Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 21 Φεβ 2010, 11:48

καταρχάς oli σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες.
για τα αγωνιστικά τώρα: την ιδέα να συνεχίσουμε στον άσσο με τον monroe την είχα εκφράσει πριν κανα μήνα που είδα και απόειδα οτι ο mili δεν (και ο mili αν μείνει να βοηθάει είτε όταν πάρει την πρώτη πάσα από το rebound για να κάνει - με handball πάσα- καλό transition η ομάδα όταν μπορεί να τρέξει, είτε για να βοηθάει τους ψηλούς στο pick & pop ιδίως με τον λάζο, είτε απλά για να βάζει κάποιες κρίσιμες βολές αφού είναι ο μόνος 75%+ μαζί με ταπ και Todor) ... αρκετοί διαφώνησαν με την άποψή μου.
anyway, όσον αφορά τη χημεία της ομάδας νομίζω οτι ούτως ή άλλως είναι μπερδεμένη: 4 άσσοι (mili, καυκής, δεμερτζής καλαιτζίδης), 1 ασσοδυάρι (monoroe), ένα τριάρι χωρίς σουτ απέξω (kenny), ένα 3-4 (ταπ), δύο 4-5 αρια χωρίς αθλητικά προσόντα και rebound (todor, drobnjiak) και 2 πεντάρια.
ας το πάρουμε λοιπόν δια της εις ατόπου επαγωγής:
Παίρνοντας λοιπόν αμερικανό στη θέση 2 παίζεις με monroe, αμερικανό, kenny θες λοιπόν ένα δυάρι σαν τον nicholas ή τον ruben douglas (ή σαν τον parker που είχαμε παλιά) δηλ. με σουτ και απέξω και από τα 4-5 μέτρα από ντρίμπλα και να είναι γρήγορος και καλός αμυντικός.
με αμερικανό, Monroe και kenny θες έναν Play maker στυλ blackney και keys (ή χειρότερα kicky clarck...)
άρα βλέπεις τη λίστα και προχωράς ανάλογα. με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο παίρνεις έναν εκ των 2 αμερικανών της παραπαίουσας lotomattica (jaaber ή winston) και καθαρίζεις και για τώρα και για του χρόνου... ;)

PS1: σκίζω τα μπασκετικά μου πτυχία αν δεν πάρει αμερικανό ο σούλης έστω και την 25η μαρτίου... :mrgreen:
PS2: έχετε δίκιο, ξεφεύγουμε πολύ γενικότερα με τη θεματολογία στα τόπικ. ίσως πρέπει να συνεχάμε ΑΜΕΣΑ τη συζήτηση όταν πάει αλλού σε άλλο τόπικ.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 21 Φεβ 2010, 12:21

kostasff έγραψε:Ακριβώς έτσι είναι και δεν είναι λίγες οι φορές που με έβαλες χέρι επειδή έκανα εγώ αυτό το λάθος (προτροπές). Επίσης, έχεις δίκιο για την παρελθοντολογία. Προσπάθησα κάποια στιγμή να το τονίσω κι εγώ αλλά έπεσα ο ίδιος μέσα......
Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και αναμένουμε νεότερα...... ;)
Υ.Γ. Όσο κι αν είναι κόντρα στα θέλω μας, η λογική λέει πως τα χρήματα που εξασφαλίζουμε θα πρέπει να πάνε στην μείωση των χρεών. Αλλά πότε συμβάδισε η λογική και ο ΠΑΟΚ!


αν δει κάποιος τα ρόστερ προηγούμενων χρόνων και παίκτες που φόρεσαν τη φανέλα μας θα καταλήξει σε 2 πράγματα: κατασπατάληση χρημάτων φέρνοντας μεγάλα ονόματα (μπορώ να παραθέσω μία δεκάδα παικτών αυτή τη στιγμή που θα παίζανε σήμερα άνετα σε ομάδες επιπέδου lietuvos ή zalgiris) σε συνδυασμό με πλήρη αποτυχία στο αγωνιστικό. ΠΛΗΡΗ.
τα χρέη λοιπόν που συσσωρεύτηκαν τα καταλαβαίνουμε αφού κάποιες χρονιές θέλαμε "παιχταράδες" ακόμα και για αναπληρωματικούς (εντάξει στο μπάσκετ δεν νοείται αναπληρωματικός αλλά anyway).
Από πού προήλθε όμως η αγωνιστική απαξίωση??? Για μένα ένα σημείο είναι ο (ενίοτε κακός ή καλύτερα non winner) προπονητής και σήμερα είμαστε τυχεροί που έχουμε τον κατάλληλο. Το άλλο είναι οι πραγματικά απίθανες επιλογές που κάνουμε στο ρόστερ μας, ώστε τη μία χρονιά να μήν έχουμε ικανό play maker, την άλλη center, την άλλη τριάρι. πρέπει να παραδεχτούμε οτι σε αυτόν τον τομέα είμαστε ΑΠΙΘΑΝΟΙ!!!! Δυστυχώς θα συμφωνήσω με ένα παιδί (που δεν ποστάρει συχνά-δε θυμάμαι το όνομά του) που είχε πει μην μας πείτε πάλι τον Μαϊο οτι αποτύχαμε επειδή δεν είχαμε τον κατάλληλο Play maker... Πόσα χρόνια θα περιμένουμε ακόμα (εννοείται οτι όλοι τον αποπήραμε...)???

PS1: κώστα ξέρεις οτι το οικονομικό είναι (και θα είναι) το νούμερο 1 πρόβλημά μας (για εμάς και όχι μόνο...). Σε αυτό συμφωνούμε όλοι νομίζω. απλά έλεος. όχι άλλα λάθη στις επιλογές!!! Δεν πάει άλλο (αν και μέσα μου ξέρω πως αφού έκανα 10 χρόνια υπομονή είμαι ικανός να κάνω και άλλο.... ;) ).
PS2: για το τι παίκτες μπορείς να πάρεις (αμερικανούς-κοινοτικούς) με σχετικά ψίχουλα έχουμε ανοίξει σχετικό τόπικ. με 400-500Κ (σύνολο) παίρνεις 3 μαύρους λουκούμια!!!!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 21 Φεβ 2010, 13:39

palok έγραψε:κώστα ξέρεις οτι το οικονομικό είναι (και θα είναι) το νούμερο 1 πρόβλημά μας (για εμάς και όχι μόνο...). Σε αυτό συμφωνούμε όλοι νομίζω. απλά έλεος. όχι άλλα λάθη στις επιλογές!!! Δεν πάει άλλο (αν και μέσα μου ξέρω πως αφού έκανα 10 χρόνια υπομονή είμαι ικανός να κάνω και άλλο.... ;) ).

Όταν λοιπόν ξέρουμε τα οικονομικά μας και παρ' όλα αυτά ζητάμε νέες θυσίες, κάπου δεν πάμε καλά κι εμείς (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου). Ξεχνάμε επίσης ότι στόχος είναι η οικονομική εξυγίανση και η αποκατάσταση του ονόματός μας στην αγορά και όχι η Ευρωλίγκα (άμεσα). Όσο για τις λανθασμένες επιλογές (εν μέρη αυτές μας οδήγησαν σε αυτό το χάλι) ειδικά για φέτος θα πω πως από την στιγμή που δεν διαλέγεις αλλά σε διαλέγουν (κακό όνομα στην πιάτσα) υποχρεωτικά θα πάρεις και παίκτες αμφιβόλου αξίας. Αυτές τις δυσκολίες τις συνάντησε και μας τις τόνισε πολλές φορές η διοίκηση αλλά εμείς κρίνουμε με καθαρά αγωνιστικά κριτήρια. Μέσα σε όλα αυτά μην ξεχνάμε και την πλευρά Μπάνε (που ήθελα πολύ) όπου σύμφωνα τουλάχιστον με ότι διέρρευσε (και νομίζω πως δεν αρνήθηκε) θα έκανε μια ομάδα με 800.000€ μπάτζετ. Διορθώστε με αν δεν θυμάμαι καλά (ειλικρινά)
Για να κλείσω, ποιος είναι αυτός που δεν θέλει επιτυχίες? Ποιος δεν θέλει να βλέπει καλούς παίκτες και καλό μπάσκετ. Τα βάζω σε μια προτεραιότητα και λέω: Μπορώ να βγαίνω 2 χρονιές 7-10 και μετά, χωρίς χρέη πλέον, να κάνω μια ομάδα ανταγωνιστική (των 2-2,5 εκ). Δεν με χαλάει. Εδώ περάσαμε τόσες πίκρες και αποτέλεσμα μηδέν. Τώρα που έχω μία αξιόπιστη διοίκηση, τώρα δεν θα περιμένω?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό ronaldo » Κυρ 21 Φεβ 2010, 13:47

Besuch έγραψε:1987 ε?
Ο Ραντ επαιζε μπασκετ μεχρι τα βαθυα γεραματα σχετικα προσφατα κι ο Πετγουευ ειχε φυγει νωρις απο σφαιρα αγνωστου στην Αμερικη μεσα στο αμαξι του.


1987 φιλε μου ναι..
στα σημερινα τωρα δεν εχει και επικαιροτητα αυτη την εποχη

εδω δεν ξερουμε αν εχουν προθεση και οικονομικη δυνατοτητα οι διοικουντες να αλλαξουμε παιχτη
Άβαταρ μέλους
ronaldo
 
Δημοσιεύσεις: 1604
Εγγραφή: Τρί 08 Απρ 2008, 23:13

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 21 Φεβ 2010, 14:07

kostasff έγραψε:Ποιος δεν θέλει να βλέπει καλούς παίκτες και καλό μπάσκετ. Τα βάζω σε μια προτεραιότητα και λέω: Μπορώ να βγαίνω 2 χρονιές 7-10 και μετά, χωρίς χρέη πλέον, να κάνω μια ομάδα ανταγωνιστική (των 2-2,5 εκ). Δεν με χαλάει. Εδώ περάσαμε τόσες πίκρες και αποτέλεσμα μηδέν. Τώρα που έχω μία αξιόπιστη διοίκηση, τώρα δεν θα περιμένω?


επειδή το χουμε συζητήσει άπειρες φορές το θέμα (ιδίως μεταξύ μας και δεν έχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε) εμένα η απαίτησή μου είναι φτηνοί πολύ καλοί παίκτες για τη δημιουργία ενός πλήρους ρόστερ. Παράλογο???? πολλοί θα σπεύσουν και θα πουν, τι λέει αυτός ο λαλάκας. οι γνωρίζοντες ωστόσο το άθλημα (και αγωνιστικά αλλά και τα κασέ των παικτών) δεν μπορούν να διαφωνήσουν με αυτή τη λογική. παραδείγματα υπάρχουν πολλά στο χώρο (μην ξαναλέω για μαρούσι, τους ξένους του πανιωνίου, αιγάλεω, περιστερίου κλπ κλπ.). Και για να το τελειώσω: δημιουργία ενός πλήρους ρόστερ που να παίζει μπάσκετ μέσα-έξω. ούτε ευρωλίγκα, ούτε τίποτα (ούτε καν eurocup). τα αποτελέσματα θα έρθουν νομοτελειακά με τον χρόνο. Και για τα αποτελέσματα (ειδικά εγώ) δεν έχω κανένα πρόβλημα να περιμένω και 1 και 2 και 3 χρόνια...

PS: έχετε αναρωτηθεί βλέποντας τα ρόστερ μας τα τελευταία 5 χρόνια τι μπάσκετ θα παίζαμε αν είχαμε άσσο τον blackney ή τον keys???
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 21 Φεβ 2010, 18:46

Όλοι αυτό θέλουμε στην Ελλάδα. Είτε αγοράζουμε σπίτι, είτε αυτοκίνητο είτε τσιχλόφουσκα. Πολύ καλό και φθηνό... :mrgreen: Αυτό όμως δεν είναι τόσο απλό και οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Όσο για τον keys που αναφέρουμε πολλές φορές, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ήταν με το ένα πόδι εκτός ομάδας (επί Σούλη) λόγω των μέτριων εμφανίσεων. Όμως εκεί δεν υπήρχε η πίεση της μεγάλης ομάδας, τον κράτησαν και τελικά δικαιώθηκαν. Ίσως, λέω ίσως να συνέβαινε το ίδιο με τον Έιβερι. Δεν το πολυπιστεύω βέβαια αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ. Αυτό που μάθαμε είναι ότι ο Μίλι που τόσο θέλαμε (υπάρχουν τα σχετικά σχόλια) βγήκε (για την ώρα τουλάχιστον) φόλα.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 21 Φεβ 2010, 18:57

μας έχει φάει η πίεση της μεγάλης ομάδας!!! δεν έχουμε καταλάβει οτι τα τελευταία χρόνια είμαστε το πολύ 6-7οι στην Ελλάδα!!!!

PS: άντε κάτσε να δούμε την ομαδάρα τώρα. Καλή νίκη!!!!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:03

Μην λες τέτοια. Μικραίνεις τον ΠΑΟΚ.........
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Κυρ 21 Φεβ 2010, 20:32

και ερωτώ: με την πιο πάνω σωστά αναλυόμενη "περίεργη" χημεία της ομάδας και τον συνοστισμό σε κάποιες θέσεις,
έχει νόημα ο υποτιθέμενος νέος Αμερικανός να είναι guard;
οι Καυκής Δεμερτζής Καλαιτζίδης θα μπαίνουν για δίλεπτους ρόλους;
και το ευέλικτο τεσσάρι που χρειαζόμαστε στο καλάθι;
με τους Δεινόσαυρους μειωμένους κατά Χέλι θα συνεχίσουμε;(εδώ το ερώτημα είναι ο Λάζος αντέχει μόνος;)
το κακό λοιπόν είναι ότι θέλουμε 2 παίκτες για πραγματικ'α ανταγωνιστική ομάδα στα playoffs.
έναν κοντό κι έναν ψηλό.
...ανεξαρτήτως νέου αμερικανού την λύση μπορούν να δώσουν
στα κοντά ο Μίλι , στα ψηλά ο Πέτζα...
αρκεί να παίξουν όπως μπορούν...
άρα εν τέλει πρέπει να αναρωτηθούμε τι θέση χτυπάμε...
γιατό αν παμε απλά για 5-6οι και αποκλεισμό μετά από Πανελλήνιο/Μαρούσι
δεν χρειάζεται ούτε τρίτος μαύρος...
αν όμως δούμε ότι είναι εφικτός στόχος η 3η θέση χρειάζεται play/combo ή 4αρι... και μάλιστα πολύ καλό.

PS FRANKIE KING: ΘΕΟΣ για πολλούς λόγους, για το καλάθι σε τελικό μπροστά στο Βρανκοβιτς, για το ξύλο σε σκουλίκι οπαδό όταν επαιξε σ'αυτούς, για το απόλυτο μπάσκετ που έπαιξε...
έναν τέτοιο ρε παιδιά, γιο δεν έχει;;;
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό yiannisPAOKitalia » Κυρ 21 Φεβ 2010, 20:38

Μάλλον πλάκα κάνετε....εδώ ο κόσμος καίγεται!!!!!
-
yiannisPAOKitalia
 
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: Τρί 14 Οκτ 2008, 23:38
Τοποθεσία: Bologna

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 21 Φεβ 2010, 20:51

ΤΕΛΟς. ΤΕΛΟΣ . ΤΕΛΟΣ.

ps: Dunkan για 4. για να μαστε ον τοπικ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 21 Φεβ 2010, 21:10

yiannisPAOKitalia έγραψε:Μάλλον πλάκα κάνετε....εδώ ο κόσμος καίγεται!!!!!

Είσαι off topic :mrgreen:
Α ρε βασιλιά των σπορ τι μας κάνεις....... :opaokara:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 24 Φεβ 2010, 23:05

olivares έγραψε:αυτό εδώ το thread είναι για τις μεταγραφές.

Γι αυτό λοιπόν δώσε κανένα όνομα για να πάρει φωτιά η μπασκετική ενότητα, γιατί όπως βλέπεις έπεσε σε μαρασμό (πάλι) :cry:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 25 Φεβ 2010, 10:33

ναι ρε συ τι γίνεται?? είχαμε ρεπό από μπάσκετ το Σ/Κ και σβήσαμε ως φόρουμ... αντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά. έχουμε αγώνα την κυριακή!!!!

PS: on topic - χαραλαμπίδης 26 ποντάκια μέσα στο benetton (που είχε πει και ο σιγάλας :mrgreen:)...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2009 - 2010

Δημοσίευσηαπό obanebane » Πέμ 25 Φεβ 2010, 10:54

Δεν υπαρχει ομαδα μπενετον απο τοτε που σταματησε ο ρουσκονι :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron