Tennis

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 20:49

Κορυφαίος αγώνας. Ουσιαστικά δεν υπάρχει ηττημένος.
Τιτάνες
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό Kal4 » Κυρ 14 Ιούλ 2019, 21:12

tolis01 έγραψε:Ουσιαστικά δεν υπάρχει ηττημένος.


Αν εξαιρέσουμε τον Φέντερερ, ισχύει.
Kal4
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ 25 Φεβ 2018, 23:27

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Δευτ 15 Ιούλ 2019, 02:27

Μακραν τις δευτερης η μεγαλυτερη φουρνια αθλητων του τεννις που εχει δει ποτε ο πλανητης. οσο για το σημερινο δεν υπαρχουν λογια
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2187
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό Kal4 » Κυρ 04 Αύγ 2019, 04:45

Νίκη για τον Ελληνοαυστραλό Νικ Κύργιος επί του νο 6 της κατάταξης! :opaokara:
Kal4
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ 25 Φεβ 2018, 23:27

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 04 Αύγ 2019, 12:11

Όσο Έλληνας νιώθει ο Kyrgios, τόσο γαύρος νιώθω εγώ.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46399
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό Kal4 » Κυρ 04 Αύγ 2019, 12:32

Που ξέρεις πόσο Έλληνας νιώθει; Στην τελική όλη του τη ζωή την έζησε στην Αυστραλία και είναι λογικό να νιώθει περισσότερο Αυστραλός. Το σημαντικό είναι πως νίκησε τον ελληνόψυχο χλεχλέ με τα αρχαιοελληνικά ρητά.

υ.γ. με λίγο ψάξιμο βρήκα πως ο Κύργιος αισθάνεται αρκετά Έλληνας.

1 https://twitter.com/NickKyrgios/status/ ... 4626822144
2 https://twitter.com/NickKyrgios/status/ ... 6955982848
3 https://twitter.com/NickKyrgios/status/ ... 6050952192
4 https://twitter.com/NickKyrgios/status/ ... 6620395520
5 https://twitter.com/NickKyrgios/status/ ... 1055995904
Kal4
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ 25 Φεβ 2018, 23:27

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 04 Αύγ 2019, 12:35

Τα είδα τα tweets..

Είχα διαβάσει μια συνέντευξη κάποτε και ήταν λίγο στ'αρχίδια του περί Ελλάδας..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46399
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 06 Αύγ 2019, 12:00

Νο 5 ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γράφει το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του τένις και του ελληνικού αθλητισμού.

Ο 21χρονος Έλληνας τενίστας βρίσκεται από σήμερα και επίσημα στο Νο.5 της παγκόσμιας κατάταξης.

Με 4.045 βαθμούς άφησε πίσω του τον Ιάπωνα Κέι Νισικόρι και τον Γερμανό Αλεξάντερ Σβέρεφ, με τον οποίο στο άμεσο μέλλον αναμένεται να «παλεύουν» για την κορυφή.

Επικεφαλής της κατάταξης, παραμένει ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Ράφα Ναδάλ είναι δεύτερος, με τον Ρότζερ Φέντερερ να παραμένει στην τρίτη θέση του κόσμου.

Πηγή: filathlos.gr
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89362
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Πέμ 15 Αύγ 2019, 08:49

Φάπα κι απ τον Στρουμφ :lol: :lol:
ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris
 
Δημοσιεύσεις: 2001
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 14:07

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 15 Αύγ 2019, 08:56

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα από τον εξαιρετικό Γιαν Λέναρντ Στρουφ με 2-1 σετ, στην πρεμιέρα του στο Western & Southern Open, μένοντας έτσι εκτός της διοργάνωσης.
:lol: :lol: :lol: :lol:
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό paok re niamou » Πέμ 15 Αύγ 2019, 09:36

Τον Στρουφισε ασχημα. Ο Γερμανος ειχε χθες πολυ δυνατο φορχαντ και ο Τσιτσι παρολα αυτα δεν δοκιμασε να τον παιξει στο μπακχαντ.
Άβαταρ μέλους
paok re niamou
 
Δημοσιεύσεις: 3223
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 11:33

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό paok re niamou » Τρί 27 Αύγ 2019, 17:57

ασορτι με την ομαδουλα του ο τσιτσι συνεχιζει την ελευθερη πτωση
Άβαταρ μέλους
paok re niamou
 
Δημοσιεύσεις: 3223
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 11:33

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό Kal4 » Τρί 27 Αύγ 2019, 21:07

Αναμενόμενη ήττα στον 1ο γύρο του US Open :lol: :lol: :opaokara:
Kal4
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ 25 Φεβ 2018, 23:27

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 27 Αύγ 2019, 22:41

«Νιώθω ότι κάνω το ίδιο πράγμα συνέχεια και το μυαλό μου δεν το αντέχει άλλο», παραδέχτηκε ο 21χρονος τενίστας μετά την ήττα του από τον Αντρέι Ρούμπλεφ στον πρώτο γύρο του αμερικανικού major. «Κάνω την ίδια ρουτίνα στο γήπεδο, την ίδια εκτέλεση, την ίδια στρατηγική. Δεν αισθάνομαι έμπνευση. Δεν νιώθω ότι κυνηγάω κάτι όταν είμαι στο court».

Ο Στέφανος μίλησε και για την κόντρα του με τον διαιτητή του αγώνα. «Ο umpire έκανε λάθος σε ό,τι μου έλεγε κατά τη διάρκεια του ματς. Δεν ξέρω τι έχει με την ομάδα μου, όμως λέει ότι μου μιλάνε όταν παίζω. Εγώ δεν ακούω τίποτα απέξω. Και δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει το παιχνίδι μου. Ο πατέρας μου, που συνήθως είναι αυτός που μιλάει, προσπαθεί να με ανεβάσει ψυχολογικά, αλλά όχι να κάνει coaching. Το ίδιο συμβαίνει και με τον αντίπαλό μου, που είναι φυσιολογικό. Νομίζω ότι ο διαιτητής έχει κάτι εναντίον μου, δεν ξέρω γιατί. Νομίζω ότι όλοι οι διαιτητές θα έπρεπε να είναι σαν τον Μοχάμεντ Λαγιάνι, που πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος και θέλυμε περισσότερους σαν αυτόν, διότι είναι δίκαιος. Μερικοί έχουν προτιμήσεις στο court».

Ο νεαρός τενίστας, πάντως, ξεκαθάρισε από την αρχή ότι η στάση του μετά την ήττα θα ήταν διαφορετική σε σχέση με το Wimbledon. «Είδα τον εαυτό μου στη συνέντευξη τύπου και δεν μου φάνηκε σωστό. Η αντίδρασή μου ήταν υπερβολική. Υπάρχουν χειρότερα πράγματα στη ζωή από τις ήττες, ήταν σαν να βρισκόταν κάποιος στον τάφo, δεν ξέρω γιατί είχα συγχυστεί τόσο πολύ. Ήθελα να πάω μακριά και οι κακές προπονήσεις πριν το τουρνουά έκαναν τα πράγματα χειρότερα».

Ο Τσιτσιπάς, πάντως, απέδωσε τα εύσημα στον αντίπαλό του... «Έπαιξε καλά, δεν μου έδωσε πολλές επιλογές. Αισθάνομαι ότι θα μπορούσα να πάω καλύτερα, αλλά δεν ξέρω πώς. Νομίζω ότι δεν μπορούσα να εκτελέσω άλλο πλάνο. Πάντα έλεγχε τα service games του, ενώ εγώ νομίζω ότι δεν σέρβιρα καλά, κάτι το οποίο επηρέασε όλο το παιχνίδι μου. Πώς αισθανόμουν στην baseline, στο φιλέ. Το ότι δεν μπορούσα να κερδίσω εύκολους πόντους στο σερβίς μου επηρέασε την ψυχολογία μου στο γήπεδο. Μπορώ να πάω καλύτερα, ελπίζω να τα καταφέρω καλύτερα την επόμενη φορά. Του εύχομαι τα καλύτερα, αξίζει να πάει βαθιά στο τουρνουά».




Με δίνει την εντύπωση ενός ανθρώπου που το μυαλό του είναι all over the place. Είναι στα χαμένα, με την άσχημη έννοια... Δεν νοείται αθλητής να λέει "κάνω το ίδιο και το ίδιο και δεν έχω στόχο". Ειδικά επαγγελματίας αθλητής που θεωρείται κορυφαίο ταλέντο.
Ή κατάθλιψη έχει, ή κάνει λάθος επάγγελμα, ή και τα δύο... Και μιλάμε για 21 ετών άνθρωπο.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46399
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Tennis

Δημοσίευσηαπό pxp920 » Τρί 27 Αύγ 2019, 22:59

Θα ποσταρει κανα inspirational quote στο insta και θα συνελθει
Άβαταρ μέλους
pxp920
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 21:22
Τοποθεσία: New York, New York

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες