Βασίλης Γκαγκάτσης

Βασίλης Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 26 Νοέμ 2008, 15:17

Το τόπικ ανοίγει για έναν και μόνον λόγο.
Επειδή πολλοί από εσάς δεν έχετε οσφρυστεί τι παίζει πίσω από την παραίτηση του Γκαγκάτση, που μας αιφνιδιάζει όλους, καθώς πριν λίγους μήνες είχε επανεκλεγεί πανηγυρικά πρόεδρος της ΕΠΟ, θα σας αναφέρω κάποια πράγματα που ίσως δεν τα έχετε πολύ υπόψιν σας!


Παραιτείται ο Γκαγκάτσης!



«Κουράστηκα, τα σιχάθηκα όλα», δήλωσε στη «SportDay» ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Βασίλης Γκαγκάτσης, επιβεβαιώνοντας το σχετικό ρεπορτάζ. Ποιος είναι το φαβορί για να τον αντικαταστήσει. Ποιοι είναι οι λόγοι της αποχώρησής του.

Την παραίτησή του από την προεδρία της ΕΠΟ θα υποβάλει ο Βασίλης Γκαγκάτσης στην επόμενη συνεδρίαση του Δ.Σ. της Ομοσπονδίας, η οποία δεν είναι γνωστό πότε θα διεξαχθεί, αν και είναι πιθανό να γίνει έκτακτη πριν από το τέλος του χρόνου. Ο κ. Γκαγκάτσης αποχωρεί ύστερα από 11 χρόνια παρουσίας του στην ΕΠΟ. Τα πρώτα τέσσερα ως γραμματέας και τα υπόλοιπα επτά ως πρόεδρος. «Κουράστηκα, τα σιχάθηκα όλα», δήλωσε στη «SportDay», επιβεβαιώνοντας τις πληροφορίες που είχαν προκύψει νωρίτερα. Αρχικά, σε τυχαία συνάντηση που είχε το μεσημέρι με τον Αλέξη Κούγια στο Τριμελές Εφετείο Αθηνών, είχε πει στον γνωστό ποινικολόγο: «Έχω αποφασίσει να φύγω γιατί έχω κουραστεί με όλα αυτά».

Ο διάδοχος

Ημερομηνία εκλογών αναμένεται να οριστεί στην επόμενη συνεδρίαση της ΕΠΟ, για να προκύψει ο διάδοχος του του κ. Γκαγκάτση. Αυτή τη στιγμή φαβορί είναι ο Σοφοκλής Πιλάβιος, ο οποίος είναι υπεύθυνος διεθνών σχέσεων της Ομοσπονδίας(παλαιότερα είχε το ίδιο πόστο στον Παναθηναϊκό), αξιωματούχος με καλές διασυνδέσεις στο εξωτερικό(FIFA,UEFA κ.λ.π.), αλλά και κοινώς αποδεκτό πρόσωπο στο εσωτερικό. Δεν έχει δώσει δικαιώματα εδώ και τέσσερα χρόνια στην ΕΠΟ, καλή γνώμη για αυτόν έχει ο Ολυμπιακός (συγκεκριμένα ο Σωκράτης Κόκκαλης) και η ΑΕΚ, αφού είναι φίλος του Τάκη Κανελλόπουλου.

Αυτό που δεν έχει γίνει γνωστό ακόμα είναι εάν θα έχει αντίπαλο στις εκλογές. Αργά το βράδυ κυκλοφόρησαν φήμες για υποψηφιότητα του Βίκτωρα Μητρόπουλου! Πάντως, αν και ο πρώην πρόεδρος της ΕΠΑΕ είχε κινήσει τις διαδικασίες με τις μηνυτήριες αναφορές εις βάρος των μελών της Ομοσπονδίας, χθες δεν ήταν παρών στο Τριμελές Εφετείο(αναβλήθηκε η δίκη),λόγω κωλύματος, αλλά μέσω σχετικού κειμένου του που μοιράστηκε στους δημοσιογράφους, ανέφερε: «Θα είμαι παρών σε οποιοδήποτε στάδιο της διερεύνησης των υποθέσεων».

Οι λόγοι της αποχώρησης

Σύμφωνα με τους συνεργάτες του κ.Γκαγκάτση, θα αποχωρήσει εξαιτίας ψυχολογικής κούρασης, την οποία προκάλεσε το «κυνηγητό» από διάφορες πλευρές. «Τα έβαλε με την κυβέρνηση, προκάλεσε αλλαγές νόμων στη Βουλή προς όφελος του αυτοδιοίκητου της Ομοσπονδίας, κράτησε τη θέση του επί σειρά ετών, μολονότι πολλοί ήταν αυτοί που επεδίωκαν το αντίθετο. Κάποια στιγμή θα κουραζόταν και θα άνοιγε την πόρτα της εξόδου», λένε οι άνθρωποι του στενού του περιβάλλοντος. Η στιγμή ήρθε. «Το καλό γι' αυτόν είναι ότι φεύγει με δική του απόφαση και όχι επειδή τον "έπαψαν" άλλοι», το συμπέρασμα όσων βρίσκονται στον περίγυρό του.

Οι εχθροί και η πίεση προς αυτόν

Οι εχθροί του τού καταλογίζουν εδώ και χρόνια το «παρασκήνιο της διαιτησίας».Τον τελευταίο καιρό δέχθηκε ασφυκτική πίεση από πολλές πλευρές. Μάλιστα, η Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων (πρώην ΣΔΟΕ) έκανε ανά τακτά χρονικά διαστήματα ελέγχους στην ΕΠΟ, αλλά και στην καθημερινότητα οικείων του προσώπων, ωστόσο δεν έχει ανακοινωθεί επισήμως πόρισμα. Υπήρξαν δημοσιεύματα για πρόστιμο 5 εκατ. ευρώ, για παρατυπίες φορολογικής φύσεως και για πολλά άλλα. «Τα διαβάζω στις εφημερίδες, αλλά να ξέρετε ουδέποτε έχει φτάσει πρόστιμο ή κάποιο άλλο πόρισμα στην ΕΠΟ», είχε δηλώσει στην τελευταία συνέντευξη Τύπου.

Ακούγεται πως ενοχλήθηκε(το έλεγε σε πηγαδάκια με τους συμβούλους του) επειδή στη χθεσινή διαδικασία ήταν παρών μια «πολιτική εκπρόσωπος» και θεωρήθηκε πως έγινε προσπάθεια πολιτικής παρέμβασης. Όμως, η εν λόγω εκπρόσωπος δεν πρόλαβε να διοριστεί αφού υπήρξε αναβολή στη διαδικασία.

http://www.sport-fm.gr/article/155756

Παραπάνω είναι τα όσα λέει ο Βασίλης Γκαγκάτσης αναφορικά με τους δικούς του λόγους που τον ωθούν στην παραίτηση.
Εγώ να σας υπενθυμίσω ότι εκκρεμεί εις βάρος του δικαστήριο με τον Βίκτωρα Μητρόπουλο, ο οποίος σε ραδιοφωνική του συνέντευξη ρε ραδιόφωνο της πόλης δήλωσε άγνοια για το λόγο που ο πρόεδρος της ΕΠΟ αποφάσισε "έτσι ξαφνικά" όπως λέει, να αποχωρήσει από τη θέση του:

"Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο για τον οποίο ο κ. Γκαγκάτσης έθεσε υποψηφιότητα, τη στιγμή που λίγες μήνες αργότερα θα παραιτούνταν! Για εμένα κάτι άλλο κρύβεται από πίσω. Δεν μπορώ να ξέρω το λόγο που δεν παρεβρέθει χθες στην ακροαματική διαδικασία, είναι δικό του θέμα, σημασία, όμως, έχει το γεγονός ότι πλέον η δικαστική μάχη που υπάρχει μεταφέρθηκε για τις 9 Ιανουαρίου. Δε γνωρίζω το λόγο που ο κ. Γκαγκάτσης αποχωρεί τόσο πρόωρα από τα τεκταινόμενα της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας. Εγώ δε θα ήμουν αρνητικός στο να θέσω υποψηφιότητα για να αναλάβω τη θέση του προέδρου της ΕΠΟ.."
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ПАРТИЗАН » Τετ 26 Νοέμ 2008, 16:09

Τι πα να πει ΕΠΟ ρε καρντασια?
Everybody Lies........
Άβαταρ μέλους
ПАРТИЗАН
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ 31 Ιούλ 2008, 04:29
Τοποθεσία: ΚΑΤΟΙΚΩ ΜΟΝΙΜΩΣ ΣΤΗΝ 4

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 26 Νοέμ 2008, 16:16

Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία
Greek Football Federation
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό novito » Παρ 09 Ιαν 2009, 13:28

Σαργκάνης: «Ο Πλανητάρχης... Αγιος Βασίλης»

Αιχμηρή ανακοίνωση εξέδωσε ο Νίκος Σαργκάνης, στην οποία κάνει λόγο για ασέβεια προς το πρόσωπό του από την πλευρά της ΕΠΟ. «Αφετηρία» της ανακοίνωσης είναι η απομάκρυνσή του από τα εθνικά συγκροτήματα. «Ο τρόπος που έμαθα ότι δεν ανήκα πλέον στην Ε.Π.Ο. (εφημερίδες, Internet) ήταν επιεικώς απαράδεκτος» αναφέρει, μεταξύ άλλων.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του βετεράνου τερματοφύλακα:

«Λίγος Σεβασμός Κύριοι, δεν βλάπτει…
Με την επιστολή μου αυτή θα ήθελα να ενημερώσω όσους ενδιαφέρθηκαν να μάθουν γιατί δεν ανανεώθηκε η συνεργασία μου με την Ε.Π.Ο., ενώ ανανεώθηκαν οι συμβάσεις όλων των υπολοίπων συναδέλφων.

Ο τρόπος που έμαθα ότι δεν ανήκα πλέον στην Ε.Π.Ο. ( από εφημερίδες και Internet!!!!) ήταν επιεικώς απαράδεκτος και ασεβής προς την ιστορία μου, μειώνοντας την προσωπικότητά μου.

Θεωρώ ότι δεν εκτιμήθηκε το έργο μου από τους αρμόδιους αλλά υπονομεύτηκε από τους τσάτσους και τους ρουφιάνους που κυκλοφορούν στους συγκεκριμένους χώρους.

Ο μόνος που θα μπορούσε να ξέρει το λόγο της απόφασης, να μην συνεχίσω να προσφέρω τις υπηρεσίες μου στα Εθνικά Συγκροτήματα, είναι ο «Πλανητάρχης» του Ελληνικού Ποδοσφαίρου – Άγιος Βασίλης, στον οποίο εύχομαι Χρόνια Πολλά και κάθε επιτυχία στην νέα του σταδιοδρομία, όποια και αν θα είναι αυτή.

Έχω σκοπό να αφήσω πίσω μου ό,τι άσχημο διαδραματίστηκε το 2008 και εύχομαι ολόψυχα σε όλο τον κόσμο Καλή Χρονιά, Υγεία, πρόκριση στην Εθνική μας και κάθε επιτυχία στις Ελληνικές Ομάδες στις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις».

http://www.exedrasports.gr/default.asp? ... 4&catid=42
Άβαταρ μέλους
novito
 
Δημοσιεύσεις: 7709
Εγγραφή: Τρί 25 Δεκ 2007, 19:03
Τοποθεσία: ΞΕΣΑΛΟΝΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 14 Ιαν 2009, 01:29

Μένουν… οι δυο τους

Όλα δείχνουν πως μέχρι τα μεσάνυχτα, όταν και εκπνέει η προθεσμία κατάθεσης υποψηφιότητας για την προεδρία της ΕΠΟ, δεν θα προκύψει νέος μνηστήρας για τη διαδοχή του Βασίλη Γκαγκάτση. Έτσι, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, και μετά την απόφαση του νυν αντιπροέδρου της ομοσπονδίας, Βασίλη Χατζηαποστόλου, να μην «κατέβει» στις εκλογές, το χρίσμα θα διεκδικήσουν στις 24 Ιανουαρίου ο Σοφοκλής Μητρόπουλος και ο Βίκτωρας Μητρόπουλος.

http://www.sport-fm.gr/article/160894

Κάτι σαν τις οικογενειακές επιχειρήσεις δηλαδή???
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εκτελεστικός Διευθυντής ΠΑΕ Π.Α.Ο.Κ Βασίλης Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό gash04 » Δευτ 11 Μάιος 2009, 12:15

Τι έγινε τελικά ο Πατέρας δήλωσε απο το κότερο του ότι πολλοί Γκαγκάτσηδες μπαινοβγαίνουν στην ΠΑΕ.
Η διαιτησία ΑΨΟΓΗ για άλλη μια φορά με Κάκο.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Χρυσόστομος Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό Boreios4 » Πέμ 14 Μάιος 2009, 12:39

Επειδή είχα την ατυχη έμπνευση να ακούσω ραδιοφωνική εκπομπή μετά από καιρό κι επειδή σίγουρα κι άλλοι θα ανέβασαν πίεση από όσα άκουσαν, καλώ και παρακαλώ όλα τα αδέρφια που έχουν παρόμοια άποψη με εμενα στο ζήτημα του ακατονόμαστου πατέρα, να την κρατήσουν για μετά τα play off και αν αποδειχτούν όλα αυτά βάσιμα.
Ψυχραιμία αδέρφια, η στιγμή για την ομάδα μας είναι παρα πολύ κρίσιμη, ας επικεντρωθούμε στο αγωνιστικό.
Μονο ΠΑΟΚ!
Τελευταία επεξεργασία από Boreios4 και Πέμ 14 Μάιος 2009, 13:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Πι Αλφα Oμικρον και Κάπα έχουν ιστορία...
Άβαταρ μέλους
Boreios4
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 19:17
Τοποθεσία: βόρειος

Re: Χρυσόστομος Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό scouser4 » Πέμ 14 Μάιος 2009, 12:58

αν συμβεί πάντως αυτό το κακό, θα γίνουμε μπάχαλο, πραγματικά...
Ότι κι αν λένε δε μ' ενδιαφέρει , τι είσαι για μένα κανείς δεν ξέρει..
Άβαταρ μέλους
scouser4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 11:25
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Χρυσόστομος Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό Steenage » Πέμ 14 Μάιος 2009, 13:24

ΠΑΟΚ - Γκαγκάτσης από Ιούνιο

Εικόνα
Διοικητικό πόστο στον ΠΑΟΚ αναλαμβάνει ο Βασίλης Γκαγκάτσης. Σύμφωνα με πληροφορίες ο πρώην πρόεδρος της ΕΠΟ από τις αρχές Ιουνίου θα είναι ο νέος διευθύνων σύμβουλος της ΠΑΕ.

Να θυμίσουμε ότι ο ίδιος ο Βασίλης Γκαγκάτσης είχε δηλώσεις πριν μερικές εβδομάδες ότι έχει προτάσεις από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό και φαίνεται ότι οι καλές σχέσεις με τον Θοδωρή Ζαγοράκη, είναι κουμπάροι, τον οδήγησαν στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

http://www.sportnet.gr/report.aspx?id=187864
Το 98 τα εκατο των ελληνων παικτων ειναι αμπαλοι ..
Pablo Contreras,Etto,Pablo García,Lazar,Lino,Vieirinha,Georgiadis και Salpi οι μονοι παικται που αξιζουνε απο τον ΠΑΟΚ ..
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Re: Χρυσόστομος Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό scouser4 » Πέμ 14 Μάιος 2009, 13:28

Όχι ρε πούστη μου!!!Ρε Ζαγόρ ??
Ότι κι αν λένε δε μ' ενδιαφέρει , τι είσαι για μένα κανείς δεν ξέρει..
Άβαταρ μέλους
scouser4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 11:25
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Χρυσόστομος Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό kass4 » Πέμ 14 Μάιος 2009, 13:29

Boreios4 έγραψε:Επειδή είχα την ατυχη έμπνευση να ακούσω ραδιοφωνική εκπομπή μετά από καιρό κι επειδή σίγουρα κι άλλοι θα ανέβασαν πίεση από όσα άκουσαν, καλώ και παρακαλώ όλα τα αδέρφια που έχουν παρόμοια άποψη με εμενα στο ζήτημα του ακατονόμαστου πατέρα, να την κρατήσουν για μετά τα play off και αν αποδειχτούν όλα αυτά βάσιμα.
Ψυχραιμία αδέρφια, η στιγμή για την ομάδα μας είναι παρα πολύ κρίσιμη, ας επικεντρωθούμε στο αγωνιστικό.
Μονο ΠΑΟΚ!


Κρατιέμαι, αδερφέ, κρατιέμαι όσο μπορώ...
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: Χρυσόστομος Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό Steenage » Πέμ 14 Μάιος 2009, 13:30

Ενταξει αμα δεν δουμε ανακοινωση δεν ειναι τιποτα σιγουρο
Το 98 τα εκατο των ελληνων παικτων ειναι αμπαλοι ..
Pablo Contreras,Etto,Pablo García,Lazar,Lino,Vieirinha,Georgiadis και Salpi οι μονοι παικται που αξιζουνε απο τον ΠΑΟΚ ..
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Re: Χρυσόστομος Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 14 Μάιος 2009, 13:32

To ότι είμαι εναντίον είναι γνωστό... Όπως και πολλοί άλλοι... Όσοι είμαστε εναντίον τουμπεκί... Ίσως είναι ο μόνος τρόπος... Μην αρχίσουμε και κράζουμε, χαλώντας την ηρεμία...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17226
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Χρυσόστομος Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό thrix » Πέμ 14 Μάιος 2009, 13:32

Δε συμφωνήσαμε όλοι πριν μόλις λίγες μέρες ότι θα στηρίξουμε Ζαγόρ?
Ήρθε η ώρα να το κάνουμε και στην πράξη.
Άβαταρ μέλους
thrix
 
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 13:16

Re: Χρυσόστομος Γκαγκάτσης

Δημοσίευσηαπό Slade » Πέμ 14 Μάιος 2009, 13:34

Επειδη προβλεπω να γινεται ψιλοχαμος με το συγκεκριμενο θεμα ενα εχω να πω
ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ
Άβαταρ μέλους
Slade
 
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:10

Επόμενο

Επιστροφή στο Recycle Bin

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες