Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Σάβ 15 Οκτ 2011, 16:54

Βασικά για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα
μετά τους παίκτες ρακέτας ας δούμε και τα guard. Σκοπός να βρούμε τους καλύτερους/ τους ουσιαστικότερους σε προσφορά με τις συνθήκες της εποχής τους/ τους αγαπημένους μας όχι μόνο λόγω απόδοσης αλλά και ομαδικότητας, kone με τον κόσμο, πρεστίζ κτλ.

Από άσσους μέχρι τριάρια ότι κινείται εκτός ρακέτας μετράει. Ο Κένυ που ήταν μια κατηγορία μόνος του ποστάροντας οποιονδήποτε ας μετρήσει για ...κοντός/περιφερειακός ( SF)

και για να αρχίσουμε
άσσοι: Γκαγκαλούδης, Κορωνιός, Κόρφας, Μπουντούρης
κόμπο: ΜκΓκραθ, Μούλα, Μονρό
scoring guard: Φράνκι Κιγκ, Μπάνε, Μωρό του Ελαφιού
small forward: Εντουαρντς, Πετζα, Κένυ, Μπίλυ Βάρνερ

υπάρχουν τόσοι άλλοι , για πείτε!
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2231
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Σάβ 15 Οκτ 2011, 17:07

Ο Michael Jones ήταν τριάρι που σε μας έπαιζε τεσσάρι.
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3779
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό nninik » Σάβ 15 Οκτ 2011, 17:43

ΠΑΟΚ και τρίποντο, είναι δυο έννοιες ταυτόσημες..
Γύρος και μουστάρδα, ρυζόγαλο και κανέλα ένα πράμα..
Άλλωστε το πρώτο εν Ελλάδι τρίποντο το έβαλε ο δικός μας Μάτζικ..

Άρα, κάτι ξέρουμε κι εμείς απο περιφερειακούς ;)

Play makers: Κόρφας, Μάτζικ, Μούλα, Κλόντι, Μπουντούρης..
Ο Τεν - Τεν, ήταν ο πρώτος μεγάλος στρατηγός που είδα στο παλαι.. Δεν ήταν μόνο το
σουτ του, και οι άχαστες βολές του, οργάνωνε το παιγνίδι με ασύλληπτη μαεστρία για την εποχή
Ο Μάτζικ, τρελλό Μάτζικ, 2μετρος playmaker, ψυχή και τρέλλα, θέαμα και ουσία στον τελικό
του '84 με το ληκι.. για Μούλα κ Κλόντι τα είπα κ στο προηγούμενο τόπικ..
Ο Μπουντουράκος μπαίνει στο τοπ μου, μόνο κ μόνο για την πρωτιά του σε ένα σωρό κατηγορίες
σε ό,τι έχει να κάνει με τον ΠΑΟΚ στην Α1..
Shooting Guards: Μπάνε και τέλος... Μια κατηγορία μόνος του, δεν νομίζω πως μπορεί να σταθεί
δίπλα του κανείς.. απλά να αναφέρω κάποια ονόματα που πρόσφεραν πράγματα στην ομάδα μας..
Ρον Ροουαν, Μπίλυ Βάρνερ, Βαγγέλης Αλεξανδρής (άσσος ήταν, αλλά σε μας τη χρονιά που ήλθε
έπαιξε πιο πολύ στο 2), Παναγιώτης Λιαδέλης, Κωστάκης Βασιλειάδης, Ιμπο, Μονρό,Στσεπανοβιτς..
Small Forwards: Πετζα, Μπάρλοου, Μωρό του Ελαφιού, Γκρέγκορι..
Για τον Πέτζα, έχουν γραφτεί χιλιάδες σελίδες, δεν έχω να προσθέσω κάτι..
Ο 1ος σπουδαίος Κέννυ, ήρθε σαν τριάρι απο τη Μακάμπι (με τεσσάρι τον Κέβιν Μαγκί, κ σέντερ
τον Λαβόν Μέρσερ) έπαιξε 4ρι τα πρώτα δύο χρόνια (κ σέντερ στον τελικό της Γενεύης, όταν
χάσαμε διαδοχικά με 5 φάουλ τον Πητ Παπαχρόνη, τον Μέμο Ιωάννου, κι έναν ακόμα που δεν
θυμάμαι το όνομα του) κ γύρισε στο 3, με τον ερχομό του Κλιφ Λέβινγκστον..
Το ξέρω πως το μωρό ήταν 4ρι, αλλά κάπου ήθελα να τον στριμώξω ;)
και ο σπουδαίος Κένι Γκρέγκορυ..

υγ: ας μην αρχίσει το πρωτάθλημα ρε, καλά περνάμε έτσι..
αδιαφορω για οτι κι αν λενε,γιατι δεν ξερουνε πως νιωθουμε για σενα...
Άβαταρ μέλους
nninik
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 19:03
Τοποθεσία: χαλκιδικη

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό PaOkArAsIrAkLiO » Σάβ 15 Οκτ 2011, 18:03

Playmaker: Πρωτος με διαφορα ο Κορφας, θρυλος πιστευω για τον μπασκετικο ΠΑΟΚ και αμεσως μετα Μουλαομεροβιτς.
SG: Οοοο Μπανε Μπανε!! Απο καθαρο σεβασμο σε αυτην την κατηγορια εντασω μονο τον Προεδρο.Μεγιστος παικτης και μεγαλος ΠΑΟΚτσης, βοηθησε απο ολα τα ποστα που μπορουσε.
SF: Κι εδω σκεφτομουν να βαλω μονο τον τελευταιο μεγαλο που εβγαλε ο ΠΑΟΚ, τον τιτανομεγιστο Πετζα, αλλα λεω να βαλω και τον μεγαλο Μπαρλοου αλλα και τον Μαρσαλ μονο και μονο για τη θεση του πρωτου σκορερ στο πρωταθλημα (σπανια για παικτη του ΠΑΟΚ.), αλλα κατα τα αλλα λιγο σε χαρηκαμε ρε Ροουλ!
Σιγουρα ξεχναω αυτη τη στιγμη και ισως αδικω καποιους, αλλα αυτη ειναι μια πρωτη εκτιμηση μου.
Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι Π.Α.Ο.Κ. και πρέπει να παίζει σαν Π.Α.Ο.Κ.
Βαριά βαριά του Π.Α.Ο.Κ. η φανέλα...
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PaOkArAsIrAkLiO
 
Δημοσιεύσεις: 2003
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιαν 2010, 18:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό DC » Σάβ 15 Οκτ 2011, 18:26

Με τα περισσότερα από τα παραπάνω ονόματα συμφωνώ και δεν είναι ανάγκη να ξαναγράφω για Μάτζικ, Μπάνε, Πέτζα και Τεν Τεν.
Νομίζω όμως ότι στην λίστα θα πρέπι να μπει και το play μας στον πρώτο τίτλο της σύγχρονης ιστορίας μας: Βαγγέλης Αλεξανδρής στο Κύπελλο του '84. 8-)
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Σάβ 15 Οκτ 2011, 18:28

Playmaker:Γεράσιμος Τζάκης
s.g.:Πλάτων Χοτοκουρίδης/Αχιλέας Μαματζιόλας
s.f.Γιώργος Μακαράς
γιατί την ιστορία δεν την γράφουν μόνο οι νικητές. :roll: :ugeek:
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3779
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό cronos » Σάβ 15 Οκτ 2011, 19:10

Μπαλογιάννης :?:
Ο καθένας βλέπει αυτό που φαίνεσαι...
λίγοι αντιλαμβάνονται αυτό που είσαι.

Machiavelli
Άβαταρ μέλους
cronos
 
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Τρί 29 Ιούλ 2008, 15:45

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό DC » Σάβ 15 Οκτ 2011, 19:18

Και ένα άλλο "παλιό" πολυβόλο: Μπίλι Βάρνερ.
Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι: Αυτοί που τα παίρνουν από τον ΠΑΟΚ και αυτοί που τα δίνουν στον ΠΑΟΚ.
Να μετονομαστεί η Θύρα 5 σε Θύρα Pablo Garcia.
Άβαταρ μέλους
DC
 
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τρί 16 Φεβ 2010, 18:29
Τοποθεσία: Παραπλεύρως του Ναού

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 15 Οκτ 2011, 19:31

Φράνκι Κινγκ!!!
Νταμίρ, Ιμπο, Μπάνε, Κόρφας, Μπαλογιάννης, Μπουντούρης, Κλόντι και η λίστα είναι τεράστια!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Σάβ 15 Οκτ 2011, 19:33

και οι μασλαρινος νικολαιδης προσεφεραν
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Σάβ 15 Οκτ 2011, 22:19

έχω μια δυο μικρές διαφωνίες: ο Μασλαρινός τι ακριβώς προσέφερε; καλό παικτάκι δεν λέω, αλλά όχι κι ότι έκανε κάτι πάνω από το μέσο όρο...

Ο Μπάρλοου στους περιφερειακούς; ¨ΟΧΙ ρε παιδιά! ... ΟΚ όταν στριμώχτηκε με τον Κλιφ έπαιξε πιο έξω για να μην τρακάρουν, είχε και το σουτ και την τεχνική ... αλλά για ψηλός! 2,08 παίκτης, ο δεύτερος ψηλός μας εντός παρκέ πίσω από τον σέντερ,... σόρρυ αλλά για μένα με τίποτα δεν μπαίνει σε αυτό το νήμα αλλά στο άλλο για τους παίκτες ρακέτας...

και τέλος για τον Τζόουνς...εγώ τον θυμάμαι για 3αρι που όμως έπαιρνε και το ρόλο του scoring guard...
για 4αρι που λέτε ίσως λόγω σωματικών προσόντων... αλλά σαν τύπο παιχνιδιού; γύρω γύρω τον θυμάμαι να αλωνίζει, να τρέχει τον αιφνιδιασμό με τρίπλα...να σηκώνεται από όσο μακριά θέλει... ε δεν θα το ονόμαζα ακριβώς τεσσάρι αυτό , 3 προς 2 μου κάνει εμένα... (δεν επιμένω σε αυτό ίσως να κάνω λάθος , ακούω αν διαφωνείτε...)

ΥΓ αφού υπάρχουν ΠΑΟΚια που θυμούνται τον Πλάτωνα και τον Κουμαντσιώτη ... έχω ελπίδες για την σωτηρία του κόσμου! \...άραγε στην Τούμπα αν πεις αυτά τα ονόματα τι ποσοστό τους έχει ακουστά; χμμμ :)
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2231
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Κυρ 16 Οκτ 2011, 12:29

Ο Τζόουνς έπαιξε τεσσάρι γιατί έφυγε ο Μάνθος Κατσούλης και η μεταγραφή του Μέλης δε βγήκε.Η πεντάδα το 88-89 ήταν Κόρφας,Μπάνε,Μακαράς,μωρό και κενό.Μην ξεχνας ότι τότε παίχτες όπως Φιλίππου(2.02),Λυπιρίδης(2.01),Λινάρδος(2.01)παίζαν σαν παίχτες ρακέτας(4-5)
Υ.Γ.πρόσφατα στο Sport.gr γίνεται λόγος για Μαγκέτι και λέει ένα σκουλίκι:Σιγά μην έρθει να παίξει στον ΠΑΟΚ τζάμπα και η απάντηση ΠΑΟΚτση:Θα παίξει τζάμπα γιατί ήταν ΠΑΟΚτσάκι από μικρός μεγάλωσε με την αφίσα του Χοτοκουρίδη πάνω απ' το κρεβάτι. :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3779
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Κυρ 16 Οκτ 2011, 13:05

Περιφερειακοί ε;; Πονεμένη ιστορία..

ΠΟλύ πράμα βρε αδερφάκι μου, εδώ πρέπει να κάνουμε λίστα κατάταξης..

Αλλά θα αφήσω τους γνωστούς που ούτως ή άλλως θα διακριθούν! Για μένα συμπαθέστατοι περιφερειακοί υπήρξαν οι :

Φράνκι Αλεξάντερ Κίνγκ (Θηρίο, ήξερε μπάσκετ, καλοί μέσοι όροι, ανάθεμα τα αναβολικά του Πικουλίν Ορτίθ. Πολύ καλό ρόστερ εκείνη τη χρονιά, χαλαρά σηκώναμε κούπα αν έπαιζε ο πορτορικανός. Οχι για να μη κράζουμε μόνο τον Αλεξόπουλο.. Ξεκίνημα χρονιάς με διπλό στο ΣΕΦ για το κύπελλο και 30αρα εκτός έδρας στο Σπόρτινγκ νομίζω. )

Ντελ Ντεμπς (Πρώτη παρουσία μέσα Γενάρη νομίζω μετά την μετατόπιση του ΣΚάιλς στον πάγκο με κουστούμι. Πρώτο ματς εκτός με Πανιώνιο, 21 πόντοι νομίζω. Γενικά ουσιαστική παρουσία, δεν κατάλαβα γιατί δεν παρέμεινε. Ίσως μου διαφεύγει κάτι, έκτη δημοτικού ήμουν..)

Τρέβορ Ράφιν (Ω ναι, έπρεπε να του δώσουμε ακόμα μια βδομάδα να συνηθίσει!! All time classic το χαμένο κάρφωμα σε αιφνιδιασμό εκτός έδρας με τους Αμπελόκηπους, που ενώ προηγούμασταν χαλαρά μέχρι εκείνο το σημείο, αφότου πέτυχε σίδερο στο κάρφωμα, κλατάραμε και χάσαμε.. Ιστορίες ΠΑΟΚτσήδικου βουντού..)

Σκοτ Σκαιλς (Δάσκαλος.. Γι αυτόν πρέπει να αφιερώσουμε διημερίδα εκδηλώσεων στο όνομα της τρέλας του. Και του εξωπραγματικά ουσιαστικού μπάσκετ που ήξερε. )

Αχιλλέας Μαματζιόλας ( Ναι ναι ξέρω όλοι θυμούνται το 100 % στα πλευ οφ με βάζελο, αλλά κρίνω γενικά την υποστηρικτική παρουσία του..)

Μπαλογιάννης (Αυτό που μου έχει μείνει απο αυτό τον άνθρωπο είναι οτι καμιά φορά θυμόταν οτι ήταν καλός σουτερ, και οτι μια φορά προστάτεψε τον Αλβέρτη απο επικίνδυνη πτώση δίπλα στη ρακέτα, κι εκείνος γύρισε και τον Φίλησε στο μάγουλο! Cult στιγμές!)

Νίκος Μπουντούρης (Άλλος ξέμπαρκος σουτέρ που σε πιο πολλά τρίποντα ευστόχησε απο τα 8 μέτρα παρά απο τα 6,25.. Φιλότιμος και μάλλον αδικημένος απο την εποχή του, καθώς αν έπαιζε σήμερα θα θεωρούνταν μέγας οργανωτής νομίζω..)

Χ Μπεκ (Δε θυμάμαι το μικρό του. Ο αντικαταστάτης του Μπάνε, πραγματικά ανούσια παρουσία, για πλάκα τον έβαλα και για να μου θυμίσει κάποιος το μικρό του..)



υ.γ. ΣΤΕΦΑΝ ! Το θυμήθηκα! Α ρε μπασκετάκι που σε καταντήσανε.. Απο τη στιγμή που έγιναν uleb muleb ευρωλίγκες και τα γνωστά πλακώματα, σιχάθηκα και σταμάτησα να ασχολούμαι..Ειδικά μετα την αλλαγή σε δεκάλεπτα με τις συνεχείς διακοπές.
Σίγουρα ξεχνάω πολλούς. Ναι, δεν είναι όλοι κατ ουσίαν περιφερειακοί, αλλά δεν πειράζει ε;
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 16 Οκτ 2011, 13:13

δεν έγραψε κανείς για Delaney Rudd... :o :shock:

PS: o πολυαγαπημένος μου Mike Jones ήταν 3. Πιο 3 όμως δε γινόταν.
PS2: ο πιο αγαπημένος μου ακόμα Ken Barlow ήταν 4. άντε να τον πω τεσσαροτριάρι, όπως τον λέει ο Oli... :mrgreen: Δεν τον θυμάμαι στο Notre Dame αλλά στη maccabi νομίζω έπαιζε 4 και 5 ο McGee. O θηριώδης Mercer νομίζω ήταν 6ος παίκτης. όσο μπορώ να θυμηθώ βέβαια...
PS3: ξεχωριστή θέση στην μπασκετική μου καρδιά ο Μπουντούρης τον οποίο τον θεωρώ στο top5 Πιο έξυπνων παικτών που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ. Το ίδιο και ο Μπαλογιάννης για άλλους όμως λόγους
PS4: η μεγάλη μου συμπάθεια ήταν τότε ο Αχιλλέας. #$%@^#&#$@ Κακιούση...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Περιφερειακοί παίκτες μας-οι καλύτεροι of All Times

Δημοσίευσηαπό denis » Κυρ 16 Οκτ 2011, 13:26

Ωραία όσα γράφεται ρε παιδιά αλλά σαν να ξεχάσατε τον Κλαούντιο
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Επόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης