Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Σχόλια γιά την Διοίκηση της ΠΑΕ και όλα τα σχετικά...

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό pilotos » Τρί 31 Ιαν 2017, 14:21

όταν λέω, αφήστε τον ήσυχο τον άνθρωπο...
Τα ΣΥΜΒΟΛΑ, καλό είναι να μην μιλάνε δημόσια και να εκτίθενται... Για πολλούς λόγους




22/12/15
Κούδας: Στήριξη στον Τούντορ και υπομονή από όλους


Για τη συνεργασία του με τον Ιβάν Σαββίδη, τα πρώτα του συμπεράσματα αλλά και τη συνέχεια της σεζόν, μίλησε μεταξύ άλλων στο Metropolis 95.5 και την εκπομπή «Στη Σέντρα» ο βετεράνος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ Γιώργος Κούδας.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Με τίμησε η πρόσκληση του Ιβάν Σαββίδη, μιλήσαμε λίγο. Όμως πρέπει να δω όλα τα πράγματα και δεν μπορώ να μιλήσω για τίποτα. Ήταν μια εποικοδομητική συνεργασία και χθες του είπα ότι αν δεν δω κάποια πράγματα δεν θα δώσω το OK. Μου είπε “Θέλω να είσαι ακριβώς κάτω από εμένα και όταν δεις κάτι και θέλεις, θα μπορείς να παρέμβεις. Έχεις το πληρεξούσιο από εμένα”. Ήταν δική μου απόφαση να μην πω στο δ.σ.».

Για τα πρώτα του συμπεράσματα: «Αυτό που δεν θέλω είναι να πληγώσω τον ΠΑΟΚ. Εάν δεν δω πράγματα και τη λειτουργία από μέσα, το τι γίνεται, δεν μπορώ να ξέρω. Χθες άκουσα μερικά παράπονα του Σαββίδη. Αν δεν ενημερωθώ, δεν γίνεται να πω κάτι. Πρώτα πρέπει να ενημερωθώ, να έρθω σε επαφή με τη διοίκηση και να δω τι συμβαίνει».

Για το αν είναι αισιόδοξος για την επόμενη μέρα: «Ανέκαθεν ήμουν αισιόδοξος και ιδιαίτερα στο κομμάτι του ΠΑΟΚ. Είμαι 52 χρόνια κοντά στο σύλλογο, μια ζωή ολόκληρη. Όλο αυτό προέρχεται από ένα γονίδιο που μου το μετέφεραν οι τότε συμπαίκτες, ο κόσμος και η διοίκηση. Αυτή η εμπειρία με έκανε να είμαι αισιόδοξος. Ξεκινήσαμε από τα πέτρινα χρόνια και φτάσαμε τον ΠΑΟΚ σε ένα επίπεδο. Από πέντε χιλιάδες κόσμο να έχει στο γήπεδο 45 χιλιάδες. Αυτό το πράγμα με γεμίζει με αισιοδοξία και γι’ αυτό λέω ότι η ομάδα μπορεί να αντιστρέψει το κλίμα που υπάρχει».

Για τα χρήματα που δεν πιάνουν τόπο: «Αυτό πρέπει να ψάξουμε να βρούμε. Γιατί αυτός ο άνθρωπος να πληρώνει για κάποιον που είναι στον ΠΑΟΚ, αλλά και αυτοί οι άνθρωποι που είναι μέσα, τι προσφέρουν και πληρώνονται. Ο μεγαλομέτοχος δεν είναι σε καθημερινή βάση εδώ. Είναι αδυναμία αυτό. Εντάξει η λειτουργία της ΠΑΕ, αλλά δεν είναι μόνο αυτή. Υπάρχουν κι άλλα πολλά πράγματα και τα προβλήματα δεν πρέπει να μεταφέρονται και να χρονίζουν».

Για το αν η ενασχόλησή του θα είναι καθημερινή: «Όσο χρειάζεται, καθημερινά, νύχτα μέρα. Και φυσικά να τον ενημερώνω και όταν μου ζητάει πράγματα, ένα ένα τα θέματα πρέπει να λύνονται».

Για τη διάχυση ρόλων και το γονίδιο του ΠΑΟΚ: «Αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσει. Κατ’ αρχήν αυτό που θέλω εγώ και το έχει ο κόσμος και το καταλαβαίνω, διότι όταν επέστρεψα είχε ο κόσμος πόθο για έναν τίτλο και τον καταφέραμε. Αυτόν τον πόθο και το γονίδιο του κόσμου το καταλαβαίνω. Γι’ αυτό δεν θα ζητήσω μόνο ορισμένα πράγματα, αλλά και από τον κόσμο να στηρίξει όπως τότε. Δεν γίνεται ένα άτομο που έχει γαλουχηθεί σε ένα ομαδικό άθλημα και χαρακτηρίζεται ως μεγάλο ταλέντο, εάν δεν έχει στην καρδιά και την ιδιοσυγκρασία του ότι δεν λειτουργεί μόνος αλλά με άλλους συμπαίκτες, τον κόσμο και τους παράγοντες. Δεν γίνεται να έχεις διαφορετικές λογικές, όσο κι αν λέμε ότι έχει διαφοροποιηθεί το ποδόσφαιρο».

Για τη συμβολή του στη μετάδοση του dna του ΠΑΟΚ: «Δεν διεκδικώ το μονοπώλιο, δεν είμαι ο μοναδικός. Υπάρχουν κι άλλοι. Ας κοιτάξουμε και τις υποδομές. Πρέπει να το προσέξουμε πολύ και να το εμπλουτίσουμε».

Για τους Μίχελ, Βεζυρτζή και τις αρμοδιότητές του: «Αυτό είναι απόφαση του Ιβάν Σαββίδη. Ο Νίκος ήταν έφορός μου τα χρόνια που έπαιζα, υπεύθυνος του ποδοσφαιρικού τμήματος. Εγώ θα έχω και την εξουσιοδότησή του να παρακολουθώ το τι θα συζητείται στο δ.σ.. Είναι ένα δύσκολο έργο, αλλά πιστεύω ότι θα ανταποκριθώ. Θα ασχοληθώ με ό,τι χρειαστεί. Εύχομαι να μην χρειάζεται παντού».

Για το dna του ΠΑΟΚ και αν λείπει από την ομάδα: «Σε μεγάλο βαθμό λείπει αυτό. Ο κόσμος αυτό θέλει. Να αισθάνεται ότι ο άλλος είναι ΠΑΟΚ. Άσχετα αν φορά την φανέλα. Θέλει και να το δείχνει στον κόσμο».

Για τη συνέχεια της σεζόν: «Η αντιμετώπιση της ομάδας ήταν δύσκολη. Έγινε προετοιμασία με μικρούς παίκτες. Πρέπει να δοθεί χρόνος στον προπονητή. Και λάθη να έκανε, τα έκανε με τη λογική ότι η ομάδα χτίστηκε γρήγορα και περιμένουμε αποτελέσματα άμεσα. Οι ομάδες δεν χτίζονται από τη μια μέρα στην άλλη και με μαγικά ραβδάκια. Πρέπει να έχουμε υπομονή και να στηρίξουμε τα παιδιά και να κυνηγήσουμε ό,τι έχει μείνει ως το τέλος και αρκετά θα διορθωθούν ενόψει της νέας χρονιάς. Γι’ αυτό είμαι αισιόδοξος. Θα δουλέψουμε για να πάνε όλα καλά».
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τρί 31 Ιαν 2017, 14:50

Η δική μου πρόταση ήταν να πει την γνώμη-συμβουλή του στον Ιβάν και ΑΝ χρειαστεί, τότε ακόμα και δημόσια...

Δεν είναι ένα απλό σύμβολο ο Γιώργαρος πλέον...Είναι επίσημος σύμβουλος του Προέδρου και ως τέτοιον τον κάλεσα να ενεργοποιηθεί, όπως και τελικά έκανε...Όχι φυσικά γιατί τον κάλεσα εγώ, αλλά γιατί τον κάλεσε το καθήκον που έχει προς τον Π.Α.Ο.Κ., με βάση φυσικά την θέση του σαν σύμβουλος του Προέδρου κι όχι σαν οποιοσδήποτε βετεράνος, τελείως άσχετος με την ομάδα σήμερα!!!!


Υ.Γ. Το νόημα της παράθεσης της (αντίστοιχης πες εσύ) περυσινής του συνέντευξης δεν το κατανοώ καν Γιώργο...
Θεωρείς ότι με κάτι απ όσα δήλωσε τότε και παραθέτεις σήμερα, έχει εκτεθεί???
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 10 Φεβ 2017, 17:00

Γιώργαρε, α ρε Γιώργαρε...Πόσο μεγάλος εξακολουθείς να είσαι και πόσο μεγαλείο συνεχίζεις να εκπέμπεις???

Σ ευχαριστώ που ήσουν εκεί, στο μνημόσυνο του αδικοχαμένου μας παντοτινού αετόπουλου 19 χρόνια μετά...

:pano: :nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ 06 Μαρ 2017, 15:24

Από arenafm.gr: Ο Γιώργος Κούδας μίλησε και μεταξύ άλλων τόνισε:

«Αν εξαιρέσουμε το πρώτο τέταρτο, μετά ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλύτερα. Αν έπαιζε το ποδόσφαιρο που έπαιζε τις προηγούμενες Κυριακές θα είχαμε άλλος σκορ. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε ευκαιρία και ιδιαίτερα στο δεύτερο.
Χτίζεται ένα νέο ρόστερ που θα δείξει φέτος τι γίνεται και μετά βλέπουμε το καλοκαίρι ποιος είναι ο δρόμος. Και ο Πρίγιοβιτς και ο Ενρίκε με την τρέλα του και ο Ουάρντα έχουν δείξει κάτι το διαφορετικό και είναι μόνο λίγο καιρό εδώ. Έχουν να δείξουν πολλά πράγματα ακόμα.
Χαίρομαι γιατί ο Σαββίδης κάνει τα βήματα που πρέπει, όχι για να πάρουμε απλά ένα κύπελλο ή ένα πρωτάθλημα, αλλά για να στεκόμαστε σαν ισάξιοι απέναντι στις ευρωπαϊκές ομάδες. Του έδωσα να καταλάβει και του είπα. Μην ψάχνεις λυκοφιλίες. Του έχω τονίσει ότι δεν είναι να πάρουμε το 80-20. Θέλουμε το 50-50 να καθαρίσει το ποδόσφαιρο. Την Πέμπτη του είπα μερικά πράγματα. Πάντα συζητάμε αν και είναι απρόβλεπτος.
Στις υποδομές θα υπάρξουν αλλαγές εκεί που χρειάζεται. Από τα μικρά μέχρι Τα 17-18. Μέχρι την Κ20
Ξεκίνησε ήδη από τώρα από τον κύριο Μίχελ το σκάουτινγκ για το καλοκαίρι. Αρχισε ο ΠΑΟΚ να φτιάχνει έναν κορμό με καλούς παίκτες. Το χρειαζόμαστε για το επόμενο βήμα. Το πρώτο βήμα έγινε. Δεν πρέπει να κάνουμε πισωγυρίσματα.
Η ομάδα άρχισε να αποκτά DNA ΠΑΟΚ. Κρατήστε τον Ίβιτς 5-10 χρόνια. Κερδίζει και σε εμπειρία πλέον. Δείχνει δείγματα ότι θα πάει μπροστά.
Έχει πολλά ματς ακόμα μπροστά. Θα εξαρτηθεί από τα αποτελέσματα τι θα γίνει στο τέλος. Ποτέ δεν τελειώνει ένα πρωτάθλημα πριν το τέλος.»


Συγχαρητήρια ρε Γιώργαρε...Συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό για το καλό του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Τελικά η παρουσία σου δίπλα στον Ιβάν δείχνει να είναι όχι μόνο η πρέπουσα αλλά και... κ α τ α λ υ τ ι κ ή!!!!
Με σένα δίπλα του να του λες τα ποδοσφαιρικά γράμματα έτσι όπως είναι, πάμε πλέον για μεγάλα πράγματα!!!!

:pano: :nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 19 Ιούλ 2017, 19:20

Α ρε Γιώργαρε...Εσύ που να βρίσκεσαι άραγε αυτόν τον καιρό?

Γιατί άραγε να μην σε παίρνουν καμιά συνέντευξη πλέον οι ΑΡΔ μας??? :? :roll:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό zepos4 » Τετ 19 Ιούλ 2017, 21:10

goran 64 έγραψε:Α ρε Γιώργαρε...Εσύ που να βρίσκεσαι άραγε αυτόν τον καιρό?

Γιατί άραγε να μην σε παίρνουν καμιά συνέντευξη πλέον οι ΑΡΔ μας??? :? :roll:

Δεν τα έμαθες; Άνοιξε δίπλα στο προποτζηδικο του μικελ και όλη μέρα είναι δίπλα. Που να τον βρουν για συνέντευξη; Θα πρέπει να κεράσουν και καφέ :lol: :lol: :lol:
zepos4
 
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 11:19

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 11 Οκτ 2017, 14:29

goran 64 στις 19 Ιουλίου έγραψε:
Α ρε Γιώργαρε...Εσύ που να βρίσκεσαι άραγε αυτόν τον καιρό?

Γιατί άραγε να μην σε παίρνουν καμιά συνέντευξη πλέον οι ΑΡΔ μας???

Μόλις 3 μήνες μετά λοιπόν, ιδού...

...........................................................................................................................................................

"Όταν λέμε Τούμπα, λέμε ναός!"
Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου 2017...
Από paok24.com :

Το θέμα του νέου γηπέδου αποτέλεσε θέμα συζήτησης στο περιθώριο του 1ου επιχειρηματικού συνεδρίου του ΠΑΟΚ στο "Μακεδονία Παλάς".

Στο πλαίσιο της αρχικής του ομιλίας, ο Ιβάν Σαββίδης μίλησε για το νέο γήπεδο, τονίζοντας και πάλι πως η απόφαση έχει παρθεί εδώ και καιρό και πλέον έχει έρθει η ώρα της νέας Τούμπας.

Ένας από τους ανθρώπους που έχουν συνδέσει το όνομα τους με την Τούμπα, είναι ο Γιώργος Κούδας. Ο "Μεγαλέξανδρος" του ΠΑΟΚ μίλησε στο PAOK24 για το νέο γήπεδο, αλλά και τις επαφές του με τον Ιβάν Σαββίδη.

"Όταν λέμε Τούμπα, λέμε ιστορία, λέμε "ναός", λέμε θρησκεία, λέμε λατρεία. Όλα αυτά αντιπροσωπεύουν την Τούμπα. Κι όταν λέμε Τούμπα, λέμε και νέο γήπεδο. Αυτό είναι κάτι που σίγουρα δεν το φανταζόμουν και πιστεύω να προλάβω να το δω, γιατί το 1958 ήμουν στα θεμέλια του γηπέδου. Το 1959 ήμουν το... ball boy εκείνης της εποχής. Πιστεύω και σε αυτή την ηλικία να φορέσω πάλι μία φανέλα και να μπω εκεί", σημείωσε αρχικά ο Γιώργος Κούδας, ενώ στη συνέχεια αναφέρθηκε και στο ενδεχόμενο να γινόταν σε άλλο σημείο της πόλης το γήπεδο, τονίζοντας:

"Η ιστορία γράφεται και παραμένει, εκτός αν θέλουμε να γράψουμε μία νέα ιστορία... Οπότε θα το λέγαμε τότε γήπεδο Θέρμης, Δενδροποτάμου, Μαλγάρων ή δεν ξέρω τι άλλο. Πάντως, παρόλο που υπάρχουν δυσκολίες, για τις οποίες έχει μιλήσει ήδη ο κ.Σαββίδης, εγώ πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ένα μοντέρνο γήπεδο εκεί, που αρμόζει στον ΠΑΟΚ".

Όσο για τη σχέση του με τον Ιβάν Σαββίδη και το αν του έχει πει κάτι παραπάνω για τη νέα Τούμπα, πρόσθεσε:

"Έχουμε συχνή επαφή, όταν έρχεται στην Θεσσαλονίκη, έχουμε συναντήσεις ανάμεσα στα άλλα ραντεβού του. Από την αρχή που τον συνάντησα, ήθελε να το φτιάξει αυτό το γήπεδο. Και ήδη το έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση που βλέπουμε σήμερα, ήδη έχει φτιάξει πολλά. Όταν μιλούσαμε μου έλεγε ότι ήθελε να κάνει ένα νέο γήπεδο".

Πρωτάθλημα ή γήπεδο;

"Πρώτα ομάδα, δεύτερον πρωτάθλημα και σίγουρα και το γήπεδο. Όποιο έρθει πιο μπροστά θα είναι και το καλύτερο".

Από paok24.com Κατηγορία: Ρεπορτάζ ΠΑΟΚ | Μ.Μ.Ε.
Ετικέτες Νέα Τούμπα κούδας

..........................................................................................................................................................

:pano:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 21 Οκτ 2017, 10:50

zepos4 έγραψε:
goran 64 έγραψε:Α ρε Γιώργαρε...Εσύ που να βρίσκεσαι άραγε αυτόν τον καιρό?

Γιατί άραγε να μην σε παίρνουν καμιά συνέντευξη πλέον οι ΑΡΔ μας??? :? :roll:

Δεν τα έμαθες; Άνοιξε δίπλα στο προποτζηδικο του μικελ και όλη μέρα είναι δίπλα. Που να τον βρουν για συνέντευξη; Θα πρέπει να κεράσουν και καφέ :lol: :lol: :lol:


Τον βρήκαν τελικά αδερφέ...Κάποιος τουλάχιστον τον βρήκε και μας προσφέρει υλικό που θα μείνει για πάντα εδώ:

............................................................................................................................................................

Εικόνα
Η ζωή και η καριέρα του θρυλικού Γιώργου Κούδα!!
Σάββατο, 21 Οκτωβρίου 2017 09:44...

Στο άκουσμα του τραγουδιού «Πότε Βούδας, πότε Κούδας» του αείμνηστου Μανώλη Ρασούλη και του Πέτρου Βαγιόπουλου με την ξεχωριστή φωνή του Νίκου Παπάζογλου, οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ επιλέγουν τον δικό τους Θεό, ο οποίος προφανώς δεν είναι ο Βούδας.

Μέγας Αλέξανδρος: Ο ηγεμόνας της Πανελλήνιας Συμμαχίας και άφθαστος στρατηλάτης που εκστράτευσε ως τα βάθη της Ασίας, την Αίγυπτο και την Ινδία για να εξαπλώσει παντού την αυτοκρατορία του.

«Μεγαλέξανδρος»: Ο γίγαντας του ΠΑΟΚ και του μακεδονικού ποδοσφαίρου, ένας εκ των κορυφαίων εκπροσώπων του ελληνικού αθλητισμού.

Σεμνός, ευγενικός, φιλόξενος, αριστοκράτης, αρχοντικός...
Μερικές από τις λέξεις που χαρακτηρίζουν τον Γιώργο Κούδα, ο οποίος με υποδέχθηκε στον επαγγελματικό του χώρο.

Δεν χρειάστηκαν περισσότερα από 2 λεπτά για να αισθανθώ άνετα και να διαπιστώσω ότι η μακεδονική εκτίμηση προς την Κρήτη (αμοιβαία είναι αυτά) διατηρείται απέραντη από τα προχριστιανικά χρόνια.

Ουσιαστικά, έγινε ένα διάλειμμα από τη συζήτηση για να στηθούν τα πολύτιμα εργαλεία της δουλειάς του Στέργιου Φουρκιώτη και αμέσως μετά να αρχίσει η συνέντευξη του Γιώργου Κούδα στο Sport-Retro.gr.

Τι θα ακούσετε μεταξύ άλλων; Την παραστατική περιγραφή των παιδικών του χρόνων, τη συγκλονιστική φράση που του είπε ο πατέρας του όταν επρόκειτο να επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη το 1968, την εξιστόρηση των πεπραγμένων ενός εκ των κορυφαίων συνόλων του ελληνικού ποδοσφαίρου: του ΠΑΟΚ της δεκαετίας του 1970.

Τι θα δείτε μεταξύ άλλων; Τη φανερή συγκίνησή του στο άκουσμα του ονόματος «Δημήτρης Παρίδης», τη λάμψη στα μάτια όταν αναφέρθηκε στους αγώνες με την Μπαρτσελόνα και τον Γιόχαν Κρόιφ, την αγνή αγάπη για τον «δικέφαλο» και το παλιό καλό ελληνικό ποδόσφαιρο.



-Πώς ήταν τα παιδικά σας χρόνια όσον αφορά στο παιχνίδι;
«Εκείνη την εποχή ήταν περιορισμένα τα ενδιαφέροντα και, πολύ περισσότερο, τα βαλάντια. Το εισιτήριο του κινηματογράφου είχε ισχύ για μιάμιση ώρα, ενώ η μπάλα για όλη την ημέρα. Το πρώτο πράγμα που ζήτησα από τον νονό μου ήταν να μου πάρει μια καλή λαστιχένια μπάλα, γιατί συνήθως φτιάχναμε αυτοσχέδιες με χαρτιά και με πανιά.

Απέκτησα την πρώτη μπάλα σε ηλικία 7 ετών. Ο αδερφός μου ήταν 4 χρόνια μεγαλύτερος, η αδερφούλα μου δεν είχε γεννηθεί ακόμα. Είχαμε μια αλάνα σε εκείνη τη γειτονιά που λεγόταν πλατεία της Παλιάς Λαχαναγοράς. Εκεί, όταν έφευγαν τα κάρα και τα ζώα μετά τις 18:00, περνούσε η ποτιστήρα του Δήμου και έβρεχε το χωμάτινο «γήπεδό» μας. Αυτό ήταν το σημείο συγκέντρωσης των παιδιών από 7 έως 12 χρονών. Γίνονταν δύο ομάδες και παίζαμε».

-Σε ποια ηλικία ενταχθήκατε στις ακαδημίες του ΠΑΟΚ;
«Ήταν ίσως ευτύχημα που ένιωσα από πολύ μικρός τον φίλαθλο κόσμο. Σε αυτήν την πλατεία όταν σχολούσαν όσοι δούλευαν στην Παλιά Λαχαναγορά, έρχονταν για να δουν εμάς τα παιδιά να παίζουμε μπάλα. Είχαμε δηλαδή ένα κοινό. Σε ηλικία 12 ετών έρχεται κάποιος κύριος και μου λέει 'θες να πας να παίξεις μπάλα;' Λέω 'πού;'. Μου λέει 'στον ΠΑΟΚ'. Λέω 'βεβαίως'.

Με είχε πάει στο γήπεδο του Σιντριβανίου, το οποίο όμως είχε πάθει καθίζηση και δεν έπαιξα για πρώτη φορά εκεί. Μετά την καθίζηση αυτή είχε αρχίσει να φτιάχνεται το γήπεδο της Τούμπας, το 1957-1958, και τον Σεπτέμβριο του 1958 -τότε πρέπει να ήταν- μου πλήρωσε τα ναύλα, με πήγε στην Τούμπα και με διάλεξε ο προπονητής, ο «Βίλι» (σ.σ. ο Βίλχελμ Σέφτσικ με τα περίφημα τσικό).

Με δοκίμασε, ήρθε το τρίποδο από την Κάτω Τούμπα, φωτογραφία, 'σπάσε μια υπογραφούλα', 'καπάντζα (σ.σ. σημαίνει «παγίδα»), πιάσε και το πουλάκι'. Αυτά είναι λόγια ενός παράγοντα που ήταν υπεύθυνος γι' αυτά, του Βασίλη του Σιδηρόπουλου. Υπέγραψα το δελτίο κι από τότε ήμουν μέλος της οικογένειας του ΠΑΟΚ».



«Ήμουν το... Ούζο 12»

-Συμπέσατε με τα εγκαίνια του γηπέδου της Τούμπας.
«Ναι. Τον Σεπτέμβριο του 1959 ο αείμνηστος Κωνσταντίνος Καραμανλής έκανε τα εγκαίνια. 'Όλοι οι δρόμοι οδηγούσαν στην Τούμπα'. Αυτό ήταν το σύνθημα του Φλόκα, ο οποίος είχε πάρει το κυλικείο. Κι εγώ στο πρώτο φιλικό του γηπέδου, ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, ήμουν το... Ούζο 12. Δεν κάνουμε διαφήμιση, αλλά φορούσα το φανελάκι που έγραφε Ούζο 12. Ήμουν ball boy, όπως το ονομάζουμε σήμερα».

-Ποια ήταν τα ινδάλματά σας;
«Μεγάλωσα στα χέρια του Λέανδρου Συμεωνίδη, του Λάμπη Κουιρουκίδη, του Γιώργου Πετρίδη, του Γιώργου Χασιώτη... Πριν από τα ματς των Ανδρών έπαιζαν τα τσικό, οι «άσπροι» και οι «μαύροι». Έρχονταν οι παίκτες 1-1,5 ώρα πριν από το παιχνίδι τους για να ξεντυθούν και έβλεπαν τους μικρούς.

Δεν θα σας πω τι φιλιά και τι αγκαλιές δεχόμουν απ' όλους. Έβαζαν, ξέρω 'γω, ένα γκολ και με φώναζαν στην άκρη της γραμμής για να με αγκαλιάσουν, να με φιλήσουν κ.τ.λ. Παιδάκι 12-13 χρονών. Ήμουν αγαπητός και λόγω χαρακτήρα. Ίσως να τους έδινα και λίγο ενθουσιασμό με όλα αυτά που έκανα στα παιχνίδια των τσικό».

-Στη βιογραφία σας με τίτλο 'Της ζωής μου το παιχνίδι' γίνεται αναφορά σε εκατοντάδες φιλάθλους που έρχονταν για να σας παρακολουθήσουν.
«Από τις 13:00 η ώρα. Βέβαια ήταν και το καινούργιο γήπεδο του ΠΑΟΚ, αλλά έρχονταν από πιο νωρίς για να δουν εμάς, τις νέες ελπίδες. Πιστεύω ότι τους δίναμε αυτό που ήθελαν, αυτό που ίσως ποθούσαν για το μέλλον».

-Πώς βγήκε το παρατσούκλι «Μεγαλέξανδρος»;
«Δεν θυμάμαι ακριβώς. Κάποιος δημοσιογράφος μου το είχε κολλήσει. Κλίνω προς τον Γιάννη Λογοθέτη, έναν που έκανε και αναμεταδόσεις εκείνα τα χρόνια στα ποδοσφαιρικά ματς. Βγήκε τη δεκαετία του 1970».

«Ούτε στον τάφο μου να μην έρθεις, αν πας στον ΠΑΟΚ»
-Ποιος ήταν ο λόγος που πήρατε την απόφαση να κατηφορίσετε στον Πειραιά για λογαριασμό του Ολυμπιακού το 1966;



Με τη φανέλα του Ολυμπιακού σε φιλικό ματς κόντρα στον Εθνικό

«Ήταν σύγκρουση δύο τιτάνων του εγωισμού: του πατέρα μου και του προέδρου Γιώργου Παντελάκη. Ο πατέρας μου ήταν σερβιτόρος. Ήθελα να δούμε καλύτερες μέρες με ένα δικό μας μαγαζί. Βάλαμε κάποιες υποχρεώσεις που κάποιοι άλλοι σύμβουλοι με είχαν διαβεβαιώσει ότι θα τις εκπληρώσουν. Δεν τις εκπλήρωσαν λόγω εγωισμού του Παντελάκη, επειδή δεν του είχαν πει τίποτα.

Η σύγκρουση με τον πατέρα μου ήταν μετωπική. Άκουσε κάποιες «σειρήνες» για ορισμένους που έπαιζαν τον ρόλο του μάνατζερ εκείνη την εποχή. Με έστειλε κάτω, εκεί γνώρισα την αγάπη του κόσμου, αλλά μετέπειτα ήρθαν κι όλες αυτές οι συγκρούσεις. Έμεινα 2 χρόνια χωρίς να παίζω. Το πρώτο εξάμηνο έκανα προπονήσεις κανονικά και έπαιζα σε κάποια φιλικά, αλλά μετά ήμουν σε πλήρη αδράνεια.

Μόνο με το Λιμενικό Σώμα και την Εθνική Ενόπλων έκανα προπονήσεις, τρέχοντας στα βουνά και τα λαγκάδια. Ήξερα τι ήθελα να κάνω, απλώς δεν γυμναζόμουν όπως ένας κανονικός ποδοσφαιριστής».

-Όταν επιστρέψατε το 1968 σας υποδέχθηκαν με κάποιο μούδιασμα οι φίλοι του ΠΑΟΚ;
«Πάντοτε, αυτό που θα φέρει τη δικαίωση είναι η αντιμετώπιση αυτών των προκλήσεων. Εγώ είχα πάρει την απόφαση. Δεν άντεχα πλέον. Είχα κάνει αρκετές συζητήσεις με τον πατέρα μου πριν να φύγω για τη Βαγδάτη (σ.σ. ταξίδι με την Εθνική Ενόπλων, η οποία κατέκτησε και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΣΙΣΜ).

Όταν είχα πει στον πατέρα μου ότι θα ξαναγυρίσω στον ΠΑΟΚ, μου είχε πει μια πολύ δύσκολη φράση, την οποία δεν την άντεξα ποτέ. Μου είχε πει 'ούτε στον τάφο μου να μην έρθεις, αν πας στον ΠΑΟΚ'. Εγώ είχα ήδη πάρει την απόφαση γιατί έπρεπε να ζήσω. Και λέω 'να ζήσω' γιατί το ποδόσφαιρο ήταν η ζωή μου, δεν το έβλεπα ως επάγγελμα τότε.



Με την οικογένειά του

Μάλωσα μαζί του, δεν μιλούσαμε για 6 χρόνια. Μόνο έπαιρνα τηλέφωνο τη μητέρα μου. Αυτή ήταν τεράστια σύγκρουση για μένα. Έπρεπε να ανταποκριθώ σε αυτό που ήθελα να κάνω εγώ, σε αυτό που ήθελε ο κόσμος, σε αυτό που είχε γίνει ήδη... Είχαν έρθει δύο αντίπαλα στρατόπεδα σε εμφύλιο.

Όλο αυτό ήταν πολύ δύσκολο για να το διαχειριστώ και, καταλαβαίνετε, ότι πρέπει να έχεις τέτοια δύναμη χαρακτήρα που να μπορείς να ανταποκρίνεσαι σε όλα αυτά που θέλεις εσύ και ο κόσμος... Σε όλα αυτά που πρέπει να αποδείξεις και στον πατέρα σου...».

-Πώς έγινε η επανασύνδεση με τον πατέρα σας;
«Το 1974 παντρευόταν η αδερφή μου και η μητέρα μου με «παρακάλεσε». Μου είπε 'έλα στον γάμο για να σπάσει αυτό που έχετε, τον πατέρα σου τον ξέρεις ότι είναι πολύ εγωιστής, αλλά κάποια στιγμή καταλαβαίνει και ορισμένα πράγματα'. Πήρα την απόφαση, πήγα, με καλοδέχθηκε και μετά έγιναν όλα καλά.

Βέβαια, αργότερα ήρθαν και άλλες συγκρούσεις. Δεν τα ξέρει ο κόσμος και τα εξετάζει από τη δική του οπτική γωνία. Όμως κάποιες φορές αυτά που περνά κάποιος, δεν τα βγάζει προς τα έξω. Είναι αυτό που λέμε 'τα εν οίκω μη εν δήμω'. Βγήκαν βέβαια ορισμένα, εν μέρει λανθασμένα. Αυτήν τη στιγμή δεν απολογούμαι σε κανέναν, παρά μόνο στον εαυτό μου».

-Επιστροφή στο αγωνιστικό κομμάτι και αρχή των ένδοξων χρόνων του ΠΑΟΚ. Ποια ήταν τα συστατικά των επιτυχιών της δεκαετίας του 1970;
«Όποια σύγκρουση και αν είχα με τον Παντελάκη, ασχέτως αν με αδίκησε εκείνη την εποχή, σέβομαι την αγάπη αυτού του παράγοντα για την ομάδα. Διότι και το 1966 που έφυγα και το 1968 που γύρισα, αυτός ονειρευόταν μια τέτοια ομάδα. Με την επάνοδό μου είχε πλέον τη βάση και τα εχέγγυα για να τη χτίσει από το 1968 μέχρι το 1970. Με νέους παίκτες σαν εμένα και με μερικούς παλιότερους. Αυτή η ομάδα ήταν επίτευγμα αυτού του παράγοντα και ολόκληρης της λογικής του».



-Ο Λες Σάνον;
«Θα μιλήσω πρώτα γι' αυτόν που πραγματικά δεν πήρε αυτά που του αναλογούν. Πριν από τον Σάνον, είχε έρθει κάποιος που έστησε αυτήν την ομάδα, αλλά γνωρίζετε πολύ καλά τα ελληνικά δεδομένα στο ποδόσφαιρο... Έρχεται ο Χόρβατ και χτίζει αυτήν την ομάδα. Βάζει εμένα «δεκάρι» πλέον, βάζει τον Παύλο Παπαδόπουλο σέντερ-μπακ, παίρνει τον Τερζανίδη κι από εξτρέμ τον κάνει χαφ...

Ξεκινάει το πρωτάθλημα, κάνουμε ωραία παιχνίδια, αλλά έχουμε και άτυχα αποτελέσματα. Ποιος την πληρώνει στα άτυχα αποτελέσματα στην Ελλάδα; Ο προπονητής. Φεύγει, λοιπόν, ο Χόρβατ μετά από 4-5 μήνες και έρχεται ο Σάνον, ο οποίος προσθέτει αυτό το αγγλικό φλέγμα, μας μαθαίνει να παίζουμε με τη μία... Υπήρχαν παίκτες με καλή τεχνική, ανταποκρίθηκαν και ήρθε όλο αυτό το δέσιμο».

-Ο πρώτος τίτλος ήρθε το 1972 μετά τη νίκη στον τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στο Στάδιο Καραϊσκάκη. Εκτός από τα 2 γκολ σας, τι άλλο θυμάστε από εκείνον τον αγώνα;
«Θυμάμαι τον δικό μου πόθο, τον οποίον προσπαθούσα να μεταδώσω και στους συμπαίκτες μου. Αυτήν τη δίψα που είχε ο κόσμος για έναν τίτλο. Ο ΠΑΟΚ είχε πάρει τίτλους και πριν από το 1972, αλλά όχι σε πανελλαδικό επίπεδο. Ήταν η ώρα. Έβλεπα ότι με το μέστωμα αυτής της ομάδας πως μπορούσαμε να το πάρουμε. Χάσαμε το Κύπελλο του 1970 από τον Άρη, όμως είχαμε καταφέρει να φέρουμε έναν τελικό στη Θεσσαλονίκη. Το δεύτερο βήμα ήταν να κατακτήσουμε το Κύπελλο κι αυτό έγινε σε ουδέτερο, τρόπος του λέγειν, γήπεδο εναντίον του Παναθηναϊκού».



-Εσείς δεν είχατε συμμετάσχει στα επινίκια της Θεσσαλονίκης γιατί την επόμενη ημέρα έπρεπε να ταξιδέψετε από την Αθήνα στην Αγγλία.

«Ήταν επείγουσα η ανάγκη να εγχειριστώ. Είχε ήδη κλειστεί το ραντεβού στο Λονδίνο. Είχα καθ' έξιν εξάρθρημα, δηλαδή με την παραμικρή κίνηση, ακόμα και όταν σήκωνα το τηλέφωνο, μου έβγαινε η ωμοπλάτη. Αποφασίσαμε ότι πλέον δεν πήγαινε, διότι σχεδόν σε κάθε αγώνα είχα πρόβλημα».

-Είχατε, μάλιστα, συνταξιδέψει με τον Σάνον. Τι συζητάγατε κατά τη διάρκεια της πτήσης;
«Καταρχήν, ήταν το πρώτο «αστέρι» που έπαιρνε. Η πρώτη προπονητική του επιτυχία, διότι στην Αγγλία εργαζόταν σε ομάδες που δεν διεκδικούσαν τίτλους. Ονειρευόταν πράγματι κάτι καλό και στην Ευρώπη».

-Η κορυφαία επιτυχία, όμως, επιτεύχθηκε με τον Γκιούλα Λόραντ στον πάγκο.
«Πέρασα από πολλά χέρια προπονητών. Οι δύο πιο σημαντικοί ήταν ο Χόρβατ και ο Λόραντ. Ο Λόραντ έδωσε κάποια στοιχεία του επαγγελματισμού που δεν υπήρχαν στην Ελλάδα. Ήρθε και μας γονάτισε. Φεύγαμε από το γήπεδο μπουσουλώντας.

Σε κάποιες στιγμές που οι συμπαίκτες μου κι εγώ του λέγαμε ότι δεν αντέχουμε άλλο, μας απαντούσε 'δηλαδή γιατί να μην είστε η Μπάγερν;'. Του έλεγα 'ξαφνικά δεν μπορούμε να είμαστε η Μπάγερν' κι εκείνος επέμενε 'όχι δεν μπορείτε, να γίνετε!' Δηλαδή μας μετέφερε το πνεύμα της μεγάλης ομάδας. Για να το μεταφέρεις αυτό τι χρειάζεται; Δουλειά. Κι αυτός έκανε δουλειά. Και το αποτέλεσμα ήταν να έρθει ο τίτλος».

«Κοίταξε τις ακαδημίες του ΠΑΟΚ»

-Το πνεύμα του νικητή και της μεγάλης ομάδας φάνηκε και στο επικό ματς με την Μπαρτσελόνα, την οποία λυγίσατε 1-0 με δικό σας γκολ.
«Ξέρεις, υπάρχουν ευτυχισμένες στιγμές στο ποδόσφαιρο που δεν είναι 'πήρα το πρωτάθλημα' ή 'έπαιξα καλά σε ένα παιχνίδι'. Είναι να παίζεις με αυτές τις ομάδες. Έλεγε ο Λόραντ για την Μπάγερν. Έπαιξα με την Μπάγερν. Έπαιξα με την Μπαρτσελόνα, έπαιξα με τον Άγιαξ, του Κρόιφ, του Νέεσκενς και του Χάαν. Έπαιξα με τον Κρόιφ και με την Μπαρτσελόνα. Με τον Μπεκενμπάουερ. Τεράστια υπόθεση...

Κερδίζεις εδώ μέσα 1-0 την Μπαρτσελόνα, ασχέτως αν εκεί «τρως» 6 γκολ. Και πάλι ευτυχισμένος είσαι γιατί έχεις πατήσει στο «Καμπ Νόου». Λες, ας πούμε, ναι κι εγώ έπαιξα με τη μεγάλη Μπαρτσελόνα, κι εγώ έπαιξα με τον Κρόιφ που σηκώνεται το «Καμπ Νόου» για πάρτη του'. Άσε, όταν είδαμε το «Καμπ Νόου», είπαμε 'υπάρχουν τέτοια γήπεδα;' Εκκλησία. Τα αποδυτήρια; Δέος. Μετά γι' αυτό «τρως» 6 γκολ».

-Με τον Κρόιφ υπάρχει και αυτή η περίφημη ιστορία που ήθελε να πάτε στη Βαρκελώνη.
«Με αυτόν τον άνθρωπο εκτός από το ουισκάκι που πίναμε στα κρυφά, είχαμε το τσιγάρο και καπνίζαμε. Στις δεξιώσεις που έκαναν οι ομάδες, όταν με έβλεπε μου έλεγε 'εσύ είσαι μεγάλο ταλέντο, αδικείσαι στην Ελλάδα'. Του έλεγα 'τι να κάνουμε, εδώ παίζουμε'. Και μου απαντούσε 'όχι, μπορείς να παίξεις και έξω'. Εγώ του εξηγούσα ότι δεν πρόκειται να φύγω γιατί την αγαπώ αυτήν την ομάδα.

Εν τω μεταξύ, αυτά μου τα είχε πει στην πρώτη συνάντηση. Στη δεύτερη μου είπε ακόμα περισσότερα. Με κοίταξε στα μάτια και μου είπε 'εσύ δεν πρόκειται να γίνεις προπονητής'. Τον ρωτάω 'γιατί το λες αυτό;' Λέει: 'Ξέρω, διαβάζω χαρακτήρες, δεν θα γίνεις ποτέ. Αλλά κοίταξε τις ακαδημίες του ΠΑΟΚ γιατί μου έχουν πει ότι βγήκες από εκεί. Το ίδιο θα κάνω κι εγώ τώρα στην Μπαρτσελόνα'. Αυτός το έκανε, αλλά εμένα δεν με άκουσαν εδώ στην Ελλάδα».



«Αυτό το δάχτυλο μπορεί να σου βγάλει και το μάτι...»

-Πώς καταφέρνατε να διαπρέπετε στον αγωνιστικό χώρο παρά το κάπνισμα;
«Ευχαριστώ για το 'διαπρέπατε'. Είχα έναν εγωισμό και μια αυτοκριτική. Δεν ήταν μόνο το τσιγάρο. Έπινα, έκανα περισσότερο σεξ απ' όσο μπορούσες να φανταστείς, αλλά όταν πήγαινα το πρωί στον καθρέφτη για να ρίξω νερό στο πρόσωπό μου και να πλύνω τα δόντια μου, έλεγα 'ωραία είναι η υπόλοιπη ζωή, τώρα πρέπει να ανταποκριθείς και σ' αυτό'.

Σεβόμουν πάντα κάποια λόγια που μου είχε πει ο πατέρας μου στο ξεκίνημα. 'Κοίταξε αυτή τη στιγμή σε δείχνουν έτσι, αλλά κάποια στιγμή αυτό το δάχτυλο μπορεί να σου βγάλει και το μάτι. Να σέβεσαι αυτόν τον κόσμο που έρχεται και πληρώνει αυτό το εισιτήριο για να παίρνεις εσύ το χιλιάρικο'. Κάποια πράγματα λειτουργούσαν στη συνείδησή μου. Αν δεν κάπνιζα θα είχα καλύτερη φυσική κατάσταση, αλλά ήμουν αυτός που ήμουν. Δεν ξέρω πώς τα κατάφερνα».

-Κάνατε κάποια ειδική προετοιμασία πριν από τα ντέρμπι;
«Όχι. Απλώς ακόμα και όταν παντρεύτηκα στα 32 μου χρόνια, δεν άφηνα τη γυναίκα μου να με πάρει τηλέφωνο ή να με απασχολήσει για οποιοδήποτε θέμα. Ήμουν στο ξενοδοχείο και ήθελα να παραμένω συγκεντρωμένος στο παιχνίδι το Σάββατο και την Κυριακή. Να ακούσω με προσοχή αυτό που ήθελε από εμένα ο προπονητής μου».

-Θέλω να σας ρωτήσω για 3 γκολ: με την Μπαρτσελόνα, με τον Ολυμπιακό στις Σέρρες το 1983 και με τη Βίνερ το 1965.
«Αυτό με την Μπαρτσελόνα είναι γραμμένο σε video. Γι' αυτό με τον Ολυμπιακό; Να σου πω ότι υπάρχουν πολλά γκολ που δεν υπάρχουν σε video. Αυτό το γκολ στις Σέρρες ήταν ανεπανάληπτο και είναι, βέβαια, γραμμένο στο video του μυαλού μου. Καταρχήν ήμασταν τιμωρημένοι και έπρεπε να παίξουμε με κόσμο σε άλλη πόλη. Ήταν και η πρώτη φορά που είχε έρθει ο πατέρας μου στο γήπεδο. Mε ποιον είχε έρθει; Με τον Γιώργο τον Σιδέρη. Ήταν πολύ φίλοι από τότε που ήμουν κάτω, αλλά συνέχισαν να βρίσκονται.

Κάνω μια πάσα προς τα δεξιά, νομίζω είχε βγει στα εξτρέμ ο Γιάννης ο Δαμανάκης και μου κάνει την πάσα σε ένα τέτοιο ύψος (σ.σ. δείχνει με το χέρι). Και βλέπω σε κλάσματα δευτερολέπτου -έτσι λειτουργούσα- τα σέντερ μπακ να έρχονται κατά πάνω μου. Παίρνω με το τακουνάκι την μπάλα από πάνω τους και περνάω ανάμεσα. Εν τω μεταξύ, βγαίνει η «γάτα» ο Σαργκάνης. Και πριν να πέσει η μπάλα, μόλις βλέπω τον Σαργκάνη, τη βρίσκω και τη στέλνω απέναντι.

Η περιγραφή που έκαναν για τον πατέρα μου και τον Σιδέρη ήταν η εξής: Λέει ο Σιδέρης στον πατέρα μου 'πάμε μπαρμπα-Γιάννη'. Ο κόσμος γνώριζε τον Σιδέρη και κάποιος του είπε 'πού πάτε;' Λέει 'φεύγω, πρέπει όλοι να βγείτε και να ξαναπληρώσετε εισιτήριο για να δείτε τον υπόλοιπο αγώνα'.

Με τη Βίλεμ παίζαμε στο Καυτανζόγλειο και εγώ ήμουν σε ηλικία 17-18 ετών. Παίζαμε το πρώτο Κύπελλο Εκθέσεων. Δεν το θυμάμαι, όμως, αυτό το γκολ».


-Θεωρείτε ότι η τρομερή αυτή ομάδα του ΠΑΟΚ εδικαιούτο να κατακτήσει ακόμη περισσότερους τίτλους τη δεκαετία του 1970;
«Θα είμαι ειλικρινής. Πραγματικά υπήρχαν τίτλοι που τους χάσαμε, αλλά και τίτλοι που μας τους έκλεψαν. Και πρωταθλήματα και κύπελλα. Μιλάω τεκμηριωμένα. Ότι είχαμε πολύ καλή ομάδα. Δεν είναι δικαιολογίες αυτά που λέω. Οι συμπαίκτες μας στην Εθνική το αναγνώριζαν. Την Κυριακή παίζαμε στο πρωτάθλημα, τη Δευτέρα-Τρίτη πηγαίναμε στην Εθνική ομάδα.

Όταν γυρίζει και σου λέει ο φίλος μου ο Γιώργος Δεληκάρης ή ο Άνθιμος Καψής ότι 'έπρεπε να παίρνετε κάθε χρόνο το πρωτάθλημα ή το κύπελλο'. Ή να γυρίζει να σου λέει 'προτίμησα την ατίμωση παρά να σε στείλω στα κάγκελα και να σε τραυματίσω'. Ο Άνθιμος ο Καψής. Τι καλύτερη αξία και τι τιμή να σου δώσει... Άστο το πρωτάθλημα. Στο δίνουν οι συμπαίκτες σου».

-Είπατε για Εθνική ομάδα. Θεωρείτε ότι η φουρνιά του 1970 ήταν η καλύτερη όλων των εποχών;
«Όντως ήταν. Από δικά μας λάθη δεν πήγαμε στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ακόμη και από λάθη των ποδοσφαιριστών. Θύμωσε ο Δομάζος, ας πούμε, με τον Γεωργιάδη. «Φέραμε» 2-2 με τη Ρουμανία. Κερδίσαμε την Πορτογαλία και πήγαμε εκεί και πήραμε 2-2 με Εουσέμπιο. Το μεγαλύτερο θαύμα το κάναμε το 2004, αλλά πάντα σταματάμε εκεί. Ξέρεις, καμιά φορά δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις και δεν μπορούμε να αδικήσουμε τη γενιά του 2004.

Αλλά ήταν όντως για εκείνη την εποχή πάρα πολύ μεγάλη ομάδα. Πληρέστερη ομάδα από εκείνη δεν υπήρχε. Έχεις μέσα έναν Λουκανίδη που παίζει από το 1 ως το 11. Σιδέρης, Παπαϊωάννου, Δομάζος, εγώ, Καμάρας, Οικονομόπουλος, Χάιτας, Δέδες, Μπαλόπουλος... Δεν μπορείς να έχεις 10 Δομάζους ούτε 10 Κούδες ούτε 10 Σιδέρηδες. Τι θέλω να πω: Ο καθένας με την ποιότητα που έχει και δίνει στο σύνολο των 11 είναι αυτό που κάνει τις μεγάλες ομάδες».



1969: Κάτω αριστερά στην ελληνική Dream Team

-Φτάνοντας προς το τέλος, θα μας κάνετε ένα σχόλιο για τον σπουδαίο Δημήτρη Παρίδη;
«Ήταν το alter ego μου. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι στην καθημερινότητα δεν τον ταλαιπωρούσα, αλλά στο ποδόσφαιρο τον ταλαιπωρούσα πολύ. Από τις 10 μπαλιές μπορεί να περνούσαν οι 2, οι 3, οι 5, κάποιες φορές και οι 10. Αυτός σε όλες ήταν εκεί. Στο τρέξιμο. Παντού. Σε ό,τι του έλεγα να κάνουμε, αυτός συμμετείχε 100%. Άλλοι συμπαίκτες ανταποκρίνονταν στο 60-70-80%, αυτός ανταποκρινόταν στο 100%».

-Τι είναι τελικά ο Γιώργος Κούδας για το ελληνικό ποδόσφαιρο;
«Ήταν ένας ποδοσφαιριστής, πιστεύω καλός. Τίποτα άλλο δεν έχω να πω. Την ερώτηση αυτή να την κάνετε στον φίλαθλο κόσμο. Μπορεί σήμερα να εισέπραττα εκατομμύρια, αλλά αυτό που έχω είναι η μεγαλύτερη αποταμίευση στη ζωή μου. Είναι η αγάπη αυτή που μου έχει ο κόσμος. Όχι μόνο του ΠΑΟΚ. Του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού, της ΑΕΚ... Ακόμα και του τελευταίου φιλάθλου. Βλέπω κάτι που δεν πιστεύω ότι θα εισπράξουν οι νέοι ποδοσφαιριστές. Χρήματα μπορεί να εισπράξουν, αλλά αυτό δεν εισπράττεται...».

«Έχω καταλάβει ήδη, της ζωής μου το παιχνίδι». Ο στίχος που έμελλε να αποτελέσει τον τίτλο της βιογραφίας του Γιώργου Κούδα. Κλείνοντας σε μία αγκαλιά τους δεσμούς αγάπης Βορρά-Νότου, η σκέψη μου ήταν συγκεκριμένη: Οι νεότεροι ζήσαμε μερικές όμορφες ποδοσφαιρικές στιγμές, χάσαμε όμως πολύ περισσότερες. «Στο 'πα μια και στο 'πα δύο, στο 'πα χίλιες δεκα-δύο». Λίγους άσους σαν τον Κούδα γέννησε η Ελλάδα. Και δεν ξαναβγήκαν στον τρέχοντα αιώνα...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Από sport-retro.gr Κατηγορία: Ρεπορτάζ ΠΑΟΚ | Μ.Μ.Ε.
Ετικέτες Γιώργος Κούδας

..........................................................................................................................................................

Αυτός και γι αυτά ήταν, είναι και πάντα θα είναι Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΓΙΩΡΓΑΡΟΣ του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Για να μην ξεχάσουν ποτέ οι παλαιότεροι και να τα μάθουν σωστά οι νεότεροι!
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 23 Νοέμ 2017, 12:28

«Μήνυμα τίτλου» για τον Π.Α.Ο.Κ.!!!
Πέμπτη, 23 Νοεμβρίου 2017 10:16...
Από gazzetta.gr:
Εικόνα
Ο ποδοσφαιριστής-σύμβολο και απόλυτος ηγέτης του ποδοσφαιρικού Π.Α.Ο.Κ., ο Γιώργος Κούδας,
ανήμερα των 71ων γενεθλίων του στέλνει, μέσω του gazzetta.gr, «μήνυμα τίτλου»!!!

Στις 23 Νοεμβρίου του 1946 ερχόταν στη ζωή ο άνθρωπος που θα κατόρθωνε να μετατρέψει τον εαυτό του σε ηγέτη ενός ολόκληρου ποδοσφαιρικού λαού και να αναδειχθεί στην «νάμπερ ουάν» ποδοσφαιρική μορφή του Π.Α.Ο.Κ. και της Βορείου Ελλάδας.


Σ' ένα από τα παλιά νοσοκομεία στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, σαν σήμερα πριν από 71 χρόνια, έβλεπε για πρώτη φορά το φως της ζωής ο τεράστιος Γιώργος Κούδας, που όμοιος του, γιατί όπως κι ο ίδιος λέει «από τότε έσπασε το καλούπι», δεν ξαναπάτησε ποτέ το χορτάρι των ελληνικών γηπέδων.

Τα περισσότερα για τη ζωή του έχουν καταγραφεί, έχουν ειπωθεί, έχουν γίνει εικόνες και βιβλία.
Ο «Μεγαλέξανδρος» του ελληνικού φουτμπόλ, ανήμερα των 71ων γενεθλίων του, μέσω του gazzetta.gr, στέλνει «μήνυμα τίτλου» για τον αγαπημένο του Π.Α.Ο.Κ. και το κάνει, όχι γιατί ενδεχομένως «πρέπει» μέσα στο γενικότερο κλίμα συσπείρωσης, αλλά γιατί τα ματάκια του, που κι αν δεν έχουν δει πολλά, βλέπουν ότι μπορεί να τα καταφέρει.

:pano:

«Ας μην πούμε τίποτα για τα γενέθλια, άλλωστε από μια ηλικία και μετά είναι όπως όταν παίζεις χαρτιά. Τραβάς από τα 31 και... καίγεσαι, καλύτερα ας μιλήσουμε για Π.Α.Ο.Κ.», ήταν η προτροπή του.

Άλλωστε ο «Δικέφαλος του Βορρά» είναι όλη του η ζωή. Με 607 καταγεγραμμένες συμμετοχές και 164 καταμετρημένα γκολ, είναι ο άνθρωπος που έβαλε όσο κανείς άλλος την σφραγίδα του για να αλλάξει το «στάτους κβο» του Π.Α.Ο.Κ. στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

:pano:

- Πως τη βλέπετε την ομάδα μετά από ένδεκα αγωνιστικές;
«Η ομάδα είναι καλή, αρχίζει και παίζει πολύ καλή μπάλα, αρχίζει να επιβάλλει το δικό της ρυθμό στον αγώνα, αλλά θέλει ακόμη δουλειά και κυρίως σκυμμένα κεφάλια στο γήπεδο. Θέλει προσπάθεια και υπομονή για να κατακτήσεις το πρωτάθλημα. Κι αυτός ο Π.Α.Ο.Κ. μπορεί να το κατακτήσει».

- Τι άλλο πρέπει να κάνει για να βελτιώσει ακόμη περισσότερο το παιχνίδι του ο τωρινός Π.Α.Ο.Κ.;
«Να έχει καλύτερα τελειώματα των πολλών φάσεων που δημιουργεί σε κάθε ματς. Αυτό που μας λείπει είναι το εύκολο γκολ. Δείτε τι έγινε στο ματς με τον Ατρόμητο, πόσες χαμένες κλασικές ευκαιρίες για γκολ».

- Δεν είναι το μοναδικό παιχνίδι, ειδικά μέσα στην Τούμπα, που ο Π.Α.Ο.Κ. δημιουργεί τόσες πολλές ευκαιρίες...
«Τόσο ο Ελ Καντουρί, όσο και ο Κάνιας έπρεπε να κάνουν γκολ τις ευκαιρίες που είχαν. Ξέρεις κάτι; Αν ήμουν εγώ με τον Σαράφη στο γήπεδο, το ματς θα είχε λήξει 4-1. Τέτοιες ευκαιρίες δεν τις αφήναμε να πάνε χαμένες. Τώρα, όμως, χάνονται και αυτό ίσως μας κοστίσει».

- Όπως και η απότομη πτώση στην απόδοσή τους στα εκτός έδρας ματς;
«Αν έχεις καλή ψυχολογία τίποτα δε σε σταματάει, ούτε ο αντίπαλος, ούτε η εξέδρα. Παίζαμε μπροστά σε 40-45.000 κόσμο, να μας βρίζει από το πρώτο λεπτό, αλλά στο τέλος τους υποχρεώναμε να σηκωθούν όρθιοι και να μας χειροκροτούν. Όλα είναι στο μυαλό του ποδοσφαιριστή και τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Νοοτροπία, ικανότητα, ψυχολογία, αυτά χρειάζεσαι».



Από gazzetta.gr Κατηγορία: Ρεπορτάζ ΠΑΟΚ | Μ.Μ.Ε.
Ετικέτες Κούδας

.........................................................................
Να τα εκατοστήσεις Γιώργαρε...Να σαι πάντα γερός και δυνατός, σαν τα ψηλά βουνά, τα πιο ψηλά του κόσμου... ;)

:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Πέμ 23 Νοέμ 2017, 13:15

Χρόνια Πολλά Γιώργαρε, να έχεις Υγεία και να απολαμβάνεις Ευτυχία.
Τρισ-μέγιστος ο Μέγας Αλέξανδρος του ποδοσφαίρου μας, το ζαρκάδι του πιο μεγάλου ποτέ ΠΑΟΚ.
Να είχε ει δυνατόν γεννηθεί 45-50 χρόνια μετά, να τον έχουμε ηγέτη σήμερα στην ενδεκάδα, αν και αμφιβάλλω αν θα έμενε στις μέρες μας στην Ελλάδα και δεν θα έπαιζε στις 5 πρώτες ομάδες των κορυφαίων Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4856
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 23 Νοέμ 2017, 13:52

Αφιερωμένο σήμερα στον έναν και μοναδικό Μεγαλέξανδρο του Π.Α.Ο.Κ. και του Ελληνικού ποδοσφαίρου:


:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Πέμ 23 Νοέμ 2017, 14:48

Χρόνια πολλά και καλά μεγάλε Γιώργο Κουδα.... Να δεις πολλούς τίτλους της ΠΑΟΚΑΡΑΣ

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9772
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό avenger_4 » Δευτ 09 Ιούλ 2018, 00:40

Γιώργος Κούδας: Η Τούμπα και ο ΠΑΟΚ ποτέ δεν είχαν σχέση με το παρακράτος

"Κάποτε εμένα, κάτω από τη Λάρισα, με φώναζαν 'Βούλγαρο'. Τον πατέρα μου τον κυνηγούσαν γιατί ήταν συνδικαλιστής και αριστερός, και τον είχαν πει και Εαμοβούλγαρο..."

Ο "Μεγαλέξανδρος" του ελληνικού ποδοσφαίρου μιλάει στην "Αυγή" της Κυριακής και παίρνει θέση για τα όσα συμβαίνουν στην πόλη της Θεσσαλονίκης το τελευταίο διάστημα, υπογραμμίζοντας: "Δεν έχει σχέση ο κόσμος της Θεσσαλονίκης, με αυτές τις αθλιότητες. Ούτε οι άνθρωποι που ζουν στην Τούμπα. Ούτε βέβαια η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου του ΠΑΟΚ".

Η συνέντευξη στον Αντρέα Πετρόπουλο:

* Κύριε Κούδα, βλέπουμε μια ιδιαίτερη κατάσταση στη Θεσσαλονίκη το τελευταίο διάστημα. Υπάρχει μια ένταση γενικότερα με αφορμή διάφορα πράγματα. Τι έχει παίξει ρόλο καθοριστικό; Πιστεύετε ότι έχει μείνει και μια δυσαρέσκεια σε έναν κόσμο από τον τρόπο που έχασε ο ΠΑΟΚ το πρωτάθλημα;

Δεν ξέρω αν ο κόσμος είναι αγανακτισμένος από κάποια πράγματα που έχουν σχέση με το ποδόσφαιρο, αλλά έχουμε θέματα. Έχουμε επεισόδια, ασχήμιες, παράνομες ενέργειες, όλα αυτά δηλαδή που είδαμε τελευταία.

* Χτύπησαν τον δήμαρχο, τον Γιάννη Μπουτάρη, αμαύρωσαν το Μνημείο του Ολοκαυτώματος...

Όλα αυτά τα περιστατικά είναι όντως απαράδεκτα, θλιβερά και λυπηρά. Κοίτα, εμένα και τους συμπαίκτες μου, όταν κατεβαίναμε τη δεκαετία του '60 για παιχνίδια στην Αθήνα, κάτω από τη Λάρισα μας φώναζαν "Βούλγαρους"...

Αν έπαιζα τώρα εγώ, τι θα ήμουνα; Ο "Μεγαλέξανδρος" του ελληνικού ποδοσφαίρου ή "Βούλγαρος" και "Σκοπιανός"; Ο πατέρας μου είχε σχέσεις με τον Στέλιο, τον πατέρα του Μπουτάρη. Το χτύπημα που είδα ήταν δολοφονικό, με σόκαρε. Μου θύμισε κάτι από τη δολοφονία του Λαμπράκη. Είπανε κάποιοι ότι ήταν ΠΑΟΚζήδες γιατί ο Μπουτάρης είναι Αρειανός... Ακροδεξιοί ήταν. Τι είναι αυτά; Έτσι θα λύσουμε τις όποιες διαφορές μας; Να κάτσουμε να συζητήσουμε, να κάνουμε διάλογο. Αν έχεις διαφορετική άποψη με τον Μπουτάρη ή με όποιον εκτίθεται, μην τον ψηφίσεις. Όχι να τον εξοντώσεις...

* Είσαι από οικογένεια που κυνηγήθηκε... Εσένα σε λέγανε "Βούλγαρο" κάτω από τη Λάρισα, τον πατέρα σου που ήταν στην Αριστερά τον φώναζαν εκείνη την εποχή "Εαμοβούλγαρο"...

Ναι, έτσι είναι... Δέχθηκα και εγώ μπούλινγκ όταν έπαιζα ποδόσφαιρο. Κάποιοι, ακόμα και από τους συμπαίκτες μου, ακόμα και μεταξύ σοβαρού και αστείου, μου λέγανε ότι "είμαι αριστερός με δεξιά τσέπη"... Θυμάμαι τον αείμνηστο Παντελάκη, τον πρόεδρο του ΠΑΟΚ. Όταν εγώ βγήκα και είπα το 1974 ανοιχτά ότι είμαι αριστερός, μου είχε πει συμβουλευτικά: "Κράτα για τον εαυτό σου αυτό που πιστεύεις..." Ήθελε με τον τρόπο του τότε να με προστατεύσει...

Εγώ όμως είχα από τον πατέρα μου μια παιδεία. Ό,τι και να πίστευα, δεν δίχασα ποτέ, δεν έδινα το δικαίωμα να μου πουν ότι είμαι ακραίος. Όταν ήμουν μικρός και ο πατέρας μου με έπαιρνε μαζί να πάμε στη δουλειά του, αγόραζε από ένα περίπτερο την "Αυγή" και την έβαζε στη μασχάλη... Μέχρι τη δουλειά μάς ακολουθούσε κάθε μέρα ένας "φύλακας άγγελος" της Ασφαλείας. Ήταν συνδικαλιστής ο πατέρας μου και κυνηγήθηκε...

* Μεγαλωμένος στην Τούμπα, από τα 12 πήγες στον ΠΑΟΚ. Πώς είναι η Τούμπα σήμερα;

Εγώ γνώρισα την προσφυγιά, δίπλα στο γήπεδο του ΠΑΟΚ όταν έγινε η ανταλλαγή με το γήπεδο στο "Συντριβάνι". Κυριολεκτικά έξω από τη "θύρα 1" υπήρχαν τα "τολ" με τους πρόσφυγες. Στην Τούμπα ανέκαθεν ήταν προοδευτικός ο κόσμος, είχε την προσφυγιά μέσα στο αίμα του...Αυτός ο κόσμος δεν είχε σχέση με αυτές τις ασχήμιες που βλέπουμε σήμερα...

Στη Θεσσαλονίκη μετά τον εμφύλιο είχε δημιουργηθεί το λεγόμενο "παρακράτος". Δεν δρούσε μόνο εναντίον των αριστερών, κυνηγήθηκαν και δημοκράτες, από συμμορίες που είχαν ενδυθεί ανοιχτά τον φασιστικό μανδύα...

Αυτές οι πληγές δεν κλείσανε δυστυχώς τόσα χρόνια, παρά τις προσπάθειες από αρκετές πλευρές. Αυτός που χτύπησε με το κοντάρι της ελληνικής σημαίας τον άνθρωπο που πήγαινε στην εκδήλωση είναι πιο Έλληνας από εμένα ή από τον άνθρωπο που υποστηρίζει μια άλλη άποψη;

Δεν έχει σχέση σχέση ο κόσμος της Θεσσαλονίκης με αυτές τις περιθωριακές ομάδες... Ούτε η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου του ΠΑΟΚ.

* Τι εξήγηση δίνεις εσύ;

Πιστεύω ότι έχει παίξει μεγάλο μέρος στο λεγόμενο "Μακεδονικό", η παραπληροφόρηση και η προσπάθεια κάποιων να σπρώξουν ένα εθνικιστικό κλίμα. Αυτό το κλίμα καταλήγει να διχάζει τον λαό. Αυτός είναι ο στόχος τους... Παλιότερα αυτός ο στόχος ήταν πολύ πιο φανερός. Προσπάθησαν τότε να ξεριζώσουν ότι δημοκρατικό και προοδευτικό υπήρχε. Δεν τα κατάφεραν σε πολύ πιο δύσκολες εποχές, δεν θα τα καταφέρουν ούτε σήμερα...

* Πώς βλέπεις τον αποκλεισμό των μεγάλων ομάδων στο Μουντιάλ;

Πάντα το Παγκόσμιο Κύπελλο έκρυβε εκπλήξεις. Εγώ αγαπάω το καλό ποδόσφαιρο, πέρα από ομάδες.

* Βλέπουμε όμως να ζορίζονται οι θεωρητικά μεγάλες ομάδες. Μεγάλοι παίκτες φαίνονται "κλαταρισμένοι"..

Ο ανθρώπινος οργανισμός έχει ορισμένες αντοχές. Δεν αντέχει να παίζει 70-80 παιχνίδια τον χρόνο. Βλέπεις παιδιά 23 χρονών ή και 30 και πέφτουν κάτω στο γήπεδο και δεν ξανασηκώνονται. Δεν είναι δυνατόν να φεύγουν από τη ζωή νέοι άνθρωποι μέσα στο γήπεδο, γιατί δεν άντεξε ο οργανισμός τους. Οι αντοχές κάποιων φτάνουν στο τέρμα...

* Στον βωμό του κέρδους;

Άλλο επαγγελματισμός, άλλο να είσαι ένα εργαλείο και επειδή πληρώνεσαι να φτάνεις σε τέτοιο βαθμό πίεσης και να πεθαίνεις μέσα στο γήπεδο.

* Φέτος είδαμε καλύτερο πρωτάθλημα, παρά τη δυσαρέσκεια που υπάρχει στον κόσμο του ΠΑΟΚ;

Ναι, συμφωνώ, είδαμε καλύτερο πρωτάθλημα, θα έλεγα ότι έγινε το πρώτο βήμα. Αλλά θα πρέπει να έχει και συνέχεια...Ήταν βελτιωμένο. Εγώ δεν είμαι μόνο ΠΑΟΚ, εγώ υπήρξα Έλληνας ποδοσφαιριστής και εκείνα τα χρόνια έφτασα τις 44 συμμετοχές στην Εθνική Ομάδα, μεγάλη υπόθεση για την εποχή.

Πρέπει να βελτιωθεί το ποδόσφαιρό μας, να προσέξουμε τα ταλέντα τα δικά μας στις ακαδημίες, να φτιάξουμε δική μας ταυτότητα στο άθλημα. Ούτε πορτογαλική ταυτότητα, ούτε γερμανική.

* Πώς βλέπεις το σχέδιο αναδιάρθρωσης στη Σούπερ Λιγκ;

Την πιστεύω, πρέπει να γίνουν αλλαγές. Δεν γίνεται να υπάρχουν ομάδες με μηδέν πόρους, που δεν πληρώνουν τους ποδοσφαιριστές. Τι νόημα έχει να είσαι στη Σούπερ Λιγκ όταν δεν μπορείς να καλύψεις τα στοιχειώδη; Αυτοί οι άνθρωποι, που εμπλέκονται στις διοικήσεις τέτοιων ομάδων, μπορεί να έχουν άλλες επιδιώξεις. Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό...

* Πες μια τελευταία κουβέντα. Πώς βίωσες το "Πότε Βούδας, πότε Κούδας" όταν το άκουσες;

Έμπαινα στο αυτοκίνητο, το ακούω στο ραδιόφωνο και σκέφτομαι: "Τι έκανα;". Δεν είχα κάνει κάτι την προηγούμενη Κυριακή, ούτε αρκετές Κυριακές πριν, που να το δικαιολογεί. Βρήκα τον Ρασούλη μετά. Ένα εξαιρετικό άνθρωπο, έναν Έλληνα με σοφία, κοσμοπολίτη που αγαπούσε όλο τον κόσμο. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που τον γνώρισα.
Άβαταρ μέλους
avenger_4
 
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Δευτ 16 Δεκ 2013, 07:07

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 30 Αύγ 2018, 21:37

Με αφορμή τη χθεσινή αναμέτρηση του Π.Α.Ο.Κ. με τη Μπενφίκα, ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του Δικεφάλου, Γιώργος Κούδας, μίλησε για τα λάθη των «ασπρόμαυρων» που τους κόστισαν την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, τους στόχους της ομάδας αλλά και τον μεγαλομέτοχο Ιβάν Σαββίδη.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

Αρχικά σχολίασε:

«Ήταν δυο δύσκολα παιχνίδια με την Μπενφίκα, αλλά η ζωή συνεχίζεται. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Αναγνωρίσαμε την ανωτερότητα του αντιπάλου και αυτό έπρεπε να κάνουμε. Νομίζω ότι κάναμε μια παρά πολύ καλή πορεία μέχρι εδώ με εξαιρετικές εμφανίσεις στα πέντε από τα έξι πρώτα παιχνίδια της σεζόν, απέναντι σε σημαντικούς συλλόγους όπως η Βασιλεία, η Σπαρτάκ Μόσχας και η Μπενφίκα, γιατί ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν καλός και στην Λισαβόνα. Παίξαμε κόντρα σε μια μεγάλη ομάδα και θα πρέπει να παίρνουμε μαθήματα από τέτοιες αναμετρήσεις. Μέσα από αυτούς τους αγώνες και από ήττες, παίρνεις μαθήματα για να βελτιώσεις την δική σου ποιότητα. Είχαμε την κατοχή της μπάλας και πληρώσαμε όλα τα λάθη που κάναμε. Νομίζω ότι ήμασταν μια ταχύτητα κάτω από την Μπενφίκα και για αυτό χάσαμε».

Για τον στόχο που πρέπει να έχει από εδώ και πέρα ο Δικέφαλος:
«Πρέπει να δώσουν τα πάντα τα παιδιά, για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Ωραία και η πορεία στην Ευρώπη, αλλά είναι πολύ σημαντικό ο Π.Α.Ο.Κ. να κατακτήσει τον τίτλο και να κάνει πιο βατό τον δρόμο του στο Τσάμπιονς Λιγκ».

Όσον αφορά για τα λάθη της ομάδας που κόστισαν, ο Γιώργος Κούδας τόνισε:
«Η ομάδα έκανε λάθη και στο ποδόσφαιρο αυτά συμβαίνουν συνέχεια. Χωρίς λάθος, δύσκολα μπαίνει γκολ, αυτό είναι το άθλημα. Δεν θα έλεγα ότι είδα χαλαρότητα από τον Π.Α.Ο.Κ. Πολλές φορές τα λάθη γίνονται στιγμιαία και μπορεί να σου κοστίσουν, όπως έγινε με την Μπενφίκα. Το σημαντικό είναι ότι δεν πρέπει να καταδικάζουμε κανέναν παίκτη. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω τον προπονητή, η ομάδα έχει προπονητή και μάλιστα πάρα πολύ καλά. Εγώ βλέπω όλα τα παιχνίδια του Π.Α.Ο.Κ., αλλά και γενικότερα, ως πρώην ποδοσφαιριστής.

Η χρόνια ξεκίνησε με παρά πολύ καλά αποτελέσματα. Νομίζω ότι έχουμε ένα πολύ καλό υλικό. Η ομάδα είναι μια οικογένεια. Θέλουμε ακόμα δουλεία και μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι. Το θετικό φέτος είναι ότι έχουμε κρατήσει τον ίδιο κορμό και αυτό είναι παρά πολύ καλό».


Για τον Ιβάν Σαββίδη:
«Ο Ιβάν Σαββίδης, θέλει να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα στον Π.Α.Ο.Κ. Δηλαδή να κάνει μια καλή Ευρωπαϊκή ομάδα. Αυτό φυσικά θέλει χρόνο, δεν μπορεί να γίνει από την μια μέρα στην άλλη. Νομίζω όμως κάνουμε θετικά βήματα προς τα εκεί. Ο κύριος Σαββίδης μου είπε ότι θέλει ένα καινούργιο γήπεδο ,αλλά φοβάται να μην πέσει το έργο πάνω σε αρχαία και καθυστερήσει αρκετά. Πάντως δεν πρόκειται να το αφήσει έτσι».


ΠΗΓΗ: FAIR PLAY 96,6 FM

Από sdna.gr

Respect για μια ακόμα φορά στον Γιώργαρο, έναν πραγματικά ΜΕΓΑΛΟ, που γι αυτό μάλιστα δεν βγάζει κόμπλεξ...

:nairepaok:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Γιώργος Κούδας, Σύμβουλος Διοίκησης

Δημοσίευσηαπό ΤΑΓΜΑΤΑΡΧΗΣ-4- » Κυρ 16 Σεπ 2018, 23:25

Ρε τι βλεπουν τα ματια μας ....... τι ακουμε ρε εεεεεε.......!!!!!

Αντε τον μουγκοθοδωρο τον μαθαμε τι κολοτουμπας ειναι.....
....αλλα εσυ ρε Κουδα;....εσυ;....
Τι χαρες και πανηγυρια,αγκαλιες και φιλια ειναι αυτα ρε Γιωργο??? με τον κουλη;...με τον κουλη!!!!!!!!
Το γαυροπροσκυνημενο...το τσιρακι του πρεζεμπορα;....

Και ακουμε και το απιστευτο.....να του ευχεσε οταν τελειωσει το νεο γηπεδο να ειναι ΑΥΤΟΣ???!!!!! .που θα το εγκαινιασει ως Πρωθυπουργος!!!!!!.......ελεοςςς....ρε πουστη μου......ελεος.....

Να με συμπαθατε ρε μαγκες αλλα...Εδω πλεον αρχιζω και κολλαω...σκαλωνω...το χανω ...δεν...δεν..υπαρχει αυτο που ζουμε.....μπερδευομαι πολυ ασχημα....παρα πολυ..

ΠΑΟΚ μαχες και αγωνες και αντισταση στο κατεστημενο....και ταρχιδια μου κουνιουντε!!!!....πουτσες μπλε....
Να σε τρυπανε απο μεσα τα ιδια τα ειδωλα σου...

......το απολυτο ξενερωμα.....



Κριμα ρε Κουδα....κριμα...
ΤΑΓΜΑΤΑΡΧΗΣ-4-
 
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Παρ 29 Απρ 2011, 01:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Διοικητικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες