Pc support

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τετ 24 Αύγ 2016, 23:22

Το tapatalk ειλικρινα πρεπει να εχει κυριολεκτικα πιθηκους για προγραμματιστες, η μεταφραση ειναι το λιγοτερο

Ρυθμισεις > Unread Handling > Post Jumping > Μεταπηδηση σε 1ο μη αναγνωσμενο

Ομως να ξερεις οτι ωρες ωρες buggarei απο μονο του και σε πηγαινει στο προηγουμενο απο το 1ο (το τελευταιο δλδ που ειχες διαβασει)

Α και εχουμε ξεχωριστο θεμα για τα σμαρτφονια :mrgreen:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11451
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 25 Αύγ 2016, 07:17

Έχω πρόβλημα με το USB stick μου. Ξαφνικά το βάζω στην υποδοχή, αλλά ο Η/Υ δεν το βλέπει, ή το βλέπει μερικώς (στον υπολογιστή της δουλειάς μου βγάζει προειδοποίηση ότι αυτή η συσκευή αποθήκευσης USB μπορεί να λειτουργήσει ταχύτερα, αλλά δεν εμφανίζεται το usb στην εξερεύνηση, οπότε δεν μπορώ να διαχειριστώ τα αρχεία). Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε η σκόνη του Η/Υ, αλλά χθες μου το έκανε και στο laptop, στο σπίτι. Καμιά ιδέα πώς μπορώ να βγω από το αδιέξοδο;
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90052
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό mrpink » Πέμ 25 Αύγ 2016, 09:55

Παιρνοντας ως δεδομενο οτι οι θυρες usb των τριων υπολογιστων που δοκιμασες δεν μπορει να χαλασαν ταυτοχρονα (θα ηταν μια πραγματικα σατανικη συμπτωση), θα ελεγα οτι το stick ειναι στα τελευταια του. Αυτες οι συσκευες δεν εχουν απειρη διαρκεια ζωης. Αν το εχεις χρησιμοποιησει αρκετα, ισως εφτασε η ωρα της αντικαταστασης.

Απο την αλλη, μπορει απλα να μην κανει επαφη για καποιον λογο. Ισως π.χ. εχει στραβωσει το μπροστινο ελασμα ή εχει οντως σκονη. Σε περιπτωσεις που δεν παιρνει απλα ρευμα, καποιοι δοκιμαζουν να πιεζουν το stick προς τα πανω ή προς τα κατω, αφου το εχουν βαλει πρωτα στη θυρα. Νομιζω οτι αυτη η πρακτικη ειναι λαθος, διοτι υπαρχει κινδυνος προκλησης ζημιας και στη θυρα με αυτον τον τροπο. Καλυτερο ειναι να το φυσηξει κανεις λιγο, και να προσπαθησει να το ισιωσει (αν το ελασμα ειναι στραβο), πριν το βαλει στη θυρα.

Τελευταιο ενδεχομενο (πιο σπανιο) ειναι ο ιος. Δοκιμασε να το συνδεσεις σε εναν υπολογιστη που δεν εχει windows, και κανε ενα σκαν ή, ακομη καλυτερα, ενα φορματ στο στικακι.
Ανακαλώ
Άβαταρ μέλους
mrpink
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 11:13

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 25 Αύγ 2016, 11:18

Ευχαριστώ! Το πρόβλημα είναι στο usb γιατί 3 υπολογιστές δεν μπορεί να κάνουν λάθος. Η αγωνία μου είναι για το πώς θα σώσω τα αρχεία που περιέχονται. Θα αποφανθώ στο τμήμα πληροφορικής στη δουλειά μου για τα περαιτέρω.
Πάντως το usb δεν ήταν παλιό (32άρι turbo X), αλλά το χρησιμοποιούσα σχεδόν καθημερινά.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90052
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 25 Αύγ 2016, 11:31

Turbo X;; Καλύτερο θα έφτιαχνα με τα χέρια μου, που δεν έχω ιδέα από αυτά..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47047
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 25 Αύγ 2016, 11:32

Πρότεινέ μου κάτι καλύτερο ρε Κώστα.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90052
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 25 Αύγ 2016, 11:39

Δεν έχω ιδέα από αυτά.. Αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις πιστεύω σε αυτά, καλύτερα πάρε κάποιο "μάρκας" παρά turbo X και μεξ και τέτοια... Αλλά θα σε πει καλύτερα ο Πέδρο.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47047
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 25 Αύγ 2016, 13:43

pgetsos έγραψε:Το tapatalk ειλικρινα πρεπει να εχει κυριολεκτικα πιθηκους για προγραμματιστες, η μεταφραση ειναι το λιγοτερο

Ρυθμισεις > Unread Handling > Post Jumping > Μεταπηδηση σε 1ο μη αναγνωσμενο


Εχω διαβασει 3-4 τροπους και κανενας δεν μπορει να εφαρμοστει στο δικο μου.Unread Handling δεν βρισκω.
Θα ξανακανω καμια ενημερωση μπας και στρωσει.Οντως πολυ κακογραμμενο, μετα το Κιες της Σαμ παιρνει το 2ο βραβειο.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26758
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό mrpink » Πέμ 25 Αύγ 2016, 13:52

Αποστολη, για να σωσεις τα αρχεια σου, μπορεις να δοκιμασεις με μια εφαρμογη ανακτησης δεδομενων, οπως η παρακατω:
http://www.easeus.com/datarecoverywizardpro/index.htm

Δοκιμασε ομως πρωτα το στικακι σε ενα κομπιουτερ με αλλο λειτουργικο ή στο δικο σου κομπιουτερ με ενα linux live cd/dvd, γιατι ειναι πολυ πιθανον να μην εχει χαλασει η συσκευη. Μπορει απλα να μην μπορει να διαβαστει απο windows για καποιον λογο (απωλεια mbr π.χ.). Αφου δεν ειναι παλιο το στικακι, μπορει να συμβαινει κατι τετοιο.
Ανακαλώ
Άβαταρ μέλους
mrpink
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 11:13

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 25 Αύγ 2016, 14:43

Και στα παιδιά της πληροφορικής που το πήγα μου είπαν ότι δεν διαβάζεται με τίποτε. Μόνον στο Πλαίσιο, αν μπορέσουν να ανακτήσουν το περιεχόμενο. Μου είπε ο συνάδελφος όμως ότι μπορεί να είναι ιός, ή ότι μπορεί να αστόχησε το συγκεκριμένο στικ, όχι ότι φταίει σώνει και καλά η μάρκα του γιατί και ο ίδιος χρησιμοποιεί άλλα της ίδιας μάρκας που δεν έχουν πάθει κάτι.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90052
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Πέμ 25 Αύγ 2016, 15:04

Δοκίμασε τη λύση με το σπρώξιμο πάνω κάτω ίσα ίσα χωρίς πίεση για να δεις μήπως φταίει αυτό τουλάχιστον
ΑποστόληςΑ έγραψε:Πρότεινέ μου κάτι καλύτερο ρε Κώστα.

Kingston DataTraveler G4 32GB για κάτι φτηνό @9€
Corsair FlashVoyager GT η HyperX Fury 32GB στη μεσαία κατηγορία @20-16€ αντίστοιχα

Τιμές skroutz
kataramenos5 έγραψε:
pgetsos έγραψε:Το tapatalk ειλικρινα πρεπει να εχει κυριολεκτικα πιθηκους για προγραμματιστες, η μεταφραση ειναι το λιγοτερο

Ρυθμισεις > Unread Handling > Post Jumping > Μεταπηδηση σε 1ο μη αναγνωσμενο


Εχω διαβασει 3-4 τροπους και κανενας δεν μπορει να εφαρμοστει στο δικο μου.Unread Handling δεν βρισκω.
Θα ξανακανω καμια ενημερωση μπας και στρωσει.Οντως πολυ κακογραμμενο, μετα το Κιες της Σαμ παιρνει το 2ο βραβειο.

Έχεις παλιά έκδοση λογικά; σίγουρα κάπου κρυμμένη υπάρχει κάποια ρύθμιση
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11451
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 25 Αύγ 2016, 15:06

pgetsos έγραψε:
ΑποστόληςΑ έγραψε:Πρότεινέ μου κάτι καλύτερο ρε Κώστα.

Kingston DataTraveler
Corsair FlashVoyager GT

Για μάρκες USB ρώτησα, όχι για τσιγάρα και αεροπλάνα.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90052
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Πέμ 25 Αύγ 2016, 15:09

Απόστολε, επειδή και γω ως εννιάχρονο παιδί ρεταρω λίγο με τα κομπουτερς και τους αριθμοί, τα έχω μεταφέρει ΟΛΑ σε ένα συννεφάκι. Δοκίμασε το, θα σωθείς
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9917
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Πέμ 25 Αύγ 2016, 15:13

ΑποστόληςΑ έγραψε:
pgetsos έγραψε:
ΑποστόληςΑ έγραψε:Πρότεινέ μου κάτι καλύτερο ρε Κώστα.

Kingston DataTraveler
Corsair FlashVoyager GT

Για μάρκες USB ρώτησα, όχι για τσιγάρα και αεροπλάνα.

Είναι τόσο καλές μάρκες που πετάνε ρε
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11451
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 26 Αύγ 2016, 00:07

Ενταξει κανμε την ενημερωση πηγαμε στο Ρυθμισεις > Unread Handling > Post Jumping > Μεταπηδηση σε 1ο μη αναγνωσμενο αλλα αυτο επιμενει οατν κανω ταπ σ αυτο που βλεπω(το τελευταιο)να μου ανοιγει το πρωτο ποστ στο τοπικ.
Απ οτι καταλαβα προγραμματιστες του ειναι ο Μανιακος και οι φιλοι του και απ την καμερα μας βλεπουν και χασκογελανε. :evil:
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26758
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες