κυριολεκτικά, των καλοκαιρινών μετεγγραφών.
Και στο μεταξύ, έχω αρχίσει να φοβάμαι και στο ότι αφορά και τη δεύτερη θέση.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Δευτ 24 Φεβ 2020, 11:55

chrisg4 έγραψε:Παίζαμε μπαλάρα μέχρι τώρα και χθες κόψαμε γιατι το δώσαμε για να μην πέσουμε :D :D :D :D :

Το χθεσινό ήταν αποτέλεσμα ενος τραγικού καλοκαιρινού σχεδιασμού σε ολα τα επίπεδα. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Ολα τα άλλα για διαιτησίες και σενάρια για αγρίους ειναι για λαική κατανάλωση και περα απο ανούσια ειναι και επικίνδυνα.

Ας κοιτάξουν να διορθώσουν όλες τις μαλ@κιες που έκαναν το καλοκαίρι γιατι με τα μυαλά που κουβαλάνε του χρόνου μας βλεπω τριτοτέταρτους. Βλέπεις την ενδεκάδα που τελείωσε χθες το παιχνιδι και ο μονος που έλειπε για να εχουμε την πιο αργη ενδεκαδα που είχε ποτε ο ΠΑΟΚ ειναι ο Εσίτι. Το 2020 ο ΠΑΟΚ ακομα στηρίζετε σε παιχτες που κανουν τα 100 μετρα σε 30 δευτερολεπτα και μετα ψάχνουμε τι φταίει.


Πολύ σωστά, περιληπτικά και περιεκτικά τα έθεσες.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό icue » Δευτ 24 Φεβ 2020, 11:57

Για το αν η μπαλα βγηκε αουτ στο γκολ ειναι αστειο να λεμε οτι βγηκε ή οτι δεν βγηκε. Δεν θα μαθουμε ποτε. Το οφσαιντ ναι σωστα δωθηκε. Το σπρωξιμο του Τσιμικα στη μεση του Λημνιου (που τον ειδες τον ωμο) ειναι φαουλ στο κεντρο του γηπεδου, αρα και φαουλ οπουδηποτε αλλου μεσα στο γηπεδο. Εκτος απο το οφσαιντ τα αλλα δυο αν τα εδινε αναποδα δεν θα του ελεγε κανεις τιποτα. Παμε παρακατω.

Χθες υπηρξε ενα παραδοξο. Ο γαυρος ισως για πρωτη φορα μας αντιμετώπισε σαν καλυτερη ομαδα. Πρωτη φορα δεν ηρθε να κανει το παιχνιδι του και αλλαξε τον τροπο που αγωνιζεται και προσαρμόστηκε πανω μας. Ηταν κυνικος, δεν τον ενοιαζε να φανει αυτος η μικρη ομαδα, ηθελε το αποτελεσμα. Ουσιαστικα το εκλεψε. Αν δουμε τα στατιστικα σκετα ειναι εντυπιωσακα. Ναι ειναι παρηγορια στον αρρωστο, αλλα ηταν ενα γεγονος.

Αυτο που μου αφηνει μια χαραμαδα αισιοδοξιας, ειναι το παραδειγμα με τον βαζελο, που καναμε κλαρινο στο πρωταθλημα αλλα μετα στο κυπελλο ηταν λες και ειχαμε καταλαβει τι ειχαμε κανει λαθος και αλλαξε εντελως η εικονα μας. Δεν ξερω βεβαια αν προλαβαινουμε πλεον.
icue
 
Δημοσιεύσεις: 6360
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιουν 2019, 11:45

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Δευτ 24 Φεβ 2020, 12:15

PAOK_Antarctica έγραψε:Ο Τσιμίκας σπρώχνει με τον ώμο τον Λημνιό, πράγμα που επιτρέπεται.
Παρόμοιο μαρκάρισμα είχε κάνει ο Βαρέλα πέρσι στην Τούμπα με τον βάζελο με το σκορ 0-0, μόνο που ο Βαρέλα εκτόξευσε τον αντίπαλο και τον έστειλε σε τροχιά.
Μετά ο Τσιμίκας βάζει το χέρι αλλά δεν είναι αυτό που προκαλεί την πτώση.
Είναι και ο Λημνιός που πέφτει με το παραμικρό και πρέπει επιτέλους κάποιος να του μιλήσει.

Στο γκολ του γκέι δεν προκύπτει από κάπου ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή. Από τα ριπλέι φαίνεται πως δεν την πέρασε. Και από το γήπεδο φάνηκε πως δεν την πέρασε.

Στο γκολ του Βαρέλα αν κάποιος δεν βλέπει οφσάιντ ας αλλάξει άθλημα ή ομάδα.


Το να αλλάξουμε ορολογίες στα ανθρώπινα μέρη του σώματος για να πούμε ότι είναι στον κανονισμό, το θεωρώ τρελό. Τον σπρώχνει καθαρά με το χέρι, το χέρι κάνει όλη την κίνηση.

Είναι προτιμοτερο να πούμε ότι από αυτό το σπρώξιμο δεν είναι πεναλτυ πάρα να λεμε ωμός.

Είναι καθαρό χέρι. Δεν είναι ωμός.

Στο γκολ του γκευ προκύπτει και ότι περναει τη γραμμή. Δεν υπάρχει κάμερα στην ευθεία. Το ότι από το.γηπεδο είδατε ότι δεν πέρασε, μιλάμε για χιλιοστά, δεν ξέρω πως το καταφερατε

Ότι έγινε έγινε. Δεν αλλάζει!

Παμε παρακάτω.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27850
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Δευτ 24 Φεβ 2020, 12:21

Aureliano Buendia έγραψε:Η σημερινή εικόνα πιστοποίησε ό,τι γνωρίζαμε και βλέπαμε όλη τη χρονιά.
Τυφλοί δεν είμαστε. Κι όσο κι αν η σύγχρονη και λίγο μπιζμπιζέ αντίληψη περί ποδοσφαίρου συνεχώς κάνει λόγο για λεπτομέρειες που δεν φαίνονται στο αγύμναστο μάτι και τις οποίες μας τις κάνουν λιανά διάφορα 3d γραφικά που δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα, το επιμύθιο παραμένει απλό: το αν παίζεις καλά ή όχι και το αν παίζεις άνευρα ή όχι, το καταλαβαίνει ο καθείς, ασχέτως αν δεν μπορεί να αναλύσει το πώς και το γιατί συμβαίνει.
Η ομάδα σε κανένα σημείο του πρωταθλήματος δεν έχει πείσει τον βασικό της αντίπαλο, τον δικό της κόσμο, αλλά και τον ίδιο της τον εαυτό ότι είναι η καλύτερη και πιο διψασμένη ομάδα. Αμφότερα ίσχυαν τόσο στο κλεμμένο πρωτάθλημα του 2018 όσο και στο κερδισμένο του 2019.
Ούτε παίζουμε καλύτερα από τον ΟΣΦΠ ούτε τρώμε σίδερα, αυτή είναι η πικρή αλήθεια.

Έχουμε παίξει 8 ντέρμπι στο πρωτάθλημα, στα οποία έχουμε μία και μόνο νίκη, κι αυτή με πέναλτι, με ΜΗΔΕΝ κλασικές ευκαιρίες και με χίλια ζόρια.
Συνολικά, έχουμε παίξει 65 λεπτά ποιοτικού ποδοσφαίρου στα ματς που μετράνε, ένα ημίχρονο στο ΟΑΚΑ με ΑΕΚ και το πρώτο 20λεπτο στο Βικελίδης.
Τι φταίει για όλα αυτά; Πολλά και διάφορα.
Όσον αφορά τον προπονητή, δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν μπορούσε να κάνει την ομάδα να παίξει καλύτερα. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι το πάθος που της έχει εμφυσήσει είναι μηδενικό. Και η σύγκριση με το μάτι που γυάλιζε επί Λουτσέσκου κάνει μπαμ. Ο Ρουμάνος δεν ξέρω αν ήταν κάτι ιδιαίτερο ως προπονητής, υποψιάζομαι πως ίσως και όχι, αλλά αυτό το "κλέφτες, σας κλέψανε, σας στερήσαν το πρωτάθλημα που αξίζατε" με το οποίο πιπιλούσε το μυαλό των παικτών ασταμάτητα σίγουρα είχε πιάσει τόπο.
Επιπλέον, η ομάδα φέτος δεν διαθέτει κανένα σημείο αναφοράς, καμία ταυτότητα. Δεν είναι μπετόν αρμέ πίσω, δεν παίζει μπάλα μπροστά, δεν έχει το μαχαίρι στα δόντια. Έτσι, κύριε Άμπελ, δεν πας πουθενά.

Το έμψυχο υλικό, από την άλλη, είναι πλήρως αποψιλωμένο σε σχέση με πέρσι.
Σε σχέση με την ομάδα που πήρε το πρωτάθλημα, δεν έχουμε -για διάφορους λόγους- Ολιβέιρα, Ζαμπά από πρωταγωνιστές, Σάκχοφ από αθέατους πρωταγωνιστές και Κάνιας από supporting cast, ενώ οι Αντελίνο και Μαουρίτσιο δεν είναι οι ίδιοι παίκτες. Σε αυτά αν προσθέσεις τις ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΕΣ μεταγραφές Εσίτι και Στοχ, τον Μπίσεσβαρ που τον απήγαγαν εξωγήινοι μετά τον Άγιαξ και τον αντικατέστησαν με ένα κουφάρι, το ότι στην αρχή της χρονιάς ο Πασχαλάκης ήταν αλλού γι' αλλού, αλλά και τον Βαρέλα που μας τα έκανε τσουρέκια με την ανανέωση και μετά μην τον είδατε τον Παναή, βλέπει κανείς ότι μιλάμε για τελείως άλλη ομάδα.

Το πρωτάθλημα εγώ το θεωρώ 99% τελειωμένο, μακάρι φυσικά να διαψευστώ. Εικάζω μάλιστα ότι θα μεγαλώσει με αποκαρδιωτικό τρόπο η διαφορά. Επαναλαμβάνω, μακάρι να μην συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά ειλικρινά δεν βλέπω το πώς. Είναι αδύνατο να βελτιωθείς ραγδαία Μάρτη μήνα, ενώ η εικόνα μας στα ντέρμπι είναι μάλλον αποκαρδιωτική για να ελπίζει κανείς.

Η απώλεια ενός τίτλου από μόνη της εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Ειλικρινά. Δεν είμαι γαύρος, δεν πάσχω από φαταουλισμό και λαιμαργία, δεν είμαι σαν τα μούτρα τους. Δυστυχώς, όμως, αυτή η χρονιά κινδυνεύει να αφήσει μια τρομερά άσχημη γεύση. Αποκλεισμός από την Ευρώπη, κλαρίνα στα ντέρμπι, επικοινωνιακή κηλίδα (ΓΕΛΟΙΟΙ χειρισμοί από την ΠΑΕ που το 'δε να έρχεται και δεν έκανε τίποτα) και ψυχολογική κούραση με την υπόθεση της Ξάνθης (που σε συνδυασμό με τα κλαρίνα στα ντέρμπι δίνει πάτημα στον κάθε μαλάκα να λέει ότι παίζουμε φιλικά), αν υπάρξει και αποκλεισμός από το Κύπελλο, θα δέσει το γλυκό.

Εγώ θέλω να ξαναδώ κάψα και καύλα για τίτλο, μαζί με οργάνωση και σωστή στελέχωση.
Τον ενθουσιασμό ρε παιδί μου, μαζί με το μυαλό. Και μια Τούμπα να την πίνεις στο ποτήρι. Δεν θέλω κάτι άλλο.

Επίσης, να σας πω, ΟΚ, είμαι 95% σίγουρος ότι νομικά μιλώντας η υπόθεση της πολυϊδιοκτησίας είναι αβάσιμη.
Αλλά θα το πω και ουκ αμαρτία έχω. Δεν θέλω ούτε υπερκοστολογημένους Μελιόπουλους ούτε δανεικούς στον σιχαμένο τον Μπέο. Δεν θέλω να με πιάνει κανένα από τα σιχάματα στο στόμα τους. Ακόμη και αν η χρονιά τελειώσει με αυτή την άσχημη γεύση, είναι ευκαιρία για ένα πλήρες και ωραίο restart. Και ας μην πάρουμε πρωτάθλημα το 2021, είπαμε γαύροι δεν είμαστε, να γίνουν λίγο σωστά και όμορφα τα πράγματα. Αυτό και τίποτα άλλο.


Ποστ της χρονιάς.
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard
 
Δημοσιεύσεις: 11465
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 11:00

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό bane1980 » Δευτ 24 Φεβ 2020, 12:22

Και το κύπελλο;
2η θέση;
The North Remembers
“The fool strikes. The wise man smiles, and watches, and learns. Then strikes.”
Άβαταρ μέλους
bane1980
 
Δημοσιεύσεις: 4100
Εγγραφή: Πέμ 30 Οκτ 2008, 16:20

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό ace.79.gr » Δευτ 24 Φεβ 2020, 12:26

που να τα ελεγες και εχθρικα
:lol: :lol:
Έχε τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς κοντύτερα.
Άβαταρ μέλους
ace.79.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1001
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ 2019, 09:13

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Mauricio-8- » Δευτ 24 Φεβ 2020, 12:35

Από δω και πέρα το +5 για το Πρωτάθλημα δεν καλύπτεται και ας έχει άλλες 10 αγωνιστικές.Ειναι όλες ντερμπυ και έτσι όπως παρουσιαζεται φέτος ο ΠΑΟΚ στα ντερμπυ αποκλείεται να τα κερδίσει ολα.Οποτε το πρωτάθλημα για φέτος το ξεχναμε.Το έχασε ο Φερευρα το χασανε οι παικτες το χασανε οι επιλογές της διοικησης θέλανε κάποιοι να παει άλλου παντως τελείωσε για φετος και μακάρι να τερματίσουμε δευτεροι γιατί φοβάμαι ότι θα κινδυνεψουμε να χάσουμε και την 2η θέση στα playoff μακάρι να διαψευστω!Τώρα έχει μείνει το κυπελλο εκεί είναι 2 ματς με τον γαυρο πολυ διαφορετικά που θα μετρήσει ποιος το θέλει.Για μένα πρεπει να επικεντρωθούμε εκεί στο κυπελλο για να το κατακτήσουμε αλλιώς η χρόνια θα είναι αποτυχημενη.Και θα σας πω πως την κρίνω αποτυχημενη.1.Αποκλεισμος από την Ευρώπη απ'τα προκριματικα.2.Δεν πηραμε το Πρωταθλημα.Και το μόνο που έχει μείνει είναι το κυπελλο αν το χάσουμε και αυτό η χρονιά είναι αποτυχημενη.
Άβαταρ μέλους
Mauricio-8-
 
Δημοσιεύσεις: 1533
Εγγραφή: Δευτ 24 Δεκ 2018, 13:16

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Napoli4 » Δευτ 24 Φεβ 2020, 12:46

Sick Bastard έγραψε:
Aureliano Buendia έγραψε:Η σημερινή εικόνα πιστοποίησε ό,τι γνωρίζαμε και βλέπαμε όλη τη χρονιά.
Τυφλοί δεν είμαστε. Κι όσο κι αν η σύγχρονη και λίγο μπιζμπιζέ αντίληψη περί ποδοσφαίρου συνεχώς κάνει λόγο για λεπτομέρειες που δεν φαίνονται στο αγύμναστο μάτι και τις οποίες μας τις κάνουν λιανά διάφορα 3d γραφικά που δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα, το επιμύθιο παραμένει απλό: το αν παίζεις καλά ή όχι και το αν παίζεις άνευρα ή όχι, το καταλαβαίνει ο καθείς, ασχέτως αν δεν μπορεί να αναλύσει το πώς και το γιατί συμβαίνει.
Η ομάδα σε κανένα σημείο του πρωταθλήματος δεν έχει πείσει τον βασικό της αντίπαλο, τον δικό της κόσμο, αλλά και τον ίδιο της τον εαυτό ότι είναι η καλύτερη και πιο διψασμένη ομάδα. Αμφότερα ίσχυαν τόσο στο κλεμμένο πρωτάθλημα του 2018 όσο και στο κερδισμένο του 2019.
Ούτε παίζουμε καλύτερα από τον ΟΣΦΠ ούτε τρώμε σίδερα, αυτή είναι η πικρή αλήθεια.

Έχουμε παίξει 8 ντέρμπι στο πρωτάθλημα, στα οποία έχουμε μία και μόνο νίκη, κι αυτή με πέναλτι, με ΜΗΔΕΝ κλασικές ευκαιρίες και με χίλια ζόρια.
Συνολικά, έχουμε παίξει 65 λεπτά ποιοτικού ποδοσφαίρου στα ματς που μετράνε, ένα ημίχρονο στο ΟΑΚΑ με ΑΕΚ και το πρώτο 20λεπτο στο Βικελίδης.
Τι φταίει για όλα αυτά; Πολλά και διάφορα.
Όσον αφορά τον προπονητή, δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν μπορούσε να κάνει την ομάδα να παίξει καλύτερα. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι το πάθος που της έχει εμφυσήσει είναι μηδενικό. Και η σύγκριση με το μάτι που γυάλιζε επί Λουτσέσκου κάνει μπαμ. Ο Ρουμάνος δεν ξέρω αν ήταν κάτι ιδιαίτερο ως προπονητής, υποψιάζομαι πως ίσως και όχι, αλλά αυτό το "κλέφτες, σας κλέψανε, σας στερήσαν το πρωτάθλημα που αξίζατε" με το οποίο πιπιλούσε το μυαλό των παικτών ασταμάτητα σίγουρα είχε πιάσει τόπο.
Επιπλέον, η ομάδα φέτος δεν διαθέτει κανένα σημείο αναφοράς, καμία ταυτότητα. Δεν είναι μπετόν αρμέ πίσω, δεν παίζει μπάλα μπροστά, δεν έχει το μαχαίρι στα δόντια. Έτσι, κύριε Άμπελ, δεν πας πουθενά.

Το έμψυχο υλικό, από την άλλη, είναι πλήρως αποψιλωμένο σε σχέση με πέρσι.
Σε σχέση με την ομάδα που πήρε το πρωτάθλημα, δεν έχουμε -για διάφορους λόγους- Ολιβέιρα, Ζαμπά από πρωταγωνιστές, Σάκχοφ από αθέατους πρωταγωνιστές και Κάνιας από supporting cast, ενώ οι Αντελίνο και Μαουρίτσιο δεν είναι οι ίδιοι παίκτες. Σε αυτά αν προσθέσεις τις ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΕΣ μεταγραφές Εσίτι και Στοχ, τον Μπίσεσβαρ που τον απήγαγαν εξωγήινοι μετά τον Άγιαξ και τον αντικατέστησαν με ένα κουφάρι, το ότι στην αρχή της χρονιάς ο Πασχαλάκης ήταν αλλού γι' αλλού, αλλά και τον Βαρέλα που μας τα έκανε τσουρέκια με την ανανέωση και μετά μην τον είδατε τον Παναή, βλέπει κανείς ότι μιλάμε για τελείως άλλη ομάδα.

Το πρωτάθλημα εγώ το θεωρώ 99% τελειωμένο, μακάρι φυσικά να διαψευστώ. Εικάζω μάλιστα ότι θα μεγαλώσει με αποκαρδιωτικό τρόπο η διαφορά. Επαναλαμβάνω, μακάρι να μην συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά ειλικρινά δεν βλέπω το πώς. Είναι αδύνατο να βελτιωθείς ραγδαία Μάρτη μήνα, ενώ η εικόνα μας στα ντέρμπι είναι μάλλον αποκαρδιωτική για να ελπίζει κανείς.

Η απώλεια ενός τίτλου από μόνη της εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Ειλικρινά. Δεν είμαι γαύρος, δεν πάσχω από φαταουλισμό και λαιμαργία, δεν είμαι σαν τα μούτρα τους. Δυστυχώς, όμως, αυτή η χρονιά κινδυνεύει να αφήσει μια τρομερά άσχημη γεύση. Αποκλεισμός από την Ευρώπη, κλαρίνα στα ντέρμπι, επικοινωνιακή κηλίδα (ΓΕΛΟΙΟΙ χειρισμοί από την ΠΑΕ που το 'δε να έρχεται και δεν έκανε τίποτα) και ψυχολογική κούραση με την υπόθεση της Ξάνθης (που σε συνδυασμό με τα κλαρίνα στα ντέρμπι δίνει πάτημα στον κάθε μαλάκα να λέει ότι παίζουμε φιλικά), αν υπάρξει και αποκλεισμός από το Κύπελλο, θα δέσει το γλυκό.

Εγώ θέλω να ξαναδώ κάψα και καύλα για τίτλο, μαζί με οργάνωση και σωστή στελέχωση.
Τον ενθουσιασμό ρε παιδί μου, μαζί με το μυαλό. Και μια Τούμπα να την πίνεις στο ποτήρι. Δεν θέλω κάτι άλλο.

Επίσης, να σας πω, ΟΚ, είμαι 95% σίγουρος ότι νομικά μιλώντας η υπόθεση της πολυϊδιοκτησίας είναι αβάσιμη.
Αλλά θα το πω και ουκ αμαρτία έχω. Δεν θέλω ούτε υπερκοστολογημένους Μελιόπουλους ούτε δανεικούς στον σιχαμένο τον Μπέο. Δεν θέλω να με πιάνει κανένα από τα σιχάματα στο στόμα τους. Ακόμη και αν η χρονιά τελειώσει με αυτή την άσχημη γεύση, είναι ευκαιρία για ένα πλήρες και ωραίο restart. Και ας μην πάρουμε πρωτάθλημα το 2021, είπαμε γαύροι δεν είμαστε, να γίνουν λίγο σωστά και όμορφα τα πράγματα. Αυτό και τίποτα άλλο.


Ποστ της χρονιάς.
Συμφωνώ μέχρι τελείας.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
La vita degli ultras si sà, conosce soltanto due legge, coerenza e mentalità
Κι αν στην ζωή αλλάξαν όλα...
Άβαταρ μέλους
Napoli4
 
Δημοσιεύσεις: 7711
Εγγραφή: Δευτ 15 Φεβ 2010, 21:15

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό paoki19 » Δευτ 24 Φεβ 2020, 13:05

Mauricio-8- έγραψε:Από δω και πέρα το +5 για το Πρωτάθλημα δεν καλύπτεται και ας έχει άλλες 10 αγωνιστικές.Ειναι όλες ντερμπυ και έτσι όπως παρουσιαζεται φέτος ο ΠΑΟΚ στα ντερμπυ αποκλείεται να τα κερδίσει ολα.Οποτε το πρωτάθλημα για φέτος το ξεχναμε.Το έχασε ο Φερευρα το χασανε οι παικτες το χασανε οι επιλογές της διοικησης θέλανε κάποιοι να παει άλλου παντως τελείωσε για φετος και μακάρι να τερματίσουμε δευτεροι γιατί φοβάμαι ότι θα κινδυνεψουμε να χάσουμε και την 2η θέση στα playoff μακάρι να διαψευστω!Τώρα έχει μείνει το κυπελλο εκεί είναι 2 ματς με τον γαυρο πολυ διαφορετικά που θα μετρήσει ποιος το θέλει.Για μένα πρεπει να επικεντρωθούμε εκεί στο κυπελλο για να το κατακτήσουμε αλλιώς η χρόνια θα είναι αποτυχημενη.Και θα σας πω πως την κρίνω αποτυχημενη.1.Αποκλεισμος από την Ευρώπη απ'τα προκριματικα.2.Δεν πηραμε το Πρωταθλημα.Και το μόνο που έχει μείνει είναι το κυπελλο αν το χάσουμε και αυτό η χρονιά είναι αποτυχημενη.

Ρε θα μας τρελάνεις και συ πρωί πρωί;
Δεν μπορώ να καλύψω το - 5 και θα χάσω το +8 από την Κούλα. Αντε πρωί πρωί με τις παπαριες σας. Τα λένε οι κεκετζογλοι τα ακούμε και εδω;;;
Άβαταρ μέλους
paoki19
 
Δημοσιεύσεις: 2341
Εγγραφή: Τρί 22 Ιαν 2008, 17:29

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Δευτ 24 Φεβ 2020, 13:34

paoki19 έγραψε:
Mauricio-8- έγραψε:Από δω και πέρα το +5 για το Πρωτάθλημα δεν καλύπτεται και ας έχει άλλες 10 αγωνιστικές.Ειναι όλες ντερμπυ και έτσι όπως παρουσιαζεται φέτος ο ΠΑΟΚ στα ντερμπυ αποκλείεται να τα κερδίσει ολα.Οποτε το πρωτάθλημα για φέτος το ξεχναμε.Το έχασε ο Φερευρα το χασανε οι παικτες το χασανε οι επιλογές της διοικησης θέλανε κάποιοι να παει άλλου παντως τελείωσε για φετος και μακάρι να τερματίσουμε δευτεροι γιατί φοβάμαι ότι θα κινδυνεψουμε να χάσουμε και την 2η θέση στα playoff μακάρι να διαψευστω!Τώρα έχει μείνει το κυπελλο εκεί είναι 2 ματς με τον γαυρο πολυ διαφορετικά που θα μετρήσει ποιος το θέλει.Για μένα πρεπει να επικεντρωθούμε εκεί στο κυπελλο για να το κατακτήσουμε αλλιώς η χρόνια θα είναι αποτυχημενη.Και θα σας πω πως την κρίνω αποτυχημενη.1.Αποκλεισμος από την Ευρώπη απ'τα προκριματικα.2.Δεν πηραμε το Πρωταθλημα.Και το μόνο που έχει μείνει είναι το κυπελλο αν το χάσουμε και αυτό η χρονιά είναι αποτυχημενη.

Ρε θα μας τρελάνεις και συ πρωί πρωί;
Δεν μπορώ να καλύψω το - 5 και θα χάσω το +8 από την Κούλα. Αντε πρωί πρωί με τις παπαριες σας. Τα λένε οι κεκετζογλοι τα ακούμε και εδω;;;


Αδελφέ, δεν νομίζω να τα αναφέρει με κακή προαίρεση. Βάσει της εικόνας της ομάδας μας στα ντέρμπι και όχι μόνο, φαίνεται πολύ δύσκολη η υπερκάλυψη των 5 βαθμών. Βάσει και πάλι αυτής της εικόνας, υπάρχει έστω και μικρός φόβος για την απώλεια της δεύτερης θέσης. Να μην ξεχνάμε πως στην άτυπη βαθμολογία των ντέρμπι της κανονικής περιόδου μαζέψαμε 7 βαθμούς όλο κι όλο και είμαστε τελευταίοι.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

Re: ΠΑΟΚ - πουστόγαυρος 0-1 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό icue » Δευτ 24 Φεβ 2020, 13:38

Γιατι ρε παιδια τι ειδατε δηλαδη στα ντερμπι; Οτι μας πατησαν; Περα απο το ματς με τον βαζελο που χασαμε με κατεβασμενα τα χερια, ολα τα αλλα μπορουσαν ανετα ή να μην χαθουν ή να τα κερδισουμε. Ρεαλιστικα ναι ειναι απιθανο να τα κερδισουμε ολα. Αλλα οχι και να μας φαει η κουλα στη στροφη.
icue
 
Δημοσιεύσεις: 6360
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιουν 2019, 11:45

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Superleague

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες