Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα μπάσκετ...

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 11 Αύγ 2019, 19:22

θα τους συντρίψουμε όλους, δε μας σταματάει τίποτα. πανικολάου-παπαπέτρου-παπαντετοκούμπο θα χάνεται η μπάλα από το ball handling.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό renegade » Κυρ 11 Αύγ 2019, 20:42

Εγώ τον καταλαβαίνω πάντως τον σκουρτόπουλο που αναγκάζεται να δοκιμάσει ακόμα και τον Παπανικολάου 2αρι. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ικανοποιητικός αριθμός ποιοτικον γκαρ θα πρέπει να βρει κάποια τρικ έτσι ώστε να κλέψει λίγο χρόνο και να μην αναγκαστούν οι σλούκας και Καλάθης να παίζουν πάνω από 30 λεπτά.
Παίκτες όπως ο κόνιαρης, ο Αθηναίου, ακόμα ακόμα και ο Μάντζαρης δεν μπορούν να δώσουν αξιόπιστες λύσεις.
Πιστεύω ότι ο ντόρσι έκανε λάθος για την καριέρα του να μην έρθει για το παγκόσμιο, θα μπορούσε πολύ εύκολα να ανεβάσει τις μετοχές του μέσω της εθνικής
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 11 Αύγ 2019, 22:17

Αυτή την αστοχία στα - ελεύθερα - τρίποντα και απέναντι σε χαμηλής δυναμικότητας αντιπάλους δεν την έχω ματα-ξαναδει.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89370
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Δευτ 12 Αύγ 2019, 00:31

Πραγματικά. Το γεγονός ότι υπάρχει σύστημα που βγαίνει ,5-6 φορές ο Θανάσης στη weak side να σουτάρει 3π ! με ξεπερνάει
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 12 Αύγ 2019, 04:04





ΑποστόληςΑ έγραψε:Αυτή την αστοχία στα - ελεύθερα - τρίποντα και απέναντι σε χαμηλής δυναμικότητας αντιπάλους δεν την έχω ματα-ξαναδει.


Σήμερα μπήκαν..

Μέχρι και ο Κόνιαρης έβαλε τρίποντο! Επειδή ήταν το πρώτο του, αλλιώς...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 12 Αύγ 2019, 04:06

«Κόπηκε» ο Σαλούστρος

Ο Χρήστος Σαλούστρος ήταν ο πρώτος παίκτης της Εθνικής που «κόπηκε» εν όψει Παγκισμίου Κυπέλλου.

Η ΕΟΚ και ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ευχαρίστησαν τον φόργουορντ του Περιστερίου για την προσφορά του. Στην Εθνική έμειναν 16 παίκτες, δύο εκ των οποίων αναμένεται να «κοπούν» μέσα στην επόμενη εβδομάδα, ενώ οι δύο τελευταίοι θα αποχωρήσουν πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

«Με 16 παίκτες θα συνεχίσει η Εθνική Ανδρών. Ο Christos Saloustros είναι ο πρώτος που αποχωρεί, δεχόμενος τις ευχαριστίες του Θανάση Σκουρτόπουλου για την καθοριστική του συμβολή και στην επίτευξη του στόχου της πρόκρισης», αναφέρει η ΕΟΚ.



Βέβαια, ήρθε η ντίβα ο Πρίντεζης που στα παράθυρα είχε κανονίσει καφέ και τώρα ποιος τον εγαμάει τον Σαλούστρο;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό evripidis4 » Δευτ 12 Αύγ 2019, 16:45

Στα προκριματικά ο Πρίντεζης δεν μπορούσε να παίξει....Όπως και όλοι οι παίκτες της Euroleague...Αν θυμάμαι καλά έτυχε με τις ημερομηνίες και το πρόγραμμα να βολέψει να πάνε κάποιοι παίκτες του βαζελου σε ένα και μόνο παιχνίδι...
Και αν έχω να διαλέξω ανάμεσα στον Σαλουστρο και τον Πρίντεζη με ένα χέρι, τον Πρίντεζη θα διάλεγα...
Στην εθνική πρέπει να παίζουν οι καλύτεροι διαθέσιμοι...

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΚΙ ΟΤΑÎ
Άβαταρ μέλους
evripidis4
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ 2008, 19:03

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 12 Αύγ 2019, 16:53

Καλός ο Πρίντεζης, αλλά πού ήταν όταν τον ήθελε η εθνική;; Έχει λυθεί το χάσμα FIBA - Euroleague, ή του χρόνου θα πηγαίνει ο Μαργαρίτης εθνική και θα κλαίμε;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό renegade » Δευτ 12 Αύγ 2019, 17:31

Γιατί κόλλησες με τον πρίντεζη?
Το ίδιο ισχύει για τους καλάθι, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, σλούκα και Γενικά με όλους όσοι αγωνίζονται σε ομάδες Ευρωλίγκας.
Οι τελευταίοι που φταίνε είναι οι παίκτες
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό joshua » Τρί 13 Αύγ 2019, 09:01

Τι ακριβως λεμε? Παικτες οι οποιοι πηραν μερος σε αγωνες της Εθνικης και φορεσαν το εθνοσημο σε παραθυρα και προκριματικους, πρεπει να νιωθουν και νιωθουν ευλογημενοι που τους δοθηκε μια ευκαρια που διαφορετικα δεν θα ειχαν ποτε στη ζωη τους και οχι αδικημενοι γιατι δεν θα παρουν μερος στα τελικα.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 13 Αύγ 2019, 13:34

renegade έγραψε:Γιατί κόλλησες με τον πρίντεζη?
Το ίδιο ισχύει για τους καλάθι, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, σλούκα και Γενικά με όλους όσοι αγωνίζονται σε ομάδες Ευρωλίγκας.
Οι τελευταίοι που φταίνε είναι οι παίκτες



Το λέω ενδεικτικά, γιατί παίζει ίδια θέση με Σαλούστρο..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό evripidis4 » Τρί 13 Αύγ 2019, 15:14

Ζαντός έγραψε:Καλός ο Πρίντεζης, αλλά πού ήταν όταν τον ήθελε η εθνική;; Έχει λυθεί το χάσμα FIBA - Euroleague, ή του χρόνου θα πηγαίνει ο Μαργαρίτης εθνική και θα κλαίμε;
Νομίζω ότι το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται και με το φτωχό μου το μυαλό καταλαβαίνω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να λυθεί... Θα συμφωνήσω με το σχόλιο ότι για κάποιους παίκτες είναι ευλογία αυτή η αλλαγή διότι διαφορετικά δεν θα έπαιζαν σχεδόν ποτέ στην εθνική, και είναι μια ευκαιρία να πάρουν ανταγωνιστικά λεπτά και να φανούν...Το καλό με την χώρα μας είναι ότι έχουμε αρκετούς παίκτες όπως ο Μαργαρίτης πχ, ο Σαλουστρος και άλλοι, οι οποίοι είναι δεύτερης κατηγορίας σε ποιότητα, και μπορούν να οδηγήσουν την ομάδα σε μεγάλες διοργανώσεις μέσω προκριματικών...Στην τελική φάση όμως καλώς ή κακώς δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν..

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΚΙ ΟΤΑÎ
Άβαταρ μέλους
evripidis4
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ 2008, 19:03

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Πέμ 15 Αύγ 2019, 12:04

Με σας καμιά φορά θα ξεχάσουμε κ το μπάσκετ που ξέρουμε...
Ίδια θέση ο γκαρντ με τον ψηλό!?
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2231
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό constadine » Πέμ 15 Αύγ 2019, 13:41

Από sdna :

«Κόπηκαν» Μάντζαρης και Κώστας Αντετοκούνμπο από την Εθνική

Η ΕΟΚ ανακοίνωσε πως ο Βαγγέλης Μάντζαρης και ο Κώστας Αντετοκούνμπο «κόπηκαν» από τον Θανάση Σκουρτόπουλο ενόψει Παγκοσμίου.

Λίγο πριν την έναρξη του τουρνουά «Ακρόπολις», ο Θανάσης Σκουρτόπουλος αποφάσισε να «κόψει» από την προετοιμασία της Εθνικής τον Βαγγέλη Μάντζαρη και τον Κώστα Αντετοκούνμπο. Ο έμπειρος γκαρντ και ο νεαρός ψηλός άκουσαν τα νέα μετά το τέλος της σημερινής (15/8) προπόνησης, με τον τεχνικό της «Επίσημης Αγαπημένης» να τους ευχαριστεί για την συνεισφορά τους το προηγούμενο διάστημα.

Πλέον, η Εθνική συνεχίζει με 14 παίκτες, καθώς νωρίτερα είχε αποχωρήσει και ο Χρήστος Σαλούστρος. Σύμφωνα με όλα τα δεδομένα, η τελική δωδεκάδα που θα παλέψει στην Κίνα για μία διάκριση θα σχηματιστεί μετά το τέλος του τουρνούα «Ακρόπολις» στο ΟΑΚΑ.
Άβαταρ μέλους
constadine
 
Δημοσιεύσεις: 2522
Εγγραφή: Δευτ 04 Μαρ 2019, 14:55
Τοποθεσία: Κεντρική Μακεδονία

Re: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ - Σχόλια, νέα και γενική συζήτηση

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 19 Αύγ 2019, 00:39

Τραυματίστηκε ο Χαβουζαίου...τραυματίστηκε ο Σλούκας...και ακόμα δεν έχει καλέσει αυτόν;;;;

Πόσο πιο εγκάθετος ρε Β@σιλ@κόπουλε, γαμώ τη μασονία σας εκεί μέσα;;;;;;;;;;


Στην τελική βγες και πες "είμαι εχθρός της εθνικής, θέλω το κακό αυτής της ομάδας", να τελειώνουμε!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα μπάσκετ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες