Θεσσαλονικη-Αθηνα, Δυο πολοι η πλασματικο διλημμα ;

Θεσσαλονικη-Αθηνα, Δυο πολοι η πλασματικο διλημμα ;

Δημοσίευσηαπό blackmagic » Παρ 17 Οκτ 2008, 19:28

Παραίσθηση
Άβαταρ μέλους
blackmagic

Δημοσίευσηαπό pyrgioths » Παρ 17 Οκτ 2008, 19:50

.............εγω θα [ω πως για Θεσσαλονικη ή αθηνα ολοι οι δρομοι γραφουνε γυρνα.........
απο εκει και περα....τι να πει κανεις???δεν ξερω ποιος αναπειρος το ειπε το σουβλακι καλαμακι και την πιτα σουβλακι και τους εκατσε........
και στον πυργο σουβλακι λεμε το σουβλακι,πιτα την πιτα,και καλαμακι....δεν χρεισιμουποιουμε και τοσο!ειναι καλυτερα να πινεις κοκο κολα με το στομα....
ΠΑΟΚ!

:P :evil: :twisted:
Άβαταρ μέλους
pyrgioths

Δημοσίευσηαπό nalp9 » Παρ 17 Οκτ 2008, 20:46

Σαλονίκη έτσι..

1. εδώ παίζει ο ΠΑΟΚ
2. Μπορώ να συνενοηθώ στα σουβλατζίδικα.
3. δεν βάζουμε σως και άλλες παπαριές στο πιτόγυρο.
4. μαλαματίνα βρίσκεις στο κάθε περίπτερο.
5. Ο παρθενώνας κλάνει τα αρ@@@@α του λευκού πύργου.
6. Ο Καρράς τραγουδάει περισσότερες φορές Σαλονίκη
7. Γιατί μ'αρέσει να πίνω φραπέ και όχι fredoπαπαρίτσες...
8. γιατί μπορώ φτάσω στο άλλο άκρο της πόλης πιο εύκολα,
ενώ στην χαβούζα τρέχα γύρευε...
9. γιατί αν ρωτήσω κάτι στο δρόμο θα μου απαντήσουν και δεν θα μου γυρίσουν την πλάτη και θα φύγουν..
10. Γιατί στην τελική ο Πειραιάς είναι πιο βρώμικος από τον Θερμαικό.
11. Γιατί αν δεν έχω λεφτά για αγαπούλες....πάω προς χαριλάου.
12. Γιατί χαβούζα κατεβαίνω μόνο για να σηκώσω κύπελλο και να πάρω 2πλο.
13. Γιατί θα σκάσω πως κάθε φορά βγάζω Παπαγεωργόπουλο και Ψωμιάδη...
14. Γιατί μου τη σπάει που το μετρό μου φτιάχνεται από την εταιρία "Μετρο Αττικής".
15. Γιατί τα καλύτερα τραγούδια λένε για τη Σαλονίκη.
16. Γιατί μου τη σπάει που με θυμούνται μόνο στην έκθεση και στις εκλογές.
17. Γιατί μου τη σπάει που πρέπει να πάω χαβούζα για να βρω δουλειά της προκοπής.
18. Γιατί το "πλλλάκα με κάνεις" είναι πολύ πιο αντρίκιο από το "πλάκα μου κάνεις".
19. και για άλλα πολλά..

ΠΑΟΚ ρε..
nalp9

Δημοσίευσηαπό elgrego83 » Παρ 17 Οκτ 2008, 21:50

Πάντως για καθαρά ιστορικούς λόγους πρέπει να προσθέσω κάτι

Κακώς χρησιμοποιούμε τον όρο " συμπρωτεύουσα " γιατί πουθενά δεν είναι ιστορικά κατοχυρωμένος αυτός ο όρος. Αντίθετα υπάρχει μια ονομασία η οποία είναι ιστορικά κατοχυρωμένη και μαρτυρεί το πραγματικό μεγαλείο της Θεσσαλονίκης. Αυτός ο όρος είναι η " συμβασιλεύουσα ". Και πρέπει να είμαστε πραγματικά υπερήφανοι που έχουμε ως σημείο αναφοράς την Κωνσταντινούπολη, η οποία είναι και η μητέρα όλων μας. Άρα λοιπόν δεν έχει νόημα να συγκρινόμαστε με τους Αθηναίους, αφού εμείς ως " συμβασιλεύουσα " κουβαλάμε την αληθινή κληρονομιά του Βυζαντίου (κάτι άλλωστε που το μαρτυρεί και το σήμα της ομάδας μας )
Άβαταρ μέλους
elgrego83

Δημοσίευσηαπό k_karamichalis » Παρ 17 Οκτ 2008, 21:50

Κατ' αρχήν απαράδεκτο τοπικ το οποίο όμως μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω μερικές τοποθετήσεις περι του θέματος.

1. Όποιος γνωρίσει Αθηναίο ΠΑΟΚΤΣΗ θα καταλάβει ότι πρέπει να βγάλει το στόκο από το κεφάλι του. Πως νιώθει ένας Αθηναίος ΠΑΟΚΤΣΗΣ όταν του βρίζουν το σπίτι του;
2. Η συζήτηση περί κόντρας και τα σχετικά πρέπει να μείνει μόνο σε επίπεδο πλάκας και χιούμορ (σουβλάκι καλαμάκι και μπουγάτσα και μέχρι εκεί)
3. Όποιος έχει ζήσει για κάποιο καιρό στην Αθήνα θα καταλάβει ότι απο την πλευρά των Αθηναίων (των γνήσιων Αθηναίων εννοώ) δεν υπάρχει καμμία κόντρα και ίσα ίσα συμπαθούν πολύ τους Θεσσαλονικείς και τους Μακεδόνες γενικότερα.
4. Επειδή μερικοί δεν έχουν καταλάβει καλά ,σκοπός μας θα πρέπει να είναι να φτιάξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ειδικά σε μικρές ηλικίες. Και ειδικά στην Αθήνα η οποία είναι και η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ της χώρας μας, μην το ξεχνάμε. Μην περιορίζετε τον ΠΑΟΚ στα στενά όρια της Θεσσαλονίκης. Οι μεγάλες ομάδες πρέπει να έχουν κόσμο παντού. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι τσιφλίκι κανενός και δεν είναι συνοικιακό σωματείο.
5. Οι υγιώς σκεπτόμενοι Αθηναίοι βλέπουν τον ΠΑΟΚ σαν ένα τρόπο έκφρασης διαφορετικό απο τους άλλους, και δεν είναι πολλοί που λένε "Αν δεν ήμουν αεκ,παο,γαύρος θα ήμουν ΠΑΟΚΤΣΗΣ". Ο ΠΑΟΚ εκφράζει την επανάσταση απέναντι σε οτιδήποτε Political correct.
Τι τους σταματάει απο αυτό; Η γκρίνια και η αρνητική ενέργεια που δυστυχώς εισπράττουν απο Θεσσαλονίκη μεριά.
6. Και για τον Αθηναίο, για όλα φταίει η Αθήνα. Για το Θεσσαλονικιό, ποιός φταίει; Μήπως φταίει που για 10 χρόνια βγάζεις δήμαρχο τον Παπαγεωργόπουλο (!!!!!!!!!!) και νομάρχη τον Ψωμιάδη (!!!@!!#@@#). Δεν τους ψηφίζει ο Αθηναίος αυτούς...
7. Το ότι κακώς όλα τα κέντρα αποφάσεων και εξουσίας όπως και όλες οι σοβαρές δουλειές έχουν συγκεντρωθεί στην Αθήνα, είναι γεγονός. Τίποτα δεν ξεχωρίζει όμως τον εργάτη στο Πέραμα απο τον εργάτη στην Περαία.

Αυτά!

ΥΓ. Και η Αθήνα έχει καλό φραπέ, αλλά δεν το κάνουν και θέμα....
Είναι κακό να ξέρει κάποιος μια πόλη απο το φραπέ και τα μπουζούκια.
Καιρός είναι να μάθει ο κόσμος αυτή την πόλη για την ΟΜΑΔΑ που παίζει εκεί.

ΔΙΔΑΞΤΕ ΠΑΟΚ, ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ!
k_karamichalis

Δημοσίευσηαπό paok24partizan » Παρ 17 Οκτ 2008, 22:39

διαφορες υπαρχουν αναμεσα σε θεσσαλονικη και αθηνα πρωτα πρωτα ειμαστε ολιγον πισω ΕΜΕΙΣ!!!!και εχουμε κομπλεξ κατωτεροτητας γιαυτο και οι αθηναιοι εχουν ξεφυγει τοσο πολυ μπροστα δεν τους νοιαζει τι θα κανει ο ενας και ο αλλος δεν ζουν στην μιζερια για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους! και οσο για μερικα παραλογα να πω και εγω ενα ΡΕ ΛΕΜΟΝΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΛΕΜΟΝΙΤΑ :lol: :?
ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ!!! ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΣΑΣ ΦΛΩΡΟΙ!!!
Άβαταρ μέλους
paok24partizan

Δημοσίευσηαπό Platon » Παρ 17 Οκτ 2008, 23:04

k_karamichalis έγραψε:Κατ' αρχήν απαράδεκτο τοπικ το οποίο όμως μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω μερικές τοποθετήσεις περι του θέματος.

1. Όποιος γνωρίσει Αθηναίο ΠΑΟΚΤΣΗ θα καταλάβει ότι πρέπει να βγάλει το στόκο από το κεφάλι του. Πως νιώθει ένας Αθηναίος ΠΑΟΚΤΣΗΣ όταν του βρίζουν το σπίτι του;
2. Η συζήτηση περί κόντρας και τα σχετικά πρέπει να μείνει μόνο σε επίπεδο πλάκας και χιούμορ (σουβλάκι καλαμάκι και μπουγάτσα και μέχρι εκεί)
3. Όποιος έχει ζήσει για κάποιο καιρό στην Αθήνα θα καταλάβει ότι απο την πλευρά των Αθηναίων (των γνήσιων Αθηναίων εννοώ) δεν υπάρχει καμμία κόντρα και ίσα ίσα συμπαθούν πολύ τους Θεσσαλονικείς και τους Μακεδόνες γενικότερα.
4. Επειδή μερικοί δεν έχουν καταλάβει καλά ,σκοπός μας θα πρέπει να είναι να φτιάξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ειδικά σε μικρές ηλικίες. Και ειδικά στην Αθήνα η οποία είναι και η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ της χώρας μας, μην το ξεχνάμε. Μην περιορίζετε τον ΠΑΟΚ στα στενά όρια της Θεσσαλονίκης. Οι μεγάλες ομάδες πρέπει να έχουν κόσμο παντού. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι τσιφλίκι κανενός και δεν είναι συνοικιακό σωματείο.
5. Οι υγιώς σκεπτόμενοι Αθηναίοι βλέπουν τον ΠΑΟΚ σαν ένα τρόπο έκφρασης διαφορετικό απο τους άλλους, και δεν είναι πολλοί που λένε "Αν δεν ήμουν αεκ,παο,γαύρος θα ήμουν ΠΑΟΚΤΣΗΣ". Ο ΠΑΟΚ εκφράζει την επανάσταση απέναντι σε οτιδήποτε Political correct.
Τι τους σταματάει απο αυτό; Η γκρίνια και η αρνητική ενέργεια που δυστυχώς εισπράττουν απο Θεσσαλονίκη μεριά.
6. Και για τον Αθηναίο, για όλα φταίει η Αθήνα. Για το Θεσσαλονικιό, ποιός φταίει; Μήπως φταίει που για 10 χρόνια βγάζεις δήμαρχο τον Παπαγεωργόπουλο (!!!!!!!!!!) και νομάρχη τον Ψωμιάδη (!!!@!!#@@#). Δεν τους ψηφίζει ο Αθηναίος αυτούς...
7. Το ότι κακώς όλα τα κέντρα αποφάσεων και εξουσίας όπως και όλες οι σοβαρές δουλειές έχουν συγκεντρωθεί στην Αθήνα, είναι γεγονός. Τίποτα δεν ξεχωρίζει όμως τον εργάτη στο Πέραμα απο τον εργάτη στην Περαία.

Αυτά!

ΔΙΔΑΞΤΕ ΠΑΟΚ, ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ!

Αδερφε σε συγχαιρω...

Κι εγω ετυχε να γνωρισω το καλοκαιρι στην Αθηνα αρκετα παιδια, τα οποια αν βαζελοι και γαυροι, δεν ειχαν απολυτως τιποτε εναντιον του ΠΑΟΚ...ισα ισα μιλουσαν με τα καλυτερα λογια για τον ΠΑΟΚ... Δε θελω να το κανω θεμα τωρα εδω, αλλα πιστευω οτι τη μιζερια και τη γκρινια την παραγουμε και τη καταναλωνουμε μονο εμεις οι ΠΑΟΚτσηδες ωρες ωρες... Οχι οτι εχουμε παντοτε αδικο, αλλα η κατασταση θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη αν ψαχναμε πρωτα τα λαθη στους εαυτους μας!!!
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon

Δημοσίευσηαπό IKARIA_G4 » Σάβ 18 Οκτ 2008, 00:42

σωστος ο αδερφος karamichalis.

Θα ηθελα να επισημανω ομως τα εξης.
υπαρχει η Αθηνα και η ''Αθηνα''....

η Αθηνα λοιπον απο πολλους,ισως τους περισσοτερους απο εμας,εκφραζει τον χω'ρο του λεκανοπεδιου,εκφραζει ακομα πολλες φορες και τον πληθυσμο,πολλες φορες βαζοντας τους παντες στο ιδιο τσουβαλι.εν μερει λοιπον σε αυτη την οπτικη υπαρχει και ενα δικιο.

επιτρεψτε μου ομως να βλεπω διαφορετικα το ζητημα.και αυτο οχι γιατι μενω ενα διαστημα της ζωης μου στην αθηνα.
Ετσι λοιπον,υπαρχει και η ''Αθηνα'' σε εισαγωγικα.αυτος για μενα ειναι ο πραγματικος εχθρος οχι μονο του ΠΑΟΚ,αλλα και μιας πραγματικης και αληθινης Ελλαδας.

σε αυτα τα εισαγωγικα λοιπον θα βαλω τα κεντρα αποφασεων,θα βαλω τη βουλη,θα βαλω τα οικονομικα συμφεροντα που στρουθοκαμηλιζουν στα προβληματα των ελληνων,και πολλες φορες και των ιδιων των αθηναιων,θα βαλω τον κοκκαλη και τον βαρδινογιαννη,και καθε πολιτικο η' καρεκλατο που αποφασιζει για εμας χωρις εμας,για τον ΠΑΟΚ χωρις τον ΠΑΟΚ.Θα βαλω καθε εναν που μετατρεπει αυτη τη χωρα σε αφρικανικο κρατος!και πολλους ακομα...οχι τον απλο λαο,ο οποιος σε πολλες περιπτωσεις ειναι μαζι μας(αθηναιοι ΠΑΟΚτσηδες)η' θελουν να μας ακολουθησουν(μελλοντικοι-και πιστεψτε με,ερχονται και απο την αθηνα)!

Για μενα λοιπον,το θεμα δεν εχει τοπικιστικους προσανατολισμους!!!εχει καθαρα κοινωνικους!και ενα κοινωνικο φαινομαινο οπως ειναι ο ΠΑΟΚ,πρεπει να τονιζει και να καυτηριαζει αυτην ακριβως την κατασταση σε ΑΥΤΗ την διασταση.Αλλη οπτικη,πιστευω απλα πως μικραινει τον ΠΑΟΚ σε επιπεδο φιλαθλων,μπαινοντας σε ενα τοπικιστικο τρυπακι,οπως ευκολα μπορουν πολλοι να κανουν.Θελουυμε οπαδους ιδεολογους,και μπορει να ειναι απο οπουδηποτε!μην κλεινουμε λοιπον πορτες.

Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ,ειναι και στο βορρα,αλλα ειναι και στον νοτο,ειναι και στην δυση,αλλα και στην Ανατολη...Ειναι στο Βυζαντιο,αλλα ειναι και στο σημερα!

Γιατι ο ΠΑΟΚ δεν ειναι τοπικη ομαδα!ο ΠΑΟΚ ειναι επανασταση!
Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ!!!!
ΕΜΠΡΟΣ ΑΕΤΕ ΔΙΚΕΦΑΛΕ!! :?
IKARIA_G4

Δημοσίευσηαπό nalp9 » Σάβ 18 Οκτ 2008, 01:18

Όταν λες Αθήνα και χαβούζα ουσιαστικά εννοείς τα κέντρα αποφάσεων.
Το ότι οι δουλειές έχουν συγκεντρωθεί εκεί κάτω εγώ πάντως δεν το βλέπω ως γεγονός φίλε k_karamichalis το βλέπω ως πο&*(ια..Κατανοώ ότι είναι πρωτεύουσα και θα έχει περισσότερα πράγματα από εδώ αλλά..το να με αναγκάζουν να κατέβω αθήνα για βρω δουλειά πάνω στο αντικείμενο μου δεν το δέχομαι.

Επίσης η μιζέρια έχει κάποιο λόγο που υπάρχει.. η φτώχεια δεν υπάρχει μόνο στην ψυχή..την βλέπουμε γύρω μας. Δεν είναι τυχαίο ότι οι νομοί με την μεγαλύτερη ανεργία είναι εδώ και όχι εκεί κάτω. Και εγώ προσωπικά δεν περιμένω από ανθρώπους που νιώθουν αδικημένοι να δουν θετικά την αθήνα-κέντρα αποφάσεων.

Επίσης όπως λέμε ότι ένας υγιής σκεπτόμενος αθηναίος βλέπει τον ΠΑΟΚ σαν επανάσταση έτσι και ένας υγιής σκεπτόμενος ΠΑΟΚΤΣΗΣ αθηναίος θα καταλάβει ότι δεν του βρίζουν το σπίτι. Βρίζουν και πάλι τα κέντρα αποφάσεων. Άλλο να σε λένε βούλγαρο..άλλο να λες κάψτε ομόνοια και πειραιά και βουλή..

Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ καθαρά νομίζω ότι αντικατοπτρίζει καθαρά την κατάσταση που επικρατεί στην κοινωνία. Δικά σου ταλέντα τα κλέβουνε, πάνε εκεί όπου είναι συγκεντρωμένα τα λεφτά. Το να αντιδράς σε αυτό δεν είναι μιζέρια. Είναι αντίσταση..

Δεν είμαι πιο πίσω. Με πάνε πίσω. Και δεν με αρέσει.
Και ο ΠΑΟΚ έχει συνέχεια στην ιστορία του νομίζω, γιατί όπως όταν είχαμε έρθει πρόσφυγες τότε στην ελλάδα πασχίσαμε να φτάσουμε τους γηγενείς, σε όλα τα επίπεδα, έτσι και τώρα. Πρέπει να πασχίζουμε να έχουμε ζωή στον τόπο που αγαπάμε πάνω από όλα τα άλλα. Την Μακεδονία και την Σαλονίκη. Αυτός είναι ο λόγος που γκρινιάζουμε. Δεν το αντέχω να είμαι αποπαίδι. Είμαι πολύ περήφανος για να το αντέξω κάτι τέτοιο..
nalp9

Δημοσίευσηαπό Platon » Σάβ 18 Οκτ 2008, 01:55

Φιλε nalp9 θα διαφωνισω σε αρκετα απο αυτα που αναφερεις...

Δικά σου ταλέντα τα κλέβουνε, πάνε εκεί όπου είναι συγκεντρωμένα τα λεφτά. Το να αντιδράς σε αυτό δεν είναι μιζέρια. Είναι αντίσταση..

Δε σου τα κλεβει κανεις...εσυ τα πουλας και ή σε πιανουν κοροϊδο (Σαλπιγγιδης κλπ) ή τους πιανεις εσυ κοροϊδο (Χριστοδουλοπουλος, Μελισσης)... Αναρωτηθηκες ποτε γιατι φυγανε αυτοι...και αν αξιζει τον κοπο εσυ με την περηφανεια σου να βγεις στο δρομο γι΄αυτους... Σιγα μη τους παρακαλεσουμε να μεινουν... Που ειναι εδω η αντιδραση και η περηφανεια???

Επίσης η μιζέρια έχει κάποιο λόγο που υπάρχει.. η φτώχεια δεν υπάρχει μόνο στην ψυχή..την βλέπουμε γύρω μας. Δεν είναι τυχαίο ότι οι νομοί με την μεγαλύτερη ανεργία είναι εδώ και όχι εκεί κάτω.

Τι εννοεις με τη φραση " η φτωχεια δεν υπαρχει μονο στη ψυχη"? Οτι ειμαστε ψυχικα φτωχοι? Δε φανταζομαι να εννοεις αυτο...

Επισης το φαινομενο της επικεντρωσης της βιομηχανιας στα μεγαλα αστικα κεντρα ειναι παγκοσμιο και φυσικο...και η Θεσσαλονικη ειναι μεγαλη πολη, με μεγαλες προοπτικες- το θεμα ειναι το τι κανουν οι πολιτικοι της πανω σ΄αυτο, δεν ειναι θεμα ΠΑΟΚ...

Δεν είμαι πιο πίσω. Με πάνε πίσω. Και δεν με αρέσει.

Λογικο και θεμιτο να μη σου αρεσει... Μα ποιος σε παει πισω??? Και πως??? Και γιατι??? Και πως αντιδρας εσυ σε αυτη τη κατασταση, τι κανεις για να την αλλαξεις???

Και ο ΠΑΟΚ έχει συνέχεια στην ιστορία του νομίζω, γιατί όπως όταν είχαμε έρθει πρόσφυγες τότε στην ελλάδα πασχίσαμε να φτάσουμε τους γηγενείς, σε όλα τα επίπεδα, έτσι και τώρα. Πρέπει να πασχίζουμε να έχουμε ζωή στον τόπο που αγαπάμε πάνω από όλα τα άλλα. Την Μακεδονία και την Σαλονίκη. Αυτός είναι ο λόγος που γκρινιάζουμε. Δεν το αντέχω να είμαι αποπαίδι. Είμαι πολύ περήφανος για να το αντέξω κάτι τέτοιο..

Οι πρωτοι προσφυγες της Μικρασιατικης καταστροφης εφτασαν στο λιμανι του Πειραια και εγκατασταθηκαν εκει, οπου και μεσα σε αντιξοοες συνθηκες αναστηλωθηκαν...απο τον Πειραια εφυγαν πολλοι για το Βορρα, (μεσα σε αυτους κι ο παππους μου). Να αγαπαμε τον τοπο μας, σε αυτο σου δινω ολο το δικαιο του κοσμου. Το ιδιο ομως ισχυει και για τους Αθηναιους, τους Πειραιωτες, τους Πατρινους κι ολους τους αλλους... Γιατι νοιωθεις αποπαιδι??? Τινος αποπαιδι εισαι???

Φιλε nalp9 δε μιλω επιθετικα και πολυ λιγοτερο αναφερομαι σε σενα προσωπικα, απλα προσπαθω να καταλαβω απο τα λεγομενα σου αυτο που δε καταλαβα ποτε μου, γιατι να μισω την Αθηνα... Ποσοι γηγεννεις Αθηναιοι ζουνε αραγε στην Αθηνα??? Και ποσοι "επαρχιωτες"???

Γιατι μας φταινε μια ζωη οι αλλοι??? Γιατι δε φταιμε ποτε εμεις??? Παντοτε σε κοινωνικο επιπεδο αναφερομαι κι οχι σε αθλητικο...

Γιατι δεν αλλαζουμε κατι που δε μας βρισκει συμφωνους??? Γιατι συμβιβαζομαστε με τη "μιζερια"??? Γιατι δεν αντιδρουμε????
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon

Δημοσίευσηαπό k_karamichalis » Σάβ 18 Οκτ 2008, 01:59

Φίλε nalp9, κανείς δε σου κλέβει τίποτα. Σκέψου ότι κι εσύ "κλέβεις" κάτα κάποιο τρόπο τα ταλέντα απο τις Σέρρες πχ. ενώ αυτοί θα μπορούσαν να παίζουν στον Πανσεραικό. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς αυτή τη στιγμή οι πιτσιρικάδες που παίζουν μπάλα έχουν στο μυαλό τους το βάζελο σαν μεγαλύτερη ποδοσφαιρική οντότητα απο τον ΠΑΟΚ. Όταν η ομάδα μας θα καταφέρει να "πείσει" ένα πιτσιρικά-ταλέντο να έρθει να παίξει σε εμάς και οχι στο γαύρο πχ, τότε θα έχουμε επιτύχει το στόχο μας. Είναι αυτό που είχε πει ο Ζαγόρ. Θέλουμε οι παίχτες να θέλουν να παίζουν στον ΠΑΟΚ. Και για να το καταφέρουμε αυτό θα πρέπει να αλλάξουν τα πάντα. Ξεκινώντας απο εμάς τους ίδιους και φτάνοντας μέχρι την πόλη και την ομάδα μας.

Δες την Ισπανία. Η Μπαρτσελόνα προσελκύει περισσότερους οπαδούς παγκοσμίως απο ότι η Ρεάλ και ας έχει η Ρεάλ 9 champions league και η Μπάρτσα 2. Δεν είναι τυχαίος ο παραλληλισμός γιατί και εκέι μιλάμε για μια Μαδρίτη που έχει συγκεντρωμένα όλα τα κέντρα αποφάσεων. Αντίστοιχα παραδείγματα δες και στην Ιταλία όπου οι μεγάλες ομάδες ανήκουν σε πόλεις όπως Μιλάνο, Τορίνο κτλ και όχι στη Ρώμη όπου παίρνονται οι αποφάσεις.
Το θέμα είναι δυστυχώς πιο βαθύ και χρειάζεται μεγάλη ανάλυση....
k_karamichalis

Δημοσίευσηαπό nalp9 » Σάβ 18 Οκτ 2008, 03:29

Φίλε μου νομίζω ότι πήρες στραβά αρκετά από αυτά που είπα.

Όσον αφορά τους παίχτες δεν νομίζω ότι τους πουλάς. Νομίζω ότι είτε το θες είτε όχι δεν μπορείς να τους κρατήσεις. Για έναν πολύ απλό λόγο. Δεν έχεις τα λεφτά. Όσο για την περηφάνια όμως στο σημείο αυτό θα συμφωνήσω..δεν νιώθω καθόλου περήφανος που έτρεχα και έβαζα λεφτά σαν το βόδι για να μείνει ο κοντός. Ήταν όμως περηφάνια να κατέβω και να απαιτήσω λύση για την ομάδα μου..

Φυσικά και δεν εννοώ ότι είμαστε ψυχικά φτωχοί..λέω απλά ότι δεν νιώθουμε μόνο ότι είμαστε φτωχοί..πραγματικά είμαστε σε σχέση με άλλους.

Η βιομηχανία φυσικά θα συγκεντρωθεί στα μεγάλα αστικά κέντρα. Αλλά και η Θεσσαλονίκη αστικό κέντρο είναι. Συμφωνώ..και για αυτόν ακριβώς το λόγο λέω ότι δεν θέλω να αναγκάζομαι να φύγω από εδώ για να βρω δουλειά.

Επίσης δεν μιλάω για κανέναν πατρινό και κανένα πειραιώτη. Εγώ μίλησα για αθήνα-κέντρα αποφάσεων. Δεν μισώ κανέναν αθηναίο..ούτε θέλω να γκρεμιστεί η ακρόπολη.. :lol:

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου..το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε..και φυσικά τι ψηφίζουμε..αυτοί είναι που με πάνε πίσω..φυσικά όχι εμένα προσωπικά ..αλλά την περιοχή μου ολόκληρη..και με τον όρο αποπαίδι εννοώ ότι στην αθήνα παίρνουν τόσα πράγματα και εδώ μόνο υποσχέσεις..από έργα πολύ λίγα..

Εργοστάσια κλείνουν..βιοτεχνίες κλείνουν..καινούργιες δεν ανοίγουν..μου τρώνε τα λεφτά με υποθαλάσσιες και υπέργιες και τρέχα γύρευε....ε δεν είναι δυνατόν η μιζέρια να έρχεται από το τίποτα..ούτε ο θυμός που δημιουργείται μέσα σου..από κάπου πηγάζει.

Κατά την άποψη μου, πηγάζει από το ότι θες να γίνεις ισάξιος με τους άλλους. Να έχεις και εσύ τις ίδιες παροχές ή τέλος πάντων αυτές που αξίζουν σε μια πόλη του 1 εκατομμυρίου.

Αυτήν την αθήνα μισώ εγώ. Την ψιλομύτα που νοιάζεται μόνο για τον εαυτό της και για τις ψήφους της..(για να μην παρεξηγηθώ όπου αθήνα βάλε κεντρα-απόφασης)

Τέλος είπα πως φτάσαμε τους γηγενείς..εννοώντας τους σαλονικείς. Φυσικά και όχι τους αθηναίους. Τους εδώ. Τους φτάσαμε και γίναμε κομμάτι της πόλης, κατ'εμε η ίδια η πόλη..

Πρέπει να παραδεχτώ πως σίγουρα είμαστε λόγο παραπάνω μίρλες απότι πρέπει..αλλά πιστεύω πολύ απλά πως έχει και αυτό την εξήγησή του..ίσως ήρθε η ώρα βέβαια να πάρουμε τα πράγματα στα χέρια μας και να αλλάξουμε καταστάσεις.

ΥΓ. εννοείται ότι δεν μιλάμε επιθετικά...είναι πολύ ωραίο να διαφωνείς με κάποιον. Άσε που ακόμα πολύ νέος είμαι και ίσως να είμαι και λίγο πιο παρορμητικός σε αυτά που γράφω...
nalp9

Δημοσίευσηαπό xampos » Σάβ 18 Οκτ 2008, 09:21

[quote="k_karamichalis"]Κατ' αρχήν απαράδεκτο τοπικ το οποίο όμως μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω μερικές τοποθετήσεις περι του θέματος.

Αυτά!

symfono se ola ayta o paok prepei na megalonei kathe mera. :!:

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να γράφουμε Ελληνικά!
Thx, Admin Team
xampos

Δημοσίευσηαπό DAMANAKIS » Σάβ 18 Οκτ 2008, 10:50

να πω κι'εγω την αποψη μου!εχω μεινει και στις δυο πολεις!αγιο παυλο στη σαλονικη 4 χρονια,και 2 χρονια κατω στο ναυσταθμο σαλαμινας κατα βαση!οι θεσσαλονικεις παροτι τους συμπαθω και τους σεβομαι,εχουν μια μεγαλη διαφορα με τους αθηναιους.κουβαλανε μαζι τους ενα κομπλεξ,που ισως να ερχετε και απο τα βαθη των αιωνων!την εποχη του βυζαντιου!ειναι το κομπλεξ του αιωνιως δευτερου!συνεχως οταν μιλανε για το συγκεκριμενο θεμα,τους φταιει η αθηνα (οχι ολους φυσικα αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο),και παντα βαζουν μετρα συγκρισης!οι της αθηνας οσο καιρο ημουν εκει,δεν μου εδειξαν κατι τετοιο!απλα δεν ασχολουνται!και ειναι και πολλοι αυτοι που λενε οτι θα ηθελαν να ειναι απο τη σαλονικη!την δεκαετια του 80 με 90 ηταν η 20ετια της σαλονικης!ανοδος των μικρομεσαιων επιχειρησεων πολλες βιοτεχνιες στη σαλονικη,πολυ ρευστο και η σαλονικη ξεσαλονικη!αρης και Π.Α.Ο.Κ.στο μπασκετ με ολη την ελλαδα να ειναι καρφωμενη στους δεκτες,σταρακι, λιβαις ,φλαιν,κολλεγιακα ντοπερμαν,και οτι φορουσε η σαλονικη ,φορουσε ολη η ελλαδα!ορθαδικα μαγαζια ,berlin,κτλ ,οταν η αθηνα ακομα ηταν στις καφετεριες και στη μπαρμπαρελλα,επισης μαριω λιλη καμπουρελος αναβιωση του ρεμπετικου ,πολλα χρονια πριν εμφανιστει ο σαββοπουλος(κριτικος ρεμπετικου)και πολλα αλλα που θελω παρα πολυ χωρο και χρονο για να γραψω!οταν ομως τα πραγματα αρχισαν να αλλαζουν,αρχισε η μιζερια!καπου μεσα στα 90,αρχισε η σαλονικη να γινεται η κακομοιρα δευτερη και να μιμειται με κακο τροπο την αθηνα!αρχισαν τα μπουζιος και τα μουζιος,και οτι μεγαλο μαγαζι αρχισε να ανοιγει στην αθηνα,ανοιγε μετα απο λιγο καιρο και στη σαλονικη!σιγα σιγα τα ωραια μαγαζια με τον ωραιο κοσμο και τις ωραιες μουσικες,εγιναν για λιγους,και αρχισε η προβατοποιηση!οταν κατεβηκα κατω ,ελεγα οτι η αθηνα δεν φτουραει μια μπροστα στη σαλονικη!με τον καιρο ομως καταλαβα,οτι δεν εχει καμια αληθεια αυτο που νομιζα!οσο αφορα την προφορα,δεν χρειαζεται νομιζω να το σχολιαζουμε!οποιος ξερει ελληνικα πρεπει να ξερει οτι οι εξ αθηνων ειναι οι σωστοι ,και οχι εμεις!απλα σε καποια πραγματα εχουν αυτοι λαθος,οπως πχ η μπουγατσα που φυσικα υπαρχει μπουγατσα με τυρι,διοτι η μπουγατσα διακρινεται για το φυλλο της ,και οχι για το περιεχομενο!φυσικα σαν μακεδονας αγαπαω τη σαλονικη ,και κατι με δενει περισσοτερο σε σχεση με την αθηνα!αυτη τη στιγμη ομως ,δεν θα ηθελα να μενω σε καμια απο τις 2!επισης θα ηθελα να πω,οτι η γκρινια και η μιζερια της πολης ,μεταφερεται και στις ομαδες της!πιστευω οτι ο αεκτσης ας πουμε (και εδω ας με βρισετε)δεν θα ανοιγε ποτε ενοτητα 30 σελιδων για να κραξει τον μπαλαφα ,η τον καθε μπαλαφα!ειναι κι'αυτο ενα απο τα καταλοιπα της μιζεριας που κουβαλαει αυτη η π[ολη ,και οχι μονο η πολη,αλλα και πολλα αλλα μερη της μακεδονιας!για μενα αυτη ειναι η αληθεια!
DAMANAKIS

Δημοσίευσηαπό Yiankos » Σάβ 18 Οκτ 2008, 11:04

Πωπω τρεις σελίδες το τόπικ .. δυστυχώς δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ (ίσως το κάνω κάποια άλλη στιγμή), θα ήθελα όμως να πω ότι η "κόντρα" Θεσσαλονίκης - Αθήνας δεν είναι χθεσινή ή προσχθεσινή ή του 80 ή του 1960.
Η κόντρα υπήρχε από τα χρόνια του Μ. Αλεξάνδρου και πολύ πιο πίσω .. βέβαια πέρασε πολλά στάδια και εξελίχθηκε ή αλλοιώθηκε .. αλλά κρατάει χιλιάδες χρόνια και αφορμή της δεν ήταν ο Κούδας! :D
Άβαταρ μέλους
Yiankos
Moderator

Επόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler