NBA πριν τώρα και μετά....

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Rorschach » Πέμ 10 Μάιος 2018, 16:46

Το "γουστα ειναι αυτα" δεν μπορει να δικαιολογησει οποιαδηποτε αβασιμη αποψη, οπως π.χ. Ντρέξλερ πανω απο τον Λεμπρον. Βασικα το "γουστα ειναι αυτα" ειναι συνηθως απλα μια δικαιολογια για την ελλειψη επιχειρηματων και στοιχειων.

Παρακατω ενα twitter thread για την "κυριαρχια του Τζορνταν"
https://twitter.com/TheaterThreads/stat ... 2288483329
Rorschach
 
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: Δευτ 18 Φεβ 2008, 02:05

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 10 Μάιος 2018, 17:18

Αν δεν μπορείς εσύ βρε παλικάρι μου να καταλάβεις ότι μερικοί βλέπουμε μπάσκετ και κρίνουμε το "ποιος είναι πάνω από ποιον", μόνο με βάση το θέαμα που γουστάρουμε κι όχι τα index, αυτό δεν είναι έλλειψη επιχειρημάτων!

Μήπως είπαμε σε κανέναν ότι αυτό που λέμε εμείς είναι θέσφατο? Μήπως δεν γράψαμε ότι ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ?
Σε αντίθεση μάλιστα με σένα, που προσπαθείς να μας πείσεις ότι η δική σου άποψη/κρίση είναι η μόνη σωστή...
Μπορεί να έχουν την ίδια και εκατομμύρια άλλοι βέβαια, αλλά ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΑΣ είναι απλά διαφορετική!!!!
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Rizla » Πέμ 10 Μάιος 2018, 18:11

Μια και μιλάμε για θέαμα θα ηθελα να δω αντιμετωπους:

1) Τζονσον
2) Τζορνταν
3) Mιλερ
4) Κεμπ
5) Ρομπινσον


1) Αιβερσον
2) Μπραιαντ
3) Χαρντεν
4) Τζειμς
4) Xαουαρντ
Άβαταρ μέλους
Rizla
 
Δημοσιεύσεις: 6201
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιούλ 2008, 18:18

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Patron » Πέμ 10 Μάιος 2018, 18:46

Τελικό ποιους θα δούμε φέτος? Εχουν ελπίδες οι C's απέναντι στον Λεμπρον? Στη Δύση θα πάμε σε 7 παιχνίδια?
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό GEOL » Πέμ 10 Μάιος 2018, 19:27

Patron έγραψε:Τελικό ποιους θα δούμε φέτος? Εχουν ελπίδες οι C's απέναντι στον Λεμπρον? Στη Δύση θα πάμε σε 7 παιχνίδια?

Η απόδοση του Chris Paul θα παίξει τεράστιο ρόλο. Λόγω ηλικίας ξέρει πως δεν θα έχει πια και τόσες πολλές ευκαιρίες.
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2257
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Πέμ 10 Μάιος 2018, 19:51

goran 64 έγραψε:Γούστα είναι αυτά...
Το είπαμε πολλές φορές...
Για μένα ο Τζόρνταν είναι απλά αξεπέραστος, σε θέαμα πάνω απ όλα, γιατί στα @@πάρια μου τα stats-τίτλοι...
Ακόμα κι ο Ντρέξλερ και φυσικά ο Μάτζικ είναι πάνω απ τον γίγαντα Λεμπρόν, αλλά πάντα ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
Κανένας μας όμως δεν είναι φυσικά ο κάτοχος της μίας και μοναδικής αλήθειας, ειδικά στο μπάσκετ...

Όσο για το αμερικάνικο μάρκετινγκ του star system, αυτό κι αν το χω γραμμένο διπλά και τρίδιπλα...
Σαν λάτρης του αθλήματος μ αρέσει να κρίνω όσα βλέπω κι όχι σαν πελάτης, πολλές δεκαετίες τώρα...



Γκοραν απαντησε μου ειλικρινα ποτε ειδες τελευταια φορα NBA και αν εχεις δει τα 2-3 τελευταια χρονια τον Λεμπρον να παιζει ή σε τελικους ή γενικά στην Postseason??
Θα ηθελα να δω ειναι η αληθεια μια μονομαχια Ματζικ με Λεμπρον αν και κατα την γνωμη μου ο Ματζικ εκτελουσε σχεδον μονο μεσα στο ζωγραφιστο ο Λεμπρον απλα θα τον εκανε να πασαρει μονιμα την μπαλα στους συμπαικτες του.
Για τον Ντρεξλερ δεν αξιζει καν να μπω σε διαδικασια συγκρισης.
Σε θεαμα ο κοντος αλλα θαυματουργος Αλιεν Αιβερσον (καθολου προβεβλημενος βεβαια γι αυτα που εκανε στο παρκε οπως αλλοι συναδελφοι του προσεφερε θεαμα στον κοσμο αλλα δεν σε ειδα να τον βαζεις στην κουβεντα.
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:07

Patron έγραψε:Τελικό ποιους θα δούμε φέτος? Εχουν ελπίδες οι C's απέναντι στον Λεμπρον? Στη Δύση θα πάμε σε 7 παιχνίδια?


Οι Σελτικς ειναι ''ομαδα'' του προπονητη... ο Στιβενς εχει φτιαξει μια ομαδα που ειναι αξιοζηλευτη.
Εχασε στην αρχη της χρονιας των Χειγουορντ που τον πηραν για το σκοραρισμα του και να ηγειται της ομαδας
οταν ο Ιρβινγκ δεν ειναι στο παρκε....πριν την Postseason εχασε και τον Ιρβινγκ....παρ ολα αυτα εχει βρει
στο προσωπο του Μπραουν και του Ροζιερ 2 υπερπολιτιμους παικτες με ηγετη τον Χοφορντ.
Δυσκολο ματσαρισμα....και πολυ δυσκολο για προβλεψεις.
Μπορουν να γινουν ολα στην σειρα αυτη....απο 4-0 εως και 7 παιχνιδια. Το θεμα ειναι ποιος θα μαρκαρει
τον Λεμπρον...θα αλλαξει οπως και πανω στον Αντετοκουνμπο πολλους παικτες στο μαρκαρισμα του αλλα
οι Καβς εχουν καλους σουτερ οποτε αν πηγαινει σε βοηθειες στο μαρκαρισμα του ο Λεμπρον θα δωσει την πασα για ελευθερο σουτ. Σμιθ-Κορβερ-Λοβ-Χιλ-Καλντερον αν τους δινεις ελευθερα σουτ θα εχεις θεμα.
Αν οι Ροκετς ειναι ετοιμοι να παιξουν επιτελους αμυνα θα τους κερδισουν τους Γκολντεν Στειτ.
Αν προσπαθησουν μονο επιθετικα θα την χασουν την σειρα...
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:15

Rorschach έγραψε:Παρακατω ενα twitter thread για την "κυριαρχια του Τζορνταν"
https://twitter.com/TheaterThreads/stat ... 2288483329


με έκανε να νιώσω ackward, θα νόμιζε κανείς οτι διαβάζω για τον ευθύμη μπακατσιά. Εντάξει αν είσαι αμερικάνος αλλά για εμάς πάει πολύ αυτή η σύγκριση. Προσωπικά λατρεύω να διαβάζω τέτοια stats, το background μου εμπεριέχει και λίγη στατιστική (ως πρός την ανάλυση δεδομένων), αλλά ΟΚ έχουνε δεί και κάποια πράγματα τα μάτια μας και δύσκολα (όσο μπορείς να το πείς αυτό) ξεγελιέμαι. σίγουρα θα υπάρχουνε αντίστοιχα topics με θάψιμο lebron. Σέβομαι όσο τίποτε άλλο στον κόσμο τους αριθμούς και τα adjusted stats ή γενικότερα data αλλά φίλε μου, επειδή αυτή είναι η δουλειά μου, το θέμα είναι με ποιόν τρόπο κάνεις το adjustment. Ειλικρινά δεν ξέρω αν οι αριθμοί ας πούμε μπορούν να αποδείξουν οτι ο σαμπόνις ήταν θαύμα της φύσης να παίζει το 1986 κεντρικό και πλάγιο pick@roll όντας 2.21 και να καταλήγει σε pop. Δεν ξέρω αν μπορεί να καταλάβει κανείς το 1987 έναν παίκτη 2.07 να παίζει άσσος και να παίρνει πρωταθλητριών (kukoc)- τώρα βλέπει ας πούμε τον durrant και τον αντε να παίζουν στο 2 με 2.09 και συγκλονίζονται). Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να συλλάβει οτι ο ντράζεν όταν έμπαινε στο παρκέ, είτε κέρδιζε είτε (σπάνια) έχανε, έπαιζε σαν να είναι ο μότσαρτ και όλοι οι υπόλοιποι σαν κομπανία στη εθνική. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να ζυγίσει τα παπάρια του σάρας, του τζινόμπιλι και του ντιρκ. Ειλικρινά δεν ξέρω αν παραμετροποιούνται οι θεότητες.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:18

BigBaby έγραψε:Αν οι Ροκετς ειναι ετοιμοι να παιξουν επιτελους αμυνα θα τους κερδισουν τους Γκολντεν Στειτ.
Αν προσπαθησουν μονο επιθετικα θα την χασουν την σειρα...


αν πάρουν 2 ματς στη σειρά θα κάνουνε θυσία το μούσι του χάρντεν στην Παναγία την Καναβεραλιώτισσα.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:21

BigBaby έγραψε:
goran 64 έγραψε:Γούστα είναι αυτά...
Το είπαμε πολλές φορές...
Για μένα ο Τζόρνταν είναι απλά αξεπέραστος, σε θέαμα πάνω απ όλα, γιατί στα @@πάρια μου τα stats-τίτλοι...
Ακόμα κι ο Ντρέξλερ και φυσικά ο Μάτζικ είναι πάνω απ τον γίγαντα Λεμπρόν, αλλά πάντα ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
Κανένας μας όμως δεν είναι φυσικά ο κάτοχος της μίας και μοναδικής αλήθειας, ειδικά στο μπάσκετ...

Όσο για το αμερικάνικο μάρκετινγκ του star system, αυτό κι αν το χω γραμμένο διπλά και τρίδιπλα...
Σαν λάτρης του αθλήματος μ αρέσει να κρίνω όσα βλέπω κι όχι σαν πελάτης, πολλές δεκαετίες τώρα...



Γκοραν απαντησε μου ειλικρινα ποτε ειδες τελευταια φορα NBA και αν εχεις δει τα 2-3 τελευταια χρονια τον Λεμπρον να παιζει ή σε τελικους ή γενικά στην Postseason??
Θα ηθελα να δω ειναι η αληθεια μια μονομαχια Ματζικ με Λεμπρον αν και κατα την γνωμη μου ο Ματζικ εκτελουσε σχεδον μονο μεσα στο ζωγραφιστο ο Λεμπρον απλα θα τον εκανε να πασαρει μονιμα την μπαλα στους συμπαικτες του.
Για τον Ντρεξλερ δεν αξιζει καν να μπω σε διαδικασια συγκρισης.
Σε θεαμα ο κοντος αλλα θαυματουργος Αλιεν Αιβερσον (καθολου προβεβλημενος βεβαια γι αυτα που εκανε στο παρκε οπως αλλοι συναδελφοι του προσεφερε θεαμα στον κοσμο αλλα δεν σε ειδα να τον βαζεις στην κουβεντα.

Ελπίζω να με συγχωρέσεις Μάχη μου, αλλά δεν θα σε απαντήσω, πρώτον γιατί δεν είσαι κανένας καθηγητής και δεύτερον γιατί τα γούστα μου δεν τα περνάω από εξεταστική επιτροπή...Ας τελειώσει εδώ το θέμα επιτέλους... ;)
Γούστα είναι αυτά...Πόσες φορές να το πούμε για να το χωνέψετε κάποιοι?

Εσείς οι νεότεροι λοιπόν, που έχετε εντρυφήσει στο άθλημα του μπάσκετ για πολλά χρόνια είστε οι "άχαστοι"... 8-)


Υ.Γ. Ο Άλαν Άιβερσον μου φαγε ένα γκομενάκι πριν 15 χρόνια και τον έχω σβήσει απ τον χάρτη του μπάσκετ μου! :D
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό alp920 » Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:24

1 κάρι
2 τζόρνταν
3 λε μπρον
4 μπάρκλει
5 σακιλ.
δέυτερη πεντάδα
1.μάτζικ
2.κόμπι
3.λάρι μπέρντ
4.μαλόουν
5.ολάουζον
Όλοι μιλάνε και καθένας ακούει μονάχα την δική του φωνή.

Γιάννης Ρίτσος
Άβαταρ μέλους
alp920
 
Δημοσιεύσεις: 1999
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 09:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:43

goran 64 έγραψε:Ελπίζω να με συγχωρέσεις Μάχη μου, αλλά δεν θα σε απαντήσω, πρώτον γιατί δεν είσαι κανένας καθηγητής και δεύτερον γιατί τα γούστα μου δεν τα περνάω από εξεταστική επιτροπή...Ας τελειώσει εδώ το θέμα επιτέλους... ;)
Γούστα είναι αυτά...Πόσες φορές να το πούμε για να το χωνέψετε κάποιοι?

Εσείς οι νεότεροι λοιπόν, που έχετε εντρυφήσει στο άθλημα του μπάσκετ για πολλά χρόνια είστε οι "άχαστοι"... 8-)


Υ.Γ. Ο Άλαν Άιβερσον μου φαγε ένα γκομενάκι πριν 15 χρόνια και τον έχω σβήσει απ τον χάρτη του μπάσκετ μου! :D


Για να κανουμε διαλογο πρεπει να ειμαι καθηγητης του μπασκετ?? Εισαι εσυ προφανως και πρεπει να ειμαι αναλογου επιπεδου για να μου απαντησεις.
Ειπε κανενας οτι η αποψη μας ειναι η σωστη?? Επιχειρηματολογουμε σε αυτα που γραφουμε ομως.
Οταν δεν μπορουμε να επιχειρηματολογησουμε ξεκιναμε ειρωνειες.... και το παμε στα Γουστα ειναι αυτα.
Το οτι δεν εχεις δει τον Λεμπρον και συνεχιζεις να γραφεις τα δικα σου μου αρκει σαν απαντηση να μην ξανασχοληθω μαζι σου για την συγκριση των κορυφαιων παικτων στον κοσμο...
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 10 Μάιος 2018, 21:21

Χαχαχαχα....Σιγά...Ανατσουτσούριασα...
Την ειρωνεία πού την είδες? Με ρωτάς πότε είδα τελευταία αγώνα του Λεμπρόν, θαρρείς και ζω σε καμιά στάνη...
Μάλλον δεν λες να καταλάβεις ρε φίλε, σόρυ κιόλας, οπότε τι ήθελες να σ απαντήσω? ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ...

Επιπλέον, όταν μιλάμε για τα γούστα του καθενός για έναν παίχτη ρε Μάχη, για ποιον λόγο να κάνουμε διάλογο?
Εσύ γουστάρεις περισσότερο τον Κρουμπάλι κι εγώ πιο πολύ τον Τζάκσον...Πρέπει να αποδείξουμε τον καλύτερο? Μήπως πρόκειται να αλλάξεις τα δικά σου γούστα ή να αλλάξω τα δικά μου, μέσω ενός διαλόγου επιχειρημάτων?

Ξέρω πολύ καλά τον τρόπο που βλέπεις έναν αγώνα, όπως κι εσύ τον δικό μου και είναι το άσπρο με το μαύρο...
Γνωριζόμαστε άλλωστε κι έχουμε δει και μαζί αγώνες, οπότε δεν χρειάζεται να επεκταθώ περισσότερο...
Αν το κάνω, μήπως θα αλλάξω τον τρόπο που βλέπω εγώ μπάσκετ ή εσύ τον δικό σου, μέσω κοινής μας λογικής?

Έχω γράψει ήδη πολλά πιο πάνω, που αν τα δινες σημασία, δεν θα έμπαινες καν σ αυτήν την συζήτηση...
Αλλά εσύ εκεί..."Σου" να αποδείξεις ότι ξέρεις καλύτερα...Ε το δέχτηκα λοιπόν, για να μην κουράζουμε και τέλος...

:pano:

Υ.Γ. Στην δική μου ζωή, το χιούμορ υπάρχει και στον γραπτό λόγο, ελπίζω να το ήξερες, αλλά σε βεβαιώνω... ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 10 Μάιος 2018, 21:47

Μη μαλωνετε θα στεναχωρηθει ο Μανι


Οχι που δε θα σφαζοταν οι ΠΑΟΚτσηδες και για το ΝΒΑ.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 10 Μάιος 2018, 22:01

Εσύ τι μικάς βρε? Εσύ τα ξεκίνησες όκα βρε φιτίκι, κίγες σεκίδες πριν...Ξέχασες? :ugeek:

kataramenos5 έγραψε:Εικόνα

Κάτσε να πάω να τα πω όκα στον ΜΑΝΙ... :lol:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες