Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Τετ 18 Ιαν 2012, 12:53

Ρε παιδιά παλιά λάθη μετρούσαν μόνο τα αβίαστα,όταν δηλαδή χάνεις τη μπάλα χωρίς την παρέμβαση του αντιπάλου!Στο ΝΒΑ μετρούσαν βέβαια όλες τις απώλειες για λάθος και τελικά και η FIBA προσαρμώστηκε.
Υ.Γ> Το ίδιο ισχύει και για τις ασίστ με τους Αμερικάνους να μετρούν όλες τις πάσες που σκοράρει κάποιος χωρίς τρίπλα ενώ οι Ευρωπαίοι μετρούσαν μόνο τις πάσες που σε έβγαζαν μόνο με το καλάθι,τελικά πέρασε των Γιάγκιδων.
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3769
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τετ 18 Ιαν 2012, 12:58

Iznogoud έγραψε:15/17 είναι οι βολές ρε τρελέ.. εξ'ού και οι 31π, με 15 βολές και 8/14 2π..
οι βολές είναι 20 παραπάνω (18 εμείς , 38 αυτοί..)




Σωστα τα λες αλλα το χαρτι τα γραφει αναποδα,οκ τυπογραφικο λαθος εχει γινει στη συγκεκριμενη περιπτωση .
Παντως αυτο με τα κλεψιματα και τα λαθη που γραφει ο πολυξεριδης εχει βαση.
Δεν ξερω ισως το κλεψιμο να μην χρεωνοταν λαθος σε αυτον που ειχε την κατοχη της μπαλας.
Δεν ξερω τι ισχυε τοτε αν και μοιαζει απιθανο μπορει να ειναι πιθανο. :opaokara:
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24554
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 18 Ιαν 2012, 13:20

ό,τι να ναι είναι τα stats.Ας μη δίνουμε σημασία
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Δευτ 23 Ιαν 2012, 02:06

Nτεμπούτο για τα 2 νέα κελεπούρια μας, και ποιά η καλύτερη αφορμή για να θυμηθούμε
ιστορίες μετεγγραφικής τρέλας και παράνοιας. Όχι όμως με Ντούβνιακ και Ντούβλη-ακ,
αλλά με παίκτες - ογκόλιθους, που έφτασαν ένα βήμα, πλατύσκαλο σχεδόν, από το να φορέσουν
τα ασπρόμαυρα. Και ίσως να άλλαζε και όλη η ιστορία μας.
Λόγω φόρτου εργασίας, δεν κρατούσα ποτέ αρχείο τα καλοκαίρια, οπότε ότι θα
θυμηθούμε είναι από προσωπικές αναμνήσεις, μαρτυρίες ανθρώπων μέσα στα πράγματα,
την εξομολόγηση ενός τρελού, και το ημερολόγιο ενός ληστή.
Εικόνα
Πιο γνώριμο βουητό, από τα τζιτζίκια το καλοκαίρι, ήταν μόνο το βουητό της πόλης
για τον Φάνη. Παίκτης σπάνιου ταλέντου, κατ'εμέ ο πιο ολοκληρωμένος Έλληνας μπασκετμπολίστας,
ένα από τα καλύτερα τριάρια σε όλη την Ευρώπη, και μάλλον η καψούρα του Νίκου Βεζυρτζή.
Ο οποίος έδινε "γη και ύδωρ" στον Νιόνιο κάθε καλοκαίρι, και καλύτερα να μην γράψω τι έπαιρνε
γιατί θα μας στείλει κάνας μοντ - κι ακόμα δεν ήρθα καλά καλά.
Ο μπέμπης, ένιωθε κι ο ίδιος άβολα στην πλατεία, αφού σοβαρή προοπτική για κάναν τίτλο δεν
υπήρχε (μέχρι που έπαιξαν με τον φιλευσπλαχνο ΠΑΟΚ σε τελικό..) και πίεζε και ο ίδιος για την μεταγραφή.
Το καλοκαίρι του '89 φάνηκε να βρισκόμαστε πιο κοντά από κάθε άλλη φορά.
Οι δύο διοικήσεις τα είχαν βρει σε όλα.
Ο Φάνης ζητούσε κάτι παραπάνω (βάλε κι εσύ ρε Νικόλα κάνα διαρκείας στον Γιώτη)
Ο Χρήστος Χριστοδούλου (ο ατάλαντος αδερφός του) λένε πως τον έπεισε να μείνει στην ομάδα.
Και μείναμε με τον Μακαρά..
Εικόνα
Ήταν το θερμό καλοκαίρι του 1989, το μωρό του ελαφιού το χάσαμε για ένα τσαμπί μαρούλια,
και η ομάδα έψαχνε για το μεγάλο τεσσάρι που θα έπαιζε δίπλα στον εξαποδώ.
Ξαφνικά ένα πρωί, η (έγκριτη) "Θεσσαλονίκη" έδινε την είδηση - βόμβα:
Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ Νο 2 ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ!!!
Όπου "Ταχυδρόμος" φυσικά Καρλ Μαλόουν, αλλά όπου "Ταχυδρόμος Νο 2"
ο απόφοιτος του Λουϊζιάνα Τεκ, Νο 8 στα ντραφτ προ μηνών, Ράντι Ουάϊτ!
Η σύγκριση φυσικά με τον μεγάλο Καρλ είχε να κάνει με το ίδιο κολλέγιο όπου πέρασαν αμφότεροι,
αλλά και τα τρομερά νούμερα του Mailkid σαν senior με 21 πόντους και 10 ρημπάουντ μέσο όρο.
Η υποδοχή είναι αποθεωτική, το παλέ γεμίζει από 4.500 κόσμο, αρκετοί κατεβαίνουν στον
Βεζυρτζή να του διαμηνύσουν πως πες τον μαύρο να κάνει κανα κάρφωμα γιατί ο κόσμος εκνευρίζεται
Λίγες μέρες μετά, ο Ράντι επιστρέφει στο States απ'όπου θα μας έστελνε υπογεγραμμένο το συμβόλαιο
του, αλλά ήταν πάλι πρωί όταν μάθαμε πως μας πούλησε για ένα σακί πατάτες.
Υπέγραψε στους Μάβερικς με τους όρους που αυτός ήθελε, κι εμείς μείναμε με τις φωτογραφίες.
Εσείς, γιατί όπως προανέφερα εγώ ούτε τέτοιες δεν έχω..
Σας θυμίζει κάτι αυτή η ιστορία;
Εικόνα
Βρακί δεν είχε ο κώλ*ς μας, σπαγγέτι ήθελε ο π**τσος μας..
Μέχρι να τον δω στην Ελλάδα, δεν το πίστευα με τίποτα.

Ναι αλλά μέχρι να τον δω στο γήπεδο, πάλι δεν το πίστευα..

Ε αφού δεν πιστεύω λέμε!
Και αποδείχθηκα αληθινός! Τουλάχιστον κάναμε έναν φίλο, αληθινό, όχι γιαλαντζί,
κι άμα πάμε ποτέ στο Αμέρικα, θα μας μπάσει στο σπίτι του, και θα μας βγάλει κι ένα πιάτο ρεβίθια
να φάμε. Γεια σου ρε παικταρά!
Εδώ πάντως φάνηκε μια κάποια κινητικότητα, και θέληση από την πλευρά μας,
αντίθετα με την παρακάτω ιστορία:
Την εφημερίδα "Αγγελιοφόρος" την θυμάται κανείς πως ξεκίνησε;
Θα σας πω εγώ. Καλοκαίρι 1996, και το πρώτο φύλλο του νέου εγχειρήματος με επικεφαλή
των αθλητικών, τον Σαγόνια, μας προετοιμάζει για το μεγάλο μπαμ!
Ο Νίκος Γκάλης στον ΠΑΟΚ!!!
Τα μέσα φύλλα δεν είχαν και πολλές λεπτομέρειες εκείνη τη μέρα, αλλά την επόμενη,
ο Φώσκολος νιαούριζε πάνω από ένα μπωλ με γάλα..
Που πας ρε γατάκι!
Διάβασε εδώ σενάριο:
Ο "Νικ" 2 χρόνια μετά την απόσυρσή
έχει συμφωνήσει σε όλα με τον Απόστολο Αλεξόπουλο
και θα είναι η τελευταία μεταγραφή της ομάδας
(τελικά έμεινε τελευταία ο Δέσπος)
Ο Γκομενέζ τον θέλει, ο λαός τον θέλει :lol: :lol: :lol:
και ο ίδιος ο Νικ θέλει να κλείσει την καριέρα του στα γήπεδα
όπως του αρμόζει

Καταρχήν, αν ήθελε να την κλείσει ντε και καλά όπως του άρμοζε, ας την έκλεινε σε ένα γυμναστήριο,
στο ράφι με τις κρεατίνες και τα στεροειδή.
Έπειτα, τον κόσμο που τον ήθελε κι όλας, τον είχε ρωτήσει κανείς;
Μετά το διώξιμο του Μπάνε, πιστεύει κανείς πως θα πήγαινε σε οποιοδήποτε "Κόσμο"
(των σπορ; κόσμοράδιο; κοσμοπόλιταν;), θα τους έλεγε πως έκλεισε τον Γκάλη, και θα
επέστρεφε σώος στη δουλειά του; Η πλάκα με το θέμα ήταν πως όπως άνοιξε, έτσι έκλεισε:
Στην κουφή. Και δεν το ξανασυζήτησε κανείς από τότε, λες και δεν υπήρξε ποτέ.
Εικόνα
Ήταν το σέντερ που εγώ προσωπικά θα ήθελα να έχω αντί για τον Πάνι(βλάκα).
Λοιπόν, ο Μπλιάχ Χαχάτ, ο πιστός μου μπράβος, μου είχε αποκαλύψει πως το καλοκαίρι του 1992,
ο Νίκος Βεζυρτζής μιλάει με τον ίδιο τον Σαλονίκη, και κλείνουν το deal:
Η κομπλεξική αράχνη στον Πειραιά, και ο Παπαdunkος στον ΠΑΟΚ!΄
Έλα όμως που είχε και οπαδούς το μ**νί και έλα που δεν άφηναν να γίνει η κίνηση..
Το αποτέλεσμα το ξέρετε όλοι : μείον ένα πρωταθλητριών..
Εικόνα
Κουϊζ για να κάνουμε και τζέρτζελο:
Ποιός από τους τρεις κυρίους είχε μιλήσει με τον Λάκη Οικονομίδη το χειμώνα του 1995,
για να έρθει στη θέση του Τζέρομ Μούσταφ;
Και οι τρεις πάντως έχουν διατελέσει συμπαικτες του Βλαντε Ντίβατς, που έφτασε μιαν
ανάσα (αλλά είχαμε φάει τζατζίκι μάλλον) από το να φορέσει τη φανέλα μας, αντί του
Ζόραν Σάβιτς. Σε μια συνέντευξη τύπου του Ιβκοβιτς μάλιστα, ο σοφός
απαντώντας σε ερώτηση του (επίσης πάνσοφου) Βένη για το θέμα, τους δουλέυει ψιλό γαζί:
Ναι μπρε τώρα τον έχω σπίτι και κοιμάται. Μήπως τέλεις να σου πω τι λέω και με τη
γυναίκα μου στο κρεβάτι;

Αυτό ήταν!
Το επόμενο μεσημέρι Σαββάτου, ο Γιώργος Βένης (ναι για τον ίδιο άνθρωπο μιλάμε που έχασε
σε τεστ ευφυίας από ένα λάχανο) το ανακοίνωνε στην εκπομπή του στο TV Μακεδονία.
Λίγες μέρες μετά, ο Ζόκι γ@μούσε κι έσπερνε στην Α1, ενώ ο Ντίβατς πηδούσε στο τζάμπολ του ΝΒΑ.

Τον Κορωνιό με τον Μυλωνά δεν ξέρω από ποιό καλοκαίρι να τους πρωτοπιάσω.
Για τον Μυλωνά μάλιστα, πριν μας κλείσει το σπίτι με 3/3 τρίποντα σε 45" μέσα, γράφτηκε πως
είχαμε στείλει τον Μακαρά (που απλώς είχε λήξει το συμβόλαιο του) στο Περιστέρι ως αντάλλαγμα
για τη μεταγραφή του. Ε, αφού η μεταγραφή δεν έγινε ποτέ, μπορώ να ζητήσω πίσω τον Μακαρά;

Ο δε Κορωνιός απλά μας είχε σπάσει τα @@ κάθε καλοκαίρι με τα "θα μείνω εδώ - θέλω να φύγω -
όχι μωρέ καλά είναι κι εδώ - θέλω να πάω στον ΠΑΟΚ"
Σε αυτό το τελευταίο, ο πιστός μου μπράβος Μπλιάχ Χαχάτ ήταν αυτήκοος μάρτυς.
Το είπε!
Ναι, ναι το είπε, αφού το λέει κι ο μπράβος μου, και μάλιστα ο Ευτύχης λέει ο μύθος
είχε ήδη στο μυαλό του αν κάτι δεν πήγαινε καλά, να ξαναέκανε παίκτη τον Σκάϊλς, και να
έχριζε τον Κορωνιό προπονητή. Και ξανά μανά μετά.
Τελικά ο παίκτης προτίμησε την ΑΕΚ, αλλά κι εμάς ο Ευτύχης δεν μας άφησε με το παράπονο.
Μας έφερε τον Κολντεμπέλα..

Σίγουρα ξεχνάω κάποιους, αλλά φόρουμ είναι ;)
Βάλτε το χεράκι σας!
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Stepas » Δευτ 23 Ιαν 2012, 14:34

Απολαυστικός όπως πάντα ο Iznogoud! Εξαιρετική γραφή, μας θύμισες πολλά!

Για το κουίζ δεν έχω απάντηση. Κάποιος θα μας δώσει τα φώτα του.
Άβαταρ μέλους
Stepas
 
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 15:37
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 23 Ιαν 2012, 14:50

Τον τζειμς γουορθι δεν θελαμε?
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24554
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό brigate4 » Δευτ 23 Ιαν 2012, 14:55

Tζέιμς Γουόρθι :opaokara: που το θυμήθηκες...
Φυσικά ο Κορωνιός τελικά φόρεσε τα ασπρόμαυρα ενώ ο Γκάλης είχε συμφωνήσει με τον Βεζυρτζή και το 1992...
ΠΑΟΚ ξέρω 'γω να πούμε, ΦΕΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ...
Άβαταρ μέλους
brigate4
 
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 15:06

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Δευτ 23 Ιαν 2012, 14:59

Ε ναι, τον Ουόρθι θα μας έφερνε ο Μουστάκιας (μουστάκια ρουφιάνε, πλήρωσε τον Μπάνε)
και φυσικά ο Γκάλης λέγεται πως είχε κλείσει και το 1992, αλλά τσίνιξε ο Ντούντα..
Επίσης το 2000, που ήλθε ο Κορωνιός, έπαιζαν πολύ δυνατά τα ονόματα και των Οικονόμου -
Βράνκοβιτς.. όχι;
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Jordi_ 04 » Τρί 31 Ιαν 2012, 01:10

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΟΠΑΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ
ΝΟΗΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.
Άβαταρ μέλους
Jordi_ 04
 
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Παρ 14 Μάιος 2010, 10:43

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 01 Φεβ 2012, 20:06

[youtube]r555_I8NCj0&feature=related[/youtube]
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 01 Φεβ 2012, 20:28

Iznogoud έγραψε:Nτεμπούτο για τα 2 νέα κελεπούρια μας, και ποιά η καλύτερη αφορμή για να θυμηθούμε
ιστορίες μετεγγραφικής τρέλας και παράνοιας. Όχι όμως με Ντούβνιακ και Ντούβλη-ακ,
αλλά με παίκτες - ογκόλιθους, που έφτασαν ένα βήμα, πλατύσκαλο σχεδόν, από το να φορέσουν
τα ασπρόμαυρα. Και ίσως να άλλαζε και όλη η ιστορία μας.
Λόγω φόρτου εργασίας, δεν κρατούσα ποτέ αρχείο τα καλοκαίρια, οπότε ότι θα
θυμηθούμε είναι από προσωπικές αναμνήσεις, μαρτυρίες ανθρώπων μέσα στα πράγματα,
την εξομολόγηση ενός τρελού, και το ημερολόγιο ενός ληστή.
Εικόνα
Πιο γνώριμο βουητό, από τα τζιτζίκια το καλοκαίρι, ήταν μόνο το βουητό της πόλης
για τον Φάνη. Παίκτης σπάνιου ταλέντου, κατ'εμέ ο πιο ολοκληρωμένος Έλληνας μπασκετμπολίστας,
ένα από τα καλύτερα τριάρια σε όλη την Ευρώπη, και μάλλον η καψούρα του Νίκου Βεζυρτζή.
Ο οποίος έδινε "γη και ύδωρ" στον Νιόνιο κάθε καλοκαίρι, και καλύτερα να μην γράψω τι έπαιρνε
γιατί θα μας στείλει κάνας μοντ - κι ακόμα δεν ήρθα καλά καλά.
Ο μπέμπης, ένιωθε κι ο ίδιος άβολα στην πλατεία, αφού σοβαρή προοπτική για κάναν τίτλο δεν
υπήρχε (μέχρι που έπαιξαν με τον φιλευσπλαχνο ΠΑΟΚ σε τελικό..) και πίεζε και ο ίδιος για την μεταγραφή.
Το καλοκαίρι του '89 φάνηκε να βρισκόμαστε πιο κοντά από κάθε άλλη φορά.
Οι δύο διοικήσεις τα είχαν βρει σε όλα.
Ο Φάνης ζητούσε κάτι παραπάνω (βάλε κι εσύ ρε Νικόλα κάνα διαρκείας στον Γιώτη)
Ο Χρήστος Χριστοδούλου (ο ατάλαντος αδερφός του) λένε πως τον έπεισε να μείνει στην ομάδα.
Και μείναμε με τον Μακαρά..
Εικόνα
Ήταν το θερμό καλοκαίρι του 1989, το μωρό του ελαφιού το χάσαμε για ένα τσαμπί μαρούλια,
και η ομάδα έψαχνε για το μεγάλο τεσσάρι που θα έπαιζε δίπλα στον εξαποδώ.
Ξαφνικά ένα πρωί, η (έγκριτη) "Θεσσαλονίκη" έδινε την είδηση - βόμβα:
Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ Νο 2 ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ!!!
Όπου "Ταχυδρόμος" φυσικά Καρλ Μαλόουν, αλλά όπου "Ταχυδρόμος Νο 2"
ο απόφοιτος του Λουϊζιάνα Τεκ, Νο 8 στα ντραφτ προ μηνών, Ράντι Ουάϊτ!
Η σύγκριση φυσικά με τον μεγάλο Καρλ είχε να κάνει με το ίδιο κολλέγιο όπου πέρασαν αμφότεροι,
αλλά και τα τρομερά νούμερα του Mailkid σαν senior με 21 πόντους και 10 ρημπάουντ μέσο όρο.
Η υποδοχή είναι αποθεωτική, το παλέ γεμίζει από 4.500 κόσμο, αρκετοί κατεβαίνουν στον
Βεζυρτζή να του διαμηνύσουν πως πες τον μαύρο να κάνει κανα κάρφωμα γιατί ο κόσμος εκνευρίζεται
Λίγες μέρες μετά, ο Ράντι επιστρέφει στο States απ'όπου θα μας έστελνε υπογεγραμμένο το συμβόλαιο
του, αλλά ήταν πάλι πρωί όταν μάθαμε πως μας πούλησε για ένα σακί πατάτες.
Υπέγραψε στους Μάβερικς με τους όρους που αυτός ήθελε, κι εμείς μείναμε με τις φωτογραφίες.
Εσείς, γιατί όπως προανέφερα εγώ ούτε τέτοιες δεν έχω..
Σας θυμίζει κάτι αυτή η ιστορία;
Εικόνα
Βρακί δεν είχε ο κώλ*ς μας, σπαγγέτι ήθελε ο π**τσος μας..
Μέχρι να τον δω στην Ελλάδα, δεν το πίστευα με τίποτα.

Ναι αλλά μέχρι να τον δω στο γήπεδο, πάλι δεν το πίστευα..

Ε αφού δεν πιστεύω λέμε!
Και αποδείχθηκα αληθινός! Τουλάχιστον κάναμε έναν φίλο, αληθινό, όχι γιαλαντζί,
κι άμα πάμε ποτέ στο Αμέρικα, θα μας μπάσει στο σπίτι του, και θα μας βγάλει κι ένα πιάτο ρεβίθια
να φάμε. Γεια σου ρε παικταρά!
Εδώ πάντως φάνηκε μια κάποια κινητικότητα, και θέληση από την πλευρά μας,
αντίθετα με την παρακάτω ιστορία:
Την εφημερίδα "Αγγελιοφόρος" την θυμάται κανείς πως ξεκίνησε;
Θα σας πω εγώ. Καλοκαίρι 1996, και το πρώτο φύλλο του νέου εγχειρήματος με επικεφαλή
των αθλητικών, τον Σαγόνια, μας προετοιμάζει για το μεγάλο μπαμ!
Ο Νίκος Γκάλης στον ΠΑΟΚ!!!
Τα μέσα φύλλα δεν είχαν και πολλές λεπτομέρειες εκείνη τη μέρα, αλλά την επόμενη,
ο Φώσκολος νιαούριζε πάνω από ένα μπωλ με γάλα..
Που πας ρε γατάκι!
Διάβασε εδώ σενάριο:
Ο "Νικ" 2 χρόνια μετά την απόσυρσή
έχει συμφωνήσει σε όλα με τον Απόστολο Αλεξόπουλο
και θα είναι η τελευταία μεταγραφή της ομάδας
(τελικά έμεινε τελευταία ο Δέσπος)
Ο Γκομενέζ τον θέλει, ο λαός τον θέλει :lol: :lol: :lol:
και ο ίδιος ο Νικ θέλει να κλείσει την καριέρα του στα γήπεδα
όπως του αρμόζει

Καταρχήν, αν ήθελε να την κλείσει ντε και καλά όπως του άρμοζε, ας την έκλεινε σε ένα γυμναστήριο,
στο ράφι με τις κρεατίνες και τα στεροειδή.
Έπειτα, τον κόσμο που τον ήθελε κι όλας, τον είχε ρωτήσει κανείς;
Μετά το διώξιμο του Μπάνε, πιστεύει κανείς πως θα πήγαινε σε οποιοδήποτε "Κόσμο"
(των σπορ; κόσμοράδιο; κοσμοπόλιταν;), θα τους έλεγε πως έκλεισε τον Γκάλη, και θα
επέστρεφε σώος στη δουλειά του; Η πλάκα με το θέμα ήταν πως όπως άνοιξε, έτσι έκλεισε:
Στην κουφή. Και δεν το ξανασυζήτησε κανείς από τότε, λες και δεν υπήρξε ποτέ.
Εικόνα
Ήταν το σέντερ που εγώ προσωπικά θα ήθελα να έχω αντί για τον Πάνι(βλάκα).
Λοιπόν, ο Μπλιάχ Χαχάτ, ο πιστός μου μπράβος, μου είχε αποκαλύψει πως το καλοκαίρι του 1992,
ο Νίκος Βεζυρτζής μιλάει με τον ίδιο τον Σαλονίκη, και κλείνουν το deal:
Η κομπλεξική αράχνη στον Πειραιά, και ο Παπαdunkος στον ΠΑΟΚ!΄
Έλα όμως που είχε και οπαδούς το μ**νί και έλα που δεν άφηναν να γίνει η κίνηση..
Το αποτέλεσμα το ξέρετε όλοι : μείον ένα πρωταθλητριών..
Εικόνα
Κουϊζ για να κάνουμε και τζέρτζελο:
Ποιός από τους τρεις κυρίους είχε μιλήσει με τον Λάκη Οικονομίδη το χειμώνα του 1995,
για να έρθει στη θέση του Τζέρομ Μούσταφ;
Και οι τρεις πάντως έχουν διατελέσει συμπαικτες του Βλαντε Ντίβατς, που έφτασε μιαν
ανάσα (αλλά είχαμε φάει τζατζίκι μάλλον) από το να φορέσει τη φανέλα μας, αντί του
Ζόραν Σάβιτς. Σε μια συνέντευξη τύπου του Ιβκοβιτς μάλιστα, ο σοφός
απαντώντας σε ερώτηση του (επίσης πάνσοφου) Βένη για το θέμα, τους δουλέυει ψιλό γαζί:
Ναι μπρε τώρα τον έχω σπίτι και κοιμάται. Μήπως τέλεις να σου πω τι λέω και με τη
γυναίκα μου στο κρεβάτι;

Αυτό ήταν!
Το επόμενο μεσημέρι Σαββάτου, ο Γιώργος Βένης (ναι για τον ίδιο άνθρωπο μιλάμε που έχασε
σε τεστ ευφυίας από ένα λάχανο) το ανακοίνωνε στην εκπομπή του στο TV Μακεδονία.
Λίγες μέρες μετά, ο Ζόκι γ@μούσε κι έσπερνε στην Α1, ενώ ο Ντίβατς πηδούσε στο τζάμπολ του ΝΒΑ.

Τον Κορωνιό με τον Μυλωνά δεν ξέρω από ποιό καλοκαίρι να τους πρωτοπιάσω.
Για τον Μυλωνά μάλιστα, πριν μας κλείσει το σπίτι με 3/3 τρίποντα σε 45" μέσα, γράφτηκε πως
είχαμε στείλει τον Μακαρά (που απλώς είχε λήξει το συμβόλαιο του) στο Περιστέρι ως αντάλλαγμα
για τη μεταγραφή του. Ε, αφού η μεταγραφή δεν έγινε ποτέ, μπορώ να ζητήσω πίσω τον Μακαρά;

Ο δε Κορωνιός απλά μας είχε σπάσει τα @@ κάθε καλοκαίρι με τα "θα μείνω εδώ - θέλω να φύγω -
όχι μωρέ καλά είναι κι εδώ - θέλω να πάω στον ΠΑΟΚ"
Σε αυτό το τελευταίο, ο πιστός μου μπράβος Μπλιάχ Χαχάτ ήταν αυτήκοος μάρτυς.
Το είπε!
Ναι, ναι το είπε, αφού το λέει κι ο μπράβος μου, και μάλιστα ο Ευτύχης λέει ο μύθος
είχε ήδη στο μυαλό του αν κάτι δεν πήγαινε καλά, να ξαναέκανε παίκτη τον Σκάϊλς, και να
έχριζε τον Κορωνιό προπονητή. Και ξανά μανά μετά.
Τελικά ο παίκτης προτίμησε την ΑΕΚ, αλλά κι εμάς ο Ευτύχης δεν μας άφησε με το παράπονο.
Μας έφερε τον Κολντεμπέλα..

Σίγουρα ξεχνάω κάποιους, αλλά φόρουμ είναι ;)
Βάλτε το χεράκι σας!


τρομερό κείμενο, το είχα αφήσει για τις δύσκολες ώρες του χειμώνα κάτω από τα σκεπάσματα μου και έχοντας background aek-ΠΑΟΚ επανάληψη φωνητικά στο nova :mrgreen: .

PS: ο φασούλας έκανε τρομερή καριέρα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. ποιός παπαδάκος??? ... :o :shock:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Τετ 01 Φεβ 2012, 20:29

Άσχετο αλλά ο James Worthy ήταν η χαρά του κάθε πικραμένου Ευρωπαίου,θυμάμαι και τον Aíto Reneses που δήλωνε πως ο Χιμένεθ είναι καλύτερος από το Worthy!! :o :shock: :o
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3769
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Τετ 01 Φεβ 2012, 20:37

Δύο που μου έρχονται είναι ο Τέρυ Μιλς
viewtopic.php?f=92&t=3064&start=555
και ο Νεστέροβιτς!
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3769
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 01 Φεβ 2012, 21:28

Ο παπαδάκος είχε το ιδανικό σώμα αλλά παρόλα αυτα δεν ήταν τόσο δυναμικός όσο θα έπρεπε. Θα μου πεις "ήταν ο δήμαρχος"? Όχι βέβαια αλλά νομίζω πως ήταν καλύτερός του (άσχετα αν μας χόρτασε μ@λ@κιες.
Το σίγουρο είναι πως από τα τόσα ονόματα που ακούστηκαν κατά καιρούς (πιθανα και απίθανα), αυτό που φιγουράρει στην κορυφή της λίστας των ανεκπλήρωτων ονείρων και που είναι αυτός που θα άλλαζε για πάντα την ιστορια, είναι ο Φάνης. Νομίζω πως αυτό το ΑΝ ακόμα στριφογυρίζει στο μυαλό τού κάθε "παλαιού" παοκτση (που ακόμα ασχολείται με το μπάσκετ).
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό ARMY » Τετ 15 Φεβ 2012, 17:51

Το παρόν κλειδώνεται.

Συνέχεια εδώ: viewtopic.php?f=134&t=5134

ΟΤΙ ΔΙΕΓΡΑΦΕΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟ ΚΑΙΡΟΥ
Ο εχθρόs του ελληνικού ποδοσφαίρου φοράει γραβάτα και όχι κασκόλ!
Άβαταρ μέλους
ARMY
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3672
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 16:03
Τοποθεσία: Λουτράκι Κορινθίας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης