Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Κυρ 16 Οκτ 2011, 13:46

Τρόμος έγραψε:Ο Michael Jones ήταν τριάρι που σε μας έπαιζε τεσσάρι.

Τώρα αν κάποιος τον θυμάται να παίζει τριάρι στον ΠΑΟΚ να μου πει απλά ποιος έπαιζε τέσσερα.Στη Μακάμπι τριάρι έπαζε ο Ντόρον Τζάμσι,ο Μπάρλοου έπαιζε τέσσερα, και πέντε ο Magee.Aυτά την χρονιά 87-88, το 88-89 έσκασε ο Μέρσερ και ο Μπάρλοου ξεκινούσε από τον πάγκο αλλάζοντας τον Μαγκί(4) ή τον Μέρσερ(5).
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3778
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Κυρ 16 Οκτ 2011, 14:10

Το μωρό του ελαφιού ήταν 3αρια καθαρό κι έπαιζε στην εποχή του και τον ρόλο του 2αριου που προσφέρει στο σκορ. Ήταν η απάντησή μας στον Γκάλη για τότε...

ο Μπάρλοου ας μην το συζητήσουμε άλλο please μόνο παίκτης περιφερειακός δεν ήταν...

Νομίζω ότι ο Ντελ Ντεμπς ήταν ένα τεσσάρι φαλακρό γύρω στο 2,03 που είχε μεγάλο άλμα και μάζευε τα πόδια πίσω στο σουτ...αν ήταν αυτός ήταν παίκτης που έπαιζε γύρω στις γραμμές της ρακέτας και όχι παραέξω...άρα δεν ήταν περιφερειακός... με επιφύλαξη το λέω δεν θυμάμαι καλά..

για τον μέγα στρατηγό Σκοτ θα σας πω ότι τον είδα να ξεφτιλίζει στην πρώτη του προπόνηση στο Παλέ τον Μαύρο ψηλό που είχαμε τότε, παίζοντας 2 φάσεις για πλάκα 1 on 1 και κάνοντας τον κορδέλα βάζοντας εξωφρενικές προσπάθειες για πλάκα(ήταν στο ζέσταμα)... τρόμαξε το μάτι μου. Δυστυχώς στους αγώνες ήταν μετρημένος και δεν έκανε τέτοια πράγματα..αλλά είχε μια πτυχή που σας βεβαιώνω με ότι γνώσεις έχω του δίνω το 100% της απόλυτης μπασκετότητας... κι ας ήταν κομματάκι αργός. Μυαλό καδράμια.

Κι εκτός τον Σκάιλς μυαλομένοι στρατηγοί για μένα ήταν ο Τζονι, ο Κλόντι και ο Μπουντουράκος. Για τον Μούλα έχω αμφιβολία καθώς έφτιαχνε μεν τον ρυθμό -αλλά στα δικά του μέτρα για να σκοράρει, όχι για να εκμεταλλευτεί τους συμπαίκτες του.

Αχ γιατί τον είπατε τον Ντιλέινυ; τον κρατούσα (μαζί με τον Βάρνερ,Ράφιν, τον Δολλαρ Βιλλ κτλ.) για το επόμενο thread...το οποίο θα αρχίσει μόλις κοπάσει εδώ η κίνηση...


Ερώτηση: πως λέγαν εκείνον που στην Γιουγκοσλαβία έσπασε το ταμπλώ και κόπηκε, και σκοτώθηκε χρόνια μετά στην Αυστραλία;

ΥΓ για τον Μπεκ ήθελα τόσες μέρες να ρωτήσω ποιος άλλαξε τον Μπάνε και πήγε άπατος αλλά τον μπέρδευα αρχικά όταν άκουσα το όνομα Ράκα... μπράβο που τον θυμήθηκες.
Τελευταία επεξεργασία από KalamarGiannis και Κυρ 16 Οκτ 2011, 14:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2231
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό danirifle » Κυρ 16 Οκτ 2011, 14:13

rainmaker έγραψε:Περιφερειακοί ε;; Πονεμένη ιστορία..

ΠΟλύ πράμα βρε αδερφάκι μου, εδώ πρέπει να κάνουμε λίστα κατάταξης..

Αλλά θα αφήσω τους γνωστούς που ούτως ή άλλως θα διακριθούν! Για μένα συμπαθέστατοι περιφερειακοί υπήρξαν οι :

Φράνκι Αλεξάντερ Κίνγκ (Θηρίο, ήξερε μπάσκετ, καλοί μέσοι όροι, ανάθεμα τα αναβολικά του Πικουλίν Ορτίθ. Πολύ καλό ρόστερ εκείνη τη χρονιά, χαλαρά σηκώναμε κούπα αν έπαιζε ο πορτορικανός. Οχι για να μη κράζουμε μόνο τον Αλεξόπουλο.. Ξεκίνημα χρονιάς με διπλό στο ΣΕΦ για το κύπελλο και 30αρα εκτός έδρας στο Σπόρτινγκ νομίζω. )

Ντελ Ντεμπς (Πρώτη παρουσία μέσα Γενάρη νομίζω μετά την μετατόπιση του ΣΚάιλς στον πάγκο με κουστούμι. Πρώτο ματς εκτός με Πανιώνιο, 21 πόντοι νομίζω. Γενικά ουσιαστική παρουσία, δεν κατάλαβα γιατί δεν παρέμεινε. Ίσως μου διαφεύγει κάτι, έκτη δημοτικού ήμουν..)

Τρέβορ Ράφιν (Ω ναι, έπρεπε να του δώσουμε ακόμα μια βδομάδα να συνηθίσει!! All time classic το χαμένο κάρφωμα σε αιφνιδιασμό εκτός έδρας με τους Αμπελόκηπους, που ενώ προηγούμασταν χαλαρά μέχρι εκείνο το σημείο, αφότου πέτυχε σίδερο στο κάρφωμα, κλατάραμε και χάσαμε.. Ιστορίες ΠΑΟΚτσήδικου βουντού..)

Σκοτ Σκαιλς (Δάσκαλος.. Γι αυτόν πρέπει να αφιερώσουμε διημερίδα εκδηλώσεων στο όνομα της τρέλας του. Και του εξωπραγματικά ουσιαστικού μπάσκετ που ήξερε. )

Α ρε μπασκετάκι που σε καταντήσανε.. Απο τη στιγμή που έγιναν uleb muleb ευρωλίγκες και τα γνωστά πλακώματα, σιχάθηκα και σταμάτησα να ασχολούμαι..Ειδικά μετα την αλλαγή σε δεκάλεπτα με τις συνεχείς διακοπές.


αδερφέ, είμαστε μάλλον κοντά στην ηλικία και βλέπαμε ίδιο μπάσκετ.
και μένα οι 4 πρώτες επιλογές που ήρθαν στο μυαλό αυτοί ήταν!

όσο για το τελευταίο σχόλιο, και γω στην ίδια κατηγορία είμαι. Τότε έβλεπα συνέχεια μπάσκετ με καψούρα στα κανάλια τα ελεύθερα τότε της τηλεόρασης και τώρα απλά ασχολούμαι μόνο με nba. Γιατί οι ίδιοι οι ιθύνοντες του μπάσκετ κατάφεραν να μας αποξενώσουν :cry: :cry:
ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ...
Άβαταρ μέλους
danirifle
 
Δημοσιεύσεις: 10094
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 14:03

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό danirifle » Κυρ 16 Οκτ 2011, 14:16

KalamarGiannis έγραψε:Νομίζω ότι ο Ντελ Ντεμπς ήταν ένα τεσσάρι φαλακρό γύρω στο 2,03 που είχε μεγάλο άλμα και μάζευε τα πόδια πίσω στο σουτ...αν ήταν αυτός ήταν παίκτης που έπαιζε γύρω στις γραμμές της ρακέτας και όχι παραέξω...άρα δεν ήταν περιφερειακός... με επιφύλαξη το λέω δεν θυμάμαι καλά..


ο ντελ ντεμπς ήταν δυάρι με ύψος 1¨98 νμζ, με καλούτσικο σουτάκι και με πολύ καλό πάτημα. είχε παίξει στους σπερς πριν έρθει σε μας και θυμάμαι ότι έκανε παιχνιδάρα με γαύρο. (αυτό θυμάμαι πρώτο του παιχνίδι, όχι με νιώνιο, αλλά παίζει να κάνω και λάθος)

κλασσικό αμερικανάκι και γι αυτό είχε γίνει πουλενάρα μου

αυτός που μάζευε τα πόδια στο σουτ πρέπει να ήταν ο μπόνερ
ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ...
Άβαταρ μέλους
danirifle
 
Δημοσιεύσεις: 10094
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 14:03

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Κυρ 16 Οκτ 2011, 14:44

Κι όμως αδερφέ θα επιμείνω οτι με νιώνιο ήταν το ματς.. Οχι οτι έχω και τόσο τρομερά επιχειρήματα, αλλά θυμάμαι ξεκάθαρα που την άλλη μέρα ήταν Δευτέρα με ψοφόκρυο και συζητούσαμε το ματς στο σχολείο. :D

Παίζει κι εγώ να κάνω λάθος δεν πειράζει.

Όσο για το πόσο κατέστρεψαν το μπάσκετ αυτά τα γίδια οι ιθύνοντες.. Ας μη το θίξουμε γιατί είναι πραγματικά κρίμα. Μέχρι και Μίλωνας- Δάφνη έβλεπα κάτι καθημερινές απογεύματα Α2. Τέτοιος έρωτας. Και το κατέστρεψαν τελείως με τις μαλακισμένες χορηγίες και τα φράγκα τους.

υ.γ. Μπόνερ; Παιχτούρα μου...
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Κυρ 16 Οκτ 2011, 14:58

σωστά τα πόδια τα μάζευε ο Μπόνερ... άρα τον Ντεμπς δεν τον θυμάμαι...για ποια χρονιά και τι συμπαίκτες μιλάμε μπορεί κανείς να βρει;
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2231
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό danirifle » Κυρ 16 Οκτ 2011, 15:05

πρέπει να ήταν το 96'-97' μαζί με γιαννούλη, ρετζιά, πέτζα, κόπτη, μαματζιώλα, τσέκο, νικολαίδη, μπουντούρη... αν δεν κάνω μεγάλο λάθος
ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ...
Άβαταρ μέλους
danirifle
 
Δημοσιεύσεις: 10094
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 14:03

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Κυρ 16 Οκτ 2011, 15:06

96-97 αν δεν απατώμαι..

Ξεκινήσαμε με Μισέλ Γκομεζ προπονητή και σκαιλς μπονερ πέτζα, νομίζω μπεκ, μοράλες... (άλλη αδικημένη παιχτούρα) και ρίκι περάλ! Ε; Ή μη πώς τα χω μπερδέψει τελείως;Πιθανώς να είχαμε Γιαννούλη-Ρετζιά ακόμα. Δεν είμαι σίγουρος.

Σε ματς με τον Απόλλων πατρών κοντέψαμε να χάσουμε στο παλε, ο Αλεξόπουλος έτρωγε κράξιμο και έκανε την επική δήλωση μετά, οτι πρώτη φορά βλέπει σε γήπεδο η ομάδα να κερδίζει και ο κόσμος να κράζει..

Το χειμώνα ήταν να φύγει ο Σκαιλς, ο οποίος και σωματικά δεν τραβούσε πολύ, και έκανε κίνηση ματ, διώχνοντας τον προπονητή και βάζοντας στη θέση του τον καλύτερο προπονητή που έχω δεί προσωπικά στο ευρωπαικό μπασκετ. Τον αντικατέστησε με ντεμπς αλλά τραυματίστηκε ο Πέτζα. Επική επίσης δήλωση του Σκαιλς γύρω στο φλεβάρη, αφού είχε μεταμορφώσει την ομάδα, οτι αν είχε τον Πέτζα διαθέσιμο, θα έβαζε στοίχημα με τον Ιωαννίδη και τους άλλους για το πρωτάθλημα.. Εν τέλει το μόνο που καταφέραμε ήταν να αποκλείσουμε το βάζελο, να χάσουμε απ την ΑΕΚ με κάτι κουλά τρίποντα απ τη μέση του γηπέδου, και να κάνουμε ματσάρες με το Περιστέρι με δύο διπλά.


υ.γ.

Καταπληκτικό στιγμιότυπο απο τον μοναδικό αγώνα τμήματος του ΠΑΟΚ που θυμάμαι ποτέ, να έχουμε παίκτη-προπονητή. Έχω μια εντύπωση οτι ήταν σε ματς με την ΑΕΚ, αλλά δεν είμαι βέβαιος.Με βοηθό Κώστα Φλεβαράκη, παρακαλώ!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 16 Οκτ 2011, 15:47

τον κορωνιδη κανεις? :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Κυρ 16 Οκτ 2011, 16:18

KalamarGiannis έγραψε:
Αχ γιατί τον είπατε τον Ντιλέινυ; τον κρατούσα (μαζί με τον Βάρνερ,Ράφιν, τον Δολλαρ Βιλλ κτλ.) για το επόμενο thread...το οποίο θα αρχίσει μόλις κοπάσει εδώ η κίνηση...


Ερώτηση: πως λέγαν εκείνον που στην Γιουγκοσλαβία έσπασε το ταμπλώ και κόπηκε, και σκοτώθηκε χρόνια μετά στην Αυστραλία;

.

Ο Ντιλέινι Ραντ κοντός 1.82 τριποντάκιας και εμφάνιση δεκαετίας του 80 με ξυρισμένο κεφάλι και κορδέλα πετσετέ.Ο άλλος που ρωτάς είναι ο Μαρκ Πέτγουέι.Οι τελευταίοι Αμερικανοί μας που παίζαν μόνο Ευρώπη.
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3778
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό moican4 » Κυρ 16 Οκτ 2011, 16:33

Τα 4 νέα τόπικ του μπάσκετ μετακινήθηκαν στο ΠΑΟΚ ΡΕΤΡΟ μετά από την σωστή παρατήρηση του stelyk ..
Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες....!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
moican4
 
Δημοσιεύσεις: 8340
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 05:46

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Κυρ 16 Οκτ 2011, 16:48

Να πω μια γνώμη, δεν είμαι εγώ υπεύθυνος...αλλά ρε συ αυτό το retro πρώτη φορά το βλέπω...
που να το βρει κανείς; αφού ΔΕΝ είναι κάτω από το μπάσκετ...
'τι δουλειά έχει ένα μπασκετικό θέμα ανάμεσα στα λοιπά ότι νά'ναι αθλήματα;
προσωπικά μπαίνω μόνο στο μπασκετικό φόρουμ και τώρα έτσι μου χαλάτε την ρέγουλα.
Περιέργεια ίσως; ΟΚ. αλλά γιατί να πρέπει να φύγω από την μπασκετική ενότητα για να συζητήσω για τους μπασκετμπολίστες της ομάδας μου; να φτιαχτεί ενότητα ΜΠΑΣΚΕΤ/ΡΕΤΡΟ !
===========================================================================

είχα αδυναμία στον Μαρκ Πέτγουει κι ας ξέχασα το όνομά του...θυμάμαι το παιχνίδι του όμως, και πιστεύω ότι ήταν ίσως ο πιο aggressive (attack to the defender) παίκτης ρακέτας μετά τον Κλιφ που είχαμε ποτέ...

Ο Κορωνίδης είχε καλό τρίποντο, παίζει ακόμα ε; δεν έρχεται με 10 χιλιάρικα να έχουμε κάνα σουτέρ στον πάγκο;
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2231
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό moican4 » Κυρ 16 Οκτ 2011, 16:53

στο σωστό τόπικ τα βάλαμε...
Που είναι η δυσκολία..?
Μπαίνοντας στο φόρουμ ,υπάρχει ΠΑΟΚ ΡΕΤΡΟ...
δεν καταλαβαίνω την διαφορά..!

Κακώς που δεν το αντιληφθήκαμε από την αρχή, θα το αλλάζαμε από τότε....

θα βρεθεί η άκρη Γιάννη.. 8-)
Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες....!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
moican4
 
Δημοσιεύσεις: 8340
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 05:46

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό Stepas » Παρ 06 Ιαν 2012, 14:26

rainmaker έγραψε:Περιφερειακοί ε;; Πονεμένη ιστορία..

ΠΟλύ πράμα βρε αδερφάκι μου, εδώ πρέπει να κάνουμε λίστα κατάταξης..

Αλλά θα αφήσω τους γνωστούς που ούτως ή άλλως θα διακριθούν! Για μένα συμπαθέστατοι περιφερειακοί υπήρξαν οι :

Φράνκι Αλεξάντερ Κίνγκ (Θηρίο, ήξερε μπάσκετ, καλοί μέσοι όροι, ανάθεμα τα αναβολικά του Πικουλίν Ορτίθ. Πολύ καλό ρόστερ εκείνη τη χρονιά, χαλαρά σηκώναμε κούπα αν έπαιζε ο πορτορικανός. Οχι για να μη κράζουμε μόνο τον Αλεξόπουλο.. Ξεκίνημα χρονιάς με διπλό στο ΣΕΦ για το κύπελλο και 30αρα εκτός έδρας στο Σπόρτινγκ νομίζω. )

Ντελ Ντεμπς (Πρώτη παρουσία μέσα Γενάρη νομίζω μετά την μετατόπιση του ΣΚάιλς στον πάγκο με κουστούμι. Πρώτο ματς εκτός με Πανιώνιο, 21 πόντοι νομίζω. Γενικά ουσιαστική παρουσία, δεν κατάλαβα γιατί δεν παρέμεινε. Ίσως μου διαφεύγει κάτι, έκτη δημοτικού ήμουν..)

Τρέβορ Ράφιν (Ω ναι, έπρεπε να του δώσουμε ακόμα μια βδομάδα να συνηθίσει!! All time classic το χαμένο κάρφωμα σε αιφνιδιασμό εκτός έδρας με τους Αμπελόκηπους, που ενώ προηγούμασταν χαλαρά μέχρι εκείνο το σημείο, αφότου πέτυχε σίδερο στο κάρφωμα, κλατάραμε και χάσαμε.. Ιστορίες ΠΑΟΚτσήδικου βουντού..)

Σκοτ Σκαιλς (Δάσκαλος.. Γι αυτόν πρέπει να αφιερώσουμε διημερίδα εκδηλώσεων στο όνομα της τρέλας του. Και του εξωπραγματικά ουσιαστικού μπάσκετ που ήξερε. )

Αχιλλέας Μαματζιόλας ( Ναι ναι ξέρω όλοι θυμούνται το 100 % στα πλευ οφ με βάζελο, αλλά κρίνω γενικά την υποστηρικτική παρουσία του..)

Μπαλογιάννης (Αυτό που μου έχει μείνει απο αυτό τον άνθρωπο είναι οτι καμιά φορά θυμόταν οτι ήταν καλός σουτερ, και οτι μια φορά προστάτεψε τον Αλβέρτη απο επικίνδυνη πτώση δίπλα στη ρακέτα, κι εκείνος γύρισε και τον Φίλησε στο μάγουλο! Cult στιγμές!)

Νίκος Μπουντούρης (Άλλος ξέμπαρκος σουτέρ που σε πιο πολλά τρίποντα ευστόχησε απο τα 8 μέτρα παρά απο τα 6,25.. Φιλότιμος και μάλλον αδικημένος απο την εποχή του, καθώς αν έπαιζε σήμερα θα θεωρούνταν μέγας οργανωτής νομίζω..)

Χ Μπεκ (Δε θυμάμαι το μικρό του. Ο αντικαταστάτης του Μπάνε, πραγματικά ανούσια παρουσία, για πλάκα τον έβαλα και για να μου θυμίσει κάποιος το μικρό του..)



υ.γ. ΣΤΕΦΑΝ ! Το θυμήθηκα! Α ρε μπασκετάκι που σε καταντήσανε.. Απο τη στιγμή που έγιναν uleb muleb ευρωλίγκες και τα γνωστά πλακώματα, σιχάθηκα και σταμάτησα να ασχολούμαι..Ειδικά μετα την αλλαγή σε δεκάλεπτα με τις συνεχείς διακοπές.
Σίγουρα ξεχνάω πολλούς. Ναι, δεν είναι όλοι κατ ουσίαν περιφερειακοί, αλλά δεν πειράζει ε;



Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!! (Έχουμε ίδιες παραστάσεις προφανώς.)
Έβλεπα φανατικά μπάσκετ και ο μπασκετικός ΠΑΟΚ συνέβαλε με τεράστιο ποσοστό ώστε να γίνω ΠΑΟΚτσής στην Αθήνα. Από τη στιγμη όμως που άρχισαν τα ούλεμπ και όλα αυτά ξενέρωσα όσο δεν πάει και σχεδόν δεν ξανασχολήθηκα στα σοβαρά. Μπαίνω εδώ μέσα και διαβάζω όλα αυτά για τα 90s και απ'τη μία με πιάνουν τα κλάματα, απ'την άλλη όμως αναζωπυρώνεται το ενδιαφέρον μου. Πραγματικά μια μικρή σπίθα χρειάζεται στον σημερινό μπασκετικό ΠΑΟΚ για να ξαναφουντώσει η φωτιά πολλών εξ ημών των "πρώην μπασκετικών", αν και νομίζω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει ανεπιστρεπτί χωρίς να μπορώ να εξηγήσω το γιατί. Έχει χαθεί ο όποιος ρομαντισμός, δεν ξέρω πώς να το πω... Και στο ποδόσφαιρο έχουν γίνει τεράστιες αλλαγές, αλλά το μπάσκετ είναι πραγματικά αγνώριστο. Είναι που είναι απ'τη φύση του πιο δύσκολο για τον απλό λαό να το κατανοήσει, πλέον έχει γίνει μαθηματικά και επιστήμη.

Δεν "προλαβαίνεις" να ταυτιστείς με αθλητή, ο ρυθμός σε όλα (αγωνιστικά, διοικητικά, ρόστερ, τακτική) είναι φρενήρης, δεν υπάρχουν σταθερές, δεν υπάρχει τπτ. Επειδή ήμουν παιδί του δημοτικού όταν μεσουρανούσαν ο Μπάνε και οι λοιποί σπουδαίοι στην ομάδα μας, σίγουρα έχω μυθοποιήσει καταστάσεις γιατί είναι βιώματα σε ηλικία που ο συναισθηματισμός υπερτερεί συντριπτικά (άντε πείσε δλδ έναν βάζελο που μεγάλωσε με τις κάθε τρεις και λίγο κατακτήσεις της Ευρωλίγκας ότι παλιά ήταν καλύτερα από τώρα...), αλλά το πιστεύω ότι άλλη αίγλη είχε να λες "πήρα το Κόρατς" και άλλη να λες "πήρα το Σαπόρτα" ή το "Εουρόπω πίπα" (δεν ξέρω και πώς τα λένε τώρα) τα οποία σε ένα-δυο χρόνια αλλάζουν πάλι ονομασία, τρόπο διοργάνωσης κλπ κλπ. Τεσπα, σορρυ για τα offtopic, αλλά είναι για να κλαις με μαύρο δάκρυ η κατάσταση και στον ΠΑΟΚ και στο μπάσκετ γενικότερα.

ontopic: Θεωρώ πως και ο τρελός ο Μιλισάβλιεβιτς προσέφερε αρκετά. Όπως και ο Σωτήρης Νικολαϊδης.

Μπουντούρης πολύ σημαντικός παίχτης, αν και δεν θα μπορούσε να εκτιμηθεί τότε. Μεγάλο μυαλό πάντως. Και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι γενικά με το τρίποντο δεν "το είχε", αλλά είτε θα έβαζε το κουφό απ'τα 8 μέτρα, είτε θα έπαιρνε μία όλη κι όλη προσπάθεια για 3π, αλλά θα την έβαζε!

Ο Σκάιλς είναι απ'τις μεγαλύτερες μορφές που πέρασαν ποτέ!!

Ρόουαν, Ντεμπς, Φράνκι Κινγκ, Μπεκ: Αχ τι μου θυμίσατε! (αν και τους συγκεκριμένους δεν θα τους ξεχάσω ποτέ!)
Άβαταρ μέλους
Stepas
 
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 15:37
Τοποθεσία: Αθήνα

Απ: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό karlat85 » Σάβ 11 Αύγ 2012, 22:40

Ντελ ντεπς ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ.Εκατσε μονο ενα εξάμηνο δυστυχώς πηρε την θεση ενος αλλου αγαπημένου σκοτ σκαιλς οποιος για οποιον θυματε ειχε και κορυφαια αμερικανικη προσφορα
Άβαταρ μέλους
karlat85
 
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: Παρ 18 Δεκ 2009, 14:43
Τοποθεσία: Αριδαια

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες