PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική των αγώνων και τα νέα του Ευρωπαϊκού ΠΑΟΚ στην Euroleague αλλά και γενική συζήτηση περί της ευρωπαϊκής πορείας της ομάδας στο παρελθόν

MVP

GIDDENS
7
12%
STIGGERS
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
GOREE
12
20%
DIKOUDIS
5
8%
KALAMPOKIS
14
24%
WRIGHT
1
2%
GIANNAKIDIS
2
3%
KALLES
18
31%
 
Σύνολο ψήφων : 59

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό mythos » Τετ 14 Δεκ 2011, 18:46

Για τα συστηματα.Ολες οι ομαδες στην ευρωπη λιγο πολυ τα ιδια συστηματα χρησιμοποιουν και εμεις χρησιμοποιουμε κατα βαση τα συστηματα που χρησιμοποιουν ολες οι ομαδες συν καποια που χρησιμοποιει ο Σουλης σταθερα.
Τωρα αν δεν βγαινουν παντα τα συστηματα ή οι αντιπαλες αμυνες τα σπανε αυτο συμβαινει με ολες τις ομαδες.
Πολλα απο τα χτεσινα μας τριποντα ηταν ελευθερα απλα δεν μπηκαν,σιγουρα υπηρχαν και αρκετα σκοτωμενα
αλλα αρκετα τετοια ειχε και η ριγα και κανενας δεν μιλαει...
Για το ροστερ εγκαιρα ειχα επισημανει τς ελειψεις,το χαμηλο επιπεδο παικτων και τον κακο σχεδιασμο του καλοκαιριου.Αλλα να λεμε δεν εχουμε συστηματα λολ
Για τον καλλε δεν συμφωνω οτι εχει σουτακι απο τα 3 μετρα,αυτο που κανει στην επιθεση αυτο πρεπει να κανει
και το κανει σχετικα καλα και πρεπει να χρησιμοποιηθει περισσοτερο σε αυτο τον ρολο.
Ο καλλες ειναι ακατεργαστο διαμαντι με βαση τα αθλητικα προσοντα που εχει μπορει να γινει μεσα στα 5 κορυφαια σεντερ στην ευρωπη ειδικα στην αμυνα.Αλλα εχει χαμηλο ΙQ και αυτο ειναι το μεγαλο του προβλημα.
Ο Παοκ σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να τον αφησει γιατι δυο πραγματα να μαθει θα γινει μια χαρα παικτης και
οι σεντερ ειναι ειδος εν ανεπαρκεια.
Επισης συμφωνω οτι δεν υπαρχει λογος να τον κραζουμε υπερβολικα για τους λογους που ανελυσα
Δυο πραγματα να μαθει θα γινει μια χαρα παικτης
mythos
 
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Πέμ 30 Σεπ 2010, 12:46

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 14 Δεκ 2011, 19:17

Αυτό που λες (για τον Καλλε) είναι η θεωρία. Η πράξη λέει πως αυτα τα δύο πράγματα δεν μπορεί να τα μάθει. Πόσο ακόμα να περιμένουμε? Για το κράξιμο και τις απαιτήσεις μας εχω μια θεωρία (που δυστυχώς δεν τηρώ πάντα). Πρέπει να ζητάμε ανάλογα με αυτα που παίρνει. Το να εχω την απαίτηση ο γιαννακίδης να περιορίσει τον σπανούλη (τραβηγμένο παράδειγμα) είναι εξωπραγματικό και παράλογο. Το να εχω την απαίτηση να κοντραρω τον παο σημαίνει πως κάπου το εχω χάσει. Οι εξαιρέσεις (καβάλα ή κου-κου-κούβελας) απλά ενισχύουν τον κανόνα.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τετ 14 Δεκ 2011, 19:25

kostasff έγραψε:cellophan, χωρίς παρεξήγηση αλλά είμαι ο kοstasff... :opaokara:
Από προσωπική εμπειρία, καμία μα καμία σχέση η ελεύθερη βολή με το σουτ μέσα στον αγώνα. ;)


Ωχ σόρυ ρε συ Κώστα......τι τρέχει? λες να είμαι καψουρεμένος με τον Palok και δεν το ξέρω. Μπα. Μάλλον γεράματα.

Τώρα για το σουτ που λες συμφωνώ και εγώ από προσωπική εμπειρία αλλά για αυτό ακριβώς βάζω στο παιχνίδι την έννοια αποχαύνωση = ηρεμία. Όταν υπάρχει αυτό και με ύψος 2.13 το σουτ τείνει να μοιάζει με βολή...έτσι δεν είναι;

:pano:
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Πέμ 15 Δεκ 2011, 00:02

cellophan έγραψε:λες να είμαι καψουρεμένος με τον Palok και δεν το ξέρω.

Δεν θα είσαι ο μόνος :opaokara:
Υ.Γ. αποχαύνωση = αποχαύνωση... :mrgreen:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό denis » Πέμ 15 Δεκ 2011, 08:49

Συνεχίζω να πιστεύω αυτό που είχα γράψει ότι στο γήπεδο δεν είσαι μόνος αλλά και με αντίπαλο.
Τα περισσότερα τρίποντα που βάλαν ήταν με καλή άμυνα(όχι όπς με τον βάζελο που ήταν κάποια ελεύθερα). Και εσύ 16% με αρκετά ελεύθερα. Μου άρεσε που η ομάδα δεν παράτησε το παιχνίδι και συνέχισε μετά το 49-52 που δέχτηκε τρία τρίποντα από Γιανισένοκς (2) και Μπέρζινς για να γίνει το σκορ 49-61 και ας παίζαμε πάλι με 7 παίκτες.
Η ομάδα είχε αυτοματισμούς όχι όσους θα ήθελα αλλά έχει δεν είμαστε τόσο χωριό.
Δεν είναι άσχημα τα καλάθα από ασσίστ αντιθέτως είναι και ωραίο θέαμα.
Θέλω να δω το Γκίντενς να ποστάρει επιτέλους πάντα έχει κοντό αντίπαλο
Μήπως ο Καλλές είναι τόσο παίκτης ψυχολογίας και αν του πάει κάτι καλά μετά πετάει?(όταν είδα το δεύτερο άλμα για το κόψιμο τρελάθηκα)
Χρειάζεται κ σουτ του Καλαμπόκη πόσο θα ανοίγουν οι άμυνες για το ντράιβ του?
Δήμος και Γκορύ δεν δίνουν όσα έχουν γιατί κραταν ανάσες. Αν τελικά παίξει ο Λιθουανός ή πάρουμε θα αλλάξει κ η ομάδα αμέσως.
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 15 Δεκ 2011, 10:51

καλά και σωστά τα βλέπεις τα πράγματα. Αυτό που έχω να παρατηρήσω εγώ επίσης είναι οτι στην Ευρώπη έχουμε κάνει πολύ καλύτερα παιχνίδια. Σε κάποια μάτς τελειώσαμε με περισσότερες ασσιστ από λάθη (ενώ στην Ελλάδα ακόμα και με τον Ηλυσιακό είχαμε 15-15), και γενικά οι ασσιστ μας είναι 11.8 από 9.4 στην Α1, 7.8 κλεψίματα σε σχέση με 4.3 στην Ελλάδα, 76 ranking από 61. στην ευρώπη βάζουμε περισσότερους πόντους (70) επειδή δεχόμαστε και πιο πολλούς (77)! στην ελλάδα βάζουμε 65 και δεχόμαστε περίπου 70. Τυχαίο? δε νομίζω...

Τι πιστεύω εγώ? Η ομάδα ΔΕΝ μπορεί να παίξει ΑΜΥΝΑ, αλλά ΜΠΟΡΕΙ να παίξει ΕΠΙΘΕΣΗ! Η ομάδα όταν είναι απελευθερωμένη παίζει καλύτερα. Η ομάδα όταν έχει κουράγιο να σκεφτεί (και δεν φθείρεται προσπαθώντας να παίξει άμυνα- πράγμα που δεν μπορεί να κάνει εκ των πραγμάτων) βγαίνουν τα plays, διαβάζουμε σωστά και σκοράρουμε. Το έδειξε και πέρυσι αυτό η ομάδα μετά την φυγή των Λάζου και λοιπών. Για να δούμε φέτος...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Πέμ 15 Δεκ 2011, 13:20

denis έγραψε:Δεν είναι άσχημα τα καλάθα από ασσίστ αντιθέτως είναι και ωραίο θέαμα.

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτά που είπα αλλά αν ναι, τότε ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα. Σε αυτό που λές δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που διαφωνεί.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Πέμ 15 Δεκ 2011, 13:43

palok έγραψε:Η ομάδα όταν είναι απελευθερωμένη παίζει καλύτερα.

Αυτό ισχύει για κάθε ομάδα ;)
palok έγραψε:Το έδειξε και πέρυσι αυτό η ομάδα μετά την φυγή των Λάζου και λοιπών.

Τι εννοείς? Όταν έφυγε ο Λάζος δεν παίζαμε άμυνα?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Πέμ 15 Δεκ 2011, 14:10

μ'αρέσουν οι αιφνιδιαστικές καινοτόμες απόψεις που σηκώνουν συζήτηση! η ομάδα δεν μπορεί να παίξει άμυνα; και μπορεί να παίξει επίθεση; εγώ αν με ρωτούσες πριν το πεις θα έλεγα το αντίθετο. Γιατί;
ας αρχίσω από την επίθεση: Καλαμπόκης με διεισδύσεις ταχύτητας και τεχνικής-δεν βγαίνει έτσι ολόκληρο ματς γιατί κουράζεται , δεν βοηθάνε τα χρόνια. Γι'αυτό έχει διαστήματα καλά και άλλα που δεν κάνει attack to the basket.
Από κει και πέρα Ντικούδης σταθεροί πόντοι στη ρακέτα και οι υπόλοιποι ασανσέρ. Α και σταθεροί 6-8 πόντοι Στίγγερς που για αναπληρωματικός γκαρντ κάνει στον τομέα του σκοραρίσματος καλή δουλειά.
Άντε να βάλω και στάνταρ 1 τρίποντο από Γιαννακίδη, όπως και μερικούς πόντους από τους Γκορί και Γκίντενς (που μπορεί να είναι από 10 ως 30 από τους 2 μαζί αλλά όχι με στάνταρ πράγματα που μπορείς να τα θεωρείς δεδομένα)
Πιστεύω θα προστεθούν και 8 πόντοι Αντριου κυρίως από ασίστ ή σουτάκια μετά από πικ-ν-ρολ και άλλοι 6-10 αν πάρουμε Ντόνι λόγω καλού σουτ.
Έτσι όπως είναι τώρα η ομάδα έχει τεράστιο επιθετικό πρόβλημα γιατί παίζει αργά, πιέζεται από τις άμυνες, κουράζεται και δεν έχει σταθερές πέραν Ντικούδη και Γιάννη.

Φυσικά μέχρι τώρα δεν παίζαμε άμυνα! χωρίς Σέντερ! και με slowmaker! που πα ρε Καραμήτρο;
Η άμυνα είναι θέμα διάθεσης και αλληλοκάλυψης. Κάποια στιγμή θα βελτιωθεί από την φυσική ροή των πραγμάτων. Έχεις Γκίντενς! καλή δουλειά από Καλαμπόκη, Στίγγερς. Προσπάθεια από Γιαννακίδη, και κάποιες φορές Γκορί.
Έχεις τα ύψη στο 5 αλλά δεν χρησιμοποιούνται σωστά, μπορούν να κόψουν στον αέρα (εδώ για να εφαρμόσουμε θεωρίες αποτελεσματικότητας χρειάζεται target management, να έχουν στόχο οι ψηλοί για τον οποίο να ελέγχονται). Έχεις νεαρούς που θα πρέπει να τα δίνουν ΟΛΑ για ένα μπλοζόν ή 1 κλέψιμο ή 1 ριμπάουντ. Δεν βλέπω σε τι υστερείς στην άμυνα, εκτός του όγκου στα 5αρια.

Όπως βλέπεις κοιτάω μπροστά, δεν κρίνω τι είδαμε από 6 παίκτες αλλά τι μπορεί να γίνει με 9-10 στη συνέχεια.
Και από τον πάγκο περιμένω καλύτερη διαχείριση των φάουλ.
Διορθώστε με ελεύθερα.

ΥΓ: από Μάρτη αν πιάσει ο ΝΤόνι αλλαγή του Graymaker με παίκτη μαύρο στο 3-4, με σουτ και ριμπάουντ. Ροτέιτιον με JR Goree.
ή 5αρι χτισμένο για το 5. Πολλές οι λύσεις.
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό dtown » Πέμ 15 Δεκ 2011, 17:39

Φυσικα τα στατιστικα μας θα ειναι καλυτερα στην ευρωπη γιατι εκει οι ομαδες κοιτουν να παιξουν το παιχνιδι τους και οχι να καταστρεψουν αυτο του αντιπαλου.Προχτες οι Λετονοι εβγαλαν πανω απο 10 επιθεσεις εκδηλωμενες στα 5-10 δευτερολεπτα,κατι σχεδον αδιανοητο για το ελληνικο πρωταθλημα.Τι σημαινει αυτο,περισσοτερες κατοχεις,περισσοτερεα σουτ,φαινομενικα καλυτερα στατιστικα.Δεν την ενοιαζε την Ριγα να μας περιορισει,με το επιθετικο της ταλεντο επεδιωξε και τελικα καταφερε να μας κερδισει.Εμεις ως κλασικη ελληνικη ομαδα ριχνουμε ολο το βαρος στην αμυνα και επιθετικα εχει ο Θεος..
dtown
 
Δημοσιεύσεις: 887
Εγγραφή: Πέμ 30 Σεπ 2010, 20:24

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 15 Δεκ 2011, 17:54

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι: 300 χ 500 δεν κάνει 150.000? Γιατί δε γίνεται πράξη κάτι τέτοιο;

:pano:
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Πέμ 15 Δεκ 2011, 20:03

Δεν το κατάλαβα.... :?:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Πέμ 15 Δεκ 2011, 20:49

Eννοείς του 300 που και καλά τσοντάρουν?
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Πέμ 15 Δεκ 2011, 21:50

Ή του Λεωνίδα... :mrgreen:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 15 Δεκ 2011, 22:41

Προφανώς τους 300 του ΠΑΟΚ βρε παιδιά.....
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Euroleague

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες