Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Παρ 14 Ιούλ 2017, 14:24

Πγκετσο σε λίγες μέρες θα σου γράψω εντυπώσεις.έτσι γενικά μιλώντας το νησί μας άρεσε πολύ .από φαγητό μείναμε ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές αλλά λίγα πράγματα ξεχωρίζουν ενώ δεν καταφέραμε να επισκεφτούμε όλα όσα θέλαμε.must. είναι το φλωμαρι στο γοματι,ο γλάρος στον τουρκικό γιαλό κ το έννοια πο'χς.
Λεπτομέρειες όμως από Δευτέρα.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Παρ 14 Ιούλ 2017, 14:25

Ωραία, γιατί εγώ Τρίτη πάω :mrgreen:

Μαντέλα πήγες η δε μπορέσατε;
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Ksenitemenos4 » Παρ 14 Ιούλ 2017, 14:55

για κερκυρα τι εχετε να προτεινετε παιδια?
Ksenitemenos4
 
Δημοσιεύσεις: 2739
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 23:21

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 14 Ιούλ 2017, 15:36

Ksenitemenos4...
Σοφρίτο και παστιτσάδα απ τις εντόπιες φολκλόρ συνταγές... :)
Τα υπόλοιπα στα έγραψα στο τόπικ "Διακοπές"... 8-)
Καλά να περάσεις... ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Παρ 14 Ιούλ 2017, 16:14

pgetsos έγραψε:Ωραία, γιατί εγώ Τρίτη πάω :mrgreen:

Μαντέλα πήγες η δε μπορέσατε;

Σήμερα το βράδυ θα πάμε αν τα καταφέρουμε.
Εκεί που δεν ψήθηκε ή παρέα είναι το γραμμόφωνο λόγω του μέρους.πραγματικά ομως.τι σκεφτόντουσαν όταν το διάλεξαν..
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό edgecrusher » Παρ 14 Ιούλ 2017, 16:45

Να πάτε, λέει πολύ. Αν είναι όμως για μετά τις 7 ίσως είναι καλύτερα να κλείστε τραπέζι, ιδίως αν είστε μεγάλη παρέα
Άβαταρ μέλους
edgecrusher
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιούλ 2016, 17:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Patron » Παρ 14 Ιούλ 2017, 16:52

Ksenitemene etrusco Michelin star quality

Επίσης ανέβα Στρινίλα, δεν θυμάμαι όνομα μαγαζιού όμως. Όπως κ η ταβέρνα αγνή πανω στο κυμα στα ΒΑ. Παλιά έφτανες μόνο με σκάφος, τώρα;

Να βρεις ψαροταβέρνα με τοπικα πιάτα δλδ μπουρδέτο, μπιανκο, κανένα ροφό παστιτσαδα, υπαρχει ένα στις Μπενίτσες κ πιο νοτια κ ένα προς Γουβιά, ρωτα ντόπιο.

Η κουζίνα είναι particular κ αν βγεις off the tourist track θα βρεις διαμάντια.

Αν κ με στενούς δεσμούς στο νησί δεν μπορω να κάνω donwload τώρα, έχω μερικά χρόνια να πάω κ άσε που τρώω στη μάνα μου, στις θείες μου τις παστιτσαδες κ τα σοφριτα κ έξω πάω συστημένος με autopilot.
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Παρ 14 Ιούλ 2017, 19:38

barlow4 έγραψε:
pgetsos έγραψε:Ωραία, γιατί εγώ Τρίτη πάω :mrgreen:

Μαντέλα πήγες η δε μπορέσατε;

Σήμερα το βράδυ θα πάμε αν τα καταφέρουμε.
Εκεί που δεν ψήθηκε ή παρέα είναι το γραμμόφωνο λόγω του μέρους.πραγματικά ομως.τι σκεφτόντουσαν όταν το διάλεξαν..

Για πες, δεν εχω ιδεα δεν εχω παει σε αυτο
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Ksenitemenos4 » Σάβ 15 Ιούλ 2017, 21:57

Patron έγραψε:Ksenitemene etrusco Michelin star quality

Επίσης ανέβα Στρινίλα, δεν θυμάμαι όνομα μαγαζιού όμως. Όπως κ η ταβέρνα αγνή πανω στο κυμα στα ΒΑ. Παλιά έφτανες μόνο με σκάφος, τώρα;

Να βρεις ψαροταβέρνα με τοπικα πιάτα δλδ μπουρδέτο, μπιανκο, κανένα ροφό παστιτσαδα, υπαρχει ένα στις Μπενίτσες κ πιο νοτια κ ένα προς Γουβιά, ρωτα ντόπιο.

Η κουζίνα είναι particular κ αν βγεις off the tourist track θα βρεις διαμάντια.

Αν κ με στενούς δεσμούς στο νησί δεν μπορω να κάνω donwload τώρα, έχω μερικά χρόνια να πάω κ άσε που τρώω στη μάνα μου, στις θείες μου τις παστιτσαδες κ τα σοφριτα κ έξω πάω συστημένος με autopilot.


Σε ευχαριστω φιλε, ειχα παει παλιοτερα στο ετρουσκο και ειναι πραγματικα απο τα λιγα ''γκουρμε'' μαγαζια στην ελλαδα που δικαιολογει τη φημη του...δυστυχως δεν θα υπαρχει αμαξι οποτε ισως θα μας δυσκολεψει και στο φαγητο αυτο, οποτε αν θυμηθεις και τιποτα σε πιο κεντρικα μερη ριχτο!!
Ksenitemenos4
 
Δημοσιεύσεις: 2739
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 23:21

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Κυρ 16 Ιούλ 2017, 12:59

pgetso
αν εννοεις για το γραμμοφωνο ,δεν πηγαμε τελικα για το λογο που σου ειπα.η παρεα δεν ψηθηκε αν και εγω το εβρισκα ενδιαφερον.δεν ψηθηκε γιατι παιζει να εκαναν το μαγαζι τους στο πιο ακυρο μερος του νησιου.μπροστα εχει πιατσα ταξι και κτελ.και ειναι σαν να τρως στα κτελ.κανεις δεν τρωει στα κτελ στις διακοπες του ακομα και ο ferran adria να μαγειρευει.
στα υπολοιπα λοιπον.αρχικα συνοπτικα κ αν θελεις σου στελνω κ φωτος στο chat.
οπως σου ειπα δεν ειχαμε τη δυνατοτητα να κανουμε ταβερνοεπιδρομη με τον τροπο που το καναμε στο παρελθον κ πηγαιναμε με πληροφοριες μεσω ιντερνετ.οι δικες σου πληροφοριες και του edgecrusher ηταν σωτηριες παντως.
αρχικα να πω οτι τα πιο καλα γευματα τα καναμε στο φλωμαρι κοντα στην παραλια γοματι.Η μαλαμα που μαγειρευει εκει ειναι μαγειρακι με παραστασεις απο εστιατορια σημαντικα (πχ "χυτρα" που εχει κ αστερι μισελεν).εχει τεχνικη εχει μερακι και ωραια τρελα,η ταβερνα ειναι σε καταπληκτικο μερος.παρ'ολα αυτα οι τιμες ειναι παρα πολυ καλες.(ενδεικτικα ,ντακος με μαριναρισμενο κολοκυθακι,καλαθακι,κουλουρα γλυκανισσου-γενναια μεριδα στα 5 ευρω)σε αυτην φαγαμε και τα καλυτερα μακραν φλωμαρια,αυτουδια κλπ.γενικα νο.1
δευτερη βαζω το Σωζο στο Πλατυ.πολυ ομορφη αυλη κρεατα στα καρβουνα(δυστυχως πηγαμε μεσημερι κ δεν δοκιμασαμε σουβλες που βαζει το απογευμα).πολυ γενναιες μεριδες,νοστιμα κρεατα και χαμηλες τιμες.
τριτη βαζω το γλαρο στον τουρκικο γιαλο.εξωτερικα μοιαζει με τουρισταδικο αισχιστου ειδους απο αυτα που αποφευγω συνηθως.ελεω μωρου την πρωτη φορα καθισαμε μονο για αναγνωριστικο και φοβισμενο τσιπουρακι.μεγαλη εκπληξη.τιποτα δεν ηταν αρπακολατζιδικο και τιποτα δεν ηταν χαμηλοτερης ποιοτητας.απο τους πιο ωραιαους γαυρους μαρινατους που εχουμε φαει.καλα τηγανιτα χωρις σκατολαδα χωρις ταγγισματα.τη δευτερη φορα που ηρθε κ η υπολοιπη παρεα φαγαμε κανονικα κ ηταν ολα πολυ καλα.μονο αρνητικο το καπελο 1-1,5 ευρω στα πιατα λογω του μερους.μη φανταστεις ομως γδαρσιμο.τιμες θεσσαλονικης κεντρου.
4. εννοια πο'χς δημιουργικη λημνιακη κουζινα απο νεα παιδια που εχουν εγκατασταθει μονιμα στο χωριο και λειτουργουν ολο το χρονο.πολυ καλες συνταγες και πολυ καλες τεχνικες.ελαφρως τσιμπημενο σε σχεση με το μεγεθος των μεριδων που προσφερει ο ανταγωνισμος.παρ'ολα αυτα αξιζει και πρεπει να το δοκιμασει κανεις.πολυ ενδιαφεροντα φαγητα με καταλογο που αλλαζει συχνα απ'οτι καταλαβα.
Στο πλατυ υπαρχει και μια ακομα καινουρια ταβερνουλα που λεγεται καλουδιτσα απο μια ντοπια κοπελα που ανοιξε φετος.και αυτη σπουδαγμενο νεο μαγειρακι.το απογευμα βαζει καρβουνα και σουβλες.εχει ξυλοφουρνο και μαγειρευει καλα.εχει μερακι και το παλευει με την τεχνικη της.αξιζει ομως.φαγαμε πολυ καλο κατσικακι στη λαδοκολλα και μερικα μεζεδακια δε δικο της touch,πχ φαβα με καραμελωμενα κ σουτζουκι,πρασινη με κουκουναρι,μελιπαστο καπνιστο κ βινεγκρετ ποσρτοκαλιου κλπ.πολυ καλες τιμες, πολυ ομορφο περιβαλλον στην κεντρικη πλατεια του χωριου.
νοστιμο φαγητο (ειδικα τα κεφτεδακια) ειχε και στο σαν αλλοτε στον κοντια ,παρ'ολα αυτα η εμπειρια μας ηταν αρνητικη.τραγικη συμπεριφορα της ιδιοκτητριας.μας αγνοησε επιδεικτικα παιρνοντας παραγγελια απο κατι σκουλικια με τατου που ηρθαν μετα απο εμας κ οταν της την ειπαμε εβγαλε κ γλωσσα.να πα να γαμηθει η καργια.να μην παει κανεις.ειχε κ αλλοπροσαλλες τιμες.6,5 ευρω χαριατικη και καποια αλλα πραγματα ειχαν πιο χαμηλες τιμες απο οτι περιμενεις.οτι ναναι γενικα.anw καλουτσικο φαγητο αλλα οχι για να τραβηχτεις ως εκει.
αρνητικη ειναι η γνωμη μου και για το μενελαο στο Διαπορι.ταβερνα απο τη δεκαετια του 60.μοιαζει για παλια αρκετα ανεπιτηδευτα.καταπληκτικο μερος ειδικα το σουρουπο.οτι πηραμε (θαλασσινα μεζεδακια) ηταν καλουτσικα σε μικρη ποσοτητα και παραλογες τιμες.εχουν καταλαβει το hype τους και βαρανε τουλαχιστον 2ευρω μην πω 3ευρω στο κεφαλι.εκει που ειναι (στο οπου ναναι) μονο του και γι'αυτο που πλασαρει ,την εχουν δει πολυ στραβα τη δουλεια.Χ απο εμενα.
το μεγαλυτερο Χ βεβαια παει στο ρομεο στο ρωμαιικο γιαλο.ενα απο τα καλυτερα μερη του νησιου.πηγαμε βραδυ τους φιλους μας που ηρθαν γιατι ηθελαν ατοσφαιρα.ε πληρωνε ατμοσφαιρα.την 12,5 μηνων κορη μου να εβαζαν στην κουζινα να πεταει πραγματα απο εδω κ απο εκει ,πιο αξιοπρεπες φαγητο θα εβγαινε.tourist trap.ευτυχως η μονη που πατησαμε.
τελος ειναι κ το σινιαλο σε στενακι του ρωμαιικου γιαλου.μας το προτειναν πολλοι κ ντοπιοι μαλιστα.η μικρη επετρεψε μονο τσιπουρακι.πηραμε μερικα μεζεδακια.κλαιν μαιν.καλα ηταν αλλα του μεσου ορου.τιποτα δε μας γεννησε προσδοκια για δευτερη ευκαιρια.παρ'ολα αυτα γεμιζει και το προτεινει πολυς κοσμος.ισως δεν ηταν σωστες οι επιλογες μας(γαυρος μαρινατος(μετριος),φαβα(μετρια) χταποδακι ξυδατο (μαπα).
υγ.το μονο που καταφεραμε να παμε με τη μεθοδο που εχουμε αναπτυξει με το κοριτσι μου ηταν ενα καφενειο στον κασπακα.στο προτεινω να πας να ρομαντζαρεις με το κοριτσι.θα πας απογευματακι.θα παρεις πατατες τηγανιτες ,χωριατικη κ λημνιο κρασι κ θα αραξεις στο υπερυψωμενο μπαλκονακι να δεις μια απο τις πιο γαματες θέες του νησιου.τρομερο μερος.κ τα δυο πραγματακια που προτεινα να παρεις θα σου φανουν πιο νοστιμα(ειναι οντως ολα ντοπια προιοντα) απο πολλες ταβερνες.αυτο το τελευταιο μην το παραλειψεις.
χοντρικα αυτα.αν μου ερθει τπτ αλλο θα σου πω.αν εχεις καμια απορια ρωτας.
υγ1.με το συνοπτικα που γραφω στην αρχη μπορεις να γελασεις ελευθερα.

ααα ξεχασα το μαντελα!οποία παραλλειψις!
λοιπον κινδυνευω να κατηγορηθω για ιδιοτροπος αλλα δεν ειμαι.κατ'αρχην ενα μεγαλο μπραβο για το παααρα πολυ καλο σερβις.για την ευγενεστατη και διακριτικη και ζεστη συμπερφιορα ανεξαρτητα απο την πολυκοσμια.πραγματικα μπραβο.να πω ενα μπραβο που παρα την νουμερο 1 φημη στο νησι οι μεριδες ειναι πραγματικα μεγαλες και οι τιμες πραγματικα χαμηλες.κανενα ψωνισμα, κανενα hype προς εκμεταλλευση.σπανιζει κατι τετοιο.
το φαγητο δυστυχως δε μου ειπε σχεδον τιποτα.η σαλατα η χωραιτικη πολυ καλη.τα αμπελοφασουλα παραπανω βρασμενα κ αναλατα(λεπτομερεια βεβεαια,νοστιμα ομως), το φλωμαρι με μελιτζανα μετριο,τα αυτουδια με το μουστο μετρια,το γουρουνοπουλο με φλωμαρι μετριο.κ εξηγουμαι.τα ζυμαρικα απο ωρα βρασμενα,οι σαλτσουλες πολυ λαδι κ λιγη ντοματα (μαλλον πελτες),ξαναζεσταμενα μαλλον σε μικροκυματα.δεν τους αδικω.ειναι αδυνατον να προσφερεις φρεσκο ζυμαρικο σε τοσο μεγαλη ζητηση.ειναι λαθος ο μαντελας σε πολυ τουριστικη περιοδο.φαινεται οτι τις εχουν για τα καλα τις παραδοσιακες συνταγες αλλα οταν γινεται λαικο προσκυνημα αναγκαστικα κανεις εκπτωσεις στο τελικο αποτελσμα χαριν της γρηγορης εξυπηρετησης.
για φλωμαρι στη Μάλαμα στο γοματι.θα σου πει αν προλαβαινει.προτιμα να σου πει οτι δεν εχει αν δεν μπορει να στο βγαλει οπως πρεπει.την πρωτη φορα πηγαμε κυριακη και ηταν γεματη.της ζητησαμε φλωμαρι.μας ειπε οτι τετοια μερα λιγο ντρεπεται για το φαι που βγαζει γιατι κανει λιγο δουλεια του ποδαριου.οποτε δε μας εφερε.αραξαμε πολλη ωρα.οταν αδειασε το μαγαζι μας εφερε φλωμαρι και μας το κερασε.χειροποιητο απο τη μανα της, ζωντανο και πεντανοστιμο.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Κυρ 16 Ιούλ 2017, 13:54

Ευχαριστώ πολύ κεν, σημειώθηκαν όλα!

Θα απαντήσω αναλυτικά όταν γυρίσω!
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Patron » Τρί 18 Ιούλ 2017, 22:17

Ksenitemene sorry τώρα είδα το ποστ σου.

Μέσα στην Πόλη έχει κάποιες καλές τρατορίες στην Πόρτα Ρεμουντα (πάνω στην Γκιλφορντ ή σε κάθετα καντούνια, divino, del sole, tavola calda (τα ονόματα με επιφύλαξη). Πίσω από το Δημαρχείο προς Σαροκο είναι το πομοντορο λίγο μοντέρνο αλλά καλό.
Στο Λιστόν έχει δυο old school κερκυραικα το Ρεξ κ τον χρυσομαλλη (ή κάπως έτσι) κ παραδίπλα ένα παλαιας κοπής ζαχαροπλαστείο παπά-κάτι αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει κ το βενετσιάνικο πηγάδι με πολύ ωραία ατμόσφαιρα αλλά έχω καιρό να πάω, η φήμη του πάντως ήταν πολύ καλή ανέκαθεν.
Συμβουλή: ψάξε να μάθεις που "τρώνε οι ντόπιοι τον χειμώνα" (ειδικά αν είσαι φίλος του ψαριού) για να αποφύγεις τουριστοπαγιδες. Αν βρεις αμάξι ανέβα Παλαιά Περιθεια εχει καλες ταβέρνες (μια είναι ο φόρος). Επίσης στις βα ακτές έχει πολλά ταβερνάκια πάνω στο κύμα που είναι όμως λιγο overpriced αφού η περιοχή είναι γεμάτη βίλες ξένων (οι Άγγλοι την λένε Kensington on the sea). Υπάρχουν κ καναδυο ενδιαφερουσες τοπικές μπίρες, δοκίμασε.

Άντε κάλα να περάσεις!
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τετ 19 Ιούλ 2017, 15:26

Κεν

Σωζο σήμερα, πήρα μοσχαρίσια, δε κοβόταν με τίποτα. Ωχ λέω

Δαγκώνω και λιώνει, πολύ νόστιμη. Το μαχαίρι όμως ούτε το τζατζίκι Δεν έκοβε :mrgreen:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τετ 19 Ιούλ 2017, 15:33

δεν τη δοκιμασαμε τη μοσχαρισια.παιρνεις ρισκα.
αν βρεις χρονο κ τροπο μπορω να σου στειλω και φωτο απο τα τραπεζια.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τετ 19 Ιούλ 2017, 15:36

Ισχύει αυτό με τα ρίσκα γενικά. Άξιζε όμως. Γενικά πολύ νόστιμα όλα, μόνο το καλαθάκι που είχε στη σαλάτα δε μου άρεσε

Στείλε discord, θα τα δω μετά
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: theo-drama και 5 επισκέπτες