Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Θέματα που αφορούν την επικαιρότητα και τα Μ.Μ.Ε.

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Rizla » Δευτ 18 Σεπ 2017, 14:05

Aυτος ο αρρωστος μπασταρδος λεει που και που σωστες κουβεντες...δεν του το χα :D
Άβαταρ μέλους
Rizla
 
Δημοσιεύσεις: 6201
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιούλ 2008, 18:18

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό gk.box16 » Δευτ 18 Σεπ 2017, 14:49

Μιας και το ξεκίνησα ας το συνεχίσω.

Κάποτε ρεαλιστές έλεγαν , είναι στη φύση ορισμένων ανθρώπων η δουλεία άλλοι μιλούσαν για την φύση της γυναίκας κλπ άλλοι πάλι ρητορευαν λέγοντας ότι είναι στη φύση του ανθρώπου να έχει πάντα ένα βασιλιά πάνω από το κεφάλι του και πολλά άλλα "είναι στη φύση του ανθρώπου" έλεγαν οι ρεαλιστές .
Αυτοί οι ρεαλιστές τότε και τώρα λοιπόν κατά την γνώμη μου είναι οι χειρότεροι απάνθρωποι χωρίς παιδεία και χωρίς καλοσύνη μέσα στην ψυχή τους.
Δεν υπάρχει " η φύση του ανθρώπου" αυτά
είναι φασιστικά κατάλοιπα ,το μόνο που υπάρχει είναι "είτε έχεις παιδεία είτε όχι"
και ο κ.μητσοτακης δεν την έχει.
Υ.γ. Ίσως να είναι στη φύση του Κούλη, :D
Άβαταρ μέλους
gk.box16
 
Δημοσιεύσεις: 889
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιαν 2017, 20:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Aye4 » Δευτ 18 Σεπ 2017, 15:49

Azrael έγραψε:χμ νομιζω οτι θα πρεπει να παμε μερικοι εκει που θα μιλαει!ετσι μωρε για το καλωσορισμα!


Αδελφέ, γιά τέτοια ως λαός, είχαμε τη δυαντότητα κάποτε...
Τώρα είμαστε για κανα μπάφο, για κανά σέλφι και παραπέρα μη ζητά περισσότερα...
Άλλαξαν οι εποχές, άλλαξε και ο τρόπος "δράσης" του λαού...
Στον ΠΑΟΚ ενοείτε...
Διότι αλλού ίσως θα πήγαιναν...
Άβαταρ μέλους
Aye4
 
Δημοσιεύσεις: 1638
Εγγραφή: Τρί 01 Αύγ 2017, 19:10
Τοποθεσία: Καστέλλα (Πρ. Ηλίας)

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Aye4 » Δευτ 18 Σεπ 2017, 16:06

Azrael έγραψε:προφανως γιατι θεωρει οτι του φτανουν οι ψηφοι των γαβρων


Θεωρεί ότι του φτάνουν οι φήφοι ΟΛΩΝ των γαύρων και θεωρεί επίσης ότι οι νεοδημοκράτες που υποστηρίζουν τον ΠΑΟΚ (ΟΛΟΙ επίσης) βάζουν πάνω το κόμμα τους, πάνω απο τον ΠΑΟΚ.
Συνεπώς, διπλή η επιτυχία.
Ή αλλιώς, εμείς του ΠΑΟΚ δεν είμαστε σαν τους γαύρους.
Και όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν...
Μήπως έχω άδικο?
Άβαταρ μέλους
Aye4
 
Δημοσιεύσεις: 1638
Εγγραφή: Τρί 01 Αύγ 2017, 19:10
Τοποθεσία: Καστέλλα (Πρ. Ηλίας)

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Aye4 » Δευτ 18 Σεπ 2017, 16:12

eorptol1 έγραψε:εδω μιλαμε για οτι επηρεαζει αρνητικα ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΑΟΚ και ναι ο κουλης μιλησε πολλες φορες προσβλητικα για τον ΠΑΟΚ .....αυτο καταγγελουμε .....οσο για το τι ψηφιζει υποστηριζει ο καθενας ειναι δικαιωμα του ειναι ακομη και χρυση αυγη να ειναι καποιος .....ΕΔΩ ΠΟΛΕΜΑΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ......δεν κανουμε πολιτικη καθοδηγηση......για τον speedy το σχολιο....


Έτσι είναι όπως το προσδιορίζει ο eorptol
Ακριβώς...

(για το σχόλιο του speedy)
Άβαταρ μέλους
Aye4
 
Δημοσιεύσεις: 1638
Εγγραφή: Τρί 01 Αύγ 2017, 19:10
Τοποθεσία: Καστέλλα (Πρ. Ηλίας)

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό speedy.g » Δευτ 18 Σεπ 2017, 19:15

Mīngus έγραψε:
Σόρυ φίλε αλλά βρίσκεσαι σε λάθος φόρουμ. Στο νεοδημοκρατομάνια πήγαινε.
Εκεί όπου αν θες μπορείς να γράψεις ότι ο ευρωβουλευτής με τον Σαμαρass βρήκανε λύση για την αποπληρωμή των χρεών του ΠΑΟΚ και ότι τα βάλανε με την ΕΟ του ποδοσφαίρου.
Σκατά στα μούτρα και όλου του συριζα. Εγώ δεν έχω θέμα να το πω. Αν θες παραδέχομαι και ότι ο Τσίπρας είναι ο πιο ανίκανος πρωθυπουργός έβερ (μέχρι να βγει ο Κούλης φυσικά να πάρει τον τίτλο). Τώρα τι θες να κάνω; Να κάνω ντα τον επιχειρηματία ή τον πολιτικό που έχουν κολλητηλίκια; Welcome to κοινοβουλευτική δημοκρατία mate.
Το να υποθάλπτεις όμως έναν εγκληματία πρεζέμπορα όπως κάνανε μερικοί στη βουλή, ε εγώ δεν το εξισώνω με το παραπάνω.
Τα στραβά μάτια υπέρ μας τώρα ποια είναι δεν ξέρω. Τι κερδίσαμε ως ΠΑΟΚ; Τι χάρη μας κάνανε και δεν την ξέρω;
Και για να τελειώνουμε με το αστείο. Η φύση του ΠΑΟΚτσή ποια είναι; Να τον γαμάνε και να κάνει τον θιγμένο; Που απ' ό,τι βλέπω αυτό συνεχίζει να γίνεται παρά τα κολλητηλίκια που αναφέρεις.


Στο νεοδημοκρατομάνια να πάνε αυτοί που από μωρά φωράνε μπλε πιπίλες κτλπ. Ούτε πλάτες στον Κούλη, ούτε στον χοντρό έχω όρεξη να κάνω. Τρέλενομαι όμως να ακούω για περήφανους ΝεοΔημοκράτες που το πρόβλημα τους είναι ο Κούλης. Πες ρε φίλε ότι είσαι ένας μπλε ΠΑΣΟΚος και τελείωνε.

Επίσης μην συγχέεις ποδόσφαιρο με πολιτική. Προφανώς και στο ποδόσφαιρο έχουμε χορτάσει βιασμό τόσα χρόνια και τις μπούρδες περί χαλίφη Ιβάν είναι για να τις ακούνε τα πρόβατα στην Αθήνα για να κοιμούνται ήσυχα και να μην ασχολούνται με τα χάλια τους.
Και επειδή δεν διαφωνούμε σε κάτι, εγώ λέω ότι επειδή αυτό γίνεται τόσα χρόνια, δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνεται στο διηνεκές. Δεν γουστάρω τα αλισβερίσια πολιτικών- επιχειρηματιών. Είτε μέσα από αυτά ευνοείται ο πρόεδρος της ομάδας μου είτε ο κάθε πρεζέμπορας. Δεν θα μπω στη διαδικασία να λέω τι κάνει ο ένας και τι ο άλλος. Εγώ κατακρίνω την πράξη. Και επειδή γενικά εκτιμώ την άποψή σου, άνοιξε μια φορά το Ε, δες το δελτίο ειδήσεων και πες μου μετά πόσο περήφανος νιώθεις για τον πρόεδρο που πάει με το σταυρό στο χέρι.
Περηφάνια
Αντίσταση
Όνειρο
Κατάκτηση
speedy.g
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 23:53

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Mīngus » Δευτ 18 Σεπ 2017, 19:34

Σ' αυτά που λες τώρα δε διαφωνώ σε κάτι. Στο μόνο που εμμένω είναι ότι δεν μπορώ να εξισώνω τη συνδιαλλαγή ενός πολιτικού με έναν επιχειρηματία, που συμβαίνει κατά κόρον παγκοσμίως (και με το οποίο εννοείται ότι δε συμφωνώ) με την υπόθαλψη ενός πρεζέμπορα.
Όλη η κουβέντα ξεκίνησε από αυτό που είπες να μη συγχέουμε το ποδόσφαιρο με την πολιτική. Αυτός που την ξεκίνησε την όλη φάση ήταν ο Κούλης που ενέπλεξε και τον ΠΑΟΚ στην κόντρα του με τον Σαββίδη. Άρα δεν τη συγχέουμε εμείς. Ότι το να ψηφίζει κάποιος με οπαδικά κριτήρια είναι αστειότητα εννοείται ότι με βρίσκει σύμφωνο. Αν κάποιος σκόπευε να ψηφίσει αυτόν τον κωμωδό και δεν το κάνει τελικά, για οπαδικούς λόγους, ας ψαχτεί και γιατί θα τον ψήφιζε αρχικά αλλά και γιατί τα κριτήρια του τελικά είναι οπαδικά.
Το θέμα είναι ότι δεν μπήκαμε εδώ μέσα στα καλά καθούμενα να κράξουμε τον Μητσοτάκη.
Αν συνέβαινε αυτό τότε θα μπορούσαμε να είμαστε υπόλογοι με βάση το σκεπτικό σου για το ότι δεν κρατάμε ίσες αποστάσεις και από τους άλλους.
Συγγνώμη αν παρεξήγησα τις προθέσεις σου πάντως και έγινα επιθετικός χωρίς λόγο.
Άβαταρ μέλους
Mīngus
 
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: Τρί 06 Ιαν 2015, 00:04

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό aquila » Δευτ 18 Σεπ 2017, 19:35

Αν και θα συμφωνησω στα συμπερασματα με τον sick θα διαφωνησω στην αιτιολογηση και στην επιχειρηματολογια.
Σαφως και ειναι φυσικος νομος η ανισοτητα που προκυπτει απο την ανομοιογενεια και ισχυει για ολα τα εμβια και οχι μονο για τους ανθρωπους. Ιδιες πιθανοτητες επιβιωσης ειχε καποιος γρηγορος κ δυνατος στις πρωτογονες κοινωνιες πχ μ εναν αργο κ αδυναμο;
Η χαρτα δικαιωματων απο την αλλη δεν ειναι φυσικος νομος αλλα μια συμφωνια μεταξυ των ανθρωπων. Οποιαδηποτε παρεκτροπη απο αυτη δεν ειναι λοιπον παρεκτροπη απο τους φυσικους νομους. Τα δικαιωματα και η ισονομια ειναι ανθρωπινες επινοησεις δεν ειναι φυσικα χαρακτηριστικα.
Τη ροπη των ανθρωπων για ταξικη κοινωνια και να θελουμε να την αμφισβητησουμε δεν εχουμε κ πολλα αντιπαραδειγματα.
Δεν ειναι αυτη καθεαυτη η ροπη φυσικος νομος αλλα προκυπτει απο καποια χαρακτηριστικα εγγενη στον ανθρωπο οπως πχ η ταση για διαιωνιση του δικου του dna οπως συμβαινει κ με ολα τα ζωντανα.
Δεν καταλαβαινω ομως γιατι το να ειναι κατι φυσικο η το οτι προκυπτει απο φυσικα χαρακτηριστικα το κανει αυτοματα και καλυτερο. Η φυση δεν εχει νοημοσυνη καταληγει σε μια κατασταση ισορροπιας με συνεχεις δοκιμες. Ο ανθρωπος ως νοημον ον εχει τη δυνατοτητα να κανει εξελικτικα αλματα χωρις να περιμενει τη φυσικη εξελιξη των πραγματων. Δεν ηταν στην ανθρωπινη φυση ουτε να φοραμε ρουχα ουτε να χτιζουμε πυραμιδες μας πηρε χιλιαδες χρονια αλλα τα καταφεραμε. Με τον ιδιο τροπο μπορουμε να αλλαξουμε και αυτη τη ροπη προς ταξικες κοινωνιες σε κατι περισσοτερο δικαιο. Αλλωστε κ το δικαιο ειναι στη φυση του ανθρωπου.
Ε προφανως ο κουλης δε το πιστευει αυτο. Θεωρει την εξαλειψη της ροπης προς ταξικες κοινωνιες αδυνατη και αυτες δεδομενες αρα τις ανισοτητες που προκυπτουν αναποφευκτες.
Οποιος συντασσεται τον ψηφιζει.
Aquila non capit muscas
Άβαταρ μέλους
aquila
 
Δημοσιεύσεις: 1326
Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2015, 19:54
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Δευτ 18 Σεπ 2017, 19:42

speedy.g έγραψε:
Mīngus έγραψε:
Σόρυ φίλε αλλά βρίσκεσαι σε λάθος φόρουμ. Στο νεοδημοκρατομάνια πήγαινε.
Εκεί όπου αν θες μπορείς να γράψεις ότι ο ευρωβουλευτής με τον Σαμαρass βρήκανε λύση για την αποπληρωμή των χρεών του ΠΑΟΚ και ότι τα βάλανε με την ΕΟ του ποδοσφαίρου.
Σκατά στα μούτρα και όλου του συριζα. Εγώ δεν έχω θέμα να το πω. Αν θες παραδέχομαι και ότι ο Τσίπρας είναι ο πιο ανίκανος πρωθυπουργός έβερ (μέχρι να βγει ο Κούλης φυσικά να πάρει τον τίτλο). Τώρα τι θες να κάνω; Να κάνω ντα τον επιχειρηματία ή τον πολιτικό που έχουν κολλητηλίκια; Welcome to κοινοβουλευτική δημοκρατία mate.
Το να υποθάλπτεις όμως έναν εγκληματία πρεζέμπορα όπως κάνανε μερικοί στη βουλή, ε εγώ δεν το εξισώνω με το παραπάνω.
Τα στραβά μάτια υπέρ μας τώρα ποια είναι δεν ξέρω. Τι κερδίσαμε ως ΠΑΟΚ; Τι χάρη μας κάνανε και δεν την ξέρω;
Και για να τελειώνουμε με το αστείο. Η φύση του ΠΑΟΚτσή ποια είναι; Να τον γαμάνε και να κάνει τον θιγμένο; Που απ' ό,τι βλέπω αυτό συνεχίζει να γίνεται παρά τα κολλητηλίκια που αναφέρεις.


Στο νεοδημοκρατομάνια να πάνε αυτοί που από μωρά φωράνε μπλε πιπίλες κτλπ. Ούτε πλάτες στον Κούλη, ούτε στον χοντρό έχω όρεξη να κάνω. Τρέλενομαι όμως να ακούω για περήφανους ΝεοΔημοκράτες που το πρόβλημα τους είναι ο Κούλης. Πες ρε φίλε ότι είσαι ένας μπλε ΠΑΣΟΚος και τελείωνε.

Επίσης μην συγχέεις ποδόσφαιρο με πολιτική. Προφανώς και στο ποδόσφαιρο έχουμε χορτάσει βιασμό τόσα χρόνια και τις μπούρδες περί χαλίφη Ιβάν είναι για να τις ακούνε τα πρόβατα στην Αθήνα για να κοιμούνται ήσυχα και να μην ασχολούνται με τα χάλια τους.
Και επειδή δεν διαφωνούμε σε κάτι, εγώ λέω ότι επειδή αυτό γίνεται τόσα χρόνια, δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνεται στο διηνεκές. Δεν γουστάρω τα αλισβερίσια πολιτικών- επιχειρηματιών. Είτε μέσα από αυτά ευνοείται ο πρόεδρος της ομάδας μου είτε ο κάθε πρεζέμπορας. Δεν θα μπω στη διαδικασία να λέω τι κάνει ο ένας και τι ο άλλος. Εγώ κατακρίνω την πράξη. Και επειδή γενικά εκτιμώ την άποψή σου, άνοιξε μια φορά το Ε, δες το δελτίο ειδήσεων και πες μου μετά πόσο περήφανος νιώθεις για τον πρόεδρο που πάει με το σταυρό στο χέρι.
Φίλε ο κουλης στην ρύθμιση των 100 δόσεων που μπήκανε 400000 επαγγελματίες, μίλησε για φωτογραφικη ρύθμιση για τον ΠΑΟΚ υπάρχουν τα σχετικά βίντεο.... Ο τύπος ήταν βουλευτής απλός τότε, τι ζόρι είχε λοιπόν και έκανε τέτοια επίθεση 3 χρόνια πριν; ότι αφορά τον ΠΑΟΚ στο οποίο εμπλέκεται αναγκαστικά σαν πρόεδρος ο Ιβάν είναι στα ενδιαφέροντα μας σαν οπαδοί.... Προσωπική επίθεση στον κουλη κάνουμε που έχει θέμα με μας.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9772
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό speedy.g » Δευτ 18 Σεπ 2017, 20:09

Ρε φίλε δεν διαφωνώ ούτε μαζί σου, καλά κάνετε και αγανακτείτε. Και εμένα μου την σπάει να μας δουλεύει ο κολλητός του χοντρού.

Απλά προσπαθώ να δώσω τροφή για σκέψη για να μην γινόμαστε σαν τους άλλους και εθελοτυφλούμε. Προφανώς και δεν λέω να φτάσουμε σε σημείο αυτομαστιγώματος, αλλά αν έχω κάτι να χαίρομαι είναι ότι όταν μας έδινε μούφα πέναλτυ πριν 4-5 χρόνια με τον βάζελο στην Τούμπα (αν και χάναμε ήδη 3-0 νομίζω), ζητούσαμε να το χάσει.

Mingus όλα καλά δικέ μου. O ΠΑΟΚ πάνω από όλα!

:pano: :pano: :pano:
Περηφάνια
Αντίσταση
Όνειρο
Κατάκτηση
speedy.g
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 23:53

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό gk.box16 » Δευτ 18 Σεπ 2017, 20:11

Άρθρο 4 παρ.1: “Οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου”.
Άρθρο 4 παρ.2: “Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις”.
Επομένως, η δήλωση του Κυριάκου Μητσοτάκη δεν είναι μόνο βαθιά ανιστόρητη αλλά και αντισυνταγματική.

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης είναι το Κακομαθημένο της Ιστορίας. Φυσικά και μία κοινωνία χωρίς ανισότητες αντιβαίνει στη φύση. Όχι την ανθρώπινη. Τη μητσοτακική.
Άβαταρ μέλους
gk.box16
 
Δημοσιεύσεις: 889
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιαν 2017, 20:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Δευτ 18 Σεπ 2017, 21:54

Δεν ειπε κατι παραλογο ο γιος ************. Βασικες αρχες νεοφιλελεδισμου μας κοινωνησε στη ΔΕΘ. Ο δυνατος δυνατοτερος, ο μεσος μικρος και ο μικρος βορα στα δοντια του μεγαλου. Απορω γιατι δινουμε τοσο μεγαλες διαστασεις. Σε αυτα πιστευουν, αυτα πρεσβευουν, αυτα θελουν να φερουν. Ειναι οι ιδιοι που θεωρουν σοβιετιες και κομμουνισμο το κοινωνικο κρατος :lol:

Και φυσικα στις μερες μας δεν υπαρχει καμια ισοτητα στον κοινωνικο ιστο. Αλλου παπα ευαγγελιο βεβαια που τα βαρη πρεπει να τα αναλαμβανει ολη η κοινωνια και μαλιστα ουτε καν καταμμερισμενα αναλογα με τη δυνατοτητα του καθενος.

Στη χωρα που ενας πλοιοκτητης εφερε 2 τονους ηρωινης σε ευρωπαικο λιμανι, σκοτωσε κατα συρροην ολους τους πιθανους μαρτυρες σε ολα τα μηκη και πλατη της γης και παρολαυτα κυκλοφορει ελευθερος, ευθαρσως αγοραζει καναλια και κανει δηλωσεις στην καμερα φυσικα και δεν υπαρχει ισονομια.

Στη χωρα που για 2000 ευρω χρεος, μπαινεις μεσα ενω αν χρωστας εκατομμυρια εχεις το καρπουζι και το μαχαιρι, προφανως και δεν υπαρχει ισονομια.

Στη χωρα που το κρατος διαιρει σε "καλο" και "κακο" κοματι τις δεκο του, πουλαει το υγιες και φορτωνει το χρεωμενο στο ηδη υπερογκο χρεος του (αρα και στους πολιτες) η ηθικη εχει παει περιπατο.

Στη χωρα που οπαδοι της ομαδας μας, αλλα και αλλων ομαδων με τη χρηση του ιδιωνυμου και ακομα και για εναν πυρσο στα χερια, αναγκαζονται για χρονια να δινουν παρων στο κοντινοτερο ατ την ωρα των αγωνων των ομαδων τους (αν δεν ειναι στα "σωφρονιστικα ιδρυματα"), ενω ο πρωην νο1 της ζιμενς ελλας εφυγε σε μια νυχτα για τη μαμα πατριδα ωστε να μην συλληφθει ειναι ξεκαθαρο τι ειδους νομοι επικρατουν.

Στη χωρα που οι ιδιοκτητες πρωην εταιρειας παροχης ενεργειας, αφου καταληστεψαν τον κοσμο αλλα και το κρατος, περνανε τα καλοκαιρια τους ανεμελα στη μυκονο για ποια δικαιοσυνη μιλαμε.

Στη χωρα που ο ανανδρος δολοφονος ρουπακιας με νομικιστικα τερτιπια κυκλοφορει πλεον ελευθερος τη στιγμη που μια μανα που εχασε το παιδι της υποκειται επι 4 χρονια το μαρτυριο της τραγελαφικης ελληνικης δικαιοσυνης τι να συζητησουμε για ισοτητα.

Οποτε ευγε στον μελλοντα πρωθυπουργο του τοπου. Να και ενας πολιτικος που μιλαει τη γλωσσα της αληθειας.
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 18 Σεπ 2017, 23:06

Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Othin » Δευτ 18 Σεπ 2017, 23:30

Στην φύση υπάρχουν γενικά δύο εκδοχές περί συνύπαρξης.

Στο ΖΩΙΚΟ βασίλειο επικρατεί κατά κανόνα το πιο ρωμαλέο, μεγαλόσωμο και δυνατό μέλος της αγέλης κάθε είδους, ενώ τα πιο αδύναμα αφήνονται ως θυσία-βορά στους εχθρούς θηρευτές, ώστε να γλυτώσουν τα υπόλοιπα μέλη.

Στις πολιτισμένες κοινωνίες των ΑΝΘΡΩΠΩΝ τα αδύναμα μέλη έχουν ίσα δικαιώματα, προστατεύονται περισσότερο από ό,τι προστατεύονται τα ισχυρά μέλη και τους εξασφαλίζεται η κατάλληλη ad hoc μεταχείριση, ώστε να μπορούν όχι μόνον να επιβιώσουν, αλλά και να προσφέρουν όσα μπορούν στον εαυτό τους και στην κοινωνία (τετριμμένο παράδειγμα τέτοιας προσφοράς ο Hawking).

Υποθέτω ότι οι οπαδοί των αποφθεγμάτων του κούλη, ίσως λόγω «φυσικής επιλογής» ή «συγγένειας» προς το ζωικό βασίλειο, δραστηριοποιούνται εντόνως προς την κατεύθυνση της κοινωνικής ανισότητας, κατ΄ επέκτασιν της ευγονικής και της καθαρότητας της φυλής. Κάποιες φορές όμως συμμετέχουν και σε διάφορες οργανώσεις υπέρ αδυνάτων πχ για να «σώσουν» τα αδέσποτα (ενν. μέσω ευθανασίας).

Το πού ανήκει ο καθένας είναι δικαίωμά του να επιλέξει.

Όσο για την απουσία σχέσης μεταξύ ποδοσφαίρου και πολιτικής ας εξηγήσει κάποιος πρώτα το ενδιαφέρον των πολιτικών ανά τους αιώνες για τα θεάματα γενικότερα και μετά να επιχειρηματολογήσει υπέρ της άποψής του. Αναθέματα, αφορισμούς και θέσφατα μπορεί να λέει ο καθένας μας, όπως εύγλωττα έχει εξηγήσει και ο Κλιντ Ίστγουντ.

ΥΓ. Εξαιρετικό το κείμενο του Sick bastard!
Caer esta permitido, levantarse es obligatorio.
Weil alle Menschen verschieden sind, haben die gleichen Rechte.
Επειδή μόνον εμείς, αντίθετα προς τους βαρβάρους, ποτέ δεν μετρήσαμε τον εχθρό στη μάχη.
Άβαταρ μέλους
Othin
 
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Σάβ 13 Φεβ 2010, 20:04

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Τρί 19 Σεπ 2017, 02:04

πολυ ωραια και ευηχα οσα λετε, αλλα δεν μπορω να μην αναρωτηθω με θλιψη (αφου ξεκαθαρισω προς αποφυγη παρεξηγησεων πως σιχαινομαι τον Κουλη και το συναφι του) ποσα παραδειγματα τετοιων κοινωνιων υπαρχουν στην ανθρωπινη ιστορια ανα τους αιωνες.

Οκ, υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα ειναι συντριπτικα λιγες σε σχεση με την αιωνια ανισοτητα που διακατεχει το ανθρωπινο ειδος. Δυστυχως, η πλειονοτητα των ανθρωπινων "πολιτισμενων" κοινωνιων ειναι γεματη απο ιστοριες εκμεταλλευσης φτωχων απο τους πλουσιους, αδυνατων απο τους ισχυρους, αναξιοκρατιας, οικογενειοκρατιας, πλουτοκρατιας, σφαγων στο ονομα του κερδους και σπανιως επικρατει σε αυτες η αντιθετη ταση, του δικαιου και της αλληλεγγυης.

Εθελοτυφλουμε αν λεμε πως στο ζωικο βασιλειο επικρατει ο νομος του ισχυρου ενω στις ανθρωπινες κοινωνιες τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Τα ζωα συχνα ειναι λιγοτερο στυγνα.

Βεβαια το οτι ανθρωποι σαν τον Κουλη, χαιρονται για αυτην την κατασταση και προσπαθουν να την αξιοποιουν και να την ενισχυουν, δεν τους κανει αξιεπαινους.
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4
 
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: Παρ 11 Ιούλ 2014, 22:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επικαιρότητα - Μ.Μ.Ε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες