44. Anderson Esiti

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό skalon » Τετ 14 Αύγ 2019, 21:35

Πιθανότατα είμαι άσχετος με τη μπάλα, αλλά θα ξαναγράψω ότι έγραψα και χθες μετά τον αγώνα..

Ο Εσίτι είναι παίκτης με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Για τα χαρακτηριστικά αυτά (τα οποία έλειπαν από τον ΠΑΟΚ) αποκτήθηκε. Και εγώ προσωπικά είδα ότι έκλεισε ΟΛΟΥΣ τους διαδρόμους στον άξονα μπροστά από τα στόπερ, εκεί ακριβώς που μέχρι πρότινος (και για αρκετά χρόνια) ήταν το αδύναμο σημείο της ομάδας.
Ο άγιαξ δεν έφτιαξε ΚΑΜΙΑ φάση από τον άξονα, δεν έπιασε κανένα μακρινό σουτ, σαν αυτά που μας σκόρπισαν πριν από μερικά χρόνια.
Και ο λόγος αυτός για εμένα έχει ονοματεπώνυμο : Άντερσον Εσίτι.

Όποιος περίμενε παίκτη κέρβερο στον άξονα να καταπίνει αμάσητους τους αντιπάλους και παράλληλα να βγάζει την ομάδα μπροστά, να πατάει περιοχή και να βάζει και κανένα γκολ... ε, τότε...

ΥΓ: Κάθε παίκτης έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και τον χρειάζεσαι για συγκεκριμένους ρόλους στο γήπεδο. Η ομάδα δεν θα έχει στάνταρ 11άδα, θα πρέπει να υπάρχει ένα τιμ 16-18 παικτών που ΟΛΟΙ να θεωρούνται βασικοί, και η επιλογή τους θα γίνεται βάση του αντιπάλου, του φορμαρίσματος, των απουσιών και του επιθυμητού τρόπου παιχνιδιού της ομάδας.
Στο πλαίσιο αυτό, μια χαρά παίκτης είναι ο Εσίτι, δίνει χαρακτηριστικά που δεν έχει η ομάδα και δίνει στον προπονητή δυνατότητα πολλαπλών επιλογών.
Άβαταρ μέλους
skalon
 
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: Κυρ 12 Φεβ 2017, 22:10

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Τετ 14 Αύγ 2019, 23:14

Τα στατιστικα που αναρτηθηκαν, μας πληροφορουν επισης πως ο ατεχνος, αρτσουμπαλος, απαραδεκτος στην αναπτυξη Εσιτι ηταν ακριβεστερος στις πασες του απο τους μαγους Μπισεσβαρ και Ζαμπα... Ο καθ' ενας βεβαια μπορει να επιλεγει και να χρησιμοποιει κατα το δοκουν οποια απο τα νουμερα ευνοουν την αποψη του.
Εγω παλι, υποπτευομαι πως οι αριθμοι πολυ συχνα απεχουν πολυ απο το να μπορουν να δωσουν εστω εικονα για την αποδοση ενος παικτη.


Accurate passes: 11 (68%)

Καντουρι, Μπισεσβαρ, Ζαμπα, Γιαννουλης
24 (80%), 17 (60%), 8 (53%) 21 (70%)


ΥΓ: Σκαλωνω (= συμφωνω με skalon)
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4
 
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: Παρ 11 Ιούλ 2014, 22:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Πέμ 15 Αύγ 2019, 00:33

Υπάρχει ένα "αξίωμα".που λέει ότι αν δε μετρήσεις κάτι δεν μπορείς να το βελτιώσεις.
Οι αριθμοί από μόνοι τους δεν αποτυπώνουν τη συνολική εικόνα αλλά είναι ένα ισχυρό εργαλείο που αν χρησιμοποιηθεί σωστά μπορεί είναι πολύτιμο.
Μια μετρηση μονο, ένα data point, είναι τίποτα. Το να μοντελοποησεις όμως κάτι σωστά και με πλήθος κατάλληλων μεταβλητών είναι επιστήμη, που σημαίνει συν τοις άλλοις και ότι εξελίσσεται διαρκώς.
Γι αυτό και εισάγουν διαρκώς νέες μετρικές όπως το packing ή το xg ή το true scoring στο basket. Για να βελτιώσουν τον τρόπο που τα μοντέλα αυτά αποτυπώνουν την "πραγματικότητα".
Και φυσικά μετά ακολουθεί η ερμηνεία και χρήση τους από τους ειδικούς.
Η περίπτωση της Εθνικής Γερμανίας και η συνεργασία της με τη SAP, τα λογισμικά που εκμεταλλεύονται μετρήσεις από αισθητήρες (bra tops performance trackers) κλπ.αυτό προσπαθούν να κάνουν.
Και παρόλη την εντυπωσιακή εξέλιξη τους, εξακολουθούν να μην είναι τέλεια.

Οπότε, ναι, ένας αριθμός δε λέει όλη την αλήθεια αλλά λέει κάτι. Αν το δεις συνολικά όμως, θα δεις και ότι οι πάσες εν προκειμένω του Εσιτί ήταν κοντινές και προς τα πίσω ή στο πλάι ενώ ο Μπίσεσβαρ προσπαθούσε να βγάλει μακρινές μπαλιές στην επίθεση, που εκ των πραγμάτων έχουν μεγαλύτερο ρίσκο αλλά και μεγαλύτερη συμβολή στην επιτυχία. Και φυσικά άλλη η δουλειά του ενός και άλλη του άλλου, οπότε δε θα κριθούν με τα ίδια κριτήρια.
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Josey Wales » Πέμ 15 Αύγ 2019, 00:59

Να θυμίσω μια στιγμή μόνο ότι οι χτεσινοί αντίπαλοι μας, πριν από 3 μήνες είχαν ξεφτιλίσει Ρεάλ και γιούβε μέσα στα σπίτια τους, κάτι που δεν έγινε στην περίπτωση μας. Οπότε και τον Κασεμίρο να είχαμε στην θέση του Εσίτι, μάλλον λίγος θα μας φαινόταν.
Άβαταρ μέλους
Josey Wales
 
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ 2014, 21:03

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Maximus » Πέμ 15 Αύγ 2019, 05:39

Ούτε 20 μέρες δεν έχει στην ομάδα ρε φούστη μου!

Μην λέτε πολλά για τον Εσίτι, γιατί θα πέσουν κωλοτούμπες.

skalon έγραψε:Πιθανότατα είμαι άσχετος με τη μπάλα, αλλά θα ξαναγράψω ότι έγραψα και χθες μετά τον αγώνα..

Ο Εσίτι είναι παίκτης με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Για τα χαρακτηριστικά αυτά (τα οποία έλειπαν από τον ΠΑΟΚ) αποκτήθηκε. Και εγώ προσωπικά είδα ότι έκλεισε ΟΛΟΥΣ τους διαδρόμους στον άξονα μπροστά από τα στόπερ, εκεί ακριβώς που μέχρι πρότινος (και για αρκετά χρόνια) ήταν το αδύναμο σημείο της ομάδας.
Ο άγιαξ δεν έφτιαξε ΚΑΜΙΑ φάση από τον άξονα, δεν έπιασε κανένα μακρινό σουτ, σαν αυτά που μας σκόρπισαν πριν από μερικά χρόνια.
Και ο λόγος αυτός για εμένα έχει ονοματεπώνυμο : Άντερσον Εσίτι.

Όποιος περίμενε παίκτη κέρβερο στον άξονα να καταπίνει αμάσητους τους αντιπάλους και παράλληλα να βγάζει την ομάδα μπροστά, να πατάει περιοχή και να βάζει και κανένα γκολ... ε, τότε...

ΥΓ: Κάθε παίκτης έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και τον χρειάζεσαι για συγκεκριμένους ρόλους στο γήπεδο. Η ομάδα δεν θα έχει στάνταρ 11άδα, θα πρέπει να υπάρχει ένα τιμ 16-18 παικτών που ΟΛΟΙ να θεωρούνται βασικοί, και η επιλογή τους θα γίνεται βάση του αντιπάλου, του φορμαρίσματος, των απουσιών και του επιθυμητού τρόπου παιχνιδιού της ομάδας.
Στο πλαίσιο αυτό, μια χαρά παίκτης είναι ο Εσίτι, δίνει χαρακτηριστικά που δεν έχει η ομάδα και δίνει στον προπονητή δυνατότητα πολλαπλών επιλογών.


+++++++
Άβαταρ μέλους
Maximus
 
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ 2009, 08:58
Τοποθεσία: Σε ενα δυαρακι με παντοφλα και φασκομηλο...

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Πέμ 15 Αύγ 2019, 10:22

Anekfraste δεν διαφωνω με αυτα που λες, ομως κανεις ακριβως αυτο που σχολιασα...

Δεν σκοπευα να βγαλω τον Εσιτι σουπερ πασαδορο με την αναρτηση μου, αλλα να θιξω τη μονοδιαστατη αναλυση των αριθμων εις βαρος του παικτη που γινοταν νωριτερα. Δεν σε ειδα να αναφερεις το "αξιωμα" εκει που (μαλλον συμπτωματικα) η αναλυση συμφωνουσε με την αποψη σου. Ουτε να κανεις προσπαθεια συνολικης εκτιμησης οπως στην τελευταια παραγραφο σου. Εκει ο παικτης απλα "κερδισε λιγοτερες κατοχες απ ολους" οπως λεει ο αριθμος. Στις πασες ο αριθμος δεν λεει την αληθεια γιατι "ηταν κοντινες, προς τα πισω ή στο πλαι" και "αλλα τα κριτηρια". Κατα το δοκουν που ελεγα...
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4
 
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: Παρ 11 Ιούλ 2014, 22:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Πέμ 15 Αύγ 2019, 14:07

sic-4 έγραψε:Anekfraste δεν διαφωνω με αυτα που λες, ομως κανεις ακριβως αυτο που σχολιασα...

Δεν σκοπευα να βγαλω τον Εσιτι σουπερ πασαδορο με την αναρτηση μου, αλλα να θιξω τη μονοδιαστατη αναλυση των αριθμων εις βαρος του παικτη που γινοταν νωριτερα. Δεν σε ειδα να αναφερεις το "αξιωμα" εκει που (μαλλον συμπτωματικα) η αναλυση συμφωνουσε με την αποψη σου. Ουτε να κανεις προσπαθεια συνολικης εκτιμησης οπως στην τελευταια παραγραφο σου. Εκει ο παικτης απλα "κερδισε λιγοτερες κατοχες απ ολους" οπως λεει ο αριθμος. Στις πασες ο αριθμος δεν λεει την αληθεια γιατι "ηταν κοντινες, προς τα πισω ή στο πλαι" και "αλλα τα κριτηρια". Κατα το δοκουν που ελεγα...
Δε διαφώνησα μαζί σου, ούτε κι εσύ διαφωνείς μαζί μου, να ξες. Ως παράδειγμα το έγραψα το τελευταίο , ότι αν δεις και άλλες μεταβλητές μπορεί να αλλάξει το αρχικό συμπέρασμα που έβγαλες μόνο από την πρώτη.
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Dimpatra » Πέμ 15 Αύγ 2019, 14:54

Skalon τα θέτεις λογικά τα πράγματα και συμφωνώ μαζί σου.
Παληκάρια δώστε λίγο χρόνο στις μεταγραφές να μπούνε στην ομάδα και μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα.
Λίγη εμπιστοσύνη και στήριξη στην ομάδα μας.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Dimpatra
 
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Παρ 14 Αύγ 2015, 13:17

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Maximus » Πέμ 22 Αύγ 2019, 21:30

Ένα μικρό δείγμα από τον Εσιτι σήμερα, σε αυτούς που λέτε ότι ο παίχτης είναι μόνο για 5 παιχνίδια τον χρόνο και ότι δεν έχει επιθετικές αρετές...

Θα κάνετε πολλές κωλοτουμπες, ο τύπος είναι παιχτουρα, λύνει, δένει και μοιράζει παιχνιδι! Αφήστε να ενσωματωθεί λίγο χρόνο στην ομάδα...
Άβαταρ μέλους
Maximus
 
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ 2009, 08:58
Τοποθεσία: Σε ενα δυαρακι με παντοφλα και φασκομηλο...

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό Phoenixgrg » Πέμ 22 Αύγ 2019, 21:50

Το α και το Ω στο πρώτο ημίχρονο είναι παντού

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Phoenixgrg
 
Δημοσιεύσεις: 619
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιούλ 2016, 14:52

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό pxp920 » Πέμ 22 Αύγ 2019, 22:58

Πολυ καλος
Άβαταρ μέλους
pxp920
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 21:22
Τοποθεσία: New York, New York

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό ron-swanson » Πέμ 22 Αύγ 2019, 22:59

Πολύ πολύ καλός. Μπράβο μεγάλε !
ron-swanson
 
Δημοσιεύσεις: 6471
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 00:28

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό teo4giannitsa » Πέμ 22 Αύγ 2019, 23:00

Μπράβο κύριε Άντερσον

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τζαλμόσκυλο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
teo4giannitsa
 
Δημοσιεύσεις: 1708
Εγγραφή: Δευτ 18 Ιούλ 2011, 19:18

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό joshua » Πέμ 22 Αύγ 2019, 23:04

Επειδη εχω μαθει να γραφω καθε φορα αυτο που βλεπω,οπως σε εκραξα για τα παιχνιδια απεναντι στον Αγιαξ,σημερα ησουν με διαφορα ο κορυφαιος της ομαδας.Ελπιζω πως οσα ασχημα κυριως σε τρεξιματα βγαζεις στο γηπεδο ειναι θεμα φυσικης καταστασης και χρονου,γιατι η ομαδα δεν αντεχει να μην βγει ουτε αυτη η μεταγραφη.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: 24. Anderson Esiti

Δημοσίευσηαπό apple64 » Πέμ 22 Αύγ 2019, 23:17

Οι επιστροφές του ήταν κακές. Ειδικά στο 2ο.

Τα υπόλοιπα που έγραψα (καλά και άσχημα) τα έσβησα. Είναι νωρίς να κριθεί.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1305
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες