Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις ποδοσφαιριστων στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό makispaspartou » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:08

Μια χαρά θα παίζει ο Εσιτί και σε αγώνες που θα έχουμε μόνιμα την κατοχή. Ο Φερέιρα μίλησε για αμυντικό χαφ που θα προσφέρει ισορροπία. Αν αυτός είναι ο Εσιτί μια χαρά κυκλοφορία θα έχουμε καθώς θα υπάρχουν άλλοι 5 που θα είναι πιο απελευθερωμένοι με τον δεύτερο στα χαφ να είναι περισσότερο δημιουργικός (βλέπε Καντούρι). Όταν παίζουμε με καλύτερους αντιπάλους βασικό συστατικό είναι οι γρήγοροι παίκτες που θα κινούνται στο χώρο ώστε να εκμεταλλεύονται τα κενά που θα αφήνουν. Εκεί μπορεί να χρειάζεται να πας και με 2 εξάρια (Εσιτί , Ντάγκλας)
ΠΑΟΚ εγώ γεννήθηκα
Το φως του ονείρου ντύθηκα
Κι αν με αστραπές χτυπήθηκα
Στο πέταγμα του αετού κρατήθηκα
ΠΑΟΚ είμαι γι'αυτό αναπνέω............
makispaspartou
 
Δημοσιεύσεις: 4051
Εγγραφή: Παρ 17 Ιαν 2014, 20:15

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό kos » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:09

Με τις περιγραφές που διάβασα εδώ, μου έκανε εντύπωση το μηδέν γκολ. Ούτε μια κεφαλιά σε στημένη φάση?
Τελικά δεν είναι 1,89 ο παίκτης αλλά 1,82....

Μια χαρά δύναμη, ανεκτή ταχύτητα και κράτημα μπάλας.
Μου άρεσαν οι τοποθετήσεις του έξω από την αντίπαλη περιοχή. Κερδίζει μπάλα, κόβει την κόντρα και σου δίνει στο καπάκι δεύτερη επίθεση. Ότι πρέπει για την Ελλάδα.

Από τον κανιας που ήθελε ο προπονητής που δεν παίζει με εξαρια σίγουρα αναβάθμιση.

Αν παίζει με δύο εξαρια και έχει δίπλα Αουγκούστο δεν βλέπω να φέρνουμε άλλο χαφ. Ότι είχε πει τότε με τον Βραζιλιάνο ο Γιώργης ότι θα έρθουν άλλα δύο δεν σημαίνει ότι αυτό δεν έχει αναθεωρηθεί μετά την αλλαγή προπονητή.
Εσιτι, Αουγκούστο, καντουρι, μισιτς μέχρι να γυρίσει ο 5ος χαφ Μάου και ο 6ος πόντους. Άλλος χαφ μόνο αν φύγει κάποιος
kos
 
Δημοσιεύσεις: 4908
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 18:21

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:16

Εφοσον ολα κυλησουν ομαλα με εσιτι,νομιζω οτι θα παμε και για αλλο χαφ με επιθετικες αρετες.

Υπαρχει χρονος για το τριτο χαφ.

Επισης δεν ξερω τι θα γινει με την περιπτωση του Σουηδου.δε το θεωρω δεδομενο πως θα μεινει.δεν ξερω κατι,απλα εχω μια διαισθηση οτι δυσκολα θα μεινει στην ομαδα.
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό laskas86 » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:18

kos έγραψε:Με τις περιγραφές που διάβασα εδώ, μου έκανε εντύπωση το μηδέν γκολ. Ούτε μια κεφαλιά σε στημένη φάση?
Τελικά δεν είναι 1,89 ο παίκτης αλλά 1,82....

Μια χαρά δύναμη, ανεκτή ταχύτητα και κράτημα μπάλας.
Μου άρεσαν οι τοποθετήσεις του έξω από την αντίπαλη περιοχή. Κερδίζει μπάλα, κόβει την κόντρα και σου δίνει στο καπάκι δεύτερη επίθεση. Ότι πρέπει για την Ελλάδα.

Από τον κανιας που ήθελε ο προπονητής που δεν παίζει με εξαρια σίγουρα αναβάθμιση.

Αν παίζει με δύο εξαρια και έχει δίπλα Αουγκούστο δεν βλέπω να φέρνουμε άλλο χαφ. Ότι είχε πει τότε με τον Βραζιλιάνο ο Γιώργης ότι θα έρθουν άλλα δύο δεν σημαίνει ότι αυτό δεν έχει αναθεωρηθεί μετά την αλλαγή προπονητή.
Εσιτι, Αουγκούστο, καντουρι, μισιτς μέχρι να γυρίσει ο 5ος χαφ Μάου και ο 6ος πόντους. Άλλος χαφ μόνο αν φύγει κάποιος

wikipedia και transfermarkt 1,89 τον εχουν. προβλεψη εφοσον ερθει σε εμας θα βαλει 3 γκολ απο κεφαλιες σε στημενα
Άβαταρ μέλους
laskas86
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2014, 19:01

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό laskas86 » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:22

sourmenetes έγραψε:Εφοσον ολα κυλησουν ομαλα με εσιτι,νομιζω οτι θα παμε και για αλλο χαφ με επιθετικες αρετες.

Υπαρχει χρονος για το τριτο χαφ.

Επισης δεν ξερω τι θα γινει με την περιπτωση του Σουηδου.δε το θεωρω δεδομενο πως θα μεινει.δεν ξερω κατι,απλα εχω μια διαισθηση οτι δυσκολα θα μεινει στην ομαδα.

δημιουργικο χαφ για το κεντρο εχεις καντουρι , μισιτς , ντουγκλας και αμα λαχει πελκα που μαρκαρει ικανοποιητικα δυσκολα και αλλον αν δεν υπαρχει αποχωρηση
Άβαταρ μέλους
laskas86
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2014, 19:01

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό tasso85 » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:22

μ'αρέσει ο Εσίτι, ως ποδοσφαιριστής, ενω θα αρέσει και ως άνδρας στους αλλόθρησκους :opaokara:
θα ηθελα αν γινεται και τον Κουϊντράου
tasso85
 
Δημοσιεύσεις: 2341
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ 2010, 11:32

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:25

Ζαντός έγραψε:Πρόβλεψη:

Μέχρι τη Τετάρτη θα ανακοινώσουμε τουλάχιστον 1 παίκτη.

Θα συμφωνήσουμε μέχρι αύριο με LB, θα πέσει τηλ στον Coentrao και αυτός εν τέλει θα πει το "ναι" και θα έρθει να φορέσει επιτέλους μια βαριά φανέλα στη ζωή του.


Ανεβάζω τον πήχυ και προσθέτω στις προβλέψεις μου το εξής:

θα κλείσουμε παίκτη πριν το Μεταγραφές Καλοκαιριού ΙΙΙ...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό Gawain1978 » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:27

makispaspartou έγραψε:Μια χαρά θα παίζει ο Εσιτί και σε αγώνες που θα έχουμε μόνιμα την κατοχή. Ο Φερέιρα μίλησε για αμυντικό χαφ που θα προσφέρει ισορροπία. Αν αυτός είναι ο Εσιτί μια χαρά κυκλοφορία θα έχουμε καθώς θα υπάρχουν άλλοι 5 που θα είναι πιο απελευθερωμένοι με τον δεύτερο στα χαφ να είναι περισσότερο δημιουργικός (βλέπε Καντούρι). Όταν παίζουμε με καλύτερους αντιπάλους βασικό συστατικό είναι οι γρήγοροι παίκτες που θα κινούνται στο χώρο ώστε να εκμεταλλεύονται τα κενά που θα αφήνουν. Εκεί μπορεί να χρειάζεται να πας και με 2 εξάρια (Εσιτί , Ντάγκλας)

Ναι και όταν θα παίζεις πχ με Παναιτωλικό, Βόλο στην Τούμπα και φτάνουν τα ματς στο 70 στο 0-0 θα τρέχεις να κάνεις αλλαγές στο κέντρο μπας και δημιουργήσεις γκολ.


Για μένα αυτό είναι το αιώνιο πρόβλημα του ΠΑΟΚ.
Εξαρι τέτοιου αγωνιστικού στυλ (Παλινια , Εσιτι) μόνο σε δύσκολα ματς θα μπορούν να αγωνίζονται.
Προς Θεού δεν αμφισβητώ τις γνώσεις και τα θέλω του Φερέιρα, απλά όλοι ξέρουμε το ταμπούρι και τις καθυστερήσεις που παίζουν μικρές ομάδες και κυρίως οι φίλα προσκείμενες σε κίτρινους και κόκκινους γαβρους.

Από τα ονόματα που είχαν ακουστεί τα μοναδικά 6αρια που έχουν τις ικανότητες και το αγωνιστικό στυλ να παίζουν σε όλα τα ματς του ΠΑΟΚ είναι ο Μπρανταριτς και ο Γκουντελι αν και ο δεύτερος μας απέρριψε λόγω ομίλων και ποτέ ουσιαστικά δεν φτάσαμε κοντά του.


Το να έρθουν και οι δύο είναι σχεδόν αδύνατο αλλά θα τον ήθελα και τον Κροάτη.
Gawain1978
 
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 19:51

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:36

Θα συμφωνήσω με προλαλήσαντα. Σε αυτό ο Λουτς με όλα τα στραβά του το κατάλαβε, για αυτό και ¨παραγκωνίστηκε¨ ο Κάνιας πχ. Ως και με γάβρο στην Τούμπα με επιθετικογενή χαφ (Σάχοβ, Μαου) αγωνιστήκαμε, που είχαν και μεγάλες ευκαιρίες.
Κι ο Βέρνμπλουμ που είναι (ήταν τουλάχιστον στην ΤΣΣΚΑ) το χαφ σκούπα που δαγκώνει, έβαζε και τα γκολάκια του.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό joshua » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:38

Το πρόβλημα δεν είναι τα αμυντικά χαρακτηριστικά του παίκτη και η έλλειψη επιθετικών ικανοτήτων. Στο 4-4-2 που χρησιμοποιεί ο Φερειρα,βγάζει ένα σκασμό παίκτες στην επίθεση και το γκολ,δεν χρειάζεται το αμυντικό χάφ. Εμένα το άγχος μου απέναντι σε πιο αδύναμους αντιπάλους είναι αν έχει γρήγορες αντιδράσεις σε καταστάσεις κόντρα επίθεσης από τον αντίπαλο.Εχει έκρηξη στα πρώτα μέτρα να κυνηγήσει τον αντίπαλο η είναι καλός μόνο στο να αναχαιτίζει αντίπαλο που κινείται στο χώρο ευθύνης του σε σετ παιχνίδι;
Τελευταία επεξεργασία από joshua και Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό makispaspartou » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:41

Gawain1978 έγραψε:
makispaspartou έγραψε:Μια χαρά θα παίζει ο Εσιτί και σε αγώνες που θα έχουμε μόνιμα την κατοχή. Ο Φερέιρα μίλησε για αμυντικό χαφ που θα προσφέρει ισορροπία. Αν αυτός είναι ο Εσιτί μια χαρά κυκλοφορία θα έχουμε καθώς θα υπάρχουν άλλοι 5 που θα είναι πιο απελευθερωμένοι με τον δεύτερο στα χαφ να είναι περισσότερο δημιουργικός (βλέπε Καντούρι). Όταν παίζουμε με καλύτερους αντιπάλους βασικό συστατικό είναι οι γρήγοροι παίκτες που θα κινούνται στο χώρο ώστε να εκμεταλλεύονται τα κενά που θα αφήνουν. Εκεί μπορεί να χρειάζεται να πας και με 2 εξάρια (Εσιτί , Ντάγκλας)

Ναι και όταν θα παίζεις πχ με Παναιτωλικό, Βόλο στην Τούμπα και φτάνουν τα ματς στο 70 στο 0-0 θα τρέχεις να κάνεις αλλαγές στο κέντρο μπας και δημιουργήσεις γκολ.


Για μένα αυτό είναι το αιώνιο πρόβλημα του ΠΑΟΚ.
Εξαρι τέτοιου αγωνιστικού στυλ (Παλινια , Εσιτι) μόνο σε δύσκολα ματς θα μπορούν να αγωνίζονται.
Προς Θεού δεν αμφισβητώ τις γνώσεις και τα θέλω του Φερέιρα, απλά όλοι ξέρουμε το ταμπούρι και τις καθυστερήσεις που παίζουν μικρές ομάδες και κυρίως οι φίλα προσκείμενες σε κίτρινους και κόκκινους γαβρους.

Από τα ονόματα που είχαν ακουστεί τα μοναδικά 6αρια που έχουν τις ικανότητες και το αγωνιστικό στυλ να παίζουν σε όλα τα ματς του ΠΑΟΚ είναι ο Μπρανταριτς και ο Γκουντελι αν και ο δεύτερος μας απέρριψε λόγω ομίλων και ποτέ ουσιαστικά δεν φτάσαμε κοντά του.


Το να έρθουν και οι δύο είναι σχεδόν αδύνατο αλλά θα τον ήθελα και τον Κροάτη.


Ο Εσιτί θα σε βοηθάει πάρα πολύ στο κομμάτι ανάκτησης μπάλας και στο να διατηρείς πολλά μέτρα ψηλά τις γραμμές σου. Θα μπορούμε να παίζουμε πολλά λεπτά μονότερμα τέτοιους αντιπάλους.
ΠΑΟΚ εγώ γεννήθηκα
Το φως του ονείρου ντύθηκα
Κι αν με αστραπές χτυπήθηκα
Στο πέταγμα του αετού κρατήθηκα
ΠΑΟΚ είμαι γι'αυτό αναπνέω............
makispaspartou
 
Δημοσιεύσεις: 4051
Εγγραφή: Παρ 17 Ιαν 2014, 20:15

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό Ριαν_Καπαγιαννιδης » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:51

Η αμυνα κι η επιθεση δεν ειναι διακριτες λειτουργιες. Το να κλεψει την μπαλα ο Εσιτι γρηγορα με μια δυναμικη τοποθετηση μπορει ειτε να οδηγησει σε αντεπιθεση υπο εξαιρετικες προϋποθεσεις, ειτε σε ανακυκλωση της κατοχης της μπαλας. Δεν εχει νοημα να εχουμε στην ομαδα 7 δημιουργικους παικτες και αλλους τοσους που σκοραρουν. Ετσι κι αλλιως η καθετη πασα που ονειρευονται πολλοι απο τα χαφ, κοντρα σε ομαδες με 6 παικτες μεσα στην περιοχη και 3 αμεσως απ'εξω, δεν περναει ποτε.

Τωρα για τα 0 γκολ κλπ, αυτο εχει να κανει και με τον τροπο παιχνιδιου της ομαδας του και τις οδηγιες που ο παικτης εχει. Αν ο ρολος του ως τωρα ηταν να καθεται ως τριτο στοπερ ωστε να ανεβαινουν τα πλαγια μπακ, ειναι λογικο. Αν σε μας παιρνει οδηγιες να παταει περιοχη, μονο και μονο με το σωμα που εχει, θα απειλει απο σεντρες
Ριαν_Καπαγιαννιδης
 
Δημοσιεύσεις: 2191
Εγγραφή: Πέμ 01 Σεπ 2016, 12:04

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ » Τρί 23 Ιούλ 2019, 09:55

joshua έγραψε:Το πρόβλημα δεν είναι τα αμυντικά χαρακτηριστικά του παίκτη και η έλλειψη επιθετικών ικανοτήτων. Στο 4-4-2 που χρησιμοποιεί ο Φερειρα,βγάζει ένα σκασμό παίκτες στην επίθεση και το γκολ,δεν χρειάζεται το αμυντικό χάφ. Εμένα το άγχος μου απέναντι σε πιο αδύναμους αντιπάλους είναι αν έχει γρήγορες αντιδράσεις σε καταστάσεις κόντρα επίθεσης από τον αντίπαλο.Εχει έκρηξη στα πρώτα μέτρα να κυνηγήσει τον αντίπαλο η είναι καλός μόνο στο να αναχαιτίζει αντίπαλο που κινείται στο χώρο ευθύνης του σε σετ παιχνίδι;


Απ'οτι φαίνεται την έκρηξη την έχει. Ο τύπος παίκτη που περιγράφεις στο δεύτερο σκέλος θεωρώ ότι είναι ο Ν' Ντοι και ορθώς δεν αποκτήθηκε.
''...Νυν Υπέρ πάντων ο αγών.''
Άβαταρ μέλους
ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 1551
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:41
Τοποθεσία: valia calda

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό ace.79.gr » Τρί 23 Ιούλ 2019, 10:00

Να κανω μια ερωτηση?θα αποκτηθει αρ μπακ μετα το ναυαγιο με κοεντραο?επισης σε ποσα ματς στην ελλαδα θα χρειαστεις 6αρι?
Έχε τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς κοντύτερα.
Άβαταρ μέλους
ace.79.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1001
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ 2019, 09:13

Re: Μεταγραφές Καλοκαιριού 2019 vol. II

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Τρί 23 Ιούλ 2019, 10:03

Πάντως αυτό που έγραφαν κάποιοι ότι θα κάνουμε μεταγραφές που δεν έχει ξανακάνει ελληνική ομάδα, δεν φαίνεται να αποδεικνύεται.
Μια χαρά όσοι έχουν έρθει, μια χαρά κι ο Εσιτι, αλλά σίγουρα δεν νομίζω ότι εντάσσονται σε τέτοια κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες