Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 15 Φεβ 2011, 14:52

Δεν βρήκα άλλο ανάλογο τόπικ και άνοιξα αυτό. Αν κρίνεται ότι μπορεί να συγχωνευθεί κάπου, κάντε το.

Λοιπόν, το κινητό μου τα έφτυσε και κοιτάω για συσκευές.
Επειδή και φράγκα πολλά δεν παίζουν κατέληξα στο Χperia Χ10 mini που έχει μόλις 150€..

5Mpixel camera, Wifi, HSDPA 7.2 Mbps, Android λειτουργικό, 600MHz επεξεργαστής, 128Μb μνήμη επεκτάσιμη με Micro SD έως 16 Gb και μόνο μειωνέκτημα τη μικρή του οθόνη.

Βέβαια όλο το κινητό είναι πολύ μικρό, οπότε ήταν λογικό, αλλά σε γενικές γραμμές μου φαίνεται ένα "πανίσχυρο μικρό" όπως λέει κι η διαφήμιση...

Το έχει κανείς από εδώ να μου πει αν έχει βγάλει κανά κουσούρι από αυτά που δεν λέγονται σε διαφημιστικά και φυλλάδια; Και γενικότερα κάποια εντύπωση για το εν λόγο κινητό. Ή αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό keeper4 » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:08

μιας και το ανοιξες το τοπικ ασ κλαψω λιγο. πριν απο 5 μηνες αποφασισα αλλαγη κινητου αφου ειχα το γνωστο σονυ W810i (τελικα ακομα το εχω :mrgreen: ) εψαξα και βρηκα αυτα τα μουφα που μοιαζουν με αι-φον αλλα ειναι κινεζικα και ετσι. ειχε 130 ευρω και το πηρα. το κινητο δεν πιανει σημα σχεδον πουθενα με οποιαδηποτε εταιρεια. λεει οτι εχει wi-fi αλλα ουτε ιντερνετ πιανει πουθενα. εχει και τηλεοραση απο την οποια παραπονο δεν εχω αλλα ηθελα κινητο οχι τηλεοραση. τελικα εχω ακομα το w810i με το οποιο υστερα απο 5 χρονια σχεσης σκεφτομαστε σοβαρα το ενδεχομενο να παντρευτουμε.οσο για αυτα που ρωτας γκικα δεν εχω ιδεα γιατι απο τοτε που την πατησα σταματησα να ασχολουμαι τελιως με κινητα. κλαπς...
Για να αλλαξεις τον κοσμο αλλαξε πρωτα τον εαυτο σου...
Άβαταρ μέλους
keeper4
 
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Δευτ 22 Μαρ 2010, 13:11

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό vaggio-4- » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:13

αδερφε πηρα το χ10 μινι εχει 2 βδομαδες....το κινιτο ενταξει τα σπαει για τα λεφτα του ειδικα....το μονο 8εμα εινα οτι δν δεχεται μπλουτουθ αλλα αν πας σε κανα γερμανο στο κανουν αναβα8μιση τζαμπα με την αποδειξη απο ποθ και να το πηρες....εγω δν το χω κανει αλλα το κανε εωα φιλαρακι μου,,,,,,πολυ καλη επιλογη
Άβαταρ μέλους
vaggio-4-
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιούλ 2010, 21:34

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:16

Άμα το πάρω από Γερμανό να τους πω να μου το κάνουν και μια αναβάθμιση τσακ μπαμ εκείνη την ώρα;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:18

Α και προσοχή όταν στο κάνουν αναβάθμιση ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ. Προσοχή στις επαφές γιατί την έχω πατήσει...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό xrhstos_volos4 » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:40

Ρε σεις, και εγώ w810i είχα αλλά έπαθε μπλακ άουτ μετά από 6 χρόνια. Νταξ κινητάρα με όλη τη σημασία της λέξης, αλλά γνωρίζετε μήπως πόσο πάει το μαλλί για αλλαγή πλακέτας?
Ισχύει ότι καταργήθηκε από την αγορά?

keeper και εμείς για γάμο πηγαίναμε αλλά ήταν η κουμπάρα φωτιά και μας παράτησε. :lol:
Because PAOK you are!
Άβαταρ μέλους
xrhstos_volos4
 
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιουν 2010, 21:17
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:40

Λοιπόν παλίκαρε έχω μια σχετική άποψη επί του θέματος γιατί το έχουν κανα δυο κοντινά μου πρόσωπα και το εχω ψάξει αρκετά γιατί ψηνόμουν κ εγω για κινητο αυτό το διάστημα.

Το χ10 mini γενικά είναι πολύ καλό κινητάκι το οποίο δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί έπεσε τόσο απότομα η τιμή του. Ουσιαστικά με κάτι παραπάνω απο 100 ευρώ μπορείς να το βρείς.Αντε 150.

Τα μοναδικά αρνητικά στοιχεία που έχει είναι :
1) Σχετικά μικρή οθόνη για κινητό αφής-- smartphone, αλλά αυτό είναι κάτι που εξ αρχής το βλέπεις και δεν αποτελεί κρυφό σημείο. Η οθόνη του κατ εμε θα σε φρενάρει μόνο απο τη χρήση ιντερνετ, αφού πρέπει συνέχεια να ζουμάρεις στις σελίδες για να διαβάσεις κάτι. Βεβαίως ακόμα και στο iphone χρειάζεται ζουμάρισμα, πόσω μάλλον εδώ. Κατα τ άλλα είναι ετσι δομημένο το κινητό, που δεν σου δημιουργεί ζήτημα στη χρήση του.

2) Προβληματική λειτουργία bluetooth. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες που ούτε κι εγώ ξέρω πλήρως, απλά αυτό που εξ αρχής φαίνεται είναι η δυσλειτουργική του συνδεσιμότητα με άλλες συσκευές ή υπολογιστές μέσω bluetooth. Βέβαια, γι αυτό ΔΕΝ φταίει το κινητό, αλλά το λειτουργικό του, το οποίο χρησιμοποιείται και απο πολλά άλλα κινητά καθώς πλέον έχουμε μπει στην περίοδο των Κινητών/pc, που χρησιμοποιούν λειτουργικό σύστημα (εδώ το android). Επομένως, ακόμα και αν με τις υπάρχουσες αναβαθμίσεις που μπορείς και μόνος σου να κάνεις μεσω pc και ίντερνετ, δεν βρείς την απόλυτη λύση, τότε είναι απόλυτα σίγουρα οτι σε κάποιους μήνες θα έχει λυθεί το πρόβλημα.

3) Υπάρχει ένα ζήτημα με την μπαταρία του ΜΟΝΟ όταν έχεις συνέχεια ενεργοποιημένο το wifi, το οποίο οδηγεί το κινητό σε συνεχή καταπόνηση για επικοινωνία με τα router κλπ, οπότε τελειώνει η μπαταρία γρήγορα. Αν δεν χρησιμοποιείς ιντερνετ, ΔΕΝ έχεις πρόβλημα.

4) Αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα του κινητου, αλλά το παραθέτω. Νομίζω οτι είναι λίγο ελλιπή τα κουμπιά του. ΔΛΔ δεν είναι εύκολο πάντα να κλείσεις μια εφαρμογή, αφού το μόνο διαθέσιμο κουμπί είναι για να την ελαχιστοποιεί (minimize δηλαδή όπως στα windows). Δεν είναι ντε και καλά αρνητικό, αλλά όπως και να το κάνεις, σε προβληματίζει κάποιες στιγμές.


Στα πολύ θετικά του βάζω την ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ απόκριση της οθόνης αφής, που προσωπικά μόνο με το Iphone τη συγκρίνω. Δοκίμασα για παράδειγμα το ξαδερφάκι του , το xperia το μεγάλο, και απογοητεύτηκα. Κολάει συνέχεια μέχρι να κουνηθεί. Εδώ όλα γίνονται γρήγορα. Επίσης η ύπαρξη του android μαρκετ βοηθάει πολύ, αφού κατεβάζεις αβέρτα προγράμματα που σ κάνουν τη ζωή εύκολη.

Γενικά, θα το έπαιρνα άνετα αν είχα την ευκαιρία με τέτοια λεφτά. Βέβαια έχω ένα sony ericsson τετραετίας τώρα, οπότε πολλά θα αγόραζα άνετα για να το ξεφορτωθώ. Αλλά γενικά είναι καλή επιλογή, και απο τις λίγες συσκευές που προβλήθηκαν τόσο και δεν είναι για πέταμα.

Βαθμολογία για απλή καθημερινή χρήση : 8,3/10. ( Ακόμα και στο iphone Που το γουστάρω κάργα, βάζω 9,2 :) καθώς ήθελα λίγο πιο μικρή την οθόνη.)

υ.γ. Για το κινέζικο μούφα κινητό δεν θα σχολιάσω.. μόνο σε τροχόσπιτο δεν το έβαλαν να μεταμορφώνεται.. Ίσως να το αγόραζα αμα ήμουν μεγιστάνας για να μπορώ να το πετάξω χωρίς να κλαίω. Δήθεν δύο sim kλπ αλλά όλο μέλι κι απο τηγανίτα τπτ.. Δυστυχώς σε αυτό τον κόσμο οτι πληρώνεις παίρνεις εννιά στις δέκα φορές. Υπομονή..
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:47

θενκς ρε μαν. χρησιμότατες πληροφορίες.

μια ακόμα ερώτηση από το android market κατεβάζεις ότι θες δωρεάν; Δηλαδή το συνδέω με το ρούτερ του σπιτιού μου και κατεβάζω ότι θέλω χωρίς κάποια χρέωση;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:48

Και για το Wifi λογικά ενεργοποιείται και απενεργοποίειτε όποτε το χρειάζεσαι ε; Σαν τα bluetooth ένα πράγμα; Γιατί δεν είχα άλλο κινητό με Wifi...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:53

Έχει και κάποιες εφαρμογές επί πληρωμή , αλλά προσωπικά δεν έχυ συναντήσει καμία. Υπ οψιν οτι οι εφαρμογές αφορουν το κινητό, ετσι; Έχει παιχνίδια, προγράμματα περιήγησης και gadget και διάφορα προγραμματα που παρέχουν κ αναβαθμίσεις. Επειδή πρόκειται για τη νεα μανία παγκοσμίως, υποψιάζομαι οτι κάθε μέρα προτίθενται δεκάδες εφαρμογές. Ήδη έχει άπειρες μέσα. Όποτε ότι κι αν θέλεις θα το βρείς δωρεάν. Άλλωστε είναι τόσο εύκολο στη χρήση, που απ ευθείας βλέπεις τί είναι επί πληρωμή και τι οχι. Αν θέλεις πάντως κάνε και καμιά μινι έρευνα σε ξενόγλωσσα φορουμ, έχει πολλές πληροφορίες...

Το wifi το ανοιγοκλείνεις όποτε θες απο τις ρυθμίσεις. Αν όπως λες έχεις σύνδεση ίντερνετ στο σπίτι, αποθηκεύεις και τους κωδικούς κ συνδέεται μόλις το ενεργοποιήσεις. Έχει έναν οδηγό ρυθμίσεων κατά την πρώτη χρήση του κινητού, όπου βάζεις όλα τα στοιχεία, μέχρι και κωδικούς απο g mail αν έχεις για να τα ελέγχει αυτόματα, και είσαι κομπλέ μετά..

υ.γ. το μόνο που δν κατάφερα να κάνω σε σχέση με το iphone, στο xperia , είναι οτι δεν μπόρεσα να δώ μπάλα μέσω live streaming. Δεν υποστήριζε τα βίντεο γμτ.. Αλλά ίσως κι αυτό να λύνεται..
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 15 Φεβ 2011, 15:57

Αχα... Το έχω ήδη ψάξει αρκετά σε ελληνικά και ξένα σάιτ, έχω ακούσει θετικά -πάρα πολλά- και αρνητικά -που αφορούν κυρίως την οθόνη του και λίγες διαμαρτυρίες για την μπαταρία-.

Ήθελα και γνώμες από κάποιους πιο κοντινούς σε μένα, πχ ΠΑΟΚτσήδες που γνωριζόμαστε έστω και μέσα από δω, στο οποίο με κάλυψες.

Ουσιαστικά, έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στα λεφτά του. Επομένως, δεν μου τη γλιτώνει... Ίσως και σήμερα, μιας και το άλλο τα έχει παίξει τελείως.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό D.A.A.T. » Τρί 15 Φεβ 2011, 16:03

το εχω ,ειμαι ευχαριστημενος σε ολα ΕΚΤΟΣ απο την μπαταρια.Και με μικρη χρηση Wi-fi εχει προβλημα
Άβαταρ μέλους
D.A.A.T.
 
Δημοσιεύσεις: 2685
Εγγραφή: Κυρ 31 Αύγ 2008, 23:04

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 15 Φεβ 2011, 16:05

Κάθε πότε χρειάζεται φόρτιση DAAT;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό vaggio-4- » Τρί 15 Φεβ 2011, 16:08

εγω κα8ε 2 μερες το φορτιζω αλλα το λιωνω!!!!
Άβαταρ μέλους
vaggio-4-
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιούλ 2010, 21:34

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό D.A.A.T. » Τρί 15 Φεβ 2011, 16:10

2 στην καλυτερη..στην αρχη θα φτυσεις λιγο αιμα αφου μαλλον θα θελει καθημερινα.Το καλο ειναι πως με μια καλη αναβαθμιση(ακομα να κανω..) ολα τα προβληματα του(και της μπαταριας) λυνονται.
Άβαταρ μέλους
D.A.A.T.
 
Δημοσιεύσεις: 2685
Εγγραφή: Κυρ 31 Αύγ 2008, 23:04

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες