PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική των αγώνων και τα νέα του Ευρωπαϊκού ΠΑΟΚ στην Euroleague αλλά και γενική συζήτηση περί της ευρωπαϊκής πορείας της ομάδας στο παρελθόν

MVP

GIDDENS
7
12%
STIGGERS
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
GOREE
12
20%
DIKOUDIS
5
8%
KALAMPOKIS
14
24%
WRIGHT
1
2%
GIANNAKIDIS
2
3%
KALLES
18
31%
 
Σύνολο ψήφων : 59

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Τετ 14 Δεκ 2011, 11:09

το ότι είναι "διακριθέντας" ο Καλλές ΔΕΝ σημαίνει ότι ήταν χάλια η υπόλοιπη ομάδα. Το παιδί 1 στα 5 ματς κάνει κάτι της προκοπής. Κάνα σωστό φάουλ, ριμπάουντ, τις βολίτσες του. ΟΚ , θέλει βοήθεια από τα γκαρντ για να δείξει κάτι. ΟΚ δεν το κατέχει το άθλημα, αλλά βοηθάμε κι εμείς που τον κράζουμε ασύστολα; με τέτοια πίεση ποιός δεν θα επηρρεαζοταν αρνητικά; Ας τον αφήσουμε απλά ήσυχο για λίγο κι ίσως κάνει κάτι καλύτερο. Εγώ από σήμερα ως το Πάσχα θα τον σχολιάζω μόνο στα θετικά παιχνίδια του. τέλος. η ομάδα έχει πολλαπλά την ανάγκη μας, και η γκρίνια μας - σε μένα το λέω πρώτα- κάνει κακό. Ας θυμόμαστε ότι οριακά τη βγάζουμε. Είμαστε ο απλήρωτος υπάλληλος των 500€ που τρέχουν τα δάνεια και το τραπεζο ΔΝΤ καραδοκεί. Θέλει πολύ προσοχή σε κάθε ευρώ που ξοδεύουμε ακόμα και για το μπρόκολο, ακόμα και σε ποιό market θα το δώσουμε. Την στιγμή που αυτόν έχουμε να παίζει -σε σχέση με το ερωτηματικό του τραυματισμού του Αντριου- πρέπει να παρακαλάμε να πάρει πάνω του ψυχολογικά και να δίνει κάθε ματς αυτά τα βασικά, 9 πόντους και μερικά ριμπάουντ. Είναι σημαντικό να ξεκουράζονται τα 4αρια μας!
Νομίζω ότι ο Καλαμπόκης χτες επίτηδες τον τροφοδότησε για να του δώσει παιχνίδι. Για μένα καλύτερα να τελείωνε τις διεισδύσεις μόνος του αλλά ΟΚ.

Επιθετικά πράγματι ανέβηκε η παραγωγή, όμως δεν είδα κάτι που να με κάνει να το θεωρώ μόνιμο. Αν όμως έρθει ο Ντόνι είμαστε +10 πόντους (στη θέση του Ράιτ και του Γιαννακίδη που δεν δίνουν σχεδόν τίποτα),απειλητικό τρίποντο, ασίστ και καλύτερη άμυνα. Από όλες τις απόψεις σωστή κίνηση, με ερωτηματικό την κατάστασή του και γιατί τον αφήνουν οι Γάλλοι., πράγμα που διορθώνεται όμως.

Και μια διόρθωση στο 5αρι αργότερα και ξαφνικά ΕΧΕΙΣ ομάδα που δεν είναι χειρότερη από νιονιο ροδο λικι κτλ.
Λεπτομέρειες: μόνιμα τετράλεπτα στους μικρούς, έστω κι εναλλάξ(2 σε κάθε ματς). Να ξεκουραστούν οι βασικοί, να ακούσουν στον πάγκο το προπ.τιμ πριν ξαναμπούν, και να συνηθίσουν σε ειδικούς ρόλους οι μικροί. Να μοιραστούν τα φαουλ, να γίνει πιο ενεργητική κι επιθετική η άμυνα, και να έχουμε πόδια να τρέξουμε μπροστά και να πηδήξουμε. Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να μην δείχνεις ομάδα των 6 παικτών και σε διαβάζουν πανεύκολα όλοι οι προπονητές.
Με την επιστροφή ΡΑιτ, απόκτηση Ντόνι, και επιστροφή Αντριου ή άλλου στη θέση του, αν βάλεις και λίγο τους μικρούς-ειδικά Τσακαλέρη - έχεις βάση 9 παικτών .
Τέλος ο Γιαννακίδης πρέπει να χάσει τη θέση του στην βασική 5αδα μπας και προσπαθήσει να βελτιωθεί...
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 14 Δεκ 2011, 11:22

Το είδαμε κι αυτό. 7" πριν το τέλος της 3ης (νομίζω) περιόδου μπήκε ο Καλαμπάκας για να ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙ ο Καλλές.... :shock: Όχι πως ήταν λάθος απλά η απόδοση τού Νίκου ήταν πολύ καλή (για Καλλές ΑΡΙΣΤΗ).
Γιάννη, κακός ο ράιτ χθες αλλά 5 ασίστ καλές είναι.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τετ 14 Δεκ 2011, 11:23

denis έγραψε:Σε λίγες ώρες που θα ξαναδω τον αγώνα θα σας πω για τα συστήματα το μόνο που θέλω να πω είναι πως δεν παίζουμε μόνοι μπορούν και οι αντίπαλοι να παίξουν



Aυτο το παραμυθακι με τον αντιπαλο ωραιο αλλα παλιωσε, η ομαδα ειναι αθλια, κακοχτισμενη και με αδειο ροστερ.
Οποιος δεν το βλεπει εθελοτυφλει.
Δεν προσπαθω να ριξω ευθηνες σε κανεναν αλλα αντι να βγαινουν και να γκρινιαζουν για τον κοσμο ας βγουνε να μας πουνε καλυτερα ποιος εκανε την επιλογη παιχτων και ποιος αφησε το ροστερ ξεβρακωτο και αδειο.
Τι στο διαολο γινεται ολοι βρισκουν τροπους να αλλαξουν τους παιχτες που δεν προσφερουν και τους δικους μας τους εχουμε να κλωσανε αυγα.
Υ.Γ Κωστα η ριγα δεν ηταν κακη ομαδα και ουτε προσπαθω να σου τη πω,απλα πηρα αφορμη απο το ποστ σου για να γραψω μερικα απο τα ελαχιστα που εχω στο μυαλο μου για τη φετινη ομαδα.
Υ.Γ Α και γιαυτον που το παιζει εξυπνος πιο πανω και ειρωνευεται ας μας πει αφου ξερει ενα συστημα που βγαζει η ομαδα μεσα στο παρκε και το παιζει καλα.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Τετ 14 Δεκ 2011, 12:11

αφού πω την ασχετοσύνη μου περί συστημάτων θα σας πω τι έχω διαπιστώσει στο παιχνίδι μας:
το ονομάζω γύρω-γύρω όλοι: 4 παίκτες στην περιφέρεια πιάνουν περιμετρικά την γραμμή του τριπόντου. Όμως επειδή τους πιέζει η άμυνα πάνε κάνα μέτρο πιο πίσω. Μετά όποιος τριπλάρει τρέχει παράλληλα με τη γραμμή προς τον επόμενο για να πάρει σκριν...και να δώσει τη μπάλα στον επόμενο που τρέχει κατά πάνω του κτλ. κτλ. Αυτή η συνεχόμενη κίνηση φτάνει στα 8'' να έχει κάποιος τη μπάλα στα χέρια του στα 8 μέτρα από το καλάθι-χωρίς να απειλεί και αυτός και όλοι οι προηγούμενοι που "μεταφέραν" τη μπάλα από χέρι σε χέρι και να μην ξέρει τι να την κάνει, και να του φωνάζουν "σουτ¨. Έτσι τα σουτ γίνονται υπό κάκιστες προυποθέσεις πολύ μακριά από το καλάθι και δεν μπαίνει ούτε ένα στα δέκα από αυτά.
Εγώ με την τεράστια ασχετοσύνη μου δεν καταλαβαίνω το στόχο αυτού του γύρω γύρω τρεξίματος. Υποτίθεται ότι έτσι θα βγει κάποια πάσα σε ελεύθερο σουτερ σε γωνία ή κάποια πάσα σε ψηλό που κόβει στο καλάθι. Αυτό δεν γίνεται ποτέ. Απλά δεν μπορούν οι παίκτες να το εφαρμόσουν;;

Το δεύτερο και πιο απλό που κάνουμε είναι ανοίγουν όλοι για να παίξει όποιος μπορεί με σταυρωτή τον αντίπαλο του, Καλαμπόκης, καμιά φορά Ντικούδης, ως εκεί.
Πραγματικά συστήματα όπως τα παίζαμε στα παιδικά με 2 και 3 σκριν, αλλαγές πλευρών, κοψίματα κτλ. εγώ δεν βλέπω. Με έπεισε απόλυτα ο φίλος εδώ που μου είπε "η ομάδα κάνει διατάξεις στο χώρο αντί για συστήματα"
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 14 Δεκ 2011, 12:19

Σίγουρα η ομάδα δεν λειτουργεί σωστά όμως και χθες βγήκαν κάποιες πάσες μέσα στο καλάθι. Δεν ήταν όλα κατάμαυρα. Το θέμα είναι ότι όπως λες υπάρχουν 4 παίκτες έξω από το τρίποντο κι ακριβώς εκεί είναι το δικό μου πρόβλημα. Ο 4ος (ονόματα δεν λέω) πρέπει να πάει κοντά στο καλάθι όπου είναι και πολύ αποτελεσματικός. ;)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Τετ 14 Δεκ 2011, 12:21

επισης συνηθως οταν μας πιεζουν στον ασσο σκουραινουν πολυ τα πραγματα...αν και χτες κατεβαζε και ο Γκιντενς καλα και βοηθησε...Μια φορα πηγε ο γιαννακιδης και εγινε το συνηθισμενο να μπερδευτει μολις ο αντιπαλος τον μαρκαρε.....
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 14 Δεκ 2011, 12:54

KalamarGiannis έγραψε:η ομάδα κάνει διατάξεις στο χώρο αντί για συστήματα"


η ομάδα δουλεύει καλά τους σχηματισμούς (formation) στο χώρο (1-2-2, 1-3-1, 1-4 κλπ), όμως το σύστημα (play) είναι πώς δουλεύει η ομάδα μέχρι να φτάσει σε ένα σωστό σουτ: Πώς κυκλοφορεί η μπάλα, πώς περιστρέφονται (και πώς κινούνται) οι παίκτες, πώς κάνουνε screens (κοντοί-ψηλοί). Αν στην επίθεση που κάνουμε δίνουμε ας πούμε τη μπάλα στον Καλαμπόκη και του λέμε διάβασε τη φάση ή παίξε στα πόδια, ΟΚ, αυτό είναι μία επιλογή αλλά αυτό έγκειται στον ταλέντο και την ψυχική ηρεμία του κάθε παίκτη εκείνη τη στιγμή. Kαι προφανώς ομάδες πιο γρήγορες, πιο νέες, με πιο γρήγορα πόδια και περισσότερες λύσεις ΠΟΣΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΘΑ ΦΑΝΕ? :?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό slidar » Τετ 14 Δεκ 2011, 13:18

Πηγα στο παλατακι.. Καλα μιλαμε στην ομαδα εχουμε κανα 2-3 ΚΑΔΡΟΝΙΑ καμια σχεση με το αθλημα. Αμα δεν εχεις τα γαμημεΦ@#((#!@#!@(ωα τα γκαφρα ετσι ειναι. Συνεχιζουμε.
Libertà per gli emprosthsghsoitrelamenoi
Άβαταρ μέλους
slidar
 
Δημοσιεύσεις: 3994
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιαν 2008, 22:53

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Τετ 14 Δεκ 2011, 13:27

mythos έγραψε:
Emprostisghsoitrelamenoi έγραψε:
mpafos4 έγραψε:Ολοι εσεις που λετε πως παιξαμε καλα θα με κανετε να νομιζω οτι ειδα αλλο ματς στο Παλατακι............Παιζαμε με μια μετρια ομαδα-η οποια σημερα ειχε την τυχη με το μερος της-και αυτο φανηκε τις στιγμες που ειμασταν συγκεντρωμενοι σε αμυνα και επιθεση..........

Κοουτς......στην τελευταια επιθεση,την πρωτη πασα δεν την αφηνεις στο πενταρι............


Ναι ρε...έλεος.
Είδατε κάτι? Ένα σύστημα? Επιθετικά ριμπάουντ?? ΑΜΥΝΤΙΚΑ???
Είδατε τον άσσο να κάνει παιχνίδι? Είδατε ελεύθερα σουτ ?Άμυνα ? Στο ημίχρονο 46.Ούτε με τον βάζελο είμασταν τέτοιο χάλι.
Με διακριθέντα τον Καλλέ ??Πλάκα κάνετε ?
Μπορεί να ήταν και το χειρότερο παιχνίδι μας μαζί με της Καβάλας.


Mαλλον δεν ξερεις πολλα απο το αθλημα που λεγεται μπασκετ.
Αν δεν ειδες συστηματα παω πασο :lol:
Απο οτι ειδαμε πηραμε επιθετικα και αμυντικα ριμπαουντ..
Ο ασσος μας εβγαλε 5 ασσιστ...
Aν δεν ειδες ελευθερα σουτ μαλλον ειδες αλλο ματς
Στο μπασκετ η καλυτερη επιθεση κερδζει την καλυτερη αμυνα γνωστα πραγματα
Μαλλον δεν ειδες το ματς με τον πανιωνιο.Ειχαμε βαλει 52 ποντους και χτες 76 ενω εχουμε μο στην Α1 64 ποντους


Πες μου ποιο σύστημα που είδες εσύ,απέφερε εύκολους πόντους παραπάνω από 2 φορές.
Πρόσεχε,δεν έχει 4-3-3 εδώ.
Πες μου ότι κατάλαβες πως έγραψα ότι δεν πήραμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ αμυντικό ΟΥΤΕ ΕΝΑ επιθετικό ριμπάουντ. :lol:
Ο άσσος σου έβγαλε 5 ασσίστ(μέχρι και ο Καλλές έβγαλε),έβαλε 4(!) πόντους με 0/3 τρίποντα,οι πάσες του ήταν απο απαράδεκτες έως βεβιασμένες καθόλη την διάρκεια(θυμάμαι 2 φορές τον Καλαμπόκη και μία τον Ντικούδη να κάνουν μπλονζόν για να κρατήσουν την μπάλα στο παρκέ),και έκανε λάθος πάσα σε 2 (!!) επαναφορές της μπάλας.
Πιστεύω ξέρεις τι σημαίνει επαναφορά απτην τελική.
Για πες ένα σουτ που είδες ελεύθερο.Πες κι ένα σουτ που είδες να κάνει ο Γκορι (!) απτα 7.5 (!) και να μην έιχε κρεμασμένο παίκτη πάνω του στο τέλος της επίθεσης,εκτός από αυτό που τελικά έβαλε.
"Στο μπασκετ η καλυτερη επιθεση κερδζει την καλυτερη αμυνα γνωστα πραγματα" :o :roll:
:idea: Κάπως έτσι πρέπει να κέρδισαν οι ΗΠΑ την Εθνική Ελλάδος,η Μπαρτσελόνα τον Παο κτλπ.
ΓΝΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
Μάθε μας κι άλλο μπάσκετ μύθε,σε εκλιπαρούμε(εγώ προσωπικά).


Φαντάσου πόσο για τον πέο άμυνα έκαναν δλδ,που τους έβαλες εσύ 76 *με μόλις 3 τρίποντα.Σε άμυνες σωστές και μετρημένες και ασφυκτικές τον ήπιες όμορφα κι ωραία σε Καβάλα,Πανιώνιο,βάζελο.
Ποια ρίγα ρε τώρα ,πλάκα μας κάνετε ? Με το τρανζίσιον(που το κάναν πολύ καλά) σε πήρανε και με τα 3ποντα.
2 ματσάρες έκανες στον όμιλο ,με Σολέ και με Χίμκι εδώ μέσα.Στα υπόλοιπα τραγικός έως μέτριος.

ΑΣΣΟ ΚΑΙ 5ΑΡΙ ΧΘΕΣ.

Άντε γιατί θα τρελαθούμε μ'αυτά που βλέπουμε.


*Κι άμα δεν ήταν ο κόσμος "ανεβασμένος" χθες στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο,δεν θα ξεπερνούσες ούτε τους 65.
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τετ 14 Δεκ 2011, 14:00

Η ομάδα χρειάζεται δύο προσθήκες για να γίνει ανταγωνιστική και ομάδα των δέκα όχι των 6. Έναν καλό σουτέρ τριών πόντων που να τελειώνει τα όποια splits γίνονται και έναν ψηλό που να απειλεί κάτω από το καλάθι. Δυστυχώς ο Goree είναι αδύναμος κοντά στο καλάθι, ιδίως όταν δίνονται βοήθειες. Δύο ακόμα παρατηρήσεις:

1. Ο Καλλές μου άρεσε χτες. Νομίζω πως με κάποιον τρόπο πρέπει να αξιοποιήσουμε την αποχαύνωση του προς όφελος της ομάδας. Κοντά στο καλάθι αυτό δε γίνεται. Αλλά υπό συνθήκες έχει ένα πολύ καλό σουτ από τα τρια μέτρα και ιδίως από το high post. Γιατί δε βγαίνουν κάποια συστήματα για ελεύθερο σουτ από το κεφάλι της ρακέτας. Με τα 2.13 του σίγουρα έχει καλύτερες πιθανότητες από τις μπούκες του Καλαμπόκη.

2. Ο Γκίντενς είναι πάικτης NBA. Εγώ πιστεύω πως έχει 10 λεπτά και 4-5 πόντους μέσο όρο σε οποιαδήποτε ομάδα του NBA, φυσικά με την κατώτατη αμοιβή. Η Ευρώπη όμως είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Χτες σε μια φάση έκανε ανάποδα βήματα με ταυτόχρονη άμυνα σε έναν αιφνιδιασμό των Ριγάδων και έμεινα μ@λ@κ@ς.....σίγουρα ήταν πιο γρήγορος από τον Ράιτ.....δεν πρέπει να τον εκμεταλλευτούμε κάπως αλλιώς αυτόν τον πάικτη;

:pano:
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 14 Δεκ 2011, 16:10

cellophan έγραψε:Αλλά υπό συνθήκες έχει ένα πολύ καλό σουτ από τα τρια μέτρα και ιδίως από το high post. Γιατί δε βγαίνουν κάποια συστήματα για ελεύθερο σουτ από το κεφάλι της ρακέτας. Με τα 2.13 του σίγουρα έχει καλύτερες πιθανότητες από τις μπούκες του Καλαμπόκη.

Αυτό το καλό σουτ που λες (έστω και υπό συνθήκες) δεν το εχω δει. Προτιμώ τις μπούκες του Καλαμπόκη. Χθες τα πήγε καλά (για Καλλες) αλλά μέχρι εκεί. Μην αλλάζουμε γνώμη τόσο εύκολα. Επίσης οι περισότεροι πόντοι ήταν από ασίστ (δύο συνεχόμενα θυμάμαι σίγουρα). Μην φτάσουμε και στο σημείο να νομίζουμε πως έχουμε στα χέρια μας ένα ακατεργαστο διαμάντι... :opaokara:
Υ.Γ. Προσωπική άποψη πάντα. Μην το πάρεις στραβά ;)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 14 Δεκ 2011, 16:46

έχεις ένα κόλλημα με τα καλάθια μετά από ασσιστ... :mrgreen: :opaokara: τι το κακό έχουν? και ποιός είπε οτι όλοι μπορούν να κινηθούν σωστά (και μέσα από το σύστημα) για να πάρουν στα χέρια τους μία ασσιστ?

για κοίτα εδώ ένα πολύ ωραία παιγμένο κεντρικό Pick@Roll (στο οποίο δεν είναι καθόλου κακός ο Καλλές- απλά είναι φανερό οτι δεν του το χε διδάξει ποτέ κανείς!) που εμπλέκει έναν κοντό και τους 2 ψηλούς της Zalgiris απέναντι στην καλύτερη άμυνα της Ευρώπης. Ο javtokas δηλαδή απλά δέχτηκε την ασσιστ εδώ?

Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τετ 14 Δεκ 2011, 17:52

kostasff έγραψε:
cellophan έγραψε:Αλλά υπό συνθήκες έχει ένα πολύ καλό σουτ από τα τρια μέτρα και ιδίως από το high post. Γιατί δε βγαίνουν κάποια συστήματα για ελεύθερο σουτ από το κεφάλι της ρακέτας. Με τα 2.13 του σίγουρα έχει καλύτερες πιθανότητες από τις μπούκες του Καλαμπόκη.

Αυτό το καλό σουτ που λες (έστω και υπό συνθήκες) δεν το εχω δει. Προτιμώ τις μπούκες του Καλαμπόκη. Χθες τα πήγε καλά (για Καλλες) αλλά μέχρι εκεί. Μην αλλάζουμε γνώμη τόσο εύκολα. Επίσης οι περισότεροι πόντοι ήταν από ασίστ (δύο συνεχόμενα θυμάμαι σίγουρα). Μην φτάσουμε και στο σημείο να νομίζουμε πως έχουμε στα χέρια μας ένα ακατεργαστο διαμάντι... :opaokara:
Υ.Γ. Προσωπική άποψη πάντα. Μην το πάρεις στραβά ;)


Όχι ρε συ Palok....τι να πάρω στραβά ...κουβέντα (έστω και ασύγχρονη) κάνουμε......έχεις δίκιο πως δεν το έχεις δει το σουτ του Καλέ από το high post, γιατί απλούστατα δεν έχουν δημιουργηθεί οι συνθήκες. Ο τρόπος που σουτάρει από τις βολές και η αποχαύνωση του που μπορεί να μεταφραστεί σε ηρεμία, σε συνδυασμό με τις πολύ καλύτερες συνθήκες σε ότι αφορά την πίεση που θα έχει από εκείνη τη θέση, με κάνουν να πιστεύω (remains to be seen βέβαια) πως το έχει ή έστω μπορεί να μάθει να το έχει. Αντίθετα, με το άνευρο παιχνίδι του κάτω από το καλάθι, τα μαρούλια στα χέρια και το γεγονός πως τα βασικά δεν τα ξέρει, αφαιρούν σε μεγάλο βαθμό το πλεονέκτημα ύψους, μήκους χεριών και γενικότερης σωματοδομής που αναμφισβήτητα έχει.

Ακατέργαστο διαμάντι σε καμία περίπτωση.....κατεργάσιμη ύλη που μπορεί να φανεί χρήσιμη σίγουρα....ας είναι και σιλικόνη....όλο και κάποια τρύπα θα βουλώσουμε να μην μπάζει....

:pano:
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 14 Δεκ 2011, 17:59

Θωμά, δεν μπορώ τώρα να δω τα βίντεο που έβαλες αλλά το θέμα μου είναι το πως μπαίνει το καλάθι. Το δημιουργώ με προσωπική μου ενέργεια? Έρχεται μέσα από κάποιο σύστημα όπου όλα δουλεύουν τέλεια (ώστε να έρθει το καλάθι)? Κινούμε σωστά κι εκμεταλευόμαι τα κενά της αμυνας? Η' κάποιος συμπαίκτης μου κάνει μια προσωπική ενέργεια που μαζεύει επάνω του τον αμυντικό που με μαρκάρει οπότε μου δίνει την μπάλα ώντας μόνος μου κι απλά κάνω αυτό που μπορεί να κάνει και κάποιος από το παιδικό? Ο Νίκος κάνει (όταν το μπορεί κι αυτό) το τελευταίο κι εδώ είναι η ένστασή μου. Γι αυτό τα νούμερα δεν τα παίρνω υπ'όψιν τουλάχιστον σε ματς που εχω δει.
Υ.Γ. Θυμήσου (αν και είσαι μικρός :mrgreen: ) τα καλάθια του Λυπηρίδη και πες μου πως τα κρίνεις (όπως κι αυτα του Τσεκου... 8-)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: PAOK BC vs. VEF Riga 76-81 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 14 Δεκ 2011, 18:04

cellophan, χωρίς παρεξήγηση αλλά είμαι ο kοstasff... :opaokara:
Από προσωπική εμπειρία, καμία μα καμία σχέση η ελεύθερη βολή με το σουτ μέσα στον αγώνα. ;)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Euroleague

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες