Abel Fernando Moreira Ferreira

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 09 Οκτ 2019, 12:17

Αυτό είναι μεγάλο θέμα με τα χαφ μας κι αν δεν έχεις καλό σκορ, καλό σκορα για φέτος είναι κάτι πάνω από 2-0,εχουμε θέμα.

Πρεπει το θέμα με το κέντρο να το διαχειριστεί καλύτερα γιατί χάνουμε τον έλεγχο.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 09 Οκτ 2019, 14:42

goran 64 έγραψε:Αν κατέβαζε προχθές καμιά 11άδα με 7-8 αλλαγμένους παίχτες, της ομάδας των περσινών αήττητων Πρωταθλητών και νταμπλούχων κι έφερνε κάνα Χινάρι με την Τρίπολη, μένοντας 4 βαθμούς πίσω απ τον gay, στην βαθμολογία, τότε μαύρο φίδι που θα τον έτρωγε και μην με πει κανένας ότι, κάτι τέτοιο δεν πέρασε απ το μυαλουδάκι του.....

Ελπίζω να συνυπολογίζετε, ορισμένοι, ότι τα θετικά αποτελέσματα έχουν να κάνουν, πολύ, με την ομοιογένεια...
Αν και αφ' ενός, δεν το βλέπω, κρίνοντας απ τα σχόλια σας και αφ ετέρου, τότε κακώς συνεχίζω να επιμένω......


Και που δεν αλλαξε, εφερε χ με ρουλη κ την κουλα. Ενα χ με τριπολη θα εφερνε καταστροφή? Δε νομιζω.
Και 2ον, γιατι να αλλαξει 7 παικτες? Το οτι λεμε να δωσει καμια ευκαιρια στον στοχ μεταφράζεται ως βαλε 7 καινουριους?








goran 64 έγραψε:Αχ βρε Άμπελ, τι τραβάς κι εσύ, καλέ μου άνθρωπε, επειδή κάποιοι δεν γνωρίζουν ότι οι αλλαγές στο ποδόσφαιρο δεν είναι "ελεύθερες", όπως στο handball και δεν ξεχωρίζουν καν τη διαφορά μεταξύ εξτρέμ και ακραίου μέσου...

Για συστήματα και διατάξεις, τι να μπούμε στο θέμα, όταν θεωρείται μεταπτυχιακό, για όσους μαθαίνουν την ΑΒ?


Επεστρεψες στον παλιο καλο ειρωνικο γκοραν







V-olakiotis έγραψε:Με ενδιαφέρει να πάρει τέσσερις συνεχόμενες νίκες ο ΠΑΟΚ στα επόμενα τέσσερα παιχνιδια, οποίος και να παίξει.

Κανένας Στοχ ή Λάμπρου δεν είναι πάνω από την ομάδα.



ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!


Κανενας ζαμπα καντουρι και βαρελα δεν ειναι πανω απο την ομαδα. Σωστα?
Dimg4
 

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 09 Οκτ 2019, 15:28

Με ρούλη και κούλα, Χ φέραμε και φέτος, όπως ακριβώς και πέρσι...Με το κωλοκοτρονίτσι είχαμε φέρει διπλό...
Αν διάβαζες τα προηγούμενα κι αν ήθελες, θα έβλεπες γιατί λέω για 7-8 αλλαγές, σχετικά με τις 5, που είχε ήδη...


Υ.Γ.
Ε, συγγνώμη που, ενώ προσπαθώ να συμμορφωθώ, σύμφωνα με τις υποδείξεις σου, πότε πότε αποτυγχάνω...
Ουδείς άσφαλτος...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό theo-drama » Τετ 09 Οκτ 2019, 16:14

Γερασίμου έγραψε:Πέντε είναι οι αγώνες μέχρι να πάμε στο τηγάνι. Και φυσικά θέλουμε το 5χ3=15, αδιάφορο το ποιοι θα είναι στην ενδεκάδα και στη δεκαοκτάδα.
Αμπέλ, σφίξε παραπάνω τις προπονήσεις φυσικής κατάστασης, οι μέσοι μας κυρίως αλλά όχι μόνον αυτοί, τα "φτύνουν" μετά το 60΄.


Σωστα πλην ομως εχουμε και μια διακοπη ενδιαμεσα,απο 10 Νοεμβριου εως 24 Νοεμβριου που παιζουμε με την Λαρισα στην Τουμπα,για να ανεβασουμε στροφες και να ενσωματωσουμε Βιερινια Μαουρισιο ισως και Βαρελα αν προλαβει για το τηγανι.
Οι υπολοιποι (που δεν πολυπαιζουν)πιστευω σε αυτην την τετραδα να παρουν καποιους αγωνες,απο τον Αμπελ.

Μας κανει πολυ κακο η αγωνιστικη απραξια της Ευρωπης,στην διαχειρηση των υπολοιπων παικτων και γι αυτο και η πολυ γκρινια μας.
theo-drama
Mr Ξερόλας 2019
 
Δημοσιεύσεις: 5470
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 20:04

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό vs40 » Τετ 09 Οκτ 2019, 17:49

Ο Στοχ είναι ξεκάθαρα ανέτιμος και δε στοιχίζει στην ομάδα που δεν παίζει. Όμως θεωρώ ότι το μοναδικό λάθος μέχρι τώρα στη διαχείρηση από τον Άμπελ είναι η περίπτωση του Ισλανδού, ειδικά όταν δεν πήγε στην εθνική του, για να παίξει σε εμάς, μιας που ο Βαρέλα είχε τραυματισμό. Επέλεξε εκεί με ρίσκο το Βαρέλα, με μόλις 2 προπονήσεις. Όχι μόνο ήταν μεγαλύτερο το ρίσκο στο θέμα απόδοσης, μιας που ήδη δεν έπαιζε καλά, αλλά ρίσκαρε και τον τραυματισμό του. Τελικά ο ποδοσφαιριστής τραυματίστηκε, και ίσως μερίδιο να είχε όλη η επιβάρυνση από συνεχόμενα παιχνίδια, ενώ δεν ήταν ο ίδιος στο 100%. Το ότι δεν ήταν στο 100%, το βλέπαμε όλοι στο χορτάρι, γιατί τον καλό Βαρέλα κανείς ΠΑΟΚτσής δεν τον θέλει στον πάγκο. Ήταν όμως και άδικο για τον Ίνγκανσον, που έψαχνε απεγνωσμένα ένα 90λεπτο, και ήταν το καλύτερο σημείο να του το είχε δώσει. Μετά ας επανέφερε τον Βαρέλα, αν δεν του άρεσε. Στο παιχνίδι που αγωνίστηκε ήταν πολύ θετικός πάντως και πιστεύω ότι άξιζε την ευκαιρία του, σε συνδιασμό με την προστασία του Βαρέλα. Όπως και να έχει, θα πάρει, έστω αναγκαστικά, την ευκαιρία του τώρα.

Κατά τα άλλα, το ψάχνει με τις αμυντικές στημένες φάσεις, και ο Πέλκας είπε ότι δουλεύουν πολύ να το διορθώσουν. Για την αλλαγή του συστήματος, δεν κατηγόρησα ποτέ τον Φερέιρα, αλλά αυτόν που τον επέλεξε στον ΠΑΟΚ. Αυτός είναι ο προπονητής του ΠΑΟΚ, και έχει μια φιλοσοφία στο ποδόσφαιρο, που την πιστεύει με πάθος, και καλά κάνει. Σωστές οι δηλώσεις του πάνω σε αυτό. Όταν επιλέγει κανείς προπονητή, υποτίθεται εξετάζει τα βασικά, και αυτό μας λέει σωστά. Κατάφερε όμως να μοντάρει γρήγορα την ομάδα στο σύστημά του, και πλέον μόνο κάποιες μονάδες κλειδιά λείπουν. Ποδόσφαιρο παίζουμε λίγο πιο όμορφο από πέρυσι, όμως να γίνουμε η ομάδα του ουδέτερου, προσωπικά δε με ενδιαφέρει. Χρειαζόμαστε αποτελεσματικότητα και στην άμυνα. Πάνω σε αυτό ανάλυσε την φιλοσοφία του ο κόουτς, και νομίζω ότι έχει δίκιο να έχει παράπονα από την προσέγγιση των παικτών του, που σαν να τεμπελιάζουν μόλις σκοράρουν. Αν συνεχίσουν με σοβαρότητα και καθαρίζουν τα ματς, μετά θα μπορούν να έχουν ένα ξεκούραστο διάστημα μέσα στα παιχνίδια.

Εγώ διακρίνω και μια έλλειψη ομαδικότητας, που την είδα και πέρυσι. Συγκεκριμένα τα όβερλαπ σπάνια τροφοδοτούνται (συνήθως από Μπίσε σε Γιαννούλη), αλλά και άλλες κινήσεις, αναζητώντας συνεχώς το δύσκολο/εξεζητημένο, όταν το απλό, δίχως ρίσκο θα βγάλει μια καυτή φάση. Όποτε τροφοδοτείται ο Γιαννούλης στα όβερλαπ, βλέπουμε κάτι καλό. Υπάρχουν παίκτες που κοιτούν μόνο τα δικά τους στατς, ας βγει η σέντρα, φτάνει ΑΥΤΟΙ να την κάνουν ή να σουτάρουν ΑΥΤΟΙ ξοδεύοντας σημαντικές ευκαιρίες, ειδικά όταν η ομάδα έχει προβάδισμα. Ο Άκπομπ, μόλις έρχεται στήριγμα, αγχώνεται και θέλει να τελειώσει αμέσως τη φάση ή μπερδεύεται από το άγχος του. Δώσε τη ριμάδα την πάσα, και θα σου την πασάρουν κι εσένα πιο συχνά, αν είσαι εντάξει. Αυτό θα πρέπει να περαστεί στην ομάδα. Αντίθετα οι Σφιντέρσκι, Γιαννούλης, Μίσιτς. είναι πολύ ομάδικοί, κάνοντας πάντα το αυτονόητο και συνάμα αυτό που μπορούν. Ο Λημνιός επίσης είναι ομαδικός, αλλά και πίσω ο Κρέσπο, ενώ φέτος σε αυτό το κομμάτι, δεν έχω παράπονο από τον Ελ Καντουρή. Έχω όμως από Μπίσεσβαρ, Άκπομπ, Πέλκα, Ζάμπα, και τις γιόμες Βαρέλα στο πουθενά. Θεωρώ ότι η ομάδικότητα θα πρέπει να δουλευτεί από τον κόουτς, και γενικά η νοοτροπία που ανέλυσα. Δε βλέπω 1η φορά στη ζωή μου μπάλα, και έχω δει αρκετές ομάδες. Αυτή η εικόνα δε μου αρέσει. Αν παίξουμε απλά, οι 4άρες θα έρχονται χωρίς μεγάλη προσπάθεια (βάσει τα όσα έχω δει από την ποιοτική για Ελλάδα ομάδα του Άμπελ), οι φορ θα κάνουν πιο πολλά νούμερα, και οι χαφ περισσότερες ασίστ. Δεν πρέπει να σκέφτονται κατσαπλιάδικα: δηλ με το "ΕΓΩ". ΕΓΩ να βγω 1ος στις ασίστ - όχι άλλος. ΕΓΩ να σκοράρω - όχι άλλος. ΕΓΩ MVP, κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
vs40
 
Δημοσιεύσεις: 5220
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 00:07

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό joshua » Τετ 09 Οκτ 2019, 19:02

Σορυ vs για την προσπάθεια σου αλλά εγώ σταμάτησα να διαβάζω στο ΞΕΚΑΘΑΡΑ ανέτοιμος!!!
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό renegade » Τετ 09 Οκτ 2019, 19:04

:D
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 09 Οκτ 2019, 19:06

Προφανώς έχει στα χέρια του μετρήσεις του επίσημου ΠΑΟΚ που δεν έχουν διαρρεύσει στους δημοσιογράφους.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89365
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 09 Οκτ 2019, 20:00

Όσο τον είδαμε να αγωνίζεται ήταν ανέτοιμος. Στο 15λεπτο μέσα στην Μπρατισλάβα ήταν πιο κουρασμένος και από αυτούς που παίζανε ήδη 70 λεπτά. Την τωρινή του κατάσταση δεν την γνωρίζω, αλλά για να μην τον επιλέγει ο προπονητής ούτε για αλλαγή κάτι θα σημαίνει.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 09 Οκτ 2019, 20:02

Παλι τα ιδια. Καλυτερα ο ψοφιος καντουρι του 60 δηλαδη αριστερα που περπαταει και πιανεται παρα ο φρεσκος αριστερος εξτρεμ στοχ.
Dimg4
 

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 09 Οκτ 2019, 20:07

Ναι γιατί αν δεις το heatmap του Καντουρί ή του Μπίσεσβαρ, όταν υποτίθεται ότι παίζουν αριστερά εξτρέμ, θα καταλάβεις ότι ο Στοχ δεν μπορεί να κάνει τα ίδια, ούτε και να κινηθεί στους ίδιους χώρους.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Τετ 09 Οκτ 2019, 21:16

Ε αφου το λεει το heatmap ok. Τα ματια μας δε βλέπουν οτι απο το 60 οι αντίπαλοι παιρνουν το κεντρο. Το heatmap λεει αλλα
Dimg4
 

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό renegade » Τετ 09 Οκτ 2019, 21:25

Ο καντουρί που κολλάει?
Προχθές για παράδειγμα από την στιγμή που βγήκε αυτός και ο μπισεσβαρ έπεσε η ομάδα πολύ.

Φτυστε τον γιατί μέχρι να επιστρέψει ο Βιερίνια είναι κομβικος και για την θέση που αγωνίζεται αλλά και για το τι θέλει ο αμπελ από τον παίκτη στην συγκεκριμένη θέση
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 09 Οκτ 2019, 22:00

Ας βάλει μέσα τον Στοχ να δούμε κι εμείς ότι είναι ανέτοιμος. Δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη της αξίας του παίκτη από την παρουσία του σε επίσημο αγώνα. Και όχι να παίξει 20 λεπτά ή έστω 90 λεπτά και μετά τέλος. Να τον βάλει μέσα για 4 συνεχόμενα 90λεπτα για να βρει ρυθμό, ώστε να τον κρίνουμε πιο έγκυρα. Ό,τι ισχύει και για τους άλλους δηλαδή, που βρέξει - χιονίζει παίζουν.
Προσωπικά βέβαια δεν τρέφω καμία ψευδαίσθηση ότι θα γίνει κάτι τέτοιο. ΔΕΝ εμπιστεύομαι τον Άμπελ και δεν βλέπω πώς μπορεί να αξιοποιήσει παίκτες, καθόσον ακολουθεί σύστημα αντίθετο με αυτό πάνω στο οποίο έχει κτιστεί η ομάδα. Και πάλι, χρησιμοποιεί παίκτες που έπαιζαν πέρυσι. Ο Misic πχ παίζει από τύχη και μόνο, αφού έτυχε να πάρει παιχνίδια επειδή όλοι οι άλλοι ήταν τραυματίες. Διαφορετικά δεν θα έπαιζε ούτε αυτός και θα ψάχναμε πάλι παίκτες τύπου Bradaric, που παίζει δανεικός στη Χάυντουκ και από μας η Κάλιαρι ζητούσε 5 μύρια!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89365
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό renegade » Τετ 09 Οκτ 2019, 22:27

Το τελευταίο είναι όλη η αλήθεια για τον φετινό ΠΑΟΚ
Μια ομάδα που μέχρι το παιχνίδι με τον Ατρόμητο ο μόνιμος εκτελεστής στημένων ήταν ο πελκας.
Μια ομάδα που μέχρι σήμερα οι καλύτεροι τις παίκτες είναι ο Γιαννούλης που παίζει γιατί μας έκλασε ο κοεντραο και γιατί ο τ.δ προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να φέρει κάποιον άλλον.
Και ο μισιτς που από Νο 5 στα χαφ, καταλάθος μετά από τραυματισμούς μπήκε και έπαιξε κ είναι ο σούπερ.

Ο στοχ θα παίξει μόνο οταόταν ο προπονητής νιώσει ότι είναι Καβάλα στο άλογο.

Όλα τα παραπάνω δεν είναι μομφή στον προπονητή αλλά σε αυτόν που θα έπρεπε να τον βοηθήσει να μάθει πιο γρήγορα την ομάδα
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες