Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό Ale » Παρ 22 Σεπ 2017, 22:33

Ρε τον Φρίγκερ.
Εμ τις έφαγε, εμ δεν αντέδρασε, εμ χασκογελούσε μετά στην κάμερα.
Είναι απορίας άξιο, πώς αυτός ο μανιαμούνιας έχει καθίσει στον πάγκο του ΠΑΟΚ, έστω και τόσο λίγο όσο κάθισε.
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό Kourdos » Δευτ 30 Οκτ 2017, 20:32

Quiz εμπνευσμένο από abg12d34 σήμερα: Ποιός είναι ο προπονητής "αυτός με τα τρία ονόματα";;
Hai Răzvan!_____ Πринц Ivic_____Εν Tudor νίκα!_____Άγγελος εξάγγελος_____In Huub we trust_____FC Bölöni
Άβαταρ μέλους
Kourdos
 
Δημοσιεύσεις: 2957
Εγγραφή: Πέμ 23 Σεπ 2010, 08:25
Τοποθεσία: Αιγιαλούσα, Νομός Αμμοχώστου

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό abc_o_ karpouzas » Δευτ 30 Οκτ 2017, 21:08

αυτος με τα .....τρια ονοματα....ποτε δεν εκατσε στον παγκο μας....
Άβαταρ μέλους
abc_o_ karpouzas
 
Δημοσιεύσεις: 5947
Εγγραφή: Παρ 20 Ιουν 2008, 15:12
Τοποθεσία: seven hill town

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 04 Δεκ 2017, 01:43

Vladan Ivic: 70 αγώνες, 41 νίκες, 12 ισοπαλίες, 17 ήττες.
114 γκολ υπέρ, 52 γκολ κατά (+62 διαφορά).
58.7% ποσοστό νικών.



Αχ....
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 04 Δεκ 2017, 01:45

Κανε κι ενα τοπικ για το μπασκετ :mrgreen:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό potamda » Δευτ 04 Δεκ 2017, 02:28

Εντωμεταξύ μας τέλειωσε και η Ιγκορτουντοριάδα...
Τώρα που έπεσε από την κορυφή και τον έφτασαν οι άλλοι, έχοντας άσχημα αποτελέσματα στους τελευταίους αγώνες, δεν βλέπω να τον μνημονεύει κανένας.
Εμείς οι κακοί οπαδοί που δεν κάναμε υπομονή και τον φάγαμε κι αυτόν...
Se non la ami quando perde non amarla quando vince...
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 5126
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2009, 18:52
Τοποθεσία: όπου γης και πατρίς...

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 04 Δεκ 2017, 08:53

Ο Δώνης ακόμη δεν έφυγε από τον ΑΠΟΕΛ;
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89367
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό White Ranger » Δευτ 04 Δεκ 2017, 08:58

ΑποστόληςΑ έγραψε:Ο Δώνης ακόμη δεν έφυγε από τον ΑΠΟΕΛ;

:pano:
Από όσο ξέρω Αποστόλη ΟΧΙ.
The White Ranger= Colors of PAOK
Άβαταρ μέλους
White Ranger
 
Δημοσιεύσεις: 534
Εγγραφή: Κυρ 12 Νοέμ 2017, 17:59

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 20 Ιούλ 2018, 10:43

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέτυχε τον πρώτο της στόχο καθώς προχώρησε στην επόμενη φάση του Εuropa League.

Η ομάδα του Βλάνταν Ιβιτς κέρδισε με 1-0 την Φερεντσβάρος στο Τελ Αβίβ ενώ στο πρώτο ματς είχε αποσπάσει ισοπαλία με 1-1.


Από paokrevolution.net

Πολλά συγχαρητήρια Βλάντανε και πάντα εις ανώτερα... :opaokara:
Δεν θα πάψω ποτέ να χαίρομαι για τις όποιες επιτυχίες σου, εκτός κι αν κάποτε βρεθείς αντίπαλος μας...
Απέδειξες, με την αξία και τα κάκαλα σου, ότι είσαι ένας από μας... :pano:

:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 20 Ιούλ 2018, 16:31

Το παιχνίδι του Π.Α.Ο.Κ. με την Βασιλεία ανέλυσε μιλώντας στον ARENA FM 89.4 ο Χούμπ Στέφενς.
Ο πρώην τεχνικός του “Δικεφάλου” αναφέρθηκε και στην θητεία του στον Π.Α.Ο.Κ. αλλά και στη σχέση του με τον Ιβάν Σαββίδη.

Μεταξύ άλλων τόνισε:

Για την απομάκρυνση του από τον Π.Α.Ο.Κ.:

“ O κ. Σαββίδης μου είχε πει από την αρχή ότι θέλει να είμαστε πρωταθλητές. Ήξερα ότι ο Π.Α.Ο.Κ. είναι συναισθηματικό σωματείο και ότι ήταν δύσκολο να βγει πρωταθλητής. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από εμάς είναι η αλήθεια. Ο κ. Σαββίδης πήρε τότε αυτή τη απόφαση. Δεν έχω κανένα άσχημο συναίσθημα ούτε για τον κ. Σαββίδη, ούτε για τον Π.Α.Ο.Κ.”

Για τα παιχνίδια με την Σάλκε:
“Στα παιχνίδια με την Σάλκε ήμασταν άτυχοι και αποκλειστήκαμε. Ο Ολλανδός διαιτητής ήταν εχθρικός απέναντι μας. Είναι καλός διαιτητής γενικά ο Κάιπερς, όμως σε εκείνο το παιχνίδι δεν ήταν σε καλή μέρα. Στο ημίχρονο του είπα ότι οι αποφάσεις του δεν είναι έντιμες και με απέβαλε”.

Για το παιχνίδι με την Βασιλεία:
“Έχει πιθανότητες να περάσει στην επόμενη φάση. Ακόμα και όταν παίζεις απέναντι στην Μπαρτσελόνα και στην Ρεάλ Μαδρίτης έχεις πιθανότητες.

Για το ότι το πρώτο παιχνίδι γίνεται στην Τούμπα:
“Είναι πολύ σημαντικό πλεονέκτημα. Οι οπαδοί του Π.Α.Ο.Κ. κάνουν καλύτερη την ομάδα. Εμείς τότε είχαμε παίξει σε άδειο γήπεδο”.

Για το αν υπάρχει φαβορί:
“Ο Π.Α.Ο.Κ. δεν είναι το φαβορί, όμως έχει πιθανότητες να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Του εύχομαι χρόνια πολλά ”. :?

Για το αν έχει αποσυρθεί οριστικά από το χώρο του ποδοσφαίρου:
“Είμαι σύμβουλός στην Σάλκε. Δεν θέλω να επιστρέψω ως προπονητής”.

Για το αν θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα αν είχε μείνει περισσότερο στον Π.Α.Ο.Κ.:
“Αν μου έδιναν την ευκαιρία να ήμουν περισσότερο χρόνο θα είχα πετύχει περισσότερα πράγματα. Αυτό μπορεί να γίνει και τώρα, αν λειτουργεί πιο επαγγελματικά η ομάδα και στον τομέα της διοίκησης”.

Για το πόσους παίκτες θα έδιωχνε αν συνέχιζε στον Π.Α.Ο.Κ.:
“Δεν είχα κανένα πρόβλημα με τους παίκτες. Κάποιοι δεν ήταν ευχαριστημένοι, επειδή δεν έπαιζαν. Αγωνίζονται μόνο 11 παίκτες. Σε όλες τις ομάδες συμβαίνει αυτό”.


Από arenafm.gr
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 03 Αύγ 2019, 15:08

Από Ασπρόμαυρες Ιστορίες:


Ο Γκίντερ Μπένγκτσον "έφυγε" στα 73 του χρόνια, έπειτα από τη «μάχη» του με την επάρατη νόσο. Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρέθηκε τη σεζόν 1995-1996 για 6 ματς πρωταθλήματος (2 νίκες, 2 ισοπαλίες, 2 ήττες) και τη σεζόν 1996-1997 για άλλα 10 παιχνίδια πρωταθλήματος (3 νίκες, 4 ισοπαλίες, 3 ήττες). Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει...

Εικόνα
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 17 Σεπ 2019, 12:48

Συνέντευξη Lucescu:




(έχω αφαιρέσει ό,τι δεν έχει να κάνει με ΠΑΟΚ, είπε κι άλλα πράγματα που θα δείτε στο link παραπάνω)



Για το αν ήταν δύσκολη η απόφαση να αποχωρήσει από τον ΠΑΟΚ:

«Ήταν πολύ δύσκολη απόφαση και ειλικρινά την πρώτη φορά που μου έγινε πρόταση από την Αλ Χιλάλ, αμέσως μετά τον τελικό του Κυπέλλου με την χάρτινη, στις 15-16 Μαΐου απάντησα αρνητικά γιατί δεν ήθελα να φύγω από τον ΠΑΟΚ. Τελικά, γύρω στις 20-21 Ιουνίου, τα πράγματα είχαν αλλάξει πολύ και πήρα την απόφαση να συνεχίσω στην Αλ Χιλάλ. Επικοινώνησαν μαζί μου από τον σύλλογο και απάντησα καταφατικά από την στιγμή που θα γινόταν η καταβολή του buy-out στον ΠΑΟΚ. Ήμουν ξεκάθαρος, το δέχθηκα και έτσι συμφωνήσαμε».

«ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ»

Για το αν αποχώρησε από τον ΠΑΟΚ για τα χρήματα;


«Υπάρχουν δύο όψεις σε αυτό το θέμα. Η μια πλευρά είναι πως είχα ανάλογη πρόταση στη σεζόν 2016/17 όταν βρισκόμουν στον πάγκο της Ξάνθης. Η πρόταση τότε ήταν 20 φορές μεγαλύτερη σε σχέση με το συμβόλαιο που είχα υπογράψει στην Ξάνθη. Απέρριψα την πρόταση, γιατί ήθελα να συνεχίσω για έναν ακόμη χρόνο στην Ξάνθη, όπως είχα υποσχεθεί εξαρχής. Την δεύτερη φορά που απέρριψα πρόταση από την Σαουδική Αραβία ήταν στο ξεκίνημα των φετινών διακοπών.

Για την ακρίβεια μετά τον τελικό Κυπέλλου με την χάρτινη, αρνήθηκα για ακόμη μια φορά την προσφορά που μου έγινε γιατί είχα συμβόλαιο με τον ΠΑΟΚ και ήθελα να το εξαντλήσω. Δεν πήγα αμέσως επειδή η πρόταση ήταν υψηλότερη. Η άλλη παράμετρος είναι πως δεν μπορώ να αλλάξω την γνώμη του κόσμου και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Έχω την ζωή μου, πήρα την απόφαση μου και πρέπει να ακολουθήσω το ένστικτο μου.

Όπως σου είπα ήταν μια δύσκολη απόφαση, αλλά κατάλαβα πως ήταν η κατάλληλη στιγμή να αποχωρήσω από τον ΠΑΟΚ και να κάνω αυτό το βήμα. Δεν ήταν μια εύκολη κατάσταση, ήμουν πάρα πολύ στενοχωρημένος γιατί θεωρώ αυτά τα δύο χρόνια που πέρασα στον ΠΑΟΚ, ίσως τα δύο καλύτερα χρόνια της ζωής μου. Χάρηκα πολύ την παρουσία μου στον ΠΑΟΚ, είχα την δυνατότητα να δουλέψω με φανταστικούς ποδοσφαιριστές.

Δημιουργήσαμε κάτι ξεχωριστό, κάναμε φανταστικά παιχνίδια, γράψαμε ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο, κατακτώντας το νταμπλ αήττητοι, έχοντας ακόμα καλύτερες επιδόσεις από τον Παναθηναϊκό του 1964 όταν κατέκτησαν και εκείνοι το πρωτάθλημα δίχως ήττα.

Εκείνη την στιγμή αντιλήφθηκα πως είχαμε κάπως διαφορετικό τρόπο σκέψης για το μέλλον της ομάδας. Είχαμε μπροστά μας τις αναμετρήσεις για τα προκριματικά του Champions League, τη νέα σεζόν και είχα την αίσθηση πως ήταν η καλύτερη απόφαση που μπορούσα να λάβω. Υπάρχει και μια άλλη παράμετρος.

Πλήρωσα την ρήτρα του ΠΑΟΚ κάτι που έγινε για πρώτη φορά στην ιστορία του ΠΑΟΚ, δηλαδή να κερδίσει χρήματα ο σύλλογος από την αποχώρηση του προπονητή του. Έκανα το παν να καταβληθεί το ποσό της ρήτρας μέσα στις επόμενες εφτά μέρες από την αποχώρηση μου. Ήθελα αυτά τα χρήματα να μπουν αμέσως στον τραπεζικό λογαριασμό του ΠΑΟΚ για να υποστηρίξω οικονομικά αυτή την εξέλιξη. Έκανα ως επαγγελματίας τις σωστές κινήσεις την στιγμή που αποχώρησα για να είναι όλα τέλεια στην ομάδα».

Για το πότε κατάλαβε ότι θα φύγει από τον ΠΑΟΚ:

«Ήταν Κυριακή, μισό λεπτό να τσεκάρω, για να σας πω την ακριβή ημερομηνία. Ήταν Κυριακή βράδυ 23 Ιουνίου, όταν είπα πως η Αλ Χιλάλ εάν θα πληρώσει την ρήτρα και θα αποχωρήσω από τον ΠΑΟΚ.

Στις 25 Ιουνίου έλαβα την απάντηση τους πως θα καταβάλλουν το ποσό των 2 εκατομμυρίων ευρώ.
Δεν έχει σημασία τώρα. Κάποιες φορές οι ιδιοκτήτες έχουν το δικαίωμα να αποφασίσουν όπως θέλουν. Την ίδια στιγμή όταν o προπονητής εάν αντιληφθεί πως ο τρόπος που αλλάζει η ομάδα δεν υποστηρίζεται από την φιλοσοφία του είναι καλύτερα να αποχωρήσει, γιατί εάν δεν συμβεί αυτό τότε θα υπάρχει εκνευρισμός και από τις δύο πλευρές και όσα θα έχουν χτιστεί μέχρι εκείνη την στιγμή θα καταστραφούν! Ακόμη και όσα νιώθουμε ο ένας για τον άλλο. Προσωπικά θα ήθελα να ευχαριστήσω την οικογένεια Σαββίδη για την υποστήριξη της στα δύο χρόνια που έμεινα στην ομάδα, για την δυνατότητα που μου έδωσαν να καθοδηγήσω τον ΠΑΟΚ και να έχω αυτό το φανταστικό σύνολο παικτών, αυτή τη φανταστική ομάδα βοηθών μου, γιατί όταν φέρνεις τόσο σπουδαία αποτελέσματα υπάρχει τεράστια δουλειά από πολλούς ανθρώπους.

Απόλαυσα και αγάπησα πολύ την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ. Δεν μιλάω μόνο για την Τούμπα, αλλά αναφέρομαι σε όλους τους οπαδούς που αγαπούν τον ΠΑΟΚ και ήταν παντού όπου και αν βρισκόμασταν. Ήταν πάντα στο πλευρό μας και ποτέ δεν νιώσαμε μόνοι μας. Μας έδιναν την δύναμη να παλέψουμε και να νικήσουμε τις ομάδες της Αθήνας. Ήταν δύο φανταστικά χρόνια, όμως είπα έκρινα πως είχε φτάσει η στιγμή και το σημείο που έπρεπε να φύγω από τον ΠΑΟΚ ακόμη και αν ήμουν λυπημένος για αυτή την απόφαση. Δεν ένιωθα ενοχές για αυτή την απόφαση γιατί κατάλαβα πως είχε φτάσει η ώρα για να φύγω,για το καλό όλων και όπως σου είπα δεν έγινε για τα λεφτά. Η απόφαση δεν ήταν λόγω του οικονομικού. Η αμοιβή μου είναι καλή, αλλά επαναλαμβάνω ακόμη μια φορά δεν έφυγα για τα λεφτά. Το πιο σημαντικό είναι να έχω πάθος για ότι κάνω, να είμαι χαρούμενος για την εικόνα της ομάδας που προπονώ. Δεν έχει σημασία εάν πρόκειται για μια ομάδα χαμηλότερου επιπέδου όπως η Ξάνθη ή την Ραπίντ Βουκουρεστίου όπου πραγματοποιήσαμε εξαιρετική εμφανίσεις στην Ευρώπη, το 2005 και το 2006 κατακτώντας για δύο συνεχόμενες χρονιές το Κύπελλο.

Μετά την Ραπίντ είχα πάει σε ομάδα Β΄ κατηγορίας στη Ρουμανία (σ.σ.: Μπρασόβ), η οποία βρισκόταν στην 11η θέση. Μου αρέσουν αυτές οι αποφάσεις γιατί ζω για αυτό πάθος με την δουλειά μου που είναι και το πιο σημαντικό. Επίσης, για να είμαι ειλικρινής ο πατέρας μου (Μιρτσέα Λουτσέσκου) δίνει τη δυνατότητα για να λαμβάνω αυτές τις αποφάσεις γιατί υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για να μην είμαι αναγκασμένος να κάνω συμβιβασμούς».

Για τον μεταγραφικό σχεδιασμό και αν ήταν αυτός ένας λόγος:

«Κοιτάξτε, δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να μιλήσουμε γι' αυτό. Ίσως έρθει αυτή η στιγμή, ίσως και όχι. Δεν έχει σημασία. Σας είπα, ότι είχα να σας πω πάνω σε αυτό το θέμα. Το πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή για τον ΠΑΟΚ και τους ανθρώπους που εργάζονται στον σύλλογο είναι να υπάρχει μια ισορροπία και να μην ξεχνούν τις φανταστικές εμπειρίες που βίωσαν τα τελευταία δύο χρόνια. Αυτή η ισορροπία είναι που μας ώθησε στα φανταστικά αποτελέσματα που φέραμε.

Νωρίτερα από αγώνα σε αγώνα δεν υπήρχε αυτή η σταθερότητα. Η ομάδα εκεί που βρισκόταν στο υψηλότερο σημείο, στα ουράνια, ξαφνικά έπειτα από τρεις μέρες έπεφτε κάτω από την γη. Ο ΠΑΟΚ έχει νέο προπονητή, ο οποίος χρειάζεται τον χρόνο του για να φτιάξει την ομάδα, να μεταδώσει την φιλοσοφία του και οι άνθρωποι στην ομάδα θα πρέπει να τον υποστηρίξουν.

Δεν θα είναι εύκολο όμως, επειδή ο πουστόγαυρος δεν έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα για τρία χρόνια και διαθέτει καλή ομάδα. Ο ΠΑΟΚ έχει τεθεί εκτός Ευρώπης, αλλά δεν θα πρέπει να ερμηνευτεί αυτό ως δράμα.

Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο για αυτό το σημαντικό είναι να μείνουν όλοι συγκεντρωμένοι στις εγχώριες διοργανώσεις. Ο ΠΑΟΚ ακόμη διαθέτει φανταστική ομάδα, ένα φανταστικό σύνολο παικτών, όλοι εκεί είναι πολύ επαγγελματίες. Γνωρίζω το 90% των παικτών, μου έδειξαν σε αυτά τα δύο χρόνια μια τεράστια επιθυμία για βελτίωση, για να δώσουν τις μάχες τους όλοι μαζί.

Είναι σημαντικό το γεγονός πως έκαναν παρέα μέσα στα αποδυτήρια, εντός αλλά και εκτός αγωνιστικών χώρων. Οι άνθρωποι που δουλεύουν στην ομάδα, συμπεριλαμβανομένης και της ιδιοκτησίας του συλλόγου έχουν την υποχρέωση να κρατήσουν αυτό το κλίμα και να μην διασπαστεί η ενότητα που έχει δημιουργηθεί στην ομάδα τα τελευταία δύο χρόνια».

Για το αν είναι αλήθεια πως πέρασε αρκετές δυσκολίες και σε κάποιες περιπτώσεις έχασε τον ύπνο του κατά την διάρκεια της περυσινής σεζόν, παρά το νταμπλ;

«Ήταν η πιο όμορφη περίοδος της ζωής μου. Εντάξει, στο ποδόσφαιρο κάποιες στιγμές δεν μπορείς να κοιμηθείς. Ναι, θα μπορούσα να πω πως δεν συμφωνούσα με κάποιες ενέργειες. Είναι κάποια πράγματα για τα οποία δεν θα ήθελα να μιλήσω.

Θα προτιμούσα να μιλάω και να θυμάμαι κάποιες πολύ ωραίες στιγμές. Ως προπονητής πάντα υπάρχουν πράγματα που πρέπει να σκέφτεσαι και κάποιες φορές δεν μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ. Δεν είναι όμως η πρώτη φορά. Επίσης και εδώ στη Σαουδική Αραβία έχει συμβεί αυτό, όπως και παλαιότερα στη Ρουμανία είχε γίνει πολλές φορές.

Όπως σου είπα ήταν πράξεις για τα οποίες δεν συμφωνούσα αλλά εντάξει, ο καθένας μπορεί να συμπεριφέρεται και να ενεργεί με τον δικό του τρόπο».

Για την πιθανότητα να επιστρέψει κάποια στιγμή στον ΠΑΟΚ:

«Δεν ξέρω πως θα τα φέρει η ζωή στο μέλλον, αλλά σε κάθε περίπτωση ο ΠΑΟΚ θα βρίσκεται στην καρδιά μου για πάντα».

Για το αν έχει επαφή με τον Ιβάν Σαββίδη:

«Δεν έχω επαφή με τον Ιβάν Σαββίδη. Η τελευταία φορά που μιλήσαμε μαζί ήταν στις 27 Ιουνίου, ημέρα Πέμπτη. Επίσης ανταλλάξαμε κάποια ωραία μηνύματα την 1η ή 2η Ιουλίου με τον Γιώργο (Σαββίδη). Δεν έχουμε επαφή αυτή την εποχή.

Ο καθένας πρέπει να κάνει την δουλειά του και να είναι συγκεντρωμένος στο έργο του. Δεν πρέπει να κολλάμε στο θέμα της επικοινωνίας. Προσωπικά βρίσκομαι εδώ και πρέπει να μαθαίνω πολύ, κάθε λεπτομέρεια, για τους παίκτες μου, το πρωτάθλημα, το Ασιατικό Champions League.

Αγαπώ τους παίκτες μου και προσπαθούμε με τους βοηθούς μου να τους δώσουμε το καλύτερο δυνατό για να δημιουργήσουμε μια δυνατή ομάδα που θα κερδίζει σε κάθε ματς».

Για το αν ενημερώνεται για την πορεία του ΠΑΟΚ:

«Η νέα μου δουλειά είναι στην Αλ Χιλάλ και πρέπει να δώσω τα πάντα εδώ. Οφείλω να είμαι συγκεντρωμένος. Οφείλω να αγαπήσω τους ανθρώπους μου, τους παίκτες, τους νέους παίκτες μου γιατί προσπαθούμε κάτι σημαντικό, όπως κάναμε και στον ΠΑΟΚ. Παρακολουθώ τα αποτελέσματα και ότι συμβαίνει στον ΠΑΟΚ όσο μπορώ.

Δεν είναι πάντα εύκολο γιατί κάποιες φορές έχουμε αγωνιστικές υποχρεώσεις την ίδια ώρα. Άλλες φορές έχω προπόνηση την ομάδα και είμαι απασχολημένος με την προετοιμασία των αγώνων, αλλά προσπαθώ να ενημερώνομαι. Δεν είναι εύκολο να φύγεις από τον ΠΑΟΚ, όπου είχα μια φανταστικό σύνολο παικτών, αλλά και σύνολο ανθρώπων που δούλευαν γύρω μου, αλλά και για την ομάδα. Θα ήθελα το καλύτερο για αυτούς».

Για τα παιχνίδια με τον Άγιαξ:

«Δεν έχω δει κανένα παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Απλά λαμβάνω κάποιες πληροφορίες από τους συνεργάτες μου, αφού στο επιτελείο μου βρίσκονται τρεις Έλληνες και επίσης από τους Δημήτρη Καρύδα και Γιώργο Φούγια, οι οποίοι είναι οι καλύτεροι φίλοι μου στην Ελλάδα».

Για την παρουσία του στον ΠΑΟΚ και την κατάκτηση του νταμπλ:

«Με τον ΠΑΟΚ δεν κατέκτησα ένα, αλλά δύο νταμπλ, αλλά το πρώτο κρίθηκε εκτός αγωνιστικών χώρων. Μας το πήρε η επιτροπή που έλαβε την συγκεκριμένη απόφαση για όσα συνέβησαν. Το πιο σημαντικό ήταν πως βλέπαμε κάθε ματς ξεχωριστά. Αυτό προσπαθούσα να περάσω στους παίκτες.

Να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και όταν ολοκληρωνόταν ένα ματς να ασχοληθούμε μόνο με το επόμενο. Δεν σκεφτόμασταν, ούτε συζητούσαμε για τα ρεκόρ και τους τίτλους. Αυτό που προείχε είναι να δίνουμε το 100% των δυνατοτήτων μας σε κάθε ματς ξεχωριστά. Η ομάδα έτσι αποκτούσε την κατάλληλη ισορροπία επιτυγχάνοντας τους στόχους της».

Για την απόφαση του Μελιόπουλου να σταματήσει το ποδόσφαιρο:

«Ξέρω τον Μελιόπουλο και γνωρίζω το ταλέντο του. Έχει μια έντονη και ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία. Δεν συμφωνώ με την απόφαση του να αποσυρθεί από το ποδόσφαιρο σε τόσο μικρή ηλικία. Είναι κρίμα. Θα πρέπει να πολεμήσει για το ποδόσφαιρο.

Είναι μια πρόκληση για αυτόν να πολεμήσει και να πείσει τον προπονητή του πως αξίζει μια θέση στο ρόστερ του ΠΑΟΚ. Ίσως κάποιος θα πρέπει να τον συμβουλεύσει να το ξανασκεφτεί. Να τον βοηθήσουν να αλλάξει γνώμη. Θα έπρεπε ίσως να παραχωρηθεί δανεικός και να κάνει ένα ξεκίνημα.

Έτσι όταν θα επέστρεφε στον ΠΑΟΚ θα βρίσκονταν σε διαφορετική θέση απ' ότι σήμερα. Είναι ένα ταλέντο, το οποίο θα πρέπει να φέρουν πίσω».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τρί 17 Σεπ 2019, 13:03

δε μας χεζει λεω εγω.
καλα που πηγε στην ερημο και του εφεραν αυτους που ηθελε.εναν κολομβιανο απο τη βραζιλια και ενα γιανκ χιουνγκ σου απο την ασια.
Πρεπει να εθεσε και βετο για τον δευτερο.Αν δεν ερθει ο χιουνγκ σου θα υπογραψω στην β' εθνικη κινας που εχει τσαλεντζ.και δε με νοιαζουν τα λεφτα.εχει ο μπαμπας μου.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 17 Σεπ 2019, 13:07

To ότι ο Σαββίδης δεν έφερνε αυτά που ζητούσε ο προπονητής, είναι θέμα.
Κατά τ' άλλα, το ότι ο Λουτσέσκου δεν έκατσε να δει τα παιχνίδια με Άγιαξ (!!) των "παιδιών" του με ξεπερνάει, την ώρα που τα έχει δει η μισή Ευρώπη.
Ευχαριστούμε για όσα πρόσφερες ρουμάνε, αλλά μακριά και αγαπημένοι.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Προηγούμενοι προπονητές του ΠΑΟΚ (ποδόσφαιρο)

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 17 Σεπ 2019, 14:19

Οπότε αρνήθηκε πρόταση μετά τον τελικό κυπέλλου, αλλά μια μέρα πριν την προετοιμασία κατάλαβε πως ήταν η σωστή στιγμή να αποχωρήσει.

Μ@λάκας με περικεφαλαία δηλαδή.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15315
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες