Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Τηλεοπτικός Σταθμός OPEN Beyond

Δημοσίευσηαπό Aye4 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 09:55

Η οριστικοποίηση της αγοράς του τηλεοπτικού καναλιού “Ε” από την εταιρεία DIMERA συμφερόντων του Ιβάν Σαββίδη, επιβάλλει νομίζω μια αναλυτικότερη παρουσίαση του “προϊόντος” που αγοράζει ο ιδιοκτήτης του ΠΑΟΚ και έχει ενδιαφέρον αυτό, για να αντιληφθεί ο καθένας ότι αποκτήθηκε ένας τηλεοπτικός σταθμός, σύγχρονος και τεχνολογικά ανεπτυγμένος, με πολύ ισχυρή υποδομή και μεγάλες δυνατότητες να κατακτήσει κορυφές. Ανεξάρτητα με τις εκπομπές που παρουσιάζει και τα ποσοστά τηλεθέασης που σήμερα εμφανίζει, τεχνολογικά και από άποψη υποδομής και ανάπτυξης, ο “Ε” δεν έχει τίποτα να ζηλέψει, από άλλους, θεωρητικά “μεγάλους” τηλεοπτικούς σταθμούς της χώρας, κάποιους απο τους οποίους τους ξεπερνά κιόλας.
Και το εξηγώ παρακάτω:

Ο τηλεοπτικός σταθμός “Epsilon Tv” (αυτό είναι το πλήρες όνομα) μετέδωσε το σήμα του, στον τηλεοπτικό αέρα πανελλαδικά, στις 11 Σεπτεμβρίου του 2013, με έδρα την Αθήνα (Μαρούσι).
Σήμερα έχει πάνω από 120 ιδιόκτητα κέντρα εκπομπής, που καλύπτουν το 99% του πληθυσμού της χώρας.

Το πρόγραμμα του “Ε” εκτός απο την επίγεια μετάδοσή του αναλογικά (μέσω των γνωστών κεραιών τηλεόρασης) μεταδίδεται επίσης επίγεια ψηφιακά, μέσα από τις συχνότητες της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης (DIGEA), η οποία καλύπτει ήδη πάνω από 6 εκατομμύρια τηλεθεατές πανελλαδικά.

Επί πλέον, το τηλεοπτικό πρόγραμμα του “Ε” μεταδίδεται και μέσα από τις δύο συνδρομητικές υπηρεσίες που λειτουργούν στη χώρα μας, τη Nova τηλεόραση (δορυφορικά-DTH) και τον ΟΤΕ TV (δορυφορικά -DTH αλλά και μέσω IPTV). Ο συνολικός αριθμός των συνδρομητών και στα δύο δορυφορικά κανάλια, ανήλθε στους 919.172 συνδρομητές (χρησιμοποιώ τα επίσημα στοιχεία του Α' εξαμήνου 2016) και η πρόσβαση του “Ε” και σε αυτό το κοινό, είναι επίσης αξιοσημείωτη.

ΤΟ “Ε” ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο (ειδικά για τον ΠΑΟΚ και τους εκατομμύρια φίλους του, στην Ομογένεια) είναι ότι το “Ε” εκπέμπει και στο εξωτερικό.
Το "Ε- International" (που ανήκει στο “Epsilon Tv”) εκπέμπει με 24-ωρο ελληνικό πρόγραμμα, σε Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία και Νότια Αφρική μέσω δορυφόρου. Στη Βόρεια Αμερική (ΗΠΑ & Καναδά), το πρόγραμμα μεταδίδεται επίσης σε συνδρομητές μπουκέτων ελληνικών καναλιών καθώς και των δικτύων My Cosmos και το New Greek tv.
Στη δε Ευρώπη και Ρωσία, υπάρχουν διάφοροι τρόποι, για τηλεθέαση των ελληνικών καναλιών και μέσω αυτών, μεταδίδεται και το “Ε”.
Στην Κύπρο, οι τηλεθεατές μπορούν να παρακολουθούν τις ελληνικές εκπομπές του EPSILONTV μέσω του τηλεοπτικού σταθμού πανκύπριας εμβέλειας EPSILON TV – ENTERTAINMENT CYPRUS TELEVISION που προβάλλει πολλές από τις τηλεοπτικές παραγωγές του EPSILON TV Ελλάδος, αλλά και αρκετές, δικές του, κυπριακές παραγωγές. Το πρόγραμμα του σταθμού περιλαμβάνει ενημέρωση και ψυχαγωγία με δελτία ειδήσεων και ενημερωτικές εκπομπές, Κυπριακές, Ελλαδικές και ξένες σειρές, ταινίες, τηλεπαιχνίδια και πολλά άλλα.

Από την πρώτη ημέρα λειτουργίας του το EPSILON TV πρωτοπόρο στον τεχνολογικό τομέα καθώς εξέπεμψε στερεοφωνικά . Ήδη όλες οι ελληνικές εκπομπές, όπως επίσης και τα δελτία ειδήσεων, παράγονται και μεταδίδονται σε format 16:9. Σε αυτό το πιο πλούσιο format, με 30% μεγαλύτερη εικόνα, που εκμεταλλεύεται όλο το μέγεθος των σύγχρονων τηλεοράσεων, χωρίς να παραμορφώνει την εικόνα, μεταδίδονται και όλο το πρόγραμμα.

ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ON DEMAND ΚΑΙ LIVE
Όλες οι εκπομπές και τα δελτία ειδήσεων του EPSILON TV είναι διαθέσιμες για δωρεάν κατ’ επιλογή παρακολούθηση (on demand) μέσω του webtv του καναλιού (http://www.epsilontv.gr), σε κινητά τηλέφωνα iPhone και Android (εφαρμογή EPSILON TV Mobile), σε tablets iPad (EPSILON TV tablet), όπως επίσης μέσω καναλιού του EPSILON TV στο YouTube (http://www.youtube.com/etvgr) και του καναλιού του EPSILON TV στο Vimeo (http://www.vimeo.com/etvgr), καθώς επίσης και μέσα από την ειδική εφαρμογή EPSILON TV , που λειτουργεί στις Smart TV της Samsung.

Επίσης, παρέχεται δυνατότητα για παρακολούθηση του συνόλου των παραπάνω εκπομπών από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης του EPSILON TV (Facebook, Twitter).

Το EPSILON TV προσφέρει επίσης την δυνατότητα σε όλους να παρακολουθήσουν δωρεάν και σε απ ευθείας μετάδοση (Live TV), σε όλο τον κόσμο, του προγράμματός του, μέσω Live Streaming (http://www.epsilontv.gr/live).

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Αντιλαμβάνεστε ότι με την αγορά του “Ε”, αμέσως μετά την απόκτηση της τηλεοπτικής άδειας, από τη δημοπρασία που αναμένεται σύντομα, η DIMERA μπορεί να ξεκινήσει τηλεοπτική “δράση”, την επόμενη κιόλας ημέρα, χωρίς να μπλέκει σε αναζητήσεις προς δημιουργία νέων εγκαταστάσεων από την αρχή.

Επί πλέον, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το κόστος της αγοράς του “Ε” από την πλευρά Σαββίδη, δεν είναι παραπάνω από αυτά που έπρεπε να δαπανηθούν για να δημιουργηθούν όλα αυτά που τώρα αγοράστηκαν έτοιμα.
Και κάτι πολύ σημαντικό. Το “Ε” δεν είναι χρεωμένο, έχει τον ελάχιστο αριθμό εργαζομένων και κυρίως δεν έχει θέματα εργασιακά (μισθοδοσίες). Ζητήματα ιδιαίτερα σημαντικά και κρίσιμα, που σε άλλες περιπτώσεις εξελίσσονται σε μεγάλο “βραχνά” (περίπτωση Μαρινάκη και MEGA).

Τέλος να σας ενημερώσω ότι τα ονόματα που σήμερα “πρωταγωνιστούν” στο πρόγραμμα του “Ε”, είναι με συμβόλαια ορισμένου χρόνου, που έληξαν ή λήγουν στους επόμενους μήνες και η νέα ιδιοκτησία δεν είναι υποχρεωμένη να διατηρήσει κανέναν, εφ όσον δεν το επιθυμεί.

Συνεπώς, αντιλαμβανόμαστε ότι ο Ιβάν Σαββίδης, μέσω της αγοράς του "Ε", έκανε όχι απλώς μια ιδιαίτερα συμφέρουσα αγορά, στο χώρο των media, αλλά κατά το κοινώς λεγόμενο, έκανε μια κίνηση ματ !!!

ΥΓ1:
Μετά και τις εξελίξεις σε σχέση με το “Ε” (που σας περιέγραψα και με αναρτήσεις μου, στο τόπικ “Ιβάν Σαββίδης ΙΙΙ” καθώς αφορούσαν προσωπικά και τον Πρόεδρο), η ραδιοτηλεοπτική αγορά, δίνει πλέον σαφή εξήγηση στους λόγους που οδήγησαν τον Ιβάν Σαββίδη να “χτυπήσει” με ποσό “υποτιμητικά” χαμηλό, την αγορά του ΔΟΛ (και φυσικά να τη χάσει...), ενός ομίλου με συσσωρευμένα χρέη περίπου 200 εκατ. ευρώ σε τράπεζες και 400 απλήρωτους εργαζόμενους …
Άβαταρ μέλους
Aye4
 
Δημοσιεύσεις: 1638
Εγγραφή: Τρί 01 Αύγ 2017, 19:10
Τοποθεσία: Καστέλλα (Πρ. Ηλίας)

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό zepos4 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:17

Τώρα σε ποιο κουμπί να το βάλω το "Ε"; Το έχω στο 10. :lol: :lol: :lol:
zepos4
 
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 11:19

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:19

Στο ενα
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό Kostas_Peraia4 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:23

Ιβαν εδω ειμαι.Περιμενω.Εδωσε και το ΟΚ ο δασκαλος
Ανήκω κι εγώ στο παρεάκι του chat
Άβαταρ μέλους
Kostas_Peraia4
 
Δημοσιεύσεις: 4817
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2014, 20:40

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό zepos4 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:27

Στο 1,2,3 είναι η ΕΡΤ.
Έτσι μάθαμε από παιδιά :lol:
zepos4
 
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 11:19

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό zepos4 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:28

Kostas_Peraia4 έγραψε:Ιβαν εδω ειμαι.Περιμενω.Εδωσε και το ΟΚ ο δασκαλος

Αρχισυντάκτης τουλάχιστον.
zepos4
 
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 11:19

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό Kostas_Peraia4 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:29

Αυτο ελειπε :lol:
Ανήκω κι εγώ στο παρεάκι του chat
Άβαταρ μέλους
Kostas_Peraia4
 
Δημοσιεύσεις: 4817
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2014, 20:40

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό gpap » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:35

Χα, εδώ το MEGA έχει 1,5 χρόνο που έχει σταματήσει να έχει πρόγραμμα και βάζει μόνο επαναλήψεις, και οι μισοί Έλληνες το έχουν ακόμη στο ''4''.

Λοιπόν, περί Epsilon TV.

Η αγορά του, μου δείχνει αδυναμία του Ivan να χωθεί στα μεγάλα κανάλια.
Η επιλογή δε του καναλιού, μου δείχνει μια τάση αυτοκαταστροφής (ποιός από εδώ έχει δει έστω και 5 λεπτά Epsilon;).

Λόγω του πολέμου που κάνουν στον Ivan τα εγχώρια ΜΜΕ, κανένας μεγάλος δημοσιογράφος δεν θα συνεργαστεί μαζί του, το θεωρώ δεδομένο.
Άρα, η μετατροπή του σε σταθμό ενημέρωσης δεν θα πετύχει.

Είμαι σίγουρος πως θα γίνει ένα ακόμη κανάλι ψυχαγωγίας, άντε να δεχθώ λίγο καλύτερο από ότι είναι σήμερα.

Αν κάτι θέλει να καταφέρει, του προτείνω να το κάνει κανάλι ντοκυμαντέρ (καίγονται οι σκηνοθέτες να παιχτούν τα ντοκυμαντέρ τους) ώστε να χτυπήσει εκεί που τα υπόλοιπα κανάλια δεν υπάρχουν καν.
Και όταν λέω ντοκυμαντέρ, δεν εννοώ ελάφια και ιπποπόταμους, αλλά πολιτικό-κοινωνικά ντοκυμαντέρ που έχουν ενδιαφέρον και αρέσουν στον κόσμο, ξένων και ελλήνων δημιουργών.

Αν και ξαναλέω, πιστεύω να είναι μια από τα ίδια - ξανθιές χαζοχαρούμενες να σχολιάζουν τι φορούσε η Dora και η Γεννηματά στα βαπτίσια του Κούλη.
gpap
 
Δημοσιεύσεις: 4452
Εγγραφή: Τρί 07 Ιαν 2014, 20:40

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:35

Το PAOK TV ΜΈΣΩ ΕΨΙΛΟΝ μεταδίδει ΠΑΟΚ όπου γης ποια νόβα και ΟΤΕ......
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9772
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:39

gpap έγραψε:Χα, εδώ το MEGA έχει 1,5 χρόνο που έχει σταματήσει να έχει πρόγραμμα και βάζει μόνο επαναλήψεις, και οι μισοί Έλληνες το έχουν ακόμη στο ''4''.

Λοιπόν, περί Epsilon TV.

Η αγορά του, μου δείχνει αδυναμία του Ivan να χωθεί στα μεγάλα κανάλια.
Η επιλογή δε του καναλιού, μου δείχνει μια τάση αυτοκαταστροφής (ποιός από εδώ έχει δει έστω και 5 λεπτά Epsilon;).

Λόγω του πολέμου που κάνουν στον Ivan τα εγχώρια ΜΜΕ, κανένας μεγάλος δημοσιογράφος δεν θα συνεργαστεί μαζί του, το θεωρώ δεδομένο.
Άρα, η μετατροπή του σε σταθμό ενημέρωσης δεν θα πετύχει.

Είμαι σίγουρος πως θα γίνει ένα ακόμη κανάλι ψυχαγωγίας, άντε να δεχθώ λίγο καλύτερο από ότι είναι σήμερα.

Αν κάτι θέλει να καταφέρει, του προτείνω να το κάνει κανάλι ντοκυμαντέρ (καίγονται οι σκηνοθέτες να παιχτούν τα ντοκυμαντέρ τους) ώστε να χτυπήσει εκεί που τα υπόλοιπα κανάλια δεν υπάρχουν καν.
Και όταν λέω ντοκυμαντέρ, δεν εννοώ ελάφια και ιπποπόταμους, αλλά πολιτικό-κοινωνικά ντοκυμαντέρ που έχουν ενδιαφέρον και αρέσουν στον κόσμο, ξένων και ελλήνων δημιουργών.

Αν και ξαναλέω, πιστεύω να είναι μια από τα ίδια - ξανθιές χαζοχαρούμενες να σχολιάζουν τι φορούσε η Dora και η Γεννηματά στα βαπτίσια του Κούλη.
Δεν νομίζω να κρατήσει το ύφος το τωρινό και τους χαζοχαζουληδες Που ήταν μαζεμένοι εκεί..... Αν το περιεχόμενο αναβαθμιστεί θα πάει καλά τι θα πει λέγετε Ε και ποιος το βλέπει, εξαρτάται τι πρόγραμμα έχει το κανάλι
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9772
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό zepos4 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:41

gpap έγραψε:Χα, εδώ το MEGA έχει 1,5 χρόνο που έχει σταματήσει να έχει πρόγραμμα και βάζει μόνο επαναλήψεις, και οι μισοί Έλληνες το έχουν ακόμη στο ''4''.

Λοιπόν, περί Epsilon TV.

Η αγορά του, μου δείχνει αδυναμία του Ivan να χωθεί στα μεγάλα κανάλια.
Η επιλογή δε του καναλιού, μου δείχνει μια τάση αυτοκαταστροφής (ποιός από εδώ έχει δει έστω και 5 λεπτά Epsilon;).

Λόγω του πολέμου που κάνουν στον Ivan τα εγχώρια ΜΜΕ, κανένας μεγάλος δημοσιογράφος δεν θα συνεργαστεί μαζί του, το θεωρώ δεδομένο.
Άρα, η μετατροπή του σε σταθμό ενημέρωσης δεν θα πετύχει.

Είμαι σίγουρος πως θα γίνει ένα ακόμη κανάλι ψυχαγωγίας, άντε να δεχθώ λίγο καλύτερο από ότι είναι σήμερα.

Αν κάτι θέλει να καταφέρει, του προτείνω να το κάνει κανάλι ντοκυμαντέρ (καίγονται οι σκηνοθέτες να παιχτούν τα ντοκυμαντέρ τους) ώστε να χτυπήσει εκεί που τα υπόλοιπα κανάλια δεν υπάρχουν καν.
Και όταν λέω ντοκυμαντέρ, δεν εννοώ ελάφια και ιπποπόταμους, αλλά πολιτικό-κοινωνικά ντοκυμαντέρ που έχουν ενδιαφέρον και αρέσουν στον κόσμο, ξένων και ελλήνων δημιουργών.

Αν και ξαναλέω, πιστεύω να είναι μια από τα ίδια - ξανθιές χαζοχαρούμενες να σχολιάζουν τι φορούσε η Dora και η Γεννηματά στα βαπτίσια του Κούλη.

Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν φίλε. Είναι ψυχολογικά. Όπως ο τρόπος που ξυριζεσαι. :lol: Εδώ μεγαλώσαμε με ΥΕΝΕΔ. Πάντως ακούγεται ότι ο Λαζόπουλος θα τρέξει το πρότζεκτ.
zepos4
 
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 11:19

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό Alastor » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:44

πρεπει να γινει τρελο ξεσκαρταρισμα στο εψιλον παντως για να γινει σοβαρο καναλι.Εξυπνη κινηνση η αγορα και αναδιαμορφωση,το MEGA πολυ μεγαλυτερο ονομα αλλα και με παρα πολλα χρεη. Αν και δεν βλεπω τηλεοραση,εχω μεγαλη περιεργεια να δω ως τι θα πλασαριστει το νεο καναλι του Σαββιδη και αν θα λεει πρωτο τον ΠΑΟΚ στα αθλητικα :twisted:
Άβαταρ μέλους
Alastor
 
Δημοσιεύσεις: 6208
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:46

Μινος στις τρεις λέξεις να λέει δύο ΠΑΟΚ

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9772
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό zepos4 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:49

Alastor έγραψε:πρεπει να γινει τρελο ξεσκαρταρισμα στο εψιλον παντως για να γινει σοβαρο καναλι.Εξυπνη κινηνση η αγορα και αναδιαμορφωση,το MEGAπολλοί θα θέλουν πολυ μεγαλυτερο ονομα αλλα και με παρα πολλα χρεη. Αν και δεν βλεπω τηλεοραση,εχω μεγαλη περιεργεια να δω ως τι θα πλασαριστει το νεο καναλι του Σαββιδη και αν θα λεει πρωτο τον ΠΑΟΚ στα αθλητικα :twisted:

Γιατί ρε παιδιά; Ο Σκάι τι ήταν πριν λίγα χρόνια;
Μην ξεχνάμε ότι οι μισθοί που παίρνανε οι μεγαλοδημοσιογραφοι δεν υπάρχουν πλέον.
zepos4
 
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 11:19

Re: Τηλεοπτικός Σταθμός "Ε" (Epsilon TV)

Δημοσίευσηαπό zepos4 » Κυρ 13 Αύγ 2017, 12:54

Kostas_Peraia4 έγραψε:Αυτο ελειπε :lol:

Με το καλημέρα τον έφαγες τον Μένιο.
Έτσι. Δείξε τα δόντια σου. :mrgreen:
zepos4
 
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 11:19

Επόμενο

Επιστροφή στο TV

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες