Στο τρίτο γκρουπ δυναμικότητας ο ΠΑΟΚ
Το olaPAOK.gr σας παρουσιάζει τα γκρουπ δυναμικότητας με βάση τα οποία θα διεξαχθεί η κλήρωση της φάσης των ομίλων του Europa League την Παρασκευή (26/8) στη Νιόν στις 14.30
Σχολιάστε
Έγιναν γνωστές οι 48 ομάδες που θα μπουν στην κληρωτίδα της φάσης των ομίλων του Europa League. Ο ΠΑΟΚ μετά την πρόκρισή του επί της Καρπάτι Λβιβ εξασφάλισε για δεύτερη συνεχόμενη φορά τη συμμετοχή του στη συγκεκριμένη διοργάνωση και ήρθε ώρα να... εξαργυρώσει όσα κέρδισε με τη περσινή του ευρωπαϊκή πορεία.
Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι μετά τους αποκλεισμούς αρκετών ομάδων βρέθηκε από το τέταρτο στο τρίτο γκρουπ δυναμικότητας αποφεύγοντας αντιπάλους όπως η Λάτσιο, η Ουντινέζε, η Μακάμπι Χάιφα και η Λοκομοτίβ Μόσχας.
Αναλυτικά τα γκρουπ δυναμικότητας:
Α' Γκρουπ δυναμικότητας
Τότεναμ (Αγγλία)
Αιντχόφεν (Ολλανδία)
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) (αγωνίζεται αυτήν την ώρα με την Νόρτζελαντ)
Μπράγκα (Πορτογαλία)
Σάλκε (Γερμανία)
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)
Κοπεγχάγη (Δανία)
Αλκμάαρ (Ολλανδία)
Άντερλεχτ (Βέλγιο)
Τβέντε (Ολλανδία)
Β' Γκρουπ δυναμικότητας
Φούλαμ (Αγγλία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Χάποελ Τελ - Αβίβ (Ισραήλ)
Μέταλιστ Χάρκιβ (Ουκρανία)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)
Ρούμπιν Καζάν (Ρωσία)
Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο)
ΑΕΚ (Ελλάδα)
Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Ουντινέζε (Ιταλία)
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)
Λάτσιο (Ιταλία)
Γ' Γκρουπ δυναμικότητας
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)
Ζυρίχη (Ελβετία)
Οντένσε (Δανία)
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)
ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
Μπέρμινχαμ (Αγγλία)
Στόουκ (Αγγλία)
Ρεν (Γαλλία)
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)
Ραπίντ Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Αννόβερο (Γερμανία)
Δ' Γκρουπ δυναμικότητας
Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία)
Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)
Σιόν (Ελβετία)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)
Βασλούι (Ρουμανία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Τσεχία)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
Μάριμπορ (Σλοβενία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)
Μάλμε (Σουηδία)
Ο τρόπος διεξαγωγής της κλήρωσης
Η κλήρωση της φάσης των ομίλων του Europa League είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (26/8) στη Νιόν της Ελβετίς στις 14.30. Εκεί, οι 48 ομάδες που έχουν χωριστεί σε τρία γκρουπ δυναμικότητας θα αποτελέσουν τους 12 ομίλους των τεσσάρων ομάδων.
Πρώτα θα μπουν οι επικεφαλής των ομίλων, δηλαδή οι ομάδες του πρώτου γκρουπ, έπειτα θα κληρωθούν ομάδες από το δεύτερο κ.ο.κ.
Μόλις ολοκληρωθεί η κλήρωση των ομίλων ένα ειδικό πρόγραμμα υπολογιστή θα ορίσει το πρόγραμμα των αγώνων κάθε ομίλου.
- Κώδικας: Επιλογή όλων
http://olapaok.gr/podosfairo/Europa_League/sto_trito_gkroyp_dynamikothtas_o_paok.1339853.html
1η Αγωνιστική (15/9)
ΠΑΟΚ-Τότεναμ
2η Αγωνιστική (29/9)
Ρούμπιν Καζάν-ΠΑΟΚ
3η Αγωνιστική (20/10)
ΠΑΟΚ-Σάμροκ Ρόβερς
4η Αγωνιστική (3/11)
Σάμροκ Ρόβερς-ΠΑΟΚ
5η Αγωνιστική
Τότεναμ-ΠΑΟΚ (30/11)
6η Αγωνιστική
ΠΑΟΚ-Ρούμπιν Καζάν (15/12)