Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τρί 19 Νοέμ 2019, 16:14

Ερχονται με tour operator και trip advisor κανονικα. Απ οτι ακουγεται η turkish airlines φροντιζει για την οικονομικη μεταφορα τους απο τη χωρα τους στην Τουρκια, οι ΜΚΟ λειτουργουν υποδειγματικα ως tour operators, ενω υπαρχουν applications που τους κατευθυνουν και τους υποδεικνυουν πως θα ξεγελασουν τις αρχες και που και πως θα βρουν τις καλυτερες παροχες/επιδοματα.

Εφ όσον αυτό ισχύει και αποδεικνύεται με στοιχεία, όμως, δεν ξέρω γιατί φαίνεται λογικό να τα βάζουμε πρώτα με αυτούς και όχι με τους όποιους "υπευθύνους" των εκάστοτε κυβερνήσεων μας, που, εμ δεν στέκει να ξεγιελιούνται, εμ όμως μας παραμυθιάζουν, ότι και καλά όλες οι λαθροεισροές γίνονται εξ αιτίας του κακού γείτονα-σουλτάνου...

Αν πάλι είναι ράδιο αρβύλα και δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο, αλλά απλώς "ακούγεται", ε τότε ας αναλάβει άλλος....
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Τρί 19 Νοέμ 2019, 17:13

Εννοειται πως οι πρωτοι και κυριοι υπευθυνοι ειναι οι κυβερνησεις (δικες μας και οχι μονο). Δεν βλεπω καποιος στην κουβεντα να "τα βαζει με αυτους" με την εννοια που το κανουν οι ουγκανοι χοιρινοψηστες ή οι πετροβολητες.

Η συγκεκριμενη λεπτομερεια περι turkish airlines, παιζει οντως να ειναι ραδιο αρβυλα, δεν την εχω δει καπου ως εμπεριστατωμενο ρεπορταζ. Ακομα κι ετσι ομως, ειναι απλα μια λεπτομερεια που και να παρακαμφθει δεν αλλαζει η ουσια: πολλοι απο αυτους τους ανθρωπους, δεν ειναι κατατρεγμενοι προσφυγες πολεμου, αλλα ανθρωποι που απο επιλογη τους, χωρις να διωκονται (παρα μονο απο τη μιζερια) εγκατελειψαν τον τοπο τους που τους φαινοταν μιζερος με στοχο (πιθανολογω) τους "ευρωπαικους παραδεισους". Το οτι κατεληξαν στην (λιγο λιγοτερο μιζερη) Ελλαδιτσα, ειναι πιθανον ευτραπελο των μαγειρεματων του δυτικου πολιτισμενου κοσμου.
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τρί 19 Νοέμ 2019, 17:26

Ή ακόμα και "μαγείρεμα" των υποδειγματικών tour operators-ΜΚΟ, στις οποίες, σε μεγάλο ποσοστό μάλιστα, παρ ότι "μη κυβερνητικές", εμπλέκονται πολλοί άλλοτε διορισμένοι κυβερνώντων ως και πολύ κοντινοί συγγενείς τους!

Κι αυτό, το τελευταίο, δεν είναι καθόλου ράδιο αρβύλα...
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τρί 19 Νοέμ 2019, 17:54

Sic άνθρωπος της τεχνολογίας είσαι.το αν το Πακιστάν κ το Αφγανιστάν έχουν πόλεμο είναι πάρα πολύ εύκολο να το μάθεις.Το αν η Ευρώπη αναγνωρίζει τους πολέμους που διεξάγονται εκεί είναι πολιτική, όχι πραγματικότητα.Επισης το αν ένας άνθρωπος γεννήθηκε σε χωματερή δεν αποτελεί δικαίωμα μου να παραμείνει εκεί.Κ ας θίγει δικα μου δικαιώματα εδώ.Ενστικτο επιβίωσης είναι.Το πως διακινούνται επίσης δεν είναι θέμα επιλογής τους.Αυτος ο τρόπος προσφέρεται για να φύγουν από τη χωματερή αυτόν χρησιμοποιούν.Δε διαλέγουν προορισμό.Αν η ροή τους καθορίζεται από άλλους , Βάλτα με αυτούς.Ας μη βαράμε το σαμάρι.Στην πλάτη μας το έχουμε.
Τέλος κ εγώ φοβαμαι.κ εγώ ανησυχώ.Αν αρχίσει ανθρωποκυνηγητό κ βία , θα φοβάμαι ακόμα περισσότερο.Αυτη είναι η πολύ απλή σκέψη μου.Αρα με συμφέρει να φερθώ ανθρώπινα μέχρι τα ζώα της Ευρώπης που παριστάνουν τους πατριώτες στις χώρες τους να αποφασίσουν να φερθούνε σύμφωνα με τους κανόνες που ψήφισαν κ αποδέχθηκαν για να μπουν στην ε.ε. Κ να μην κρύβονται πίσω από Δουβλίνο, βιζενγκραντ κτλ επειδη δε συνορεύουν με το αρχιδι τον Ερντογάν.
υγ.και μια διευκρινηση για τους αλγερινους.Δεν ξερω ποσοι ειναι τωρα αλλα το 2016 ηταν 346 ατομα.Αλγερινοι μαροκινοι λιβανεζοι κλπ πανε στην Ιταλια και τη Γαλλια απο τελειως διαφορετικους δρομους.Το λεω γιατι εχω βαρεθει να ακουω για αλγερινους.Πως προεκυψαν οι αλγερινοι δεν καταλαβα.Το 35% οσων ερχονται ειναι απο το αφγανισταν που για καποιον ανεξηγητο λογο εχουμε πειστει οτι δεν εχει πολεμο ενω κατα μεσο ορο δολοφονουνται 2000 ατομα το μηνα.και το 25% απο τη συρια.μετα εχει ιρακ, ιραν, τουρκια και κονγκο.Αυο ειναι το μιξ.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 19 Νοέμ 2019, 20:47

Εγώ ξέρω έναν Μαροκινό που δεν τον θέλω στη Θεσσαλονίκη, τι να κάνω γι'αυτό;

Α, κι έναν Βραζιλιάνο.

Οι εισροές θα σταματήσουν μόνο όταν όσοι πλέουν στα ελληνικά νερά (ελληνικό ΠΝ, τυχόν βαπόρια των ΜΚΟ/Ερυθρού Σταυρού κτλ) αρχίζουν να τρυπάνε βάρκες.
Ο γαύρος είναι ανίκητος, λέγατε, θυμάστε; Τώρα γύρισε ο τροχός, πουτάνες τώρα σωπάστε για ν'ακούσετε τα γέλια των χαμένων που πάνω στα συντρίμμια σας χορεύουν.
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Τρί 19 Νοέμ 2019, 20:51

Κεν μην το κανεις αυτο.
"Βάλτα με αυτούς.Ας μη βαράμε το σαμάρι."
"Αν αρχίσει ανθρωποκυνηγητό κ βία"

Πουθενα δεν υπαινιχθηκα κατι τετοιο, δεν σκεφτηκα κατι τετοιο και δεν προκειται. Δεν υπαρχει λογος λοιπον να πηγαινεις την κουβεντα εκει.

Στην περιπτωση του ανθρωπου που ετυχε να γεννηθει στη γαμημενη χωματερη, κι εμενα με πιανει το φιλοτιμο να σκεφτω οπως σκεφτεσαι. Εχει δικαιωμα ο ανθρωπος να διεκδικησει κατι καλυτερο στη ζωη του. Ο πατερας μου μεταναστης στη Γερμανια ηταν, δεν μπορει να το θεωρησω αδικο. Ομως μιλησες και για πραγματικοτητα στην προηγουμενη φραση σου. Εκει που η πραγματικοτητα παρουσιαζει ενα σκαλωματακι στην παραπανω κατασταση ειναι το σημειο που κανενας στον πλανητη δεν σκεφτεται ετσι, κανενας στον πλανητη δεν λειτουργει ετσι και τελικα μονο η Ελλαδα καταληγει να ειναι προορισμος των απανταχου αδικημενων κι αποκληρων. Προσωπικα δεν μου φανταζει τοσο στιβαρη, πλουσια και ικανη η χωρα μας να ανταπεξελθει σε τετοιον ρολο.

Αν λειτουργουσαν ετσι ολοι, τα πραγματα νομοτελειακα θα ηταν πιο ισορροπημενα, μια και οι γεννημενοι στις χωματερες, θα αναζητουσαν την τυχη τους κυριως στα κρατη τα οποια ηπιαν το αιμα των πατριδων τους και τα κατηντησαν χωματερες με αποτελεσμα να ειναι τωρα ευπορα και ισχυρα. Οποτε θα εκανε κι εναν κυκλο το πραμα κατα καποιον τροπο. Θα πηγαιναν να διεκδικησουν καποια απο τα κλοπιμαια. Ασε που τα κρατη εκεινα, οντας ισχυρα και πλουσια θα ηταν σε θεση να τους παρασχουν καλυτερες συνθηκες και ισως και να πετυχουν ευκολοτερα την αφομοιωση τους.

Αυτο ειναι ενα αλλο "θεματακι". Πριν λιγα χρονια ειδαμε να δημιουργειται απο το πουθενα ο ISIS. Η εικονα που σχηματισα εγω προσωπικα για τη συνθεση του στρατου αυτου, ειναι πως κατα κυριο λογο ηταν ανθρωποι 20-40 ετων, μουσουλμανοι, προερχομενοι απο τις "χωματερες" που ελεγες, πιθανον ανεργοι στο κυνηγι της τυχης τους, οι οποιοι βρηκαν μια διεξοδο στο να παρουν ενα χιλιαρικο το μηνα για να γινουν μαχητες του Ισλαμ. Αυτο ρε συ Κεν εσενα δεν σου δημιουργει κανεναν φοβο; Δηλαδη, οκ, καταλαβαινω τις αξιες του να βοηθας τον συνανθρωπο σου και να εισαι δικαιος απεναντι του, αλλα δεν πρεπει να ριξουμε και μια ματια στις προθεσεις ή τα σχεδια αυτων των ανθρωπων; Παλι θα μου πεις και θα εχεις δικιο, οτι εν μερει απο αναγκη θα το παρουν το χιλιαρικο για να γινουν μαχητες του Ισλαμ και να σφαξουν απιστους. Οκ. Εχεις κρατος να τους παρασχεις καλυτερες συνθηκες που θα τους κρατησουν μακρια απο τετοια; Αρκιδια εχεις. Ενα μπουρδελο εχεις που δεν μπορουμε να συεννοηθουμε μεταξυ μας. Εχεις να τους δωσεις παιδεια, μορφωση, υγεια, προνοια; Ουτε αμιαντολαμαρινα να βαλουν στο κεφαλι τους δεν εχεις να τους δωσεις. Ποιο ειναι λοιπον το σχεδιο ωστε αυτοι οι ανθρωποι να βρουν οραμα και να μεινουν μακρυα απο την εγκληματικοτητα ή τον εξτρεμισμο;
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4

Δημοσίευσηαπό Kostomanolis » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:54

sic-4 έγραψε:
barlow4 έγραψε:Προφανως η μετανάστευση κ η προσφυγιά δεν είναι επιλογές τους ............. Δεν ήρθαν εδώ με τουρ οπερειτορ κ tripadvisor.Ηρθαν τρέχοντας, στοιβαγμένοι σαν ζώα χωρίς να κοιτάζουν πίσω από έναν άλλο κόσμο σε έναν άλλο κόσμο.

Νομιζω πως σημειο κλειδι της διαφωνιας ή "παρεξηγησης" γυρω απο το ζητημα ειναι το παραπανω.
Τους ανθρωπους που ηρθαν αναγκαστικα, κατατρεγμενοι και στοιβαγμενοι, η ανθρωπια υπαγορευει πως πρεπει να τους βοηθησεις οσο μπορεις. Στην αρχη της προσφυγικης κρισης, που η πλειονοτητα των εισερχομενων ηταν τετοιες περιπτωσεις, ο ελληνικος λαος θεωρω πως σταθηκε στο υψος του. Απο τις γιαγιαδες στη Μυτιληνη μεχρι τις αποστολες βοηθειας στην Ειδομενη, τα περιστατικα καλης αντιμετωπισης ηταν απειρως μεγαλυτερα απο τα περιστατικα μισους.

Ομως στη συνεχεια, δημουργηθηκαν κυματα μεταναστων (μεγαλο ζητημα το πως) απο χωρες που ουτε πολεμο εχουν, ουτε εχουν καμια απολυτως σχεση με τη γειτονια μας. Ανθρωποι απο το Πακισταν, το Αφγανισταν, μακρινες αφρικανικες χωρες κλπ εισρεουν καθημερινα μεσω Τουρκιας. Οι ανθρωποι αυτοι εχουν φτασει να αποτελουν συντριπτικα μεγαλυτερο ποσοστο απο τους πραγματικα κατατρεγμενους προσφυγες και ...μαντεψε Κεν. Ερχονται με tour operator και trip advisor κανονικα. Απ οτι ακουγεται η turkish airlines φροντιζει για την οικονομικη μεταφορα τους απο τη χωρα τους στην Τουρκια, οι ΜΚΟ λειτουργουν υποδειγματικα ως tour operators, ενω υπαρχουν applications που τους κατευθυνουν και τους υποδεικνυουν πως θα ξεγελασουν τις αρχες και που και πως θα βρουν τις καλυτερες παροχες/επιδοματα. Η ομαδα αυτη μεταναστων, ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο της ανδρες 20-40. Καμια σχεση δηλαδη με την εικονα της κατατρεγμενης οικογενειας που παντα προτασσουν τα επιχειρηματα της μιας τασης. Δεν καταλαβαινω για ποιον λογο ο ανθρωπισμος επιτασσει να βοηθησεις εις βαρος του τοπου σου, ανθρωπους που ηρθαν οικιοθελως και με κανονικες συνθηκες απο τοσο μακρινα μερη αναζητωντας την τυχη τους.

Η παραπανω κατασταση, εχει οδηγησει ακομα και ανθρωπους που αρχικα βοηθησαν με θερμη τους προσφυγες, στο αντιθετο ακρο και τελικα λειτουργει και εις βαρος αυτων που πραγματικα εχουν αναγκη μια και τσουβαλιαζονται με τους υπολοιπους και το μισος στρεφεται και κατα αυτων.

Φυσικα και δεν ειναι ολοι ζωα που χεζουν οπου βρουν, βιαζουν κλπ, φυσικα και υπαρχουν υπεροχοι ανθρωποι και μαλακες, οπως συμβαινει με ολους τους λαους του πλανητη, ομως να βλεπουμε λιγο και την πραγματικοτητα. Οι ορδες νεαρων τυχοδιωκτων (γιατι τετοιοι ειναι οι Αλγερινοι, Πακιστανοι κλπ και οχι προσφυγες) που ερχονται σε χωρα με ηθη καπως χαλαροτερα απο τα ισλαμικα χωρια που πιθανον κατοικουσαν, δεν φερνουν και τοση ευμαρεια. Η εγκληματικοτητα στους δρομους των πολεων αυξανεται τρομακτικα και δεν μπορουμε να κανουμε πως δεν το βλεπουμε αυτο χαριν του "μη μισους". Το να εκφραζει κανεις τις επιφυλαξεις του για τα παραπανω δεν σημαινει οτι θελει να κυνηγησει, να δειρει και να πνιξει τις κυνηγεμενες πολεμοπληκτες οικογενειες και ειναι ανεντιμη αυτη η αναγωγη που γινεται.

Και φυσικα ενα αλλο τεραστιο ζητημα που μπορει να προκυπτει ειναι το γεγονος οτι γειτονας μας δεν ειναι το Λουξεμβουργο αλλα η Τουρκια του Ερντογαν. Εγγυασαι Κεν οτι αν ο πληθυσμος μουσουλμανων στη Σαμο ή τη Λεσβο ξεπερασει αυτον των κατοικων, ο Ερντο δεν θα πει "οι αδερφοι μουσουλμανοι καταπιεζονται στη Σαμο. Μπουκαρω να τους προστατεψω"; Σαμος δεν ξεχνω μετα Κεν...

ΥΓ: Αδερφικος μου φιλος, φιλοξενησε στο σπιτι του 4μελη οικογενεια Συριων για περιπου 1 χρονο. Και αυτος τωρα ειναι επιφυλακτικος και σκεφτεται περιπου οπως περιγραφω παραπανω. Δεν ειναι πια θεμα μισους/αγαπης, ειναι θεμα φοβου.
Ν'αγιασει το στόμα σου. Αυτό με την turkish lines δεν το ήξερα, αλλά με τους εδώ "tour operators" είναι ευρέως γνωστό με ναυαρχίδα τους κατι Ισραηλινούς. Είναι γνωστό επίσης ότι η γραμμή τους είναι να πετάνε τα διαβατήρια τους και να δηλωνουν όλοι Συριοι....

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ἐν ὰρχή ὴν ὸ ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
Kostomanolis

Δημοσίευσηαπό giapas » Τρί 19 Νοέμ 2019, 23:26

Να σβηστούν άμεσα τα σεντόνια barlow και sic , διατρέχουμε κίνδυνο να τα δει ο sick bastard και να ερεθιστεί. Κι εκεί που ζήταγε έρωτα από το barlow , να διευρύνει τους ορίζοντές του και να ζητήσει ταυτόχρονα και από το συνονόματο του sic.
giapas

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Τρί 19 Νοέμ 2019, 23:38

Γραμμή όλων των μεταναστών ανά τους αιώνες ειναι να ρισκάρουν για να φτάσουν εκεί που θελουν. Δεν θα αλλάξει τώρα, υπάρχουν και μετανάστες εκ του ασφαλούς, αλλά οι περισσότεροι ρισκάρουν.

Όσο και να βουλιάζουν βάρκες τα γουρούνια και να πυροβολούν ανθρώπους στο ψαχνό, οι μετανάστες θα έρχονται και στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ. Το θέμα είναι αν οι δολοφονίες τους θα γίνονται στο όνομα μας η στο όνομα της ασφάλειας ή της καθαρότητα μας.

Φτιάξτε υποδομές, ανοιχτές όχι στρατόπεδα και δώστε μάχες στα φορά και στις συνόδους να ζήσουν κάποια στιγμή ανθρώπινα οι άνθρωποι στις χώρες από τις οποίες προέρχονται οι μετανάστες σήμερα...Αυτή είναι η μόνη λύση. Δύσκολη αλλά ανθρώπινη με τους οποίους κινδύνους. Δεν μπορεί τα μουροχαβλα στις Βρυξέλλες να πανηγυρίζουν για το πραξικόπημα στη Βολιβία και να μην ανησυχούν για το καθεστώς στη Σαουδική Αραβία και σε άλλα κράτη όπου κάνουν μπιΖνες.

Κι επειδή άκουγα το πρωί συζήτηση στο Open και ζητούσαν από κάποιον να απολογηθεί για πανό στον Πειραιά που έλεγε "Refugees welcome" να αναφέρω ότι αυτό το πανό είναι η ελάχιστη υπενθύμιση ότι παραμένουμε άνθρωποι σε μια εποχή που από την Ελλάδα ακούγονται κραυγές μίσους και ρατσιστικά κηρύγματα...

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 20 Νοέμ 2019, 09:24

Είχα γράψει μια απάντηση στο sic αλλά έφαγε σκάλωμα το κινητό κ σβήστηκε οπότε βαρέθηκα να την ξαναγράψω.
Το ότι υπάρχουν διακινητες κ οργανωμένα συμφέροντα που κονομανε το ξέρουν οι πάντες.
Κανείς όμως δεν ασχολείται με αυτούς κ όλοι λένε αυτά που λέει ο κωστομανωλης.Οι πονηροί οι μετανάστες οι απατεώνες που πετάνε τσάρτερ αλλά μετά παίρνουν ψοφια φουσκωτά κ πετάνε τα διαβατήρια τους.Λες κ είναι μια κομπίνα που έστησαν οι πρόσφυγες.Λες κ τους δίνονται επιλογές για άλλους προορισμούς κ αυτοί διαλέγουν νησάκι.Λες κ υπάρχει κ άλλος δρόμος για την Ευρώπη.Διακινητες Ερντογάν κ Ευρωπαίοι εταίροι στο απυρόβλητο.Οι μπαγαποντηδες οι μετανάστες που έρχονται με όλα τα κομφορ να μας κλέψουν τη χώρα.Που έρχονται για το τετρακοσαρι ,πεντακοσαρι, εφτακοσαρι, χιλιαρι ,ανάλογα με το ΜΜΕ που εννοείται πληρώνει ο Έλληνας φορολογούμενος.
Οπότε τι κάνεις?ορμάς σε πούλμαν που δεν ξέρεις ποιος είναι μέσα, βαφτίσεις τους πάντες τζιχαντια, αναμεταδιδεις ότι φεηκ Νιού υπάρχει για να χτίσεις το προφίλ του αιμοδιψή εισβολέα (καινούρια λέξη της μόδας αυτή) κ λύνεται το πρόβλημα.
Το μόνο πράγμα που δεδομένα είναι στημένο από τους δικούς μας ιθύνοντες εγκεφάλους είναι ο τρόπος που το αντιμετωπίζουμε οι απλοί άνθρωποι.διαιρει κ βασίλευε.Οπως ακριβώς κ με την κρίση.Ιδιωτικοι κ δημόσιοι.Κ τη φάγαμε τη μπουτσα κ οι μεν κ οι δε.
Υγ.γιαπα έχεις σκαλωσει με το πιο άκυρο ζήτημα ε?ξέρεις τι εννοούσε.Στο 2019 ζούμε.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό giapas » Τετ 20 Νοέμ 2019, 09:41

καυλαντίζω τη λεκτική υπερβολή του Sick και θα πάει το τρολ σύννεφο :D .. Βέβαια και εσένα δεν είδα να σε ξαφνιάζει καθόλου αυτή η αυθόρμητη έκφραση της σεξουαλικότητάς του....

Μπαρλοου , τα γραπτά σου είναι πολύ ευχάριστα για έναν ουδέτερο παρατηρητή . Είναι τόσο θεωρητικά που και να θες δε μπορείς να διαφωνήσεις με το κεν - σοβαρά μιλάω. Στη προκειμένη περίπτωση θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο γιατί σορυ κιόλας γράφεις γράφεις και δε καταλαβαίνω τι θες να πεις . Θα ήταν εύκολο να γράψεις 4 ( από τη θύρα 4 ) πράγματα που θα έκανες ως Ελλάδα αν ήταν στο χέρι σου ; Θα μπορέσεις να γίνεις λίγο συγκεκριμένος για να καταλάβω πως εννοείς κάποια πράγματα ; 2 γραμμές ανά πρόταση. Να δω ρε φίλε λίγο ποια είναι η θέση σου στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Γιατί με ευχές δε πάμε μπροστά , νομίζω θα συμφωνήσεις και εσύ ότι δε μπορεί να είναι θέση / πρόταση το "θέλω παγκόσμια ειρήνη και ίσες ευκαιρίες σε 5.5 δισ ανθρώπων"...
Δεν έχεις 4 , γράψε 3... Αλλά κάτι συγκεκριμένο . Για μας , για την Ελλαδίτσα , όχι για τη πουτάνα τη ζωή και το καπιταλισμό.

Πραγματικά είμαι περίεργος γιατί δε καταλαβαίνω αν διαφωνώ ή συμφωνώ μαζί σου.
giapas

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 20 Νοέμ 2019, 10:28

γιαπα για να μην κρυβομαστε.Για να μην ερχονται αλλοι προσφυγες και μεταναστες μια λυση υπαρχει.Να τους πνιγουμε.Συμφωνει κανεις με αυτο?Εγω ντρεπομαι και που το γραφω.
Αν λοιπον καταληξουμε οτι δε θα γινουμε κανιβαλοι αυτα που θα εκανα εγω ειναι α) να κυνηγησω τα fake news θεσμικα.(Κυνηγησαν τον παπαθεοδωρου για το τιποτα και τους καφρους που γραφουν ολη τη μερα μαλακιες που κατεβαινουν στο αδειο τους κεφαλι τους αφηνουν χυμα μονο κ μονο γιατι συμφερει να το συστημα να μην λειτουργουν τα κοινωνικα αντανακλαστικα.)
β)Να κανω μια τεραστια καμπανια ενημερωσης του κοσμου για να δει πραγματικους αριθμους και το προβλημα στην πραγματικη του εκταση.Σε ενα εξυπνο κρατος δε θα εχει και ιδιαιτερο κοστος μια τετοια καμπανια.
Εκει σταματανε οι δικες μου και ιδεες.ουτε πως μπορουν να συντονιστουν οι διεθνεις οργανισμοι και οι μκο ξερω ουτε πως μπορει να διαμορφωθει ενα ανθρωπινο πλαισιο προσωρινης η μη παραμονης ξερω.
Μια κοινωνια ενημερωμενη αποδεχεται το προβλημα και παλευει για την αντιμετωπιση του με λογικη και οχι με μαλακια στον εγκεφαλο.
Δε θεωρητικολογω.Απο την αρχη λεω οτι δυο λογικες υπαρχουν μονο.Η τους πνιγεις η τους αγκαλιαζεις με τα οποια προβληματα.Το να συσσωρευονται εδω και εμεις να τους βριζουμε να τους παρουσιαζουμε οπως γουσταρουμε και να τους κυνηγαμε ειναι χαρακτηριστικο του μαλακα που ψαχνει μονο εκτονωση.Ενα ηδη υπαρχον προβλημα το κανει μεγαλυτερο.
υγ.τι να με ξαφνιασει.Λογω της απαραμιλλης ομορφιας μου αυτα τα αντιμετωπιζω χρονια.Ειμαι ποθητος τι να κανω.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 20 Νοέμ 2019, 10:49

Εικόνα
"Εγώ νομίζω έχω πιο πολύ δικαίωμα να μιλήσω για τα Ανθρωπάκια, αυτά τα οποία είναι ξύλινα, βέβαια, αλλά αληθινά Ανθρωπάκια. Δηλαδή είναι τα Ανθρωπάκια του σήμερα, είναι το κατεστημένο και το ίδιο, αυτό, Ανθρωπάκι αντιδρά στο κατεστημένο. Οι άνθρωποι, τα Ανθρωπάκια που λέω, το κατεστημένο, φτάσανε σε ένα σημείο, όπου δεν παίρνει άλλο να πάνε πιο μακριά. Γίνανε ένα νούμερο και τίποτα παραπάνω"....

Γιάννης Γαΐτης, ζωγράφος, 1923-1984...
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Τετ 20 Νοέμ 2019, 11:45

Σε όσες χώρες έγινε ενσωμάτωση των μεταναστών προσφύγων όχι μόνο μειώθηκαν τα προβλήματα από παράνομες ενέργειες απελπισμενων ανθρώπων αλλά και ενισχύθηκαν τα ασφαλιστικά ταμεία. Τώρα θα μου πείτε μιλάμε για την Ελλάδα που 2 στιυς 3 Έλληνες δουλεύει μαύρα ούτως ή άλλως.

Εγώ έχω την τύχη/ατυχία (όπως το πάρει κανείς) να ζω σε χώρα του εξωτερικού. Στην πόλη μάλιστα που διαμενω οι ντόπιοι είναι λιγότεροι από τους μετανάστες. Αν μάλιστα συνυπολογισουμε και αυτούς 2ης 3ης γενιάς είναι θλιβερή μειοψηφία. Δεν μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει ρατσισμός αλλά σίγουρα δεν υπάρχει ανθρωποφαγια. Ο ρατσισμός έγκειται στο ότι η δύσκολη δουλειά θα γίνει από τον μετανάστη (εμένα τον Πακιστανο τον Ισπανό τον Ινδό) και ο Άγγλος θα κάνει τον μανατζερ :lol:

Ως μετανάστης λοιπόν δεν μπορώ να διανοηθώ να μου συμπεριφεροταν με υποδοχές και πέτρες στα Αεροδρόμια και να πίνανε τσάγια απ έξω (το σιχαίνομαι το τσάι). Και επίσης δεν δέχομαι πως άλλο εγώ άλλο ο συριος αφγανος κλπ επειδή απλά εκμεταλλευομαι μια ευρωπαϊκή συμφωνία (που μάλιστα θα πάψει να ισχύει και σε λίγο)
Quien manda aqui
Άβαταρ μέλους
buffalobill4

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 20 Νοέμ 2019, 12:13

Disruptive Innovation from Macedonia

Σίγουρα ΠΑΟΚτσής είναι ο παίχτης από το Ροδολίβος
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler