Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ Νοέμ 20, 2017 9:56 am

Ναι, αλλά εδώ δεν μιλάμε για ποδοσφαιρικά επεισόδια, αλλά για πολιτικά. Για να είμαι ειλικρινής, η σύζυγός μου που εργάζεται επί της Πανεπιστημίου κοντά στο Σύνταγμα, το είχε παρατηρήσει αυτό εδώ και χρόνια. Κάποιοι από αυτούς που βρίσκονταν στον πυρήνα των επεισοδίων ήταν ξένοι και μάλιστα φαινόντουσαν εκπαιδευμένοι σε τέτοιου είδους καταστάσεις. Ο εστί μεθερμηνευόμενον, ότι τίποτε δεν γίνεται τυχαία στην Ελλάδα που τα συμφέροντα των άλλων, ισχυρών χωρών είναι να την έχουν υπό.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό Ksenitemenos4 » Δευτ Νοέμ 20, 2017 10:30 am

δεν χρειαζεται να βλεπουμε παντου παγκοσμιες συνωμοσίες εναντιον μας
Ksenitemenos4

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ Νοέμ 20, 2017 11:23 am

Δεν χρειάζεται όμως και να περνάν απαρατήρητα τέτοια φαινόμενα, σαν αυτά που αναφέρει ο Αποστόλης...
Οι καιροί είναι, τόσο χαλεποί, όσο και πονηροί κι εμείς οφείλουμε να μαστε προσεκτικοί, αν όχι υποψιασμένοι!!!
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ Νοέμ 20, 2017 5:47 pm

Το πήρατε χαμπάρι ότι έχουμε την Φώφη ως πρόεδρο του νέου κεντροαριστερού κόμματος που ακόμη δεν υπάρχει; Μπορεί να μην υπάρχει το κόμμα υπάρχει όμως η πρόεδρος.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό Ale » Δευτ Νοέμ 20, 2017 6:26 pm

Κόμμα-αυτοφωράκια πρώτη φορά βλέπω.
Μαζεμένη όλη η μούργα, μόνο και μόνο για να μην χάσουν κουτάλα και ασυλία.
Αν πάρουν έστω και μία (1) έδρα στις επόμενες παραλογές, θα είναι έγκλημα κατά της Ελλάδος.
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό apple64 » Δευτ Νοέμ 20, 2017 6:27 pm

Ksenitemenos4 έγραψε:δεν χρειαζεται να βλεπουμε παντου παγκοσμιες συνωμοσίες εναντιον μας

Εάν βγάλεις την συνωμοσιολογία από το μυαλό του Έλληνα φοβάμαι πως το κενό θα είναι μεγάλο.
apple64

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ Νοέμ 20, 2017 6:28 pm

Αλέξιε έχω την αίσθηση ότι δεν έχει αντιληφθεί το σοσιαλιστικό ιδεώδες του νέου κόμματος.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό Ale » Δευτ Νοέμ 20, 2017 6:33 pm

Φώφη > Ούλοφ Πάλμε
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ Νοέμ 20, 2017 6:43 pm

Δεν νομίζω ότι ο Ούλοφ μπορεί καν να συγκριθεί με τις καρικατούρες της Ελλάδος.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό berry » Δευτ Νοέμ 20, 2017 9:10 pm

Φωφη προεδρος του...παλιου πασοκ με καινουριο αφμ με διαγεγραμμενα τα δανεια του . Αυτο πως ακουγεται; σαν ποδοσφαιρικη ανωνυμη εταιρια ας πουμε; το αφμ του πασοκ εσβησε μαζι με ολα του τα χρεη....τα οικονομικα γιατι τα ποκιτικα του χρεη υπαρχουν.
Δευτερον. Ελβετια θυμαστε επεισοδια με μεταφερομενους απο το εξωτερικο αναρχικους..; οπου γινονται συνοδοι κορυφης κλπ κλπ οι αναρχικοι ανα την ευρωπη κανουν γυρες. Που ειναι φυσικα στνδεδεμενοι με τις ομαδες
...γιατι απο παιδια μας παλαβωσε η ασπρομαυρη στολη! ΠΑΟΚ ΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ ΠΑΟΚ ΛΕ ΟΛΕ ΠΑΟΚ ΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ
berry

Δημοσίευσηαπό trouman » Τετ Νοέμ 22, 2017 5:23 pm

Περί της ιστορίας της δικαιοσύνης και της Θεσσαλονίκης, μου θύμισε διάφορα..
«Μανούλα μου γλυκιά, είμαι αθώος», ψέλλισε με δεμένα τα μάτια, δευτερόλεπτα προτού οι κάνες εκπυρσοκροτήσουν. Η υποχρέωση της Δικαιοσύνης είχε βγει.

Ο «Δράκος του Σέιχ Σου» είχε πληρώσει για τα ειδεχθή εγκλήματά του και μάλιστα στον τόπο που συνδέθηκε με τον ατιμωτικό «τίτλο» του. Μια ομιχλώδη αυγή του Φεβρουαρίου του 1968, στο δάσος του Σέιχ Σου, όπου πραγματοποιούνταν οι εκτελέσεις, ο Αριστείδης Παγκρατίδης άφησε την τελευταία πνοή του.

Ένας από τους ελάχιστους παρόντες στο γεγονός ήταν ο εμβληματικός φωτορεπόρτερ Γιάννης Κυριακίδης. «Αμέσως μετά την εκτέλεση ένας γέροντας έπεσε στην αγκαλιά μου με λυγμούς και μου είπε: “τον εξομολογούσα από τις 5:00 το πουρνό, του έλεγα σε λίγο θα φύγεις, πες μου την αλήθεια. Kι εκείνος δεν έπαψε να επιμένει: «Πούλησα το κορμί μου για ένα κομμάτι ψωμί αλλά δεν σκότωσα!»».

Η υπόθεση του «Δράκου» Παγκρατίδη έχει μεταφερθεί στον κινηματογράφο, έγινε τραγούδι, ποίηση, ενώ μέχρι και πρόσφατα γράφτηκαν τέσσερα θεατρικά έργα και ένα μυθιστόρημα. Γιατί τέτοια πρεμούρα για έναν αποτρόπαιο κατά συρροή δολοφόνο; Διότι η λαϊκή συνείδηση δεν πείστηκε ποτέ ότι εκείνο το χάραμα στήθηκε στο απόσπασμα ο πραγματικός «Δράκος του Σέιχ Σου».

Στα τέλη της δεκαετίας του ’50 η Θεσσαλονίκη θαρρείς ότι είχε ανάγκη από έναν δολοφόνο κατά συρροή. Προσπαθώντας να αποτινάξει από πάνω της τον μετεμφυλιακό ζόφο, ήταν μία πόλη με νεκρωμένα κοινωνικά αντανακλαστικά, που υπέμενε παρακρατικούς και λούμπεν στοιχεία να διαβρώνουν τη δημόσια διοίκηση και τις τοπικές διωκτικές αρχές.

Στις 21 Φεβρουαρίου 1959 η εφημερίδα «Μακεδονία» τυπώνει στο πρωτοσέλιδό της μία φοβερή είδηση: «Οι «άγνωστοι» εις το Σέιχ Σου εθρυμμάτισαν τα κεφάλια ενός ζεύγους ερωτευμένων – Άγνωστοι παραμένουν οι δράσται και τα ελατήρια».

Ο λεβητοποιός Αθανάσιος Παναγιώτου, 30 ετών, και η συνομήλικη ερωμένη του Ελεονώρα Βλάχου, εντοπίστηκαν να ψυχορραγούν στο δάσος. Τα ρούχα της γυναίκας ήταν σκισμένα. Οι δύο τους ήταν βαριά τραυματισμένοι, όμως σώθηκαν γιατί η φοβερή παγωνιά διέκοψε την αιμορραγία τους.

Δεν ήταν η πρώτη ανεξιχνίαστη επίθεση στο Σέιχ Σου. Τον Μάρτιο του 1957 άγνωστος προσπάθησε να βιάσει καθηγήτρια του Αμερικάνικου Κολεγίου. Τον Οκτώβριο του 1958 σύζυγος στρατιωτικού με τον σοφέρ εραστή της δέχθηκαν επίθεση με πέτρα, το ίδιο και ένα νεαρό ζευγάρι έναν μήνα αργότερα στην ίδια απόμερη δασική περιοχή.

Ο διοικητής της αστυνομίας Θεσσαλονίκης Νίκος Μουσχουντής, κουμπάρος του Βασίλη Τσιτσάνη και γνωστός «κουμουνιστοφάγος» ανησυχεί και οργώνει ο ίδιος με τζιπ την περιοχή κάθε βράδυ απ’ άκρου εις άκρον.

Λιγότερο από ένα μήνα μετά, στις 6 Μαρτίου βρίσκονται στην περιοχή της Μίκρας δολοφονημένοι ο ίλαρχος Κωνσταντίνος Ραΐσης, 31 χρόνων και η παράνομη ερωμένη του, Ευδοξία Παλιογιάννη. Η εφημερίδα «Μακεδονία» αναφέρει ότι ενώ η γυναίκα ψυχορραγούσε «εβιάζετο υπό των κακούργων, ο δε ίλαρχος επάλαισεν απεγνωσμένα με τους στυγερούς

η συνέχεια εδώ για να μην κουράζει http://menshouse.gr/istories/66941/o-dr ... a-zi-akoma
trouman

Δημοσίευσηαπό back in black » Παρ Νοέμ 24, 2017 3:12 pm

Τι γίνεται ρε παιδιά; Το έχουμε χάσει τελείως;
The game is about glory
Άβαταρ μέλους
back in black

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ Νοέμ 24, 2017 3:42 pm

Μα τελείως!!!

Γ@@ώ τις αμερικανιές μου γ@@ώ!
Never judge a book by its cover
Άβαταρ μέλους
tolis01

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ Νοέμ 24, 2017 5:31 pm

Θεωρώ ότι "δεν το έχουμε χάσει τελείως" αλλά "μας το πήραν" και με μέθοδο μάλιστα και εξηγούμαι άμεσα...

Τέτοιες προβατοειδείς συμπεριφορές λαού-όχλου, οφείλονται στην έλλειψη παιδείας και στην προπαγάνδα της καθημερινότητας...Κάτι που, στην πρώτη περίπτωση έγινε με σχέδιο, αρχής γενομένης απ τα μέσα της δεκαετίας του '80 και την, λίγο μεταγενέστερη, μετάλλαξη των εκπαιδευτικών του τόπου σε κλασικούς Έλληνες δημοσίους υπαλλήλους και στην δεύτερη περίπτωση, έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο τα μέσα μαζικής αποχαύνωσης (ΜΜΕ και ΜΜΔ), τα οποία (εντέλονται να) αυξάνουν την προπαγάνδα, το μεγαλύτερο όπλο του κεφαλαίου παλαιώθεν!!!!

"Black Friday" σου λένε όλα τα γ@μοκάναλα κι όλα τα sites εδώ και πόσο καιρό κι εσύ τρέχεις να προλάβεις: Η φτώχεια είναι εκείνο το όπλο που δολοφονεί το μυαλό του ανθρώπου!

Το είπε ένας σοφός, με την έννοια όμως ότι ο φτωχός δουλεύει για να επιβιώσει, μην έχοντας χρόνο για παιδεία!!!

Υ.Γ. Άραγε πόσες χιλιάδες είναι οι σημερινοί παραπλανημένοι, που πήγαν κι αγόρασαν "τζάμπα" σε χθεσινή τιμή?
Π.αλεύω ασταμάτηταΑ.ντιστέκομαι στην αδικίαΟ.νειρεύομαι με υπομονήΚ.ατακτώ πάντα τίμια
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!!!
Σήφη,"οπαδέ του Π.Α.Ο.Κ.", έφυγες νωρίς στις 16/2/2016...σε τιμάω αδερφέ μου, καλή αντάμωση!!!!
Άβαταρ μέλους
goran 64

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ Νοέμ 24, 2017 5:49 pm

:lol: :lol: καποιοι πηγαν λεει απ τις 5 το πρωι.99% πιτσιρικια ηταν. Κι εγω :mrgreen:
Καληνυχτα ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 0 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler