Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του Eurocup και όλων των παραλειπομένων...

MVP

Οντουμ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κάρτερ
8
53%
Σαλούστρος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μαργαρίτης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Βον
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Λάνγκφορντ
3
20%
Τσόχλας
2
13%
Μπρέμερ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κακαρούδης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Λιάπης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δέδας
2
13%
 
Σύνολο ψήφων : 15

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Kevin » Τετ 21 Ιαν 2015, 22:43

Δεν πηράζει! Η προσπάθεια αξίζει και μην ξεχνάμε ότι χάσαμε από μία αρκετά καλή ομάδα! Πάμε για επόμενο ματς ΠΑΟΚΑΡΑ!!! :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
Kevin
 
Δημοσιεύσεις: 1001
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 12:48
Τοποθεσία: Βερολίνο

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τετ 21 Ιαν 2015, 23:15

Εντάξει δεν την έχουμε αυτή την ομάδα νομίζω και ίσως θα ήταν καλό να αφήσει Carter και Μαργαρίτη στη Θεσσαλονίκη για την επόμενη εβδομάδα. Τα παιδιά έχουν λιώσει και έχουν και προβλήματα τραυματισμών. Κατά τα άλλα άλλη μία αξιοπρεπής εμφάνιση από μια ομάδα που βγάζει υγεία από όπου και να την κοιτάξεις.....!

Και για να μη χαλάσω τη μανιέρα μου, σας παρακαλώ μπορούμε να αλλάξουμε τον Odum? Πραγματικά χειρότερο πλέυ δεν έχω ξαναματαδεί στον ΠΑΟΚ, ποτέ όμως.......
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό τσιριγώτης » Τετ 21 Ιαν 2015, 23:17

Δεν πειράζει μάγκες
Δεν θέλω να θυμάμαι,δεν θέλω να ξεχνάω
τσιριγώτης
 
Δημοσιεύσεις: 2767
Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 19:54
Τοποθεσία: Κύθηρα

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 21 Ιαν 2015, 23:33

Τον αγώνα, δυστυχώς, δεν τον είδα..

Τι δεν κάνει ο Odum που θα έπρεπε να κάνει; Cooperιές; :?
Ρωτάω γιατί δεν το κατέχω επαρκώς..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό McCarthy » Τετ 21 Ιαν 2015, 23:54

Η διοργάνωση έχει γίνει πολύ υψηλού επιπέδου με ομάδες μεγαθήρια και πολλές άλλες που έρχονται απ'την Ευρωλίγκα. Με το μέταλλο που έχει αυτή η ομάδα και την κλασσική φόρμα των ομάδων του Σούλη τέτοια εποχή, αν ήμασταν στο Eurocup του 2010 μπορεί να φτάναμε μέχρι τους 8 και ακόμα ψηλότερα. Είμαι της άποψης πως έπρεπε να συμμετάσχουμε στο Eurochallenge, όπου θα είχαμε σίγουρη διάκριση μετά απο χρόνια, μιας και ούτως ή άλλως ούτε έσοδα έχουμε απο το Eurocup, ούτε κόσμος έρχεται στο γήπεδο εξαιτίας των ονομάτων των αντιπάλων. Διάκρίσεις και στόχους θέλει ο κόσμος. Πάντως ακόμα δε χάθηκε τίποτα. Χρειαζόμαστε νίκη μέσα στην Καντού, αλλά η πρόκριση θα έρθει μόνο αν καλύψουμε το -12 με τη Λιμόζ..Δύσκολο μεν, αλλά γι' αυτόν τον ΠΑΟΚ που δε τα παρατάει ποτέ, ακατόρθωτο όχι..!
Άβαταρ μέλους
McCarthy
 
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: Τετ 18 Δεκ 2013, 17:15

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 22 Ιαν 2015, 05:30

Αυτό που με "παρηγορεί", είναι πως ξέρω ότι η ομάδα του Σούλη, ακόμη κι αν χάσει, θα τον έχει παλέψει τον αγώνα!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 22 Ιαν 2015, 10:57

είδα μετά από καιρό την ομάδα στο 2ο ημίχρονο. Όσο και αν ο αντίπαλος έχει πολύ καλό ρόστερ, η ομάδα φάνηκε πολύ κουρασμένη, ειδικά στο μυαλό.

H άμυνα ήταν αρκετά κακή στα πόδια των αντίπαλων guards, η αντιμετώπιση των pick@rolls των ήταν τουλάχιστον αδύναμη (με τον ψηλό μας να προσπαθεί να κλείσει πολύ αργά το αντίπαλο guard), μας άδειασαν τη ρακέτα κάνοντάς πολλά cuts και τελικά, το χειρότερο ήταν οτι όταν το σουτ τους δεν έμπαινε, η ομάδα και δεν είχε κουράγιο να πηδήξει για το rebound (και δεν μπορούσε σε κάποια Line ups με δέδα-κακαρούδη-langford) αλλά και το position των παικτών ήταν πολύ off (το έχω ξαναπεί οτι όταν ο ψηλός μας βοηθάει στο pick@roll και το αντίπαλο guard κάνει ένα midrange σουτάκι, ο έξτρα ψηλός τους είναι μόνος του στη ρακέτα και διεκδικεί το επιθετικό- ε αν αυτός είναι και ο paul davis ή ο augoustine, προφανώς θα το πάρουνε!). Προφανώς για αυτό ο coach μιλάει για 3αρι, φαντάζομαι τύπου Bill Edwards που να έρχεται και να παίρνει τουλάχιστον το αμυντικό σκουπίδι. Είδα πολύ κουρασμένο και τον Odum, με προβλημάτισε πολύ η άμυνά του, τον περίμενα πολύ καλύτερο. Όταν έμπαινε μέσα ο Μιχάλης, φαινόταν σαν τον Σιγάλα μπροστά στους υπόλοιπους (μπράβο Μιχάλη by the way!)... Καλά για Bremer δεν το συζητώ: προφανώς δεν μπορεί, αλλά και ήταν εγκληματικό που μάρκαρε τον κοντοπούτανο.

στην επίθεση πάλι το μυαλό μας ήταν θολό. Μας πίεσαν πολύ στο 4ο δεκάλεπτο, κατά τη γνώμη μου με πολλά φάουλ που δεν δόθηκαν στους ψηλούς μας (εμποδίζοντας να κάνουμε το μέσα-έξω παιχνίδι μας), μας εκνεύρισαν και ήταν αδύνατο να βρούμε λύσεις αφού το spacing και η κίνηση της ομάδας ήταν κακή. Σε αυτά τα σημεία που ΔΕΝ μπορείς, θες προσωπικότητες, θες απομονώσεις, θες 1-1, θες agressiveness, κάτι που ο Odum για παράδειγμα δεν δείχνει να έχει, ενώ και ο JR, προς το παρόν, καταφεύγει ΜΟΝΟΝ στο μακρινό τρίποντο.

όσον αφορά το 3αρι που είπα και πιο πάνω, σίγουρα συμφωνώ, αν έπρεπε να απαντήσω, οτι ένα πολύ καλό τριάρι θα έδενε ωραία το γλυκό αλλά αν δούμε τους χρόνους, είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟ να χωρέσει άλλο ένα 3αρι στο σημερινό ρόστερ. Ήδη οι Δέδας-Σαλούστρος παίζουνε 5-10 λεπτά maximum, για τον χρόνο του Σαλούστρου by the way είμαι πολύ προβληματισμένος, νομίζω οτι μπορεί να προσφέρει πολύ περισσότερα απ' όσα θεωρεί ο coach. Αν φέρεις και άλλον έναν βασικό στο 3, τι θα γίνει? Φέραμε τον Bremer και από το πρώτο ματς τον βάζουμε να παίξει 28+ λεπτά. Αν επιστρέψει και ο Μπίδης??? Αντίθετα στο 4-5, πολλές φορές ο Μαργαρίτης αναγκάζεται να παίζει σχεδόν 30 λεπτά (όλοι πλέον ξέρουμε γιατί ;) ) ενώ και ο τελευταία πολύ καλός langford παίζει κι αυτός 28+. Θέλω να πώ, νομίζω οτι αν για κάποιο λόγο θα μπορούσαμε να φέρουμε παίκτη (δεν ξέρω γιατί- στο eurocup για να προχωρήσουμε αυτή τη στιγμή χρειαζόμαστε θαύμα) θα έφερνα έναν Shane Lawal, έναν Tyus, έναν Swan James, ή εκείνον τον ψηλό που είχε τελευταία χρονιά το Μαρούσι και παίζει τώρα με πολύ καλά νούμερα στην Τουρκία (Frank Elegar)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 22 Ιαν 2015, 12:42

RoMaN έγραψε:Τον αγώνα, δυστυχώς, δεν τον είδα..

Τι δεν κάνει ο Odum που θα έπρεπε να κάνει; Cooperιές; :?
Ρωτάω γιατί δεν το κατέχω επαρκώς..


Όχι. Τα βασικά της θέσης του. Εγώ βλέπω αργά πόδια και αργό μυαλό (για πλέυ). Αν τώρα σε αυτό προσθέσεις και το έλλειμα τσαγανού που μόνο σε αμυντικές αναλαμπές δείχνει....έχεις ένα προβληματικό, βρέξει χιονίσει άσσο......ξαναλέω πως το παιδί κρατάει θέση Αμερικάνου στο ρόστερ.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό gergeo4 » Πέμ 22 Ιαν 2015, 15:14

χτες με αλτικο 3αρι και ψηλο-ογκολιθο 5αρι τους περναμε ανετα..ΜΑΚΑΡΙ να ενισχυθεί η ομαδα γιατι με την ομαδα φετος μπορουμε μεχρι και πρωταθλημα να χτυπησουμε.
Άβαταρ μέλους
gergeo4
 
Δημοσιεύσεις: 7321
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2008, 12:42
Τοποθεσία: kozani

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 23 Ιαν 2015, 07:49

cellophan έγραψε:
RoMaN έγραψε:Τον αγώνα, δυστυχώς, δεν τον είδα..

Τι δεν κάνει ο Odum που θα έπρεπε να κάνει; Cooperιές; :?
Ρωτάω γιατί δεν το κατέχω επαρκώς..


Όχι. Τα βασικά της θέσης του. Εγώ βλέπω αργά πόδια και αργό μυαλό (για πλέυ). Αν τώρα σε αυτό προσθέσεις και το έλλειμα τσαγανού που μόνο σε αμυντικές αναλαμπές δείχνει....έχεις ένα προβληματικό, βρέξει χιονίσει άσσο......ξαναλέω πως το παιδί κρατάει θέση Αμερικάνου στο ρόστερ.



Αυτό το έχω παρατηρήσε κι εγώ.. Αργεί να δώσει τη πρώτη πάσα όταν περνά τη γραμμή, μπορεί να κρατήσει και 10'' τη μπάλα..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Π.Α.Ο.Κ. - Khimki, 78-82, MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 24 Ιαν 2015, 15:02

Ήττα που δυσκολεύει τα πράγματα για τη συνέχεια...
MVP ο Carter!
Συνέχεια με το Ρέθυμνο εδώ!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46410
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Eurocup

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες