Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 14 Οκτ 2019, 21:47

Εικόνα



ΕΔΩ θα δείτε τα επεισόδια που έχουν ήδη βγει (δύο διπλά)!






Το κόκκινο ποτάμι

-Μια συγκλονιστική ιστορία αγάπης.

-Μια σκληρή εποχή που χάραξε τη μνήμη και τη ζωή εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων.

-Μια τηλεοπτική παραγωγή κινηματογραφικών προδιαγραφών που ταξίδεψε για γυρίσματα σε περισσότερες από 15 πόλεις σε Ελλάδα και Ευρώπη.

-Ένα πολυπληθές καστ καταξιωμένων ηθοποιών.



Το Κόκκινο Ποτάμι ξεκινά να κυλά, ξετυλίγοντας μια σειρά από γεγονότα που ανατρέπουν όσα μέχρι τότε έμοιαζαν δεδομένα…

Η ιστορία ξεκινά στην κωμόπολη Ακ Νταγ Ματέν του νομού Άγκυρας το Μάιο του 1895 όταν η οικογένεια του Γεωργίου Παυλίδη αρραβωνιάζει το 12χρονο γιο της, Μίλτο, µε την μόλις 9χρονη Ιφιγένεια, κόρη του Μιχάλη και της Σοφίας Νικολαΐδη. Είναι ένας αρραβώνας σκοπιμότητας, όπως συνηθιζόταν εκείνη την εποχή ανάμεσα σε παιδιά οικογενειών Ελλήνων, καθώς σύμφωνα µε τα μουσουλμανικά ήθη αν ένα κορίτσι αρραβωνιαζόταν θεωρείτο ατιμασμένο και δεν επιτρεπόταν να γίνει γυναίκα µουσουλµάνου.

Οι ραγδαίες πολιτικο-κοινωνικές εξελίξεις κλυδωνίζουν τον ελληνισμό του Πόντου και επηρεάζουν καθοριστικά τη ζωή των ηρώων. Οι επιθέσεις φανατικών Τούρκων θα αναγκάσουν τις οικογένειες Παυλίδη και Νικολαΐδη, να εγκαταλείψουν τον τόπο τους.

Ο Μίλτος και η Ιφιγένεια, θα ξανασυναντηθούν τυχαία στην Κωνσταντινούπολη 11 χρόνια μετά. Χωρίς να γνωρίζουν την οικογενειακή σχέση που τους δένει, ερωτεύονται κεραυνοβόλα. Ένας έρωτας που δοκιμάζεται σε μια δύσκολη ιστορικά συγκυρία που ανατρέπει κάθε δεδομένο. Ένα όνειρο ζωής που θα αντισταθεί στα δεινά με μόνο όπλο την αγάπη…


Πρωταγωνιστούν: Ιωάννης Παπαζήσης, Αναστασία Παντούση, Αργύρης Πανταζάρας, Τάνια Τρύπη, Κωνσταντίνος Καζάκος, Τάκης Βαμβακίδης, Τατιάνα Παπαμόσχου, Χαρά Μάτα Γιαννάτου, Στέφανος Κυριακίδης, Σωτήρης Χατζάκης, Δημήτρης Δρόσος, Κώστας Ξυκομηνός, Θοδωρής Φραντζέσκος, Λάμπρος Κτεναβός, Δήμητρα Βήττα, Παυλίνα Ζάχρα, Δήμητρα Σιγάλα, Γιωργής Τσαμπουράκης, Κέλλυ Γιακουμάκη, Δημήτρης Τοπαλίδης, Πέτρος Ξεκούκης κ.α.

Έκτακτη συμμετοχή: Γεράσιμος Σκιαδαρέσης

Συντελεστές:

Σκηνοθεσία: Μανούσος Μανουσάκης
Σενάριο: Νίκος Απειρανθίτης, Δώρα Μασκλαβάνου, Μανούσος Μανουσάκης
Φιλική συνεργασία στο σενάριο: Σταύρος Αβδούλος, Ειρήνη Ριτσώνη
Βασισμένο στο ομότιτλο μυθιστόρημα του Χάρη Τσιρκινίδη

Μουσική Σύνθεση: Χρήστος Παπαδόπουλος
Τραγούδι τίτλων: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Διεύθυνση φωτογραφίας: Γιώργος Παπανδρικόπουλος
Μοντάζ: Μιχάλης Μινακούλης
Ενδυματολόγος: Μαρία Μαγγίρα
Σκηνογράφος: Κατερίνα Ζουράρη
Μακιγιάζ: Έλλη Κριαρά
Κομμώσεις: Αλεξ Πρίφτης
Σχεδιασμός ήχου: Μανώλης Μανουσάκης
Ειδικά εφφέ SFX: Αντώνης Νικολάου
Οργάνωση παραγωγής: Μαρία Μανουσάκη, Γιώργος Παπαδάτος
Διεύθυνση παραγωγής: Μιχάλης Καραχάλιος
Εκτέλεση παραγωγής: ΤΗΛΕΚΙΝΗΣΗ Α.Ε.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 14 Οκτ 2019, 21:49

goran 64 έγραψε:Μα δεν υπάρχει περίπτωση να μην παίζουν και Πόντιοι ηθοποιοί....
Δεν μπορώ να φανταστώ, για παράδειγμα, τι άλλο παρά Πόντιος είναι αυτός που υποδύεται τον μπαμπά Παυλίδη...
Εικόνα
...ο Τάκης Βαμβακίδης...



Αυτός είναι ποντιότατος! Μιλάω για άλλους, προφανώς, που δεν είναι Πόντιοι και παίζουν σαν παιδάκια σε σχολική γιορτή. Ο Πόντιος θα το ζούσε διαφορετικά..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ 14 Οκτ 2019, 22:06

Απόψεις είναι αυτές, προσωπικές και καθ όλα σεβαστές, αλλά ως τώρα δεν έχω δει "παιδοσχολιάστικες" ερμηνείες.

Ίσα ίσα που έχω δει κάποιες πολύ δυνατές, εκτός απ τους αναμενόμενα καλούς-έμπειρους, Κωνσταντίνο Καζάκο, Τάνια Τρύπη, Γεράσιμο Σκιαδαρέση, Τατιάνα Παπαμόσχου και Τάκη Βαμβακίδη και από νεότερους, όπως, π.χ., της Αναστασίας Παντούση και του Αργύρη Πανταζάρα, τους οποίους, ομολογουμένως, πρώτη φορά τους βλέπω...

Λίγο "μπλαζέ" με φαίνεται ο Παπαζήσης, αλλά, πολύ πιθανά, πρέπει να τον θέλει έτσι ο σκηνοθέτης, ως τώρα...

Ας μην ξεχνάμε, ακόμη, ότι οι περισσότεροι απ τους παραπάνω είναι θεατρικοί ηθοποιοί, κατά κύριο λόγο...


Υ.Γ. Καλοτάξιδο το topic...Να σαι καλά που το άνοιξες, μιας και θα έχουν μεγάλο ενδιαφέρον τα σχόλια, εδώ....
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 14 Οκτ 2019, 22:47

Ωραία σειρά και συγχαρητήρια στο κανάλι.
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν θα ήθελα να χρησιμοποιείται η νεοελληνική γλώσσα αλλά μόνο η Πολιτικη, ποντιακή και η τουρκική... βέβαια γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο για τα ελληνικά δεδομένα.

Όσο για το καστ,έως τώρα πιστεύω ότι παντζαρας και Παπαζήσης είναι καταπληκτικοι.
Η αλήθεια είναι ότι θα θελα να έβλεπα τον Ιεροκλή σε κάποιον ρόλο... αλλά αυτα είναι γούστα, ίσως είμαι πολύ επηρεασμένος από την πολιτικη κουζίνα

Στα πολύ θετικά της σειράς το σενάριο.
Μου αρέσει που ακόμα και μέσα από μια τέτοια σειρά προσπαθεί να δείξει ότι δεν σε καθορίζει η καταγωγή σου καλό ή κακο.
Χαρακτηριστικη θεωρώ την σκηνή και τα λόγια του Τούρκου υπηρέτη στην Αρμενισα υπηρέτρια
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14072
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό pilotos » Τρί 15 Οκτ 2019, 19:34

Με αφορμή την σειρά, θα μου επιτρέψετε από καιρό σε καιρό, να αναφέρω μερικές σκόρπιες σκέψεις...

Η ενασχόληση μου το ποντιακό ζήτημα ξεκίνησε πριν από πολλά χρόνια. Ήθελα να βρω την ριζαμ, ποιοι ήταν οι παππούδες μου και το θεώρησα χρέος προς αυτούς να ψάξω ενδελεχώς την καταγωγή μας.

Θυμάμαι τον καπετάν Βασίλη να μιλάει για την ΠΑΤΡΊΔΑ , ήταν ο μόνος που άκουσα με τα αυτιά μου (αν και πολύ μικρός)...

Άλλοι δεν μίλησαν κι ήταν η μεγάλη πλειοψηφία... Το τουρκοσποροι που άκουγαν από την πρώτη ώρα που πατούσαν στη μάνα Ελλάδα που τους κακοδεχτηκε, στέλνοντας πολλούς από αυτούς οριστικό θάνατο, τους έπνιγε.

Έτσι οι περισσότεροι, σφαλισαν τα στόματα, δεν μίλησαν ποτέ. Το Πόντιος στα πρώτα δύσκολα χρόνια της εγκατάστασης των προσφύγων έγινε, συνώνυμο του Τούρκου για τους γηγενείς. Ειδικά αν ήταν και τουρκόφωνοι, θεωρούταν ύποπτοι.

Στις πλείστες περιπτώσεις μιλάμε για ανθρώπους νοικοκυραίους που έφτασαν ρακένδυτοι, με μόνη περιουσία τα ρούχα που φορούσαν και μια εικόνα στα χέρια για να μην την μαγαρίσουν οι άπιστοι. Η πίστη ήταν το μόνο που τους κράτησε όρθιους-ζωντανούς.

Λίγοι κατέγραψαν την πρώτη εικόνα των προσφύγων.

Κι όπως είπα ακόμα πιο λίγοι μίλησαν. Χαρακτηριστικά αναφέρει ο Σαμουηλιδης που ανέλαβε και γύρισε όλα σχεδόν τα προσφυγικά χωριά, ότι έβρισκε κλειστές τις πόρτες και οι περισσότεροι δεν του μιλούσαν, έφυγαν από αυτή τη ζωή με τον φόβο...

Ειδικά οι γυναίκες, κι όσες είχαν υποστεί ατίμωση δεν ήθελαν καν να θυμούνται αυτά που βίωσαν. Τα πήραν σαν καλά κρυμμένο μυστικό μαζί τους...

Τα τελευταία χρόνια ευτυχώς κάποια ημερολόγια ήρθαν στο φως, λες κι ήταν θέλημα Θεού. Το κόκκινο ποτάμι ένα τέτοιο είναι. Ένα χρέος του συγγραφέα απέναντι στον γέρο Γρηγόρη...

Όσοι το δούμε, κάποια στιγμή θα σπάσουμε, θα κλάψουμε δεν αντέχει ο ανθρώπινος νους κάποιες καταστάσεις ούτε να τις δει, ούτε να τις ακούσει.
Κι αυτοί που τις έζησαν; Πώς άντεξαν;


Υγ όταν πήγα στον Πόντο, στην Παναγία Σουμελά, μου κίνησε την περιέργεια ένας τύπος. Τον πλησίασα με τρόπο στο τέλος της λειτουργίας. Ήταν ένας ντόπιος ο Σωκράτης, το άλλο του όνομα δεν το ξέρω. Πήγαμε λίγο παραδίπλα, μιλήσαμε στην γλώσσα μας, φιληθηκαμε σταυρωτά... Έμαθα πριν λίγο καιρό ότι έφυγε για την άλλη ζωή. Θα ανταμώσουμε εκεί...
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό grg80 » Τρί 15 Οκτ 2019, 22:52

pilotos έγραψε:Με αφορμή την σειρά, θα μου επιτρέψετε από καιρό σε καιρό, να αναφέρω μερικές σκόρπιες σκέψεις...



Υγ όταν πήγα στον Πόντο, στην Παναγία Σουμελά, μου κίνησε την περιέργεια ένας τύπος. Τον πλησίασα με τρόπο στο τέλος της λειτουργίας. Ήταν ένας ντόπιος ο Σωκράτης, το άλλο του όνομα δεν το ξέρω. Πήγαμε λίγο παραδίπλα, μιλήσαμε στην γλώσσα μας, φιληθηκαμε σταυρωτά... Έμαθα πριν λίγο καιρό ότι έφυγε για την άλλη ζωή. Θα ανταμώσουμε εκεί...


Επιβάλλεται pilotοs
Δεν ειμαι πόντιος απο οσο γνωρίζω ούτε κ εχω ρίζες απο χαμένες πατρίδες
Γεννήθηκα κ μεγάλωσα στην Κορινθία αλλα οταν γνωρισα κ αγάπησα τον ΠΑΟΚ γνώρισα λεπτομέριες για τους ποντιους - την πιο προκομενη ελληνική φυλή - οπως ελεγε ο βαζελος κ μακαρίτης πατερας μου.

Οτι έχεις να μοιραστείς καντο οσο συχνοτερα μπορείς. Προσωπικά θα περιμένω
...δεν ειναι ολα ή ασπρο ή μαυρο , απλα ειναι ολα ασπρομαυρα...
Άβαταρ μέλους
grg80
 
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Σάβ 29 Αύγ 2015, 01:33
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά - Κόρινθος

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 21 Οκτ 2019, 00:29

Το 5ο επεισόδιο εδώ:

https://www.tvopen.gr/watch/10890/tokokkinopotami7ckyklos1epeisodio5




Τώρα σοβαρά, ο Μανούσος Μανουσάκης θεωρείται κορυφαίος σκηνοθέτης;; Αυτός ή/και το μοντάζ τα έχουν κάνει λίγο θάλασσα...

Πολλές σκηνές τις "πηδάει", νιώθω σαν να λείπουν κομμάτια.. Τρέχουν οι διάλογοι και δεν καταλαβαίνεις πώς και γιατί! Ενώ άλλες σκηνές, πχ η σημερινή με την απόφαση να κατέβει βουλευτής ο (SPOILER), διήρκεσαν υπερβολικά πολύ, χωρίς ιδιαίτερο λόγο...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 21 Οκτ 2019, 20:45

Ας σχολιάσω και κάτι για την πλοκή...

Ακολουθούν spoilers για όσους δεν είδαν το χθεσινό επεισόδιο!


Έχουν κάνει την Ιφιγένεια τελείως βλαμμένο... Δεν έχουν πει την ηλικία της στη σειρά, αλλά αν είναι πάνω από 16, η συμπεριφορά της είναι βλακώδης και αδικαιολόγητη...
Άσ'τον άνθρωπο να πάει να προκόψει μωρή χαρχάλω, τι παλαβομάρες είναι αυτές;;;; Σαν κακομαθημένο κάνεις! Και πότε πρόλαβες να τον αγαπήσεις τόσο παράφορα;; Σας είδαμε μαζί σε 7-8 σκηνές, εκ των οποίων οι περισσότερες βεβιασμένες!






Επίσης, την αδερφή της τη μαλακισμένη που τριγυρνάει γύρω τους κάθε φορά που θέλουν να τη βρουν η Ιφιγένεια με τον Μίλτο, θα πάω και θα τη πνίξω μέσα στον Πόντο εγώ ο ίδιος.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ 21 Οκτ 2019, 21:04

Η ιστορία εκτυλίσσεται στις αρχές του 20ου (όχι του 21ου) αιώνα, οπότε είναι δομημένη πάνω στα τότε στοιχεία...
Τότε που οι φλογεροί έρωτες ξεκινούσαν με μια ματιά, όπως άλλωστε, με φλογερές ματιές και εξελίσσονταν, μέχρι την πρώτη νύχτα του γάμου, πριν απ την οποίαν ήταν, τοις πάσι, γνωστό το απαγορευτικό: "Ούτε την χείραν"...

Καμία σχέση, τα ήθη και έθιμα της τότε εποχής με της τώρα, μα ο σκηνοθέτης παρουσιάζει την εποχή του έργου._
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό pilotos » Δευτ 21 Οκτ 2019, 21:07

Δεν έχει τελειώσει το σχολείο, άρα είναι στην εφηβεία.
Πρέπει να "μπεις στον χρόνο" για να νιώσεις όπως ένιωθαν τότε οι άνθρωποι με βάση τα βιώματα και τις αρχές που είχαν, τελείως διαφορετικές από σήμερα.

Ένας άλλος παράγοντας, που για μένα είναι ο πιο σημαντικός είναι ο χρόνος και η ταχύτητα της πληροφορίας.
Ο χρόνος τότε, έτρεχε πιο αργά σε όλα... Όπως ακριβώς και οι πληροφορίες-ειδήσεις.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 21 Οκτ 2019, 21:27

Τη λεπτομέρεια με το σχολείο τη ξέχασα..άρα ναι, είναι 16-17 ας πούμε.

Αυτό με τον χρόνο είναι, προφανώς, αντιληπτό.
Σήμερα θέλεις να πεις κάτι στον άλλον και του το λες σε 10''. Τότε έστελνες γράμμα να πεις τα νέα σου και μέχρι να τα διαβάσει ο άλλος, μπορεί να έχει αλλάξει η καθημερινότητά σου!


goran 64 έγραψε:Η ιστορία εκτυλίσσεται στις αρχές του 20ου (όχι του 21ου) αιώνα, οπότε είναι δομημένη πάνω στα τότε στοιχεία...
Τότε που οι φλογεροί έρωτες ξεκινούσαν με μια ματιά, όπως άλλωστε, με φλογερές ματιές και εξελίσσονταν, μέχρι την πρώτη νύχτα του γάμου, πριν απ την οποίαν ήταν, τοις πάσι, γνωστό το απαγορευτικό: "Ούτε την χείραν"...

Καμία σχέση, τα ήθη και έθιμα της τότε εποχής με της τώρα, μα ο σκηνοθέτης παρουσιάζει την εποχή του έργου._


Δεν λέω να πάνε να κάνουν σεκς, αλλά να καταλάβει το κορίτσι ότι συμφέρει και τους δύο ο Μίλτος να ανοίξει τα φτερά του και να αναπτυχθεί επαγγελματικά. Κι αν δεν το καταλαβαίνει μόνη της, ας καθίσει η μαμά της να της εξηγήσει πέντε πράγματα για το πώς λειτουργεί ο κόσμος...

Αλλά είναι τόσο βλαμμένη που θα πάει να φασωθεί με τον άλλον τον Τουρκαλά που την εποφθαλμιά!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό pilotos » Δευτ 21 Οκτ 2019, 21:30

Δε θέλω να σποιλεριασω, αλλά η μικρή Ιφιγένεια, δεν έχει ούτε την ωριμότητα ( το συναίσθημα του έρωτα την έχει τυφλώσει) να καταλάβει τί είναι το συμφέρον και για τους 2 όπως το αναφέρεις παραπάνω, ούτε έχει ζοριστει μέχρι τώρα στη ζωή της, μιας και ο πατέρας είναι εύπορος.


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 21 Οκτ 2019, 21:32

Σωστό...κακομαθημένη, προφανώς.

Έχεις διαβάσει το βιβλίο;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό pilotos » Δευτ 21 Οκτ 2019, 21:34

Φυσικά

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Το Κόκκινο Ποτάμι (Σειρά Open TV)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 21 Οκτ 2019, 21:50

Πω, είχαμε τους book readers στο Game Of Thrones, τώρα τους έχουμε και στο Κόκκινο Ποτάμι να φοβόμαστε τα spoilers!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Επόμενο

Επιστροφή στο Κινηματογράφος-βίντεος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες