Ταινίες - σειρές

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τετ 19 Δεκ 2018, 02:26

tolis01 έγραψε:
cellophan έγραψε:
.... Για αυτό, δες το ρώσικο, θα με θυμηθείς φίλε. Για μένα η καλύτερη ταινία του σύγχρονου ρώσικου κινηματογράφου, σίγουρα καλύτερο από το βραβευμένο Loveless, στα ίσια με το μάλλον υπερτιμημένο "The Return" και ελαφρά χειρότερο από το συγκλονιστικό "Leviathan". Δες το.


Ρώσσικο βαθύ υπαρξιακό με άρωμα Ντοστογιέφσκι, γυρισμένο σε μοναστήρι στην Καρελία στην Άσπρη Θάλασσα και το Νησί (Остров)
https://www.imdb.com/title/tt0851577/


Σωστά τε λες Τόλη, απλά δεν θεωρώ την ταινία δείγμα του σύγχρονου Ρώσικου κινηματογράφου για αυτό και δεν την ανέφερα. Μάλλον εντάσσεται στην προσπάθεια αναβίωσης της Ταρκοφσκικής εποχής - όχι αδικαιολόγητη φυσικά- καθώς την ύπαρξη, τη μη ύπαρξη και την ορθοδοξία σαν διαμεσολαβητή, λίγοι την έχουν περιγράψει τόσο καλά όσο εκείνος.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τετ 19 Δεκ 2018, 02:44

barlow4 έγραψε:O χρονος δυστυχως μετραει αντιστροφα.οποτε εχει να κανει πιο πολυ με τη διαρκεια του επεισοδιου.μετα τις 11.00-11.30 καποιοι νυσταζουν.αρα εχουμε ενα διαστημα απο τις 22.30 εως τις 24.00 πολυ βαρια.Αν δλδ εχεις ταινιες της μιας ωρας τοτε ναι.Επισης πρεπει να καλυπτει και το γυναικειο κοινο η σειρα.Δηλαδη το narcos ηταν ωραιο τη δευτερη σεζον που ο παμπλο κρυβοταν.Δυσκολη εξισωση.μακαρι το γυναικειο κοινο να ψηνοταν για ταινιες κ να αντεχε.
Btw το son of saul ειδες.Χωρις να εκφραστω θελω τη γνωμη σου αν το ειδες.
Οσο για το κειμενογνωμιστης δε σου κρυβω οτι με εχεις μπερδεψει.Απο τα αβαταρ σου εχεις μια αγαπη για τη ρωσσια.Δεν ξερω βεβαια αν ειναι εκεινο το ειδος αγαπης που εχω εγω για τη νατασσα τοντοριντο.Αν ντε και καλα πρεπει να σου κολλησω μια ταμπελα ειναι οτι δεν τα πας καθολου καλα με το λαικισμο ρε παιδι μου κ δεν ξερεις τι χανεις.νταξει με μετρο βεβαια.
υγ.ο κουντερα δεν πηγαινε στο δυστοπικο.Εγω και δυστοπιες γουσταρω και σκηνικα αποκαλυψης γουσταρω και παρακμες γουσταρω και καβαλιωτικα σηριαλ γουσταρω.Διαβασα περιγραφες οσων προτεινες.Εχουν μια πολιτικη προσεγγιση,9/11 διαβασα, σιδηρουν παραπετασμα διαβασα.Βλεπουν και γυναικες.Το alias grace βλεπουμε τωρα για να καταλαβεις.υποχωρουμε, τι να κανουμε.


Σόρυ, τώρα βρήκα χρόνο να απαντήσω όπως πρέπει. Για τα άβαταρ, κάποιος θα έλεγε πως είμαι απλά φιλοχρήματος και ποιος καλύτερος εκπρόσωπος του χρήματος, από ένα βαρύ χάλκινο καπίκι (πεντάρα) του 1776. Ποιος ξέρει. Τώρα για το Son of soul χτύπησες φλέβα, καθώς κατά την άποψη μου είναι η #1 ταινία επί του θέματος (ολοκαύτωμα) αν και οι προεκτάσεις του είναι πολλές και μεγάλες. Δεν ξέρω που το είδες εσύ (far more haunting on the big screen - especially sound-wise), αλλά εγώ το είδα Δαναό όταν βγήκε, στη γνωστή θέση μου, δηλαδή πρώτη γραμμή εξώστη, με το παραδοσιακό ουισκάκι στο χέρι. Δεν ήμουν έτοιμος για αυτό που είδα και η έκπληξη σε μια ταινία τώρα πια που τα έχουμε δει όλα, είναι υπέροχο συναίσθημα.

Δεν είναι απλό πράγμα να πιάνεις ένα χιλιοειπωμένο θέμα και να το ξερνάς στο θεατή με έναν τρόπο που όμοιο του δεν έχει ξαναδεί. Θέλει πολλά @@ και ακόμα πιο πολύ ταλέντο. Απλά συγκλονιστική η ηχητική επένδυση. Αν έχει ήχο η κόλαση - τότε είναι αυτός. Οι ερμηνεία του SK απόκοσμη και overall για να μην κουράζω, 9/10 ξερό.

Τέλος, μια που πιάσαμε τα Ουγγρικά (όχι δε θα προτείνω τον λατρεμένο μου Bela Tarr) αν δεν έχεις δει αυτό: https://www.imdb.com/title/tt5607714/?ref_=nv_sr_1, δες το. Πανέμορφο.

https://www.youtube.com/watch?v=Zqf6LlI7xVo
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τετ 19 Δεκ 2018, 03:19

Καυλωνω με την συζητηση

Δεν εχω να πω κατι πιο ουσιαστικο, συνεχιστε, σας αγαπαω
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 19 Δεκ 2018, 08:41

Τις προσωπικες σας ορεξεις παρακαλω να μην τις εκφραζετε δημοσια κυριε...χαχαχα...
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 19 Δεκ 2018, 08:44

Στην τηλιοραση το είδα.
Το σινεμά πήγαν να το ανακαινίσουν ντεμεκ κ βρήκαν αρχαία.Οπότε έκλεισε το σινεμά εδώ κ κάτι χρονια κ παρέμειναν τα αρχαία στη θέση τους. Κέρδισε ο αρχαίος πολιτισμός μερικες δεκαετίες ύπνου ακομα.Ο πολιτισμός της πόλης δηλαδή μπορεί να συνεχίσει τον ύπνο του.Μετα κατεβάζουμε από τορεντς χωρίς vpn κ φταίμε κιόλας.Αν πήγαιναμε εδώ στο Ο'υ'μιάκον με το νόμο , για το braveheart θα έπρεπε να μιλάω τώρα.
Εγώ βαθμολογία πάντως δε θα τολμούσα να βάλω.Ειχα το space shake effect.Μου τα έσκασε την επόμενη μέρα.Οταν τελείωσε είχα κουραστεί κ τα έβαλα με τους κουλτουριαρηδες.Την επόμενη μέρα έγινε βίωμα όμως.Οπότε τι βαθμό να βάλεις σε βίωμα.
Πάντως να ξέρεις δεν έχω ιδέα από κινηματογράφο κ από τέχνη.Τυχαια τα βλέπω.Κ κάποια πράγματα μου μένουν.Οπως το mandy με το Νικόλας Κέιτζ.Στην ταινία που τον έβαλε στο πάνθεον.Και το μικρού μήκους kung fury που μιλάει στην καρδιά.Ειδικα η σκηνή(spoiler alert) που οι δύο ναζί μιλάνε για τα μουστάκια τους ίσως από τις πιο αστείες που έχω δει ποτέ.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό crow1581 » Τετ 19 Δεκ 2018, 09:14

Το οτι θα βρισκα καποιον στο φορουμ να λατρευει Bela Tarr.....Απιστευτο....Γκομενα το 2007 με χωρισε οταν την εβαλα με το ζορι να δει μαζι μου το Man from London...
43 χρονια ζωης, 43 χρονια ΠΑΟΚ...
Άβαταρ μέλους
crow1581
 
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2017, 08:16
Τοποθεσία: Ξανθη

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 19 Δεκ 2018, 09:58

Πρέπει να ήταν σχέση χτισμένη πάνω σε μπετόν αρμέ.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 19 Δεκ 2018, 11:10

cellophan έγραψε:
tolis01 έγραψε:
cellophan έγραψε:
.... Για αυτό, δες το ρώσικο, θα με θυμηθείς φίλε. Για μένα η καλύτερη ταινία του σύγχρονου ρώσικου κινηματογράφου, σίγουρα καλύτερο από το βραβευμένο Loveless, στα ίσια με το μάλλον υπερτιμημένο "The Return" και ελαφρά χειρότερο από το συγκλονιστικό "Leviathan". Δες το.


Ρώσσικο βαθύ υπαρξιακό με άρωμα Ντοστογιέφσκι, γυρισμένο σε μοναστήρι στην Καρελία στην Άσπρη Θάλασσα και το Νησί (Остров)
https://www.imdb.com/title/tt0851577/


Σωστά τε λες Τόλη, απλά δεν θεωρώ την ταινία δείγμα του σύγχρονου Ρώσικου κινηματογράφου για αυτό και δεν την ανέφερα. Μάλλον εντάσσεται στην προσπάθεια αναβίωσης της Ταρκοφσκικής εποχής - όχι αδικαιολόγητη φυσικά- καθώς την ύπαρξη, τη μη ύπαρξη και την ορθοδοξία σαν διαμεσολαβητή, λίγοι την έχουν περιγράψει τόσο καλά όσο εκείνος.


Καθότι παντρεμένος με ρωσίδα έχω δει πολλά και της σοβιετικής εποχής και πρόσφατα.
Και κουλτουριάρικα και πιο ποπ.
Για αυτό δε θa έλεγα πως υπάρχει ένα χαρακτηριστικό ¨δείγμα του σύγχρονου Ρώσικου κινηματογράφου¨, εκτός αν επικεντρωθούμε στα φεστιβαλικά.
Αναφορικά με το Остров δεν πιστεύω πως υπάρχε ιηθελημένα κάποια κίνηση αναβίωσης Ταρκόφσκι με πλάνο σώνε ικαι καλά, απλά παρα πολλοί είναι βαθιά θρησκευόμενοι από μόνοι τους.
Έχω δει και κωμωδίες να κατουριέμαι στα γέλια.

Άκρως ενδιαφέροντα της ποπ κινηματογραφίας με τεράστια εισπρακτική επιτυχία τα Μπρατ1 και Μπρατ2. To No1 γυρισμένο με πενιχρά μέσα αφενός, στο μάτι του κυκλώνα της γελτσινικής εποχής αφήνει χαραμάδα ελπίδας απ΄οτη δράση του κάθε ατόμου,ενώ το 2 δείχνει την αναγέννηση που έρχεται. Για αυτό και το ¨ατύχημα¨ του πρωταγωνιστή δύσκολο να πιστέψεις πως ήταν τόσο ατύχημα.

Γενικά έχουν πολύ καλούς ηθοποιούς (και το Actors Studio στη Ν Υόρκη στις μεθόδους του Στανισλάφσκι βασίζεται έτσι κι αλλιώς) και το κατέχουν το υπαρξιακό και μεταφυσικό. καμιά φορά γίνεται τρομερά βαρύ. Θυμάμαι 2 μίνι series, το ¨Έγκλημα και Τιμωρία¨ του Ντοστογιέφσκι και το ¨Master & Margarita¨ του Μπουλγκάκοβ, μετά από κάθε επεισόδιο για να στανιάρουμε βλέπαμε και ένα επιεσόδιο από το Two & a half men, αλλιώς δε μπορούσες να κοιμηθείς.. 8-) 8-)
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 20 Δεκ 2018, 03:08

crow1581 έγραψε:Το οτι θα βρισκα καποιον στο φορουμ να λατρευει Bela Tarr.....Απιστευτο....Γκομενα το 2007 με χωρισε οταν την εβαλα με το ζορι να δει μαζι μου το Man from London...


Χαχαχαχαχ....που να τις έβαζες και Satantango....στο χώμα θα'σουνα πιθανά δικαιολογημένα....... :D
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 20 Δεκ 2018, 03:18

barlow4 έγραψε:Στην τηλιοραση το είδα.
Το σινεμά πήγαν να το ανακαινίσουν ντεμεκ κ βρήκαν αρχαία.Οπότε έκλεισε το σινεμά εδώ κ κάτι χρονια κ παρέμειναν τα αρχαία στη θέση τους. Κέρδισε ο αρχαίος πολιτισμός μερικες δεκαετίες ύπνου ακομα.Ο πολιτισμός της πόλης δηλαδή μπορεί να συνεχίσει τον ύπνο του.Μετα κατεβάζουμε από τορεντς χωρίς vpn κ φταίμε κιόλας.Αν πήγαιναμε εδώ στο Ο'υ'μιάκον με το νόμο , για το braveheart θα έπρεπε να μιλάω τώρα.
Εγώ βαθμολογία πάντως δε θα τολμούσα να βάλω.Ειχα το space shake effect.Μου τα έσκασε την επόμενη μέρα.Οταν τελείωσε είχα κουραστεί κ τα έβαλα με τους κουλτουριαρηδες.Την επόμενη μέρα έγινε βίωμα όμως.Οπότε τι βαθμό να βάλεις σε βίωμα.
Πάντως να ξέρεις δεν έχω ιδέα από κινηματογράφο κ από τέχνη.Τυχαια τα βλέπω.Κ κάποια πράγματα μου μένουν.Οπως το mandy με το Νικόλας Κέιτζ.Στην ταινία που τον έβαλε στο πάνθεον.Και το μικρού μήκους kung fury που μιλάει στην καρδιά.Ειδικα η σκηνή(spoiler alert) που οι δύο ναζί μιλάνε για τα μουστάκια τους ίσως από τις πιο αστείες που έχω δει ποτέ.


Θα δω Kung Fury - για τον τίτλο και μόνο. Παίζει και Χίτλερ στο κόνσεπτ από ότι βλέπω, άρα τι μπορεί να πάει λάθος που λένε..... . Μυαλό, μάτια και αυτιά χρειάζονται, ιδέα δε χρειάζεται να έχεις. Και το πιο βασικό, γιατί σε είδα το ανέφερες κανά δυο φορές, αν προσπαθείς να δεις μια ταινία compliant με το έτερον ήμισυ ή φίλους, τότε δεν πρόκειται ποτέ να την ευχαριστηθείς ή να της δώσεις την ευκαιρία που της πρέπει. Ο κινηματογράφος, που έχει κάτι να πει δηλαδή, είναι μάλλον στην πρώτη θέαση, προσωπική υπόθεση. Μετά, αφού σου γίνει βίωμα, όπως είπες, μπορείς να κάνεις την προσπάθεια να την περάσεις και στους άλλους. Είναι ένας (όχι ο μόνος) λόγος, που κοιμάμαι 4 ώρες την ημέρα 30 χρόνια τώρα (σαν τον Κόλκα ντε).

Στην παραπάνω κατηγορία δεν ανήκει αυτή: https://www.imdb.com/title/tt4686844/?ref_=nv_sr_1
Βλέπεται άνετα με παρέα και σου υπόσχομαι πως θα γελάσει το χειλάκι σου αρκετές φορές, με ένα μάλλον προσφιλές και για τους δυο μας θέμα. Κάνε ένα κόπο και δες την.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Πέμ 20 Δεκ 2018, 03:27

Καθότι παντρεμένος με ρωσίδα έχω δει πολλά και της σοβιετικής εποχής και πρόσφατα.
Και κουλτουριάρικα και πιο ποπ.
Για αυτό δε θa έλεγα πως υπάρχει ένα χαρακτηριστικό ¨δείγμα του σύγχρονου Ρώσικου κινηματογράφου¨, εκτός αν επικεντρωθούμε στα φεστιβαλικά.
Αναφορικά με το Остров δεν πιστεύω πως υπάρχε ιηθελημένα κάποια κίνηση αναβίωσης Ταρκόφσκι με πλάνο σώνε ικαι καλά, απλά παρα πολλοί είναι βαθιά θρησκευόμενοι από μόνοι τους.
Έχω δει και κωμωδίες να κατουριέμαι στα γέλια.

Άκρως ενδιαφέροντα της ποπ κινηματογραφίας με τεράστια εισπρακτική επιτυχία τα Μπρατ1 και Μπρατ2. To No1 γυρισμένο με πενιχρά μέσα αφενός, στο μάτι του κυκλώνα της γελτσινικής εποχής αφήνει χαραμάδα ελπίδας απ΄οτη δράση του κάθε ατόμου,ενώ το 2 δείχνει την αναγέννηση που έρχεται. Για αυτό και το ¨ατύχημα¨ του πρωταγωνιστή δύσκολο να πιστέψεις πως ήταν τόσο ατύχημα.

Γενικά έχουν πολύ καλούς ηθοποιούς (και το Actors Studio στη Ν Υόρκη στις μεθόδους του Στανισλάφσκι βασίζεται έτσι κι αλλιώς) και το κατέχουν το υπαρξιακό και μεταφυσικό. καμιά φορά γίνεται τρομερά βαρύ. Θυμάμαι 2 μίνι series, το ¨Έγκλημα και Τιμωρία¨ του Ντοστογιέφσκι και το ¨Master & Margarita¨ του Μπουλγκάκοβ, μετά από κάθε επεισόδιο για να στανιάρουμε βλέπαμε και ένα επιεσόδιο από το Two & a half men, αλλιώς δε μπορούσες να κοιμηθείς.. 8-) 8-)[/quote]

Ωραίος. Δεν τα έχω δει τα brats αν και ήθελα - νομίζω τα είχα ψάξει πριν από κανά δύο χρόνια χωρίς επιτυχία. Είχα βρει και δει μόνο το Cargo 200 του Balabanov πάλι (μακαρίτης πια, αν δεν κάνω λάθος). Αν έχεις κάποιο λινκ στείλε.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Κυρ 23 Δεκ 2018, 01:06

περιμενω κριτικη για kung fury
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό Tupac » Κυρ 23 Δεκ 2018, 02:06

Δείτε το Ozark kai to Sinner, πολύ καλές σειρές.
Άβαταρ μέλους
Tupac
 
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιουν 2016, 11:15

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Δευτ 24 Δεκ 2018, 01:54

Tupac έγραψε:Δείτε το Ozark kai to Sinner, πολύ καλές σειρές.


Όντως καλές περσινές σειρές και οι δύο, με μάλλον απογοητευτικά δεύτερα seasons. Στο ίδιο στυλ και αυτό: https://www.imdb.com/title/tt4354880/?f ... ZyYkUf4Wgs

Παραδόξως πως, πολύ καλή απόδοση βιβλίου του Stephen King, συνήθως είναι για τα σκυλιά..
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ταινίες - σειρές

Δημοσίευσηαπό cellophan » Δευτ 24 Δεκ 2018, 02:05

barlow4 έγραψε:περιμενω κριτικη για kung fury


Ναι, ΟΚ το είδα. Καταλαβαίνω το concept, αλλά μπορώ να σκεφτώ χίλιους τρόπους που θα μπορούσε να είναι πιο fusion, πιο cross, πιο 80ς για να μην πω πιο καλοφτιαγμένο, πιο έξυπνο και πιο αστείο. Τα έχουν κάνει B-movades αυτά κατά κόρον από τα 70'ς (και τα δανείστηκε -τόσο όσο- και ο Ταραντίνο μετά) απλά κάποια mainstreamaroun και κάποια όχι. Ε αυτό ευτύχησε να βγει την εποχή του youtube.

Σε άλλα νέα, καραγούσταρα πρώτο επεισόδιο HAPPY@Netflix. Απλά καταπληκτικό intro στον βασικό χαρακτήρα. Από εκεί και πέρα η σειρά - extremely well above average και όσοι θυμούνται τον Meloni με την σκούπα στον κ@@ο από το Law & Order απλά θα κατουρηθούν πάνω τους. Θεούλης.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κινηματογράφος-βίντεος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες