Προβλήματα και λύσεις για το φόρουμ ΙΙ

Καταθέστε εδώ απόψεις/ερωτήσεις για το forum...

Re: Προβλήματα και λύσεις για το φόρουμ ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Μάτζου 4 » Σάβ Νοέμ 18, 2017 1:40 am

Κώστα είσαι εδώ?
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Μάτζου 4

Δημοσίευσηαπό Kostas_Peraia4 » Σάβ Νοέμ 18, 2017 1:49 am

Ελα Γιωργο
Άβαταρ μέλους
Kostas_Peraia4

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Μάτζου 4 » Σάβ Νοέμ 18, 2017 1:49 am

Εισαι discord ?
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Μάτζου 4

Δημοσίευσηαπό Kostas_Peraia4 » Σάβ Νοέμ 18, 2017 1:56 am

Βγήκα και δεν μπόρεσα να ξαναμπω.Μας πεταξε ολους
Άβαταρ μέλους
Kostas_Peraia4

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Σάβ Νοέμ 18, 2017 2:01 am

Κώστα εγώ μπήκα κανονικά ... αλλά τώρα πάω για ύπνο!
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ Νοέμ 24, 2017 1:02 pm

Dimg4 έγραψε:Μαθετε να σεβεστε τις αποψεις των αλλων πρωτα και μετα να διδαξετε σεβασμο. Απο τον τροπο σας δειχνετε ποσο σεβεστε τον συνοπαδο, μαλλον αυτη η ατακα "να μαθεις να σεβεσαι|" δειχνει πολλα περι καταχρησης εξουσιας.
Σουρμε ωραια τα ψεμματα σου αλλα δυστυχως για σενα εφαγα μπαν ΧΩΡΙΣ να βρισω οποτε σου επιστρεφω το ψεμμα.
Δεν εχετε να μου διδαξετε τιποτα περι σεβασμου γιατι απλα δεν σεβεστε εσεις. Οποτε τις 2 βδομαδες τις μετατρεπω σε οριστικη αποχωρηση και χαρισμα σας ενα χουντικο φορουμ.

Μαλλον απο την εντονη επιθυμια να με μπαναρετε ολοι μαζι, ξεχασατε να το κανετε...

Ρε φίλε, έχεις κουράσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Έχεις θέμα με τη διαχειριστική ομάδα; Λύσε το στο κατάλληλο νήμα ή όπως αλλιώς. Έχει καταντήσει σχεδόν όλο το φορουμ πεδίο βολής, επειδή επιδίδεσαι σε ειρωνείες και σχόλια κατά ο,τι δε γουστάρεις. Το έχουμε εμπεδώσει. Ο Λουτσέσκου ανίκανος, ο Τζάλμα σαπάκι κοκ. Φτάνει όμως. Τι να κάνουμε τώρα! Αυτοί που τρέχουν την ομάδα σε κάποια θέματα τυχαίνει να μην ταυτίζονται μαζί σου! Έχεις άλλη άποψη, οκ. Έκφρασέ την. Δε γίνεται όμως, δόλια, σε οποιοδήποτε νήμα να χαρακτηρίζεις και να συνεχίζεις το βιολί σου ακάθεκτος, γράφοντας στα αρχίδια σου τις όποιες (για εμένα, ιδιαίτερα ήπιες κιόλας) συστάσεις σου γίνονται! Και διαμαρτύρεσαι μετά στο όνομα της ... άποψης. Δηλαδή το επαναλαμβανόμενο συμπλεγματικό παραλήρημα είναι άποψη!
"Το τσίρκο που 'χω στήσει, το υπόγειο μαγαζί
βουλιάζει και με παίρνει κι εμένανε μαζί.
Βουτάω το μαύρο χιούμορ σε έγχρωμη οπή
και δάχτυλο Κυρίου μου γνέφει σιωπή."
navigator11

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Παρ Νοέμ 24, 2017 1:18 pm

viewtopic.php?p=1383032#p1383032

Ειμαι μεγαλος ψευτης...
"Περιμενω να παρει το μπουλο"
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator

Δημοσίευσηαπό mrpink » Παρ Νοέμ 24, 2017 1:23 pm

Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον Ντιμ, διότι τα ίδια έκανα στο τόπικ του κοντού για ένα διάστημα, πριν αυτός φύγει. Συμβαίνει.
Ανακαλώ
Άβαταρ μέλους
mrpink

Δημοσίευσηαπό Ζαντός » Παρ Νοέμ 24, 2017 1:36 pm

Μπαίνω ελάχιστα στα ποδοσφαιρικά και έχω σώσει τη ψυχή μου. Για αυτές τις βλακείες δεν μπαίνω.

Με την ανοχή ημών, έχει γίνει το φόρουμ μπουρδέλο και πολύς κόσμος δεν γουστάρει πλέον.

Τρώγονται πολλοί σαν τα κοκόρια και σιχαθήκαμε.

Αυτό και η ισοπέδωση όποιου δεν γουστάρει ο καθένας, με επαναλαμβανόμενα σχόλια, καρκινιάζουν τη ψυχή μας.

Κάποτε σας ρώτησα αν θέλετε αυστηρότητα και είπατε πλειοψηφικά, ναι.
Το ξεχάσατε και το ξεχάσαμε.

Δεσμεύομαι ότι θα προσπαθήσω και εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά, να αλλάξουμε την εικόνα του φόρουμ.

Πολύ το αφήσαμε.

- ΣΕΒΑΣΤΕΊΤΕ την αντίθετη γνώμη. Δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι μας, όμως αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως μπορούμε να ειρωνευτούμε, να κοροϊδέψουμε ή να επιτεθούμε σε όποιον διαφωνούμε. Μπορούμε ΠΑΝΤΑ να απαντήσουμε ήρεμα και, κυρίως, με επιχειρήματα .

- Ειρωνικοί χαρακτηρισμοί προς ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μέλος της οικογένειας του ΠΑΟΚ, μομφές προς στελέχη για παρατυπίες, χαρτάκια κτλ χωρίς πηγή ή δικαιολόγηση, και προφανώς ύβρεις θα τιμωρούνται ΒΑΡΥΤΑΤΑ και ΆΜΕΣΑ.

Από το κείμενο των κανόνων.

Ο παραπάνω κανόνας ισχύει, αλλά δεν εφαρμόζεται.
Πλέον θα εφαρμόζεται.
Π.Α.Ο.Κ. ΠΑΝΤΟΥ - ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Άβαταρ μέλους
Ζαντός

Δημοσίευσηαπό Ζαντός » Παρ Νοέμ 24, 2017 1:41 pm

Θυμίζω ότι οι κανόνες του φόρουμ ισχύουν και στο τσατ, με μία ευνόητη ανοχή παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ζαντός

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ Νοέμ 24, 2017 2:01 pm

Θα εφαρμοστεί και στου Λεβεκ;
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι

Δημοσίευσηαπό Ζαντός » Παρ Νοέμ 24, 2017 2:08 pm

Ναι και θα σβήσω το ποστ μου.
Άβαταρ μέλους
Ζαντός

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ Νοέμ 24, 2017 2:25 pm

+1
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Παρ Νοέμ 24, 2017 2:52 pm

mrpink έγραψε:Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον Ντιμ, διότι τα ίδια έκανα στο τόπικ του κοντού για ένα διάστημα, πριν αυτός φύγει. Συμβαίνει.

Φίλε, στην ουσία πάνω σε εκείνες τις παλινωδίες πατάει τόσον καιρό ο ντιμ. Στο φινάλε, αφού χαλιέται τόοοσοοο πολύ πια, νιώθοντας ότι φιμώνεται, ας μην μπαίνει άλλο σε νήματα που τον χαλάνε ή και καθόλου! Μια ο Κλάους. Την άλλη ο Κάμπος. Την τρίτη ο προπονητής. Την τέταρτη ο Γιώργης. Χαρακτηρισμοί, ειρωνεία, επιθετικότητα κλπ. Απόλαυση ασυλίας, διότι περί ασυλίας επρόκειτο - και κατανοώ τη θέση των παιδιών ότι δεν ήθελαν να δώσουν το τελειωτικό χτύπημα σε ένα παλιό μέλος και το σέβομαι - αλλά υπάρχουν και όρια! Τέλος πάντων, αδίκως τώρα έχω πιαστεί τόσο μαζί του. Δεν είναι ο μόνος που το κάνει αυτό το πράγμα. Αλλά το κάνει τόσο απροκάλυπτα. Δεν είμαστε ουρσουλίνες εδώ. Σαφώς! Το να επιδεικνύεται στοιχειωδώς καλή προαίρεση και κατανόηση σε κάποιες περιπτώσεις είναι χρήσιμο για τη συνύπαρξη εδώ μέσα! Ε, όταν όμως κάποιος καταχράται επαναλαμβανόμενα της υπομονής ή ανοχής των άλλων, το χαλινάρι μοιάζει αναπόφευκτο.
"Το τσίρκο που 'χω στήσει, το υπόγειο μαγαζί
βουλιάζει και με παίρνει κι εμένανε μαζί.
Βουτάω το μαύρο χιούμορ σε έγχρωμη οπή
και δάχτυλο Κυρίου μου γνέφει σιωπή."
navigator11

Δημοσίευσηαπό The_Stalker » Παρ Νοέμ 24, 2017 3:35 pm

Γενικώς, "κάλλιο προλαμβάνειν παρά θεραπεύειν".

Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Αλλά, άμα είναι το φόρουμ να καταντήσει σύναξη δυσκοίλιων που έχουν καταπιεί μπαστούνι εξαιτίας της αυστηρής εφαρμογής κανόνων, εγώ προσωπικώς προτιμώ να ξεφεύγει.

Το πρόβλημα είναι στην ερμηνεία της ειρωνίας, ή στα όρια που θέτει ο καθένας για την ειρωνία (μέλη και mods). Κι ένα ακόμα πρόβλημα είναι ότι ποστ που μπορεί να μην παραβαίνουν κανέναν κανόνα, είναι ικανά να σε εξοργίσουν πολύ περισσότερο από τα "ειρωνικά". Θα αναφερθώ λοιπόν με παραδείγματα και δεν δίνω δεκάρα για όποιον παρεξηγηθεί:

- Ο eorptol ας πούμε, σπανίως έως σπανιότατα έχει παραβιάσει κανόνες του φόρουμ. Ωστόσο μια χαρά μας έχει κάνει τα @@ αερόστατα.

- Το μισό φόρουμ χύνει στην ιδέα να φέρει χουλτ και μπεργκ στον ΠΑΟΚ. Εγώ θεωρώ όποιον θέλει να δει να φορά την ασπρόμαυρη φανέλα οποιοσδήποτε από τα δύο αυτά παπάρια και το διαλαλεί κιόλας, ΠΑΟΚτσή γιαλαντζί. Ο ΠΑΟΚτσής εκεί που φτύνει ΔΕΝ γλύφει.

- Εν έτει 2017 κι αφού μας έχει γ@μήσει κανονικά τρις ο ιερομόναχος, διαβάζω απόψεις όπως αυτή του Παλαιολόγου.

- Ή διαβάζω απόψεις που ΒΙΑΖΟΥΝ την ποδοσφαιρική λογική, όπως αυτή του Jairo που λέει για κυριαρχικό ποδόσφαιρο.

- Ή διαβάζω ποστ που απαιτούσαν το μπανάρισμα του ΠΟΡΚΙ και ήταν γραμμένα λες και τους χάλασε ο ενλόγω τη χωρίστρα στις κωλότριχες.

Όταν λοιπόν εγώ από την πλευρά μου έχω εξαντλήσει ΚΑΘΕ ποδοσφαιρικό επιχείρημα θα απαντήσω πλέον με χαβαλέ. Αν αυτό θεωρηθεί ειρωνία που επισύρει ban, τότε θα πω κι εγώ να κόβεται άμεσα ΚΑΘΕ αναφορά στον αα, ΚΑΘΕ ανούσιο ποστ, ΚΑΘΕ εκτός λογικής μ@λ@κία και να μπανάρεται όποιος θέλει παίκτες τύπου μπεργκ στον ΠΑΟΚ. Γίνεται; Βεβαίως και όχι, γιατί ΠΩΣ αποφασίζεις ΠΟΙΑ ποστ είναι λογικά ή ποδοσφαιρικά ή ΠΑΟΚτσήδικα; ΠΩΣ είναι δυνατόν να κόψεις ένα ποστ ΟΣΟ ηλίθιο και να είναι κατά την προσωπική σου γνώμη;

Ε λοιπόν το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την ειρωνία. ΠΩΣ αποφασίζεις αν είναι ειρωνία η λέξη "λούτσος" ή ότι η φάτσα του Γκος είναι μαστουρόφατσα, ή ότι ο Γιωργάκης είναι κακομαθημένο κ@λόπαιδο, ή χίλια δυο ακόμα; Γενικότερα ΠΩΣ αποφασίζεις τι είναι ειρωνία και τι σάτιρα;

Η δική μου πρόταση είναι η εξής:
- Να κόβεται κάθε υβριστικό ποστ. Αυτό είναι εύκολο να αξιολογηθεί.
- Να κόβεται ΚΑΘΕ ποστ που επαναλαμβάνεται και προκαλεί flaming.
- Όταν διαφωνούν δύο μέλη και ξεφεύγουν από τα επιτρεπτά όρια χαρακτηρισμών, να τους δίνεται από ένα ποστ στον καθένα να εξηγηθούν αναμεταξύ τους (με τις ανάλογες συστάσεις).
- Για όλα τα παραπάνω να γίνεται σύσταση. Εφόσον αυτή αγνοηθεί, άμεσο μπαν.
- Εφόσον εφαρμόζονται τα παραπάνω, ΚΑΜΙΑ συνέχεια στην κουβέντα και ΚΑΜΙΑ εξήγηση σε τρίτο, μη άμεσα εμπλεκόμενο μέλος.

Αυτά, με την επισήμανση ότι κάποια απ' όσα χαρακτηρίζονται ειρωνικά, είναι χαρακτηριστικό του ΠΑΟΚτσή. Μια ιστορική αναδρομή των συνθημάτων είναι αρκετή για του λόγου το αληθές.
Ποτέ ξανά φαντάσματα του παρελθόντος στον ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
The_Stalker

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις και Σχόλια για το Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler