Μεταγραφές 2011-2012

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:11

Εγώ σου δίνω τον "όρο" εξυγίανση για μένα. Η διοίκηση δεν μπορεί να σου μιλήσει για νούμερα-στόχους στην αρχή της χρονιάς γιατί υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες. Δίνει όμως το στίγμα. Μείωση χρεών όσο "πάει" με χαμηλό μπάτζετ. Πριν 2-3 χρόνια όπου τα μπάτζετ ήταν στα 1,3 περίπου, ο Μπάνε μίλησε για 800 (με εκείνα τα δεδομένα) και κάποιοι "πάγωσαν".
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:14

palok έγραψε:εγώ αυτό που πιστεύω είναι οτι όταν υπάρχει μία αγαστή σχέση ειλικρίνειας μεταξύ διοίκησης-κόσμου και βρεθεί και ο κατάλληλος winner προπονητής (που είναι πάνω από την ομάδα σαν prestige τη δεδομένη χρονική στιγμή και του αρέσει να δουλεύει με ό,τι του δώσουνε), είναι ΑΛΛΟ εξυγίανση στο οικονομικό και ΑΛΛΟ νίκες. αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ οτι μπορεί να ισχύσει άνετα στην Ελλάδα και έχω πολλά παραδείγματα να φέρω και από τον ίδιο τον ΠΑΟΚ (ιδίως τον ποδοσφαιρικό ;) ),

Τι από αυτά δεν έχουμε?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:14

μην μπερδεύεις το ποδόσφαιρο στη συζήτηση. Αν είχα τον Άγγελο προπονητή,
η ομάδα θα άρχιζε και θα τελείωνε στον Καλλέ και τον Γιαννακίδη... :roll:
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:23

kostasff έγραψε:
palok έγραψε:εγώ αυτό που πιστεύω είναι οτι όταν υπάρχει μία αγαστή σχέση ειλικρίνειας μεταξύ διοίκησης-κόσμου και βρεθεί και ο κατάλληλος winner προπονητής (που είναι πάνω από την ομάδα σαν prestige τη δεδομένη χρονική στιγμή και του αρέσει να δουλεύει με ό,τι του δώσουνε), είναι ΑΛΛΟ εξυγίανση στο οικονομικό και ΑΛΛΟ νίκες. αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ οτι μπορεί να ισχύσει άνετα στην Ελλάδα και έχω πολλά παραδείγματα να φέρω και από τον ίδιο τον ΠΑΟΚ (ιδίως τον ποδοσφαιρικό ;) ),

Τι από αυτά δεν έχουμε?


θες να τ ακούσεις τώρα βραδιάτικα? :mrgreen: και εσύ και ο φίλος σου ο bane? :mrgreen: :opaokara: :nairepaok: λοιπόν δεν υπάρχει καμία σχέση ειλικρίνειας μεταξύ διοίκησης και κόσμου. Παραδείγματα? πολλά:
πόσο λέει είναι το μπάτζετ? απαντάει ο κανώτας πέρυσι: όσο πρέπει να είναι (ό,τι να ναι δηλαδή)!
ποιοί είναι οι στόχοι φέτος? απαντάει ο coach (φαντάζομαι εκπροσωπώντας και τις απόψεις της διοίκησης) να φτιάξουμε απλά μία ομάδα (δηλ. ξόδεψες 500 χιλιάρικα- ο πανάκας είπε 1 μυριο- για να κάνεις απλά μία ομάδα? :o :shock: ).
στόχος είναι να ξεχρεώσουμε σε 4 χρόνια λέει ο bane. θα κάνουμε δηλαδή μπάτζετ 1 μύριο (κατά τον πανάκα) και θα θέλουμε άλλο 1.2 το χρόνο εξτρα (πάλι κατά τον πανάκα, αν θυμάμαι καλά τα νούμερα) για να ξεχρεώσουμε σε 4 χρόνια! Πώς στο διάολο θα μαζέψει ο ΠΑΟΚ 2,2 έσοδα φέτος και άλλα τόσα ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ στην Ελλάδα που πεθαίνει?

ε δεν το συνεχάω άλλο...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:33

Σχέση ειλικρίνειας υπάρχει. Σου λέει πάνω απ' όλα εξυγίανση. Φτιάχνει μία ομάδα που θεωρητικά μπορεί να πάει καλά ώστε να μαζέψει και κόσμο (αλλιώς δεν...). Βλέπει ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά και το οικονομικό στοίχημα χάνεται (λίγος κόσμος, λίγοι χορηγοί, κρατικά χρήματα γιοκ) και αποδυναμώνει την ομάδα διώχνοντας ακριβά συμβόλαια. Δεν είναι αυτό συνέπεια? Εσύ θέλεις νούμερα αλλά τα εν οίκω μη εν δήμω. Το τι λέει ο καθένας (έστω και διοικητικός) δεν με αφορά όσο με αφορούν οι παραπάνω κινήσεις. Θα μπορούσε ο μπάνε να κάνει αλλαγές όπου θα δυνάμωνε η ομάδα αλλά θα ήταν ασυνεπής με τους στόχους και με το καλό της ομάδας.
Για τον κόουτς δεν το σχολίασες.... :roll: :mrgreen:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:37

Εγώ δε λέω οτι δεν κάνει καλά, απλά αυτό που λέω είναι οτι το σχέδιο του είναι άτοπο. απλά και ΠΑΟΚσήδικα... ;)

PS: εξυγίανση ακούσαμε και από άλλους Κώστα. Δε μασάμε πλέον. Στα λόγια και εγώ πρώτος!!!! :opaokara:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:43

Αν αποδειχτεί και ο Μπάνε "άλλος ένας" τότε δεν έχω να ελπίζω τίποτα (θα είμαι ελεύθερος??? :mrgreen: )
Θα με αφήσεις να πάω για ύπνο ή θα "προσκυνάω" αύριο στο γραφείο.... :opaokara:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό paokmaniak » Τετ 18 Ιαν 2012, 15:42

KalamarGiannis έγραψε:ΠΑΟΚΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥΥΥΥΥΥ....
πρώτα θέλαμε έναν άσσο αντί του μετριότατου Ράιτ (είπα να το πιάσω από τον Γκρέι και τον Μίλι άλλα άντε..) που έκανα τάμα στον θεό του μπάσκετ να χαθεί και...τσουπ προκύπτει Σερβάκι! μια χαρά ότι και νἀ'ναι, μίνι βέρσιον Γιάριτς προβλέπω λέμεεε...
Μετά θέλαμε αναπληρωματικό 3αρι για αλλαγή του JR , με καλό σουτ αλλά και ύψος να ξεκουράσει τον Δήμο για λίγο στο 4. Τσουπ προκύπτει απ'το πουθενά πραγματικός Γιούγκος παίκτης, κανονικός, μόνο από αποχή...αλλά τα βασικά τα έχει και δεν είναι αργόσαυρος. Είναι όπως ήταν, αρκεί να βρει ρυθμό με τον καιρό και τους αγώνες...
πάει κι αυτό ....
μετά και χωρίς κουρασμένο μαύρο πράγματι είδαμε ότι η ομάδα δεν έχει ψηλούς! τσουπ πάρε κι ένα κτήνος 2,11 αθλητικό κι όχι χοντρόσαυρο...και με εμπειρία από πολλά μικρά πρωταθλήματα (σαν το δικό μας εσωτερικό με αντιπάλους από το 4-5 και κάτω...).
και τώρα που όλα καλά με αλλαγές και ομάδα 8 παικτών θα κατεβαίνω, όπα μας λείπει 4αρι με σκορ (για πόσο δηλαδή; 12' που δεν παίζει ο Δήμος;) και σε λίγο θα δούμε ότι λείπει και μπάκαπ του Καλαμπόκη στο 2 γιατί ο Γιαννακίδης δεν τα καταφέρνει και παίζει και λίγο στο 1...
ΟΚ, θυμήστε του Μάτζικ γιατί μάλλον θα του διέφυγε να φέρει κι ένα σούτιγκ γκάρντ πολυβόλο και μισθό σαν το δικό μου...(παίζω κι εγώ άμα θέτε 5' τα βγάζω αλλά έχω μια αδυναμία στις άμυνες ψηλά-δεν φτάνω το ταμπλώ γι'ἀυτό ...).
Κι άμα βρείτε καμιά έλλειψη ακόμα έχω κάτι 55χρονους μούρλια, ελάτε για σκάουτιγκ στου Μαντουλίδη να τους δείτε...

Το κόβω από τώρα το στοίχιμα πάντως:η νέα ομάδα θα είναι καλύτερη από την προηγούμενη μέσα σε 3 βδομάδες...

...και για να μην μακρυγορώ ως συνήθως: ποιός δεν θέλει καλή ομάδα; πληρώνει κανείς; είστε να πούμε όλοι οι χίλιοι πεντακόσιοι που πάμε γήπεδο να αφήσουμε κι από ένα 10ευρω σε ειδικό κουτί που θα πάει αποκλειστικά στο να φέρει ένα καλό μαύρο παίκτη για 2 μήνες στο τέλος; α τότε δεν μας περισσεύουν... έχει κρίση κι έχουμε μειωμένο εισόδημα και ακριβότερο σουπερμάρκετ... αλλά την ταβερνούλα δεν την κόψαμε έτσι; για την φάβα το δίνουμε το 10ευρω κι ας μπορούσαμε να φάμε σπίτι...(και για να μην παρεξηγηθώ σίγουρα για κάποιους συνταξιούχους ή άνεργους ή χαμηλόμισθους είναι πολυτέλεια το 10ευρω... αλλά δεν υπάρχουν χίλιοι άνθρωποι στα 2 εκατομμύρια της Μακεδονίας κι εκτός που το σπαταλάνε κάπου αλλού και θα μπορούσαν να συνεισφέρουν;)


ρε εσυ Γιαννη θελαμε τις αλλαγες που ειπες αλλα οι 3 που ανεφερες ο ενας ειχε 3 ποντους μο στην Αργεντινη και ποτε στην καριερα του δεν εβαζε πανω απο 11-12 ποντους, ο αλλος εχει να παιξει μπασκετ 6 μηνες λογω τραυματισμου και ο 3ος που προοριζεται για βασικος ασσος εχει παιξει σε ομαδες επιπεδου Ηλυσιακο με νουμερα το λιγοτερο μετρια.
Άβαταρ μέλους
paokmaniak
 
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 20:25

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό paokmaniak » Τετ 18 Ιαν 2012, 15:49

εξυγιανση σε αυτο το μπασκετ που διαλυεται και σε μια Ελλαδα που παραπαιει οικονομικα δε γινεται χωρις να εχει και αγωνιστικους στοχους και να προσελκυσεις τον κοσμο
Άβαταρ μέλους
paokmaniak
 
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 20:25

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 16:06

φοβάμαι πως το ένα αναιρεί το άλλο. Οι παρούσες οικονομικές συνθήκες της χώρας δεν θα επιτρέπουν πολύ κόσμο να έρθει στο μπάσκετ ακόμα κι αν οι αγωνιστικές συνθήκες ήταν ελκυστικότερες.
Με δεδομένη λοιπόν την απροθυμία του κόσμου για μπάσκετ αλλά και τις υπάρχουσες οικονομικές συνθήκες, καλά κάνει ο μπάνε και φτιάχνει μια οικονομική (αν και λίγο τραγική) ομάδα. Υπάρχει κάποιος που είναι υπερ στην σπατάλη χρημάτων σε μια "τελειωμένη υπόθεση"?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Τετ 18 Ιαν 2012, 16:09

Στο τέλος θα με χαρακτηρίσουν κλακαδόρο σου Κώστα. Συμφωνώ απόλυτα.
Εδώ πέρσι που είχαμε και στόχο, και αν δεν παίζαμε τον Αρη για την Ευρωλίγκα,
πάλι με 1000 άτομα θα έκλεινε η σεζόν.
Εξυγίανση θα κοιτάξεις να κάνεις, και έσοδα από εισιτήρια καλό είναι να μην
υπολογίζεις καθόλου.
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 16:15

Iznogoud έγραψε:έσοδα από εισιτήρια καλό είναι να μην
υπολογίζεις καθόλου.

Φέτος έφυγε και η τελευταία αμφιβολία επ' αυτού. Μπάνε και άδειο παλατακι. Άλλη μια απόδειξη της απόστασης της θεωρίας με την πράξη.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό denis » Τετ 18 Ιαν 2012, 16:18

Εκτός των διαρκείς ήθελες να πεις πιστεύω(αφορά την τελευταία πρόταση σου)
Όσο αφορά τα υπόλοιπα η απάντηση είναι κάπου ανάμεσα και λίγο προς τον Κώσταφφ(Ο ΠΑΟΚτσης μόνο στην χαρά υπάρχει για το ΜΠΑΣΚΕΤ)
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Τετ 18 Ιαν 2012, 16:30

Ο ΠΑΟΚτσης είναι :
α) ποδοσφαιρόφιλος
β) θα πάει στο μπάσκετ όταν παίζουμε με τον γάβρο ή το σκουλήκι
γ) κι αυτό ΜΟΝΟ αν δεν παίζει εκείνη την ώρα η ομάδα ποδοσφαίρου με τη Δόξα Δράμας πχ..
(και θα γεμίσει 15 σελίδες στο ανάλογο τόπικ αν)
δ) πετύχουμε μια σημαντική διάκριση ή
ε) πρόκειται να έρθει κάνας άλλοτε μεγάλος παίκτης τον οποίο όλοι θυμούνται σαν παικταρά,
και οι ίδιοι βγάζουν σαν ρεντιγκότα 2.5 ματς μετά.
Κατά τ' άλλα δεν πάνε στο γήπεδο γιατί "πιάνεται το στομάχι μου με αυτή την ομάδα σε
σχέση με την ομαδάρα που ζήσαμε το '90"
λες και αυτοί που πήγαιναν στην Τούμπα το '70
σήμερα έχουν πάθει έλκος με αυτά που αυτά που βλέπουν..
Παράνοια..
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 16:51

Γι αυτό η ενότητα ρετρό με χαλάει. Γίνεται αφορμή για ανόητες συγκρίσεις και κουκούλωμα της αδιαφορία μας.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες