Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό nninik » Τετ 29 Ιουν 2011, 10:36

o dollar bill ηταν ενας αξιοπιστος σκορερ,με 2 θητειες κι ολας στην ομαδα μας..σταθερος,
σταθεροτατος παικτης που προσωπικα τον συμπαθουσα,χωρις να τρελλαινομαι κι ολας..
πανω κατω,τα ιδια ισχυουν κ για τον βικτορ αλεξαντερ..αξιοπιστος ρημπαουντερ,με ικανοποιητικη
σχεση με το σκοραρισμα..περιοδο 1999-2000 επαιξαν (ως ειθισται..) μαζι στον ΠΑΟΚ,ενω το
01-02 ηρθε μεσουσης της χρονιας να αντικαταστησει ο εντουαρντς τον αντρε γουλριτζ..
καλοι,πολυ καλοι ξενοι,αλλα ηταν νωπες ακομα οι μνημες απο τρουθ,μπαρλοου,ζοκι,κλιφ..
ακομα κι απο μακ ρεϊ (αιωνια η μνημη..),κ τσαρλς σακλφορντ (μεγαλη μου καψουρα..δεν θα
ξεχασω ποτε τον 3ο ημιτελικο με το γαυρο στο σεφ-aka "το 3ποντο του πετζα"-οπου εχει κανει
ΑΡΧΟΝΤΙΚΗ εμφανιση..)
καποτε ερχοντουσαν σπουδαιοι ξενοι,με μεγαλη προϋπηρεσια κ εμπειρια..τωρα πια,οι ξενοι
που ερχονται βλεπουν τον ΠΑΟΚ σαν μελλοντικη προϋπηρεσια (μαρσαλ-ντοζιερ..)..
αδιαφορω για οτι κι αν λενε,γιατι δεν ξερουνε πως νιωθουμε για σενα...
Άβαταρ μέλους
nninik
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 19:03
Τοποθεσία: χαλκιδικη

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τετ 29 Ιουν 2011, 13:40

george g4 έγραψε:


Μιας και λέγοντας για τον Κακιούση θυμήθηκα τον Μέγα Ντόρον Τζάμσι και βλέποντας τον τώρα στον αγώνα μας κόντρα στη Μακάμπι έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις:

1. Ο γίγαντας σοφός έβαλε τον Μπάρλοου να μαρκάρει τον Τζάμσι??? :o :shock: Είπαμε τον έκανε 3άρι τον άνθρωπα αλλά όχι κι έτσι! Πάλι καλά που δεν έβαλε και τον καταραμένο να τον κυνηγάει..

2. Μου φαίνεται απίστευτο που παρολίγο θα γυρνούσαμε χαμένο ματς μέσα σε 1 λεπτό 10 πόντους διαφορά! :o Συνήθως αυτά τα παθαίναμε εμείς..Τελικά χάσαμε βέβαια με εσκεμμένο μάλλον, που δε κατάβα γιατί δώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πάντως στο τελευταίο λεπτό πρέπει να βάλαμε 5 τρίποντα!!!

3. Προς το τέλος του βίντεο ο Πίνι Γκέρσον είναι αυτός με τη χωρίστρα που πανηγυρίζει?

4. Και κάτι ακόμα ήθελα να πω που το ξέχασα τώρα.. :mrgreen:

5. Α ναί το θυμήθηκα! Αναφορά στην καλαθομηχανή τον Ντέιβιντ Ίνγκραμ που δε θυμόμουν ότι μετά τη γριά πήγε στους εβραίους :!:
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό teod1980 » Τετ 29 Ιουν 2011, 13:45

To 13 της Μακκάμπι ο ντιέ της Καβάλας είναι;

:lol: :lol:
Π.Α.Ο.Κ.
Άβαταρ μέλους
teod1980
 
Δημοσιεύσεις: 8110
Εγγραφή: Παρ 01 Φεβ 2008, 19:27
Τοποθεσία: Τούμπα, Θεσσαλονίκη

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Τετ 29 Ιουν 2011, 14:00

Τα θυμόμουν εν τέλει σωστά από εκείνο το παιχνίδι. Σκορ, τους πόντους του Πέτζα, το τρίποντο του Μπάνε.
Για κάποιο λόγο μου έχουν μείνει τα πάντα από εκείνο τον αγώνα.
Στη συνέντευξη τύπου, ο ξανθός γκρίνιαζε ως συνήθως, τα έριχνε στους διαιτητές που έδωσαν ένα φάουλ στο κέντρο του γηπέδου υπέρ του Πέτζα και έγλειφε τον Σερφ λέγοντας "ο Σβίκα είναι παλιός φίλος" και διάφορα τέτοια.
Ο Σβίκα από την άλλη τον έγρψε στο περιτμημένο πέος του, λέγοντας πως γκρινιάζει πάντα όταν χάνει.
Θυμάται κανείς την back door στο τέλος από το κέντρο και το κάρφωμα του Γιαννούλη :?:
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Τετ 29 Ιουν 2011, 14:08

Αντιπαθέστατη κωλόγρια ο Κακιούσης.
Ανύπαρκτος στον ΠΑΟΚ, η μόνη ενεργή του συμμετοχή σε αγώνα που θυμάμαι εγώ ήταν στον δεύτερο εντός έδρας τελικό (τον 4ο συνολικά δηλαδή) με βάζελο το '98.
Έλειπε είτε ο Μπουντούρης είτε ο Νικολαϊδης σε εκείνο το ματς, νομίζω ο Μπουντούρης.
Η καριέρα του πήρε πολύ τα πάνω της μετά το Ευρωμπάσκετ του '95, όπου είχε παίξει καλά εκτοπίζοντας και τον κλάψα από την αρχική πεντάδα.
Το καλοκαίρι του '97 υποτίθεται πως θα παίρναμε τον Κορωνιό, στον οποίον φωνάζαμε "Έλα στον ΠΑ- έλα στον ΠΑΟΚ Κορωνιέεεε" στον τέταρτο μικρό τελικό του '97 με Περιστέρι.
Δεν έκατσε και πήραμε τον Λευτεράκη, δίνοντας και τον Μαματζιόλα που είχε κανει παπαδες στις γριές.
Και των 2 η καριέρα βυθίστηκε στα τάρταρα.
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Τετ 29 Ιουν 2011, 14:25

Trikaliotis έγραψε:1. Ο γίγαντας σοφός έβαλε τον Μπάρλοου να μαρκάρει τον Τζάμσι??? :o :shock: Είπαμε τον έκανε 3άρι τον άνθρωπα αλλά όχι κι έτσι! Πάλι καλά που δεν έβαλε και τον καταραμένο να τον κυνηγάει..

2. Μου φαίνεται απίστευτο που παρολίγο θα γυρνούσαμε χαμένο ματς μέσα σε 1 λεπτό 10 πόντους διαφορά! :o Συνήθως αυτά τα παθαίναμε εμείς..Τελικά χάσαμε βέβαια με εσκεμμένο μάλλον, που δε κατάβα γιατί δώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πάντως στο τελευταίο λεπτό πρέπει να βάλαμε 5 τρίποντα!!!


1. Μία από τις πολλές "σοφίες" του σοφού εκείνη τη χρονιά. Διάβασα πρόσφατα και μία συνέντευξη του που λέει ότι πάντα ήμουν ψύχραιμος και διάβαζα το παιχνίδι, μια φορά δεν το έκανα, στον ημιτελικό του '93 στο F4 και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.

2. Υπάρχει και ένα ακόμη ματς με τον Άρη που πάει να γίνει αυτό, που χάνει τρίποντο ο Μπάνε στην εκπνοή για να κερδίσουμε, ενώ το 'χαμε γυρίσει και πάει και τον παρηγορεί ο Γιαννάκης. Το σημαντικό είναι πάντως πως δεν διασαλεύεται η τάξη των πραγμάτων. Στο τέλος χάνουμε.
Πάντως στο ματς αυτό μιλαμε για σφαγή. Ανύπαρκτο εσκεμμενο στα 9''. Αίσχος :mrgreen:
Άλλο μπάσκετ όμως. Στο 82-79 έχουμε μπάλα, εν τέλει βάζει δίποντο ο Μπάνε, αλλά κανείς δεν σκέφτεται να μας κάνει επίτηδες φάουλ για να αποφύγει το τρίποντο, παρόλο που τότε υπήρχαν και οι (υπέροχες) 1+1 :shock:
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 29 Ιουν 2011, 19:31

ρε aureliano ναουμε τι καταλαβαίνεις τώρα, βρήκες τον άλλονα τον ομοιοπαθή σου και θα μας γυρίσετε τ αντερα πάλι? να φύγεις να πας αλλού (τι καλά ήταν που δεν ποστάρατε τόσο καιρό εσείς οι 2... :mrgreen: :opaokara: )
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 30 Ιουν 2011, 19:27

Κανόνισε μην επιστρέψω εγώ και σε θυμίσω τον τελικό της Βιτόρια, τότε που την είχε κοπανήσει ο μαύρος και παίζαμε ουσιαστικά με έναν Αμερικάνο (τον Γκάρετ αν θυμάμαι καλά) καθώς ο Λώρενς δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρώπη!! Ο μοναδικός τελικός με συμμετοχή Μπάνε και Πέτζα μαζί!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Aureliano Buendia » Παρ 01 Ιούλ 2011, 02:03

Έχω την εντύπωση πως ο Τρέβορ Ράφιν δεν την κοπάνησε, αλλά πως ήταν δική μας επιλογή η αντικατάστασή του από τον Φάντερμπεργκ, παρά το ότι ο δεύτερος δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στους ευρωπαϊκούς αγώνες.

palok έγραψε:ρε aureliano ναουμε τι καταλαβαίνεις τώρα, βρήκες τον άλλονα τον ομοιοπαθή σου και θα μας γυρίσετε τ αντερα πάλι? να φύγεις να πας αλλού (τι καλά ήταν που δεν ποστάρατε τόσο καιρό εσείς οι 2... :mrgreen: :opaokara: )


Γουί αρ μπακ με τον σόουλμέιτ για να στοιχειώνουμε τις αναμνήσεις σου cher palok :mrgreen: :mrgreen: :opaokara:
ΝΙΚΟ ΓΑΜΑ ΤΗΝ ΕΦΗ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


www.cinedogs.gr
Άβαταρ μέλους
Aureliano Buendia
 
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2009, 04:37
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Παρ 01 Ιούλ 2011, 09:02

free4 έγραψε:Κανόνισε μην επιστρέψω εγώ και σε θυμίσω τον τελικό της Βιτόρια, τότε που την είχε κοπανήσει ο μαύρος και παίζαμε ουσιαστικά με έναν Αμερικάνο (τον Γκάρετ αν θυμάμαι καλά) καθώς ο Λώρενς δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρώπη!! Ο μοναδικός τελικός με συμμετοχή Μπάνε και Πέτζα μαζί!


Ο Γκάρετ την είχε κοπανήσει λίγο πιο μετά στους μικρούς τελικούς με τον Πανιώνιο, μάλλον από εκεί μπερδεύεσαι. Στον τελικό της Βιτόρια δε, ήταν το απόλυτο 0 (που θυμήθηκα χτες ότι λίγο πριν το ημίχρονο κερδίζαμε με 12 πόντους, αλλά στο τέλος κλασσικά χάσαμε πάλι! :evil: ).

Πάντως αναφορικά με τον Ίβκοβιτς που λέγαμε προχτές, ακόμα θυμάμαι τους σημερινούς 45άρηδες που μου λέγανε τότε πως η καταστροφή του μπασκετικού ΠΑΟΚ είναι ο Ίβκοβιτς κι εγώ τότε σαν πιτσιρικάς αρνιόμουν πεισματικά να το δεχτώ, λέγοντας πως είναι ο καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη. Βέβαια, περνώντας τα χρόνια σαν να άρχισα να αναθεωρώ λιγάκι..Θυμήθηκα και τον Πάλοκ που είχε πεί παλιότερα ότι σε 2 χρόνια, και έχοντας υπερομάδα στα χέρια του, κατάφερε να πάρει μόνο ένα πρωτάθλημα, ήρθε και ο Αουρελιάνο να μας πεί για αυτή τη συνέντευξη και το καθαρό μυαλό, ε δε θέλει και πολύ για να κλατάρει ο άνθρωπος.. :evil: :twisted:
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 01 Ιούλ 2011, 12:50

Τι μας τα θυμίζετε ρε καλά τα είχαμε ξεχάσει. :x
Δε θυμόμουν κάν οτι παίξαμε με αυτή τη ομάδα.
Στο γοογλε το βρήκα και δυστυχώς θυμήθηκα .
Τζάμπα πήγε τόσο αλκοόλ... :(
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό PRAKTORINOS » Παρ 01 Ιούλ 2011, 13:02

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PRAKTORINOS
 
Δημοσιεύσεις: 2081
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 10:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, μεταξύ αράουτ και μπενάλντ.

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό obanebane » Παρ 01 Ιούλ 2011, 13:07

xaxa

Επειδη δεν θελω να ξυσω πληγες εκεινης της εποχης,τον τελικο εκεινο τον εχω φωτογραφια μπροστα μου το μονο που θα πω ομως ειναι οτι τον γκαρετ τον εκανε μπουρδελο ο ραμον ριβας.
Και το δευτερο που θελω να προσθεσω με καθε σεβασμο ειναι
Λουκαιτς γαμιεσαι πατοκορφα ρε παλιομαλακα.


Υ.Γ Πολυξεριδη ακομα και στην ευρωπη τους τελικους τους παιζαμε στην εδρα του αντιπαλου :mrgreen: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό GORDON » Παρ 01 Ιούλ 2011, 13:40

Για να συνεισφέρω στις αναμνήσεις σας, ορίστε το ρεπορτάζ του αγώνα σε άψογα Ισπανικά:

Εικόνα
Εικόνα


ΥΓ: σπανιόλικα δεν κατέχω… για πείτε, όποιος ξέρει, αν μας βρίζουν να πάω πίσω (15 χρόνια μετά…) και να τα κάνω όλα λαμπόγυαλα…
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό george g4 » Δευτ 04 Ιούλ 2011, 13:43

[youtube]vTXOmj9QJVQ&feature=player_embedded[/youtube]
Άβαταρ μέλους
george g4
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 13:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες