21. Malik Pope

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

21. Malik Pope

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Παρ 10 Αύγ 2018, 10:16

Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την συμφωνία με τον Αμερικανό καλαθοσφαιριστή Malik Pope, ο οποίος θα αγωνιστεί στην ομάδα μας την σεζόν 2018-19.

Ο Malik Pope θεωρήθηκε ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του κολεγιακού μπάσκετ μετά την ολοκλήρωση της πρώτης του σεζόν με το πανεπιστήμιο San Diego State, ενώ ακόμη και σήμερα, παρά το γεγονός ότι δεν επιλέχθηκε στο ντραφτ του ΝΒΑ, παραμένει παίκτης με μεγάλες προοπτικές, ενώ διαθέτει και εντυπωσιακά σωματικά προσόντα. Ο Pope έχει ύψος 2μ.08, ακόμη μεγαλύτερο άνοιγμα χεριών (wing span), το οποίο πλησιάζει τα 2μ.20. Όλα αυτά τα στοιχεία, κι ακόμη περισσότερα έρχεται να δώσει στον ΠΑΟΚ από την νέα αγωνιστική περίοδο, αγωνιζόμενος στις θέσεις του power forward και του center!

Ο Malik Pope γεννήθηκε στις 25 Ιουλίου του 1996 στο Σακραμέντο, έχει ύψος 2μ.08 και αγωνίστηκε αρχικά στο high school του Laguna Creek από το οποίο αποφοίτησε το 2014 για να συνεχίσει στο κολέγιο του San Diego State. Στην πρώτη του σεζόν στο κολέγιο, είχε 5.1 πόντους και 2.7 ριμπάουντ ανά αγώνα σε 31 συμμετοχές, σουτάροντας με 40.8% στα τρίποντα, με 48.6% στα δίποντα και 67.5% στις βολές.

Την επόμενη σεζόν (2015-2016) έπαιξε σε 38 παιχνίδια του NCAA, εκ των οποίων στα 16 ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα και είχε 7.3 πόντους και 5 ριμπάουντ σουτάροντας με 37.3% στα τρίποντα, 42% στα δίποντα και 64.9% στις βολές. Στο τέλος σεζόν, μάλιστα, δήλωσε συμμετοχή στο draft του 2016, καθώς οι προβλέψεις των ειδικών τον ήθελαν να επιλέγεται στον δεύτερο γύρο, αλλά τελικά επέλεξε να συνεχίσει την κολεγιακή του καριέρα.

Στην τρίτη του χρονιά με τους Αztecs, αγωνίστηκε σε 24 ματς (στα 21 βασικός) και είχε 11 πόντους, 6.1 ριμπάουντ, 1.5 ασίστ και 1 κόψιμο ανά αγώνα, σουτάροντας με 39.2% στα τρίποντα, 47.2% στα δίποντα και 70.3% στις βολές.

Στην τελευταία του σεζόν στο NCAA αγωνίστηκε βασικός και στα 32 παιχνίδια, έχοντας βασικότατο ρόλο στο San Diego State, το οποίο έφτασε στον τίτλο της περιφέρειας και αγωνίστηκε στο τελικό τουρνουά του NCAA. Έμενε στο παρκέ για κάτι παραπάνω από 26 λεπτά ανά αγώνα και είχε 12.8 πόντους, 6.8 ριμπάουντ, 1.2 ασίστ και 1.2 κοψίματα ανά αγώνα και ήταν μέλος της δεύτερης καλύτερης πεντάδας της περιφέρειας All Mountain West. Μετά το τέλος της σεζόν, ο Pope αγωνίστηκε στο Summer League του Las Vegas με τη φανέλα των Los Angeles Lakers.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στα τέσσερα χρόνια της παρουσίας του στο San Diego State, ο Malik Pope βελτίωνε κάθε σεζόν τους αριθμούς του σε πόντους, ριμπάουντ και χρόνο συμμετοχής, ενώ κατά την πορεία του στο NCAA, αγωνίστηκε σε τρεις διαφορετικές θέσεις (small forward, power forward και center).



Καλώς ήρθες στην ΠΑΟΚΑΡΑ παιχταρα μου :opaokara: :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Παρ 10 Αύγ 2018, 10:18

Με πέσαν τα σαγόνια όταν είδα το βίντεο. :o
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό basketikos » Παρ 10 Αύγ 2018, 10:31

Καλώς να ορίσεις Μαλίκ!
Φαίνεται ένας πολύ αθλητικός παίκτης με τη δυνατότητα να αγωνιστεί σε τρεις θεσεις 3-4-5.
Έχει ένα φοβερό ποσοστό ευστοχίας έξω απο τα 6.25 για 2.08 παίκτη!Καθώς ακόμη τα υπόλοιπα ποσοστά του είναι παρα πολύ καλά.
Από αλτικότητα και ταλέντο ξεχειλίζει ...Το θέμα είναι η προσαρμογή και η άμυνα ,γιατι δεν τον βλέπω για πολύ αμυντικό παίκτη.
basketikos
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευτ 06 Αύγ 2018, 17:14

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 10 Αύγ 2018, 10:48

Τζα-Malik-ος Lol-ιιιιιιιι-Pope? :? :D :opaokara: :opaokara:
Καλώς τον στην πιο μεγάλη ομάδα του πλανήτη Γη... :pano:
ΣΙΔΕΡΟ-ΔΙ-ΚΕΦΑΛΟΣ...

Είθε να ματώνει τα διχτάκια, όπως τα μάτωνε παλιότερα κι ένας άλλος 2,08 κι ας μην έχει καν σχέση η θέση τους...

:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 10 Αύγ 2018, 11:25

Καλώς το πλοκάμι
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό agios » Παρ 10 Αύγ 2018, 11:51

Φτώχεια καταραμένη...
Έχουμε τον Ζλάταν των φτωχών τώρα αποκτήσαμε και τον Αντεκοτουμπο των φτωχών...

ΥΓ 1 Είσαι κανονικός μαύρος γνήσιος που καρφώνει,οχι γιαλαντζί..
ΥΓ 2 Οι τελευταίοι μ αυτό το μαλλί ήταν ο Κλιφ κι ο πρίγκηπας του Μπελ Αιρ
ΥΓ 3 Είσαι ήδη το πουλέν μου για φετος τι να λεμε,δεν υπαρχει αλλος...
Άβαταρ μέλους
agios
 
Δημοσιεύσεις: 1489
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2014, 21:13

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 10 Αύγ 2018, 11:54

ΥΓ 2 Οι τελευταίοι μ αυτό το μαλλί ήταν ο Κλιφ κι ο πρίγκηπας του Μπελ Αιρ

Χαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχχχ...
Με βγήκε ο καφές απ την μύτη ρε πστη μου... :lol: :lol: :lol: :lol: :opaokara:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 10 Αύγ 2018, 12:11

Ξύπνησα και το πρώτο πράγμα που είδα, είναι ότι φέραμε τούτον 'δώ...


ΤΙ
ΠΑΙΧΤΑΡΑ
ΦΕΡΑΜΕ
ΓΑΜΩ
ΤΗΝ
ΤΡΕΛΑ
ΜΟΥ;;;;;;;;;;;;;


ΔΙΑΡΚΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΣ!!!!


Έχει να ακουστεί "μη σταματάς Δικέφαλε" φέτος....
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46409
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό boogeyman77 » Παρ 10 Αύγ 2018, 12:56

Προέρχεται απο ένα πολύ καλό κολλέγιο όπως το San Diego.Πιτσιρικάς με πολύ καλά αθλητικά προσόντα και αξιοπρεπές σουτ.Ο Dominique των φτωχών,επηρεασμένος απο το μαλλί,τον αριθμό φανέλας και τις καρφωματαρες.Μακάρι να βγει λίρα εκατό και του χρόνου να τον αποχαιρεταμε κι αυτόν για ομάδα euroleague μιας κι όπου φτωχός κι η μοίρα του.Απο τις επιλογές φέτος βλέπω πως ποντάρουμε στην εμπειρία στην περιφέρεια και στην αθλητικοτητα στην φροντ λαιν.Καλώς ήρθες και χωρίς τραυματισμούς
When The Going Gets Tough,The Tough Get Going.
boogeyman77
 
Δημοσιεύσεις: 4949
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιαν 2018, 14:15
Τοποθεσία: Σαμοθράκη

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 10 Αύγ 2018, 13:37

Καλώς ηρθες παικταρα στην ΠΑΟΚΑΡΑ μας.
Δουλειά σκληρή υπό τον προπονητη κ ολα θα πανε καλα.
Pope θα λενε κ θα κλαίνε ολα τα front court σε Ελλαδα κ Ευρωπη :nairepaok:
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3146
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 10 Αύγ 2018, 13:54

εμένα μου θύμισε αυτόν:

Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Παρ 10 Αύγ 2018, 15:25

Μακάρι να είναι τόσο αθλητικός και οξυδερκης στην άμυνα
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό zissos » Παρ 10 Αύγ 2018, 17:22

Μόνο 2,08 που είναι ο τύπος και σουτάρει από παντού είναι πολύ σημαντικό. Λίγο σοφτ φαίνεται από το βίντεο, αλλά αν δεν είναι σοφτ, μοιάζει για τρελό λαχείο
Άβαταρ μέλους
zissos
 
Δημοσιεύσεις: 1991
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2011, 01:38

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 10 Αύγ 2018, 18:33

Όσο τον βλέπω, τόσο με θυμίζει, κυρίως στην κοψιά, τον Κουκ, έναν, προ αμνημονεύτων ετών, P.F. μας... :opaokara:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Malik Pope

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Παρ 10 Αύγ 2018, 23:36

Κοιτα να δεις ρε,στο ποδοσφαιρο των εκατομμυρίων παρακαλούσανε για ενα παπά ολόκληρο καλοκαίρι και ο Μπανε το φτωχαδακι έφερε ολόκληρο ... Πάπα. :mrgreen:

Welcome
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Επόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης