Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Δευτ Ιουν 19, 2017 11:16 pm

sic-4 έγραψε:
αν μιλας για την νομικη, να με συμπαθας, δεν τη θεωρω επιστημη... :mrgreen:

για την ιατρικη μιλαω.ποια νομικη.μου εχει βγει το ονομα.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ Ιουν 19, 2017 11:39 pm

PAOK_Antarctica έγραψε:Θα του πουν είμαστε οι γονείς σου.
Και θα τους αγαπήσει εξίσου πολύ αν το μεγαλώσουν σωστά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Και όταν το παιδί θα θέλει να πιάσει το στήθος της νέας μαμάς του ως στερητικό σύνδρομο του ότι δεν βύζαξε ποτέ, ή ελάχιστα, τι θα του δώσουν;
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό simba » Δευτ Ιουν 19, 2017 11:44 pm

Θα βυζαινει μπιμπερο..

Ισα ισα, δε θα γίνει βυζακιας το παιδι οταν μεγαλωσει :mrgreen:
Καλυτερα, γτ δε θολωνει και η κριση του στα γκομενικα μολις δει καλο βυζι :lol:
Άβαταρ μέλους
simba

Δημοσίευσηαπό The_Stalker » Τρί Ιουν 20, 2017 12:03 am

Κανένας δεν θα διαφωνήσει με το αντιμετωπίζονται ισότιμα όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως φύλου. Κανένας δεν θα διαφωνήσει ότι έχει κάθε δικαίωμα να αφήσει κάποιος την περιουσία του στο σύντροφό του, χωρίς να μπλεχτεί αυτός σε νομικές διεκδικήσεις από την οικογένεια του συντρόφου του, η οποία οικογένεια τις περισσότερες φορές τον είχε φτύσει λόγω των επιλογών του.

Η υιοθεσία όμως είναι κάτι άλλο. Δεν αφορά μόνο ένα άτομο ή ένα ζευγάρι, αφορά κι ένα παιδί και δεν θεωρώ ότι μπορεί να καταχτεί στα "δικαιώματα" των GLT (gay - lesbian - trans). Εξάλλου κανείς δεν εμποδίζει και δεν μπορεί να εμποδίσει ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι να αποκτήσει παιδί με δότη σπέρματος ή παρένθετη μητέρα. Το θέμα τους είναι αλλού. Το θέμα τους είναι ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ το ομοφυλόφιλο ζεύγος ως "οικογένεια" κι αυτό ως επίσημη κρατική πρακτική και όχι η υιοθεσία αυτή καθεαυτή.
Το περί ορφανοτροφείου είναι έωλο. Δεν συγκρίνεται ορφανοτροφείο με GLT ζευγάρι, συγκρίνεται ανδρόγυνο με GLT ζευγάρι.

Ο καθενας στο κρεββάτι του κάνει ότι γουστάρει (εννοείται με τη συναίνεση του έτερου μέλους) κι έχει το δικαίωμα να μην αντιμετωπίζεται ρατσιστικά και να μην του επιβάλλουν οι υπόλοιποι αυτό που θεωρούν ορθό ή "φυσικό". Ωστόσο το αυτό ισχύει και για τος GLT. Είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ να προσπαθούν να με πείσουν ότι η δική τους οπτική γωνία είναι η σωστή. Είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ να θέλουν να δεχτώ ότι το φύλο είναι κοινωνική σύμβαση και όχι αποτέλεσμα φυσικής διεργασίας. Δυστυχώς το θέμα (για τους μαχητικούς στιλ βαλιανάτου) είναι να επιβάλλουν την ομοφυλοφιλία ως γενικώς αποδεκτή σεξουαλική πρακτική ή/και να καταλήξουν σε μια άφυλη κοινωνία γιατί μόνο έτσι θεωρούν ότι μπορεί να υπάρχει πραγματική ισότητα.
Αυτά δεν είναι του αέρα, είναι από κουβέντες με γνωστούς και φίλους, gay ή αμφί.

Αυτό που με ενοχλεί, είναι ότι όποτε προβάλλονται αντιρρήσεις (και όχι από νεοναζί και παρόμοια φρούτα, από οποιονδήποτε σκεπτόμενο άνθρωπο που διαφωνεί), κολλάει αμέσως ο χαρακτηρισμός "ομοφοβικός" και επεμβαίνει ο μηχανισμός του "πολιτικώς ορθού", κάτι που πραγματικά έχω σιχαθεί.
Ποτέ ξανά φαντάσματα του παρελθόντος στον ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
The_Stalker

Δημοσίευσηαπό hasio_john » Τρί Ιουν 20, 2017 12:14 am

Μαυρο Χιονι έγραψε:..... και να προχωρήσουμε μπροστά. ΠΑΟΚ είσαι!

ΟΛΑ ΚΑΛΑ αδερφέ. Εννοείτε προχωράμε μπροστά ΟΛΟΙ μαζί και τα καλύτερα έρχονται. :pano:
Άβαταρ μέλους
hasio_john

Δημοσίευσηαπό simba » Τρί Ιουν 20, 2017 12:24 am

Είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ να θέλουν να δεχτώ ότι το φύλο είναι κοινωνική σύμβαση και όχι αποτέλεσμα φυσικής διεργασίας.

Στοκερ, αν το καταλαβα καλα αυτο (εννοεις οτι ειναι pro του gender fluidity που εθιξα πριν και μιας άφυλης "ισοτιμης" κοινωνίας που λες παρακατω? ),δε νομίζω οτι η φιλοσοφια αυτη ανήκει στην πλειοψηφια..
εκτος αν εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πράγματα..
Άβαταρ μέλους
simba

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τρί Ιουν 20, 2017 12:36 am

το αν ενα παιδι μπορει να μεγαλωσει φυσιολογικα μεσα σε μια ομοφυλη οικογενεια το ερευνα η επιστημη κ ακομα δεδομενη κ παγια εικονα δεν υπαρχει.υπαρχουν σιγουρα αρκετες θετικες προς τις αιτιασεις τους φωνες οπως κ αρκετες επιφυλακτικες.υπαρχουν κοινωνιες/κοινοτητες οπου τετοιες καταστασεις ειναι διαδεδομενες και ο κοινωνικος περιγυρος εχει ευρυτερα ορια ανοχης,οποτε ειναι κ πιο καταλληλα περιβαλλοντα για να μελετηθει το ζητημα.
το γεγονος οτι εμεις ακομα καθομαστε κ το συζηταμε καθιστα αυταποδεικτο οτι το θεμα ειναι υπαρκτο.κ γι αυτο κ οι ανθρωποι αυτοι διαδηλωνουν.κ θα το κανουν οσο πιο εκκωφαντικα κ προκλητικα γινεται για να κρατουν αυτον το διαλογο ζωντανο.οι ακραιες φωνες,οι μετριοπαθεις φωνες,οι θετικες φωνες ειναι ακριβως αυτο που επιδιωκουν για να μπορει να γινει μια σφυγμομετρηση της κοινωνιας σε τακτα χρονικα διαστηματα.
το αν θα πρεπει να υιοθετουν παιδια εγω δεν μπορω να το κρινω.αρνητικος δεν ειμαι εφ'οσον η επιστημη φτασει στο συμπερασμα οτι κατι τετοιο ειναι αξισου δοκιμο.αν παλι φτασει σε αντιθετο συμπερασμα θα αναθεωρησω.το μειζον ειναι το παιδι και ο διαλογος πρεπει να περιστρεφεται γυρω απο αυτο.οχι γυρω απο τα δικαιωματα.θεωρω πως πρεπει ολοι να εχουν τα ιδια δικαιωματα.προκειται ομως για μια σχετικα καινουρια κατασταση και πρεπει να δοκιμαστει.κ επιστημονικα κ κοινωνικα.στην ελλαδα προς το παρον το περιβαλλον ειναι πολυ εχθρικο ακομα κ για τη συμβιωση τους.ποσο μαλλον για την υιοθεσια.θεωρω πως στην παρουσα φαση μεγαλυτερο προβλημα θα δημιουργουσε η κοινωνια στο παιδι παρα η ομοφυλη οικογενεια.
υγ.θεωρω επισης δεδομενο στο μυαλο μου πως μια ομοφυλη οικογενεια μπορει να δωσει σε ενα παιδι την αγαπη κ τα εφοδια που μπορει να δωσει κ μια ετεροφυλη.
Τελευταία επεξεργασία από barlow4 και Τρί Ιουν 20, 2017 12:42 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό Ksenitemenos4 » Τρί Ιουν 20, 2017 12:40 am

ΑποστόληςΑ έγραψε:Για ποια αγάπη μιλάμε; Έχει δει παιδάκια ορφανά να έρχονται να σε αγκαλιάζουν φωνάζοντάς σε μπαμπά; Να εκλιπαρούν να έρθει μια μαμά και ένας μπαμπάς να τους δώσουν την αγάπη που τους πρέπει; Τα έχω βιώσει και το σοκ που δέχτηκα ήταν τρομερό. Τι θα πεις στο παιδάκι; Ποια είναι η μητέρα του και ποιος ο πατέρας του;

σορρυ αλλα υπαρχει αντιφαση εδω...δηλαδη σε αυτα τα παιδακια που εκλιπαρουν για αγαπη και στοργη, το προβλημα ειναι αν θα βρεθει καποιος ποτε να τους τη δωσει, η αν θα ειναι δυο αντρες η μια γυναικα και ενας αντρας?

και εγω καποιες ενστασεις στο ολο θεμα, το οποιο ειναι εξαιρετικα πολυπλοκο, αλλα νομιζω οτι οι εναλλακτικες ειναι κατα πολυ χειροτερες. τωρα βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να θελουν ενα παιδι μεσω παρενθετης μητερας...εκει εχω προσωπικα πιο πολλες ενστασεις πχ...
Ksenitemenos4

Δημοσίευσηαπό The_Stalker » Τρί Ιουν 20, 2017 12:45 am

simba
Να πω την αλήθεια τον όρο gender fluidity δεν τον ήξερα.
Ο ισχυρισμός είναι ότι οι κοινωνικές συνθήκες καθορίζουν το φύλο σου. Πχ τα παιδιά γενιούνται "παιδιά" κι άμα έχουν πουλάκι τους δίνεις να παίζουν με στρατιωτάκια και γίνονται αγοράκια κ.ο.κ.
Η πλειοψηφία που λες όχι, οι μαχητικοί όπως τους χαρακτηρίζω είναι υπέρ και το υποστηρίζουν με ταινίες και παρουσιάσεις.
Ποτέ ξανά φαντάσματα του παρελθόντος στον ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
The_Stalker

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τρί Ιουν 20, 2017 12:51 am

Σεξιστης Δεν είναι αυτός που δέχεται την διαφορετικότητα των φύλων αλλά αυτός που δε δέχεται την ισότητα των φύλων. Έχει διαφορά.

Μπαμπάς δεν είναι αυτός που το γέννησε αλλά αυτός που το μεγάλωσε. Όπως και γονέας. Κανένα άλλο όρο να μην ψάξουν. Δηλαδή όσοι υιοθετούν επίσης να μην λέγονται γονείς, γιατί τεχνικά δε το γέννησαν και άρα εγώ διαφωνώ με τον όρο αυτόν

Αυτό με το γάμο και τις νυφουλες (sexism alert!) Δε το κατάλαβα. Γάμος είναι η ένωση με έναν άλλο άνθρωπο που αγαπάς για την υπόλοιπη ζωή σου. Γιατί το πώς θα ενωθείς με έναν άνθρωπο να καθορίζεται από το φύλο; Τραγικός περιορισμός του κράτους κατ'εμέ

Αποστόλη, ένα παιδί ορφανό από μητέρα τι κάνει όταν θέλει...βυζιά; Βάζει γκρέιπφρουτ ο πατέρας, παίρνουν καμία...φουσκωτη μητέρα η πληρώνει κάποια να την παίξει για μια μέρα; Σοβαρά ρωτάω.
Τα παιδάκια στο ορφανοτροφείο τι κάνουν; Πιάνουν των υπευθύνων;

Σιμπα η πλειοψηφία σίγουρα δε σκέφτεται έτσι, κανένας ομοφυλόφιλος φίλος μου δε σκέφτεται έτσι και έχω αρκετούς..
ΑποστόληςΑ έγραψε:Υιοθετείστε πρώτα ένα παιδί, αγαπήστε το και μετά γράψτε ότι μπορούν να το υιοθετήσουν εξ ίσου καλά δύο.

ΣΒΉΣΤΗΚΕ

Σβήστηκαν οι χαρακτηρισμοί
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos

Δημοσίευσηαπό simba » Τρί Ιουν 20, 2017 1:18 am

barlow4 έγραψε:κ θα το κανουν οσο πιο εκκωφαντικα κ προκλητικα γινεται για να κρατουν αυτον το διαλογο ζωντανο.
οι ακραιες φωνες,οι μετριοπαθεις φωνες,οι θετικες φωνες ειναι ακριβως αυτο που επιδιωκουν για να μπορει να γινει μια σφυγμομετρηση της κοινωνιας σε τακτα χρονικα διαστηματα.

Διαφωνω..αν καταφέρνουν κατι με την προκλητικότητα, ειναι το ακριβως αντιθετο, "αμαυρωνει" την προσπαθεια τους και εντείνει το χασμα..
Το θεμα τους δε θα'πρεπε ναναι μόνο να κρατηθεί ζωντανος ο διάλογος, αλλα να γινει και πιο ουσιαστικός.

Stalker έγραψε:Δεν συγκρίνεται ορφανοτροφείο με GLT ζευγάρι, συγκρίνεται ανδρόγυνο με GLT ζευγάρι.

προφανως ισχυει και το 1ο ρε συ, δεν εχουμε φτασει δα κ στο σημειο να λεμε οτι στερουνται ανδρογυνα λογω ομοφυλόφιλων..

Επισης υπαρχουν και αλλες συγκρίσεις που μπορούν να γινουν.
πχ ακατάλληλα ανδρογυνα (κακομεταχειριση, επιδοματοθηρια κλπ) που λογω ελλειψης εναλλακτικών καταφέρνουν κ υιοθετουν

Ο ισχυρισμός είναι ότι οι κοινωνικές συνθήκες καθορίζουν το φύλο σου. Πχ τα παιδιά γενιούνται "παιδιά" κι άμα έχουν πουλάκι τους δίνεις να παίζουν με στρατιωτάκια και γίνονται αγοράκια κ.ο.κ.
Η πλειοψηφία που λες όχι, οι μαχητικοί όπως τους χαρακτηρίζω είναι υπέρ και το υποστηρίζουν με ταινίες και παρουσιάσεις.

καταλαβα....γμσε τα, εχει επεκταθει φαινεται η μλκια αυτη...

Εν τω μεταξυ, αυτο δεν ενισχύει το επιχειρημα-ανησυχια οτι (τα τελευταία χρονια, με τις επιρροες, τη βιομηχανια προτυπων και τους impressionable νεους ) η ομοφυλοφιλία ολοενα κ περισσοτερο παίρνει διαστασεις κοινωνικής προτιμησης, και γινεται φαινόμενο "μοδας" και οχι φυσικής διεργασιας (που ειναι απολύτως αποδεκτο) οπως λες?
Και ευλογα, εγειρει αντιδρασεις στο θεμα της υιοθεσιας, αν ειναι να μεγαλωσουν ετσι τα παιδια τους, γαμωντας τους τα μυαλα..ασε που ετσι "ζημειωνουν" και τους "πραγματικους" (κατ'εμε) γκει.

Υ.Γ. Πετρο, καλο αυτο με τα βυζια :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
simba

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τρί Ιουν 20, 2017 1:28 am

σιμπα αυτη τη στιγμη κανουμε ουσιαστικο διαλογο εμεις οι δυο που δεν εχουμε σχεση με την κοινοτητα τους.
αυτοι θεωρουν οτι δεν αμαυρωνει την προσπαθεια τους κ εγω συμφωνω.οσο η ταση ειναι αυτοι οι ανθρωποι να γινονται πιο αποδεκτοι ως ισοτιμοι απεναντι στην κοινωνια κ το νομο τοσο οι ακραιες φωνες απομονωνονται μπροστα στις γραφικες πορειες τους.δε θα μπορουσε κατι τετοιο να γινει πριν 50-60 χρονια.αυτο αποδεικνυει μια κοινωνικη μεταστροφη που ευνοει επιθετικη επικοινωνια απο πλευρας τους.
μια κοσμια διαδηλωση θα περνουσε απαρατηρητη στις μερες μας.αντιθετα το καρναβαλι που στηνουν ειναι που δινει την αφορμη για συζητηση γυρω απο τα οποια αιτηματα τους.οχι τα ιδια τα αιτηματα.
υγ.ρε σιμπα ποια μοδα θα μας τρελανεις.θα πεσεις στα 4 για μοδα?δε γινεται να λεγονται αυτα.αν δεν το εχεις μεσα σου ρε τσακαλε δεν γινονται αυτα.μη θεωρητικολογεις γυρω απο αυτα τα αστεια επιχειρηματα.αυτα και εξ ιδιων μπορουμε να τα κρινουμε.δε γινονται αυτα.
νομιζεις εμενα μου αρεσει το θεαμα να βλεπω δυο αντρες να φιλιουνται?αποκρουστικο μου φαινεται.αλλα καλυτερα να φαω σκατα παρα να τους φορτωνω κομπλεξ με βαση την υποκειμενικη αισθητικη μου.μην τρελαθουμε.αν φιλαω εγω το κοριτσι μου στο δρομο πρεπει να μπορουν κ ολοι οι υπολοιποι.
αν μπορω εγω να χαραξω κοινη πορεια με το κοριτσι μου χωρις παρεμβασεις απο τις οικογενειες πρεπει να μπορουν ολοι.
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό simba » Τρί Ιουν 20, 2017 2:25 am

Γίνεται ουσιαστικος διαλογος αναμεσα σε λογικους (λεμε τωρα) ανθρώπους, με αφορμη τις αντιδράσεις που υπάρχουν..Θα μου πεις ετσι μπορει και να αρθουν καποια κολληματα απ'οσους εχουν παρωπιδες, αλλα μ'αυτο το πλαισιο, ειναι εξαιρετικα δυσκολο και γινεται μια τρυπα στο νερο.

Αν δεν υπηρχε ομως τοσο το στοιχειο της προκλησης, του γκροτεσκ, πιστευω οτι θα υπηρχαν πολυ λιγοτερες αντιδρασεις (περα απ'τα παραδοσιακα κολληματα καποιων φανατικων) και ο ουσιαστικος διαλογος θα γενικευοταν και θα γινοταν με γονιμο τροπο, προς την κατευθυνση της κοινωνικης ευαισθητοποιησης (οχι απλα για να μην επικρατησουν οι ακραιες αντιδρασεις).
Προσωπικα πιστευω οτι ετσι υποβαθμιζουν τα επιχειρηματα τους και κανουν ακομα και τους ντεμι να αντιδρουν καπως (ειδικα τους λιγο μεγαλυτερους, που λογω ελλειψης παραστασεων, ταυτιζουν αυτα βλεπουν με ολους).
Ισα ισα, αφου εχει γινει μια κοινωνικη μεταστροφη και υπαρχουν οι προυποθεσεις για γονιμη συζητηση, δε χρειαζεται πλεον αυτη η επιθετικοτητα.

πχ θες να κανεις μια διαδηλωση για να αρθει η απαγορευση των μετακινησεων οπαδων. θα πας με τα φουλ φεις και τα "εμεις θα ξαναφερουμε στα γηπεδα τη βια", να πετυχεις τι? να ευαισθητοποιησεις ποιους?

Οσο για το αλλο που λες στο υγ, κανεις μεγαλο λαθος αδερφε.
οι "της μοδος" (αν κ το κυριο ποιντ ηταν αυτο της κοινωνικης προτιμησης που διατεινονται οι ιδιοι) δε θα πεσουν στα 4, αλλα θα'ναι μπαι, θα'ναι ενεργητικοι, θαναι απλα γυναικωτοι, θαναι οπως ξυπνησαν, θαναι και γω δεν ξερω τι..

Εννοειται οτι πρεπει να το'χεις μεσα σου (pun? :mrgreen: ), αλλα υπαρχουν χιλιαδες νεοι τα τελευταια χρονια που ισως να το ειχαν σε ελαχιστο βαθμο, αλλα με τις επιθετικες επιρροες της φανταχτερης βιομηχανιας προτυπων, λογω του ευπλαστου του χαρακτηρα τους και του μιμητισμου, (ή καποιοι quirky που θελουν να ξεχωριζουν ή καποιοι αδυναμοι που θελουν να ανηκουν καπου), το υιοθετουν με τρομερη ευκολια (σταδιακα).

Μην το απορριπτεις τοσο ευκολα (δεν εχω κανα κομπλεξ να προσπαθησω να εκλογικεσω το αποκρουστικο του αλλου)

barlow4 έγραψε:σιμπα αυτη τη στιγμη κανουμε ουσιαστικο διαλογο εμεις οι δυο που δεν εχουμε σχεση με την κοινοτητα τους.

barlow έγραψε:τα εχουμε ξεπερασει αυτα εμεις οι τρανσεξουαλ πατριωτισσες λεσβιες

ελα τωραααααααααα.. :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από simba και Τρί Ιουν 20, 2017 2:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
simba

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Τρί Ιουν 20, 2017 2:33 am

The_Stalker έγραψε:simba

Δεν ειναι μονο οι μαχητικοι και μονο ταινιες και παρουσιασεις. Προσφατα διαβασα αρθρο πως στη Νορβηγια εφαρμοζεται στην εκπαιδευση αυτο το σκεπτικο και μαλιστα εχει δοθει και ονομασια στο εγχειρημα (δεν θυμαμαι τη λεξη). Δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ηταν το αρθρο αλλα ειχε φωτογραφιες απο διαδηλωσεις διαφωνουντων γονεων οι οποιοι δηλωναν πως τα παιδια τους υποχρεωνονται να παιζουν πχ με κουζινικα και αντιστροφα, ακομα και αν δεν το επιθυμουν. Δεν ενθαρρυνονται απλως, υποχρεωνονται.

simba έγραψε:Το μονο θεματακι που υπαρχει (περα απ'την ανησυχια που σημειωσα πιο πριν) ειναι η απουσια ανδρικού ή γυναικειου προτυπου (που μπορεί να προκαλεσει συγχυση στο παιδι), οπως γινεται στις μονογονεϊκές οικογενειες.

simba, δεν ειναι απλα η απουσια του ενος προτυπου. Προκειται για αντικατασταση του κατι που προκαλει ακομα περισσοτερη συγχυση που δεν ξερω κατα ποσο μπορει να διαχειριστει ενα παιδι.

και τελος...
simba έγραψε:Καλυτερα, γτ δε θολωνει και η κριση του στα γκομενικα μολις δει καλο βυζι :lol:

Ρε αμα δεν θολωνει η κριση του μολις δει καλο βυζι κατι δεν παει καλα... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
sic-4

Δημοσίευσηαπό simba » Τρί Ιουν 20, 2017 2:39 am

sic-4 έγραψε:
simba έγραψε:Καλυτερα, γτ δε θολωνει και η κριση του στα γκομενικα μολις δει καλο βυζι :lol:

Ρε αμα δεν θολωνει η κριση του μολις δει καλο βυζι κατι δεν παει καλα... :mrgreen:

Εννοω σε σημειο να επιλεγεις ψιλομπαζο, ριχνοντας τα ποιοτικα σου στανταρτς, απ'τη θεα των βυζιων :lol: :lol:

Ασε, μεγαλο struggle στην εφηβεια :mrgreen:

Υ.Γ. δεν εχεις αδικο μ'αυτο που λες περι αντικαταστασης..αν και πλεον, τα παιδια ωριμαζουν πιο γρηγορα και εχουν μεγαλυτερη συναισθηση.
γενικα ειμαι υπερ του να υιοθετουν παιδια λιγο μεγαλυτερης ηλικιας, αλλα κ αυτο ειναι λιγο καπως :?
Άβαταρ μέλους
simba

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler