Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Θέματα που αφορούν την επικαιρότητα και τα Μ.Μ.Ε.

Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό dino » Σάβ 02 Φεβ 2008, 09:43

Η γνώμη ενός νέου Παναθηναικού δημοσιογράφου για την Τούμπα.
Παιδιά διάβασα το κείμενο στο Goal και χάρηκα πραγματικά γιατί αυτός ο κόσμος είναι το καμάρι μας και είναι καλό να αναδεικνύεται. Μπράβο στο παληκάρι που το έγραψε και του εύχομαι (μιας και είναι μικρός ακόμη) να γίνει άξιος ΔΗΜΟΣΙΟγράφος (όπως θα έπρεπε να είναι πραγματικά)

Παραθέτω απο τη χθεσινή GOAL:

Απολαμβάνουμε αρκετά βράδια εδώ στο «Goal» την παρέα του Γιώργου. Με θαυμαστή διακριτικότητα για την ηλικία του (κλεισμένα 17), ζούμε ένα παλικάρι που λατρεύει να βιώνει τους (δύσκολους) ρυθμούς της δουλειάς, παρακολουθώντας τη δημοσιογραφική συγκομιδή ειδήσεων στις πιο γόνιμες ώρες, δίχως ποτέ να παρασυρθεί από το νεανικό αυθορμητισμό. Συλλέγει σαν σφουγγάρι εμπειρίες και στα μάτια του καθρεφτίζεται η αγάπη για τον αθλητισμό.

Οι δε (φίλαθλες) ποδοσφαιρικές του εικόνες, σε σχέση με την ηλικία του, είναι -όπως θα διαπιστώσετε από το κείμενό του- αρκετές και δεν περιορίζονται εντός των συνόρων. Χαιρόμαστε που ο Γιώργος Μακρίδης αποφάσισε να μοιραστεί ένα κείμενό του μαζί μας. Διαβάζοντάς το, είμαι βέβαιος πως θα συμφωνήσετε...

Το μεγαλείο της Τούμπας
ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΜΑΚΡΙΔΗ
Εχω κάνει πολλά ποδοσφαιρικά ταξίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Εχοντας δει μεγάλες έδρες και ποδοσφαιρικούς κολοσσούς, χρόνο με το χρόνο εμπλουτίζω τις γνώσεις μου βλέποντας τον τρόπο ζωής της κάθε πόλης, ζώντας την οργάνωση των φανατικών σε κάθε γήπεδο, τη νοοτροπία τους, τη συμπεριφορά τους, την ατμόσφαιρα που φτιάχνουν στην προσπάθειά τους να δώσουν και αυτοί τη δική τους «μάχη», να δείξουν την αγάπη τους με έναν ξεχωριστό τρόπο.

Ξεκινώντας από τα εγχώρια ποδοσφαιρικά γήπεδα, μεγάλη συγκίνηση ένιωσα το 2000 στο ΟΑΚΑ (Παναθηναϊκός - Γιουβέντους 3-1). Πρωτόγνωρα πράγματα για μένα εκείνη την εποχή, που ήμουν δεν ήμουν δέκα ετών. «Πράσινος καύσωνας» από 70.000 οπαδούς σε μία από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές βραδιές του Παναθηναϊκού. Με άφησαν άφωνο και απέκτησα την αίσθηση, σαν Παναθηναϊκός που είμαι, ότι είμαστε μεγάλη ευρωπαϊκή δύναμη. Στη Λεωφόρο το 2005, σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη θύρα 13, ένιωσα την αδρεναλίνη και το πάθος στο «αιώνιο» ντέρμπι, σκεπασμένος κάτω από ένα τεράστιο σεντόνι-φανέλα. Εχω βρεθεί και στο νέο Καραϊσκάκη σε αγώνες ευρωπαϊκούς του Ολυμπιακού, αλλά και σε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό μου. Φοβερή ατμόσφαιρα. Πάντα προσπαθώ να φανταστώ τι μπορεί να σκέφτονται οι παίκτες παίζοντας μπροστά σε ένα τόσο ζεστό κοινό. Νιώθω ότι οι στιγμές αυτές είναι ξεχωριστές για τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Αφήνοντας την ελληνική πραγματικότητα, το 2004 βρέθηκα στο «Stanford Bridge» στο Λονδίνο για τον αγώνα της Τσέλσι με τη Σαουθάμπτον. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το υγιές ποδοσφαιρικό κλίμα μεταξύ των οπαδών. Το 2005 ήμουν παρών στο «San Siro» του Μιλάνου για τον αγώνα Ιντερ - Μίλαν για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, βλέποντας για πρώτη φορά αγώνα τέτοιου επιπέδου. Μπαίνοντας στον ποδοσφαιρικό αυτό ναό ένιωσα ρίγος, μην πιστεύοντας στα μάτια μου. Η ατμόσφαιρα που επικρατούσε στα δύο πέταλα ήταν μαγευτική. Συνεχίζοντας, ταξίδεψα στη Βαρκελώνη το 2007 για το «el clasico» Μπάρτσα - Ρεάλ. Ο,τι κι αν πει κανείς γι' αυτό το ματς θα 'ναι λίγο, αν και για καλή μου τύχη το ματς είχε να πει πολλά... (3-3).

ΟΑΚΑ, Λεωφόρος, Καραϊσκάκη, «San Siro», «Stanford Bridge», «Καμπ Νόου». Τελικά δεν τα είχα δει όλα -ή σχεδόν όλα- όπως νόμιζα? Είχα ακούσει για την ατμόσφαιρα της Τούμπας. Την περασμένη Κυριακή, όμως, την ένιωσα. Μέσα στο πετσί μου. ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός. «Καρφίτσα» δεν έπεφτε κι ας ερχόταν ο ΠΑΟΚ από δύο σερί ήττες. Μια μαύρη, πωρωμένη λαοθάλασσα, μια πρωτόγνωρη ένταση, μια πρωτόγονη αίσθηση. Ενιωσα τον ηλεκτρισμό μέσα μου, κατάλαβα ότι η Τούμπα είναι πράγματι το «ηφαίστειο» των Βαλκανίων. Η χαρά του ποδοσφαίρου, η δύναμη της έδρας, η λατρεία του οπαδού. Η ατμόσφαιρα που επικρατεί σ’ αυτό το γήπεδο όταν είναι γεμάτο είναι κάτι το μοναδικό -φαντάζομαι τι θα γινόταν εάν ο ΠΑΟΚ ήταν στη διεκδίκηση του τίτλου ή σε πορεία ευρωπαϊκή. Μπράβο στο λαό του ΠΑΟΚ και τον ευχαριστώ για την εμπειρία. Μπράβο και στον Παναθηναϊκό που έφυγε νικητής απ' αυτό το γήπεδο, απ' αυτήν την απίστευτης ομορφιάς και ενέργειας ατμόσφαιρα.


Πως σας φάνηκε;
dino
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2007, 12:15

Δημοσίευσηαπό Falegkos » Σάβ 02 Φεβ 2008, 09:54

Οταν λεω εγω οτι σε λιγο καιρο ΟΛΟΙ θα μας προσκυνάν............

ΟΟΟΟΟ ΠΑΟΚΑΡΑ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ ΜΕς ΣΤΟ ΜΙΑΛΟΟΟΟΟΟ.
κι αν στον ΠΑΟΚ αλλάξαν όλα, ο κοντός πάνω απ'όλα
Άβαταρ μέλους
Falegkos
 
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 14:50

Δημοσίευσηαπό free_billi » Σάβ 02 Φεβ 2008, 10:50

Με κανα δυο επισκεψειs τον βλεπω να γινεται παοκτσακι!!! :shock:
Άβαταρ μέλους
free_billi
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2007, 03:32
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό LFPADRAM » Σάβ 02 Φεβ 2008, 11:05

Αν δεν εγινε κιολας! Κατι μου λεει οτι ο γιωργακης συντομα θα πινει ρετσινες εξω απο την ΤΟΥΜΠΑ μας! 8)
Άβαταρ μέλους
LFPADRAM
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 10:40
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Σάβ 02 Φεβ 2008, 11:38

Πράγματι, με την εικόνα που βλέπαμε στο γήπεδο από φωνή και παλμό ήτανε χάλια τα πράγματα... Και λογικό! Εγώ από το 50' και μετά τα παράτησα και έπαψα να φωνάζω και άρχισα να τραβάω τα μαλλιά μου!

Οπότε φαντάσου να μας έβλεπαν και πορωμένους και τρελαμένους ως συνήθως!!!
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Yiankos » Σάβ 02 Φεβ 2008, 11:45

Το ότι ένας 17χρονος γούσταρε με την ατμόσφαιρα δεν μου φαίνεται περίεργο ούτε άξιο αναφοράς ..

Αλλά μεταξύ μας μάγκες .. είμασταν χώμα .. από τις χειρότερες κερκίδες εντός!
Άβαταρ μέλους
Yiankos
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2308
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 21:32
Τοποθεσία: Τούμπα

Δημοσίευσηαπό gagas » Σάβ 02 Φεβ 2008, 11:46

θα το λεω μεχρι να το δω

sold out με τριπολη
sold out με ατρομητο
sold out σε ολα τα φιλικα του καλοκαιριου

μετα να δουμε αν θα αρνηθει κανενας παικταρας να ερθει.ειναι το πιο σκληρο διαπραγμευτικο χαρτι του ζηση αυτο..

στα αλλα 3 εντος τα sold out τα θεωρω δεδομενα.

το μεγαλειο της τουμπας ακομα δεν φανηκε καλα..

φιλαρακι στο παιχνιδι με τον παο η κερκιδα δεν ηταν καθολου καλη,και ανεξαρτητα απο αυτο-κ λεω ανεξαρτητα γιατι η κερκιδα μας δεν ενδιαφερεται για την αποδοση της ομαδας(εγω κ εσυ γι αυτο γιναμε παοκ)-η ομαδα δεν της εδωσε το παραμικρο κινητρο να ανεβασει αποδοση(η κερκιδα).

κ κατι για τους συνδεσμους.βρειτε τα μεταξυ σας στο θεμα κερκιδας γιατι δεν παει αλλο.αφηστε τους παλιοεγωισμους σας κ βαλτε
εναν οργανωτη εκει περα να τελειωνουμε με τα παραμυθια.η τουμπα δεν χρειαζεται ουτε τηλεβοα ουτε υψωματα

εναν μαγκα παοκτση χρειαζομαστε κοινης αποδοχης που να μιλαει και να το βουλωνουν ολοι,που να πηγαινε την εποχη μαναβη στο γηπεδο

οπως ειπε κ ο απαραδεκτος η επομενη μεταγραφη που χρειαζομαστε ειναι η παλια τουμπα,κ οχι αυτη η γιαλαντζη τουμπα.προσεξτε συνδεσμιτες,σας συμπαθω πολυ,αλλα θα θυμωσω μαζι σας κ πολυς ακομα κοσμος, αν δεν κανετε αυτο που πρεπει.ξερω οτι το εχετε καταλαβει,διορθωστε το απο χθες κ μην κανετε τα παγωνια.τελος.

τοτε να δουμε τι θα γραφει ο παραπανω δημοσιογραφος..

εσυ θα λειπεις?
sold out με τριπολη
sold out με ατρομητο
sold out σε ολα τα φιλικα του καλοκαιριου
Άβαταρ μέλους
gagas
 
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 01:16
Τοποθεσία: που?

Δημοσίευσηαπό gagas » Σάβ 02 Φεβ 2008, 13:19

λογικο δεν ειναι να τους γραφουν στα @@ τους οταν ακομα κ οι ιδιοι μεταξυ τους εχουν ο ενας γραμμενο τον αλλον?

προτεινω σαν paokmania να στειλουμε με τις υπογραφες των μελων που θελουν επιστολη ΄διαμαρτυριας΄στους 3-4 συνδεσμους που κανουν εκει κουμαντο-νεαπολη,4,βεμ κ δεν ξερω εγω ποιοι αλλοι- να τα βρουν μεταξυ τους μπας κ δουμε χαιρι..

μονο ετσι θα παμε μπροστα.ειμαστε πολλοι μεμονωμενοι που πρεπει να παρουμε πρωτοβουλιες

γιατι ο παοκ πανω απο ολα!

σουταρετε τον τηλεβοα γιατι μας κανει ρεζιλι κ γιατι .....παοκ εισαι!
Άβαταρ μέλους
gagas
 
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 01:16
Τοποθεσία: που?

Δημοσίευσηαπό gagas » Σάβ 02 Φεβ 2008, 16:09

βγαλε τοτε την λεξη διαμαρτυρια για αυτο την εχω κ σε ' '.απλα μπορουμε να τους τονισουμε το προβλημα.το προβλημα μπορει να μην ειναι οι συνδεσμοι αλλα σιγουρα αυτοι μπορουν να το λυσουν.η τελευταια καλη κερκιδα ηταν με την στουτγαρδη αλλα αυτη που μου εμεινε ηταν παοκ-παο 4-1 πριν απο 4-5 χρονια.
το θεμα ειναι να το λυσουν αμεσα για αυτο μια δικη μας καλοροαιρετη παραινεση πιστευω θα λειτουργησει προς οφελος ολων αλλα κυριως της αγαπημενης μας ομαδας.
απαραδεκτε please σκεψου την προταση σοβαρα κ σκεψου το οφελος για την ομαδα μας.δεν θα κατηγορησουμε κανεναν,δεν θα πειραξουμε κανεναν.δεν θα μειωσουμε κανεναν,ουτε θα βαλουμε τους εαυτους μας πανω απο καποιον αλλο.
κ ολα αυτα γιατι ο
παοκ πανω απο ολα
Άβαταρ μέλους
gagas
 
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιαν 2008, 01:16
Τοποθεσία: που?

Δημοσίευσηαπό midenistis » Σάβ 02 Φεβ 2008, 23:03

Yiankos έγραψε:Το ότι ένας 17χρονος γούσταρε με την ατμόσφαιρα δεν μου φαίνεται περίεργο ούτε άξιο αναφοράς ..

Αλλά μεταξύ μας μάγκες .. είμασταν χώμα .. από τις χειρότερες κερκίδες εντός!


Ρε η χειρότερη μας κερκίδα, είναι 100 φορές καλύτερη από των υπολοίπων.
ΡΕ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ.
ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΤΟΝ ΠΙΟ ΤΡΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
Άβαταρ μέλους
midenistis
 
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Τετ 05 Δεκ 2007, 02:49
Τοποθεσία: West Side Salonica

Δημοσίευσηαπό midenistis » Σάβ 02 Φεβ 2008, 23:06

aparadektos έγραψε:Το ξέρουν ότι η κερκίδα είναι χάλια δεν χρειάζονται εμάς.


Σε ΠΑΟΚτσήδικη εκπομπή στον κανάλι Εγνατία της Θεσσαλονίκης.. τους το είπαν πολλοί ΠΑΟΚτσήδες.
Το ξέρουν οι σύνδεσμοι. Θ' αλλάξουν όλα όμως λένε.

Θ' αλλάξουν όλα ρε παιδιά, το πιστεύω.
Τόσα άλλαξαν στον ΠΑΟΚ μέσα σε λίγους μήνες.. σιγά μη κωλύσουμε σ' αυτό.
Άβαταρ μέλους
midenistis
 
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Τετ 05 Δεκ 2007, 02:49
Τοποθεσία: West Side Salonica

---------------

Δημοσίευσηαπό paokilerou » Κυρ 03 Φεβ 2008, 00:39

sostos aderfia o dimosiografos.trellameno paoki ton blepo se ligo kairo auton...kante xoro stin thira 4.... :evil:
Άβαταρ μέλους
paokilerou
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 21:42

Δημοσίευσηαπό patriarxio » Παρ 11 Απρ 2008, 18:40

o kirios trifonidis einai autos pou ekane oles tis sinallages tis pae paok tous teleutaious 2 mines tis dioikisis goumenou kai se olokliri tin diarkeia tis dioikisis vezirtzi-oikonomidi san fisiko prosopo.auto mporei na to diapistosei kaneis an apefthinthei sto katastima tis ethnikis trapezas pou sinalasotane tote i pae paok...ara o kirios autos kserei poli kala ti ginotane stin pae ekeino to diastima kai genikotera apo ton filo tou ton gianni goumeno..??
ti egine kirie trifonidi?giati toso endiaferon gia tin pae paok?den pane kala oi apo koinou douleies me ton gianni goumeno stin ditiki pleura tis polis??
FIGETE APO TA ONEIRA MAS GIATI THA GINOUME O EFIALTIS SAS
ALITES
Άβαταρ μέλους
patriarxio
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευτ 10 Δεκ 2007, 00:32

Δημοσίευσηαπό patriarxio » Παρ 11 Απρ 2008, 18:43

to mono sigouro einai kirie trifonidi kai loipoi alites tis gnostis pareas pou sixnazei palaion patron germanou,oti tha xreiastoun poli meleti ta kafrilikia pou kanate os dioikountes tin pae gia na etoimasete grami iperaspis apenanti ston thodori kai se olous emas....
antio,ekei,sta vromika kapi
ALITES
Άβαταρ μέλους
patriarxio
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευτ 10 Δεκ 2007, 00:32

Οφειλή 40000 euro σε Μέγκαχεντ!!!!

Δημοσίευσηαπό Rocky » Πέμ 24 Απρ 2008, 23:35

Δε μας φτάναν τα αιδοία , ήρθαν κι απ΄την... Αίγυπτο ! Η τελευταία είδηση της ημέρας δεν είναι ευχάριστη για την ΠΑΕ ΠΑΟΚ που θα κληθεί για ακόμη μια φορά να πληρώσει τα λάθη και τα χρέη του παρελθόντος . Όταν έφυγε ο Αμίρ από την ομάδα , άφησε γύρω στις 200000 euro σίγουρα στο ταμείο ( αν όχι περισσότερα ) . Ένας χριστιανός δεν μπορούσε να τον ξοφλήσει τότε και τώρα πρεπει να τρέχουμε ??? Η χειρότερη περίπτωση είναι να μάς πάει στη γνωστή μας FIFA . Κάτι τέτοιο όμως είναι υπερβολικό . Ειδικά αν έχεις πρόεδρο τον Τέο , δεν νομίζω ότι κινδυνεύουμε άμεσα . Τα λεφτά , αύριο , μεθάυριο θα δοθούν στον Αμίρ αλλά τα 40000 όλο και κάποια άλλη τρύπα θα κλείνανε....Για περισσότερες πληροφορίες , το παρακάτω link τα λέει όλα...

http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/Supe ... 96572.html
Rocky
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 06:17

Επόμενο

Επιστροφή στο Επικαιρότητα - Μ.Μ.Ε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες