Ταινίες - σειρές

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό simba » Τρί 28 Ιουν 2016, 01:43

Ναι υπεροχο το gegen die wand (δν τοβαλα για να μη μονοπωλήσω με φατιχ )!
Τρομερος ο lead, οπως κ στο soul kitchen..και για τους φιλους του Got, παιζει η Shae σε co-lead. ;)

Τοπ το incendies ναι! Κ επιτέλους βρηκα ανθρωπο π εχει δει το Manuscripts :D

Son of saul, Ολυμπιον και "η ψυχη στα στομα"..Τρομερο!

Δες το Ivy (cinematography o Tyriaki)..Πολυ μελλον ο Karacelik, μουκανε εντυπωση απτο Toll booth το 2010 στο φεστιβάλ Σαλονικης.

Και το ισλανδικο Rams ωραιο, δυνατο humanist drama..Τωρα που και η χωρα ειναι και στο προσκηνιο


Υ.Γ. Ελπιζω ναχεις να μοιραστεις καμια λιστα imdb/letterboxd (ακομη κ excel :mrgreen: ) με gems (obscure και μη), γιατι βλεπω εισαι δικος μου ανθρωπος :D

Υ.Γ2. Για τους φιλους του Got, σπευσετε να δειτε το Force Majeure με τον Τορμουντ σε απολαυστικο ρολο (οχι lead) καο το Station Agent με τον Τυριον..
Άβαταρ μέλους
simba
 
Δημοσιεύσεις: 10160
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:34

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τρί 28 Ιουν 2016, 09:36

Simba καλημέρα,

όχι δεν έχω δυστυχώς λίστα imdb. Για τους φίλους του GOT πέρα από τη Siebel στο Head On την οποία και ψήφισα κ σχολίασα την παρουσία της στο αντίστοιχο thread εδώ μέσα, προτείνω ανεπιφύλακτα το τριπλό pilot της σειράς Residue. Παίζει ο Bolton και η wildling που έσφαξε στο γόνατο τρία επεισόδια πριν.

Πολύ καλή κινηματογραφία και στυλ. Αρκετά bladerunnerish. Άσε που η wildling είναι καραμπάμ για θύρα 4.

:)
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Τρί 28 Ιουν 2016, 11:18

cellophan έγραψε:........από αυτά που έχω δει λοιπόν θεωρώ καλύτερο το Incendies (ανατριχιαστική σκηνή με μουσική radiohead),


Θα πιαστώ από τη σκηνή με τη μουσική των Radiohead, για να υπογραμμίσω την εκπληκτική μουσική που έγραψε ο Jonny Greenwood για το There will be blood.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6274
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τρί 28 Ιουν 2016, 15:23

Mīngus έγραψε:
cellophan έγραψε:........από αυτά που έχω δει λοιπόν θεωρώ καλύτερο το Incendies (ανατριχιαστική σκηνή με μουσική radiohead),


Θα πιαστώ από τη σκηνή με τη μουσική των Radiohead, για να υπογραμμίσω την εκπληκτική μουσική που έγραψε ο Jonny Greenwood για το There will be blood.


True that! Και θα πιαστώ και εγώ με τη σειρά μου από το σχόλιο σου γι ανα εξάρω τη δουλειά των Kronus Quartet στο Fountain. Θυμάμαι πως κάποια στιγμή είχα ξεχάσει πως έβλεπα ταινία.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τρί 28 Ιουν 2016, 15:34

Simba μου ζήτησες imdb list. Δεν έχω αλλά μου θύμησες πως πριν 5-6 χρόνια είχα φτιάξει ένα τέτοιο στο facebook με φωτογραφίες. Το βρήκα και το ανέβασα στο google drive για σένα αλλά και για όποιον φίλο θέλει.......χρειάζεται ενημέρωση αλλά που χρόνος......enjoy φίλε!!

https://drive.google.com/open?id=0B4IzF ... TVHeDZuTGs
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Τρί 28 Ιουν 2016, 15:42

Εντυπωσιακοί πραγματικά. Έχουν υπογράψει τρομερά score. Είχαν έρθει και στη Θεσσαλονίκη αν δεν κάνω λάθος πριν 2-3 χρόνια.
Για να επιστρέψω στον Greenwood (ο οποίος έχει συνθέσει και για το The Master και το πιο πρόσφατο Inherent Vice) θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να πάρει τον αδερφό του και την υπόλοιπη μπάντα και να κάνουν ένα score κάποιας ταινίας.
Είχε γίνει κάτι παρόμοιο με τους Arcade Fire στο Her με πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα.
Βέβαια είναι άλλο level οι Radiohead αλλά αν υπήρχε το σωστό project θα ήταν ονειρικό, μιας και έχουν αρκετά κινηματογραφικό mood ήδη και έχουν χρησιμοποιηθεί κομμάτια τους σε πολλές ταινίες και σειρές.

Y.Γ. Παραλίγο αυτό να γίνει για το τελευταίο James Bond για το τραγούδι των τίτλων. Ευτυχώς που δεν έκατσε γιατί είναι για πολύ μεγαλύτερα πράγματα. Αν και το ομώνυμο τραγούδι τελικά γράφτηκε και εμπεριέχεται στον δίσκο τους.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6274
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τρί 28 Ιουν 2016, 15:52

Mīngus έγραψε:Εντυπωσιακοί πραγματικά. Έχουν υπογράψει τρομερά score. Είχαν έρθει και στη Θεσσαλονίκη αν δεν κάνω λάθος πριν 2-3 χρόνια.
Για να επιστρέψω στον Greenwood (ο οποίος έχει συνθέσει και για το The Master και το πιο πρόσφατο Inherent Vice) θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να πάρει τον αδερφό του και την υπόλοιπη μπάντα και να κάνουν ένα score κάποιας ταινίας.
Είχε γίνει κάτι παρόμοιο με τους Arcade Fire στο Her με πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα.
Βέβαια είναι άλλο level οι Radiohead αλλά αν υπήρχε το σωστό project θα ήταν ονειρικό, μιας και έχουν αρκετά κινηματογραφικό mood ήδη και έχουν χρησιμοποιηθεί κομμάτια τους σε πολλές ταινίες και σειρές.

Y.Γ. Παραλίγο αυτό να γίνει για το τελευταίο James Bond για το τραγούδι των τίτλων. Ευτυχώς που δεν έκατσε γιατί είναι για πολύ μεγαλύτερα πράγματα. Αν και το ομώνυμο τραγούδι τελικά γράφτηκε και εμπεριέχεται στον δίσκο τους.


Εγκρίνω και επαυξάνω..........!!
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό xrictoforoc » Τρί 28 Ιουν 2016, 16:57

Σειραρες που είδα και κολλησα άσχημα,πολύ δυνατές.αστυνομικές μεν η πλειοψηφία αλλά όχι το κλασσικό αστυνομικό

Banshee
Bates motel
Blindspot
The following
Quantico

Αυτές απο εμένα.γενικά δεν έβλεπα ποτε τώρα τους τελευταίους μηνες ξεκίνησα και δυστυχώς η τις έπιασα σε επεισόδια και σταμάτησαν για καλοκαίρι η καποιες έχουν τελειώσει κ όλας.και τωρα ψάχνω κάποια να ξεκίνησω αλλά δεν έχω βρει κάτι γαμωτο.οποτε περιμένω προτάσεις μάγκες μου

Στάλθηκε από το 6045Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xrictoforoc
 
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Δευτ 15 Νοέμ 2010, 22:30
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τρί 28 Ιουν 2016, 17:02

2η σεζόν better call Saul είδε κανείς;
Θέλω να την δω αλλά πρέπει να κάνω και ένα φρεσκάρισμα την 1η
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29891
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Τρί 28 Ιουν 2016, 17:06

Είδα εγώ. Κινείται στα ίδια επίπεδα με την πρώτη σεζόν. Μπαίνει στο παιχνίδι παραπάνω ο Mike και μετράει. Ίσως αυτή να είναι η μεγαλύτερη διαφοροποίηση. Κατά τα άλλα συνεχίζει να το χτίζει για να φτάσουμε στον Saul Goodman κάποια στιγμή.
Αν σ' άρεσε η 1η σεζόν συνέχα το. Αξίζει για μένα.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6274
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό simba » Τρί 28 Ιουν 2016, 18:09

cellophan έγραψε:Simba μου ζήτησες imdb list. Δεν έχω αλλά μου θύμησες πως πριν 5-6 χρόνια είχα φτιάξει ένα τέτοιο στο facebook με φωτογραφίες. Το βρήκα και το ανέβασα στο google drive για σένα αλλά και για όποιον φίλο θέλει.......χρειάζεται ενημέρωση αλλά που χρόνος......enjoy φίλε!!

https://drive.google.com/open?id=0B4IzF ... TVHeDZuTGs


Φιλε μου νασαι καλα, θα το μελετησω ;)

Ωραια η συζητηση για τα scores..Εγώ ειμαι κολλημενος με Gustavo Santaolalla με τα μαντολινα του, Rene Aubry αλλα κ Michael Nyman και A.Desplat στο πιανο..Αξιες και οι Preisner,Tiersen!

John, πολυ καλη η 2η σεζον, με υπεροχο Mike π λεει κ ο Mingus.
Άβαταρ μέλους
simba
 
Δημοσιεύσεις: 10160
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:34

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τρί 28 Ιουν 2016, 18:12

http://www.imdb.com/title/tt1332134/

Μία ακόμη ωραία ταινία. Όλο και κάποιος θα την έχει δει από σας.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29891
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Τρί 28 Ιουν 2016, 18:23

simba έγραψε:
cellophan έγραψε:Simba μου ζήτησες imdb list. Δεν έχω αλλά μου θύμησες πως πριν 5-6 χρόνια είχα φτιάξει ένα τέτοιο στο facebook με φωτογραφίες. Το βρήκα και το ανέβασα στο google drive για σένα αλλά και για όποιον φίλο θέλει.......χρειάζεται ενημέρωση αλλά που χρόνος......enjoy φίλε!!

https://drive.google.com/open?id=0B4IzF ... TVHeDZuTGs


Φιλε μου νασαι καλα, θα το μελετησω ;)

Ωραια η συζητηση για τα scores..Εγώ ειμαι κολλημενος με Gustavo Santaolalla με τα μαντολινα του, Rene Aubry αλλα κ Michael Nyman και A.Desplat στο πιανο..Αξιες και οι Preisner,Tiersen!

John, πολυ καλη η 2η σεζον, με υπεροχο Mike π λεει κ ο Mingus.


Τρομεροί όλοι. Θα προσέθετα και Jan Kaczmarek στη λίστα.

Δεν ξέρω αν έχει δει κανείς The Knick. Από τις αγαπημένες μου σειρές και λόγω μουσικής. Συνθέτης ο Cliff Martinez, πρώην μέλος των Red Hot Chili Peppers. Έχει ταιριάξει αισθητικά την εικόνα της Νέας Υόρκης του 1900 με ηλεκτρονική μουσική και πιο progressive καταστάσεις.
Αξίζει γενικώς η σειρούλα. Άρτια σκηνοθετικά, δυνατός Clive Owen και ένα πολύ ενδιαφέρον σενάριο βασισμένο σε ορισμένες πραγματικές καταστάσεις και πρόσωπα.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6274
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 28 Ιουν 2016, 18:39

john4serres έγραψε:http://www.imdb.com/title/tt1332134/

Μία ακόμη ωραία ταινία. Όλο και κάποιος θα την έχει δει από σας.


Ωραίο εργάκι είναι αυτό, θυμάμαι το είχα δει μεταμεσονύχτια πριν χρόνια και μου είχε αρέσει κάμποσο. 8/10
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15453
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τρί 28 Ιουν 2016, 19:10

Δε ξέρω αν την έχετε βάλει, αλλά να προτείνω μιας και είναι σχετικά άγνωστη το Κελί 211

Την είχα δει στην ΕΡΤ λίγο Αφού είχε βγει, πολύ δυνατή
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11438
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κινηματογράφος-βίντεος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

cron