Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Re: Κοινωνία ώρα μηδέν ΙΙΙ

Δημοσίευσηαπό Odi » Πέμ 12 Σεπ 2019, 10:26

Συγγνώμη, αλλά ποια εθνικότητα δώσαμε; Υπάρχει για την Ελλάδα εθνικότητα "Μακεδόνας"; Δηλαδή αν ρωτήσουν τον οποιονδήποτε Έλληνα την εθνικότητα του, θα πει "Μακεδόνας" και όχι " Έλληνας". Πως μπορεί να δώσαμε κάτι που για εμάς δεν υφίσταται; Προφανώς και η εθνικότητα τους είναι "Βόρεια Μακεδονική", αφού η χώρα λέγεται πια "Βόρεια Μακεδονία". Εγώ το βλέπω σαν αναβάθμιση από το "Μακεδόνας" τόσα χρόνια που η χώρα τους ήταν αναγνωρισμένη ως "Μακεδονία" διεθνώς. Όχι;

Όσον για την γλώσσα, από το 1977 έχει παραχωρηθεί,αλλά τότε αετό πετούσαμε. Και φυσικά ισχύουν όσα έγραψα από πάνω.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator

Δημοσίευσηαπό jibbie » Πέμ 12 Σεπ 2019, 10:41

στον μπειραια παντως οταν τους ρωτας εθνικοτητα Αμερικανοι λενε οτι ειναι δε ξερω γιατι
Άβαταρ μέλους
jibbie

Δημοσίευσηαπό Odi » Πέμ 12 Σεπ 2019, 10:50

Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 12 Σεπ 2019, 11:24

Odi έγραψε:Συγγνώμη, αλλά ποια εθνικότητα δώσαμε; Υπάρχει για την Ελλάδα εθνικότητα "Μακεδόνας"; Δηλαδή αν ρωτήσουν τον οποιονδήποτε Έλληνα την εθνικότητα του, θα πει "Μακεδόνας" και όχι " Έλληνας". Πως μπορεί να δώσαμε κάτι που για εμάς δεν υφίσταται; Προφανώς και η εθνικότητα τους είναι "Βόρεια Μακεδονική", αφού η χώρα λέγεται πια "Βόρεια Μακεδονία". Εγώ το βλέπω σαν αναβάθμιση από το "Μακεδόνας" τόσα χρόνια που η χώρα τους ήταν αναγνωρισμένη ως "Μακεδονία" διεθνώς. Όχι;

Όσον για την γλώσσα, από το 1977 έχει παραχωρηθεί,αλλά τότε αετό πετούσαμε. Και φυσικά ισχύουν όσα έγραψα από πάνω.

Δεν είμαστε εμείς Μακεδόνες, γιατί οι Μακεδόνες είναι Έλληνες. Αυτοί ισχυρίζονται ότι η Μακεδονία είναι εθνότητα, αυτοί αποκαλούνται μακεδόνες και απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου και αυτοί ισχυρίζονται ότι η γλώσσα τους είναι Μακεδονική.
Αυτοί, που ανήκουν στην σλαβική φυλή, μιλούν την σλαβική γλώσσα και πρωτο - εγκαταστάσθηκαν εδώ μετά τον 6ο μετά Χριστόν αιώνα.
Οι πολιτικοί μας όμως, σωστά μιλάς, πρόδωσαν το θέμα ξεκινώντας από την δεκαετία του 50, όταν επιχείρησαν να διαμαρτυρηθούν για την ομομασία του ομόσπονδου κράτους της Γιουγκοσλαβίας ως Μακεδονία, αλλά οι "φίλοι μας" οι Αμερικανοί δεν ήθελαν να κοντράρουμε τον Τίτο, γιατί τα είχε τσουγκρίσει τότε με την Σοβιετική Ένωση (ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος) και οι δικοί μας υποτάχτηκαν στις επιθυμίες τους.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό Odi » Πέμ 12 Σεπ 2019, 11:33

Δεν είμαστε εμείς Μακεδόνες, γιατί οι Μακεδόνες είναι Έλληνες. Αυτοί ισχυρίζονται ότι η Μακεδονία είναι εθνότητα, αυτοί αποκαλούνται μακεδόνες και απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου και αυτοί ισχυρίζονται ότι η γλώσσα τους είναι Μακεδονική.

Αυτοί μέσα από την συμφωνία που υπεγράφη δεν ισχυρίζονται πια τίποτα τέτοιο. Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Πέμ 12 Σεπ 2019, 11:35

ΑποστόληςΑ έγραψε:
Odi έγραψε:Συγγνώμη, αλλά ποια εθνικότητα δώσαμε; Υπάρχει για την Ελλάδα εθνικότητα "Μακεδόνας"; Δηλαδή αν ρωτήσουν τον οποιονδήποτε Έλληνα την εθνικότητα του, θα πει "Μακεδόνας" και όχι " Έλληνας". Πως μπορεί να δώσαμε κάτι που για εμάς δεν υφίσταται; Προφανώς και η εθνικότητα τους είναι "Βόρεια Μακεδονική", αφού η χώρα λέγεται πια "Βόρεια Μακεδονία". Εγώ το βλέπω σαν αναβάθμιση από το "Μακεδόνας" τόσα χρόνια που η χώρα τους ήταν αναγνωρισμένη ως "Μακεδονία" διεθνώς. Όχι;

Αυτοί, που ανήκουν στην σλαβική φυλή, μιλούν την σλαβική γλώσσα και πρωτο - εγκαταστάσθηκαν εδώ μετά τον 6ο μετά Χριστόν αιώνα.
Οι πολιτικοί μας όμως, σωστά μιλάς, πρόδωσαν το θέμα ξεκινώντας από την δεκαετία του 50, όταν επιχείρησαν να διαμαρτυρηθούν για την ομομασία του ομόσπονδου κράτους της Γιουγκοσλαβίας ως Μακεδονία, αλλά οι "φίλοι μας" οι Αμερικανοί δεν ήθελαν να κοντράρουμε τον Τίτο, γιατί τα είχε τσουγκρίσει τότε με την Σοβιετική Ένωση (ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος) και οι δικοί μας υποτάχτηκαν στις επιθυμίες τους.

Μια διόρθωση δεν επικαλούνται πια ότι είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου και η γλώσσα τους είναι νοτιοσλαβικη αυτά λέει η συμφωνία . Και τι να κάνουμε η συμφωνία είναι η καλύτερη που θα μπορούσε να φέρει μια ελληνική κυβέρνηση ,τίποτα προδοτικό δεν έχει η συμφωνία.
panpangr77

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 12 Σεπ 2019, 11:54

Η συμφωνία δεν είναι καλή γιατί, ανεξάρτητα με το τι έλεγαν οι Ευρωπαίοι, το θέμα για τον Σκοπιανούς ήταν να συμφωνήσει ο ανταγωνιστής τους στην υπόθεση, δηλαδή εμείς.
Εμείς θα έπρεπε να τους αποκαλούμε με όποιο όνομα ήθελαν αλλά όχι ως Μακεδόνες ή οποιοδήποτε παράγωγό του. Μέχρι τώρα αυτοί μεν αυτοαποκαλούνταν έτσι, εμείς όμως δεν τους αναγνωρίζαμε. Τώρα και αυτοαποκαλούνται το ίδιο και τους έχουμε αναγνωρίσει. Επιστροφή δεν υπάρχει πλέον.
Το πρόβλημα όπως είπα πηγάζει από τους πολιτικούς μας που είναι ολίγιστοι και σε ήθος (κυρίως) και σε ικανότητες. Κοντά σ' αυτούς βέβαια και εμείς, ο λαός, που τείνουμε κι εμείς να τους μοιάσουμε ή και να τους ξεπεράσουμε.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό panpangr77 » Πέμ 12 Σεπ 2019, 13:14

ΑποστόληςΑ έγραψε:Η συμφωνία δεν είναι καλή γιατί, ανεξάρτητα με το τι έλεγαν οι Ευρωπαίοι, το θέμα για τον Σκοπιανούς ήταν να συμφωνήσει ο ανταγωνιστής τους στην υπόθεση, δηλαδή εμείς.
Εμείς θα έπρεπε να τους αποκαλούμε με όποιο όνομα ήθελαν αλλά όχι ως Μακεδόνες ή οποιοδήποτε παράγωγό του. Μέχρι τώρα αυτοί μεν αυτοαποκαλούνταν έτσι, εμείς όμως δεν τους αναγνωρίζαμε. Τώρα και αυτοαποκαλούνται το ίδιο και τους έχουμε αναγνωρίσει. Επιστροφή δεν υπάρχει πλέον.
Το πρόβλημα όπως είπα πηγάζει από τους πολιτικούς μας που είναι ολίγιστοι και σε ήθος (κυρίως) και σε ικανότητες. Κοντά σ' αυτούς βέβαια και εμείς, ο λαός, που τείνουμε κι εμείς να τους μοιάσουμε ή και να τους ξεπεράσουμε.

Αποστολή νομίζω ότι στρουθοκάμηλιζεις φιλε,όλη στην γη,μα ΟΛΟΙ τους είχαν αναγνωρίσει σκέτο Μακεδονία και αλλάξανε όνομα στην χώρα τους και πήρανε ότι ψεύδος είχανε κτήσει εδώ και 70 χρόνια καπηλευομενοι την ελληνική ιστορία ,χεστηκανε πως θα τους λέγαμε εμείς γιατί πολύ απλά θα προχωραγανε σε κάθε συμφωνία με κάθε διεθνή οργανισμό γιατί δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα ,θα έμενε σκέτο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ,βέτο δεν μπορούσαμε να βάλουμε πουθενά και αποδεικτηκε στο Βουκουρέστι .Μια στιγμή μπορούσαμε να αλλάξουμε όνομα σε αυτή την χώρα ,όταν είχε διαλυθεί η Γιουγκοσλαβία και ζητήθηκε από τον Σαμαρά να πει την γνώμη του και δεν την είπε,από τότε έχει ντυθεί Μακεδονομάχος
panpangr77

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Πέμ 12 Σεπ 2019, 13:24

Ο συνονόματος έχει απόλυτο δίκαιο.
Αυτό που μετράει είναι η στάση των άμεσα συμβαλομένων. Λες κι άλλαξε τίποτε σε Δυτική Όχθη ή Κύπρο με ψθφίσματα ΟΗΕ παρακαλώ!
Όσο Ισραήλ και Τουρκία έμενα ακούνητοι, αυτό μέτραγε.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Πέμ 12 Σεπ 2019, 14:53

απο τη στιγμη που απεμπολισαν επισημα οποιαδηποτε σχεση με την ιστορια της αρχαιας μακεδονιας , παυουν να ειναι εθνος με ιστορικη δομη.οι αλβανοι θα σχετιζονται με την αλβανικη ιστορια, οι σλαβοι με τη σλαβικη, οι βουλγαροι με τη βουλγαρικη και παει λεγοντας.Θα βρισκονται υπο την σκέπη ενος ονοματος του οποιου η γεννηση ανηκει σε μια ιστορια με την οποια αποδεχθηκαν οτι δε σχετιζονται.Με το γεωγραφικο προσδιορισμο συγκεκριμενοποιησαν οτι η χρηση του ονοματος ειναι γεωγραφικη και οχι ιστορικη.Αφορα σε τμημα της μακεδονιας οπως αυτη αποτυπωνοταν ως επαρχια(και οχι κρατος) της οθωμανικης αυτοκρατοριας.
Ως προς τη γλωσσα ,εκει πραγματικα θα δημιουργηθει συγχιση καθως ο οποιοσδηποτε ξενος θα πρεπει να μελετησει για να καταλαβει πως η "μακεδονικη" των γειτονων συμβατικα βαφτιζεται ως τετοια και δεν εχει σχεση με το μακεδονικο ιδιωμα της αρχαιας μακεδονιας.Αξιο αναφορας ειναι πως στα επισημα συμβολαια στις αρχες του αιωνα την περιοδο πριν κ λιγο μετα το μακεδονικο αιωνα, οταν καποιος αγοραζε συνηθως γη απο τουρκο κ ο ιδιος μιλουσε το ιδιωμα της περιοχης(μιξ απο σλαβικα βουλγαρικα ελληνικα κλπ) αναφεροταν απο τον ελληνα συμβολαιογραφο ως ομιλων τη μακεδονικη.
Η συγκεκριμενη ιστορια ειναι πολυ πιο μπερδεμενη κ δυσκολη στην κατανοηση απο οτι μια απλη διαπιστωση που βασιζεται στην αρχαια μακεδονια.
Πιθανοτατα η συμφωνια στο μελλον να αποδειχθει επιζημια.Συμφωνια ομως επρεπε να υπαρξει καποια στιγμη.Λιγο ακομα κ θα εβαζε τοποτηρητες ο ερντογαν.και μια συμφωνια που να ειχε ολα οσα θελει μονο η μια πλευρα γινεται μονο με πολεμο.Και ο πολεμος μονο προβληματα δημιουργει και δεν ειναι μια παρτιδα ταβλι μεταξυ δυο παικτων.
Τελευταία επεξεργασία από barlow4 και Πέμ 12 Σεπ 2019, 15:00, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
barlow4

Δημοσίευσηαπό Othin » Πέμ 12 Σεπ 2019, 14:55

apple64 έγραψε:...

Othin έγραψε:Φίλε μου apple64 υποθέτω ότι έχεις βεβαιωθεί πως κανένα μέλος της νδ δεν έχει χαρακτηρίσει την συμφωνία προδοτική

Τα Ελληνικά μου αρκετά για να εκφράζω τις σκέψεις μου. Μίλησα για επίσημη θέση. Μίλησα για προγραμματικές θέσεις. Μπορώ να σου αναφέρω θέσεις διαφορετικές του επίσημου ΣΥΡΙΖΑ από πρώην βουλευτές του με τους οποίους έχω πιει και 2 καφέδες. Ή πιο απλά να αναδημοσιεύσω δηλώσεις τους. Θα έχει καμία αξία; Όχι. Πάντα μιλάμε για την κεντρική γραμμή ενός κόμματος.

Σωστά όλα αυτά, με την προϋπόθεση όμως ότι κάθε φορά που ο βουλευτής εκφράζει θέση διαφορετική από αυτήν του κόμματος, οφείλει είτε ο ίδιος είτε το κόμμα να επισημαίνει ότι η θέση αυτή είναι προσωπική του και όχι η επίσημη του κόμματος. Διαφορετικά, ισχύει ότι οι θέσεις του κόμματος εκφράζονται από τους βουλευτές του. Αν δεν κάνω λάθος, επισήμως η νδ αποστασιοποιήθηκε από το «προδοτική» μόλις μετά τις εκλογές και όχι πριν. Δεν θυμάμαι να είχε προηγουμένως εκφράσει επισήμως την αποδοκιμασία της σε κανένα από όσα στελέχη της χαρακτήριζαν προδοτική την συμφωνία, είτε δήλωναν πως «παρέδωσαν τη Μακεδονία», «πούλησαν τη Μακεδονία» και άλλα παρόμοια.
Είναι χαρακτηριστικό πως πρόσφατα έγινε πρώτη είδηση η δήλωση ότι δεν θεωρεί «προδοτική» την συμφωνία κάποιο στέλεχος της νδ.

Δεν θα απαντήσω σε όλα. Δεν έχω τον χρόνο αυτές τις ημέρες. Αλλά...

Πράγματι δώσαμε γλώσσα και εθνικότητα. Έτσι το βλέπω κι εγώ. Αυτό δεν είναι προπαγάνδα. Είναι πολιτική θέση. Δεν διαστρέφω τα λεγόμενα κάποιου. Λέω απλά την γνώμη για μία συμφωνία, η οποία θέση τυχαίνει να είναι διαφορετική από την δική σου. Είναι δικαίωμα σου να έχεις αυτή την θέση. Είναι δικαίωμα μου το αντίθετο. Διαβάζουμε το ίδιο πράγμα διαφορετικά. Δεν θα είναι η πρώτη φορά φαντάζομαι. Αυτό είναι Δημοκρατία.

Εδώ διαφωνώ απόλυτα. Άλλο η γνώμη και άλλο η ερμηνεία. Μία διεθνής συμφωνία με ισχύ πάνω από κάθε νόμο αλίμονο αν εξαρτάται από την γνώμη του κάθε πολίτη. Η συμφωνία έχει μια μοναδική και συγκεκριμένη ερμηνεία, για την οποία οφείλουμε ως πολίτες να ενημερωθούμε και ως πολιτικοί να ενημερώσουμε τους πολίτες. Όταν λοιπόν ισχυρίζεται κανείς ότι η συμφωνία δίνει εθνικότητα, θα πρέπει να το τεκμηριώσει με βάση τα διεθνή ισχύοντα και όχι απλά με βάση την γνώμη του ή το συμφέρον του. Διαφορετικά, αν το κάνει εσκεμμένα όπως ο Κούλης είναι διαστρέβλωση και προπαγάνδα. Αν το κάνει από άγνοια ή αδιαφορία, δεν έχει δικαίωμα να επικαλείται την Δημοκρατία παρά μόνον στο ότι απέτυχε να τον ενημερώσει.

Η ευκολία που κάποιοι χρησιμοποιούν τους όρους "προδότες" και "προδοσία" τρομάζει. Προφανώς η ιστορία στην Ελλάδα δεν διδάσκει. Αυτό ισχύει για όλους τους πολιτικούς χώρους και για όλους τους πολίτες.

Συμφωνώ και προσθέτω μάλιστα ότι και το αντίθετο τρομάζει. Η ευκολία δηλαδή με την οποία κάποιοι διαπράττουν προδοσία ατιμώρητοι. Οι τελευταίοι που καταδικάστηκαν ήταν 45 χρόνια πριν. Έκτοτε γεμίσαμε πατριώτες, αλλά η χώρα μίκρυνε και πτώχευσε. Μάλλον θα εφαρμόσαμε το «πτωχός πλην τίμιος».
Caer esta permitido, levantarse es obligatorio.
Weil alle Menschen verschieden sind, haben die gleichen Rechte.
Επειδή μόνον εμείς, αντίθετα προς τους βαρβάρους, ποτέ δεν μετρήσαμε τον εχθρό στη μάχη.
Άβαταρ μέλους
Othin

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 12 Σεπ 2019, 19:49

Αν οι Σκοπιανοί παραδέχονταν πραγματικά ότι δεν έχουν καμία σχέση με τον Μέγα Αλέξανδρο και δεν θεωρούν την Μακεδονία μας ως δικό τους έδαφος δεν θα είχε νόημα να θέλουν να ονοματίσουν το κράτος ως Μακεδονία. Σλάβοι είναι, θα μπορούσαν να κρατήσουν ένα οποιοδήποτε άλλο Σλαβόφωνο όνομα.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 12 Σεπ 2019, 20:10

Μεγάλε Κυριάκο πέστα!

ινπαοκ

Αναλυτικά όσα είπε ο Κυριάκος Βελόπουλος:

Για την ερώτηση που έκανε στη Βουλή για Μαρινάκη και Nova: «Στην “Μαρινάκειο” τακτική είμαστε οι μοναδικοί που είμαστε απέναντι. Αυτές οι λογικές δεν μπορούν να αγγίζουν εμάς τους Βορειοελλαδίτες που έχουμε μια ιδιαίτερη ευαισθησία σε συμπεριφορές ανθρώπων. Εχω μάθει στη ζωή μου να μη φοβάμαι. Όταν είπα στη Βουλή το όνομα του Μαρινάκη όλοι έτρεμαν από κάτω, ιδιαιτέρως οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς υπάρχουν Βορειοελλαδίτες είτε στη ΝΔ, είτε στον ΣΥΡΙΖΑ, είτε στο ΠΑΣΟΚ που δίνουν “γη και ύδωρ” σε έναν άνθρωπο ο οποίος έχει αλώσει τα πάντα στην Ελλάδα. Από την πλευρά του, καλά κάνει. Επιχειρηματίας είναι, αυτή είναι η τοποθέτησή του στο επιχειρηματικό γίγνεσθαι και κανείς δεν μπορεί να το αποτρέψει. Αλλά υπάρχουν και όρια, κυρίως ηθικού φραγμού. Δεν μπορεί να έρχεται στη Θεσσαλονίκη και να καπνίζει πούρα προκληκτικά σε ένα μαγαζί, παρουσία υπουργού της ΝΔ. Φανταστείτε να έκανε το ίδιο κ. Σαββίδης, τον οποίο έχω δει δύο φορές στη ζωή μου και πριν από πολλά χρόνια. Δεν τον έχω ξαναδεί από τότε και δεν βλέπω επιχειρηματίες. Είμαι απέναντι σε αυτή τη λογική.

Ολα αυτά δείχνουν ότι ενοχλεί η Βόρεια Ελλάδα και τη θέλουν απομονωμένη και απαξιωμένη. Το λέω ευθέως. Έδωσαν το όνομα “Μακεδονία”. Έχουμε έναν Μαρινάκη ο οποίος θέλει να πάρει τη Nova και θέλει να δημιουργήσει προβλήματα στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης που είναι μία επιχειρηματική επιλογή του κ. Σαββίδη. Ολα αυτά δείχνουν ότι ενοχλείται ο “Νότος”.

Οι βουλευτές της Βορείου Ελλάδας όταν μπαίνουν στο αεροπλάνο για Αθήνα περνάνε από… ένα «μηχάνημα αμνησίας». Ξεχνούν από πού είναι. Έρχεται εδώ ο κ. Μητσοτάκης, έκανε ανακοινώσεις για το μετρό και για την περιφερειακή οδό, έπρεπε να σειστεί το σύμπαν με αυτά που είπε. Ήταν εναντίον της Βορείου Ελλάδος. Κανείς δεν μίλησε».

Για το τι σημαίνει το να πάρει ο Μαρινάκης τη Nova: «Δηλαδή θα δίνει κάποιος λεφτά σε μία ομάδα, θα είναι ο αιμοδότης της και αυτή θα αγωνίζεται εναντίον του; Σοβαρά μιλάμε τώρα;»

Για το αν υπάρχει ασυμβίβαστο: «Είμαι ο μόνος που είπα στη Βουλή ότι δημιουργούμε έναν εκτρωματικό “Μέρντοχ”. Ο άνθρωπος έχει κανάλια έχει και το πρακτορείο “Αργος”. Έχουμε θέματα στη διανομή των εφημερίδων και έκανα ερώτηση και γι αυτό. Εμένα δεν μου αρέσει η μονοκρατορία θέλω να υπάρχει ισορροπία. Θέλει τα 400 εκατομμύρια να τα κάνει 40. Γιατί δεν κάνουν έναν πλειοδοτικό διαγωνισμό; Γιατί να πάρει τη Nova ένας κύριος που έχει ομάδες, έχει κανάλια, κάνει ό,τι γουστάρει και έχει συγγενικές σχέσεις με τον πρωθυπουργό; Σε μια σοβαρή δημοκρατική χώρα, αυτά όχι μόνο δεν έπρεπε να συμβαίνουν, δεν έπρεπε καν να τα σκεφτόμαστε».

Για το αν η κυβέρνηση μπορεί να εμποδίσει αυτή την κατάσταση: «Βεβαιότατα. Με μία νομοθετική ρύθμιση. Δεν μπορεί ο ελεγκτής και ο ελεγχόμενος να είναι το ίδιο πρόσωπο. Η να κάνει κάτι η ΕΠΟ. Δεν μπορεί εγώ να έχω μια ΠΑΕ, να παίρνω χρήματα από τον τάδε επιχειρηματία που θα έχει την μεγάλη ομάδα, θα έρθει να παίξει με τη δική μου ομάδα και ενώ με πληρώνει για να υπάρχω, να παίξω κόντρα στην ομάδα του και να μην περάσει μπάι. Αυτά δεν γίνονται. Έχουμε ξεφύγει από τα όρια της νομιμοφάνειας και έχουμε περάσει στα όρια του θράσους. Δεν έχω κάτι με τον άνθρωπο, δεν τον ξέρω, μια φορά στη ζωή μου τον είδα στο Κολωνάκι και του είπα ένα “γεια”. Είμαι ο μοναδικός που τα βάζει με το σύστημα γι αυτό με βρίζουν όλοι. Δεν μπήκα στη Βουλή για να κερδίσω χρήματα, έχω τις επιχειρήσεις μου. Το θέμα είναι να βάλουμε μια τάξη στον τόπο».

Για το αν θα παρει πρωτοβουλίες για το ποδόσφαιρο: «Θα κάνω και δεύτερη ερώτηση. Δεν έχω πρόβλημα, δεν τους φοβάμαι για έναν και μόνο λόγο. Δεν τους χρωστάω τίποτε. Όταν είσαι υπουργός και ο άλλος σου φυσάει τον καπνό μές στα μούτρα, τότε σημαίνει ότι έχει ιδιαίτερη σχέση μαζί σου. Τον ανέχεσαι. Τώρα τι σχέση είναι αυτή; Οικονομική, πολιτική γιατί σε στηρίζει με τις εφημερίδες του, έχεις σχέση και τον φοβάσαι. Εγώ με τύπους σαν τον κ. Μαρινάκη, τον κ. Σαββίδη, τον κ. Μελισσανίδη δεν είχα ποτέ οικονομικές συναλλαγές ούτε είχα τη στήριξή τους. Γι αυτό λέω πάντα αυτό που πιστεύω».
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Πέμ 12 Σεπ 2019, 20:15

Πρώτη φορά δεν λέει παπαριες αλλά πολύ σωστά πράγματα μένω έκπληκτος.....

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
eorptol1

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 12 Σεπ 2019, 20:16

Βρε το 'χει τ' όνομα σε λέω!
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

metin2 pvp metin2 pvp serverler mt2 pvp metin2 pvp silkroad pvp knight pvp metin2 pvp serverler pvp serverler