Cars&Moto

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 03 Νοέμ 2017, 12:30

Μαυρο Χιονι έγραψε:Είμαι στη διαδικασία να αλλάξω αυτοκίνητο. Το παρών είναι ένα πασατ σβ. Το νέο αυτοκίνητο θέλω να είναι ευρύχωρο, οικογενειακό, σπορ εμφάνιση, σπορ επιδόσεις, μεγάλο πορτ μπαγκαζ, με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας ενσωματωμένη και το σπουδαιότερο, οικονομικό μέχρι αηδιας. Υπάρχει;

Nαι υπάρχει, θα πω εγώ. Ονομάζεται τεσλα και αύριο σαββατο έχω ραντεβού στην αντιπροσωπεία για ένα τεστ ντραιβ. Είμαι στο ογδόντα τις εκατό πως πως θα καταληξω στο μοντέλο ς μιας και αυτό είναι και το μοναδικό σεντάν της εταιρείας. Όσοι ξέρω, δύο άνθρωποι, που έχουν το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι ενθουσιασμένοι μαζί του. Ειδωμεν, τα καλύτερα αύριο!

Tesla, model S...Μάλιστα...Επειδή δεν το ήξερα καθόλου, το ριξα μια ματιά και αυτό που είδα μου άρεσε...ΠΟΛΥ!!!! :shock:
Πολύ μουράτο (για sendan) εξωτερικά (καμία σχέση με station vagon) και πολύ όμορφο-προσεγμένο εσωτερικά, αν εξαιρέσω την τεράστια οθόνη που παραπέμπει σε village cinemas ( :mrgreen: ), πραγματικά με εντυπωσίασε Μαυρόχιονε...
Εύχομαι να σε καλύπτει και η χωρητικότητα του port baggage και φυσικά σιδερένιο και καλοτάξιδο αδερφέ... ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ 03 Νοέμ 2017, 12:53

Αυριο πάω για τεστ ντραιβ. Μπορώ να δώσω εντυπώσεις αν και είναι εύκολο να βρεις στο διαδίκτυο από ειδικούς.

Σπυρο δεν έχει πολλά στην Ελλαδα επειδή είναι ακριβα και επειδή το δίκτυο σταθμών ανεφοδιασμού είναι ανύπαρκτο. Έχω διαβάσει πως είναι στα σχέδια της εταιρείας να αναπτυχθεί και στην ελληνική αγορά. Το πότε είναι το θέμα.

Αποστολε το ακριβότερο μοντέλο ς εδώ στο βορρά κοστίζει λίγο περισσότερο από 100.000. Το suv κοστίζει παραπάνω φυσικά.

Γκοραν θα δούμε αν θα το αγοράσουμε. Έχω και κάτι άλλα υβριδικά στο μυαλό μου. Θέλει ψάξιμο. Το καλό με την τεσλα είναι ότι παρέχει δωρεάν εφ όρου ζωής τη φόρτιση της μπαταρίας στους ειδικά διαμορφωμένους σταθμούς που διαθέτει κατά μήκος της εθνικής οδου
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Spiros_S » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:01

Το ξέρω βρε. Για πλάκα το είπα. Έχει φίλος μου στην Αγγλία και είναι ενθουσιασμένος.
Με εξαίρεση το κόστος ασφάλειας και της επισκευής μία ζημιάς στην ποδιά.
Spiros_S
 
Δημοσιεύσεις: 4570
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 16:47
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:12

Με μπερδεψες με το τι να σου πω! Αυριο θα δοκιμασω το Ρ85D το οποίο είναι τερτρακινητο με το P να εννοείται ως performance. Λογικά αν πάω για κάποιο αυτό θα είναι το 75D με πιο μικρή μπαταρία δηλαδή
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Spiros_S » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:16

:opaokara: :opaokara: :opaokara:
Spiros_S
 
Δημοσιεύσεις: 4570
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 16:47
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:27

Τα μεταχειρισμένα πάντως των ΗΠΑ, του 2014, κυμαίνονται από 51.000 € έως 74.000 €. (τα 85άρια).
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό joshua » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:38

Εγω παντως ψηνομαι ασχημα για το bmw i3.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:44

Εσύ μια ζωή Γερμανόφιλος ήσουν.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό joshua » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:46

Σε αυτοκινητα και μηχανες το ομολογω,δεν εχω παρει κατι αλλο.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό mbison » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:49

Βγηκε το νεο civic 5θ με κινητηρες βενζινης μονο. Πως σας φαινεται?
Το προηγούμενο ειναι τωρα με έκπτωση, γυρω στα 22 χιλ 1.6 diesel.
Ισως το προηγουμενο ειναι πιο ομορφο απο το νέο? Το νεο λιγο αλλοκοτο μου φαινεται
Άβαταρ μέλους
mbison
 
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: Παρ 07 Μαρ 2014, 09:22

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό joshua » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:51

Εξαιρετικα αυτοκινητα αλλα εγω δεν μπορω την αισθητικη των γιαπωνεζων.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:51

Εγώ ξεκίνησα το 1990 με Peugeot 205 που όταν το οδηγούσα ήταν λες και το φόραγα (τόσο ενημερωμένος ένιωθα για το πώς και πού πατάει το αυτοκίνητο), αλλά συνέχισα με την Corolla 1600 των 110 hp και των 1.130 κιλών που το μόνο της μείον ήταν ότι στις στροφές δεν με ενέπνεε καθόλου, σε αντίθεση το Γαλλικό. Βέβαια ήταν πολύ πιο ποιοτικό, αθόρυβο, ευρύχωρο και γρήγορο, και μου έβγαλε πολύ λιγότερες ζημιές, κάτι που είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Το πρόβλημα το έλυσα με τέσσερα κίτρινα Koni.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 03 Νοέμ 2017, 13:56

mbison έγραψε:Βγηκε το νεο civic 5θ με κινητηρες βενζινης μονο. Πως σας φαινεται?
Το προηγούμενο ειναι τωρα με έκπτωση, γυρω στα 22 χιλ 1.6 diesel.
Ισως το προηγουμενο ειναι πιο ομορφο απο το νέο? Το νεο λιγο αλλοκοτο μου φαινεται

Η Honda είχε ανέκαθεν τα πιο ευρύχωρα αυτοκίνητα, με βάση τον εξωτερικό όγκο τους και ίσως τα πιο ποιοτικά. To design της βέβαια δεν ήταν του γούστου μου. Ούτως ή άλλως ήταν ακριβά για μένα.
Οι κινητήρες πάντως ξεπερνούσαν τα σασί της, ιδιαίτερα στις δεκαετίες του 90 και του 2000, πρόβλημα που σταδιακά αμβλύνθηκε. Ο diesel της είναι πολύ καλός, όπως πολύ καλός είναι και ο χιλιάρης της turbo, παρ' όλο παλαιότερα ήταν φανατική των ατμοσφαιρικών κινητήρων (όπως και η Toyota).
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 03 Νοέμ 2017, 14:10

Πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, μετά από 35 χρόνια οδήγησης αρκετών και διαφόρων τύπων αυτοκινήτων:
Για κανονικά άλογα μόνο ατμόσφαιρα...Κυρίες αληθινές, για όσους δεν γουστάρουν τρέλες, αλλά και απιστίες... :shock:
Τα tourbo άλογα μια χαρά είναι κι αυτά, μόνο που, εύκολα μεν "αφηνιάζουν", αλλά και δύσκολα "δαμάζονται"... :o
Η τελική επιλογή ποιότητας-ποσότητας είναι θέμα χρήματος φυσικά, γούστου, αλλά και χαρακτήρα του καθένα... ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Spiros_S » Παρ 03 Νοέμ 2017, 14:22

joshua έγραψε:Σε αυτοκινητα και μηχανες το ομολογω,δεν εχω παρει κατι αλλο.


Γερμανικό αυτοκίνητο δεν είχα ποτέ. Σε μηχανές, μπροστά στο Honda CBR 600 του 1998 που είχα, δεν βάζω κανένα. Απίστευτο μηχανάκι.
Spiros_S
 
Δημοσιεύσεις: 4570
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 16:47
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες