Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τετ 13 Νοέμ 2019, 14:30

Ενα μπραβο στον κυριο Σαββα Κωφιδη για τις δηλωσεις τους απεναντι στις δηλωσεις του "κυριου" Αλεξανδρη :roll:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό renegade » Τετ 13 Νοέμ 2019, 15:23

++++
Άβαταρ μέλους
renegade

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 20:05

No good ..no good!!!

Μη μου ξαναμιλήσει από δω και πέρα κάποιος για ανθρωπισμους θα τον πάρει κ θα τον σηκώσει!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΓΙΟΡΤΑΣΤΕ ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑ ΣΑΣ.
Besuch 2

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 14 Νοέμ 2019, 20:28

:?: :?:
Ο γαύρος είναι ανίκητος, λέγατε, θυμάστε; Τώρα γύρισε ο τροχός, πουτάνες τώρα σωπάστε για ν'ακούσετε τα γέλια των χαμένων που πάνω στα συντρίμμια σας χορεύουν.
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Παρ 15 Νοέμ 2019, 01:06

Πάνω στα νεύρα μου το έγραψα αλλά άποψη δεν αλλαζω, πλην του τελευταίου κομματιού γιατί δεν μου φταίει οποίος έχει άλλη άποψη, όσο μένει τουλάχιστον σε επίπεδο κόσμιο κ όχι προσωπικό.

Αναφερομουν στο βίντεο που κυκλοφόρησε που πήγαν κόσμο στην Ηλεία σε άδειο μοναστήρι που παραχώρησε η μητροπολη και διαμορφώθηκε προς φιλοξενία.
Μπήκαν και βγήκαν αμέσως φωνάζοντας "no good..no good" ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ να τους πάνε σε άλλο χώρο, κάτι που λογικά θα γίνει αφου αμέσως αποχώρησαν.
Εμφανώς δασκαλεμενοι από τα γ(αμ)ίδια των ΜΚΟ που στο συγκεκριμένο χώρο δεν έχουν έλεγχο της κατάστασης (θα τον είχε οργάνωση που υπάγεται στην εκκλησία της Ελλάδος....όχι ότι και αυτοί δεν παίζει να νοιάζονται για το μπαγιόκο), άρα και πρόσβαση στο τρελό φαγοπότι (που γνωρίζω εκ των έσω ότι γίνεται από φίλο που βρίσκεται εντός κέντρου φιλοξενειας).

Όχι φίλοι μου. ΔΕΝ είστε πρόσφυγες. Ο πρόσφυγας ψάχνει σανίδα σωτηρίας. Δέχεται την οποια βοήθεια του προσφερθεί (και από όπου του προσφερθεί) και το κάνει με δάκρυα ευγνωμοσύνης στα μάτια.

Καταλαβαίνω ότι στη Μόρια οι συνθήκες ήταν απάνθρωπες και λογικά εκεί να μην αντέχει για πολύ ανθρωπος, αλλά εσάς το μαρτύριο τελείωνε σήμερα. Μεταφέρθηκε σε ένα χώρο που θα φιλοξενούσε 50-100 άτομα και αν δεν "βολεύεσαι" εκει τότε έχεις "άλλες" παροχές στο μυαλό σου. Και εσύ...και αυτοί που σε δασκαλευουν!!

Καταλαβαίνω ότι στο Σουδάν κ το Αφγανιστάν από όπου ήταν οι συγκεκριμένοι είχαν μάθει σε άλλες ανέσεις και δεν αντεχονται τα ερημα κελιά των μοναχών σε ένα βουνό, αλλά σε αυτή την περίπτωση αν υπήρχε σοβαρό κράτος το λεοφωρειο της επιστροφής από Ηλεία θα είχε προορισμό το Ελ. Βενιζέλος!!
Δεν έχω τέτοιες ψευδαισθήσεις φυσικά όταν η ευρύτερη οικογένεια του ίδιου του πρωθυπουργού έχει 3 άτομα που εμπλέκονται χοντρά σε ΜηΚυβερνητικεςΟργανωσεις που δραστηριοποιούνται στο θέμα.
Καληνύχτα Ελλάδα.

Besuch 2

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Παρ 15 Νοέμ 2019, 07:17

Besuch 2 έγραψε:Πάνω στα νεύρα μου το έγραψα αλλά άποψη δεν αλλαζω, πλην του τελευταίου κομματιού γιατί δεν μου φταίει οποίος έχει άλλη άποψη, όσο μένει τουλάχιστον σε επίπεδο κόσμιο κ όχι προσωπικό.

Αναφερομουν στο βίντεο που κυκλοφόρησε που πήγαν κόσμο στην Ηλεία σε άδειο μοναστήρι που παραχώρησε η μητροπολη και διαμορφώθηκε προς φιλοξενία.
Μπήκαν και βγήκαν αμέσως φωνάζοντας "no good..no good" ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ να τους πάνε σε άλλο χώρο, κάτι που λογικά θα γίνει αφου αμέσως αποχώρησαν.
Εμφανώς δασκαλεμενοι από τα γ(αμ)ίδια των ΜΚΟ που στο συγκεκριμένο χώρο δεν έχουν έλεγχο της κατάστασης (θα τον είχε οργάνωση που υπάγεται στην εκκλησία της Ελλάδος....όχι ότι και αυτοί δεν παίζει να νοιάζονται για το μπαγιόκο), άρα και πρόσβαση στο τρελό φαγοπότι (που γνωρίζω εκ των έσω ότι γίνεται από φίλο που βρίσκεται εντός κέντρου φιλοξενειας).

Όχι φίλοι μου. ΔΕΝ είστε πρόσφυγες. Ο πρόσφυγας ψάχνει σανίδα σωτηρίας. Δέχεται την οποια βοήθεια του προσφερθεί (και από όπου του προσφερθεί) και το κάνει με δάκρυα ευγνωμοσύνης στα μάτια.

Καταλαβαίνω ότι στη Μόρια οι συνθήκες ήταν απάνθρωπες και λογικά εκεί να μην αντέχει για πολύ ανθρωπος, αλλά εσάς το μαρτύριο τελείωνε σήμερα. Μεταφέρθηκε σε ένα χώρο που θα φιλοξενούσε 50-100 άτομα και αν δεν "βολεύεσαι" εκει τότε έχεις "άλλες" παροχές στο μυαλό σου. Και εσύ...και αυτοί που σε δασκαλευουν!!

Καταλαβαίνω ότι στο Σουδάν κ το Αφγανιστάν από όπου ήταν οι συγκεκριμένοι είχαν μάθει σε άλλες ανέσεις και δεν αντεχονται τα ερημα κελιά των μοναχών σε ένα βουνό, αλλά σε αυτή την περίπτωση αν υπήρχε σοβαρό κράτος το λεοφωρειο της επιστροφής από Ηλεία θα είχε προορισμό το Ελ. Βενιζέλος!!
Δεν έχω τέτοιες ψευδαισθήσεις φυσικά όταν η ευρύτερη οικογένεια του ίδιου του πρωθυπουργού έχει 3 άτομα που εμπλέκονται χοντρά σε ΜηΚυβερνητικεςΟργανωσεις που δραστηριοποιούνται στο θέμα.
Καληνύχτα Ελλάδα.

Επειδή είμαι από τον τόπο ,το χωριό είναι στο νομό Αχαιας ,στην άγονη ζώνη ,στα 800 μέτρα που όταν χιονίσει δεν μπορείς να κάνεις βήμα γιατί τους έχει ξεχάσει ο Θεός.Πηγαν μάνες και παιδιά να τους βάλουν σε κελιά μοναχών ,ευτυχώς που φύγανε γιατί εκεί δεν θα μπορούσαν να βγάλουν τον χειμώνα.

panpangr77

Δημοσίευσηαπό giapas » Παρ 15 Νοέμ 2019, 08:44

Τι λες τώρα, αλήθεια τόσο ψηλά είναι ;
giapas

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Παρ 15 Νοέμ 2019, 09:36

giapas έγραψε:Τι λες τώρα, αλήθεια τόσο ψηλά είναι ;

Ειρωνίες δεν δέχομαι . Ο χώρος ήταν ακατάλληλος για να ζήσουν μάνες και μικρά παιδιά, το χωρίο δεν έχει καμιά υποδομή ,το κοντινότερο χωριό με ενα παντοπωλειο ειναι τα Τριποταμα το χωριό μου που οταν χιονισει απο τα Αγραμπελα δεν μπορείς να πας . Πήγανε να βάλουν σε 10 κελια μοναχων 50 ατομα ,ξαναλέω μανες και μικρά παιδια,.

Αν έχεις επιχειρήματα να το συζητήσουμε ,αν συνεχίσεις με ειρωνείες μίλα μόνος σου.
panpangr77

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 15 Νοέμ 2019, 09:39

Έχουμε καλύτερους χώρους να τους βάλουμε; Αν έχουμε να τους πάμε εκεί. Φοβάμαι όμως πως δεν έχουμε. Οι υποδομές για τροφή, θέρμανση κλπ μπορούν να φτιαχτούν.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Παρ 15 Νοέμ 2019, 10:31

Για να κάνω και λίγο μαύρο χιούμορ, οι μοναχοί "ζούνε ζωή και κότα" σε άλλες συζητήσεις. Τώρα για τους αλλους ήταν δύσκολες οι συνθήκες.
Κι αυτοί που ήξεραν πόσο βαρύς είναι ο χειμώνας στα 800μ στην Αχαΐα; Ξερουν από μερομήνια;; (Και είναι άραγε πιο βαρύς από το χειμώνα στη Φλώρινα;)

Πάντως στο δικό μου τόπο βάλανε κάποιους σε άδειο ξενοδοχείο στα 1200 μέτρα, σε περιοχή που αν χιονίσει ξέχνα ο δήμος να ανοίξει το δρόμο γιατί δεν ζουν πλέον μόνιμοι κάτοικοι. Μια χαρά πήγαν. Άλλωστε εκεί ελέγχει το χώρο ΜΚΟ που προφανώς απαλύνει τη μοναξιά και το αγιάζι.

Αν υπάρχει ίχνος ειρωνίας δεν πάει προς εσένα....πάει όμως προς αυτούς!

Besuch 2

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Παρ 15 Νοέμ 2019, 10:40

ΑποστόληςΑ έγραψε:Έχουμε καλύτερους χώρους να τους βάλουμε; Αν έχουμε να τους πάμε εκεί. Φοβάμαι όμως πως δεν έχουμε. Οι υποδομές για τροφή, θέρμανση κλπ μπορούν να φτιαχτούν.

Θα έπρεπε Αποστολή να είχαμε φτιάξει ανθρώπινες δομές ,τα νησιά δεν αντέχουν άλλο.Θα έπρεπε να είχαμε μοιράσει τις ευθύνες σε όλους τους Ευρωπαίους ,να μην είχαμε την ίδια ρητορική με χώρες που κλείσανε τα σύνορά τους ,θα έπρεπε συντονισμένα όλες οι πολιτικες πλευρές να τα είχαν βρει σε αυτό το ζήτημα ,χωρίς εθνικιστικές φανφάρες και τυχοδιωκτισμό. Η προηγούμενη κυβέρνηση το έκρυψε κάτω από το χαλί το πρόβλημα ,όσο η Γερμανία ζηταγε 1.500.000 εκατ περάσανε ,δεν φαινόταν το πρόβλημα ,ψιλομετεφερε και κάποιους ανθρωπουςστην ηπειρωτικη Ελλάδα ,ήρθε το καλοκαίρι οι άλλοι ήταν απροετοίμαστοι ,όλοι οι δήμαρχοι είναι μπλε ας τα βρουν μεταξύ τους. Πρέπει να φτιαχτούν ανθρώπινες δομές ,με πρόγραμμα εντάξης αυτών των ανθρώπων και να ανοίξουν τα σύνορά τους οι άλλες χώρες της Ευρώπης,όλα τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε.
panpangr77

Δημοσίευσηαπό Taseos » Παρ 15 Νοέμ 2019, 10:42

Ε κι ;μα δεν ανοιξουν τα συνορα; Να φυγουμε εμεις να μην ενοχλουμε;
Άβαταρ μέλους
Taseos

Δημοσίευσηαπό potamda » Παρ 15 Νοέμ 2019, 10:53

Γιατί η Ευρώπη ΠΡΕΠΕΙ να εντάξει αυτούς τους ανθρώπους; Φυσικά δε μιλάω για Σύριους πρόσφυγες, αλλά για Πακιστανούς, Αφγανούς, Αλγερινούς, Ιρακινούς, Μαροκινούς κλπ. Δεν το καταλαβαίνω....
Se non la ami quando perde non amarla quando vince...
Άβαταρ μέλους
potamda

Δημοσίευσηαπό giapas » Παρ 15 Νοέμ 2019, 10:58

panpagr77 το επιχείρημά σου ήταν της πλάκας , για αυτό και σου απάντησα με ειρωνεία.
Δεν έχω άλλο όπλο απέναντι στο επιχείρημα "ήταν ψηλά, δεν είχε υποδομές για αυτό έφυγαν"
Ακόμα και ένα νήπιο θα μπορούσε να σου απαντήσει , κι αυτοί ρε μεγάλε που τα κατάλαβαν αυτά που λες ; Πότε πρόλαβαν να το αξιολογήσουν ;
Αν το πας λίγο παρακάτω , ένα παιδί δημοτικού θα σου έλεγε κάτι για σχετικότητα των πραγμάτων. Κάτι που εσένα που κάθεσαι στη βολή σου σου φαίνεται "ακατάλληλο" , αλλά για κάποιον που έρχεται από τη Μόρια κι έχει κάνει 5000 χλμ από τη πατρίδα του θα έπρεπε να φαντάζει διαμονή στο Χίλτον. Κι όχι να ουρλιάζει no good no good.

Επειδή όμως ούτε νήπιο είμαι και το δημοτικό έχω κάμποσα χρόνια που το τέλειωσα , μόνο ειρωνεία έχω για την άποψη ότι είναι 800 μ υψόμετρο , χιονίζει και το κοντινότερο παντοπωλείο είναι στα 4 χλμ.

Σορυ κιόλας δηλαδή αλλά δε μπορώ για κάτι καλύτερο
giapas

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Παρ 15 Νοέμ 2019, 11:07

Besuch 2 έγραψε:Για να κάνω και λίγο μαύρο χιούμορ, οι μοναχοί "ζούνε ζωή και κότα" σε άλλες συζητήσεις. Τώρα για τους αλλους ήταν δύσκολες οι συνθήκες.
Κι αυτοί που ήξεραν πόσο βαρύς είναι ο χειμώνας στα 800μ στην Αχαΐα; Ξερουν από μερομήνια;; (Και είναι άραγε πιο βαρύς από το χειμώνα στη Φλώρινα;)

Πάντως στο δικό μου τόπο βάλανε κάποιους σε άδειο ξενοδοχείο στα 1200 μέτρα, σε περιοχή που αν χιονίσει ξέχνα ο δήμος να ανοίξει το δρόμο γιατί δεν ζουν πλέον μόνιμοι κάτοικοι. Μια χαρά πήγαν. Άλλωστε εκεί ελέγχει το χώρο ΜΚΟ που προφανώς απαλύνει τη μοναξιά και το αγιάζι.

Αν υπάρχει ίχνος ειρωνίας δεν πάει προς εσένα....πάει όμως προς αυτούς!

Από την Φλώρινα σίγουρα δεν είναι ,αλλά έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες.Πολυ πάγο και υγρασία ακόμα και μέχρι την άνοιξη .Η ζωή του μοναχού είναι διαφορετική από των άλλων ανθρώπων ,το μοναστήρι αυτό είχε πρόβλημα στατικότητας ,δεν ξέρω και εγώ από ποτέ έχει να κατοικηθεί ,πήρανε ένα δάνειο το 2007 νομιζω και προσπαθήσαμε να κάνουν μοναστικό τουρισμό.Δεν έχει προδιαγραφές για ξενοδοχείο. Όσο για τις MKO υπάρχουν ΜΚΟ που κάνουν έργο και υπάρχουν και αυτές που τα τσεπωνουν και κοροϊδεύουν.
panpangr77

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler